ZATERDAG 23 JU EI 193S H A A R L EARS DAGBLAD 2 Internationaal Vrijzinnig Christendom. Conferentie te Bentveld (18—23 Juli). Men schrijft ons: Onder de rook van Haarlem, te Bentveld in het Conferentie-oord van de Arbeidersge meenschap der Woodbrookers zijn deze week ruim 80 vrijzinnige theologen samen geweest, vertegenwoordigers van het Vrijzinnig Protes tantisme in de Vereenigde Staten, Engeland, Nederland, Frankrijk, Zwitserland, Hongarije, Roemenië, Tsjecho Slowakije, Duitschland, De nemarken en Britsch-Indië. Deze internatio nale theologen conferentie stond onder leiding van Prof. Dr. L. J. van Hoik, van Leiden, den vice-voorzitter van het I. V. V. C. (Internatio naal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en Geloofsvrijheid). Het secretariaat van het I. V. V. C. is ge vestigd in ons land, Utrceht, Nieuwe Gracht 27. Het Verbond kwam tot stand op een con gres, dat in 1932 gehouden is te St. Gallen in Zwitserland en vormt de voortzetting en con solidatie van de groote congressen, die sinds 1900 vrijzinnige christenen en vrij-religieuzen telkens weer samenbracht in bekende centra als Amsterdam, Genève, Boston, Berlijn en Parijs. Het I. V. V. C. heeft na z'n stichtingssamen komst te St. Gallen (1932) twee congressen in grooten stijl gehouden: te Kopenhagen (1934) en te Oxford (1937). De deze week te Bentveld gehouden theologenconferentie is te beschou wen als een kaderbijeenkomst tot nadere be zinning op de uitkomsten van het congres van het vorige jaar te Oxford en ter voorbereiding van het eerstvolgende congres in grooten stijl, te houden in 1940. Op deze conferentie zijn heel wat onderwer pen aan de orde gesteld. Het hoofdthema was evenwel zich rekenschap te geven van de po sitie en de situatie van het Vrijzinnig Chris tendom in de wereld van nu. De Duitsche kerkhistoricus Prof. Dr. Her man Hermelink heeft in een knappe terug blik op het verleden een scherpe en markante karakteristiek gegeven van het Christelijk spiritualisme, dat steeds weer bron en voe dingsbodem van het Vrijzinnig Christendom is geweest, terwijl wel het hoogtepunt van de conferentie geworden is de boeiende en be zielende voordracht van Prof. Dr. L. J. van Hoik over de toekomst van het Vrijzinnig Christendom. Zeer belangrijk was daarnaast het kloeke referaat van Dr. C. J. Bleeker van Culemburg. waarin hij een wetenschappelijke beschrijving en omlijning gaf van de punten, die thans vooral onder moderne theologen de theologische discussie beheerschen. Dat hierbij de vraag naar de verhouding van „Openba ring"' en godsdienstige ervaring en die naar de autoriteit van den Bijbel in de eerste linie staan, behoeft haast wel geen betoog. Deze vragen zijn gedurende de conferentie ook in afzonderlijke referaten behandeld door den Amerikaanschen professor James L. Adams en één der leidende figuren uit Engeland Dr. H. Mc. Lach!an. De ambtspraktijk van den predikant is be handeld door Ds. J. Kovari (Roemenië), die sprak over: ,.De predikant als leider der jeugd" Ds. P. Marti (Zwitserland), die handelde over de mogelijkheden en moeilijkheden der ca techese en nieuwe perspectieven voor de gods dienstige opvoeding, Dr, A. Wautier d'Aygal- liers (Frankrijk), die op haast artistieke wijze het moeilijke, doch gewichtige onderwerp dei- zielszorg behandelde. Dr. R. C. Dexter (Ver. Staten), die klaar en beslist sprak over de taak van den, predikant ten opzichte van de sociale problemen en Dr. O. Rutrle (Tsjecho Slowakije) die handelde over de weinig be nijdbare, maar toch zoo ontzaggelijk belang rijke plaats en taak, die de predikant heeft te vervullen in een wereld, die in steeds toene mende mate al door nog meer onkerkelijk en ontkerstend wordt. Dr. H. de Vos (Sneek) lichtte het standpunt en de houding van het Vrijzinnig Christendom ten opzichte van de Oecumenische Beweging, terwijl Dr. W. Ban ning (Bentveld) een oriënteerend overzicht hee" gegeven van de Barchem-beweging en de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers. De conferentie is heden (Zaterdag 23 Juli) gesloten mét een godsdienstoefening onder leiding van Dr. Wilhelm Schubring uit Berlijn. AGENDA Heden: ZATERDAG 23 JULI Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen'Kennemer Etalage- en Reclameschool. 