Haarlem's Dagblad RENAULT Middeleeuwsche pracht en praal in de Parijsche Opera. Gebarge Brinkmann Het tekort van Haarlem over 1937 Herbouw van den molen „de Adriaan". De Vierdaagsche. 10737 Wesseling De Haarlemsche Keuringsdienst waakt 56e Jaargang No. 16897 Uitgave Lourens Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien9t 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie! P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 23 Juli 1938 Abonnementen per week fö.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën s 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Een ovatie voor Her Gracious Majesty (Van onzen Parijschen correspondent). PARIJS, 21 Juli. Het schouwspel dat Koning George en Koningin Elisa beth heden geboden werd, was van ge heel anderen aard, dan dat, waarop de stad Parijs hen gisteren onthaalde. Gisteren was het de dag van de kunst, van het artistieke Parijs in al zijn vor men het Parijs der mode en elegantie op Bagatelle, het Parijs der schilder kunst op de tentoonstelling der En- gelsche meesters, het Parijs van het tooneel en den dans tenslotte op dien prachtigen en onvergeetlijken gala avond in de Opera. Wat daar voor een pracht, voor een bijna middeleeuwsche luister werd ten toon gespreid, grenst aan het ongelooflijke. Of herinnerde het soms niet aan een tafe reel uit den ouden tijd, toen het doorluchte koningspaar door Frankrijks grootste arties ten in oud-Fransche kleeding, korte broek, witte kousen, zijden wambuis met brandende flambouwen in de hand naar hun loge werden begeleid? Op elke trede van de groote statie trap presenteerden Republikeinsche Garden in groot tenue, waarvan het zwart en rood volmaakt harmonieerden met het roode en gouden decor van het trappenhuis, den sabel en tusschen hen, lakeien eveneens met bran dende flambouwen. Met waarlijk koninklijke statie kwam de stoet de trap op: President Lebrun begeleidde de Koningin, wier witte avondjapon als bezaaid scheen met parelen, terwijl zij een schat van juweelen droeg, die flonkerde in het licht, waaronder de kostbare Kohi-Noor opviel. Achter hen volgde Mevr. Lebrun aan den arm van den koning in vuur rood gala-uniform; hij is bleek en ernstig, lijkt wat vermoeid, maar toch kan hij een glimlach van verrukte verbazing niet onder drukken, wanneer hij dit fantastisch schouw spel aanschouwt. Wonderschoon is het, een sprookjesaanblik, waarnaar men niet moede wordt te kijken. Want wanneer de Koningin en de Koning voorbij zijn geschreden, volgt nog de heele hofstoet. Diepe stilte heerschte er een oogenblik, toen de komst van den Koning werd aangekon digd, diepe stilte als bij kathedrale plechtig heden. In de verte hoorde men de hoorns der Republikeinsche Garde schallenPlotseling stonden daar de Koning en de Koningin van uit de donkere diepte hunner loge in het volle licht. Nog bleef het stil want de volksliederen werden gespeeld, maar toen, brekend met alle protocolaire voorschriften, barstte de menigte uit in gejuich, een eindeloos geroep van ,,Vive le Roi! Vive la Reine! Vive 1'Angleterre Dan wordt het licht gedoofd, het wordt don ker in de loge en enkele lichtplekken wijzen slechts in het halfduister de plaatsen aan dei- Koningin en harer hofdames. Op het tooneel wordt de vierde acte van Salambo opgevoerd en nog nooit heeft de fameuse „kunsthemel" van de Opera in zulke zachte tintennuancee- ringen geschitterd als gisteren. Gedurende de pauze even een inci dent, maar geen incident van kwaden aard, integendeel