HET SPORTGESPREK ZATERDAG 23 JULT 1938 T-T AAET.E M'S DAGBLAD 9 VAN DE WEEK P. H. J. Dogger. OVER ZWEMMEN. De Nationale zwem kampioenschappen aan de Kleverlaan te Haarlem boden een goede gelegenheid, eens een praatje over zwemmen te maken met den heer P. H. J. Dogger, secre taris der Technische Commissie van den K. N. Z. B. en ontwerper van het thans geldende wedstrijd-reglement. „Wat is uw oordeel over de kansen van onze zwemsters en zwemmers bij de Europeesche kampioenschappen te Londen?" „Die kansen zijn, wat betreft de dames lang niet slecht; de heeren zullen onge twijfeld een beter fi guur slaan, dan bij de Olympische Spelen te Berlijn, mede door het feit, dat de deelne^ ming thans uiteraard tot Europeanen is be> perkt. Op de nummers 100 Meter rug- borst-, 400 Meter borst- en 4x200 Meter estafette kunnen zij een behoorlijk resul taat bereiken. Er is een sterke vooruitgang- te bespeuren, die wellicht ten deele hieraan te danken is, dat de heeren eindelijk „wak ker" zijn geworden en niet bij de dames ten achter willen blijven." „Weet u een verklaring voor het opmerke lijk verschil in internationale successen der beide seksen?" „Ten eerste hebben de heeren door hun werkkring niet zooveel tijd om te trainen als de dames. En het feit, dat de meisjes op jeug diger leeftijd tot topprestaties in staat zijn. draagt er toe bij, dat zij zich beter laten disciplineeren. Cor Kint, Willy den Ouden en Rie van Veen. allen wereldrecordhoudsters, zijn hiervan duidelijke voorbeelden." „Hebben de verschillende trainingssyste men invloed op de prestaties der zwemsters?" „Elke zwemster heeft haar eigen stijl en bepaalt zelf haar wijze van zwemmen; een coach met inzicht zal daaraan zoo weinig mo gelijk veranderen, doch in het kader van den aangeboren stijl op het bereiken van een maximumprestatie aansturen." „Is Ragnild Hveger's suprematie een ge volg van achteruitgang of stilstand in de prestaties der Hollandsche zwemsters?" „De records vrije slag, destijds op naam staande van Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tini Wagner, zijn bijna alle door de Deensche verbeterd. Doch de onaantastbare positie, waarin de drie eerstgenoemden eenige jaren geleden waren, heeft er toe ge leid, dat de ambitie de andere meisjes, om zich op den vrijen slag toe te leggen, verminder de. In plaats daarvan specialiseerden zij zich op het rug- en schoolslag zwemmen; de suc cessen van Iet van Feggelen, Cor Kint en Jopie Waalberg, na de Olympische Spelen te Berlijn behaald, zijn het resultaat. Slechts Rie van Veen vormt in de vrije slag nummers over langere afstanden een klasse op zichzelf, ofschoon men van de Zwolsche Trude Malcorps de beste verwachtingen mag koesteren. Lettende op de bij de Nationale kampioenschappen geleverde prestatie maken de dames op de 4 x 100 Meter esta fette te Wembley een fraaie kans op de overwinning." „Is er bij de jeugd veelbelovend mate riaal?" „Er zijn veelbelovende krachten in Rot terdam, Amsterdam en Velsen (de schoolslag zwemster mej. Koster). Het verzoek aan de diverse kringen, om jeugdig materiaal op te geven, heeft geen practisch resultaat opgeleverd. Wij moeten wachten op wat de vereenigingen zelf naar voren brengen en het is een verblijdend tee- ken, dat- het zwemmen in „de provincie", dank zij de overdekte baden, zeer vooruit gaat. De selectie-wedstrfjden voor de Olympi sche Spelen geven gelegenheid genoeg om de prestaties te toetsen aan het internationale peil." „En de