Haarlem's Dagblad Engelsche en Fransche ©vereenstemming geconsolideerd. De Haarlemsche financiën Vernietiging. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar de Oostzeekust De „Mercury" boven New-Foundland. Geen muziek meer in den Hout. r 56e Jaargang No. 16895 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 21 Juli 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. I De besprekingen te Parijs. Sfeer van onderling vertrouwen. Voortgezette actie tot internationale kalmeering. Gistermiddag zijn de besprekingen tusschen Halifax, Daladier en Bonnet begonnen. Hier bij waren geen deskundigen en ook geen tol ken aanwezig. Te een uur werd de lunch ge bruikt waarbij ook een aantal andere perso nen aanwezig waren. Na de lunch werden de besprekingen voortgezet tot half vier, waarna de staatslieden zich naar een tuinfeest be gaven. In diplomatieke kringen veronderstelt men, dat besprekingen handelden over het handha ven van de samenwerking tusschen Frank rijk en Engeland en dat de overeenkomst van Londen van 29 April jl. bevestigd zal worden. Het volgende communique is uitgegeven: Het bezoek van den koning en de koningin van Engeland aan Parijs heeft Lord Halifax, Daladier en Bonnet de gelegenheid gegeven het geheel van den internationalen toestand, evenals de problemen, die in het bijzonder de beide landen interesseeren, te bestudeeren. Tijdens deze gedachtenwisselingen, die ge schiedden in den geest van onderling ver trouwen, welke de Fransch-Britsche betrek kingen bezielt, hebben de ministers, eens te meer hun gemeenschappelijken wil vastleg gende om hun actie tot kalmeering en verzoe ning voort te zetten,'geconstateerd, dat de vol ledige overeenstemming hunner opvattingen, tot stand gekomen tijdens het bezoek van de Fransche ministers aan Londen op 28 en 29 April 1938, volledig gehandhaafd was. (Havas). Persoonlijkheidsonderwijs. Uitbreiding der proef te Haarlem. Sedert eenige jaren wordt aan een klas van de openbare lagere school no. 16 ('Linschoten- straat 57A) onderwijs gegeven volgens de ideeën van het persoonlijkheidsonderwijs. Door B. cn W. van Haarlem is met goedvin den van den Inspecteur van het L. O., verlof gegeven dit onderwijs ook te doen geven in de met 1 Sept. a.s. te vormen nieuwe 5e klasse. De vermiste leerling-vlieger nog steeds niet gevonden. BATAVIA, 21 Juli. (Aneta.) Nog steeds ko men berichten binnen over den vermisten vlie ger doch alle informaties blijken onjuist te zijn. Ook heden zijn de opsporingen met vlieg tuigen en met infanterietroepen voortgezet. Het detachement infanterie had gisteren het terrein waar feeitelijk de opsporingen moeten worden geconcentreerd, nog niet bereikt. Het opsporingswerk der vliegtuigen werd heden door de zware bewolking nogal bemoeilijkt. Een groot tekort over 1937, maar toch kleiner dan over 1936 Nu het loopende jaar meer dan half ver streken is, werken de financieele afdeelingen van de gemeenten aan de samenstelling var- de rekeningen over 1937. Het is nog niet zoover, dat met zekerheid is mede te deelen hoe voor Haarlem het resul taat is geweest over het jaar 1937. Dat er een groot tekort zal zijn, staat evenwel vast. Dat werd ook trouwens niet anders verwacht, want men weet immers, dat de gemeente Haar lem voor 1937 ruim 400.000 aan het rijk ge vraagd had als een extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds, terwijl de ge meente tenslotte slechts niet meer dan de helft heeft gekregen. Dit is een gevolg van het feit, dat de gemeente over 1937 een la ger bedrag aan opcenten op de belastingen geheven heeft dan voorgeschreven is in de door het rijk gestelde regelingen. Er was dus al een tekort op de begrooting van 1937 van f 200.000. Zooals in vrijwel alle andere groote ge meenten van het land zijn ook te Haarlem de uitgaven aan armenzorg over 1937 tegen gevallen. In een suppletoire begrooting die binnenkort door B. en W. bij den raad zal worden ingediend zal dan ook een belang rijke verhooging worden voorgesteld van de aanvankelijk voor 1937 