N Koning George en Koningin Elisabeth bezoeken een tuinfeest. De Tsjechische regeenng vraagt volmachten. JP^ ll Het Japansch-Russisch incident neemt ernstige vormen aan. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. DON DERDAG 21 JULI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD j Het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Parijs. Op het Parijsche stadhuis werden fraaie geschenken overhandigd. adat de begroetingstoespraken in het stadhuis van Parijs waren ge houden, werden de geschenken van de stad Parijs aan de Britsche Ko ninklijke Familie overhandigd. Op een tafel stond een kristallen tafelservies, een gouden sigarettenkoker voor den koning, een biblio theek van de beste werken der oude en nieuwe Fransche litteratuur voor prinses Margaret Rose. Na bedankt te hebben voor Elisabeth en een geschenk voor prinses de fraaie geschenken begaven de koning en de koningin zich naar het venster om te ge nieten van het schitterende uitzicht op de stad en de rivier. Vervolgens vertrok het gezelschap weer naar de schepen om naar het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken terug te keeren. De koningin droeg een tuil paarse bloemen en mevrouw Lebrun een bouquet roode bloemen. Ook op den terugweg werd het koningspaar luide toegejuicht. Na zich verkleed te hebben begaven de Koning en de Koningin zich vervolgens naar de Brit sche ambassade voor een intieme lunch, waar aan slechts veertien personen aanzaten. President Lebrun en zijn echtgenoote heb ben tegen half vier zich naar de Britsche ambassade begeven om het Britsche konink lijke paar te begeleiden naar de tentoonstel ling van Engelsche kunst in het Louvre. Aan een intiem noenmaal op de Quai d'Orsay is deelgenomen door Halifax. Daladier, Bon net, Chautemps, Herriot, Blum en Corbin. Halifax' besprekingen met de Fransche staatslieden eindigden tegen 4 uur. Daarna begaven Halifax en Daladier zich naar ..Ba gatelle" waar een tuinfeest werd gehouden. Even later begaven de koning en de koningin zich eveneens naar „Bagatelle" wederom luide toegejuicht. Een elegante menigte verdrong zich reeds in het park van Bagatelle, terwijl de muziek speelde en fraai zomerweer aan alles kleur bijzette, toen om vier uur 25 de Koninklijke Gasten arriveerden. De koningin was in het wit gekleed, de koning droeg een jaquette. Het hoogtepunt van het tuinfeest werd gevormd door een divertissement, dansen en muziek. Om 5 uur 40 vertrokken de koning en de koningin weer. uitgeleid door president Le brun en zijn echtgenoote, terwijl de gasten geestdriftig: „leve de koningin, leve de koning" riepen. Tijdens het tuinfeest heeft koning George een bedrag van 100.000 francs aan Lebrun ter hand gesteld ten behoeve van de Parijsche armen. Gisteravond heeft sir Eric Phipps. de En gelsche ambassadeur den president der repu bliek. Lebrun, en zijn echtgenoote een groot officieel diner aangeboden, waar tal van op den voorgrond tredende persoonlijkheden, mi nisters. hooge officieren enz. benevens Hali fax en Bonnet aanzaten. President Lebrun en zijn echtgenoote vertrokken tijdig om in de opera den koning en de koningin te ont vangen, die er een galasoiree kwamen bij wonen, welke te hunner eere werd gegeven. In de opera. Onder de stormachtige toejuichingen van de menigte is de koning, wiens auto door een eskadron republikeinsche garde was omgeven, naar de opera gereden, waar ruiters van de republikeinsche garde in gala-uniform zich in een haag hadden opgesteld en de eerbewijzen brachten. Na door president en mevrouw Lebrun te zijn ontvangen begaf het konings paar zich naar zijn loge, welke ontstaan is door de samenvoeging van drie kleinere loges. Nadat de volksliederen waren gespeeld, nam de voorstelling een aanvang. Gedurende den geheelen duur der voorstel ling gaf de menigte voortdurend luide den wensch te kennen, dat de koning op het bal- con zou verschijnen, en verscheidene malen hief zij de ..Marseillaise" en het „God save the king" aan. Om vijf minuten over half twaalf verlieten de koning