HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. De .Ronde van Edam" werd Maart dag verreden. De deelnemers onder weg even na den start Anton van Schendel heeft beslag weten te leggen op de overwinning in de tiende étappe van den Tour de France. Het beslissende oogenblik Een der kostbare interieurs van het Quia d'Orsay te Parijs, het verblijf van het Engelsche Koningspaar tijdens zijn bezoek aan Frankrijk In het Concertgebouw te Amsterdam werd Maandag het 15de Internationaal Aardrijkskundig congres door minister prof. dr. Slotemaker de Bruine officieel geopend. Een foto tijdens de openingszitting H. Ms. .Brinio" en de Z. 6 zijn Maandag in de haven van IJmuiden aangekomen als onder deel van de ongeveer 20 Nederlandsche oor logsbodems, die van 18 tot 22 Juli te IJmuiden vertoeven in verband met de nabij de kust te houden marine-manoeuvres Door storm in Java's Oosthoek werd de aanlegsteiger voor motorbooten bij Banjoewangi, de zgn. overzet naar Bali, zoodanig geteisterd, dat passagiers en bagage per prauw van de booten moesten worden ge haald w* Een zestig ton zware locomotief en vier beladen wagens zijn tengevolge van verzakking langs de helling der Staatsmijn Hendrik naar beneden gestort, waarbij de stoker gedood werd Amerika en Engeland broederlijk bijeen voor Buckingham Palace te Londen tijdens het bezoek van een Amerikaanschen oorlogsbodem FEUILLETON Naar het Amerikaanse h van HECTOR JENNINGS. 2) Ik zeg niets, juffrouw Innes, zei hij, met zijn hand al op den "deurknop, ik zeg niets, maar er zijn hier den laatsten tijd din gen gebeurd die niet pluis zijn. Ik zeg maar zoo als deuren en ramen vanzelf open en dicht gaan, zonder dat er iemand in de buurt is, dan is er iets niet in den haak! Liddy, die zich dien avond op geen grooteren afstand dan een halve meter van mij scheen te willen bevinden en die in dat groote, holle huis bang was voor haar eigen schaduw, gaf een gilletje en werd geel-groen. Maar ik laat me niet zoo gauw van mijn stuk brengen. Het was overigens vruchteloos dat ik Tho mas onder het oog bracht dat wij alleen waren en dat het zijn plicht was dien nacht althans in huis te blijven. Op een beleefde manier hield hij voet bij stuk en hij beloofde den volgenden morgen in de vroegte te zullen komen. Ik gaf hem een sleutel en hij zou zorgen een ontbijt voor ons gereed te hebben. Ik stond op het ruime terras, terwijl hij schuifelend de lommerrijke oprijlaan afliep en keek hem na met gemengde gevoelens: ergernis om zijn lafheid en dankbaarheid dat we hem in elk geval hadden. Ik schaam mij niet te zeggen, dat ik de voordeur extra goed sloot toen ik naar binnen ging. Jij kunt de rest van het huis sluiten en naar bed gaan, Liddy, zei ik boos. Ik krijg gewoon rillingen er van, zooals jjj daar staat. Een vrouw van jouw leeftijd moet waarachtig wel een beetje meer verstand hebben! U moet met niet vragen om te sluiten, juffrouw Rachel, antwoordde ze bibberend. Er zijn wel een dozijn openslaande deuren in den salon en de biljartkamer en ze komen allemaal uit onder een portiek. En Mary-Anne zei, dat ze gisteravond een man bij den stal heeft zien staan toen ze de keukendeur sloot. Mary-Anne is een zottin, zei ik geprik keld. Als daar werkelijk een man had ge staan, zou ze hem door de macht der gewoonte binnen vijf minuten in de keuken hebben ge had om hem op de resten van het diner te tracteeren! Stel je niet aan als een kind! Sluit het huis en ga naar bed. Ik ga nog een poosje zitten lezen. Maar Liddy klemde haar dunne lippen opeen en bleef staan waar ze stond. Ik ga niet naar bed, zei ze norsch. Ik ga mijn boeltje pakken en morgenochtend ga ik met den eersten trein naar de stad terug. Dat zul je wel uit je hoofd laten, viel ik uit. Liddy en ik hebben vaker neiging om onze wederzijdsche relaties te verbreken, maar toe vallig nooit op hetzelfde moment. Als je bang bent wil ik wel met je mee gaan, maar probeer je in vredesnaam niet achter mijn rokken te verschuilen! Het huis was een typisch zomerverblijf op groote schaal. Waar het op de parterre-ver dieping maar eenigszins mogelijk was geweest had de architect afscheidingen achterwege gelaten en ir.plaats daarvan bogen en pilaren aangebracht. Het effect daarvan was veel koelte en een idee van ruimte, maar gezellig was het er niet en toen Liddy en ik van het eene venster naar het andere liepen, echoden onze stemmen op een onpleizierige manier achter ons aan. Er was overvloed van licht, de electrische centrale in de naburige stad leverde den stroom, maar er waren lange scha duwen op de glimmend-gewreven vloeren en spiegels, die onze beelden weerkaatsten uit onverwachte hoeken, en ik kon me niet ont veinzen dat langzamerhand iets van Liddy's onzinnigen angst ook over mij kwam. Het huis was heel lang een langwerpig vierkant met den hoofdingang in het mid den van de lange voorzijde. Van de met steenen geplaveide entrée, kwam men in een ondiepe hall, aan den rechterkant waarvan, alleen er van gescheiden door 'n rij zuilen, zich een kolossale voorkamer bevond. Daarnaast lag de salon met de bibliotheek annex en daaraan grensde weer de biljartsaal. Daarachter, dus aan