2—4 en 8—10 uur. Frans Hals Theater: Charles Boyer in „Roes" 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: Eleonor Holm in „Tarzan's wraak" en Bing Crossby in „Pennies from Heaven", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Adele Sandrock in „Ieder beeft voor mijn commando" 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Leo G. Carroll in „Londen bij nacht" en „Vrouwen zijn lastig" 2.30, 7 en 9,15 uur. Spaarne Theater: „De piloot verdween" en „S. O. S." Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 eh 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopen op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 24 JULI Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen Kennemer Etalage- en Reclameschool. 24 en 810 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 25 JULI Kantoor N.V. Chem. Kunstinr. Polygraph, Jaarvergadering. Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen Kennemer Etalage- en Reclameschool. 24 en 810 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 23 Juli 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 29 Juli zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske, Firma Duijm en Keur. Keizer straat 6, Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff. apotheek. Firma Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Mcisner. Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65. Tel. 23525. EXAMENS. .Middelbare Technische School te Haarlem. Toelatingsexamen. Het toelatingsexamen tot de M.T.S. werd af genomen op 19, 20 21 Juli. Totaal ingeschre ven candidaten: 332, waarvan toegelaten in totaal: 130. Totaal niet geslaagden, afgewe zen en teruggetrokken: 164. Toegelaten tot het eerste jaar der afdee- ling Bouwkunde en Weg- en Waterbouwkun de. theoretici: V, E. H. Balma. Santpoort, J. L. J. Blok, Bergen; P, de Boer, Haarlem; M. Burger, Lei den; p. g. Dielwart, Heemstede; G. A. den Duik, 's-Gravenhage; G. C. Ebelie, Haarlem; M. H. Gehem. Beverwijk; J. H. Holswilder, Leiden; W. Jansen, Haarlem; D. A. Kapteyn, Amsterdam; F. W. Kost. Haarlem; L. Lim burg, Bloemendaal; C. F, Meihuizen, Haarlem; H. Mostert, Santpoort; G. J. Schipper, Zaan dam; L. M. Venema, 's-Gravenhage; J. G. Wiersma, Haarlem, Geslaagd doch niet toegelaten zijn voor deze afdeeling 4 candidaten. Afgewezen cn teruggetrokken: 3 candidaten. Tot dezelfde afdeeling practici zijn toege laten: R. Baas, Oudorp; Y. Booy, Nieuwe Niedorp; L. G. v. Erkelens. Heiloo; C. van Koten, Haar lem; P. A. v. d. Linden. Overveen; C. Rol, Haarlem: W. Tauber, Oudkarspel; V. de Vries, Haarlem; J. H. Wiersma, Haarlem. Geslaagd doch niet toegelaten zijn tot deze afdeeling: 6 candidaten. Afgewezen cn teruggetrokken: 9 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde eerste studiejaar, theoretici; J N. Angenent. H. Blaauw. Haarlem; G. J. Blankevoort. Bloemendaal; R. W. Cooke, Ban doeng; J. H Duyster, 's-Gravenhage; H. J. Gorter. Soest; G. Guffroy. 