en koningin de opera met hetzelfde ceremonieel als bij aan komst, onder onbeschrijfelijk enthousiasme van het publiek. Nadat van president en me vrouw Lebrun afscheid was genomen waren Hoofdzakelijk om economische maatregelen te kunnen nemen. De Tsjechische regeering heeft een vol- machtenontwerp uitgewerkt op grond waar van zij besluiten kan nemen, die" anders een speciaie wet zouden noodig maken. De vol machten zouden van kracht zijn tot 31 Maart 1939: de wet zou constitutioneel zijn. De re geering zou dan het recht hebben het douane tarief te wijzigen, de noodige maatregelen voor de bescherming van den staat te nemen en represaillemaatregelen tegen economische be dreigingen door andere staten van Tsjecho- Slowaaksche burgers te beramen. De gevraagde volmachten zullen de regee ring niet het recht geven verandering te bren gen in de grondwet de waarde van de munt eenheid te wijzigen, nieuwe belastingen op te leggen of oude te verzwaren. Alle regeerlngs- decreten op grond van de volmachten geno men, zouden moeten worden geteekend door den president der republiek en goedgekeurd door het parlement. Onderhandelingen voortgezet. Hodza heeft besloten het contact met de officieele vertegenwoordiging van de Sudeten- Duitsche partij te hervatten. Waarschijnlijk zal deze vandaag worden ontvangen. In den ministerraad is men er gisteren in geslaagd de laatste moeilijkheden in de coalitiepartijen uit den weg te ruimen. Verder wordt vernomen, dat de minister president gisteren de vertegenwoordigers van de Hongaarsche autonomisten ontvangen heeft, terwijl heden ook een delegatie van do Poolsrhe partijen door den minister-president zal worden te woord gestaan, (Havas) zij om tien minuten voor twaalf op het mi nisterie van buitenlandsche zaken terug. Even daarna verscheen de koning op het balcon van de klokkenzaal om het panorama van Parijs te bewonderen. De elite van de Fransche society en de Brit sche kolonie tezamen meer dan 2000 per sonen was tijdens de galavoorstelling in de opera bijeen. De koningin droeg een wit satijnen japon, geïnspireerd op een der ja ponnen die koningin Victoria bij haar bezoek aan Frankrijk in 1355 droeg. In het haar droeg zij de beroemde koh-i- noor. den grootsten diamant ter wereld.. De koning droeg de scharlaken uniform van veld maarschalk met de gouden epauletten. Feeststemming in de straten. In de straten van Parijs was het gisteravond drukker dan ooit. Het gemeentebestuur had een groot openbaar bal op het stadhuisplein aangeboden terwijl voorts in enkele schouw burgen gratis voorstellingen werden gegeven. Karige berichten in Italiaansche pers. De te Rome, zoowel als de in de provincie verschijnende dagbladen, volstaan in hun be richtgeving over het koninklijk bezoek aan Parijs, met de publicatie van een kort over zicht van Stefani, dat een derde deel van een kolom beslaat. Alleen de Regime Fascista heeft uittreksels gegeven van de aan het banket door Lebrun en Koning George uitge sproken redevoeringen. Amerikaansch senator pleegt zelfmoord. Tegen hem waren beschuldigingen van chantage en diefstal ingebracht. Senator Julius Berg van den staat New- York heeft, enkele uren nadat de procureur- generaal hem er van beschuldigd had, zijn invloed te hebben aangewend bij het verlee- nen van concessies op de wereldtentoonstel ling. o.a. voor den verkoop van alcoholhou dende dranken, zelfmoord gepleegd. Berg was voorzitter van den Nationalen Bond van Is raëlitische oudstrijders en had groote invloed in de democratische partij te New-York. Men neemt aan, aldus Havas, dat Berg de hand heeft gehad in bepaalde „racket"-af- faires. Het onderzoek heeft de aanhouding ten gevolge gehad van James Hines. een dei- vroegere leiders van de democratische ver- eeniging Tammany, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid in verscheidene „racket"- affaires. oa. een loterij tot een bedrag van ?en milliard dollars, georganiseerd door de gangster Schultz, die twee jaar geleden ge dood is. De procureur-generaal, Dewey, heeft reeds een