Zte 5fi ödweekU Haaciem GONDELVAART DOOR DE SINGELS EN GRACHTEN. USgftJ Zwemfeest Haarlemsche Zwemvereenigingen. Wederom prachtige turndemonsfraties op de openbare pleinen. de la ut de Hmte ALBERT HEIJN rachtig zomerweer begunstigde den 1 zesden dag van de Haarlemsche Sport week, zoodat het Dinsdagavond wel leek of de heele binnenstad uitgeloopen was. Vooral bij de turndemonstraties ver drongen de mensehen zich, om toch maar niets van de sierlijke en vlugge bewegingen te missen. Hier en daar bleek het zelfs noodig om een straat voor het verkeer af te sluiten zooals bijvoorbeeld de Schouwtjeslaan. En op de Botermarkt was er heelemaal geen doorkomen aan. Voor de gondelvaart bestond, zooals trou wens wel te verwachten was, een ontzaglijke belangstelling, maar overal zorgde de politie er voor, dat alles ordelijk verliep. Een woord van lof verdient ook de Onge- vallendienst, die overal vertegenwoordigd is, waar veel menschen verwacht worden. Het zwemfeest van de Haar lemsche zwemvereenigingen. „Haarlem" wint den driekamp. We hadden niet kunnen denken, dat na de belangrijke zwemwedstrijden van Zaterdag en Zondag een zoo groot aantal toeschouwers Dinsdagavond aanwezig zou zijn, doch het publiek blijft belang stellen in het vele, dat in deze mooie Sportweek wordt geboden. Men zal van zijn bezoek aan het Klever- laanbad geen spijt hebben gehad, want er is goede sport te zien geweest. Behaive de span nende races, die de driekamp tusschen D.W.R. Haarlem en H.V.G.B. te zien gaf, werd ook zwemmen op ander terrein gedemonstreerd n.l. figuurzwemmen van den Ned. Arbeiders Sportbond en het reddend zwemmen, alsmede het opvoeren van een pantomime der Haar lemsche Reddingsbrigade. Ook de Haarlemsche politie demonstreert reddend zwemmen. Verder werden er een paar snelle water- polo-wedstrijden gespeeld, die het aanzien ten volle waard waren. Er was dus wel ver scheidenheid! In den driekamp blonk „Haarlem" uit. De zwemmers van deze vereeniging wonnen het nummer schoolslag voor adspiranten, als mede de 50 Meter borstcrawl heeren, 50 Meter rugslag heeren en de he eren-estafette 10 x 50 Meter borstcrawl. In totaal behaalde „Haarlem" 17 punten, hierop volgde D.WR. met 10 punten, terwijl H.V.G.B. met 9 punten de rij sloot. Veel spanning bracht de eerste serie van het nummer 50 Meter borstcrawl voor heeren, een korte baan, die wij tegenworodig weinig op zwemfeesten te zien krijgen. Bij een dergelijken afstand wordt de stijl vrijwel geheel verwaarloosd, omdat alles op snelheid is gebaseerd. Nu, snel ging het inderdaad. Tot kort voor de finish lagen alle zwemmers nog nagenoeg gelijk. De spurt van Zeeman was de beste, hij won in den tijd van 29 seconden. Hetzelfde nummer voor adspiranten bracht twee snelle zwemmers aan den start, n.l. van den Bogaerde van D.W.R. en Vunderink van Haarlem. Deze twee jongens hadden slechts 6/10 seconde meer noodig voor dezen af stand dan de eerstaankomende bij de heeren. Sanger van H.V.G.B.'eindigde hier als num mer drie. Het mooiste en spannendste nummer van den avond was de estafette 10 x 50 Meter borstcrawl voor heeren, waaraan ploegen van de genoemde vereenigingen deelnamen. Aaii- vankelijk ging de strijd gelijk op doch na de derde zwemmer begon Haarlem iets uit te loopen op H.V.G.B. en D.W.R. Na vijf banen was D.W.R, iets achter geraakt, terwijl H. V. G. B. en Haarlem elkaar den kop heftig be streden. Toen de negende zwemmer aantikte, had Haarlem zich een voorsprong van twee meter verschaft. Zeeman ging