geraamde uitgaafpost van Maatschappelijk Hulpbetoon. Tegenover dien grooten tegenvaller staan gelukkig ook eenige meevallers, ook al heffen die het ontstane tekort dan ook niet op. Een verblijdend verschijnsel is het, dat de ont vangsten aan belastingen hoven de raming zijn uitgegaan. Al zal 1937 een belangrijk tekort op de rekening aanwijzen, er is naar wij vernemen, reden om aan te nemen, dat dit belangrijk lager zal zijn dan het tekort over 1936, dat, zooals men zich herinneren zal, ruim f 700.000 bedroeg. Ook daarin ligt een grond om den toestand van de Haarlemsche gemeentefinanciën met een beetje meer optimisme voor de toekomst te bekijken Naar aanleiding van een bericht als zouden op veilingen aangevoer de aardbeien, die den minimum prijs niet opbrengen, vernietigd worden, wordt medegedeeld, dat dit in geen geval in de bedoeling ligt). O aardbei, onvolprezen vrucht, Wat heb ik over jou gelezen, Is over jou zelfs een gerucht, Een griezelig gerucht, gerezen? Jij, die de tong en 't harte streelt, Troost, die in deze vreemde dagen, Althans iets van de wonden heelt, Door dezen zomerherfst geslagen. Zou jij, met zooveel zorg gekweekt, Vernietigd worden, nota bene? Dat is, wat ons nog net ontbreekt, Maar wie zou zich daar ooit toe leenen. Gelukkig, 't was een loos gerucht. Al kan je ook den prijs niet halen, Men blijft je eeren als een vrucht, Die na komt aan het ideale. Ik stel je wel heel hoog op prijs. En dat zijn niet slechts hooge woorden, Ik lever gaarne het bewijs, Van hoe je altijd mij bekoorde. Ik doe je hierbij plechtig kond, Dat ik, zoolang 't mij is gegeven, Door toedoen van mijn eigen mond, Naar jevernietiging zal streven. P. GASUS. Vacantiereis waaraan ook Prinses Bentrix deelneemt Men meldt ons van officieele zijde: Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn heden per auto naar het bui tenland vertrokken om in Heiligen- dam in een der villa's van den groot hertog van Mecklenburg voor een vacantieverblijf van enkele weken aan de Oostzeekust te vertoeven. Prinses Beatrix gaat op deze reis met haar verzorgster, jonkvrouwe Feith, met haar ouders mee. Dit is dus de eerste groote reis van het prinsesje. Het jacht „Piet Hein" is reeds in de haven van Warnemuende aange komen, teneinde aan H.H.K.K.H.H. de gelegenheid te bieden bij gunsti ge weersomstandigheden kleine tochtjes langs de kust te maken. HONGAARSCH BEZOEK AAN ITALIë. De Hongaarsche Minister-President Imredy bracht in gezelschap van Minister Kanya een bezoek aan Rome, waar Mussolini en Graaf Ciano de gasten ontvingen. Wiedemann's conferentie met Halifax. Vreedzame oplossing voor Tsjecho-Slowakije voorgesteld? In Britsche officieele kringen wordt ver klaard, dat de geruchten over de besprekingen tusschen Halifax en Wiedemann geheel on gegrond zijn. De diplomatieke correspondent van Reuter meent evenwel dat er reden is om aan te nemen, dat Wiedemann een „goodwill" boodschap van den Fuehrer is komen bren gen. Het gesprek van Wiedemann met Halifax duurde twintig minuten. Vermoedelijk heeft Wiedemann gezegd, dat hoewel op het oogen- blik de betrekkingen tusschen Duitsch'land en Engeland niet bevredigend zijn, er geen fun- damenteele geschillen zijn en met moet een gemakkelijke taak zijn ze te verbeteren. Wat betreft Tsjecho Slowakije heeft Wiedemann blijkbaar verklaard, dat Hitler een vreedzame oplossing zou wenschen. Verder wordt verno men, dat niet gesproken is over de koloniale kwestie, evenmin over de beperking van de bewapening. Wel schijnt Halifax het vraag stuk der vluchtelingen ter sprake te hebben gebracht en gezegd te hebben, dat het verstan dig zou zijn, wanneer Duitschland een moge lijkheid zou vinden mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk. Wiedemann kon hier blijkbaar geen antwoord op geven, doch heeft beloofd de zaak voor te leggen aan den Fuehrer. Gunstige indruk te Berlijn In tegenstelling tot de ietwat gespannen at mosfeer der laatste dagen blijken semi-offi- cieele kringen te Berlijn plotseling iets opti mistischer te