u Het ei van Columbus. met electriciteitswet spoed betrachten. NEDERLANDSCHE 4AN DEL-MAATSCHAP PIJ N.v. fóij /^/iw*,,MIJMHARDTJES "Q DIN S D A G 19 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Minister van Buuren wil Weldra een nationaal koppelnet. Verplichte keuring, maar belanghebbenden zullen zich tijdig kunnen uitspreken. Marktcontrole. Naar aanleiding van de door verschillende Eerste Kamer-leden geopperde ernstige bezwa ren tegen de wijze, waarop aan het beginsel van het wetsontwerp uitvoering is gegeven en het in verband daarmede gedaan verzoek om een samenvattende beschouwing te geven om trent de voornemens van den minister van Waterstaat met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling der electriciteitsvoorziening en het gebruik, dat hij zich voorstelt van de te verkrijgen bevoegdheden te zullen maken, merkt de minister in zijn memorie van ant woord betreffende het ontwerp van wet hou dende algemeene regelen ter zake van de elec triciteitsvoorziening het navolgende op: Voorop moge gesteld worden, dat het in werking treden van de Electriciteitswet niet een geheel nieuwe, van het verleden radicaal afwijkende phase in de ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening zal brengen. Uiter aard zal voortgebouwd worden op hetgeen tot nu toe werd bereikt, waarbij echter het groote belang van de electriciteitsvoorziening voor ons land op betere wijze dan voorheen zal kunnen worden gediend. In de eerste plaats zal na de totstandkoming van de Electriciteitswet de bemoeienis van de centrale overheid tot oplossing van het koppel- vraagstuk op een beteren grondslag dan tot nu toe komen te rusten. In de doorvoering van het door de wet gehuldigde beginsel van de rijks concessie ligt reeds de erkenning opgesloten van het feit. dat bij de electriciteitsvoorzie ning meer dan regionale of provinciale belan gen betrokken zijn: de hanteering van de con cessiebepalingen. met name met betrekking tot de uitbreiding van de productiemiddelen, zal het aan het rijksgezag reeds dadelijk mo gelijk maken, om de ontwikkeling der electri- citeitsproductie te beïnvloeden in de richting van een zoo goed mogelijke nationale voorzie ning. Daarnaast en bovenal zal met be kwamen spoed de opstelling van een nationaal koppelplan ter hand worden genomen, zulks in zoo nauw mogelijke samenwerking met de daarbij betrok ken bedrijven, teneinde tot een wijze van uitvoering te komen, welke naast het algemeen belang ook de locale be langen zooveel mogelijk dient. In de tweede plaats zal op het gebied van Öe verhouding tusschen productie- en distri butiebedrijven door de Electriciteitswet en wel met name door het feit, dat de wet de geheele electriciteitsvoorziening onder hoede van de centrale overheid stelt, verbetering worden be reikt. Door geëigende concessie-voorwaarden ten aanzien van de productiebedrijven, welke aan gemeentelijke distributiebedi'ijven stroom leve ren, zullen de groote moeilijkheden wike anders bii het afloopen van de desbetreffende stroomovereenkomsten te verwachten zijn, kunnen worden voorkomen. In de derde plaats zal de Electriciteitswet den onmisbaren wettelijken grondslag bieden voor de van overheidswege te treffen maat regelen tot verzekering van veiligheid en doel matigheid bii het gebruik van electrotechni- sche materialen. In de vierde plaats brengt de Electriciteitswet het statuut van een electriciteitsraad op ruimen grondslag. Naar de overtuiging van den mi nister zullen de voordeelen van recht- streeksche stroomlevering in de toe komst leiden tot verdere geleidelijke uitschakeling van distributiebedrij ven, evenals deze in de afgeloopen ja ren zich