estafettes?" „Deze moeten over de afstanden 4 x 100 Meter en 4 x 200 Meter worden verzwommen en niet over 10 x 50 Meter, zooals ten onrechte zoo dikwijls gebeurt. Vijftig Meter toch is geen afstand, die op de Olympische Spelen ln het geding komt." „Wat is uw meening over het terugtrekken der Duitsche zwemsters voor de Europeesche kampioenschappen?" „Dat betreur ik ten zeerste, immers Duitschland bezit schoolslagzwemsters, die met kans op succes te Wembly zouden kun nen starten." DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. In den wedstrijd om het eerste klasse club kampioenschap 1937/1938 der Haarlemsche Damclub kwamen J. J. Groenewoud en J. H. Meure met gelijk aantal punten op de eerste plaats aan. Deze spelers moeten thans her kampen om den titel. Deze match zal bestaan uit drie partijen. De eerste partij werd gewonnen door J. H Meure. HOCKEY. Nederlandsche Hockeybond 40 jaar. Het programma der feestelijkheden ter eere van het veertig-jarig bestaan van den Ned. Hockey Bond is, blijkens „Hockeysport" als volgt samengesteld: Zaterdag 8 October: Van 3.305.30 uur: Receptie van het be stuur van den Nederlandschen Hockey Bond in Krasnapolski te Amsterdam. 7.30 uur: Feestmaaltijd in de Groote Club. Dam te Amsterdam. Zaterdag 15 October: Eerste dag van het jubileum-vierlanden tournool België. Duitschland, Frankrijk, Ne derland in het Amsterdamsche hockey-stadion Twee wedstrijden, namelijk A tegen B en C tegen D. (Nader vast te stellen). Des avonds om 7.30 uur in de Groote Club. Dam te Amsterdam officieele feestmaaltijd. Zondag 16 October: Des voormiddags te 10.30 uur: Congres der Fédération Internationale de Hockey in het gebouw der A.M.V.J. aan het Leidscheboschje te Amsterdam. Tweede dag van het Jubileum-vierlanden- tournooi BelgiëDuitschlandFrankrijk-Ne derland. Eerst verliezers-wedstrijd, daarna de eindstrijd tusschen de winnaars van de voorwedstrijden op den eersten dag. Des avonds 7.30 uur: Feestmaaltijd van de officials en deelnemers aan het tournooi in de Groote Club op den Dam te Amsterdam VOETBAL. De overschrijvingen. In de Officieele Mededeelingen van den K. N. V. B. staat weer een groote lijst met na men van spelers, die overschrijving per l Augustus a.s. naar andere vereenigingen heb ben verkregen. Uit Haarlem en omstreken vinden we de volgende namen: K. J. Starreveld van Uitgeest naar Kinheim. K. Hoogendijk van Kennemerland naar R." C. H. W. J. Schellevis van Kinheim naar Storm vogels. W. J. D. van der Horst van T. H. B. naar V. U. C. P. J. Ligtvoet van Kennemerland naar Haarlem. F. van der Mey de Bie van R. C. H. naar Bloemendaal. G. Beulink van R. C. H. naar E. H S. A. van 't Veen van E. D. O. naar Spaarne- vogels. J. P. H. van Rooy van R. C. H. naar Storm- C. J. Bouman van V. S. V. naar P. S. V. J. de Graaf van K. V. V. naar De Ken- nemers. A. Beets van V. S. V. naar Aalsmeer. J. W. Koster van E. D. O. naar Spaarne- vogels. K. Reinco van Vliegende Vogels naar E.D.O. J. B. v. d. Pol van Ripperda naar E. D. O. W. H. B. Teunissen van E. D. O. naar T. H. B P. A, Leemhuis van Bloemendaal naar Ajax R. Mulder van Kenau naar R. C. H. Th. Koehorst van Spaarnestad naar R. C.H E. Dijkstra van V. S. V. naar R. C. H. B. Huis van V. O. G. naar R. C. H. F. Kuypers van E. D. O. naar R. C. H. Th. Knol van D. I. O. naar T. H. B. S. van Kampen van D. I. O. naar T. H. B. D. Voorthuysen van T. I. W. naar V. S. V. P. D. van der Werff van Hillegom naar Hillinen. G. H. v. d. Matten van D. I. O. naar