'hiefy mïmj OLIJFOLIE Hei rioleeringsplan van Heemstede. KRUSCHEN SALTS VOOR EEN FRAAIE TINT! Nederlander door de Italiaansche filmindustrie geëngageerd. DINSDAG 19 JUL'I 1938 HA'A'RJEM'S DAGBL'AD 5 HEEMSTEDE. In de toekomst wordt het rioolwater gezuiverd voor het in het Spaarne komt. „De moderne mensch is zoozeer aan alle bestaande comfort gewend, dat hij dat alles als vanzelfsprekend beschouwt en slechts weinigen zich rekenschap geven van de ma nier en de wijze, waarop al dit comfort ont staat. De rekening van gas, water of elèctriciteit herinnert er aan, dat men betalen moet voor dit geleverde comfort, slechts zelden dringt het tot ons door, dat er een nog haast onont- beerlijker comfort bestaat, namelijk afvoer van wat er in huis aan overtolligs is, huis- houdwater en van de faecaliën. Men schenkt er weinig of geen aandacht aan en daarom hebben ook slechts weinigen er eenig begrip van dat dit comfort een zóó danige belangrijke functie inneemt in onze hedendaagsche samenleving, dat bij een on voldoende werking daarvan de Volksgezond heid ten zeerste zou bedreigd worden." In dezen geest liet de heer R. M. Spijksma, ingenieur bij de Gemeentewerken van Heem stede, zich uit, bij een bezoek, waarbij wij hem verzochten ons te willen inlichten om trent het rioleeringsplan, zooals het te Heemstede wordt toegepast. Aanleiding daar toe waren de plannen tot een algeheele her ziening der rioleering te Haarlem. In Heemstede bestaan nog enkele gevallen van huizen, waarvan het afvalwater wordt verzameld in zoogenaamde stapelputten, waarin de vloeistof in den bodem wegzakt. De vervuiling der put doet dat proces even wel ophouden, met het gevolg dat af en toe zoo'n put vernieuwd moet worden. Het aan tal stapelputten is evenwel klem, zoodat wij die buiten beschouwing kunnen laten, Tien jaar geleden was de toestand zóó, dat de wo ningen van een bebouwd gedeelte alle waren aangesloten aan de in straten en wegen gele gen rioleering, die loosden in de verschillen de slooten en vaarten. Daar men op den duur wel voorzag, dat een erge vervuiling van die wateren het gevolg zou zijn, ontstond de verordening die voor schreef, dat alle te bouwen perceelen moes ten aangesloten worden aan het gemeente riool middels een beerput. De aansluiting aan deze beerputten is zoo, dat geacht werd dat de vloeistof onmiddellijk kon doorgaan, terwijl de meer vaste stoffen, voor zoover zij zich niet oplossen in den loop van den tijd, in den put werden verzameld en na korteren of langere n tijd werden verwijderd door den ge meentelijken reinigingsdienst met speciale hiervoor ingerichte apparaten en wagens. Toch bleek het inschakelen der beerputten de dreigende vervuiling van de openbare wa teren niet voldoende te kunnen tegenhouden, slechts het tempo werd vertraagd. De toe stand der Bleekersvaart wa'arin een ge deelte der gemeentelijke rioleering uitmond de, terwijl alle perceelen van den Bleekers- vaartweg er direct op loosden werd zóó danig, dat ingrijpen noodzaikelijk werd. Te dien einde werd een pompgemaal in de vaart gemaakt nabij de Koediefslaan en het wa ter der Bleekersvaart opgepompt in den Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) Het is niet alleen Heemstede dat loost in het Spaarne, thans nog indirect via de Haven, straks direct maar ook Haarlem. Het is duidelijk, dat, indien geen maatregelen worden getroffen, het Spaarne binnen af zien- baren tijd hetzelfde verschijnsel zal toonen als de Haarlemsche grachten. Het is dan ook speciaal Rijnland, die er op aandringt om alle rioleeringsvuil, alvorens in het open water te loozen, toe doen zuive ren. Heemstede zal hiermede beginnen, want het is de bedoeling om bij het metter tijd te stichten pompgemaal aan het Spaarne een zuiverings-installatie te malcen, xoaarbij men het rioolvocht laat bezinken. Het bezonken slib wordt daarna afgeschei den en in rottingstanks gebracht, waar het rottingsproces met verschillende middelen wordt bevorderd. De bezonken stoffen worden tot humus verwerkt en zijn natuurlijk voor verschillende