De> Stadweek U Haade*n Sluitingsavond op het ,,Haarlem"-terrein. 1935 De roodbroeken tegen de „Rest van Haarlem Korfbal-, Handbal- en Atletiekwedstrijden. DONDERDAG 21 JU EI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 ff Turndemonstratie in de pauze van den voetbalwedstrijd. E Haarlemsche Sportweek is voorbij! Zeven dagen heeft men in Haar lem kunnen genieten van wedstrijden en demonstraties van de volgende takken van sport: athletiek, zwemmen, wiel- rijden, voetbal, handbal, korfbal, honkbal, gymnastiek, lawntennis, tafeltennis, kano sport, cricket, boksen en worstelen. Toch waren dit nog lang niet alle takken van sport. Op het programma ontbraken o.a. nog heeren-hockey, golf, kaatsen, roeien, zei len, hengelen en paardensport. Dit is echter een begin geweest. Nu deze Sportweek zulk een éclatant succes is gewor den zullen er echter nog wel meer volgen en dan zal men van laatstgenoemde sporten ook wel wat zien. Maar hoe het ook zij. het Comité van Uit voering heeft reden te over om tevreden te zijn. Tevreden over het weer. dat zoo buiten gewoon heeft meegewerkt, en tevreden over de belangstelling van het publiek, die zoo boven alle verwachting groot is geweest. Het is een echte Haarlemsche week ge weest. die niet licht vergeten zal worden. Handbal wedstrijd Con cordia—Rapiditas. Na eenig verkennen komen de eerste aan vallen van Rapiditas, welke nog geen gevaar opleveren. Concordia komt er ook beter in; weldra weet zij door Van Santen te sco ren (10). Dadelijk na den afworp is Rapiditas in den aanval; een keurig schot van W. van Gor- kum gaat hoog over.Dan weet Concordia door goed samenspel van de voorhoede den stand op 20 te brengen. Rapiditas zet er nu alles op om den ach terstand in te halen en met succes. Met een Spelmoment van den Handbalwedstrijd tusschen Concordia en Rapiditas voor de Haarlemsche Sportweek. Dr. C. Spoelder overhandigt den eersten prijs van den optocht aan den heer N. J. Vos, ver tegenwoordiger der afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbond. keurig schot brengt de linksbinnen den stand op 21. Na half-time is het Rapiditas, die meester over het veld is. Zij komt er steeds beter in. Een vrije worp wordt genomen, doch levert niets op. Dan breekt de linksbinnen opnieuw door en scoort. (2—2). Concordia is eenigszins uitgespeeld, waar van Rapiditas profiteert door te scoren (32) De elftallen wegen nu goed tegen elkaar op. Concordia weet door te breken en gelijk te maken (3—3). Spoedig hierop komt het einde. Korf bal wedstrijd Ooster- kwartier—„Rest van Haar lem Ook nu was het eerste twaalftal van Ooster kwartier zoowel in den aanval als in het middenvak beter, dan „de Rest". Mooi van opbouw waren haar aanvallen, terwijl haar middenvak voortdurend door fraai combinatiesped haar aanval aan het werk zette. De verdediging van Oosterkwartier was minder goed verzorgd. Reeds binnen twee minuten had Ooster kwartier de leiding door een mooien worp van N. Struikenkamp (1—0). De Rest komt dan enkele malen in den aan val; door minder goed verdedigen van Oos terkwartier schept zij zich eenigen doelkan sen, maar benut deze niet, zoodat de óal-c weggewerkt kan worden. Na tien minuten is het wederom N. Stuiken- kamp. die scoort (20).. In den resteerenden tijd blijft Oosterkwar tier sterker, maar