Haarlem's Dagblad Nivelleering van den Gemeentelijken belastingdruk. Wereldfilmbal. Heftig Japansch bombardement op Hankau Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16893 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V, Bureaux: Grootc Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Wat forensengemeenten extra opbrengen. De Statistiek der Gemeente-financiën over 1937 bevat voor de eerste maal naast cijfers betreffende het gemeentefonds ook gegevens over het werkloosheidssubsidiefonds, die het mogelijk maken zich een oordeel te vormen over de mate, waarin de forensen- en vesti gingsplaatsen door middel van genoemde fondsen bijdragen aan de gemeentehuishou ding van andere steden en dorpen, die door een minder voordeelige bevolkings-structuur met grootere financieele moeilijkheden te kampen hebben. Hieronder laten wij eerst een opgave vol gen van de bedragen, die over het laatst-be- werkte dienstjaar der fondsen in een tiental forensen- en vestigingsplaatsen per inwoner in het gemeentefonds werden gestort, terwijl wij daarnaast de bedragen vermelden, die, eveneens per inwoner, uit dit fonds aan deze gemeenten werden uitgekeerd. Gemeentefonds: Storting: Uitkeering: Bloemendaal f 74.34 f 12.94 Heemstede 24.98 5.63 Wassenaar 58.83 2.74 Voorburg 17.66 5.22 Rijswijk 15.39 4.30 Oegstgeest 18.05 5.85 Hillegersberg 14.73 5.12 Bussum 28.85 7.85 Laren 20.57 7.79 Zeist 18.60 9.17 Zijn de stortingen in het gemeentefonds Voornamelijk op het inkomen der ingezetenen gebaseerd, met het werkloosheids-subsidie- fonds staat het even anders. Hierin immers wordt een deel van de hoofdsom der grond en person eel e belastingen gestort, en voorts een aantal opcenten op de vermogens-, ge meentefonds- en rijksinkomstenbelastingen. Hieronder laten wij volgen wat middels al deze verschillende heffingen in de genoem de gemeenten per inwoner aan het werkloos heids-subsidiefonds werd bijgedragen en wat uit deze belastig-stortingen aan deze gemeen ten, eveneens per inwoner, werd uitgekeerd. Werkloosheids-subsidiefonds Storting: Uitkeering: Bloemendaal f 43.48 f Heemstede 17.91 Wassenaar 34.31 Voorburg 12.98 0.21 Rijswijk 11.56 1.53 Oegstgeest 12.85 0.18 Hillegersberg 11.06 0.26 Bussum 15.85 0.72 Laren 14.47 0.07 Zeist 12.56 0.08 In deze opgave treft vooral de geringheid van de uitkeeringen uit het werkloosheids subsidiefonds aan de forensen- en vestigings plaatsen, die b.v. in Laren en Zeist slechts en kele centen per inwoner bedragen. Dat Bloe mendaal, Heemstede en Wassenaar in het ge heel geen uitkeering krijgen is een andere zaak. De oorzaak daarvan ligt in het niet vol doen aan voorwaarden, die door het rijk voor het verkrijgen van uitkeeringen gesteld wor den, dit berust dus geheel op eigen verkiezing van die gemeentebesturen. De tien genoemde gemeenten dragen der halve in beide fondsen per inwoner méér bij dan zij aan uitkeeringen terug ontvangen: Gemeente- Werkl.subs. fonds fonds totaal Bloemendaal f 61.40 f 43.48 f 104.88 Heemstede 19.35 17.91 37.26 Wassenaar 56.09 34.31 90.40 Voorburg 12.44 12.77 25.21 Rijswijk 11.09 10.03 21.12 Oegstgeest 12.20 12.67 24.87 Hillegersberg 9.61 9.— 18.61 Bussum 16.