zelfs. Want een spontane ovatie werd door al die ele gante. bejuweelde, gedecoreerde en ge- uniformeerde toeschouwers gebracht aan „Her Gracious Majesty" Koningin Elisabeth. Zoo stralend stond ze daar in haar loge, zoo koninklijk en toch zoo beminnelijk, dat de toeschouwers hun geestdrift niet konden bedwin gen en spontaan losbarstten in de kreet; „Vive la Reine!", tien-, hon derdvoudig herhaald. Het was een in cidentje, dat het stijve protocol niet voorzien had, maar dat daarom zoo goed aandeed, een ware hartekreet, die opging uit al die toeschouwers en die de Koning en de Koningin waarschijn lijk meer getroffen zal hebben dan al de pracht, die hen geboden kon wor den. Het défilé. Na dezen dag van kunstgenot begon de dag van heden met het vertoon van Frankrijk's macht en sterkte. 50.000 man hebben gedefi leerd voor Koning George en President Lebrun. 50.000 soldaten, die het Fransche leger in al zijn schakeeringen vertegenwoordigden. Een staalkaart van het heele metropolitaansche en het koloniale leger. Dragonders en huzaren waren er, allen in gelijkvormig grauw gekleed, maar ze werden gevolgd door de Algerijnsche en Marokkaansche spahis in de kleurenweelde van hun bonte Oostersche dracht, hun lange witte fladderende mantels, hun kleurrijke tul banden, hun pittige Marokkaansche paardjes met de lange, nerveus slaande staarten. Ach ter de in draf voorbij rijdende ruiters de in fanterie: in onberispelijke orde de groote militaire scholen, Polytechnique en St. Cyr, die zooveel beroemde krijgsoversten aan Frankrijk geschonken hebben. In stemmig zwart zijn de Polytechnici en ze marcheeren voorbij met getrokken degens. Kleuriger zijn de St. Cy- rianen: roode broek en lange blauwe tuniek, de sjako gesierd met waperende witte en roode haneveeren. Dan volgden de populaire blauwkragen, de ontschepingsdetachemen ten der marine achter de vlag, die zegevie rend te Dixsmuiden waaide. Na de metropolitane troepen de koloniale. Weer volgt de eene divisie na de andere: eerst blanke troepen, daarna de inlanders: de zwarte Senegaleezen onder hun roode fez', sterke, groote athleten, wie men de discipline afziet. Dan achter hun nouba, dat merkwaardige muziekkorps van tientallen schrille instrumen ten en doffe, diepe trommels, de Algerijnsche tirailleurs in licht blauw, waartegen de roode ceintuurs der manschappen en de roode broe ken der officieren fel afsteken. Als vaandel voeren zij een paardestaart onder een halve maan met zich mede. Eindelijk het derde, maar misschien het meest belangrijke gedeelte van het défilé: de gemotoriseerde troepen, het allermodernste, dat Frankrijk bezit. Zoo eindigde deze parade, de grootste, die in Frankrijk sinds het einde van den oorlog gehouden is, de belangrijkste ook, omdat ze afgenomen is door den vertegenwoordiger van den machtigen bondgenoot. (Nadruk verboden.) MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR, bij de HyacintenlaanZijl- weg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarming. Huur ƒ50.p. mnd. Bevragen: S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingezi Med.) Werkverruiming te Haarlem. De nieuwe Juvaquatre is thans uit voorraad leverbaar. Prijs f.1325.