als laatste man te water voor deze ploeg, terwijl Kurre Bongertman voor H.V.G.B. als tiende startte. Deze laatste zwom een prachtige race. Na veertig meter liep hij zichtbaar op Zeeman in. Niettemin bracht deze zijn club de over winning door 6/10 seconde eerder* aan te tik ken. De twee fraaist versierde en verlichte vaar tuigen bij de gondelvaart, die ter gelegenheid van de Haarlemsche Sportweek werd georganiseerd. De totaal-tijd van „Haarlem" bedroeg 5 min. 8 sec. Het figuurzwemmen van de damesaf- deeling van den Ned. Arbeiders Sportbond onder leiding van mevrouw Haak is een groot succes geworden. Met de regelmaat van een klok voerden de dames hun fraaie figuren uit. Na de voltooiing van elk figuur volgde er een krachtig applaus. Op zeer duidelijke wijze heeft de Haar lemsche Reddingsbrigade onder leiding van hoofdinstructeur Rohlfs vervoer- en bevrij dingsgrepen gedemonstreerd. HeUwas een goede gedachte om twee dames op een vlot, dat midden in het bassin lag, de grepen te laten demonstreeren. Hier door kon het publiek veel beter begrijpen, wat de ploegen in het water '•verrichtten. Toen vier jongelui, wegens het omkante len van hun ranke bootjes, te water vielen, was het maar goed, dat de Haarlemsche politie in de burut was. Een flink aantal agenten, gekleed in hun zware uniformen, sprong te water en wist volgens de regelen der kunst de waaghalzen te redden. Voor den populairen agent Van Huis, die den grootsten afstand moest afleggen, was geen drenkeling meer over. Hij maakte zich toen verdienstelijk door met zijn uniformpet op een der bootjes te redden, hetgeen de noodige hilariteit op wekte. Dat was een nummer, dat geducht in sloeg en dat het publiek de overtuiging heeft gegeven, dat onze politie ook op dat punt paraat is. Bravo! DE WATERPOLOWEDSTRIJDEN. DWR wint met 43 van de Haarlem-HVGB combinatie,, Bij DWR was N. de Vries vervangen door E. Behle, terwijl de Haarlem-HVGB combina tie als volgt gewijzigd was: J. Suerhoff (Haarlem). C. Zeeman (Haarlem)C. Ellinkhuijzen (Haar lem), H. Bannink (Haarlem) Joop van Hemsbergen (Haarlem, P. Rol (HV GB), K. Bongertman (HVGB) Scheidsrechter was de heer Braam. Na twee minuten spelen nam DWR door H. J. Kollerie de leiding met een fraai schot, dat onhoudbaar was. DWR bleef sterker. Een fraaie combinatie tusschen Kollerie en Behle, besloot laatstgenoemde met een hard schot, dat doel trof. Door te zwaar spel van den mid-achter der combinatie kreeg DWR vele vrije worpen toegewezen, welke evenwel niets opleverden. Bij de combinatie leverde een vrije worp betere resultaten op. .Het leder kwam bij Ook oy Uv iiiciitvv ui.iVs'i.u utfii i voor uc turii- demonstratie, die door de Haarlemsche Gymnastiek- en Schermvereeniging ..Concordia" ter gelegenheid van de Haarlemsche Sportweek werd gegeven. Rol, die met een zeer hard schot van de zij lijn af N. Kollerie geen schijn van kans gaf. (2—1). Het was Behle, die den voorsprong van DWR vergrootte, doch Joop van Hemsbergen doelpuntte onmiddellijk hierna uit een goed aangegeven bal van Bongertman. Rust (32) In de .tweede helft wist Kollerie zich van zijn bewaker te ontdoen, waarna hij scoorde. (4—2) Scheidsrechter Braam moest na dit doel punt vele overtredingen bestraffen. Niet min der dan drie DWR'ers en twee spelers van de combinatie werden het water uitgezonden. DWR verdedigde echter zoo taai. dat het bijna tijd was. alvorens Rol nogmaals tegenscoor- de (4-3). De hierop volgende waterpolowedstrijd tus schen twee combinaties, A en