nuttige doeleinden te gebruiken. Alle vloeibare stof ondergaat nog een bio logisch proces over verschillende filters om daarna als helder water in het Spaarne te worden geloosd. Het is voor de inwoners van Heemstede ver heugend. dat Heemstede niet alleen reeds vroegtijdig is begonnen met een centraal rio- leeringsstelsel, maar het getuigt ook van een vooruitziend beleid, dat het in afzienbaren tijd ook zal overgaan tot de zuivering van het rioolwater. Het ligt voor de hand, dat op den duur alle gemeenten, die ressorteeren onder Rijnland, gedwongen zullen worden daartoe over te gaan. Heeft men eenmaal het centrale riolerings stelsel aanvaard met alles wat daarbij behoort, bemaling, zuivering, enz., dan zullen ook de nu nog aanwezige beerputten, kunnen ver vallen. Het te Heemstede toegepaste systeem is het zoogenaamde gemengde, waarbij de rioleering óók het regenwater afvoert. Er wordt evenwel niet op gerekend, dat de rioleering a 1 het regenwater zal kunnen afvoeren, daar in dat geval de buizen van nog veel grooter afmetin gen zouden moeten zijn. Om echter te voor komen, dat bij abnormalen regenval, wat maar een enkelen keer per jaar plaats heeft, over strooming der straten door onvoldoenden af voer zal plaats hebben, heeft men in de rio leering op verschillende plaatsen in de ge meente. nooduitlaten gemaakt, welke in der gelijke gevallen in werking treden en de over vloedige watermassa overhevelen in de aan grenzende wateren. Dit werkt tot nu toe zoo uitstekend en brengt geen gevaren mee voor vervuiling van onze binnenwateren, omdat in de eerste plaats die overlaten slechts zelden in werking behoeven te treden, terwijl als ze dienst doen, het in hoofdzaak regenwater is, wat geloosd wordt en de eventueel zich daarin bevindende kleine hoeveelheden vaste stoffen geen rol van beteekenis spelen. In dezen tijd van werkloosheid is, zoo be sloot de heer Spijksma, het aanleggen eener rioleering, vernieuwing of uitbreiding daarvan, een der dankbaarste en tevens meest doeltref fende objecten van werkverruiming om uit te voeren, aangezien het grootste deel der werk zaamheden daaraan verbonden, bestaat uit handenarbeid en dus zuiver aan loon kan uit betaald worden. Crayenestersingel, waardoor het water in de vaart in één etmaal geheel verfrischt werd. Later werd in den Bleekersvaartweg een riool gelegd, waarop alle perceelen werden aan gesloten. Het pompgebouwtje doet nu alleen dienst voor waterverversching van de Bleekersvaart, met het gevolg dat men aan die vaart, welke vroeger vanwege haar stank een slechte repu tatie genoot, thans wel eens een hengelaar aantreft, om er een vischje te verschalken. Die verbetering is dus hier wel afdoende ge bleken. Door den gestadigen groei der gemeente deed zich echter al meer en meer de nood zakelijkheid gevoelen van een centraal rio- leeringplan. Het was dan ook nog vóór de annexatie van 1921 dat door het gemeente bestuur werd opgedragen aan het bureau van Hasselt en de Koning, om een dergelijk plan voor Heemstede te ontwerpen. Bij den aanleg van de Heemsteedsche Dreef is met de uit voering daarvan een begin gemaakt. De in wendige afmetingen van de eivormige riool buizen werd daarbij bepaald op 0,70x1,05 M. en 0,80x1,20 M. De loozing van dit hoofdriool geschiedt thans tijdelijk in de Haven; hiervoor is in de Heemsteedsche Dreef vlak vóór de Haven een gebouwtje gezet, een eenvoudige pompinstal- latie bergend, die het rioolvocht oppompt in de Haven. Van dit pompgemaal af is reeds weer een groot stuk hoofdriool verder door getrokken en de bedoeling is, dat het einde der hoofdleiding komt te liggen ten Noorden van den Provincialen weg, om daar uit te loo zen in het Zuider Buiten Spaarne, waarvoor dan ook de loozing in de Haven zal kun nen vervallen. Op de hoofdleiding zijn thans nagenoeg alle bestaande secundaire leidingen in de ge meente aangesloten, terwijl naar gelang de bebouwing van een gedeelte der gemeente is gevorderd, de hoofdleiding vertakt wordt. Zoo zal op den duur ook niet kunnen uitblijven dat de