— 15.13 31.13 Laren 12.78 14.40 27.18 Zeist 9.43 12.48 21.91 Met uitzondering van Bloemendaal, Heem stede en Wassenaar ontvangen de genoemde gemeenten ook nog een uitkeering uit de bij drage, die het rijk uit de algemeene landsmid- delen in het werkloosheids-subsidiefonds stort. Deze storting beoogt een billijker verdeeling van de werkloosheidslasten tusschen rijk en gemeenten en staat dus buiten de nivelleering van den gemeentelijken belastingdruk, die door gemeentefonds en werkloosheids-subsidie- E couranten die in een enkel jaar meer dan 40000 Advertenties van Vraag en Aanbod te plaatsen krijgen, zijn te tellen en gemakkelijk ook. In 1937 had Haarlem's Dagblad er 46829. En dit jaar wordt het aantal nog hooger. Britsch schip bij bombardement op Valencia in brand gevlogen. Nederlandsche waarnemer ternauwernood aan dood ontsnapt. VALENCIA. 19 Juli. Het Britsche stoomschip „Stanlad" is in brand ge raakt toen hedenmorgen een regen van hommen door vijf nationalistische vliegtuigen boven Valencia werd uit gestrooid. De Nederlandsche waar nemer de heer Albert Bijker is even als de naliaansche waarnemer ternau wernood aan den dood ontsnapt. Een bom van 500 K.G. trof de geloste lading van de .Stanlad". De vlammen sloegen ook naar het schip over doch na een uur was men het vuur weer meester. De lading op de kade brandde echter nog steeds. (United Press). fonds beoogd wordt. Deze uitkeering lieten wij daarom in bovenstaande becijferingen buiten beschouwing. Volledigheidshalve vermelden wij haar nog afzonderlijk. Uit deze millioenen-bij- drage van het rijk ontvangen per inwoner. Bloemendaal, Heemstede en Wassenaar nihil. Voorburg f 0.15, Rijswijk f 1.07, Oegstgeest f 0.12, Hillegersberg f 1.41, Bussum f 0.50, La ren f 0.05, Zeist f 0.07. Er is dus op het gebied van de nivel leering van den gemeentelijke belas tingdruk wel iets bereikt, maar dat er nog veel verschil gebleven is, toont het verschil in opcenten op de belastin gen aan die in Haarlem en omliggen de gemeente moeten worden opge bracht. MARINE VLIEGTUIG VERONGELUKT WASHINGTON 19 Juli. Een marinevlieg tuig van den kruiser „Louisville" is gisteren in de Snohomish rivier gestort en gezonken. Twee inzittenden zijn hierbij om het leven ge komen. Het Engelsche Koningspaar uit Dover vertrokken. Gezondheidstoestand van Koning George is uitstekend. LONDEN, 19 Juli. Hedenochtend hebben koning George en koningin Elisabeth Dover verlaten terwijl batterijen saluutschoten los ten voor de eerste buitenlandsche reis sinds de troonsbestijging. Ook al is het bezoek aan Parijs uitsluitend vriendschappelijk, het wordt toch beschouwd als een duidelijk teeken voor de toekomstige versterking van de Engelsch- Fransche vriendschap. Koning George en koningin Elisabeth zullen getuigen zijn van de zeer indrukwekkende vlootrevue, als de Engelsche en Fransche es corteerden schepen elkander midden in het kanaal zullen ontmoeten. Om negen uur twintig Ned. tijd verlieten de koning en de ko ningin per auto het Buckingham Palace. be groet door 'n detachement Kings Guards. Lord Halifax, die de koning en koningin naar Pa rijs zal begeleiden in zijn hoedanigheid van dienstdoende minister ontmoette hen op het., Victoriastation "tezamen met het overige ko ninklijke gevolg, o.a. de Duke van Beaufort, Duchesse van Northumberland, veldmaar schalk Lord Birdwood, Earl Airlie en Countess Spencer. Na ontvangst op het spoorwegstation door Sir Samuel Hoare en andere officieele per soonlijkheden vertrok de koninklijke trein om 9.25 Ned. tijd terwijl een groote menschen- menigte het vorstelijk paar luide toejuichte. Het geheele reisgezelschap gebruikte in den trein het ontbijt tijdens de reis naar Dover, waar het gezelschap werd ontvangen door Lord Willingdon. Daarna scheepte het ko ninklijke gezelschap zich in op het admirali- teitsjacht „Enchantress" (1100 