B, samengesteld uit dames van DWR en Haarlem, werd door de A-dames met 3—1 gewonnen. Voor A scoorde Henny Zieren tweemaal en mej. Stuy eenmaal. Mevrouw van den Booren-Looy zorg de bij een 20 achterstand van B voor een tegenpunt. Een pantomine, goed gespeeld door dames en heeren der Reddingsbrigade besloot dit prachtig geslaagde zwemfeest. Dat velen het besluit mogen nemen te gaan leeren zwemmen! De uitslagen luiden: 50 Meter schoolslag adspiranten: 1 M. Spaan derman 39 seconden, 2 M. de Vries, Haarlem 44.2 seconden; 3 A. Hoogland, Haarlem 45.6 sec. 50 Meter borstcrawl heeren: 1 C. Zeeman. Haarlem, 29 seconden, 2 H. J. Kollerie, DWR 29.1 sec., 3 E. Behle, DWR 29.2 sec. 50 Meter borstcrawl adspiranten: 1 A. van den Bogaerde, DWR 29.6 sec.; 2 R. Vunderink, Haarlem 29.6 sec.; 3 T. Saenger, HVGB 31.8 seconden. 50 Meter rugslag heeren: 1 A. J. van der Meer. Haarlem 34.6 sec.; 2 J. Ketelaar HVGB 35.8 seconden; 3 F. Polak, Haarlem. 35.8 sec. 10 maal 50 Meter borstcrawl estafette voor heeren: 1 Haarlem 5 min. 8 sec.; 2 HVGB 5 min. 8.6 sec.; 3 DWR 5 min. 17 sec. De turndemonstraties Nog meer belangstelling dan Maandag trok ken de turndemonstraties die Dinsdag werden gehouden. Er werd op dezelfde pleinen ge werkt, maar op elk plein kwam nu een andere vereeniging, zij 't dan met dezelfde uitvoering als Maandag. Zoo turnde nu Bato op het Schouwtjesplein, Kracht en Vriendschap op het Leidscheplein, Concordia op de Boter markt, Turnlust op het Teijlerplein, en de N. AS.B. aan de Zaanenlaan. Het publiek uit een en dezelfde buurt kreeg aldus op achtereenvolgende dagen twee ver schillende gymnastiek-uitvoeringen te zien, en daar het door de onderscheiden vereeni gingen gebodene in gymnastisch karakter sterk uiteenliep, kon aan de toeschouwers iets ge heel anders als Maandag worden voorgezet. Zoo zocht de eene vereeniigng 't in een kort en krachtig programma, een andere in een lang, maar sterk afwisselend geheel. De eene club' gaf eenvoudig, maar correct werk. de andere hoog opgevoerde en even aantrekke lijke nummers Andere verschillen waren in de bezetting aan te wijzen; zoo turnde een vereeniging met kleine aantallen, een an dere met groote. Maar alle vijf vereenigingen, hoe ook haar opvattingen waren, voerden haar uur-programma op een wijze uit, die het pu bliek tot het einde boeide. Belangstelling van autoriteiten was er ook: de wethouders Boes en v. d. Wall, zelf oud turners en leden van het veteranencorps K.N. G.V, volgden een groot aantal nummers van dezen avond. De gondelvaart. Reeds lang voordat de lange stoet van ver sierde en verlichte bootjes verwacht kon wor den hadden duizenden menschen zich langs de singels en grachten geschaard, waar de stoet langs zou trekken. We wagen het niet te schatten, hoeveel toeschouwers er geweest zullen zijn. Dat waren er stellig meer dan tien duizend. Het weer was voor een dergelijk waterfeest dan ook wel buitengewoon fraai. De water oppervlakte werd zelfs door niet het geringste windvlaagje bewogen. Een gedeelte van de Nieuwe Gracht, vlak voor het mooie gebouw van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst, was met touwen afgezet. Daar waren aan den waterkant eenige rijen stoelen en banken neergezet, die bestemd waren voor de autoriteiten, die wederom niet verzuimd hadden, van haar belangstelling te doen blijken. Het was ongeveer tien uur. toen daar de eerste verlichte bootjes onder de brug door zichtbaar werden. Ze werden met een luid applaus begroet. Uit den aard der zaak