Glipperw-eg, de Rijnstraat-buurt en Hu-go de Grootstraat met omgeving ook aan het centrale rioleeringstelsel worden aange sloten. Hierdoor zal dan ook weer de Leidsche Vaart worden ontlast van enkele loozingen, die er nu zijn ten behoeve van genoemde gedeelten, Momenteel ligt in Heemstede reeds ongeveer 8 K.M. hoofdriool, helwelk per jaar ruim 1 millioen kubieke meters afvalwater verwerkt. Centrale rioleering zonder méér. houdt ech ter niets anders in, dan verplaatsing van vuil en al is het een groote vooruitgang indien is bereikt, dat niet alle binnenwateren in de Gemeente verontreinigd zullen worden en alles geconcentreerd wordt op loozing in het Spaarne, men heeft toch steeds in het oog te houden, dat ook dergelijke groote wateren op den duur geheel kunnen vervuilen, want ook van dit water zal eenmaal het zelfreinigend vermogen, door middel van daarin aanwezige zuurstof, uitgeput raken. Jonge Deensche Esperantisten in Haarlem. Begroetingsbijeenkomst. Gisteravond omstreeks 9 uur kwam een autobus volgeladen met een 60-tal jeugdige Deensche Esperantisten voor het schoolge bouw Haarlemmerliedestraat aan. Recht streeks uit Denemarken gereden! De ruimte, die in de school voor de ontvangst gereser veerd was, was reeds lang van tevoren ver vuld van het gerucht van de Hollandsche jeugd, die met ongeduld het moment van de aankomst van de Deensche gasten afwachtte. Toen dit oogenblik eindelijk aangebroken was gaf een hartelijk gejuich uiting aan de span ning, die de jeugdige gemoederen beheerschte. Zoodra alle Deensche kinderen en Hollanders aan de lange tafels gezeten waren heette de heer A. van Hoek de gasten namens de „Com missie voor Esperanto-kindercursussen in scholen te Haarlem" hartelijk welkom. Eerst in Esperanto. Daarna in het Nederlandsch. Ook de heer J. P. F. Regter. de officieele vertegenwoordiger van B. en "W. en echtge- noote werden welkom geheeten. Spr. gaf de Deensche geestverwanten de verzekering dat hun een aangename en nuttige week in onze stad wacht. Het is verheugend dat de Denen er na het overwinnen van veel moeilijkheden in geslaagd zijn den tocht naar Haarlem te organiseeren. in verband met het feit dat de kinderen wel vermoeid zouden zijn van den langen tocht beperkte spr. zich tenslotte tot een kort maar hartelijk welkom. Nadat het Esperanto-zangkoor onder leiding van mej. Truus Ligthart eenige liederen ten gehoore had gebracht nam de heer J. P. F. Regter het woord voor een officieel welkom namens B. en W. van Haarlem. Spr. achtte Esperanto de basis voor een nieuwe wereld, waarin geen oorlog meer zal zijn. De heer van Hoek gaf den heer Regter ten slotte de verzekering dat het verblijf van de Deensche jeugd in onze stad niet alleen in het teeken van plezier zal staan doch wel degelijk ook nuttige vruchten zal afwerpen. Nadat de kinderen onthaald waren op cho colade en koekjes werd de inkwartiering der gasten geregeld. EXAMENS. Voor het voorexamen van het Ned. Gen. voor heilgymnastiek en massage is geslaagd mej. M. A. Knuyt, te Overveen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 20 JULI 1938. Programma I: Hilversum II. Programma IIHilversum I. Programma IH: 8.00 Keulen; 10.20 Diver sen. 10.45 Parijs Radio. 12.05 Radio P. T. T.- Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Londen Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Fransch Brussel. 5.50,Ned. Brussel. 7.05 Fransch Brus sel. 7.20 Keulen. 8.05 Deutschlandsender of diversen. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 Bero- munster of diversen. 10.20 Nedè Brussel. 10.30 Pauze. 10.35 Keulen. Programma VT: 3.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gram. muziek. 10.35 London Re gional. 12,25 Droitwich. 3.00 London Regional 3.20 Droitwich. 7.05 Londen Regional. 7.40 Droitwich. 9.20 Londen Regional. 10.05 Driot- wich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klas sieke muziek. 1. Preludium en Allegro van Kreisler, Edith Lorand en haar orkest. 2. 2e Hongaarsche Rhapsody van Liszt, Staatskapel van Berlijn, 3. Tanz der Sylfiden, Concertgebouworkest. 