heeft voorgedaan. Wat betreft de instelling van den electrici teitsraad wijst de minister er op. dat deze raad reeds een omvangrijke taak zal hebben en dat het zijns inziens weinig aanbevelens waardig is om die taak thans op te dragen aan een energieraad In hoeverre het aangewezen is om bestaan de colleges, waarbij inzonderheid genoemd is de economische raad, bij de aanwijzing van eenige vertegenwoordigers in den electriciteits raad te betrekken, zal de minister met zijn ambtgenoot van Economische Zaken nader overleggen. Hij moet echter nog eens den na druk leggen op den herhaaldelijk in de schrif telijke stukken van regeeringswege naar vo ren gebrachten eisch, dat de electriciteitsraad De burgemeester van Urk gaat heen. In de Maandag gehouden raadsvergadering van Urk heeft de burgemester, de heer A. Gravestein medegedeeld, dat hij per 15 Sep tember ontslag zal aanslagen als burgemees ter van Urk. De heer Gravestein was sinds 1909 burge meester van Urk en zou in Mei van het vol gend jaar zijn dertigjarig jubileum als zoo danig vieren. De burgemeester zal tegen 15 September tevens ontslag vragen als lid van de Provin ciale Staten van oord-Holland. Het ligt in de bedoeling van den heer Gravestein zich te Haren (Groningen) te ves tigen. zooveel mogelijk deskundig moet zijn op het gebied van de vraagstukken, waarover hij ge roepen is te oordeelen. De invoering door de overheid van de verplichting tot het voeren van een rijkskeurteeken voor bepaalde electrotechnische artikelen zal niet plaats hebben, dan nadat zoowel de electrotechnische handel en industrie als de electriciteitsbedrijven zich daar omtrent zullen hebben kunnen uit spreken en terzake door een objectieve instantie, door het rijk ingesteld, ad vies is uitgebracht De genoemde belangengroepen zullen eveneens in de gelegenheid worden gesteld mede te werken aan de voorbereiding van de door de overheid vast te stellen voor schriften met betrekking tot electrotechni sche materialen. Hierbij moge worden aan- leteekend, dat nimmer in dit verband sprake is geweest van eenzijdigheid door de K.E.M.A. voor te stellen voorschriften. Door de regeering wordt geslist, aan wie de keuring wordt opgedragen en tegen welke tarieven de keuring geschiedt. Het ligt in het voornemen de keuring aan de K.E.M.A. op te dragen, indien met dit lichaam omtrent redelijke voorwaarden over eenstemming wordt bereikt. Het ligt voorts in de bedoeling van den minister zich ter zake in elk geval te doen voorlichten door den electriciteitsraad. Ook naar het oordeel van den minister be hoort nakeuring of herkeuring plaats te vin den op kosten van den aanvrager, behou dens dat bij afkeuring de kosten voor reke ning behooren te komen van de weder partij. Distributie van vleesch in blik. Begint op 28 Augustus a.s. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor eenige weken in een aantal gemeenten een proef is genomen met de distributie van rund- vleesch in blik. De resultaten daarvan heb ben den minister doen besluiten met de al gemeene distribiftie van dit artikel voort te gaan. Ten behoeve daarvan wordt in een 40-tal vleeschconservenfabrieken in den lande een hoeveelheid rundvleesch in blik vervaardigd met de beschikbaarstelling waarvan per 28 Augustus een begin zal worden gemaakt. De vastgestelde prijs waartegen het rund vleesch in blik aan de betrokken consumen ten moet worden verkocht, bedraagt in alle gevallen 37 Vz cent per bus. Het vleesch in blik kan worden verstrekt aan dezelfde categoriën van personen, die tot heden krachtens de voorschriften voor ge hakt in blik in aanmerking kwamen. Aan al- leenwonenden en gezinnen tot en met vier personen