's-Gravenhage; W. Koomen. Haarlem; M. A. Kostelijk. Bergen; A M. Termeulen. Haarlem: P. H. Prager, Zwolle; G. H. Stek, Ede; W. J. Tam. Zand- voorl; Th. H. v. Tongeren. Haarlem; J. Winter. Haarlem: L. G. Ziesel, Soerabaja; A. Zwarte- ooorte, Haarlem. Geslaagd doch niet toegelaten tot deze af deeling: 24 candidaten. Afgewezen en teruggetrokken: 9 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw- kunde eerste studiejaar theoretici: H. F. van Asselt, Santpoort; J. Deugd. Alk maar: .J. J. Ebbers. Haarlem: G. H. E. Evers. Amsterdam; F. J. W. de Graaf. Leiden: A. Haan. Hengelo (O.); M. F. Kami. Heemstede; H. J. Mulder. Santpoort: F. R. Mertens, Haar lem; C. Rootjes, Oude Niedorp: R. P. Steyn, Bodegraven; L. Toepoel. Bakkum; Chr. M. Vonk, Overveen; J. L. Wever, Ter Apelkanaal. Geslaagd doch niet toegelaten tot deze af deeling: 17 candidaten. Afgewezen en teruggetrokken: 7 candidaten. Toegelaten tot de afdeling Electrotechniek, eerste studiejaar, theoretici R. Chr. Z. Burg, Oegstgeest: E. A. v. Diermen. Wageningen; H. G. Groot. Alkmaar: A. A. v. Hardenbroek van" Ammerstol, Haarlem: H. F. Klein, Driehuis; E. C. N. Koning, IJmuiden; J. Kroon, Haar lem: P. J. v. Milligen, Utrecht; A. N. Poelman, Haarlem; J. Raven. Arnhem; J. H. Rienks, Den Helder; L. Schroder, Aerdenhout; J. v. d. Starre, IJmuiden; H. Veenstra, 's-Gravenhage; A W. M. Verbeek, Haarlem. Geslaagd doch niet toegelaten tot deze af deling: 9 candidaten. Afgewezen en terugge trokken: 7 candidaten.; - Toegelaten tot de afdeling Scheepsbopw- kunde. eerste studiejaar, theoretici: J. W. M. Goes, Santpoort: J. Kolff. Wassenaar; Tj. Maas, 's-Gravenhage G. Roorda van Eysin- ga, Bloemendaal; A. v. d. Schaaf, Haarlem; W. Stomps, Leiden; W. N. Willemse, Heemstede Geslaagd doch niet toegelaten tot deze af deling: 2 candidaten. Afgewezen en terugge trokken: 2 candidaten. Toegelaten tot deze afdeling practici (vliegtuigbouwkunde)J. S. A. Oerlemans, Utrecht: J. A. M. v. d. Vegte, Utreclït. Afgewezen; 2 candidaten Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde. Electrotechniek en Vliegtuigbouwkun de. practici: H. C. v. Arum, Spaarndam; J. G. Blaau- boer. Bergen; H. A. Cival, Haarlem; J. v. Drecht, 's Gravenhage; J. P. Gelder, Schagen; P. C. Hopman, Limmen; Y. Koetzier. Heiloo; J. H. v. Koppenhagen, Haarlem; A. M. v. Leeuwen, Haarlem; C. H. Noordhoorn Boelen,i Wassenaar; J. H. Nunnink, Haarlem; W. Plantje, Soerabaja; J. Schreuder, Leiden; H. L. Stern, Haarlem. Geslaagd voor deze afdeeling doch niet toegelaten: 15 candidaten. Afgewezen en teruggetrokken: 17 candi daten. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde tweede studiejaar, bijzondere cursus: Freule J. E. v. Haeroolte, Amersfoort; W. J. Odink, Schoondijke; mej. J. C. Zitman, Zoeterwou- de: W. A. Zwager, Heemstede. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde, tweede studiejaar, gewone cursus: H. C. Schotlen, Velp; M. Terpstra, Amsterdam. Teruggetrokken: 1 candidaat. Toegelaten tot de afdeeling Weg- en Wa terbouwkunde tweede studiejaar, bijzondere cursus: H. J. A. Bouwman, Alkmaar; R. Dijk stra, Den Helder; H. Heringa, Stompetoren; B. J. J. Naessens, Haarlem, J. L. Normann, Haarlem; J. H. Polhuys, Leiden. Toegelaten tot deze afdeeling gewone cursus: M. Koolhaas, D. P. Paulusse, Leiden. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde tweede studiejaar, bijzondere cursus: E. J. J. Benard, Haarlem; F. Beyer. Wagenin gen; J. de Boer, Abbekerk; A. Bolhaar, Hen gelo (O).; J. ten Cate, Eibergen; C. A. den Engelse, Haarlem; T. Hermanns, Utrecht; W. H. v. Kampen, Leiden; K. Lürsen, Haarlem: J. v. d. Meulen, Heemstede; M. C. Nijsse; Borselen; A. J. Roelvink, Hengelo (O.); G. H. Rombouts, Haarlem; A. P. Schilperoort, 's Gravenhage; A. M. Schulte, Overveen; J. Smit, Midwoud: H. G. Traast, Haarlem. A. V. Tuin, Alkmaar, A. v. Veen, Velsen. P. Verkroost, S. Wagter, Haarlem, M. A. Wolf, Eindhoven. Teruggetrokken: 5 candidaten. Toegelaten tot deze afdeeling gewone cur sus: A. A. den Besten. Vught. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw kunde. tweede studiejaar, bijzondere cursus: H. O. R. Bakker, Arnhem. P. Bergmeyer. Stadskanaal, J. van Gijn, Arnhem. D. v. d. Linden, Alphen aan den Rijn; O. V. de Lugt Bloemendaal. H. Olivierse, Vianen; W. C. de Rhoter, Utrecht; J. C. van Wesel, 's Graven hage.. Teruggetrokken: 4 candidaten. Toegefaten tot deze afdeeling gewone cur sus: H. J. Klunder, J. v. Waasdijk, 's Graven hage. Toegelaten tot de afdeeling Electrotechnie1: tweede studiejaar, bijzondere cursus: E. E Delmaar, J P. van Geelen. W H. Hilhorst. J H. v. d. Hilst. 's Gravenhage. B. Hulsebu Bloemendaal. Th. F. M. Mattaar, Haarlem; R. O. Punt 's Gravenhage. Toegelaten tot deze afdeeling gewone cur sus; F. W. Houtman, 's Gravenhage. Teruggetrokken: 7 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouw- kunde (vliegtuigbouwkunde). tweede studie jaar bijzondere cursus: H. C. Andriese. Alk maar; W. S. Beers, Hoofddorp; M. A. Broek man, Zandvoort; A. J. Honig, Haarlem; W. R. Idema, Amsterdam; J. Meijer, Amsterdam. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde vierde studiejaar: A. J. Brands, Enschedé. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde vierde studiejaar: W. J. Kaufman, Heemstede. Uitgereikt het getuigschrift vereischt voor toelating tot het examen voor acte L.N.O. aan de heeren: P. Busman, Beverwijk; J. Dekker. Heiloo; C. Hogenbirk, Bloemendaal; K. Kra mer, Haarlem; T. J. Loerakker, Haarlem; H. J. Messelink. Enschedé; A. Pardon, Leiden; N. Pepping, Limmen; K. de Reus, Velsen; H. H. Schoonhoven, Alkmaar; J. v. Wilgen, Haar lem. Afgewezen en teruggetrokken 8 candidaten Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. (Voorhclmstraat 25). Bevorderd: Van de eerste naar de tweede voorbereidende klasse: A. van Beekum, J. Breeuwer, L. Ermers, M. Esteic, A. de Graaff. E. Gaveel, M. Guldemond, W. van der Heyden, E. de Jong, W. Lonkman, G. Karpow, C. Lief- fering, J. van der Mye, L. Plant, F. Portegies, C. Riekwel, M. Scholte, G. Smits, E. Tegelaar, H. Timmerman, J. Veldhuizen, P. Wijnands, M. Serné, j. Fokker, W. Blokdijk, M. Jaspers, A. Kistemaker, A. Koopman, E. van der Laan, H. Mustert, E. Niemann, H. Ott, M. van de Pauvort, E. Rosenberg. C. Schoone, M. Serné, M. Gertenbach. C. van Wrede, W. de Waard, W. van Zeyll, T. Splinter. E. van Ake, N. Ak kerman, M. de Boer, W. Cornet, H. van Deur- sen, G. Heymel, J. Jansen, J. Jansma. M. Koopman. .J. van Latum. F. Maassen, J. Mens, K. Mok, E. de Nijs, M. Pirovano. C. van Raap horst. J. Schreur, M. Ulrich. T. Warners. M. van Welt, A. Wiggers, T. Zondervan, G. Bergh, S. Feye, W. Heymel, C. van der Jagt, E. Kie kens, M. Koning, H. Kuykhoven, C. Meuell, A. Molenaar, A. Nobels. A. Roskam, J. Smit, J. Troost, J. Visser, J. de Vries, S. Wals, M. Wes- terhoven, E. Wijkhuizen, A. Zandstra, E. Zwit ser. S. Arendsen, F. van Deursen, G. de Graaf, Chr. Heeren, F. de Jel, G. Kortekaas, J. Paap, H. Polak, J. Roessink, P. Slooten, L. Spoelder. B. Sytsma, P. van Veen, N. van der Veen, H. van Vliet, P. Vrij, Chr. Wezenaar, J. Zwemmer. Hiervan 16 voorwaardelijk, 13 niet bevorderd. Bevorderd van de 1ste naar de 2de Costuum- klasse: J. van Berge, P. Berkhout, H. Böckling. E. Blok, S. Hut, J. van Leverink, L. Meeues, C. Mulder, M. Passchier, A. Sanderse, A. Schu ring. A. Sijpestein. C. Wesseling, Th. Berends, F. Blesgraaf, R. Bout. Chr. Dinges, G. Esse- link, J. Helleman, A. Hessels, A. Keesman. J. Lameyer, M. Lans. J. Maerten. E. Smit, L. Ver meulen, Hiervan 3 voorwaardelijk, 4 niet. Van de 2de na.ar de 3de costuumklasse: L. Elffers, H. Frantzen, E. Hartendorp, J. Hooge- boom, E. Kerkman, A. Kesting, W. Kuipers, C. Linders, M. Opdam. M. Posdijk, E. Schoonder- beek. F. van Schoonhoven, J. Swaanswijk, W. Visser, E. Woelders. Hiervan vier voorwaar delijk. Van de Vooropleiding Ns. naar de Opleiding Ns. 1ste jaar: C. Bart, H. van Beek, S. van Beek, J. Kwantes, J. Leeksma, A. v. d. Put, N. van Rees Velfinga, M. Stoeke, A. Gerus, J. Evers, E. Rijnveld. Van de 1ste naar de 2de klasse Opl. Ns. A. Dalmeyer; M. Postma.