de achterzijde van den rechtschen vleugel van het huis, lag een kamer, gemeubileerd met groen-bekleede speeltafels en dit vertrek had een eigen kleine hall, die met een deur op de Oostelijke waranda uitkwam en waaruit een smalle wenteltrap naar boven voerde. Halsey had er met een glimlach op attent gemaakt. Kijk, tante Rachel, had hij gezegd, de architect die voor deze verbinding gezorgd heeft, kende zijn Pappenheimers! Arnold Armstrong en zijn vrienden konden hier tot vroeg in den morgen zitten gokken en drinken en dan naar bed strompelen zonder de rest van de familie te alarmeeren. Liddy en ik gingen tot de speelkamer en draaide alle lichten aan. Ik onderzocht de toe gangsdeur, die van de kleine hall op de wa randa voerde, en voelde aan alle ramen. Alles was in orde en Liddy een beetje minder zenuwachtig nu had juist mijn aandacht gevestigd op den erbar me lijken, stoffigen toe stand van den prachtigen teak-houten vloer toen opeens alle lichten uitfloepten. We bleven een oogenblik doodstil staan en Liddy's tong moet verlamd zijn geweest van schrik, anders zou ze wel hebben geschreeuwd. En toen pakte ik haar bij den arm en wees naar een van de vensters, die uitkwamen onder de arcade. De plotselinge duisternis had het donkere venster veranderd in een langwerpig vierkant van grijs-schemer licht, waarin we een gedaante konden onderscheiden die naar binnen loerde. En terwijl ik keek glipte de ge stalte weg over de waranda en verdween in de duisternis. Hoofdstuk n. DE MANCHETKNOOP. Liddy's knieën schenen haar in den steek te hebben gelaten. Zonder geluid te geven zonk ze op den grond, terwijl ik als versteend naar het venster bleef staren. Liddy begon zachtjes te kreunen en in mijn opwinding tastte ik omlaag en schudde haar door elkaar. Schei uit!, beet ik haar toe. Het is alleen maar een vrouw; misschien een meid van de Armstrongs. Sta op en help me om de deur te vinden! Ze ging voort met haar gejammer. Goed, zei ik, dan moet je maar alleen hier blijven. Ik ga hier vandaan. Dat hielp! Ze scharrelde overeind en ter wijl ze zich aan mijn mouw vasthield, tastten wij onzen weg naar de biljartzaal en vandaar naar den salon, die we na ontelbare botsin gen bereikten. Toen gloeide het licht weer aan en ik kreeg het beklemmende gevoel dat achter elk van de ongesloten openslaande deuren een loerend gezicht verscholen was. En beschouwd in het licht van wat later ge beurde. ben ik overtuigd, dat we inderdaad heel dien spookachtigen avond in het oog werden gehouden. We haastten ons om alles wat nog open stond te sluiten en maakten dat we naar boven kwamen. Ik liet overal het licht aan en onze voetstappen echoden als in een gewelf. Allerakeligst, in één woord. Den volgenden ochtend had Liddy een stijven nek van het achterom kijken! Liddy had weinig zin om naar bed te gaan. Laat mij in uw kleedkamer blijven, juffrouw Rachel, smeekte ze. Als u het niet toestaat, ga ik voor de deur in de hall zitten. Ik heb geen lust vermoord te worden met mijn oogen dicht! Als je werkelijk vermoord wordt, ant woordde i kkalm, komt 't er niet zoo heel erg op aan of je oogen op dat moment open of dicht zijn. Maar je mag wel in mijn kleed kamer blijven, tenminste als je op den divan gaat liggen. Als je op een stoel inslaapt, snurk je natuurlijk. Ze was te veel van streek om beleedigd te zijn en na een poosje kwam ze weer bij me terug in de slaapkamer, waar ik al in bed lag en trachtte me in slaap te lezen. Dat was geen vrouw, juffrouw Rachel, zei ze met haar schoenen in de hand. Het was een man met lange jas aan. Welke vrouw was een man?, vroeg ik droog. Ik keek niet op en mijn geringe belang stelling ontmoedigde haar dermate, dat ze retireerde naar den divan. Het was elf uur toen ik besloot te gaan slapen. Ondanks de onverschilligheid die ik voorwendde, stapte ik nog even uit bed om de deur die naar de hall voerde te sluiten en toen ik bemerkte dat de bovenknip niet slui ten wilde, zette ik behoedzaam een stoel voor de deurhet was niet noodig om Liddy wakker te maken, vond ikstapte er op en zette een kleinen handspiegel op den grendel, zoodat dit toiletartikel bij de minste beweging van de deur naar beneden zou komen, met voldoende geraas om mij wakker te maken. Toen, gerustgesteld door mijn voorzorgen, ging ik naar bed. Maar ik kon niet direct in slaap komen. En net toen ik begon in te dommelen schrikte ik op doordat Liddy binnenkwam en onder mijn bed keek. Ze zei echter niets, ging terug, bleef even in de deuropening staan en en zuchtte om een steenen hart tot erbarmen te bewegen. Beneden sloeg telkens een klok: half-twaalf, kwart voor twaalven, twaalf uur. Toen ging het licht weer uit: ditmaal voor goed. De elec trische centrale van Casanova sluit om twaalf uur en ieder gaat op dezen behoorlijken tijd naar bed. Als een der inwoners een partij geeft, moet hij de centrale, althans het be dienend personeel daarvan, een dikke fooi geven, dan drinken de opwek kers van den electrischen stroom sterke koffie en houden hun affaire een paar uur langer open. Maar dien nacht gloeiden de lichten niet meer aan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8