de stand ondergaat geen wijziging meer, zoodat het einde komt met 20 voor Oosterkwartier. De Athletiehwedslrijden. Er werd een kort, maar pittig athletiek- programma onder leiding van den heer Trines afgewerkt. Daar het polsstok hoog springen meer als deomnstratie gold, bestond het programma geheel uit loopnummers. Begonnen werd met de 100 M. voor dames. Nu Fanny Koen, Doorgeest en Ter Braake niet meeliepen, was mej. De Vries van A. D. A. de zekere winnares. Het werd haar echter niet gemakkelijk gemaakt. Mej. Bolwidt van Gita (Haarlem) bood uitstekende tegenstand, ter wijl mej. Berendes (Bloemendaal)evenals verleden jaar, bewees een goed sprintster te zijn, die echter over te weinig wedstrijdrou tine beschikt. Bij de heeren toonde Grijseels (een zoon van den oud-kampioen) zich de sterkste. Prettig voor de Haarlem-supporters was het, de Haarlemmer Schaap, die wegens een bles sure nog slechts enkele wedstrijden heeft kunnen loopen, als goede tweede te zien ein digen. Opmerkelijk was het, dat Kops (Quick) de in den laatsten tijd naar voren komende sprinter, zijn serie niet overleefde. Hij bleek, ook al door zijn zwaar figuur, geen „gras sprinter" te zijn. De Haarlem voetballer Ni- naber leverde in de derde serie met, 11,5 sec. goed werk. De 800 M. was. de kracht der deelnemers in aanmerking genomen, een goede race, met Middelkoop (A. A. C.) als de sterkste, terwijl Bruun (A. A. C.) een „flitsende" eindspurt had, waaraan Zaal en Figee geen weerstand konden bieden. Evenzoo kon Kalkman (Trek vogels) op de 1500 M van De Ruyter (Vir. et Cel. Gouda) met grooten voorsprong winnen. Eenige estafettenummers besloten het ath- letiekgedeelte, waarbij, wat de dames betreft, zich een spannende strijd ontspon tusschen Gita en Bloemendaal, die, met miniem ver schil in het voordeel van Bloemendaal be slist werd. Niettegenstaande heftige pogingen van mej. Bolwidt, wist Bloemendaal zich door haar laatste loopster mej. Berendes, die hier nog beter liep dan in de finale 100 M., te handhaven. Bij de heeren won de gemengde ploeg be staande uit Meulemans (Trekvogels), Van der Wilk (Alkmaar), Barentz (Helder) en Grijs- seels (P. P.). De Haarlem-ploeg, die met twee invallers moest uitkomen o.a. voor Van Geenhuizen, liep goed. Vooral Van Zonderen en A. Schaap wisten door goed loopen de ploeg weer „bij" te brengen. De uitslagen luiden: 400 M. Haarlem-leden: 1. H. Kok 56.2; 2. T. Stouten 57.2. 800 M. Heeren (invitatie): 1. G. Middel koop, A. A. C. 2 m. 4.3 sec.; 2. P. Bruun, A. A. C. 2 m. 4.6 sec. 100 M. Heeren (Haarlem-leden): 1. H. Schreuder 12 sec.; 2. A. van Zonderen 12 sec. 1500 M. Heeren (invitatie): 1. H. Kalkman, Trekvogels 4 m. 18 sec.; 2. A. de Ruijter, Vir. et Cel. 4 m. 22 sec. Polstokhoogspringen: 1. C. Lamoree, Haar lem 3.65 M.; 2. J. Verkes, Haarlem 3.50 M. 100 M. Dames (invitatie). Finale: 1. A. de Vries, A. D. A. 13.2 sec.; 2. A. Bolwidt, Gita 13.2 sec.; 3. F. Berendes, B. G. V. 13.4 sec.; 4. A. Loohuis, A. D. A. 4x100 31. Estafette Dames: 1. A. D. A., Am sterdam 51.3 sec.; 2. B. G. V., Bloemendaal 54.9 sec.; 3. Gita, Haarlem 54.9 sec. 100 M. Heeren (invitatie). Finale: 1. J. Grijzeels Jr., pro Patria 11.3 sec.; 2. A. Schaap, Haarlem 11.4 sec. 4x100 M. Heeren Estafette: 1. Gemengde ploeg 44.9 sec.; 2. A. A. C., Amsteiuam 45 sec.; 3. H. A. V., Haarlem 45.4 sec.; 4. A. V. '23, Amsterdam. Voetbalwedstrijd Haarlem Rest van Haarlem De volgende elkaar: elftallen kwamen tegenover „Haarlem" en de „Rest van Haarlem" speelden Woensdagavond op het terrein aan den Schoterweg in het kader van de Haarlemsche Sportweek een voetbal wedstrijd. Voorste rij (v. 1. n. r.)