+Hiervan 1 voorwaarde lijk. Van de eerste naar de tweede klasse Opl. Hulp in de Huishouding. M. Carlée, M, van Esterik, G. de Graaff, P. Griffioen, C. Koper. W. van der Laan, R. van de Noord, J. Poot, L. Rost, C. Schiernecker. S Sleutelberg, J. van der Sluys, A. Sterkman. M. Trebbe, M. Verbaan, C. de With, L. Roozen. H. van-Arum, H. Blanke. H. Ebeling, A. Eveieer.s, G. van Kessel, C. Muntendam. J. van Nimwegen. E. Noordanus, M. Reinalda, F. Repko C. van Rummelen, A. Schermer, A. Steenstra, L. Vermeulen, P. Vis ser, J. van der Vliet, G. Zweers. Hiervan 3 voorwaardelijk, 3 niet bevorderd. Van de 1ste naar de 2de jaars Opl. Huishoud kundige: J. Beek. J. Blok. D. Evers. G. Grauen- kamp, A. van der Hart. E. Hasselman, E. Hu- vers, A. Jansen, A. Koldewijn, G. van dei- Laan. E. Lagerwaard. N. Luchsinger, J. Paesi, N. Reinalda. E. Roeske. N. Roos. P. Roos. W- van Rijswijk. V. Tesch. T. Visser. E. Witzen- burg. Hiervan 1 voorwaardelijk, 1 niet be vorderd. Van de 1ste naar de 2de jaarsklasse Opl. Hulp der Moeder (Avondopl.) J. Dieckman. A. Oosterbaan, L. van der Mey, Hiervan 2 voor waardelijk. 1 niet. Van de 1ste naar de 2e klasse middagcursus- H. Bouterse, M. Croese. C. de Kwaadsteniet, A. Strijland.'I. Tuin, J. Uitemark, T. de Zwaan F. Zwemmer, B. van der Mey. J. Ouwerkerk. Hiervan 1 voorwaardelijk, 4 niet bevorderd. Het getuigschrift, dat zij de twee voorbe reidende klassen volledig gevolgd hadden ver kregen: M. Belterman, L, Bottema, w. Brink man, P. Breure, J. Dubbelman. M. Gaarkeu ken, E. Hagemeier. N. Hellingman, D. Jak, H. Petri, E. de Smeth. J. de Vries, A. Vriesman, C. Vriesman, F. de Boer, E. van Andel, C. Cas- hoek, A. Coblens, C. de Groot, A. Kamsteeg, P. de Keyzer, A. van Leeuwen, H. Vermeer, j. Versteeg, S. Visser, N. de Vries, A. Weber, A. van der Weide, G. Wicrtz, A. Wolff. J. Zwem- mer.A. de Best, J. van der Heide, J. Nobels, J. Ringia, I. Rose,, C. ter Smitten, E. Veenstra, J. Veenstra, W. van der Wal, 4 verkregen het getuigschrift niet. Het getuigschrift middagcursus verkregen: M. van Eerden, A. Koning, C. Luyendijk, T. Maarssen, S. van de Polder, J. Postma, D. Slagveld, C. Toepoel, S. van den Tweel, J. Wilshaus, R. Wurms, 2 verkregen het getuig schrift niet. Hoofdacte. Haarlem. 22 Juli. Geëxamineerd 5 vr. en 3 mnl. candidaten. Geslaagd mej. A. v. d. Tooren, Alkmaar; mej. L. M. Zinkweg. Castricum: mej. N. Moes- ker, Haarlem en de heer T. Heuvel, St. Pan- cras. Nijverheidsonderwijs voor Meisjes. Geslaagd voor de verklaring art. 38 N. O.- wet, behoorende bij de akte N. VII (Ro- meinsch) de dames A. E. Burgersdijk, Heem stede en J. C. van der Meulen, Haarlem. Huishoudkundige. Voor het diploma huishoudkundige zijn aan de Amsterdamsche Huishoudschool geslaagd de dames: Th. C. G. Groot, te Heemstede en W. F. D. Joustra. J C. Sluyterman en H C. Cohen, te Haarlem Voor het diploma hulp in de hulshouding van genoemde school slaagden de dames j. Knol, te Castricum en J. Vastenouw, te Halfweg. De Bilt voorspelt: Zwakken veranderlijken wind. aanvan kelijk helder tot licht bewolkt met dauw in den nacht, overdag toenemende be wolking, droog behoudens toenemende onweerskans vooral in het Zuiden en Oosten, iets koeler in het Zuiden, in het Noorden weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 765.0 