kan één bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week worden ver strekt. De minister geeft den gemeentebesturen in overweging bij de distributie van het rund vleesch in blik de slagers en c.q. de grossiers in de gemeente in te schakelen en wel met verkrijgbaarstelling van het product in den winkel van den distribuant. BIJ VAN HEEL INGEBROKEN. Bij den aanvoerder van het Nederlandsch Elftal, van Heel, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken. Daar van Heel toe vallig veel geld in huis had, omdat hij in den voorverkoop voor den bokswedstrijd Tenet Van Klaveren vele kaarten had verkocht, bedroeg de buit f 700. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr. Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) Gevestigd in het gebouw van (Adv. ingez. Med.) Maastunnelbouw vordert goed. Tweede deel van caisson voor ventilatie gebouw gereed. Maandag hebben persvertegenwoordigers de vorderingen aan de Maastunnelwerken te Rotterdam weer in oogenschouw genomen. De caisson voor het ventilatiegebouw op den rechter Maasoever biedt een steeds afwisse lend beeld. Bij het vorige bezoek was juist het onderste. 8 Meter hooge, gedeelte in den bo dem verdwenen en men was aangevangen met den bouw van het tweede 8 Meter hooge deel. Thans is dit tweede deel gereed en maakt men voorbereidingen ook dit deel van het gebouw in den grond te laten verdwijnen. Wanneer dit het geval zal zijn, is het venti latiegebouw op dezen oever op zijn uiteinde lijke diepte aangekomen. Bij de landtunnel zijn de werkzaamheden eveneens in vollen gang. De bouwput voor het gesloten gedeelte is thans geheel ontgraven, zoodat één doorgaande diepe sleuf is ont staan, direct van het z.g. opstelplein af tot bijna aan het ventilatiegebouw toe met een lengte van ruim 350 Meter. In dezen bouw put is men bezig den gesloten en den open oprit te bouwen en reeds is een 12 M. lang gedeelte van den gesloten oprit voltooid, d. w. z. de vloer, wanden en dek zijn klaar, zoo dat hier althans in ruwbouw het eerste tun nelgedeelte is voltooid. Ook van den open oprit is een gedeelte van de verticale zijwanden, welke aan de binnen zijde een gegolfd oppervlak hebben, gereed en ook hier krijgt men reeds een indruk van wat men later zal zien. Aan den linker Maasoever is men reeds be gonnen met den opbouw van het eerste ge deelte van 8 Meter, het gedeelte, waarin de tunneldoorgangen zijn opgenomen. Aan de Heyschehaven is het beeld thans geheel veranderd. Het steeds verder gaande opbouwen der tunnelstukken is thans ge ëindigd en de stukken zijn zoo ver afgebouwd, dat zij uitgevaren kunnen worden. Daartoe moeten echter voor- en achterzijden, welke nog open zijn, worden afgedicht. De tunnelstukken komen, wanneer zij in de rivier zijn gezonken, op ongeveer een Meter onderlingen afstand te staan, welke Meter later onder water moet worden gecon strueerd. De lange en zware wapeningsstaven,, welke voor dit stuk noodig zullen zijn, kun nen niet later in deze ruimte worden inge bracht en worden daarom reeds nu aan de uiteinden van de tunnelstukken vastgebon den. Weliswaar duurt het nog meer dan een jaar voordat deze verbindingsstukken zullen worden gemaakt, maar in verband met de speciale bouwwijze die daarvoor noodig is, is reeds thans tot in details bezien, hoe deze verbinding zal worden uitgevoerd, ten einde te voorkomen, dat het later onmogelijk zou blijken, materialen, die daarvoor noodig zijn, op de plaats van bestemming te brengen. Ook de stalen platen, welke voor het aaneensluiten van de waterdichte stalen mantels zullen moeten worden gebruikt, moeten reeds nu ge detailleerd en nabij de kopschotten worden