4. Suite Oriëntale van Popy, Staatskapel van Berlijn, 5. Slavische Dansen No. 1 en 2, Staatsopera orkest van Berlijn. 6. Tambourin Chinois, Edith Lorand en haar orkest. 7. Götterdammerung van Wagner, Berl. Philh. Orkest. 8. Hongaarsche Marsch, Concertgebouw orkest. 8.00—12.00 Diversen. Wanneer U weet dat Palmolive spe ciaal gekozen is voor de Canadeesche Vijfling, omdat zij zoo'n teerehuid had, waarom zou U deze zeep dan ook niet gebruiken voor U en Uw kinderen Palmolive is bereid met een overvloe dige hoeveelheid kostelijke olijfolie. Zij maakt de huid zacht en soepel, waar door U de teint der jeugd behoudt. NIETS EVENAART PALMOLIVE,DE OLIJFOLIE-ZEEP (Adv. Ingez. MedJ Buisje met radium verdwenen. Uit het Diaconessenhuis. Een klein gouden buisje, met 3 m.G. ra dium er in toch nog een waarde vertegen woordigend van f 250 is uit het Diacones senhuis verdwenen. Vermoed wordt, dat het tusschen de kleeren is geraakt van een patient die op geregelde tijden in de polikliniek der Röntgenafdeeling behandeld wordt. Zoo is het buisje zeer waarschijnlijk op straat verolren geraakt. Het is gewenscht dat een eventueele vinder of vindster het buisje, dat zeer klein is (het heeft den vorm en de grootte van een spijker zonder kop) het ten spoedigste naar het Dia conessenhuis terug brengt, daar wanneer men het buisje eenigen tijd bij zich zou dragen, de radiumstralen de huid zouden aantasten en zweren veroorzaken, die niet gemakkelijk genezen. Het is dus vooral ten zeerste ongewenscht, dat kinderen het buisje in handen zouden krijgen. GOUDEN JUBILEUM W. F. MARTENS. Maandag was het 25 jaar geleden dat de heer W. F. Martens, plaatdrukker bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting, bij genoemde N.V. in dienst trad. De jubilaris werd toegesproken door zijn collega, den heer F. Uitenbosch, den heer A, van Looy, chef van de plaatdrukkerij en den bedrijfsleider den heer H. J. v. Vliet. De heer B. Cassa bood een gelukwensch op rijm aan. Vele bloemen en geschenken o.a. manden bloemen van de directie, van het Mannen koor Johez en van het personeel mocht de jubilaris ontvangen. Het personeel schonk hem tevens een mooien stoel. Later sprak de heer A. D. Huysman, direc teur der N.V.. den heer Martens toe, wenschte hem hartelijk geluk, overhandigde hem een geschenk onder couvert en deelde hem mede, dat het de Koningin behaagd had, hem de eeremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toe te kennen. Na twintig jaren. door SUZE ONDRA. ALS je eens wist hoe verlangend ik het oogenblik tegemoet zie waarop de boot je bij mij brengt, mijn eigen lieveling Wel voor de honderdste maal las Greta dien brief nog eens over De groote mailboot voer gelijkmatig door de Middellandsche Zee, on gekende rust .heerschte aan boord want de meeste passagiers, deden hun middagdutje. Greta had het minst warme plekje aan dek uitgezocht, haar dunste jurk aan gedaan en lag loom in haar dekstoel. Eerst die vreese- lijke dagen van zeeziekte, als een stervende had zij in haar hut gelegen, nu die benauwde hitte en dan daarbij nog dat voor haar zoo geheel onbekende scheepsleven. Zij voelde zich niet op haar gemak tusschen al die vroolijke uitgelaten emnschen; het liefst zat zij ergens in een stil hoekje aan dek te peinzen en als zij zich zoo intens eenzaam voelde dan las zij Jan's lieven brief weer voor de zooveelste maal over. Ook de enveloppe en dan glimlachte zij als zij het met forsche letters geschreven „Mevrouw van Buren" zag staan. Twintig jaar geleden was Jan van Buren naar Indië getrokken, over enkele jaren zou den zij trouwen en Greta dan overkomen, Maar jan had geen geluk, de plantage waar hij werkte rendeerde niet, zoodat hij weer over nieuw moest beginnen. Toen werd Greta's moeder gebrekkig. Greta dorst haar zoo niet alleen achter te laten. Weer had Jan met pech te kampen, zijn overkomst waar zij beiden zich zoo op ver heugd hadden kon niet doorgaan en zoo vlo den de jaren heen. Greta was onderwijzeres in aardrijkskunde. Het liefste vertelde