zijn met betrekking tot de Tsje chische situatie na het bezoek van Wiedemann aan Londen en de besprekingen met Halifax. Vernomen werd, dat de door Wiedemann over gebrachte voorstellen van Hitler door Halifax gunstig werden ontvangen. Men neemt aan, dat deze onofficieele voorstellen van Hitier thans officieel op de gewone diplomatieke ma nier aan de Engelsche regeering in de naaste toekomst belangrijke maatregelen zal nemen betreffende de Engelsch-Duitsche gedachten- wiisseling. Intusschen wordt de perscampagne voortgezet onder het motto: niets kan worden aangenomen dat niet voldoet aan de eischen van Henlein. Londen niet optimistisch Het vandaag te Berlijn vertoonde optimisme betreffende het nieuwe begin der onderhan delingen over de Duitsch-Engelsche toenade ring is te Londen niet in gelijke mate aan wezig. Algemeen neemt men in diplomatieke kringen echter aan dat Wiedemann inderdaad, zij het dan ook ongedetailleerd, de wensch van Hitier tot uiting heeft gebracht om de ver houding tot Engeland te verbeteren, nadat de Duitsch-Engelsche besprekingen ongeveer vijf maanden geleden na de anschluss plotse ling werden beëindigd. Men neemt echter aan dat Halifax Wiedemann geantwoord heeft dat Engeland de mogelijkheid tot verbetering Van Ierland opgestegen voor een vlucht naar New York. FOYNES, Ierland, 21 Juli. Gis teravond om 8 uur 20 Ned. tijd is de Mercury, het bovenste toestel van een dubbelvliegtuig, opgestegen boven Foynes in Ierland voor de eerste vlucht naar New York via Botwood op New Foundland >n Montreal. Het weer was gunstig terwijl de start een vlot verloop had. Het onderste toestel Maija kon na de Mercury in de lucht te hebben gebracht, een geslaagde landing op het water maken. De Mer cury heeft 1000 gallons benzine aan boord en vervoert couranten en ac tueel filmnieuws. Majoor May van het Departement van Luchtvaart woonde het vertrek bij. Dit is de eerste maal dat een zuiver commercieele vlucht over den Oceaan wordt ondernomen. (United Press) Vannacht te één uur Greenwichtijd deelde de bemanning van het watervliegtuig „Mer cury" draadloos mede, dat op dat oogenblik 1.600 k.m. was afgelegd. Het regende hevig en de zee was sterk bewogen. Te 4.44 uur Greenwichtijd deelde de bemanning volgens een Havasbericht mede, dat het watervlieg tuig zich op 933 k.m. van Botwood op New Foundland bevond. Het personeel van het vliegveld vermoedt, dat het vliegtuig zon der tusschenlanding door zal' vliegen naar Montreal. Vanochtend te half tien Britsche zomertijd deelde de bemanning va de „Mercury" mede, dat het vliegtuig zich bij Kaap Bauld, het noordelijkste punt van New Foundland be vond. Het toestel zette onmiddellijk koers naar Montreal. Het gewicht van de lading bedraagt een halve ton. Het toestel neeft de reis in den vastgestelden tijd volbracht. Ge deeltelijk moest worden gevlogen door re gen en mist en boven een bewogen zee. (Reuter) Vroeger waren er op drie plaatsen openlucht-concerten. der verhoudingen tusschen beide landen ten zeerste zou apprecieeren, maar dat echter eerst ontspanning bereikt zou moeten worden in den Midden-Europeeschen toestand door een vreedzame schikking van - Sudeten kwestie. 'United Press.) Herinnering aan de Buiten-Societeit; een eeuw geleden werd tot haar bouw besloten. Onze lezers weten het al: de H.O.V. geeft geen concerten meer in den Hout. Althans dezen zomer niet. Het gemeentebestuur heeft juist lieden zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel om de H.O.V. toe te staan deze concerten in het vervolg te ge ven op Maandag- en Donderdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal. Het geldt evenwel als een proef. Slaagt die dan zal het een volgend jaar zoo blijven. Tot heden is de proef goed geslaagd. De vier zomerconcerten die al in de gemeentelijke Concertzaal gegeven zijn, waren uitstekend bezocht, meestal waren vrijwel alle plaatsen bezet. De H.O.V. zorgde voor aantrekkelijke programmas en goede solistenbovendien. Misschien waren er in den Hout af en toe nog meer