E. H. S. A. Munk van D. I. O. naar E. H. S. C. F. Beringen van E. H. S. naar Schoten. J. Wagenaar van D. I. O. naar Schoten. S. P. Teeling van V. S. V. naar Beverwijk. G. van Well van Kinheim naar Beverwijk. H. S. de Vries Jr. van Stormvogels naar Haarlem. B. J. van Waard van Bloemendaal naar Haarlem. C. Geutskens van R. C. H. naar Bloemendaal G. en J. v. d. Nieuwenhof van R. C. H. naar Bloemendaal. J. S. en C. van der Schalie van E. D. O. naar Bloemendaal. A. van Esveld van E. D. O. naar Bloemen daal. J. Windthorst van T. H. B. naar Bloemen daal. A. J. Windthorst van Haarlem naar Bloe mendaal. J. H. P. Veen van E. D. O. naar D. I. O. Ch. de Muinck van Zeemeeuwen naar Zandvoort. (Deze lijst wordt nog vervolgd). KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. Achttiende Jaarverslag 19371938. Door den secretaris wordt" ook ditmaal de jaarlijksche algemeene vergadering van den H.K.B., die 29 Juli gehouden wordt, een zeer uitvoerig en overzichtelijk jaarverslag over het hondsjaar 19371938 aangeboden. Uit het algemeen overzicht blijkt, dat het aantal senioren iets gedaald is„ terwijl -de adspiranten-aangroei reden tot tevredenheid geeft. W, van Lohuizen, samensteller van het jaarverslag. Met de speeltuinverenigingen gaat het goed; een eigen terrein is ook een groot voor deel. Het spelpeil beweegt Zich in opwaartsche richting, hoewel Haarlem het volgende seizoen nog geen eerste-klasser zal hebben. Behalve Oosterkwartier gaat ook Sport Vereent meetellen. T. H. B. ging naar de tweede klasse. De bestuursformatie bleef het geheele sei zoen onveranderd. Veel werk hebben het bondsbestuur en de commissies verricht. Steeds werd de stelregel toegepast: het belang van de vereenigingen is ons belang. Steeds kon in goede harmonie gewerkt worden. Zeer uitvoerig passeeren in het lezens waardig verslag de verschillende vereenigin gen de revue. Behalve de algemeene toestand worden de bijzondere prestaties gereleveerd. O.a. wist Nieuw Flora den Zilveren N. v. d. Dagbal te winnen, terwijl de T. H. B. een klasse verhoogd werd. Ook in Hillegom en Beverwijk wordt weer gekorfbald. Het aantal leden bedraagt 592; er zijn 338 adspiranten aangesloten. Een apart hoofdstuk wordt aan adspirant-leden gewijd. De samensteller wijst ook op enkele min der goede plekken bij het adspirant-wezen die met aller samenwerking zeer zeker ver dwijnen kunnen. Door extra-uitgaven is de toestand der fi nanciën iets minder gunstig dan aan het einde van het vorig boekjaar De strafcommissie had dit jaar een vrij gemakkelijke taak; bij de protest-commissie werden slechts drie protesten ingedienw. De commissie voor hetH.K B.-twaalftal werd talrijke malen opgedragen, een vertegen woordigend twaalftal samen te stellen. Om het peil der scheidsrechters te ver- hoogen en voor de propaganda, werd een schriftelijke cursus georganiseerd. De terreinen gaven weinig reden tot ern stige klachten. Gelukkig is de verhouding tot den K.N.K.B de Erkende Bonden en andere officieele in t.anties zeer goed te noemen. Een uitgebreid overzicht van de verschil (ende competities besluit dit jaarverslag, du door den heer W. van Lohuizen uitgebracht wordt. CRICKET. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Veel hoop op de overwinning konden we de vorige week aan Rood en Wit voor haar uit wedstrijd tegen H.C.C. n niet geven. Deze som bere voorspelling is helaas uitgekomen; het is een nederlaag geworden, die misschien mede veroorzaakt werd door het niet mee spelen van Hagenaar. Morgen heeft Rood en Wit wederom een uitwedstrijd thans tegen Hermes-D.V.S„ die ook volgens onze verwach tingen over V.O.C. heeft gezegevierd, en die daarmee op.de eervolle derde plaats terecht is gekomen. De Spanjaardslaanclub heeft in dit seizoen nog niet tegen de Schiedammers gespeeld, zoodat een voorspelling van den uitslag als een gewaagd experiment moet be schouwd worden. Wanneer echter Rood en Wit weer volledig kan verschijnen, geven we haar wel een kansje Onze voorspelling, dat H.C.C. I niet veei moeite tegen V.V.V. zou hebben, was niet moeilijk. Die is dan ook uitgekomen. Alleen Haarlem heeft niet aan onze ver wachtingen beantwoord. We vreesden een ne derlaag tegen V.R.A. maar die is gelukkig niet gekomen. Het werd een draw, waaraan de Haarlemmers echter weinig hebben, want de mogelijkheid, om nog boven V.R.A. te komen, is niet groot meer. Dat is jammer, want den wedstrijd van j.l. Zondag had Haarlem mis schien niet behoeven te verliezen, als niet eenige eenvoudige kansen gemist waren. Mor gen komt V.V.V., de middelmatige club uit de middenmoot, op het terrein aan den Scho- terweg spelen. We hebben zoo'n idee, dat dit eindelijk de tweede overwinning voor Haar lem zal worden. De wedstrijd V.A.V.O.C. kan haast niet anders dan op een overwinning voor de Rot terdammers uitloopen. H.C.C. I en II. die elkaar reeds twee maai hebben ontmoet, gaan heden en morgen feest vieren ter gelégenheid van het 60-jarig bestaan Ze doen dit o.a. met een tweedaagschen wed strijd tegen M. C. C„ die van de week ian de Spanjaardslaan gespeeld heeft. Voor C.V.H. hadden we tegen H.B.S. een nederlaag voorspeld, waarmee we echter een gewone nederlaag bedoelden. Het is echter nog erger geworden: C. V. H. heeft namelijk door de innings-overwinning van de Hage naars het eenige punt. dat zij 'nog slechts be zat. moeten afstaan. Hoe zal het nu morgen tegen Excelsior gaan? We hopen op een af doende rehabilitatie. Het programma is als volgt: Eerste klasse- V.R.A.—V.O.C. Haarlem—V.V.V. Hermes-D.V.S.Rood en Wit Overgangsklasse: SpartaQuick (N.) Excelsior—C.V.H. 'terrein C.V.H.) Tweede klasse A: A.C.C. 2'Haarlem 2 Kampong—R.-I.O. Rood en Wit 2—Ajax (A). U.V.V.—Hercules. Derde klasse A: R.I.O. 2Kampong 2. Rood en Wit 3—Hilversum. V.R.A. 3 b—-Hercules 2 V.V.V. 3a—Haarlem 3 V.V.V. 3 b—A.C.C. 3 b. LAWNTENNIS. Om den Davis Cup. Uit Brussel: De halve eindstrijd der Euro peesche zóne van het Daviscup-tournooi tus schen België en Zuid Slavië is Donderdag be gonnen. Zuid Slavië heeft na den eersten dag een 2—0 voorsprong. De resultaten luiden: Puncec (Z. S.) sloeg Van den Eynde (België) 2—6, 6—0, 6—1, 6—2. Palada (Z. SI.) sloeg Lacroix (België) 64. 6—1, 6—2. AUTOMOBILISME. CLUBTOCHT DER K.N.A.C. NAAR JOEGO-SLAVIë. Voor de tweede maal in dit jaar onderneemt de K.N.A.C. met een aantal leden een club- reis naar het buitenland. In het begin van de lente werd een bezoek gebracht aan Noord- Afrika, en thans, nu de zomer werkelijkheid schijnt te worden, wendt men het stuur naar het Zuid-Oosten voor een tocht naar Joego slavië en een verblijf in Boedapest en Praag. Zondag a.s. komen de deelnemers te 's-Her- togenbosch bijeen om van daar Maandag ochtend naar Duitschland te vertrekken. Via de Eifel, over Coblenz, Stuttgart en München gaat het in dag-etappes van ongeveer 200 tot 300 K.M. naar het voormalige Oostenrijk, waar de Grosz Glockner de automobilisten roept. Bied, Zagreb en Siofok zijn de plaatsen in Joego-Slavië, waar