waren het hoofdzake lijk kano's, die voorbij voeren. Maar er waren toch ook eenige groote booten, die door hun smaakvolle verlichting en versiering de aan dacht trokken, zooals men op de afbeelding elders op deze pagina zien kan. In sommige bootjes hadden ook musici plaast genomen, die een bijzonder aangename en welluidende afwisseling brachten. Het was jammer, dat eenige deelnemers meer zorg aan de versiering (hoe mooi die soms ook was!), dan aan de verlichting van hun bootjes hadden besteed. Zoo zagen we een versierde kano met wel acht lampions, doch er brandde er maaréén! En het was toch om de verlichting te doen. Maar het publiek toonde zich toch zeer en housiast. De jury bestaande uit de heeren J. D. Vos- •:uil, J. G. van der Ley en H. de Ru. heeft de 'volgende prijzen toegekend: 1. J. E. Verharen met de zeilboot B. M. ge naamd .De Rietpol"; 2. M. Reemers eenper- soonskanc van de Ver. De Trekvogels; 3. Mej. Wijnand, eenpersoonskano van de Ver. De Trekvogels. De autoriteiten hij de turndemonstraties. De leden van het Uitvoerend Comité en de wethouders hebben Dinsdagavond per auto een bezoek aan de turndemonstraties op de pleinen gebracht. Zij waren allen opgetogen over wat zij daar zagen en konden ervaren, welk een groote plaats de sport bij het Haar lemsche publiek inneemt. De prijsuitreiking. Hedenavond zullen na afloop van het slui- tingsfeest op het Haarlem-terrein in de groote zaal van Hotel „De Leeuwerik", die daaxwoor belangeloos is afgestaan, door Dr. C. Spoelder de prijzen, die gedurende de geheele Sport week zijn gewonnen, worden uitgereikt. Het gemeentebestuur zal daarbij tegenwoordig zijn. Het Comité vair Uitvoering zal er prijs op stellen, als de betrokken verenigingsbestu ren met dames aanwezig willen zijn. Hollenberg in het doel bij „De Rest". In het voetbalelftal van de „Rest van Haai-- lem" zou de populaire V. S. V.-doelman Michel het doel verdedigen. Ten gevolge van een be- di-ijfsongeluk is hij echter aan één der handen gewond, zoodat hij aan de uitnoodiging van den H. V. B. geen gevolg kan geven. Het H. V. B.-bestuur heeft zich thans in verbinding gesteld met den niet minder po pulairen Stormvogels-daelverdediger Horen berg, die zich direct bereid verklaarde, Woens dagavond onder de lat plaats te nemen. Het zal voor velen ongetwijfeld een attractie zijn, den aantrekkelijken stijl van den IJmuider MAAKT lljtmWH MTOOPER Fijnste Mayonnaise per flacon40, Delmonte Zalm CA per groot blik^Vii Belg. Doperwten, 65, extra fijn, per groot blik Goudmerk Thee, /A extra fijne melange, per ons i Gevulde IJsbonbons CL per V. pond i Vruchtenwafels per Va Poncl Voorde e lig ste Kruidenier sbe dr ij f in Nederland (Adv. Ingez. Med.) doeiman weer eens te kunnen bewonderen. Wij vestigen de aandacht erop, dat de slul- tingsavond te half acht reeds begint. Een groep deelnemers aan het zwemfeest voor de Haarlemsche zwemvereenigingen in de inrichting aan de Kleverlaan ter gelegenheid van de Haarlemsche Sportweek. Frechaut wint de twaalfde étappe. Meulenberg geeft den strijd op. Uit Cannes: De 12de étappe leidde Dinsdag van Marseille over Toulon naar Cannes door het Esterel-gebergte over een totaal afstand van 199 K.M In een broeiende warmte werd deze étappe gereden; dit was wel een der voornaamste oorzaken dat er zoo weinig uitlooppogingen werden gedaan. De temperatuur was er niet naar om buitengewone inspanningen te ver richten. Daar kwam nog bij, dat de strijd eigenlijk reeds gestreden is in dezen tour. Slechts