zij haar leerlingen over Indië, dank zij Jan's vele en uitvoerige brieven kende zij ieder plaatsje in de omgeving van zijn plantage, de zeden en gebruiken der Inlanders, het leven in Medan. Tot na lange jaren het Jan wat beter ging. over één jaartje kom ik je halen, schreef hij, maar Greta smeekte hem nog te wachten. Moeder was zoo ziek, zij mocht haar niet al leen achter laten, Nog voor het jaar om was stierf haar moeder. Toen trouwden zij bij vol macht. Jan zond haar een royaal bedrag voor den overtocht en voor een mooie uitzet en voor zij het besefte, zat zij al op de boot als mevrouw Van Buren. Aan boord werd er heimelijk gelachen om „ons handschoentje van 4 kruisjes". Twintig jaar geleden was Greta geen schoonheid maar "toch in elk geval een frisch aardig jong meis je Haar leven was echter verre van gemak kelijk geweest, de verpleging harer moeder en de lesuren op school hadden al haar tijd in beslag genomen; zoodoende had zij nooit tijd gevonden om zichzelf te soigneeren en had den jaren en zorgen haar sporen achter ge laten. Het tengere meisje van vroeger was thans een matrone-achtige verschijning ge worden. Zij kleedde zich uiterst eenvoudig doch smakeloos. De groote som die Jan ge zonden had, had haar niet kunnen verleiden om mooie dure kleeren te koopen alles was even degelijk en stijf. Haar lange vlechten waar Jan vroeger zoo verrukt van was, wa ren nog nooit door een kapper aangeraakt, maar hun gouden glans was verbleekt en ieder weerbarstig lokje werd zorgvuldig weg ge borsteld. Ondanks alle tegenslagen was hun liefde onveranderd gebleven, in zijn gedachten was zij nog altijd het frêle jonge meisje en zij zag hem nog steeds voor zich als de groote slanke jongen met zijn donker golvend haar. Urenlang kon Greta zoo stil voor zich uitsta ren zich voorstellend hoe heerlijk het zou zijn als zij bij aankomst het haar zoo dierbare gelaat van Jan temidden van de wachtende menigte zou ontdekken, Natuurlijk zouden zij elkaar al van uit de verte herkennen, het leek eigenlijk of zij hem pas gisteren voor het laatst had gezien. Zoo droomde en mijmerde Greta terwijl de boot langzaam maar zeker het doel naderde. Eindelijk kwam het einde der reis; haar bagage had zij zelf pijnlijk nauwkeurig gepakt speurend liep zij haar hut rond of er niets was achter gebleven, dan bleef zij een oogenblik voor den spiegel staan. Haar hoed zat wat scheef, haar gezicht was brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. ?endt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) rood en glimmerig van emotie en die ellendige hitte. Wat maakte die nieuwe witte jurk haar toch eigenlijk dik, gek dat haar dat nu pas opviel. Als Jan haar eens veel te dik vond ge worden? Dan moest zij om zich zelf lachen, wat een bespottelijke gedachten haalde zij zich eigenlijk in haar hoofd, alsof Jan daar om zou geven! En trouwens misschien was hij ook wel wat veranderd, maar herkennen zou zij hem uit duizenden. Ze moest nu maar gauw aan dek gaan, anders zou ze door al haar getreuzel het groote moment nog mis sen! Met een kijker gewapend tuurde Greta over de reeling, langzaam kwam de kade in zicht, zij zag een dichte menschenmassa en zwaaien de zakdoeken. Nu kon zij al beter de gezich ten onderscheiden, het viel toch niet mee om één mensch tusschen zoo'n massa uit te zoe ken! Toch hoorde zij al hoe verschillende pas sagiers hun vrienden op de kade herkenden, het geroep werd al duidelijker, nog enkele metersdan lag de boot stil. Vroolijke kreten weerklonken, trossen wer den uitgegooid, met hevig geratel werd de loopplank uitgelegd en zij die een toegangs kaart hadden konden zich aan boord bege ven Met gespannen aandacht bezag zij iede- ren man die aan boord kwam. Die lange don kere, was dat niet Jan? Nee, toch niet, zijn oogen waren blauw. Dan die heer in het wit, die had wel donkere oogen, maar Jan was het toch niet. Radeloos keek zij om zich heen, zij zag menschen elkaar omhelzen, anderen lie pen haastig zoekend rond. Plotseling kreeg zij een schok, dat moest Jan zijn