twintigtal personen laten arrestee ren. o.a. Dabis. den vroegeren advocaat van Schultz. United Press verneemt nog dat tegen Berg. een geheime aanklacht, die 17 punten bevatte, was ingediend. Hij werd o.a. beschuldigd van diefstal, valschheid in geschrifte en chan tage. Een gevangenis en een dorp verdwenen bij de aardbeving in Griekenland. Aantal dooden tot vijftig gestegen. Het dorpje Halcoussie is tengevolge van de aardbeving, die Attica heeft getroffen, geheel verdwenen, meldt Reuter Te Athene duurde de schok tien seconden. Hij ging vergezeld van een krachtigen wind. Ook de gevangenis van Oropo is geheel ver woest. Vijf politiebeambten zijn gedood en vijf ernstig gewond. Vijfhonderd gedetineer den poogden van de gelegenheid gebruik te maken om te vluchten: zij konden echter tegengehouden worden. Men vermoedt, dat ook onder de gevangenen dooden gevallen zijn. Volgens de tot dusver ontvangen berichten moet de aarbeving in geheel Attica ongeveer vijftig dooden geëischt hebben. Men verwacht echter, dat dit aantal nog zal stijgen. Elf personen bij dynamiet- ontploffing gedood. Bij Baltimore zijn tengevolge van het ont ploffen van een lading dynamiet elf menschen om het leven gekomen en zestien gewond. De ontploffing geschiedde, ten gevolge van een te vroege ontsteking tijdens bouwwerk zaamheden in een tunnel. De slachtoffers zijn arbeiders, die in den tunnel werkzaam waren. (Havas). Ongeveer 15000 Fransche mijn werkers staken. Gisteren is een algemeene staking uitge broken in het mijngebied Anzin. De staking heeft het werk in de mijnen van Vicoigne en Thivencelles, stilgelegd. In Crespin wordt niet gestaakt. Het aantal stakers wordt geschat op 15.000 in het arrondissement Valenciennes. De spoor wegarbeiders der mijnmaatschappij van Anzin zijn eveneens ln staking gegaan. (Havas) Het testament van Koningin- Moeder Maria van Roemenië. Nadat de minister van justitie, Jamandi, als ambtenaar van den burgerlijken stand voor het Koninklijk huis de officieele overlijdens- oorkonde had opgesteld, heeft koning Carol in aanwezigheid van den kroonprins, prinses Elizabeth, den minister-president en den mi nister van justitie, het testament der Konin gin-Moeder geopend. Het testament bevat «en brief aan het land. Dezp brief is nog niet tepubliceerd Donderdagmorgen wordt het stoffelijk over schot naar Boekarest overgebracht en in het slot van- Cotroceni opgebaard tot Zondag, den dag der bijzetting. (D. N. B.) Op den weg naar Valencia wordt verbitterd gestreden. Langs den weg van Teruel naar Sagunto wordt fel gestreden ten Zuiden van Barracas en langs den weg van Barcelona naar Valen cia. De troepen van Franco staan voor de eerste stellingen van de regeeringstroepen bij Guesta del Rabudo, een steile hoogte van 700 meter, welke zich uitstekend leent voor het opstellen van automatische wapens. De natio nalisten pogen een omtrekkende beweging te maken in het Oosten en bij Segorbe, 25 K.M. naar het Zuiden vasten voet te krijgen. De strijd werd hervat bij Almenara. aan de kust op 15 K.M. afstand van Sagunto. De na tionalistische aanvallen werden afgeslagen. Ook een aanval op Sierra de Espadan werd af geslagen. De nationalistische vliegtuigen hebben tot drie keer toe de wijken Grao Cabanal en Na zareth van Valencia bestookt (Havas). BADM, PROGRAMMA VRIJDAG 22 JULI HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.— VARA 10.—VPRO 10.20 VARA 12.AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.— Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.— Declamatie 11.20 Orgelspel 12.De Pal- ladians (Om ca. 12.15 Berichten) 1.Gramo foonmuziek 1.45 Pianovoordracht. 2.10 Decla matie. 2.30 Variété-programma. 4.Gramo foonmuziek 5.— Voor de kinderen. 5.30 Orgel spel 6.— Fantasia 6.30 Politiek Radiojournaal 6.50 De Ramblers 7.20 Berichten ANP 7.30 Be richten 7.35 Cyclus Jiangs Steden en Dorpen" 8.— Zang en piano 8.30 Cursus „Friesland's oude geschiedenis en cultuur". 