- Ongeëvenaard snel optrekkend en buitenge woon vast op den weg liggend. Vier zeer ruime zitplaatsen. Onafhankelijke voorveering. Veiligheidsglas rondom. Minimum wegen belasting. Voorzien van twee binnenkokers. Benzineverbruik 1 Liter op 13 a 14 K.M. Smedestraat 22, Telef 11025 (Adv. Ingez. Med.) Steuntrekker deed een greep achter het loket Met enkele bankbiljetten er vandoor gegaan, Een steuntrekker, die ontevreden was over het feit, dat hem een week steungeld werd afgehouden, heeft Vrijdagmiddag tegen twee uur kans gezien in een stempelbureau in Am sterdam-Zuid een greep te doen achter het loket van een kantoortje, waarbij hem ver schillende bankbiljetten van tien gulden in handen vielen. In zijn woede strooide hij eenige biljetten over den vloer van het stem pelbureau, doch snelde met medeneming van enkele bankbiljetten het kantoortje uit. De man is later gearx-esteerd. Een raadsagenda vermeldt 5,560.500 aan objecten. De agenda voor de zitting van den Haar- lemschen gemeenteraad van Woensdagmid dag bevat 'n serie voorstellen die van belang zijn voor de werkverruiming. Wij geven daarvan een korte samenvat ting. le uitvoering van het groote rioleeringsplan. Kosten f 5.000.000. 2e. aanleg van sport- en speelterreinen aan het Zuider Buiten Spaarne. Kosten f 60.400.1 3e. Herbouw van den molen de Adriaan. Kosten f 56.000. (Bijdrage der gemeente f 10.000). 4e. Omligging van de Oostsingelgracht en bouwen van een nieuwen brug over die gracht en andere wei'ken die in verband staan met den aanleg van de haven. Kosten f 121.300. 5e. Bouwen van een kwakel over de Wester gracht. Kosten f 3000. 6e. Restauratie van de Bank van Leening in de Kleine Houtstraat. Kosten f 4000. 7e. Uitvoering van openbai*e werken in gron den aan de Eksterstraat in Haarlem Noord. Kosten f 90.400. 8e. Verfraaiingen in het Noordersportpark. Kosten f 6200. 9e. Aanleg van een sporthaven aan het Noorder Buiten Spaanie te Haarlem. Kosten f 194.000. 10e. Verschillende kleine objecten die in werkverschaffing worden uitgevoerd. Kosten f 25.500. Bij elkaar dus objecten die f 5.560.500 kosten. Een renteloos voorschot van het Rijk. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan B. en W. doen toekomen een exemplaar van de aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin deze mede namens zijn ambtgenooten van Financiën en van Sociale Zaken ter kennis brengt, dat bij de behandeling van de be- ;rooting van het werkloosheidssubsidiefonds voor het jaar 1937 door de Regeering maatre- ;elen zijn aangekondigd, welke zouden moe ten leiden tot beperking van het aanzienlijke tekort in genoemd fonds. Daarbij is medege deeld, dat het in het voornemen lag, voorzoo ver de middelen van het fonds niet zouden toelaten de bijzondere bijdragen volledig te verstrekken, aan de gemeenten voorschotten te verleenen ten laste van den Kapitaaldienst van het fonds. Nu gebleken is, dat, zooals werd verwacht, inderdaad de middelen van den gewonen dienst van het fonds niet toereikend zijn om de subjectieve bijdragen welke benoodigd zijn voor het sluitend maken der gemeentebegroo- tingen volledig te financieren, is ter zake de volgende regeling vastgesteld. Renteloos voorschot en extra bijdrage. Indien de bijzondere hulp uit het fonds, wel ke ae Regeering bei-eid is voor 1937 te vex-lee- nen, tien procent of minder bedraagt van de som der belastingopbrengsten der betrok ken gemeente over het jaar 1934-1935, wordt geen extra-bijdrage docli slechts een rente loos voorschot vexdeend. Indien de bijzondere hulp meer bedraagt dan tien procent van de som der evenbedoelde belastingopbrengsten, wordt verstrekt: le. een renteloos voorschot, gelijk aan tien procent van de som der genoemde belasting opbrengsten; 2e. een extra-bijdrage voor het overige. Bclastingbijdrage. De