m.M. te Ingö en Vardö. Laagste 746.4 m.M. te Seydisfjord. De hoogedruk in het Zuidwesten breidde zich naar Ierland en Schotland uit, terwijl de de pressie bij Ierland iets dieper werd en Noord- oostwaarts trok. Vlakke kernen van lage lucht druk bevinden zich over Finland, Zuid-Scan- dinavië, de randstaten en Midden-Frankrijk. Vooral de kern in Midden-Frankrijk is voor de ontwikkeling van het weer ten onzent van be- teekenis. Over de Golf van Biscaje valt n.l. koelere lucht of warmere lucht in, zoodat het nabij de Pyreneeën en in het Rhóne-dal reeds tot onweer kwam. Over midden- en Noord- Frankrijk, Zwitserland en Zuid- en West- Duitschland is het nog rustig onbewolkt eu vrij warm weer. Over de Britsche eilanden is het wat koeler en zwaar bewolkt tot betrok ken weer met zwakken uiteenloopenden wind. Ten onzent mag bij aanvankelijke op klaring morgen overdag weer toenemen de bewolking worden verwacht; daarbij nemen de onweerskansen vooral in het Zuiden en Oosten toe. De wind zal waar schijnlijk via het Noorden naar het Wes ten of Zuid-Westen draaien. In het Zuiden is eenige daling van tempera tuur te wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEEP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 0.22 uur; n.m. 13.07 uur. Strand berijdbaar van 5.30—11.00 uur. Maandag v.m. 1.36 uur; n.m. 14.13 uur Strand berijdbaar van 6.30—12.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Onbewoonbaar-verklaring van 75 huizen le Haarlem. Voorstel van B. en W. aan den Raad. Uit een overeenkomstig het bepaalde in art. 23 der Woningwet ingesteld onderzoek is gebleken, dat de liiernagenoemde' 75 wo ningen ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht, zoodat tot onbewoonbaar verklaring dient te worden overgegaan, De woningen zijn gelegen aan de Begijne- steeg nos. 6 en 8, aan de Drossestraat no. 1 rood, an de Korte Hofstraat no. 4. aan de Lange Heerenvest nos. 100 en 102. aan de Lange Lakenstraat nos. 17 en 19. aan de Lan ge Poellaan nos. 8 A, 8 B, 8 C, 8D en 8E, aan de Lange Raamstraat nos. 11, 31 ben., 31 bov. en 32, aan de Leidschevaart nos. 28 C. 28 D. 28 E. 28 F. 28 G, 28 H, 28 I. 28 J. 28 K, 28 L, 28 M, 28 N, 28 O, 23 P. 28 Q. 23 R. 28 S. 28 T. en 28 U. aan de Lombardsteeg nos. 3 en 14. aan de Magdalenastraat no. 2. aan de Oranjeboom straat nos. 5, 7, 17 19. 21, 35. 37, 39, 41. 43, 45, 47, 49 en 51. aan de Rustenburgerlaan nos. 75 A, 75 B. 75 C. 75 D. 75 E. 75 F. 75 G, 75 H. 75 I. 75 J. en 75 K. aan de Antoniesteeg nos. 3, 5, 7, 9 en 11. aan de Tuinstraat nos. l B. 1 C. 1 D, 9 C en 9 D en aan de Vrouwesteeg no. 17. Aan de eigenaren en de bewoners van ge noemde woningen is kennis gegeven van het voornemen van B. en W. een voorstel tot on bewoonbaarverklaring aan den Raad te doen. OUDERAVOND AAN DE OPENLUCHT- SCHOOL. Donderdag, werd in de Ópenluchtschool een bijeenkomst gehouden, waartoe uitgenoodigd waren de ouders der kinderen, die na de va- cantie op deze inrichting worden geplaatst. Het hoofd der school, de heer Van Hees, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Aller eerst behandelde hij verschillende bezwaren, welke bij de ouders bestaan tegen deze school. Hij gaf een schets van den gang van zaken gedurende een schooldag op de Openlucht- school: het eten, rusten, hygiënische maatre gelen enz. Daarbij kwamen ter sprake de klachten, waarmede de kinderen thuis wel zullen aankomen. Spreker deed een beroep op de ouders, steeds met de school samen te wer ken en niet te lichtvaardig op klachten in te gaan. Tenslotte werden de regels behandeld, waaraan ouders en leerlingen zich hebben te houden, gedurende den tijd, dat de kinderen op de Ópenluchtschool zijn. Nadait de voorzitter verschillende vragen had