ton) dat te 11.15 Ned. tijd Dover verliet, terwijl kustbatterijen saluutschoten losten. Het koninklijk jacht werd in de territoriale wateren geëscorteerd door het motorjacht Patricia, terwijl op zee de escorte bestaat uit een flotilleleider, acht torpedobootjagers en achttien verkennings vliegtuigen die het jacht tot midden het ka naal zullen brengen. Hier zullen 26 Fransche booten het escorte overnemen onder leiding van den kruiser Dunkerque. De koning zal voor dat hij Parijs bereikt zijn uniform wisselen voor dat van admiraal der vloot. Deelnemers aan 't tuinfeest te Buckingham Palace vonden den gezondheidstoestand van den koning uitstekend en zijn er zeker van. dat hij de vermoeienissen der ceremonies der vier dagen zonder meer zal kunnen door staan. (United Press). De Enchantresste Boulogne. Te 12.40 uur meerde de „Enchantress" te Boulogne, onder het gejuich van de bevolking en van duizenden Engelschen, die overgekomen zijn. Te 12.50 uur begaf de konig zich aan land. meldt Havas. Het Russisch—Mandsjoerysch grensincident spitst zich toe. Russen weigeren Tsjangkoepeng te ontruimen. Met het oog op de gespannen betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet Unie na de be zetting van den heuvel Tsjangkoefeng door de Russische troepen is de Japansche ambas sadeur. die thans een reis maakt door den Balkan en Noord-Europa, gisteren uit Stock holm naar Moskou teruggekeerd, aldus melden officieele in het departement van buitenland sche zaken te Tokio ontvangen berichten. De „Asahi Sjimboen" meldt, dat de Koreaan- sche en Mandsjoerijsche bewoners der dorpen aan den voet van den heuvel Tsjangkoefeng hun woonplaatsen beginnen te ontruimen, daar de spanning toeneemt. De Japansch- Mandsjoerijsche troepen blijven waakzaam, terwijl de Russen niet alleen den heuvel niet ontruimd hebben, maar des nachts nieuwe ver sterkingen hebben opgeworpen. Op den heuvel bevinden zich slechts 60 tot 70 Russische sol daten, doch andere afdeelingen zijn niet ver verwijderd en te Hoengsjantoeng, 20 K.M. ten oosten van Tsjangkoefeng, staat een sterke Sovjet-macht. De Japansche ministeries van Buitenland sche Zaken en Landsverdediging hebben een uitgebreide documentatie verzameld inzake de grensschending in Mandsjoekwo door de Sovjet Russische troepen. Deze documentatie zal worden gezonden aan den Japanschen zaakgelastigde te Moskou, met de opdracht opnieuw bij de Sovjetregeering te protesteeren en het terugtrekken van de troepen te eischen. Te Tokio wordt naar Reuter verneemt open lik uiting gegeven aan de vrees, dat de bezet ting van den Tsjangkoefeng-heuvel door de Sovjets zich zal ontwikkelen tot een nieuw Loekautsjau-incident, dat tot den tegenwoor- digen strijd in China heeft geleid. Men be schrijft de atmosfeer aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo als hoogst onheilspellend. De Mandsjoerijsche en Kore- aansche grensbewakingsautoriteiten hebben de onmiddellijke terugtrekking geëischt van de Sovjet-troepen, die, naar zij verklaren, de Mandsjoerijsche grens geschonden hebben, en zij dreigen met krachtig optreden, indien de Sovjet-troepen niet aan den eisch voldoen. Er is een nieuwigheid aan 't handje, Er komt een filmbal in ons landje. Een wereldfilmbal. weidsch benaamd; Straks stroomen zij ons landje binnen. Een serie helden en heldinnen. Op heel ons wereldrond befaamd. Zij zullen ons de glorie geven, Een avond met hen te beleven. Ons koestrend in hun sterrenglans; De sterrenkijker kan zich baden. In 't sterrenlicht van hun