belastingbijdragen woi-den noch geheel, noch gedeeltelijk door voorschotten vervangen en dus eventueel volledig toegekend. De uitbetaling der rentelooze voorschotten ;eschiedt overeenkomstig de regelen, welke zijn gesteld voor de uitbetaling der bijzondere bijdragen. De terugbetaling zal moeten plaats vinden indien en zoodra de gemeente daartoe, naar het ooi-deel van genoemde ministex-s, na ge pleegd ovex-leg met Gedeputeerde Staten in staat is. In verband met deze nieuwe regeling hebben de vorengenoemde ministers bij beschikkin; van 28 April j.l. aan deze gemeente voor het jaar 1937 een renteloos vooi'schot toege kend groot f 187,500. Hierbij zij opgemerkt, dat de som der belastingopbrengsten over het jaar 1934-1935 voor Haarlem is vastge steld op f 4.001,057,71, zoodat het renteloos voorschot voor deze gemeente ten hoogste zou kunnen bedragen f 400.105.77. Ter voldoening aan den wensch van Gede puteerde Staten doen B. en W. den Raad toekomen een vierde suppletoire begrooting voor den dienst van 1937, waax'in de desbe treffende posten der begrooting worden her zien en de verder uit de aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken voort vloeiende posten worden ingesteld. Een speel- en sportterrein aan het Z. B. Spaarne te Haarlem Kosten begroot op f 60.400 In het Zuid-Oosten der gemeente bestaat in verband met de daar aanwezige dicht be volkte kwartieren Amsterdamsche-, Zomer- vaart-, Slachthuiskwartier en Rozenpriëel behoefte aan sport- en speelterrein. In het uitbreidingsplan Zuid-Oost, vastgesteld bij besluit van 25 April 1934, zijn dan ook de gronden aan i de Oostzijde van het Spaarne ten Zuiden van den ontworpen vex-bindingsweg Buitenx-ustbrugAmsterdamschevaart be stemd voor park en sport. Een gedeelte dezer gronden n.l. die gelegen bij de Buitenrustbrug zijxx reeds eigendom der gemeente. Om in bo venbedoelde behoefte te voorzien komt het B. en W. gewenscht voor deze gronden thans in te richten tot sport- en speelterrein. Tevens kan een gedeelte worden benut voor den aan leg van een sporthaven, waaraan ter plaatse eveneens behoefte bestaat. In verband met die te graven sporthaven zou dan in den Schalkwijkerweg een eenvou dige betonbrug moeten worden gemaakt. De kosten der uit te voeren werken worder geraamd op f 60.400. Hierin zit een direct loonbedrag van f 31.000. De uitvoering dient in wex-kverschaffing te geschieden. Medewex-king van het Rijk is vrijwel ver zekerd, daar indertijd reeds subsidie bij de uitvoering werd toegezegd. B. en W. stellen daarom aan den Raad vooi te besluiten tot uitvoering van genoemdp werken in werkverschaffing. B. en W. willen f 10.000 daarvoor geven. Aan B. en W. van Haarlem is gebleken, dat de besturen van de vereenigingen „De Hol- landsche Molen" en „Haerlem" bijzonder be lang stellen in den herbouw van den molen „De Adriaan" aan de oostzijde van het Spaar ne, op dezelfde plaats waar de verbande mo len heeft gestaan. De bedoeling van de bestu ren is blijkbaar, om door samenwerking van particulieren en overheid, het vroegere zoo aantrekkelijke stadsbeeld daar ter plaatse te doen herleven. Ongetwijfeld zal het stadsbeeld, door den herbouw van den molen belangrijk in aanzien winnen. De oostelijke Spaarneoever biedt thans, door de aldaar gevestigde kleine be drijven, een ongeordenden aanblik. Vooi'heen domineerde hier de hooge bouw van den molen volkomen en bond den blik op zoo danige wijze, dat de aandacht geheel van de min of meer rommelige naaste omgeving werd afgeleid. Het plan van genoemde bestu ren juichen B. en W. dan ook ten zeerste toe. Met den hei-bouw van den molen zullen evenwel groote kosten gemoeid zijn. Een be drag is genoemd van f56.000.