beantwoord, verkreeg mevrouw Hazevoet schoolarts, het woord. Zij behandelde den me- dischen kant van de zaak. Gevaar voor be smetting is hier niet. Er worden geen kinde ren toegelaten, die gevaar voor de omgeving opleveren. Een commissie van 4 doctoren houdt bij de toelating scherpe controle. Spreek ster zal het zeer op prijs stellen, dat de ouders op haar spreekuur, dat ze eiken Vrijdag op de Ópenluchtschool houdt, komen als ze be zwaren hebben. Ook de schoolarts behandelde verschillende bezwaren, waarvan zij in haar practijk als schoolarts heeft kennis genomen. Nadat de schoolarts enkele vragen van ouders had beantwoord, werden de ouders In de gelegenheid gesteld, de school, lighal en eetzaal te bezichtigen. Deze ouderavond zal zeer zeker verhelde rend hebben gewerkt, waardoor de ouders hun kinderen met grootere gerustheid voor eeni- gen tijd aan de Ópenluchtschool zullen toe vertrouwen MIJ. TOT EXPLOITATIE VAN NATUURLIJKE BRONNEN. In de Vrijdag gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploitatie van Natuurlijke Bronnen N.V.. gevestigd te Haarlem werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1937 goedgekeurd. Het voordeelig saldo werd aangewend voor fsehrij vingen. De heer E. H. de Clerca werd als commissa ris herkozen. HEEMSTEDE Een afscheid aan de Bronstee- school. Vrijdag was het de laatste dag dat de Bronsteeschool nog den naam van „School voor L. O." voerde. Met het nieuwe leerjaar zullen ds kinderen van het Lager Onderwijs in de nieuwgebouwde school aan de Craije- nester Singel worden ondergebracht. Op 26 Augustus 1927 werd de Bronsteeschool geopend, waarvoor toen als hoofd werd aan gesteld de heer J. de Jong, die van Septem ber 1915 reeds hoofd der school was geweest van de in dien tijd eenige O. L. school aan den Voorweg. Vrijdagmiddag waren alle leerlingen der lagere school bijeen in de fraai versierde gymnastiekzaal- om afscheid te nemen van het hoofd der school. Mede waren aanwezig het onderwijzend personeel en de oudercommissie der lagere school, benevens de loco burgemeester, wet houder Jhr. A. v. d. Poll, den heer Th. M. Scheling, chef der afd. onderwijs, de heer N. Vos, gemeente-secretaris en leden van de oudercommissie der M. U. L. O. school. Toen de heer J. de Jong met zijn echtge- noote de zaal binnenkwamen, werden zij met gejuich ontvangen, terwijl een der klei nere leerlingen mevr. De Jong een bloem stuk aanbood, namens de oudercommissie. De heer C. A. Tiemcyer, onderwijzer aan de school heette den heer en mevr. de Jong welkom, en zeide dat de kinderen afscheid wilden nemen, ook al hadden zij dit liever niet gedaan, maar ae omstandigheden dwon gen er toe. Hierna zongen de kinderen een lied. ver vaardigd door den heer Overmeer, onderwij zer aan de school. Na een aardige samenspraak tusschen 4 leerlingen boden een meisje en een jongen als blijvend aandenken den heer de Jong een fauteuil en leesiamp aan. Zichtbaar bewogen dankte de heer de Jong voor de gebracht huide. Het afscheid van mij, aldus de heer de Jong, is moeilijk, vooral van de kleintjes, die door hun spontaniteit en onbewogenheid zoo aantrekken. Dank bracht de heer de Jong aan het onderwijzend personeel, aan de leden der oudercommissie en in het bijzonder aan den heer Führi Snethlage voor hun mede werking in het belang der kinderen, de school en het onderwijs. Hierna volgde een massa-bloemenhulde van vele leerlingen. Nadat de kinderen getrakteerd waren, na men zij met een handdruk afscheid van hun beminden hoofdonderwijzer. Daarna vulde de zaal zich met ouders der leerlingen. Namens het personeel sprak allereerst de heer C. A. Tiemeijer den heer De Jong toe. U hebt thans een mijlpaal bereikt, aldus spr., wat aanleiding