9.VARA-Or- kest (In de pauzes: gramofoonmuziek) 10. Gramofoonmuziek 10.30 Berichten AN1P 10.40 Avondwijding' 11.Esmeralda-septet (gr. opn.) 11.30 Jazz-programma (gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301,5 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.15 Berichten). 10— Gramofoonmuziek 11.30 Bij- belsche causerie. 12.Berichten 12.15 Gramo foonmuziek. 2.— Orgelspel (In de pauze: Gra mofoonmuziek.) 3.— Gramofoonmuziek, hier na Berichten. 4.— KRO-Kamerorkest 4.45 Te nor en piano 5.KRO-orkest. 5.45 Gramofoon muziek 6.Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-Melodisten en solist 7.Berichten 7.15 „Het vraagstuk der geschoolde werkkrachten" causerie. 7.35 Musica Cabholica 8.Berichten ANP 8.15 KRO-Boys en solist 8.45 Gramofoon muziek. 9.— „Wat doet U met Uw oude rij wielplaatjes?" causerie 9.10 KRO-orkest 10. KRO-Melodisten en solist 10.30 Berichten ANP 10.40 Jean Marcu en zijn Roemeensch orkest. 11.05—12.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Vioolvoordracht 11.45 Het Norbert Wethmar Trio. 12.10 Orgelspel 12.40 Henry Hall en zijn dapsorkest 1.15 Declamatie 1.35 Gra mofoonmuziek 1.50 Reportage 3.05 De West Caldar Brass Band. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.05 BBC-Midland-orkest 5.20 Sportreportage 6.20 Berichten 6.45 Sportreportage 7.— Be richten 7.05 Parlementair overzicht 7.20 So praan en tenor. 7.50 BBC-Variété-orkest en solisten 3.20 Lew Stone en zijn Band. 9.10 Causerie over luchtbescherming. 9.20 Viool en piano. 10.05 ..Up against it", causerie 10.20 Be richten 10.50 Li terair-muzikaal programma. 11.15 Jack Harris en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 8.10, 8.55, 9.50 en 12.35 Gramfoonmuziek I.50 Zang 2.05 Gramofoonmuziek 3.05 Zang 3.20 Gramofoonmuziek 4.35 Pianovoordracht 5.20 Viool en piano 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Zang 8.50 Concert uit Vichy 10.50 Gramofoon muziek 11.20—12.50 Nachtconcert BRUSSEL, 322 M. 12.20. 1.302.20. 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek 8.20, 9.20 en 10.30—11.20 Vlaamsch Na tionaal programma. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 E. Loi- seau's orkest 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.55 Zang 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Ca baret-programma 7.35 Wedstrijd 8.20 Viool voordracht 8.40 Gramofoonmuziek 9.20 Verkor te opera „Louise". 10.5011.20 Gramofoonmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Het Lutz-kwartet, kinderkoor en solis ten 8.20 Kernspreuk, berichten. 8.30 Weensch Symphonie-orkest 9.20 Jahn-herdenking 10.20 Berichten 10.50 Viool en piano. 11.05 Berichten II.20: Omroepkleinorkest en solist 12.202.20 Omroeporkest (1.151.26 Tijdsein). Onderhandelingen bleven zonder resultaat. Conferentie op het Japansche Ministerie van Oorlog. DE Japansche ambassadeur, Sjigemitsjoe, heeft Woensdag een onderhoud gehad met Litwinof. Op grond van bewijsma teriaal, volgens hetwelk het in de grensstreek van Hoensjoen bezette punt tot Mandsjoekwo zou behoo- ren, eischte Sjigemitsoe onmiddellijke ontruiming van dit punt. Litwinof handhaafde de Russische opvatting, volgens welke het bezette punt tot het Russische grondgebied behoort, zoodat geen sprake is van een grensschen- ding. Het onderhoud duurde anderhalf uur. Er werd geen overeenstemming bereikt. Ook de woordvoerder van het Ja pansche ministerie van buitenland sche zaken heeft, volgens het D.N.B., medegedeeld, dat de onderhandelingen naar aanleiding van het grensinci dent bij Hoensjoen tot dusverre geen resultaat gehad hebben, doch voort gezet worden. Alleen van Moskou hangt het af, hoe de kwestie zich zal ontwikkelen, aldus de woord voerder. De „Assahi Sjimboen" meldt nog, dat dat de Japansche regeering haar am bassadeur Sjigemitsoe heeft doen we ten, dat het herstel van den status quo de eerste voorwaarde voor een vreed zame regeling van het geschil is. Daar na is Japan bereid het oude grens vraagstuk en de schadevergoedings kwestie in verband met den doodge schoten Japanschen gendarme te be spreken. Indien de Russische regee ring bij haar politiek van talmen blijft