„Haarle m": Van den Berg, Huijsmans, Visser, Kammeijer. De la Mar. Effern, Verhappen, De Winter, Van Polanen, Ninaber en Vijgeboom. ..Rest van Haarlem" (achterste r'ü)twee grensrechters, de reserve Hellingman (R. C. H.). Vervolgens: Weber (Zandvoort), Hollenberg (Stormvogels), Kors (R. C. H.j. daarachter scheidsrechter Boeree. Schoorl (Stormvogels), daarachter een reserve. Drijver (H. F. C.). Van der Schalie (E. D. O.), Timmermans (E. D. O.), Sterk (V. S. V.), Bot (V. S. V.), Zandstra (E. D. O.), Van Olphen (H. F. C) en de reserve Röbken (Kemphaan) Haarlem- Vijgeboom, Van den Berg, Huijsmans, De la Mar, Effern, Visser Kammeijer, de Winter, Verhappen, Van Polanen, Ninaber. Rest van Haarlem: Sterk, Timmermans Schoorl Bot Weber ^VSV) (EDO) (St.vogels) iVSV) (Z.vrt.) Schallie, Zandstra, v. Olphen (EDO) (EDO) (HFC) Kors. Drijver. (RCH) (HFC) Hollenberg (St.vogels) Scheidsrechter Boeree is met de leiding be last. In het begin gaat de strijd gelijk op; bij Haarlem begaat men de fout, de vleugelspe lers te weinig in den strijd te betrekken. Voor al de rechtsbuiten krijgt weinig te doen. Vermelding verdient een hard schot van Verhappen, dat juist over de lat gaat. Dan volgt een periode waarin de Rest het met open aanvallen de Haarlem-verdediging zeer lastig maakt: doelpunten kunnen niet uitblijven. Schoorl opende score als de Haar lem-verdediging niet voldoende wegwerkt, maar van beter ge- .halte was zijn twee de doelpunt toen hij zich goed vrij maak te en hard inschoot (0—2). De Haarlem-voor hoede is met schie ten niet erg geluk kig, hoewel moet toegegeven worden, dat Hollenberg met enkele welgerichte schoten van De Winter wel raad Scheidsrechter weet- Het 15 Tim' Ch Boeree mermans, die den stand op 0-3 brengt; kort hierna maakt Sterk er 0—4 van. Een hard schot van De la Mar komt tegen de lat; de terugspringende bal wordt door Verhappen nogmaals tegen de lat gekopt, waarna het leder wordt weggewerkt. Ninaber faalt als hij alleen voor Hollenberg komt. maar dan weet De Winter na goed doorzetten van Verhappen tegen te scoren. (1—4). Het Haarlem-elftal had bij de hervatting een verandering ondergaan. Kammeijer was rechtsback, v. d. Berg spil, Effern middenvoor en Verhappen rechtsbuiten. Aanvankelijk scheen dit een verbetering, want Haarlem was direct aanvallend; Hollenberg moest er direct aan te pas komen. Spoedig werd met een uit stekend doelpunt na mooi samenspel tusschen Effern en Van Polanen door laatstgenoemde de achterstand verkleind. (24) Verder brachten de roodbroeken het echter niet. De Rest wist zich los te werken; met open aanvallen werd het Haarlem-doel steeds be dreigd. Schoorl maakte er 2—5 van. Enkele kopballen van Effern misten hun doel. Timmermans maakte tenslotte het zesde en laatste doelpunt. Verdiend won de Rest met 6—2 Toespraken op het veld. In de pauze van den voetbalwedstrijd hield wethouder A. G. Boes eer geestdriftige rede om op de beteekenis van d.' sport voor het menschelyk lichaam