belangstellenden, maar of dit allen ook muziekluisteraars waren wordt sterk be twijfeld. Alleen het klein getal getrouwen, dat stil in de onmiddellijke nabijheid van de tent stond, kon hier immers wat hooren. In dit opzicht is er dus wel vooruitgang! Dus voorloopig geen concerten meer In den Hout. Dat hebben de auto-claxons als ook de bel len van de tram en van de fietsen op hun ge weten. Het steeds toenemende verkeer heeft gemaakt, dat er te veel lawaai is om in den Hout nog te kunnen genieten van een open lucht concert van een symphonie-orkest. Daar voor moet in het vervolg alleen de besloten heid van de ocncertzaal worden opgezocht. Vroeger was het heel anders. Oude Haarlemmers hebben den tijd gekend dat er in den zomer bijna geen dag voorbij ging of er was concert in den Hout. Er werden een 30-tal jaren geleden op niet minder dan drie plaatsen in den Hout muziekuitvoeringen gege ven. Allereerst in de gemeentelijke muziektent waar alleen het Stedelijk Orkest (Haarlemsch Muziekkorps, la ter H.O.V) Dan in de voormalige bui- tensoc.ietcit van „Trou moet blycken" cn tenslotte ook in het park van het Brongebouw. Juist een eeuw geleden werd door de socië teit „Trou moet blycken" besloten de Buiten Sociëteit in den Hout te bouwen. In de mu ziektent die daarbij was gebouwd, werden op Zondagavond, en ook wel op avonden in de week, concerten gegeven, die zich mochten verheugen In een groote belangstelling van de leden en hun dames. Daar speelden niet alleen ons stedelijk muziekkorps, maar ook verschillende corpsen van militairen. Af en toe liet ook de „Harmonie" zich hooren. Nog slechts 25 jaar geleden trokken deze concerten veel luisteraars. Ook buiten de hek ken van de Buiten Sociëteit, want daar was de muziek even goed te hooren. Op den duur werd de exploitatie van de Buiten Sociëteit voor het societeitsbestuur te bezwarend. Het gebouw kwam in het bezit dei- gemeente die het nu verhuurt voor vermake lijkheden. Wij kennen het nu als „Dreefzicht". Daarmee kwam ook een einde aan de concer ten in de buiten-societeit. 30 jaar geleden werden er ook openlucht concerten in het Brongebouw gegeven. Toen het Brongebouw geen opgang maakte als Kurhaus. werd het namelijk jarenlang ge ëxploiteerd als centrum van vermaak. De concerten in den tuin vormden daarvan een belangrijk onderdeel. Buiten het hek was wel niet veel van de muziek te hooren, maar toch trokken bij elk concert duizenden naar het Frederikspark, ook al hadden zij geen kaart om de controle te passeeren. De exploitatie van het Brongebouw als zoodanig werd ook een lijdensgeschiedenis, zoodat er na eenigen tijd een einde aan kwam En nu zal de H.O.V. ook niet meer in den Hout spelen. Er bestonden al vele jaren klach ten over het lawaai in de nabijheid van de tent. Er is nog wel eens getracht een betere plaats voor de muziektent te vinden, maar dit heeft ook geen oplossing gebracht. Vroeger waren de concerten in den Hout de kern van het Zondagprogramma voor vele Haarlemmers. De heer J. L. Tadema schrijft in zijn aar dige boekje „Haarlemsche jeugdherinnerin gen" (uitgegeven door de Vereeniging „Haerlem": ,,'s Zondags speelde het muziekkorps der schutterij, onder bevel van Muller, in den Hout, soms afwisselend met de staf muziek van het 7de regiment infantez-ie onder Zaag- mans, dater Völlmar, of van de cavalerie, ge dirigeerd door Bernhardt, in de Buiten- Societeit. Op Zondag bij mooi weer waren de con certen een van de geliefdste verstrooiingen voor Haarlem's burgerij, die zich in grooten getale opmaakte naar den Hout en rustig luisterde naar de welluidende klanken, welke door het bosch galmden. Onder het genot van madeira of port, de thee werd op dat uur nog niet genuttigd, zaten de leden van Trou met hun gezinnen te genieten. Rondom de fontein tegenover Hotel Schol ten (nu hotel den Hout) stonden de equipa ges van de bekende families uit Haarlem en mstreken me tde deftige koetsiers en palfre niers, terwijl de inzittenden aandachtig toe hoorden, aangegaapt door de omstanders. Menigmaal