volharden, zoo schrijft het blad dan blijven slechts drastische maat regelen tegenover Moskou mogelijk. De minister van oorlog, Itagaki, heeft een bezoek gebracht aan den minister van bui tenlandsche zaken, Oegaki, voor het voeren van besprekingen over 't Russisch-Mandsjoe- rijsche grensincident. Vervolgens begaf Ita gaki zich naar het keizerlijk paleis, waar hij den keizer rapport uitbracht over het gebeur de, na het uitbrengen van dit rapport werd een spoedconferentie bijeengeroepen van hoo ge ambtenaren van het departement van oor log, waar o.m. aanwezig was de vice-chef van den generalen staf van het leger, lt.-gen. Tada. Russische troepenconcentraties. Berichten uit Jangkwanping en van andere punten aan de oostelijke gren zen van Mandsjoekwo zoowel als Korea, melden, dat nog meer Russi sche troepen worden saamgetrokken bij Tsjankoefeng, waar gistermiddag om drie uur reeds ruim driehonderd man aanwezig waren, terwijl schuil plaatsen gegraven werden en snel- vurende zware machinegeweren op gesteld werden op de zuidelijke en westelijke hellingen van den heuvel. Voorts hebben de Russen artillerie eenheden gezonden naar de mon ding van de rivier Turnen, op de grens tusschen Korea en Sovjet Rusland, terwijl de gemechaniseerde eenheden van Novokievsk en Slavyan- ka in beweging zouden zijn geko men. Uit Hsinking meldt Domei verder, dat een Russisch vliegtuig op ongeveer 20 K.M. ten zuiden van Hoentsjoen in de provincie Tsjientau de grens gepasseerd is en een ver kenningsvlucht heeft gemaakt boven Mand- sjoerijsch gebied. Ongeveer dertig minuten duurde de vlucht en het toestel drong vijf kilometer over de grens heen. Er is onmiddel lijk door de Mandsjoerijsche regeering «en protest ingediend bij de Russische regeering door middel van den Russischen consulairen ambtenaar te Herbin. Een later bericht meldt nog dat de Russi sche autoriteiten vanmorgen militaire trans ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLINC Toen oom met een sprong in het zadel wilde komen, slipte hij net over een klein kiezelsteentje, zoodat de fiets vervaarlijk over den weg heen zwabberde. Kijk uit, oom, kijk uit! schreeuwde Sim, geheel ontsteld van schrik. Tjonge, U had haast een smak gemaakt! Ook Thijs keek met angstige oogen naar de verwonderlijke capriolen van zijn oom, zich afvragend, of het niet verstandiger zou zijn. als oom zijn grappenmakerij maar opgaf en op zijn beenen verder ging Maar hij zei toch maar niets, want nu ging het toch weer wat beter. Maar af en toe maakte oom toen een eigenaardigen draai op die twee wielen' De menschen bleven op den weg staan kijken naar die rare figuur, die daar.als een dolle wildeman op een fiets zat. Stof dat die oom maakte, het leek wel een wolk! En Thijs en Sim achter hem aan. Jullie kunt je wel voorstellen, dat het een raar tooneeltje was, hè? We zullen eens zien, wat er morgen gebeurt. porten zijn begonnen met zestig vracht auto's uit - Slavyanka naar Matita, ongeveer 30 K.M. ten oosten van Hoensjoen. Ook uit Nicholsk, Grodekovy, Wladiwostok en Novokiefsk worden troepenbewegingen ge meld. De „Tokio Nitsji Nitsji" verneemt uit Sisjin aan de noordoostkust van Korea, dat te Wladiwostok 50.000 man van alle wapens, in het bijzonder ge mechaniseerde en gemotoriseerde eenheden, zijn aangekomen. Als bui tenste gordel van verdediging moeten aan de oostgrens van Mandsjoekwo, tusschen Nikolsk aan de Oessoeri en Possiet, duizenden kleine versterkte posten zijn gebouwd, waar totaal 50.000 man zijn gelegerd, zoodat in en om Wladiwostok in totaal 100.000 man liggen. Het blad schat de totale sterkte van het roode leger ten oosten van het Baikalmeer op 400.000 man of twintig divisies. Ook de luchtvloot en de marinebasis van Wladiwostok zijn versterkt. In Wladiwostok staan op het oogenblik ongeveer 400 militaire vliegtuigen, terwijl de bemanning van de vloot wordt geraamd op 20.000 man. In de plaats van Koreanon, die gedwongen werden te emigreeren zijn in de grensgebie den ongeveer 50.000 man, oudsoldaten y$n het roode leger, gevestigd