voor u is eens terug te zien. En die terugblik zal u voldoening geven, ook al stemt het u tot weemoed den band met het lager onderwijs te moeten verbreken. Maar de groei der M. U. L. O. waarin u zelf zulk een groot aandeel hebt gehad, maakt verder samengaan van L. O. en M. U. L. O. hier on mogelijk. Dank bracht spr. voor de prettige samenwerking in al die jaren. Wij hebben u leeren kennen als man met groote gaven van hoofd en hart. U had een goed woord voor goed werk, tactisch wist u ons te wijzen op eventueele fouten. Mede in het belang van het openbaar L. O. wist u hier een prettige verstandhouding te scheppen. Daarvoor is het personeel dankbaar. Als stoffelijk blijk van waardeering overhandigde spr. den heer de Jong een tweetal boeken, ,,'t Vijfde zegel" van Vestdijk en „Geschiedenis van Nederland onder Koningin Wilhelmina" van dr. Brug- mans. Aan mevr. de Jong werd namens het personeel een fraai bloemstuk aangeboden. De heer de Jong dankte voor de hartelijke woorden en het fraaie geschenk. Zeker, ik heb u hét maximum van vertrouwen en tege moetkoming geschonken, aldus de heer de Jong, maar ik heb die ook altijd terug ont vangen. Uw arbeid is voortreffelijk geweest, ook buiten de schooluren op feestjes e. d. Spr. besloot met den wensch dat hij later vele der nu aan hem toevertrouwde leerlin gen hier weer op de M. U. L. O. school zou ontmoeten. Namens de oudercommissie en de ouders der leerlingen voerde daarna het woord de voorzitter der oudercommissie de heer Fuhri Snethlage. Spr. zeide o.a. dat op de school hard ge werkt werd, maar er heerschte ook gezellig heid. Wij ouders zullen u moeten missen op de school en op de ouderavonden, doch voor u moet het prettig zijn dat de M. U. L. O., die u hier hebt opgebouwd, ons hier verdringt. Zeer betreurde de voorzitter der oudercom missie het, dat bij den overgang naar de Craijenesterschool de heer Overmeer niet mee verhuist, maar tijdelijk geplaatst wordt op de Dreefschool, Al kent spreker niet van nabij de paedagogische waarde van den heer Overmeer, wel kent hij zijn muzikale en dich terlijke gaven. Als blijk van waardeering overhandigde spr. den heer Overmeer namens de oudercommissie een zilveren sigarendoos. Ook de heer C. A. Tiemeijer sprekende na mens het personeel, betreurde het niet mede gaan van den heer Overmeer. Uit dankbaar heid voor de prettige samenwerking in de afgeloopen jaren overhandigde hij hem een zilveren sigarettendoos. De heer Overmeer dankte voor de hartelijke woorden en de geschenken. De heer de Jong, die het heengaan van den heer Overmeer voor de Craijenesterschool een verlies vond, hoopte dat de overplaatsing slechts tijdelijk zou zijn. Tenslotte dankte de heer de Jong de ouder commissie voor de prettige samenwerking. BLOEMENDAAL ONTVLUCHTE ONTVREEMDDE EEN RIJWIEL. Vrijdag is door de politie alhier aangehou den de 14-jarige W. S. K„ afkomstig van de Stichting Hoenderloo, waar hij Woensdag was ontvlucht. In Apeldoorn had hij een rij wiel ontvreemd, waarmede hij eerst zwerven de werd aangetroffen. Hij is naar Apeldoorn overgebracht en ter beschikking van den Commissaris van Politie aldaar gesteid. ZANDVOORT KANO MET DRIE JONGELUI OMGESLAGEN Vrijdagavond ongeveer half 11 sloeg op vrij grooten afstand van de kust een kano om, waarin drie Zandvoortsche jongelui, Kees, Spoelder, T. Aukema en S. Geerling waren gezeten, zwemmende wisten de schipbreuke lingen de kust te bereiken, waar zij uitgeput aankwamen. In de strandtent van den heer Dekker wer den zij voorloopig liefderijk opgenomen en verzorgd, waarna zij zich huiswaarts konden begeven. De kano werd hedenmorgen ter hoogte van het Casino drijvende gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2