de deelnemers aan dezen tocht eenige dagen zullen blijven. De terugtocht gaat over Boedapest, met een vierdaagsch verblijf aldaar, Bad Pistyan, Zlin en Praag weer door Duitschland naar het vaderland terug, dat op 17 Augustus wordt be reikt. De algemeene leiding van de reis berust bij den heer G. J. van Wickevoort Crommelm, sportcommissaris der K.N.A.C. ATHLETIEK. COMPETITIE K. T. K. Ofschoon Concoi'dia no. 3 in den eersten wedstrijd van de athletiekcompetitie voor heeren van den Kennemer Turnkring, in de tweede ontmoeting no. 1 werd, bleef de volg orde onveranderd. Turnlust B was niet opge komen. De stand van de le klasse is nu: 1. O.S.S. 16602 p„ 2. B.G.V. 16115 p.. 3. Con cordia 15978 p., 4. Turnlust B. 7233 p., 5. Con cordia 5079 p., De beste athleet van den 2den wedstrijd in deze klasse was J v. d. Bos van O.S.S. met 2554 p. In de 2e klasse versterkte S.S.H. haar po sitie danig. Concordia werd in de 2e ontmoe ting no. 2, maar zij bleef op de 3e plaats. Hier is de stand nu: 1. S. S. H. 14182 p., 2. O.S.S. 11467 p., 3. Concordia 10914 p. De beste athleet van de 2e klasse was B. Munter van S.S.H. met 1959 p. In de 3e klasse werd Turnlust H. van de eer ste plaats verdrongen door B.G.V., zij het met uiterst klein verschil. T.V.S. bleef op de derde plaats, hoewel de 2e ontmoeting haar de meeste punten van alle ploegen bracht. De volgorde Is nu: 1. B.G.V. 10379 p.. 2. Turnlust H 10368 p.. 3. T.V.S. 9879 p.. 4. Ba to 9450 p., Rapi- ditas 8712 p., 6. O.S.S. 5890 p. 7. Rapiditas 5679 p., 8. Rapiditas 3086 p. J. Verkes van Turnlust H. was hier de beste met 1813 p. De beste prestaties waren resp. in de le. 2e en 3e klasse: 100 M. hardloopen 12 sec.. 12 sec. en 12,1 sec; Verspringen 1.05 M.. 5.46 M. en 5.77 M kogelstooten 9.79 M 10.13 M. en 9.32 M.; discuswerpen 2e en 3e klasse 30.16 M. en 31,80 M.; speerwerpen le klasse 42,10 M.; hoogspringen 2e klasse 1.55 M. CRICKET IN ENGELAND. DE VIERDE TESTMATCH. Engeland scoort 223 runs. Australië 321. De eerste van de vierde testmatch te Leeds heeft een voor Engeland minder gunstig ver loop gehad. Edrich en Barnett openden de innings op Mc. Corwick. Door den zwaren dauw zat er in den beginne eenig leven in het wicket, doch toen het was opgedroogd was het gemakkelijk bespeelbaar. Waite nam de 2de over. Na ruim een half uur spelen waren er 14 runs. Barnett gaf een eenvoudige kans aan O'Reilly op square leg en met de score op 28 gaf Barnett wederom op Waite's bowlen een tweede kans in de slips. Op O'Reilly wordt vrijwel geen run ge scoord. Edrich's spel maakt een soliden in druk. Na 55 minuten komt het eerste succes voor Australië als O'Reilly met een fraaien bal Edrich's wicket voor 12 neemt. Engeland Is dan zeer onfortuinlijk als door een misver stand tusschen Barnett en Hardstaff laatst genoemde run out gaat. Hammond en Barnett riskeeren niets en ook Fleetwood Smith weet voor de lunchpauze het paar niet te scheiden. In twee uur tijds bedroeg het totaal 622. Na de hervatting scoorde Hammond sneller. Een no-ball van Mc. Corwick ging recht over den bowler voor 6 en het zag er naar uit of de beide batsmen den aanval meester wer den. Op 88 wordit Barnett na 2 uur 40 minuten stand gehouden te hebben voor 30 achter het wicket door den Australischen Barnett op Mc. Corwick gevangen. Met den lefthander Paynter samen wordt de 100 opgebracht. Het duel tusschen Ham mond en den voortreffelijk bowlenden O'Reilly is buitengewoon interessant. Het wordt een vechten voor de