die lange grijze gestalte met zijn rug naar haar toegekeerd, die daar met den steward stond te praten. Haas tig wilde zij naar hem toeloopen, botste dan hevig tegen een even haastigen dikken man. die haar ademloos „pardon" toesnauwde en zoo snel zijn logge lichaam zich voort be wegen kon op den steward toeliep. Greta was diep verontwaardigd: zoo'n onhebbelijk plomb monster! Langzaam kwam zij naderbij, de man was nog buiten adem, nam zijn panama af en bewerkte zijn glimmend kalen schedel met een zakdoek. De man in het grijs keerde zich om toen Greta hem naderde. Hoopvol zag zij hem aan Jan was het niet. Juist wilde zij den steward aanspreken toen de dikke man hem met 'n commandostem naar zich toeriep. „Pardon", zei Greta ijzig, „ik wil den steward wat vragen." ..Interesseert mij geen bliksem", bulderde de driftige kolos, „maar ik wil we ten..." ..vlegel!" Het woord ontviel Greta voor zij het zelf'wist. De dikkerd werd paars rood van woede, barstte dan los: „met u heb ik geen bliksem te maken, maar ik wil nu eens eindelijk weten waar mijn vrouw is. Me vrouw van Buren!" Greta zeeg in één der dekstoelen neer. alles draaide om haar heen. De steward deed bovenmenschelijke pogin gen om ernstig te kijken wees naar de roer- looze witte gedaante: „dat. mevrouw Van Buren!" Dan maakte hij zich snel uit de voe ten, (Nadruk verboden Auteursrecht voorbehou den) Vereeniging van Vrijzinnig- Hervormden. Inwijding van het gebouw. Het bestuur van bovengenoemde Vereeniging maakt bekend, dat in verband met de verbou wing van het gebouw van den Ned. Protes tanten Bond, de kerkdiensten van 31 Juli en die van de maand Augustus komen te verval len. Op 4 September a.s. wordt het gebouw plech tig ingewijd. FILMNIEUWS Do de Vries brengt Fransch-Italiaansche filmcombinatie tot stand. De Nederlandsche cineast Do de Vries, is dezer dagen van een verblijf in Italië terug gekeerd, waar hij in de Cinccitta, (de Ita liaansche filmstad) de supervisie voerde van de Italiaansche Romulus-Lupa-film „Het hotel der afwezigen" met Paola Barbara en Camillo Pillotto in de hoofdrollen. (De laatste is vooral ook in ons land bekend doordat hij naast Alexander Moissi de rol van den aarts hertog speelde in diens film „Lorenzo de Medici"). De heer de Vries heeft thans een Fransch- Italiaansche combinatie tot stand gebracht, die in September te Rome zal aanvangen met de productie van een film in twee series, waarover binnenkort nadere bijzonderheden gepubliceerd kunnen worden. De mogelijkheid om deze combinatie tot Nederland uit te breiden voor het vervaardigen van Neder landsche versies wordt onder de oogen ge zien. V.l.n.r.: De 27-jarige Dr. Sassoli, secretaris van het Italiaansche ministerie voor corpora ties, de filmactrice Paola Barbara, de film acteur Ellio Steiner, en de Nederlandsche cineast Do de Vries, buiten één der studio's van de Cinécitta (filmstad) te Rome. Zooals men weet wordt er in Italië ijverig aan een nationale filmindustrie gewerkt. En men schroomt er niet om door i'inancleele en artistieke combinaties met het buitenland de filmindustrie uit te breiden. Uiteraard heeft men ter plaatse echter een Ie kort aan deskundige krachten, zooals dat bij elke beginnende industrie, die een groote vlucht gaat nemen, het geval is. Het is typeerend dat men den Nederlander Do de Vries in Italië als een filmdeskundige engageerde en hem met de supervisie van een Italiaansche film belastte. De heer de Vries doorliep suc cesvol dc bekende tooneel-, foto- en film school te München, waardoor hij het filmvak meester werd. Voor de Nederlandsche film industrie schreef hij de dialoog voor „Mondscheinsonate". Nadien kwam zijn naam niet meer voor op de médewerkerslijsten van de Nederlandsche films. En ook bij de Nederlandsche films, die op stapel staan, zien we dezen naam niet. Het is wel treffend dat onze eigen film industrie geen gebruik weet te maken van een landgenoot, die door het buitenland a'u filmdeskundige geëngageerd wordt! FilmrecL

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9