parade En hen bewondren in hun dans. Zij komen naar ons Scheveningen, Net als gewone stervelingen, Als werklijkheid in vleesch en bloed; Niet als ontastbre visioenen. Zooals de menschheid bij millioenen, Hen weeklijks op het doek ontmoet. De Residentie zal hen vieren, Bij hun verschijningen ter piere. Hun wandling langs den boulevard: Men zal zich om hen heen verdringen, Met beden om handteekeningen, Of met alleen maar stil gestaar. Men zal hen top tot teen bekijken En met hun filmbeeld vergelijken. Naar kleeding en naar sex-appeal Men zal hen tegen elkaar wegen, Totdat het oordeel is verkregen. Dat deze mee-, die tegenviel. En als hun licht ons heeft beschenen, Gaan zij weer ijlings van ons henen. Een taak volbracht. En ik beken. Hoezeer ook ik van roem kan droomen, 'k Ben, alles bij elkaar genomen, Toch blij, dat ik geen filmster ben. Een kijkje in de school in de Haarlemmerliedestraat tijdens de ontvangst der Deensche Esperantisten, die thans een bezoek aan Haarlem brengen en hier enkele dagen zullen vertoeven. De Zwitsersche reis van H. M. de Koningin. Naar men ons van officieele zijde meldt is H. M. de Koningin Maandag per auto van Brieg naar Weissenburg vertrokken en daar 's avonds aangekomen. MEVROUW STERCKPROOT. Naar wij vernemen zal mevr. SterckProot. te Aerdenhout, die in 't bijzonder bekendheid heeft verworven door haar studiën op oud heidkundig gebied en op het terrein van de geschiedenis van Haarlem en omgeving, 25 Juli a.s. den 70-jarigen leeftijd bereiken. Weer een dame van handtaschje beroofd. Dinsdag 19 Juli 19.341 Abonnementen per week fO.25. p. mnand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL RegclabonnemenUtarieven op aanvrang. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Het woord is aan Otfo Weiss: Door het ongeluk van dui zenden tvorden wij minder geroerd dan door het onge luk van één enkel mensch. Twee jongens aangehouden. Een dame heeft aan de politie medege deeld, dat twee jongens, die per fiets reden, haar op den Vlaamscheweg een handtaschje hadden ontrukt. Even later hebben twee politieagenten op de Westergracht een 16- en 17-jarige jongen aangehouden, als verdacht van deze beroovlng De jongste ontkende het misdrijf, maar hij is door de dame en haar zoontje en een getuige herkend. De oudste jongen bekende aanvankelijk, dat zijn vriend met hem gesproken had om „iets te doen" en dat hij gezien had. dat de jongste op het voetpad had gefietst en toen was weggevlucht. De 17-jarige jongen trok daarna deze verklaring weer in. Ze zijn echter beiden in verzekerde bewa ring gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. HET SALONRIJTUIG VOOR HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. De laatste ban dwordt gelegd aan de voorbereidingeri voor het hooge Engelsche bezoek dat heden aan Parijs wordt gebracht. Het fraaie salonrijtuig waarmede de Koninklijke gasten naar Parijs zullen reizen, krijgt nog een extra-beurt. Gewonde man op straat gevonden. Had op het Begijnehof gevochten. Hedenmorgen half vier zag een politie agent op den hoek van de Lange en Korte Begijnestraat een man gewond op straat lig gen. Het bleek te zijn een 69-jarige inwoner van Santpoort, die nadat hij ten huize van een bewoner van het Begijnhof bier had ge dronken, ruzie had gekregen. Deze twist werd op straat voortgezet. De 46-jarige „gastheer" had een mes getrokken en zijn bejaarden te genstander eenige steken toegebracht. Deze werd door leden van den On gevallend ienst verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. Hier werd geconstateerd dat hij een wond in de linkerzij had totop het darmbeen toe. waar door een sterke bloeding ontstaan was. Verder had hij een onbeduidend wondje op den buik. Er bestaat geen levensgevaar. De politie heeft den dader in zijn woning aangehouden en een groot knipmes in beslag genomen, dat uit zijn broekzak was geval len. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Theater waarin 500 bezoekers in brand gevlogen. Aanzienlijk aantal slachtoffers. SJANGHAI. 19 Juli (Reuter) On geveer 27 Japansche bommenwerpers hebben om 2 uur in den ochtend een luchtaanval op Hankau ondernomen. Het schynt de zwaarste aanval te zijn, welke de stad tot dusver te verduren heeft gehad. Men gelooft, dat er een aanzienlijk aantal slachtoffers is ge vallen. Een bom is terechtgekomen in het Chineesche theater, dat als schuilplaats dienst deed. Het gebouw is in brand geraakt en 500 menschen zijn er in opgesloten. De „Karimata" draait verder. Bijzondere vondsten zijn nog niet gedaan. De „Karimata" draait de laatste dagen door, zonder dat er bijzondere feiten te vermelden zijn. Geregeld worden stukken staalplaat van den toren van Beckers naar de oppervlak te gebracht en men hoopt thans binnen kor ten tijd met de opruiming van deze stalen massa gereed te komen. Voorts worden allerlei wrakstukken naar boven gebracht, welke voor de leiding van de werkzaamheden een aanwijzing zijn. dat men zich thans naar alle waarschijnlijkheid boven het voorschip van de Lutine bevindt. Mr. W. J. G. Sikkel geïnstalleerd. De nieuwe subst.-officier van Justitie. Hedenmorgen om twaalf uur werd de nieuwe subst. officier van justitie mr. W. J. G. Sikkel tijdens een zitting van het Haarlemsche Ge rechtshof onder presidium van Mr. A. L. M. van Berckel geïnstalleerd. De Officier van Justitie gaf het woord aan den griffier, die de beëedi- ging voorlas. De president schorste daarop de zitting teneinde de aanwezigen, waaronder vele leden van de rechterlijke macht advoca ten en den commissaris van politie te Haar lem den heer E. H. Tenckinck. de gelegenheid te geven met den nieuwen subst. officier ken nis te maken. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Wat forensengemeenten ook Bloemen daal en Heemstede extra opbrengen voor andere gemeenten. 1 Het Russisch-Mandsjoerijsch grensinci dent spitst zich toe. 1 Verdere uitvoering van het Heemsteedsohe rioleeringsplan. In de toekomst wordt het water gezuiverd voor het in het Spaarne komt. 5 Te Leiden zijn twee mannen aangehouden, verdacht van verduistering van costuums te Haarlem. 7 BINNENLAND. Minister van Buuren wil met de electrici- teitswet spoed betrachten. 3 De K. L. M. heeft een dienst geopend op Le Touquet. 3 BUITENLAND. Koningin-Moeder Maria van Roemenië overleden. 4 Twee jaar burgerstrijd in Spanje en nog geen beslissing. 4 Corrigan's stoutmoedige vlucht over den Oceaan. 4 ARTIKELEN. Dr. P. H. Schroder: Het ei van Columbus. 3 H. D. -Vertelling: Na twintig jaren. 5 J. B. Schuil: Adriaan van der Horst bij zijn zeventigstcn verjaardag. 6 K. de Jong: 4de Zomerconcert der H. O. V. 6 SPORT. Van Klaveren beeft toch den Eurnpeeschcn titel verworven, doordat de scheidsrech ter zijn ongelijk heeft erkend. 2 De elfde étappe van de Tour de France is gewonnen door den Italiaan Bartali. 2 Het wielercriterium is gewonnen door den Kaarlemmer C. de Best. 7 De Sportweek in Haarlem. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen Op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1