de vijf hoogst geklasseerden hebben nog een kans voor de zege. De overigen heb ben reeds zoo'n grooten achterstand geboekt, dat er wonderen zouden moeten gebeuren, wil een van hen nog een kansje krijgen. En in dien men bedenkt, dat no. zes in de algemeene rangschikking, Gianello, toch nog ruim een kwartier achterstand op den drager van de gele trui heeft, dan is het duidelijk, dat er slechts nog van een duel tusschen Vervaecke en Bartali sprake is De alpen zullen dit moe ten uitwijzen. Evenals Maandag werd er in het eerste ge deelte van de étappe kalm gereden. Eers't vijf tig K.M. vóór Cannes trokken Frechaut en Cosson er tusschen uit. Zij wisten hun voor sprong te behouden, doch enkele andere ren ners als Yvon Marie, Leducq en Vicini trokken met de beide vluchtelingen mee, zoodat in een groep van tien renners de beslissing te Cannes in de sprint moest volgen. Frechaut werd eer ste in 6 uur 35 min. 26 sec. Middelkamp be zette een heel goede veertiende plaats met ruim drie minuten achterstand op den win naar Frechaut. Van Schendel kwam in een groote groep te Cannes aan. In dit peleton waren ook Vervaecke. Bar tali en Magne. Vissers kwam met vertraging te Cannes aan, zoodat deze zijn derde plaats I in de rangschikking is kwijt geraakt. Helle- rnons werd 56ste met bijna een half uur ach terstand op Frechaut. In de algemeene rangschikking is onze land genoot thans 2 uur en een kwartier achter op Vervaecke; hij bezet de laatste plaats. Mid delkamp en Van Schendel hebben hun plaats in het klassement behouden. Heide, de Duit- sche wegrenner, viel uit. Hellemons kwam als 56e binnen. Het landenklassement is als volgt: 1 België 227 uur 39 min. 19 sec. 2 Frankrijk 227 uur 58 min. 12 sec. 3 Frankrijk b 228 uur 9 min. 43 sec. 4 Italië 228 uur 13 min. 53 sec. 5 Frankrijk c 228 uur 25 min. 43 sec. 6 LuxemburgZwitserland 228 uur 44 min. 24 sec. 7 Spanje-Nederland 229 uur 8 min. 25 sec. 8 Duitschland 230 uur 54 min. 18 sec. Gemeld kan nog worden, dat Meulenberg de ronde heeft gestaakt. De drager van de gele trui, Felicien Vervaecke, op een der berg-étappes in actie. CRICKET IN ENGELAND. Te Nottingham sloegen de Australiër. 2A? en 453—4 (Bradman 144, Hasselt 124) Notts 147 en 137 met innings Don Bradman scoorde in dezen wedstrijd zijn 11de century van het seizoen en maakte tevens het tweede duizend tal vol. Twee uren later deed Walter Ham mond te Bristol hetzelfde, doch deze scoorde 271 uit 561. het totaal waarmede Glou cestershire de prestatie van Lancashire in de lste innings 426—9, overtrof Hammond scoor de eveneens zijn 11de century in dit seizoen waarvan 3 dubbele (Bradman 2). De scores van de beide beste batsmen ter wereld laten wij, tot en met vandaag bijgewerkt, volgen: Inn. runs h.s. no. gem. Don Bradman 21 2024 278 5 126.50 W. R. Hammond 25 2078 271 1 86.58 Essex 535—6 won van Sussex 124 en 398. Sur rey 33 en 2104 won wederom thans van Kent 337 en 202. Gover 4—60. Leicestershire 153—8 en 543 verkreeg 4 punten voor de leiding co de lste innings tegen Derbyshire 149 en 320—8 ev mals Gloucestershire 561 tegen Lancashire 4269 en 1051. Northants 190 en 1336 te gen Hampshire 97 en 301—9. Warwickshire 190—7 tegen Worcestershire 132 en 196. Yorkshire behield de leiding met een ge ring verschil op Middlesex Lancashire 3 en Surrey 4. Abusievelijk venneldden wij door een fou tieve berekening van 't gemiddelde dat Midd lesex de eerste plaats veroverd had. iWOENSDA'G 20 JU EI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9