—. In dit bedrag zouden evenwel de kosten zijn begx*epen van de fundeering, welke wegens het gewicht van den molen bijzondere voorziening behoeft. Het zooevengenoemd bedrag kan evenwel nimmer door het verhuren van den molen rendabel worden gemaakt. Een deel der kos ten zal dei-halve a fonds perdu moeten worden gestort. De besturen zijn bereid pogingen aan te wenden tot het bijeenbrengen van een be drag aan giften. Zij achten het evenwel uit gesloten, dat het volle bedrag op deze wijze bijeenkomt, indien niet de gemeente haar steun zou verleenen. Gelet op het groote belang, hetwelk de ge meente Haarlem bij den. herbouw van den het stadsbeeld zoozeer verfraaienden molen heeft, stellen B. en W. den raad voor in be ginsel te besluiten, om in de kosten van dezen herbouw bij te dragen tot een bedrag van f 10.000.—, mits van particuliere zijde minstens eenzelfde bedrag wordt bijeengebracht en onder vooi-waarde o.a., dat over de nader uit te werken plannen overleg wordt gepleegd met den Directeur van openbare werken. Een ontwerp-besluit is ter bekrachtiging hierbij gevoegd. Het woord is aan (Voor de Vierdaagsche Afstands- marschen die dezer dagen aan vangen zijn weer 400 meer in- schrijvingeji dan het vorig jaar.) Daar gaan ze straks weer met elkaar, Vierhonderd meer dan 't vorig jaar; 't Groeit almaar door, nu zijn ze al Welhaast vijfduizend in getal; Al is de weg ook warm en lang, Zij gaan met opgeruimd gezang En komen weer verrassend vlug, Met opgeruimd gezang terug. Zij gaan er allemaal gelijk, Zoo jong als oud, zoo arm als rijk. Zoo man als vrouw, zoo dom als knap. Een wandelende broederschap, Zoo slank als dik, zoo lang als kort, Vereenigd in gezonde sport. 't Heeft heel wat voeten in de aard, Vermoeidheid wordt hun niet bespaard; De knieën knikken af en toe, De voeten worden teer en hoe! De lendenen doen dikwijls pijn, De nek kan ook gevoelig zijn; Een duveltje blaast dikwijls in: Schei nou toch uit, het heeft geen zin, Wat is nou voor zulk werk te koop, Zijn alle vijf ook op den loop? Geef toe aan dat vermoeid gevoel, Ga liggen in een luien stoel. Of minstens in het groene gx-as, 't Is nog zoo ver, wees wijs en pas. Maar 't duveltje heeft geen succes, Het is aan een vex-keerd adres De moede schudt het van zich af. Zijn loome stap wordt weder straf; Zij loopen door en komen er. Vier dagen lang, al is het ver. De wilskracht, in den marsch getoond, Wordt aan het eindpunt ook beloond, Niet door het kleine kruis zoozeer, Door zelfrespect en trots veel meer; De vraag: zou ik het wel doorstaan? Wordt tot; ziedaar, ik heb 't gedaan. Die afstandsmarsch heeft in mijn hart, Een plaats die groot is en apart, Omdat hier eens geen snelheid geldt, 't Is niet op tempo ingesteld; Dat is niet meer dan voet voor voet En daarom juist doet het zoo goed. Dat haast vijfduizend vaardig staan, Om samen weer op marsch te gaan. P. GASUS. Tennyson: Hij maakt geen vriend, die nooit een vijand maakte. heid om op een eenvoudige wijze een bacterio logische proef te nemen. Wat uit de vischhal- len te IJmuiden gaat, voldoet aan de eischen. Maar van IJmuiden naar Haarlem is soms een langen weg als de visch in handen van venters komt. Visch kan niet gestempeld wor den, maar dr. S. Simons rijdt geregeld met zijn auto door de stad en eiken venter loopt de kans te