runs. Weer schijnt de schaal ten gunste van Engeland te gaan overhellen, doch op 142 neemt O'Reilly met een fraaien leg-break Hammond's off-stump weg. Hammond scoorde een kanslooze 76 (1 maal 6 en 10 maal 4). De Australische aanval verkrijgt nu de over hand. Paynter (28) mist vooruitkomend een bal van Fleetwood Smith en Barnett neemt bliksemsnel zijn kans waar en wanneer dan Bradman in de laatste over voor de thee pauze O'Reilly voor de derde maal aanzet neemt de Australiër met den laaitsten bal Compton's wicket voor 14 (1726). Price wordt daarna voor 0 door Mc. Cabe in de slips van een leg-break van O'Reilly gevan gen. Wright en Verity vallen het bowlen met succes aan en onder groot enthousiasme van de toeschouwers komt de 200 op het bord. Op 215 wordt Wryg'nt op deep-mid-off door Fingleton voor een hoogst nuttige 22 op Fleet wood Smith gevangen. Twee runs later maakt een fraaie running-catch van Fingleton een einde aan de innings van Fames. Verity (25 not out) tracht het bowlen aan zich te hou den.. Bowes wordt evenwel door O'Reilly ge bowld: de innings sluit op 223, waardoor En geland zich het voordeel van het winnen van den toss heeft laten ontnemen. O'Reilly had met de cijfers 34—16675 een belangrijk aandeel in het succes der Austra liërs. Mc Corwick nam 206461. Waite, die zeer goed bowlde doch weinig geluk had kwam met de cijfers 18731—0 uit den strijd. Fleetwood Smith 253.733. Mc. Cabe 1100 Met 3'4 uur speeltijd ter beschikking open den Fingleton en Brown op de beide fast- bowlers Fames en Bowes de innings voor Australië. .Bowes werd voorzichtiger bespeeld dan Fames. Hammond tracht nog snel een paar wickets te nemen. Wright slaagt er in met zijn eersten bal Brown voor 22 te bowlen. Barnett wordt nu door Bradman ingezonden. Om 18.30 is de stand 321 als de stumps wor den opgeborgen. K. Fames in~7 overs: 0—21; Bowes in 4: 011; en Wright in 2: 01. De county-matches. Yorkshire 254 en 1593 won te Bourne mouth met 7 wickets van Hamsphire 199 en 211. Robinson nam 673. Sussex sloeg te Northampton het enorme totaal van 6314 bijeen. In deze innings werden 4 centuries ge scoord en wel door James Langridge 227. J. Parks 106. Cox 101 en T. C. Bartlett 101 not out) en Northants met 377 en 267—8 zal een nederlaag niet ontgaan. Surrey deed te Glou cester fraai werk door Gloucester 4875 en 114 te slaan. Squires nam in de 2de innings 537. Surrey 462 en 1054 won met 6 wickets, de 4de achtereenvolgende zege. De beste pres tatie leverde Essex 58 en 343 te Works op door na een spannend slot toch nog met 11 runs van Notts 242 en 148 te winnen dank zij Peter Smith' 5—60 in de 2de innings. Kent 347 en 1133 Won van Glamorgan 271 en 186 en Lei cestershire 358 en 76—4 kreeg 4 punten voor de leiding op de eerste innings tegen Somerset 190 en 356—9 (Jones 106). De stand is na deze serie: 1 Yorkshire, 2 Middlesex, 3 Lancashire, 4 Surrey. WIELRIJDEN. H. S. V. „DE KAMPIOEN" Na de successen door de leden van „De Kampioen" bij het wielercriterlum tijdens de sportweek behaald, waren Woensdagavond in Alkmaar weer de leden van „De Kampioen" onder de eersten. De volgende renners behaal den er prijs of premie: De Best, Th. Drost, v. d. Heyden, Burger, Drogtrop, Valkman. Zondagmorgen start de club te acht uur voor 30 K.M. voor A en B klasse. Zondagmiddag starten te Heemstede: R. de Lange. P. v. d. Heyden, Th. Drost, J. Rijnen- veld, J. Valkman, J. Laan, P. Bakker en C. Eldik. De Best en Ooms gaan naar Badhoevedorp om de finales te