aangebracht. Landbouwer door stier ernstig gewond. OSS, 18 Juli. Maandagmiddag is de 37-ja- rige landbouwer A. Arts te Huisseling, toen hij zich in de weide bevond, door een uit den nabijgelegen seal van zijn broer losgebroken stier aangevallen. Nadat het dier hem een eind weegs op de hoorns had meegenomen, slingerde het beest den man tegen den grond en wierp zich vervolgens op hem. De echtgenoote van A., die op de kreten var. haar man kwam toesnellen, wist met haar zwager den ongelukkige te bevrijden. De ge neesheer Sluyters uit Ravenstein liet het slachtoffer per ziekenauto naar het Sint Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen overbrengen, waar bleek, dat de borstkas van den man was ingedrukt en vier ribben waren gebroken. GEEN STAKING BIJ DE N.V. SPOORIJZER TE DELFT. Het dreigende conflict bij de N.V. Spoor- ijzer te Delft, in verband met de toepassing van de nieuwe loonregeling, heeft op een bij eenkomst met den rijksbemiddelaar een on derwerp van bespreking uitgemaakt, met als gevolg, dat overeenstemming bereikt werd. De arbeid is hedenochtend hervat. Arbeider van acht meter lioogen sluismuur gestort. Door het breken van een kettingschakel. Op den westelijken Merwedekanaaldijk nabij de gemeentelijke zweminrichting Zeeburg wordt tusschen het beneden- en het boven- diep een nieuwe keersluis gebouwd. Arbeiders van de Hollandiafabrieken te Krimpen aan den IJssel waren Maandagavond omstreeks negen uur bezig met het aanbrengen van een zes ton wegende sluisdeur. Een der werklieden J. Werksma, wonende te Krimpen aan den IJssel. bevond zich op een ongeveer acht me ter hoogen sluismuur teneinde de sluisdeur bij het omhoog draaien af te houden. Op een ge geven moment brak een schalm van een der kettingen, waardoor deze ketting losschoot. Werksma stortte van den sluismuur en kwam met het lichaam op den rand van een ter plaatse liggende schuit terecht, waarna hij in het water viel. Zijn kameraden wisten hem spoedig op het droge te trekken. On middellijk werd de geneeskundige dienst te hulp geroepen, die het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis liet overbrengen, waar bleek, dat de man een zware hersen schudding had gekregen. Bovendien had hij nog een wonde boven het rechteroog. De man is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Roekeloos berlrijf van dronken automobilist. Vacantiebezigliedeu voor school kinderen. Het werk wordt voortgezet. Namens het bestuur der vereeniging ,,Va- cantiebezigheden voor Schoolkinderen" te Haarlem wordt ons gemeld, dat het, dank zij de vele binnengekomen giften, gelukt is, het werk der vereeniging voort te zetten. De .Be zigheden" zullen plaats hebben van 1 tot en met 19 Augustus op het Gemeentelijk Sport terrein aan de Kleverlaan. Tijdig door de politie ingerekend. De bestuurder van een Amsterdamsche per sonenauto heeft Maandagavond omstreeks half negen menigen wandelaar en wielrijder, die de Leidschestraat te Amsterdam passeerde, de stuipen op het lijf gejaagd. De man. die wat al te veel aan Bacchus had geofferd, kwam met zijn wagen In zig-zag-lijn van het Koningsplein de Leidschestraat inrijden. Hij manoeuvreerde van den eenen kant naar den anderen kant van de straat en hield geen re kening met de vele voetgangers, die het plan hadden over te steken: als zij nauwelijks een halven meter van het trottoir verwijderd wa ren. sprongen zij snel terug om den woesten automobilist te ontwijken, het gelukte den bestuurder tot de Prinsengracht zonder onge lukken tusschen hPt verkeer door te zweven, doch toen volgde de eene botsing na de an dere. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Achtereenvolgens kwam de auto ln botsing met twee wielrijders, wier fietsen werden be schadigd en vervolgens met een personenauto, welke werd ingedeukt. Toen kwamen er twee agenten, die den dronken automobilist inre kenden. Hij werd overgebracht naar het bu reau Leidscehplein. DE K. L. M. OPENT EEN DIENST OP LE TOUQUET. De K.L.M. heeft zoojuist voor den duur van het badseizoen een weekend dienst geopend op le Touquet-Paris Plage, de badplaats van Parijs, welke zoozeer in trek is bij de West-Europee- sche aristocratie en derhalve ook tal van Nederlanders tot haar vaste be zoekers mag rekenen. Het Douglas-toestel PH-AKI, de Kie vit. was daartoe Zaterdagmiddag om half twee van Schiphol vertrokken om er Maandagochtend te tien uur stipt weer vlot te landen. Een uitstapje van 45 uur. Let op den hartvorm. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) NED. R.K. BOND VAN SCHOENWINKELIERS EN SCHOENMAKERSPATROONS- VEREENIGINGEN. De Ned. R.K. Bond van Schoenwinkeliers en Schoenmakerspatroonsvereenigingen hield zijn achttiende jaarvergadering in „Krasna- polsky" te Amsterdam. De bondsvoorzitter de heer Aug. F. Linne- weever, uit Den Haag. opende het congres en bracht daarbij hulde aan de afdeeling Amsterdam. Het jaarverslag van den bondssecretaris. den heer Bergers uit Utrecht werd onder dank en applaus.goedgekeurd. Financieel ver slas en balans werden aan een gegronde be spreking onderworpen en goedgekeurd. De contributie werd vastgesteld op 55 ct. per lid per maand De begrooting werd aangeno men. Over de voorstellen van de afdeehngei werd vruchtbaar en aangenaam van gedach ten gewisseld. hebt waarschijnlijk, net als ik, dezer dagen weer eens een belastingbiljet in uw bus gevonden. U hebt waarschijnlijk, net als ik. eerst met knipperende oogen het bedrag ge lezen dat de fiscus van u eischt en daarna onmiddellijk het biljet binnenstebuiten ge keerd om te zien in hoeveel termijnen ge aan uw verplichtingen moogt voldoen. Het waren er ongetwijfeld vijf. Het zijn er nooit meer. Zuchtend hebben u en ik uitgerekend zooveel gedeeld door vijf is zooveel. Daar zijn we weer tot 1 Januari mee opgeknapt. Maar ik vermoed dat in uw bus tegen de schuldbekentenis aan de gemeenschap niet lag gevlijd een bedankbriefje van uw omroep- vereeniging. Dat was bij mij wel het geval. Ik had. als duizenden anderen .een luttel be drag op een bekend nummer gestort. Waar om? Och. men is erkentelijk voor het gebode- ne: men acht zich er als fatsoenlijk mensch toe verplicht: men hunkert naar een zweef vliegtuig; men heeft een aftandsche naaima chine die noodig vervangen moet worden of een vrouw die zoo dolgraag een ijskast wil hebben; zoonlief is zoo aan een nieuwe fiets toe. Enfin, er zijn redenen te over een Omroep te steunen. Prompt een week later ligt er een kleurige kaart naast uw ontbijtbordje. De radioveree- niging bedankt hartelijk voqr de milde gave en suggereert u er nog wat bij te doen. Harer zijds zal zij u dan bij speciale missive tot ..steunpilaar" benoemen. Toen ik beide papieren met aandacht nad bestudeerd, verzonk ik in diepe gepeinzen. Waarom, zoo vroeg ik mij af. bedankt mij mijn omroepvereeniging voor mijn kleine bijdrage en laat de fiscus slechts wat van zich hooren, wanneer ik in gebreke blijf mijn be lastingschuld op den juisten datum aan te zuiveren? Waarom stuurt hij mij alleen een aanmaning die mij een kwartje kost en voor spelt dat binnenkort de deurwaarder met een dwangbevel voor miin buis zal staan en zegt hij boe noch ba. zelfs als ik de heele hoofd som en alle opcenten inééns en dadelijk gi reer? Ik weet wel dat ik betalen moet, maar Belasting met prijzen. het zou mij toch echt goed doen als de