reed de eigenaar zelf van den bok. Ms Carré met de kermis in de stad was, sloot hij zich bij hen aan en maakte een goed figuur. Ge ziet een heele stoet, al zijn bezitters van equipages niet iederen Zondag aanwezig. Voorwaar een heel wat aanlokkelijker ge- Het woord is aan Victor Hugo: De smart is een vrucht: God laat haar niet groeien op een tak die nog te zwak is om haar te dragen. zicht dan een parkeerterrein van auto's. Tusschen al die eigen rijtuigen, waax-aan het oog zich verlustigde, drentelde en slenterde de eenvoudige man, die tegen betaling van een cent uit de fontein zijn dox*st kon les- schen met een koelen dronk, dien de bosch wachter Kolderie hem aanreikte. Wilde hij vrij nauwkeurig zijn gewicht vaststellen, dan bood de weegschaal met de zware gewichten, opgesteld aan de Dreef, daartoe voor 3 cent gelegenheid. Door het luide roepen van den wegger, „stap op en laat je wegen", werden de xnenschen gelokt. Tijdens de avondconcerten diende in de buitensocieteit de knecht Jan Derr de thee, welke de dames zelf zetten met behulp van de geel gelakte stheestoof, het dito busjo, waarnaast het trommeltje met lange be schuitjes stond, Was het op zulk een avond heel warm, dan offerde men door het gebruik van een flesch Rijnwijn tot slot nog aan Bacchus. Na beëindiging van het pi-ogramma toog half Haarlem op den strijk en zet als extra nummer gespeelden marsch huiswaarts. Dit deed op de Dreef heel wat stof opwaaien, tenzij het middenpad juist van een nieuwe laag schelpen voorzien was". Nu is dus alle muziek in den Hout afge schaft. Misschien zou het overweging verdienen af en toe In de gemeentelijke muziektent con certen te laten geven door harmonie of fan- farecoi-psen Auto uit Heemstede op den Haarlemmerweg over den kop geslagen. Een inzittende dame gewond. Vanmorgen te ongeveer elf uur is een auto uit Heemstede waarin de heer en mevr. P, waren gezeten, op den Haarlemmerweg ter hoogte van het kruithuis tegen een boom gere den en daarna over den kop gesla gen. Mevr E. P.-H. liep verwondingen van hoofd en beenen op. Zij is per ambu lance-auto van den G. D. naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam vervoerd. Haar zoon die aan het stuur zat, had enkele snijwonden gekregen en kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeereiu De auto werd ernstig beschadigd. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Uitbreiding van dc proef met het Persoon- lijkheidsondei'wijs bij het L. O. tc Haar lem. 1 Geen muziek meer in den Hout. Vroeger werden daar op niet minder dan drie plaatsen concerten gegeven. 1 De rekening der gemeente Haarlem over 1937 zal een groot tekort aanwijzen, maar er is reden aan te nemen, dat dit toch belangrijk lager zal zijn dan het tekort van 1936. 1 Bij een eenvoudige herstelling van de Jus- litiekamer op het Haarlemsche Stad huis bleek de eiken bekapping gedeeltelijk verrot tc zijn, zoodat een grondige restau- ratie noodig is. 2 Ben ik geschikt om forens te worden? Een toetsteen om die vraag te beantwoorden 7 BINNENLAND. Vele tweede Kamerleden achten een na dere molivcering, waarom ingrijpende wijziging noodig is, gewenscht. 3 De Karïmata wekt steeds weer de bewon dering van vakmenschen. 3 BUITENLAND. Koning George en Koningin Elisabeth hebben te Parijs een tuinfeest bezocht, op het stadhuis werden fraaie geschenken overhandigd. 4 Het incident tusschen Japan en Rusland aan de grens van Mandsjoekwo neemt ernstige vormen aan; de Russen concen- treeren sterke troepenmachten. 4 De opmarsch van Franco naar Sargento stuit op wanhopige tegenstand der re- geeringstroepen. 4 Bij de aardbeving in Griekenland is een dorp verdwenen. 4 SPORT. De cricketwedstrijd tusschen het N.C.B.- elftal en M. C. C. 2 De Sportweek te Haarlem is Woensdag ge ëindigd. 6 ARTIKELEN. Mr. E. Elias: Lientje geeft 'n bilabiale click. 3 H. D. Vertelling: De revolutie. 7 Van onzen Parjjschen correspondent; De intocht van het Britsche Koningspaar. 11 Voor de Vrouw iq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1