rijden voor het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland. DE TOUR DE FRANCE Vervaecke gestraft. DIGNE, 22 Juli. (A.N.P.) Zooals wij reeds meldden hebben de koerscommissarissen in derdaad kunnen constateeren, dat de sprint op de Col de Braus in de étappe van Donder dag niet geheel regelmatig is verioopen. Ver vaecke heeft den Italiaan Bartali gehinderd De Belg won de sprint met een half wiel en kreeg een minuut tijdvergoeding. De koerscom missarissen hebben nu besloten, deze minuut niet toe te kennen en bovendien den Belg met 10 seconden tijdverlies te straffen. Dat scheelt den drager van de gele trui dus belangrijk, want de Italiaan krepg nu de tildvergoeding en in plaats van 3 minuten 45 sec. voorsprong op Bartali staat Vervaecke thans nog slechts 1 min. 35 sec. vóór. In het bergklassement heeft Bartali thans de leiding met 58 punten vóór Vervaecke 47 punten en Vissers met 41 pun- fen. De strijd is opgegeven door den Italiaan Rossi, den Franschman Goutorbe. de Zwit sers Hehlen en Knutl en den Spanjaard Alzine. Verder zal ook de Franschman Lesueur niet erde' -ijden. Opmerkelijk is. dat de Zwitser- sche ploeg van zes man thans tot één renner is gereduceerd, n.l. Egli met een 40e plaats in dp algemeene rangschikking. Bartali de beste bergbeklimmer. Vrijwel zeker de winnaar van den grootcn strijd. Uit Briancon: De Tour de France is reeds practisch beslist! Bartali heeft aan Vervaecke de gele leiderstrui ontnomen en staat na de veertiende étappe op de eerste plaats van het algemeen klassement met niet minder dan achttien minuten voorsprong op nummer twee, den' Luxemburger Mathias Clemens, die Ver vaecke naar de derde plaats heeft verwezen. Op alle drie bergen was Bartali, „de koning der klimmers", No. l en kreeg daardoor tevens verscheidene minuten tijdsvergoeding. Boven dien wist hij de étappe, welke van Digne naar Briancon leidde, te winnen. Voorts kwam hij alleen aan met verscheidene minuten voor sprong op zijn naaste concurrenten. De Tour de France is practisch dus beslist. Wel komen er nog enkele zware etappes, b.v. de vijftiende van Briancon naar Aix les Bains over de Galibier en de Izeran, maar juist in de bergen domineert de nieuwe drager van de gele trui, zoodat zijn ernstigste stegenstanders hier weinig kans zullen krijgen, iets van hun achterstand in te halen, laat staan een voor sprong te nemen. Integendeel, men verwacht, dat Bartali heden op de beide Cols opnieuw zal zegevieren, waardoor zijn voorsprong nog aanzienlijk grooter zal worden. Vervaecke kreeg Vrijdag vier lekke banden en Bartali slechts één. Inderdaad zat het den Belg in deze étappe niet mee. Maar ook zonder die lekke banden zou Vervaecke zich voor de groote kwaliteiten van Bartali hebben moeten buigen. Middelkamp kwam als 46e aan met bijkans drie kwartier achterstand op den winnaar. Van Schendel werd 56e en arriveerde bijna een uur later dan de Italiaan. Hellemons werd laatste (57e) en noteerde een tijd van 9 uur 52 min. 32 sec. Bartali heeft thans een totaaltijd van 93 uur 56 min. 22 sec.. Heilemons als laatste is op en kele minuten na vier uur achter! Een uur vroeger dan oorspronkelijk was vastgesteld, vertrokken 61 renners uit Digne. Drie zware bergen moesten worden beklom men, en er waren drie zware afdalingen. Via Bareme (30 K.M.) ging het naar het dorpje Alios, aan den voet van de 2250 meter hooge Col d'Allos. Zestien kilometer ging het nu voortdurend opwaarts, een klim van 800 meter naar de