te wijzen Er moet niet alleen gezorgd worden voor ontwikkeling van den geest, maar ook van het lichaam Dat moet gelijken tred houden". De heer Boes achtte deze Sportweek daarvoor een uitste kende propaganda en hij wekte vooral de jon geren op, zich bij een sportorganisatie aan te sluiten. Spreker dankte allen, die tot het welslagen va^i deze Sportweek hadden bijge dragen en uitte den wensch, dat dit niet de laatste zou zijn. (Luid applaus.) Dr. C. Spoelder antwoordde namens het Comité van Uitvoering en sloot zich ge heel aan bij de woorden van den heer Boes. vooral wat het laatste betreft. De heer Spoel der prees het „Haarlem'-bestuur gelukkig, dat de burgemeester het eerst op dit terrein een voetbalwedstrijd heeft bijgewoond (ap plaus). Met den kreet „Lang leve Haarlem!" eindigde spreker zijn enthousiaste speech. De Turndemonstratie. In de pauze van den voetbal-wedstrijd voer den 300 dames uit 8 K. T. K. vereenigingen on der leiding van den heer J. M. Berrevoets op de muziek van den K. L .M.marsch de vrije oefeningen uit, die op den Olympischen Dag zoo'n succes hadden. Het aantal deelneemsters was hier kleiner dan op den N. O. C.-middag, maar Woensdag avond kon op het Haarlem-terrein een bijzon der effect worden verkregen door middel van de verlichtingsinstallatie. Bovendien waren de achtereenvolgende rijen, die elk uit 16 dames bestonden beurtelings in 't zwart en in *t wit gestoken, zoodat een aantrekkelijk geheel tot stand kwam. De K. N. G. V. serie zelf, met haar huppel en spring-oefeningen en met haar aan het vliegwezen ontleende imitaties, als schroefbe- weging, stijgen en dalen, was een lust voor 't oog. De waardeering voor dit fraaie nummer was algemeen. Prijsuitreiking in Hotel „De Leeuiverik" In de groote feestzaal van Hotel „De Leeuwerik", die daarvoor door de directie be langeloos was afgestaan, heeft Woensdag avond laat na de wedstrijden en demonstra ties op het .,Haarlem"-terrein de uitreiking plaats gehad van de prijzen, die gedurende de heele sportweek gewonnen waren. Dit ge schiedde in een wel zeer bijzondere feestelijke sfeer: een sfeer, die altijd aanwezig is, als iets een goed resifltaat heeft gehad. Behalve de vier wethouders waren daar bijna alle commissieleden en bestuursleden van de deelnemende vereenigingen tegenwoordig, de meesten met hun dames. Dr. C. Spoelder, de voorzitter van het uit voerend Comité, sprak een hartelijk welkomst woord. ,,Wij gaan de Sportweek liquideeren", zei hij; ,,we zijn thans gekomen tot den uit verkoop en hebben de waren hier uitgestald. Alles moet weg! U begrijpt, dat ik de prijsuit reiking bedoel!" Spreker dankte nog eens allen, die meege werkt hebben om de Sportweek zoo schitte rend te doen slagen. Hij ging daarna over tot het uitreiken van de prijzen en begon met die voor den optocht, dien de jury mooi had ge vonden. Als schoonste groep had deze die van den Ned. Arbeiders Sportbond uitgeroepen en aan die groep den eersten prijs toegekend. „Nu heb ik iemand uit dien bond hooren zeggen en die woorden zijn me uit het hart gegrepen dat de Arbeiders Sportbond niet aan prij- zenjagerij doet. Daarom moet hij het hem toegedachte maar niet als eersten prijs be schouwen, doch als een aandenken aan die mooie groep in dien mooien optocht." Weliswaar had Dr. Spoelder liever