worden aangehouden. Als er visch op de kar is die niet aan alle eischen voldoet, dan vei-dwijnt ze in de afvalbak die in de auto staat en de venter krijgt een waarschuwing en bij herhaling een verbaal. De vischventers worden natuurlijk ook ge regeld geïnspecteerd. Eieren. Den laatsten tijd wordt ook streng gelet op eieren. In het algemeen waren er geen klach ten over kippeneieren, alleen eenige weken in het jaar, namelijk bij een oploopende markt, willen de grossiers de eieren wel eens wat te lang vasthouden om betere prijzen te maken. Dat is nadeelig voor de eierenen later voor de menschen die ze moeten eten!) Af en toe worden in een zaak alle eieren geschouwd en ook onderzocht of ze schoon zijn. Lee ken denken dat het niet hindert of een ei vuil is, wanthet zit toch maar aan den buiten kant. Maar de schaal is poreus, zoodat de ziektekiemen van den buitenkant in het ei dringen. De eisch moet dan ook gesteld wor de dat de eieren schoon zijn! Eendeneieren worden er te Haarilem zoo goed als niet gegeten of verwei-kt. Dit is maar -goed ook, want ze kunnen besmet zijn met pax'a-typhusbacillen. Zoo'n ei is pas ongevaar lijk als het 10 minuten gekookt is. Binnen kort zijn van i-egeeringswege maatregelen te verwachte dat de eendeneieren gestempeld wox-den. Dan komt er op te staan; 10 minuten koken! Uit deze mededeelingen blijkt, dat men dus dank zij de activiteit van den Keuringsdienst zonder gevaar wild, gevogelte, visch erf eiei'en kan eten. En natuurlijk alle andere artikelen waarop geregeld toezicht woi'dt uitgeoefen,d. GEEN BETER BEGIN VAN UW VACANTIE DAN EERST EEN BEZOEK BI] TELEFOON (Ons nummer WAFELEN - POFFERTJES staat in den GROOTE HOUTSTRAAT No. 176 ids vermeld) (Adv. Ingez. Med.) Het toezicht op wild, gevogelte, visch en eieren. Een goede keuringsdienst kan veel berei ken in het belang der Volksgezondheid. Ex- werd veel geknoeid met ons voedsel, maar dooi de activiteit van dezen dienst wordt daar steeds meer paal en perk aan gesteld. Bo vendien werkt de instelling preventief, de knoeiers weten dat zij elk oogenblik aan een ontmaskering bloot staan. Ook de keuringsdienst voor het district Haax-lem kan op resultaten bogen. Op eenige belangrijke verbeteringen willen wij de aandacht vestigen. Wild en gevogelte. Eenigen tijd geleden liet het toezicht op wat poeliers en venters de goede natuurlijk niet te na gesproken! goed genoeg vonden om ons voor te zetten, veel te wenschen over. Het vleesch van koeien, varkens, schapen en paarden werd nauwlettend in het Openbaar Slachthuis door keurmeesters onderzocht voor het vrij gegeven wex-d voor consumptie, maar op het vleesch van eenden, kippen, konijnen en ander wild werd niet gelet. Er is in dien tijd heel wat aan den man gebracht wat ab soluut schadelijk voor de gezondheid was. Toen de keuringsdienst een veearts kreeg is daax-in zoo spoedig mogelijk verandering ge- bx-acht. Er werd een regeling gemaakt dat alle venters hun waren eerst op den keurings dienst moesten laten onderzoeken. Natuurlijk wordt niet op de kwaliteit gekeurd, maar alles wat schadelijk kan zijn voor de gezondheid, gaat zonder pax-don in het vuilnisvat. Alles wat gekeurd is krijgt een stempel waarop ook de datum staat, zoodat nu iedereen, mits hij slechts op dien stempel let, zonder vrees wild en gevogelte kan eten wat aan de deur wordt aangeboden. Het toezicht op den poelier is anders ge- x-egeld. Op ongeregelde tijden bezoekt de vee arts den poelierswinkel en inspecteert natuur lijk ook de