ont vanger der Directe Belastingen mij. wanneer ik mij feilloos van mijn burgerplichten ge kweten heb, daarvoor een bedankje zond. Het behoefde waarlijk geen kaart in veel-kleuren- druk te zijn: een simpele ansicht met den kop van minister De Wilde erop en „Dank u" eronder ware reeds voldoende. Misschien ben ik overgevoelig en veel- eischend. Misschien interesseert velen net hoofd van den minister niet en hebben zij maling aan bedankjes. Dan trek ik mijn voor stel in. Maar ik doe er dadelijk een nieuw voor in de plaats. Belastingbetalen is een plicht. Een onaan gename plicht. Wat is er tegen er een aange name plicht van te maken? Voor luttele kwartjes houdt onze radio-omroep ons weken lang in een heerlijke spanning. Wat zal het lot ons in den schoot werpen? Een auto? Een gero-zilveren theezeefje? Een dikke niet? Dui zend mogelijkheden duizend verwachtingen. En op welk een genoeglijke wijze laat de radio het rad van fortuin voor ons wentelen! Avon den met zang en dans. muziek en costuums, revues en misschien wel een goochelaar. Kan er nu zoo peinsde ik van het zoo veel grootere bedrag dat wij jaarlijks in 's Rijks schatkist storten, ook niet eens een sommetje worden uitgetrokken voor attrac ties? Wil het Ministerie van Financiën niet eens overwegen het volgende jaar den belas tingbetalers eveneens wat gezelligs aan te doen? Wij vragen geen cabaretprogramma met optreden van het geheele Kabinetgezel schap. geen revue ..Alles voor den Belasting betaler". geen muzikale show Wij willen niet met goedkoope treinen naar Houtrust, ten einde daar ons ministerie te zien in „lach salvo's verwekkende situaties en kleurrijke lafereelen". Wij eischen niet dat onze „lach spieren op hun rekbaarheid getoetst zullen worden" door Excellentie Goseling. noch dat ..oog Qn oor te gast zullen gaan" bij Excel lentie C"]ijn. En dat de Hooge Heeren uitge slapen zijn in de goochelkunst, ook daarvan behoeven zij ons geen bewijzen meer te le ver# Wij Nederlandsche belastingbetalers zijn met minder tevreden, schoon wij meer storten. Wij zijn al voldaan, wanneer de fiscus ons zonder eenige opwindende race korting ver leent voor contante betaling. Wie binnen een week alles dokt wat hij schuldig is, krijet 5 pCt. terug. Of desnoods 2A pCt. Of 1 pCt. Of als 't niet anders kan 1 pCt. tot een maxi mum van 25 pop. Of in het uiterste geval van een tientje. Zit daar niet wat in? Wat zouden we rennen! Wat zouden we sparen om er maar als de kippen bij te kunnen zijn. Hoe zouden we de belasting- en postkantoren in drommen belegeren, den dag zeiven waarop we ons biljet ontvingen. En welk een vooruit zicht voor den ontvanger! Wat zou hij gebaat zijn met zulke snelle betalers! Er zijn nog tal van perspectieven. De In komstenbelasting moet op 1 Mei binnen zijn. Onder hen die, laten we zeggen, voor 1 Maart betaald hebben, wordt een aantal fraaie prij zen verloot. Hoofdprijs; één jaar vrijstelling van inkomstenbelasting. Dat kan den Staat een vette, maar ook een broodmagere post schelen. Maar welk een stimuleerende invloed op de massa! Tweede prijs: een familie-abonnement op de spoorwegen. Eerste klas. Daar zit toch nooit iemand in. En als Fortuna wil dat het lot op een vrijgezel valt, is de winstderving vrijwel nihil, 't Kan natuurlijk ook zoo uitko men dat er een stuk of veertien van profitee red Welk een spanning. Hoe nieuw: een lote rij. waarbij niemand weet hoeveel de prijzen waard zijn. En dan als troostprijzen: vijftig gratis paspoorten, honderd rijwielplaatjes, duizend spoorboekjes. Een speculatie op de ijdelheid van het menschdom ware ook niet verwerpelijk. Wie meer betaalt dan waartoe zijn biljet hem ver plicht. wordt „steunpilaar" Hij krijgt het steunpilarenlintje dat een jaar geldig is Wie op den openbaren weg wordt aangetroffen met een lintje van verouderd maaksel wordt ge straft op dezelfde wijze als iemand die een rïjwielmerk van het vorige jaar op zijn fiets heeft. De kosten van dit plan? Zij zullen zeer ge ring zijn en grootendeels worden gedekt door de winst die voortvloeit uit de snelle betaling En anders zou men natuurlijk tot oelasting- verhooging kunnen overgaan Als dit liet c van Columbus niet is1 F SCHRÖDER. Nederlandsche vrijwilligers in den Spaanschen burgeroorlog. Vragen van den heer Van der Goes van Naters beantwoord. Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters. betreffende de toepasselijkheid van het bepaalde bij artikel 7, eerste lid, on der no. 4. der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap op de Nederlandsche vrijwilligers in den Spaanschen burgeroorlog en de repatrieering dier vrijwilligers luiden de: 1. Is de regeering van oordeel, dat art. 7 sub. 4 van de wet op 't Nederlanderschap van toepassing kan zijn op de Nederlandsche vrij willigers in den Spaanschen burgeroorlog: zoo ja, welke is dan de opvatting omtrent die toe passelijkheid ten aanzien van: a. vrijwilligers, geïncorporeerd in de Spaan- sche regeeringslegers; b. vrijwilligers der internationale brigade: c. vrijwilligers aan de zijde der opstande lingen. 2. is de regeering niet van meening, dat, ongeacht eventueele toepasselijkheid van bovengemeld wetsartikel op een of meer cate gorieën vrijwilligers, hun repatrieering op ge lijken voet als door de nadere bij de non- interventie overeenkomst betrokken staten behoort te worden bevorderd, zoodra de thans in voorbereiding zijnde regeling omtrent de terugtrekking der vrijwilligers van kracht zal zijn geworden? Heeft de minister van buitenlandsche zaken mede namens den minister van justitie als volgt geantwoord: ad. 1. In concrete gevallen zijn de onder a en b gestelde vragen, gelet op de uitkom sten van het ingestelde onderzoek, bevestigend beantwoord. Hoe ook in abstracte de positie van vrijwilligers van Nederlandsche herkomst in de legers van generaal Franco ware te be schouwen: in de practijk heeft zich nog geen geval voorgedaan, waarvan de omstandig heden vielen te toetsen aan het bepaalde bij artikel 7. eerste lid. onder 4. der wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap. ad. 2 Door Harer Majesteits gezant te Lon den is in de plenaire zitting der non-inter ventie-commissie op 5 Juli j .1. instemming be tuigd met de door die commissie ontworpen regelen nopens de terugtrekking van in Spanje strijdende personen, die op het oogen- blik van hun dienstneming de Spaansche nationaliteit niet bezaten. Meisje vond de jonjrenskiel erg verlokkelijk. Zonderlinge zwerfster in Den Haag aangetroffen. Zaterdagnacht is door de politie in de Van Boetzelaerstraat zwervende aangetrof fen een 16-jarig meisje, afkomstig uit Eelder- wolde (gemeente Haren), die het ouderlijk huis met medeneming van I 20 had verlaten. Volgens haar eigen verklaring was zij al lereerst met de autobus naar Groningen ge gaan en had vandaar uit den trein naar Den Haag genomen. In Groningen had zij zich een jongenskop laten knippen en in een kledingmagazijn jongenskleeen gekocht, welke zij op weg naar Den Haag aangetrok ken heeft en aldus als jongen vermomd heeft zij Zaterdagavond door de residentie rondge zworven Toen 'naar geld op was. heeft zij bij een vriendin weer haar meisjeskleeren aangetrokken en is de straat opgegaan, waar zij door de politie werd aangehouden. Zij is naar haar woonplaats overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5