den eer sten prijs toegekend aan de keurig gekleede kinderen van de gymnastiekvereeniging „Turn- Iust". „Maar daarbij sprak zeker mijn vader hart. Ik vond de groep van die kinderen het mooist!" Hij onderwierp zich echter onvoor waardelijk aan de uitspraak van de kunst zinnige jury, die immers de dingen heel anders beziet dan de sportlieden, en die aan „Turn- lust" den tweeden prijs had toegekend. Tot eiken prijswinner sprak Dr. Spoelder vervolgens vriendelijke woorden. De aanwezigen bleven daarna nog langen tijd in een uiterst genoeglijke stemming bij een, waartoe een bekwaam accordeon-bespeler in niet geringe mate bijdroeg. HONKBAL. HAARLEM—MORMONS. De wedstrijd HaarlemMormons, Woens dagavond in het Noorder Sportpark gespeeld, was zeer aantrekkelijk. Wat niet verwondert als men weet dat er meer dan dertig honk- slagen vielen, waarvan ruim twintig aan de zijde der Amerikanen. Daar Haarlem De Mon wilde sparen voor den Zondag a.s. te voeren strijd tegen Ajax begon Smit als werper. De geweldige vaart van vroeger zit er echter niet meer in en vooral deze Amerikanen wisten hem goed te slaan. Zijn vervanging door Dijkhuizen bracht geen verbetering, waarom ook Hunik nog een innings wierp. Die werd echter geslagen of wierp vier wijd. Dat is voor Haarlem dan ook de duurste inning geworden. In de vijfde beurt wierp dan ook Smit weer. Hij werd ontvangen met een homerun van Nelson. In de volgende beurt sloeg Vorkink er ook een, maar toen waren er twee loopers op de honken. Hoe goed de Amerikanen sloegen is ook op te maken uit het feit dat slechts vijf maal een van hen sneuvelde op drieslag. Het werpen der verschillende Amerikaansche werpers was niet zoo goed als het slaan van de meeste. Eerst wierp Mathews drie innings, daarna Nelson twee en Vorkink weer drie. Te zamen gaven zij elf maal een vrijen loop wegens vier wijd. En er waren Haarlemmers, die hen allen sloegen. Langereis bijv. gaf in vijf beur ten vier honkslagen. Dank zij vier honkslagen en een gemiste vangkans van Hunik, bracht de derde innings Haarlem vier runs op, waardoor de stand 7—6 voor Haarlem werd. Die kleine voorsprong ging echter' in de vol gende beurt al weer verloren en daarna heeft Haarlem geen kans gehad een nieuwe te krijgen. De cijfers der Innings zijn Mormons Haarlem: 132523001s 16. 2 1 4 0 4 0 0 0 is 11. De dames-athleten verleenden ook haar medewerking op den sluitingsavond van de Haarlemsche Sportweek. De start van de 100 M. finale. V. 1, n. r.: Mej. A. Loohuis (A.D.A.), R. de Goede (Gita), F. Berendes (Bl.G.V.), A. Bolwidt (Gita), A. de Vries en N. Knuyt (A.D.A.). WATERPOLO. H. P. C.—STAR (4—1). In den laatsten thuiswedstrijd, dien H.P.C. Woensdagavond speelde tegen haar mede gegadigde voor de onderste plaats ni. Star uit Utrecht, heeft zij aan deze vereeniging een overtuigende nederlaag toegebracht. H.P.C. heeft direct het spel in handen; mooi samenspelend bedreigt zij het Star-doel Reeds in de eerste minuut krijgt Eldering een kans en hoewel hij zwaar gehinderd wordt weet hij te scoren (1—0). Star blijft haar gebruikelijke spel spelen waaraan echter het verrassende element ge heel ontbreekt. Het is vooral Braam, die steeds weer zijn voorhoede aan den gang zet. Plotseling komt Derks snel naar voren; hij plaatst naar den vrij gezwommen Elde ring, die