pashoogte. Berrendero was de eerste, die poogde te ontsnappen, maar hij werd spoedig door Bartali en Vissers ingehaald. De beide laatsten gingen door, doch Vervaecke, ziende, dat zijn leiderstrui in gevaar was, wist zich met uiterste krachtsinspanning bij zijn landgenoot en zijn gevaarlijksten tegenstander te voegen. Op 1.000 meter van den top loste Bartali stuk voor stuk zijn concurrenten en op de pashoogte had hij negen seconden voor sprong op Vissers en dertien seconden op Cos- son. Öp dat moment was Vervaecke zijn lei derstrui reeds kwijt, omdat Bartali tevens nog 1 minuut extra tijdsvergoeding kreeg. Bij de afdaling naar Barcelonette kreeg Vissers band breuk. evenals Vervaecke. Bartali profiteerde hiervan onmiddellijk, door in duizelingwekkende vaart naar bene den te sluizen, ten einde te trachten zijn voor sprong zoo groot mogelijk te doen worden. Voorbij Barcelonette begon de over 10 K.M. zich uitstrekkende klim naar den Col de Vars (2215 meter). Weer was Bartali het eerst boven, 10 seconden later gevolgd door Cosson, op 1 min. 8 seconden lag Vervaecke Op de pas hoogte van den Col de Vars zaten er 150 van de 219 K.M. op. Weer ging het in scherpe dalingen naar beneden. Nu kreeg Bartali een bandbreuk, maar ook Vervaecke bleef er niet voor gespaard. Bij Guillestre op 1000 meter hoogte begint weer de langzame maar lang durige klim naar den derden berg, den Col d'Izouard, die bijna 2400 meter hoog is. Over 30 K.M. moesten de renners 1300 meter stijgen. Opnieuw bleek Bartali de beste klimmer te zijn; wederom was hij het eerst boven en ver kreeg aanzienlijke tijdsvergoeding. n.l. 2 min. 15 sec., het maximum, dat te behalen viel, Op de drie bergen had Bartali reeds meer dan vijf minuten extra winst verkregen. In het bergklassement is zijn puntenaantal vrijwel onbereikbaar geworden. Nog vijftig kilometers scheidden Bartali van Briancon. het eindpunt der étappe. Toen be wees de Italiaan, dat hij niet alleen een groot klimmer is, maar ook een moedige daler. In duizelingwekkende vaart, alles riskeerend, gooide hij zich door de bochten, remde scherp af, had onmiddellijk weer een pijlsnelle vaart. Niemand kon hem bijhouden; geheel alleen stormde hij op Briancon af. Met vijf minuten voorsprong op zijn landgenoot Vicinl passeer de hij het eerst de finish. Vervaecke had een achterstand van ruim een kwartier. Volkomen uiteengetrokken kwam het veld binnen, slechts zelden zat er een groepje bij een. De slag was afgeloopen! Bartali had glansrijk de zege behaald. Bovendien heeft Italië de leiding in het landenklassement ge nomen. De algemeene rangschikking is thans: 1. Bartali, totaaltijd 93 uur 56 min. 22 sec.. 2. Mathias Clemens 94 uur 14 min. 7 sec. 3. Ver vaecke 94 uur 17 min. 52 sec., 4. Vicini 94 uur 20 min. 9 sec. 5. Cosson 94 uur 25 min. 18 sec., 6. Vissers (België) 94 uur 31 min. 44 sec. 7. Gianello (Frankrijk C) 94 uur 32 min. 46 sec., 8. A. Magne (Frankrijk) 94 uur 37 min. 29 sec., 9. Goasmat (Frankrijk), 10. Disseaux (België), 38e. Middelkamp 95 uur 33 min. 45 sec., 47e. Van Schendel 96 uur 3 min. 58 sec., 57e. Helle mons 97 uur 45 min. 46 sec. Het landenklassement is als volgt: 1. Italië 283 uur 7 min. 17 sec.; 2. België en 3. Frankrijk. eerl den lijd.., Ah o soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is 't een prettige zekerheid dat er een Andere wagen voor i klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z.ü n •eurt afwacht

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10