als boeren. Boven dien zullen de re.servisten, die zich het vol gend jaar in de grensgebieden zullen willen vestigen aanzienlijke toelagen krijgen. Russische oorlogsbodems naar de Possietbaai. Uit Noord Korea wordt gemeld, dat vier Sovjet-Russische troepen transportschepen zijn waargenomen, die troepen uit Wladiwo stok naar de Possiet-baai brengen. De Pos siet-baai is het punt aan de Russische kust, dat het dichtst bij de plaats van het grens incident ligt. In den avond zochten de zoeklichten van de Sovjet-Russische oorlogsschepen in de baai onophoudelijk den hemel af, blijkbaar uit vrees voor een aanval van Japansche vliegtuigen. De Russische troepen,, welke te Tsjang Koe Feng geconcentreerd zijn, zijn versterkt. Re gelmatig werden door de Russische grens wachten lichtpatronen afgeschoten, waar door de Japansche voorposten in helder licht werden gezet. In een persconferentie heeft de woord voerder van de Japansche marine, admiraal Noda, gezegd, dat de admiraliteit uit pers telegrammen had vernomen, dat Sovjet- Russische transportschepen naar de Possiet baai voeren en dat de Sovjet-Russische vloot hier concentreerde. Ten aanzien van het grensincident ver klaarde hij, dat dit thans buiten het terrein van de diplomaten ligt. Japan zal slechts zijn grenzen beveiligen. In politieke kringen te Tokio, die in nauwe betrekking staan met 't ministerie van buiten landsche zaken, verklaart men met betrek king tot het grensgeschil met Sovjet-Rusland, dat Japan ingeval van een militair ingrijpen geenszins territoriale oogmerken na zou stre ven of over de grens oprukken. Japan zou slechts gebruik maken van zijn recht, zijn grenzen te beveiligen. Tokio is dan ook be reid, met Moskou onderhandelingen te voe ren over het grensgebied, waarover het ge schil gaat. OPMARSCH VAN FRANCO NAAR SAGUNTO. Regeeringstroepen bieden wan hopigen tegenstand. STRIJD BIJ MADRID OPNIEUW ONTBRAND. AAN DE FRANSCH-SPAANSCHE GRENS, 21 Juli. Volgens nationalistische meldingen zijn de troepen van Franco op den Sagunto- straatweg verder opgerukt in de richting Segorbe, nadat wanhopige tegenaanvallen der regeeringstroepen, die ten doel hadden, de heuvels van Sierra Espadan te heroveren zonder succes waren gebleven. De regeeringstroepen melden echter dat door de tegenaanvallen de opmarsch der Francotroepen tot stilstand is gebracht. Een hevig luchtgevecht had gisteravond laat plaats boven Sagunto, volgens nationalisti sche meldingen hebben de nationalisten 4 Boeingtoestellen neergeschoten, terwijl de regeeringtroepen 12 Fiat- en 1 Messer- schmidttoestel omlaag zouden hebben ge schoten. De nationalisten melden verder, dat zij de laatste dagen 3000 man gevangen hebben ge nomen en in de sector Puente Arzopisto de plaatsen Azutan en Navalmoralejo en verder de geheele Sierra Pancha bezet hebben. De regeeringstroepen melden, dat de om Raguso geconcentreerde verdedigingslinie tijdens de laatste 36 uur in hun bezit is ge bleven. Ook de strijd te Madrid laaide weer hevig op. De gevechten werden ingezet met een hevig bombardement van de artillerie der na tionalistische troepen waarbij groote mate- rieele schade werd aangericht. Een granaat kwam op het gebouw van het Amerikaansche gezantschap neer doch richtte slechts gerin ge schade aan (United Press). Paarden sloegen op hol. Door kokende teer verbrand. Op den weg van Nepomuk naar Trestice in Tsjecho Slowakije zijn de paarden die voor een teerketelwagen waren gespannen op hol geslagen. De kokende teer vloog uit den ketel met het gevolg, dat de langs den weg staande boomen over een afstand van 200 metor ver brandden. De door den pijn. veroorzaakt door de opgeloopen brandwonden, dol geworden paarden, wierpen zich in den langs den weg loopenden sloot waar de kokende vloeistof zich geheel over hen uitgoot. De beide paar den kwamen jammerlijk om, ondanks de wan hopige reddingspogingen van den bestuurder, die zelf aan de handen en in het gelaat co* SttKe hranrininnrion ha/i hphr>m.oii.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6