den Star-keeper opnieuw het na kijken geeft (20). Na de hervatting gooit H.P.C. zich weer met volle energie in den strijd. Fraaie staaltjes waterpolo laat zij zien. Als Braam naar El dering doorgeeft, slaat deze speler het leder op fraaie wijze in het doel (3—0). Nu heeft H.P.C. een mooien voorsprong doch steeds weer dringt zij op.Het is Leloux. die van verren afstand een keihard schot in zendt, dat onhoudbaar blijkt (40). Hierna wordt Leyenaar aan de polsen vast gehouden, hetgeen de scheidsrechter ont gaat; op deze wijze komt een Sterspeler vrij die den achterstand verkleint (41). Met dezen stand komt het einde. De stand in de eerste klasse Afd. A is thans: gew. gel. 7 0 van is dat hij door den scheidsrechter uit het water wordt gezonden. Star krijgt een straf worp en scoort (53). Het einde komt met 63 voor de H.P.C.- reserves. Het IJ D. W. R. Dolfijn H. P. C. Star verl. 0 2 4 5 pnt. 14 v.—t. 35—10 22—14 17—19 14—25 7—27 H. P. C. 2—STAR 2 (6—3). Aanvankelijk begon H.P.C. met een 1—0 achterstand, hetgeen zijn oorzaak vond in een verkeerd begrijpen der voorhoede. Daar na waren de rollen omgekeerd; toen krees Star geen vat meer op het spel der H.P.C.'ers Spoedig was het 11 door toedoen van Kooy- man; langzamerhand werd de stand opge roerd tot 41. Na de hervatting verkleinde Star hun ach- vstand tot 42. Kort hierop werd het 52, wederom dom >edoen van Koovman. Als keeper Van dei Toorn in moeilijkheden geraakt, duwt hij een Starspeler onder water zonder dat deze in het bezit is van den bal. Het eevole hier- ATHLETIEK. KARL BAUMGARTEN VERBETERT HET NED. RECORD 400 METER. Uit Stockholm: Karl Baumgarten is er Woensdag tijdens de avond-athletiekwed- strijden te Stockholm in geslaagd, het Ne- derlandsch record op de 400 Meter met 0.2 seconde te verbeteren en te brengen op 48.6 sec. Het oude record stond op zijn eigen naam met 48.8 sec., gevestigd op 26 Juni 1937 te Boedapest. NIEUW NED. RECORD 6000 M. HARDLOOPEN. De Rotterdamsche athleet D. van IJperen deed Woensdagavond op de Nenijto-baan te Rotterdam officieel een aanval op het Neder- Iandsch record 6000 meter hardloopen, dat ten name stond van Jan Zeegers Jr. met 19 min. 46.2 sec. Van Yperen is in zijn poging volkomen geslaagd en bracht het nieuwe record op 19 min. 29 sec. Ook op de 8000 meter vestigde hij een nieuw Nederlandsch record, met een tijd van 25 min. 48 sec. Daar echter geen drie officieele tijdwaarnemers meer aanwezig waren kan dit record niet worden erkend. CRICKET IN ENGELAND. De stand van de Woensdag begonnen coun ty-matches is als volgt: Yorkshire 121—3 tegen Hampshire 199. Yorkshire miste P A. Gibb Hutton. Bowes. Ve rity en Leyland. Wilkinson deed evenwel fraai werk met den bal door 7 Hants-wickets te nemen voor 68 runs. waarbij hij de volle me dewerking der fielders had. Essex scoorde thans slechts 58 tegen Notts 196—6. Essex faalde op Voce 5—19 en Jepson 315. Northants deed goed werk door tegen Sus sex 377 bijeen te slaan. Glamorgan 271 tegen Kent 850 door Frank Woolley en Fagg die beide met 40 not out zijn. Somerset 190 tegen Leicestershire 890 Gloucestershire, zonder Walter Hammond 2753 tegen Surrey. In den wedstrijd tegen Notts nam Nichols door Harris te bowlen zijn 100ste wicket van het seizoen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10