slachtplaats. Willen zij geen kans loopen in de gevangenis te komen, dan moet alles rein zijn, terwijl geen schadelijk boutje aanwezig mag zijn. Bovendien kent de veearts zijn menschen. Hij weet precies op welke markten de poeliers inkoopen doen. Herhaaldelijk wordt de auto, die wild of gevogeltje naar Haarlem vervoert, op een stillen landweg aangehouden en dan wordt elke kist nauwkeurig ondex-zocht. Als er een kip is die aan tuberculose lijdt, of een andere voor de menschen gevaarlijke ziekte heeft, dan is er geen kans, dat hij aan het spiedend oog ontsnapt. De poeliers weten het nu wel en als er op de markt aan hen iets aangeboden wordt, dat twijfelachtig is, dan zeggen ze al: dank je wel. met zoo iets kom ik toch Haarlem niet bin nen! Visch. Ook de vischkeuring in IJmuiden is nu uit stekend geregeld, dank zij ook de mogelijk- WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overwegingen om, alvorens in te gaan op aanbiedingen van Klaas Veen geboren te Uithuizen 11 December 1865 en diens zoon Willem Veen, geboren te UiUthuizen 7 Juni 1890. beiden wonende Klein Heiligland no 58 rood te Haarlem, betreffen de den verkoop- of ovex-name van groenten- zaken. inlichtingen in te winnen aan zijn bu reau, Smedestraat 9, afdeeling recherche. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Haarlem's tekort over 1937. Het rijk ver leent een renteloos voorschot. 1 Aanleg van sport- en speelvelden bij het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem. 1 B. en W. van Haarlem willen f 10.000 geven voor herbouw van den molen de „Adriaan" 1 Hoe de Haarlemsche Keuringsdienst waakt tegen den verkoop van voor de gezond heid schadelijke waar. 1 Een agenda voor één zitting van den Haar- lemschen Raad bevat voorstellen die f 5.560.500 aan werkverruiming brengen I B. en W. van Haarlem stellen voor 75 hui zen onbewoonbaar te verklaren. 2 Belangrijke werken in den Waarderpolder, ter voorbereiding van het havénplan van Haarlem, Kosten f 121.300. 5 Bioscopen 8 BINNENLAND. Nabij Muntendam is een vrachtauto op een onbewaakten overweg door een trein ge grepen. 3 Dr. L. Hevernians, oud-directeur van den G. G. D. te Amsterdam, is overleden. 3 Op de C. H. U. zomerconferentie is gepleit voor cultuur technische werkverschaf fing. 3 BUITENLAND. Japan geneigd het Tsjangkoefeng-incident langs diplomatieke» weg te regelen. 4 Het Engelsche Koningspaar le Londen te ruggekeerd waar een groote menigte het geestdriftig verwelkomde. 4 De Tsjechische regecring wil nu provinciale parlementen oprichten. 4 In Roemenië is een Poolsch vliegtuig neer gestort waarbij 14 personen den dood vonden. 4 Minister Spaak over de conferentie te Ko penhagen. 4 SPORT. Het sportgesprek van de week. 6 Bartali levert een bijzondere prestatie in de Tour de France en verovert met groo- ten voorsprong de gele trui. 6 Engeland is in de eerste innings van de vierde testmatch all out voor 223. 6 ARTIKELEN. Van onzen Parijschen correspondent: Pracht en praal in de Parijsche opera 1 v. H-: Een Fransche film van beteekenis. 1 P. v. d. Hem: Plaat van de week: Het En gelsche Koningspaar in Frankrijk. 3 II. D. Vertelling: Oordeel over Tilby. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Dr. W. G. N. van der Slcen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. 7 Financieel-Economisch Weekoverzicht Het herstel in Amerika gevolg van na tuurlijk»» oorzaken? 9 K. de Jong; Tsjccho Slowaaksch nationaal Ballet 15 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1