De Rijksleerschool 75 jaar. 1030 NEDERLANDSCHE 4 AN DEL-MAATSCHAPPIJ N.v. H.D.'V ertellini ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 23 JULI 193S Het hoofd, de heer H. Elsinga, vertelt van het onderwijs op deze inrichting. HAARLEM'S DAGBLAD Gedurende dezen cursus werd het feit her dacht, dat de Rijksleerschool 75 jaar bestond. Door de Oudercommissie zal ter herdenking vaar dit feit aan de kinderen een Openlucht speldag worden aangeboden op 26 Juli a.s. Van een officieele herdenking is afgezien, daar de Rijkskweekschool verleden jaar op grootsche wijze haar 75-jarig bestaan heeft gevierd, waarin ook de Leerschool was be trokken. Alleen de leerlingen van de leer school waren toen buiten het feest gelaten. Die ismen thans aan de beurt, nu hun school werkelijk 75 jaar oud is geworden. H. Elsinga, het tegenwoordige hoofd. Oude Haarlemmers kunnen zich misschien de school van den heer P. H. Donk nog her inneren. Gedurende 31 jaren vervulde hij de functie van hoofd der Rijksleerschool, toen maals een aparte school, een goed kwartier gaans van de Kweekschool verwijderd. Deze afstand werd door sommige kweekelingen wel eens in minder korten tijd afgelegd. De heer Donk werd opgevolgd door den heer M. Hillenius, die echter spoedig wegens gezondsheidsredenen het werk moest over geven aan den heer J. W. Sevenhuijsen. De naam van dezen beminnelijken kindervriend zal bij honderden van zijn oud-leerlingen prettige herinneringen oproepen. Zijn onver woestbaar idealisme is bijna spreekwoordelijk geworden. Geen opoffering was hem te groot als de belangen van zijn leerlingen op het spel stonden.. Een voorbeeld voor ieder die met hem in aanraking kwam, een geboren paedagoog, een vurig strijder voor geheel onthouding, vegetarisme en esperanto, een mensch met een hart van goud; dat was J. W. Sevenhuijsen. Gedurende vijftien jaren was hij onderwijzer aan de Leerschool er daarna gedurende 26 jaar hoofd. Ruim 41 ja ren was hij aan de Leerschool werkzaam geen wonder, dat hij op de school zijn stem pel had gedrukt en dat Sevenhuijsen en de Leerschool onafscheidelijke begrippen waren geworden. Honderden oud-leerlingen van de Rijks kweekschool hebben onder zijn leiding hun eerste schreden op het moeilijke en vaak glib berige onderwijspad gezet. Hij was voor hen een vriend, die de moeilijkheden voor zijn leerlingen wegruimde en die ze inspireerde door zijn groote liefde voor het kind en door zijn idealisme. In Febr. 1923 overleed Sevenhuijsen. De laatste jaren had hij nog in de nieuwe school mogen werken, die aan de Leidschevaart was verrezen en die nu met de Rijkskweekschool één geheel vormt-. Zijn opvolger was de heer H. de Vries. Ook onder het verdere personeel kwam nu ver jonging. De hoeren Waage, Habermehl, Been en Gevers, die jaren lang aan de Leerschool waren werkzaam geweest de heer Haber mehl zelfs 41 jaar bereikten den pensioen gerechtigden leeftijd en werden vervangen door jongere leerkrachten. De groote uit breiding, die de stad aan de westzijde onder ging maakte, dat het leerlingenaantal voort durend steeg. Bovendien werkten daartoe de maatregelen van de Regeering mee, die een grooter aantal leerlingen per onderwijzer voorschrijven. Zoo groeide de school in enkele jaren tijd van 180 tot ruim 300 leerlingen. In 1937 be reikten de heeren De Vries en Pot kort na elkaar den zestigjarigen leeftijd en dus wer den zij op voorloopig pensioen gesteld. Tot hoofd van de Rijksleerschool werd toen benoemd de heer H. Elsinga. We vroegen den heer Elsinga, wat zijn plannen waren. ,De Leerschool moet in de eerste plaats zijn de school, waar de kweekelingen kennis ma ken met de practijk van het onderwijs. Dit houdt in, dat de leerschool het meest voor komende type school moet vertegenwoordigen en dat is in ons land de klassikale school. Bovendien brengt dit mee, dat het onderwijs aan de Leerschool aan zeer hooge eischen moet voldoen. De aanstaande onderwijzers moeten kunnen zeggen: zóó gebeurt het aan de leerschool, dus zóó is het goed. Een leer school moet, wat orde, netheid verzorging van de leermiddelen enz. betreft, aan de spits staan. Alleen nette leermiddelen worden met zorg behandeld en wanneer een aanstaande onderwijzer aan de leerschool heeft geleerd zuinig te zijn op de leermiddelen, dan zal hij dat later in zijn eigen klas ook zijn en aldus aan de gemeenschap veel onkosten besparen, Een uitgave ten behoeve van de leerschool kan dus op het geheele onderwijs een bespa ring beteekenen. Daarom is het mijn streven, de leermiddelen van de leerschool in zoo goed mogelijken staat te brengen en te houden Dat het onderwijs in de klassen aan zeer hooge eischen moet voldoen, spreekt van zelf. De leerkrachten aan een leerschool hebben een zware taak. Geen oogenblik mogen verslappen, voortdurend moeten ze het voorbeeld geven aan toekomstige onder wijzers. Voor de kinderen, die de leerschool bezoe ken, is dit alles van het grootste belang. Aan zulk een school moet het onderwijs op een hoog plan staan. Men vraagt mij wel eens, of het niet schadelijk is voor 't onderwijs, dat er ook door onbevoegden wordt les gegeven. Het tegendeel is waar: ten eerste geven de kwee kelingen uitsluitend onder toezicht les. Ten tweede worden de lessen hun van te voren opgegeven en door hen voorbereid. Boven dien hangt van hun werk aan de leerschool voor hen af, zoodat de kweekelingen hun uiterste best op hun lessen doen. Ik heb dan ook nooit anders dan voordeel in hun aan wezigheid gezien. Een eigenaardige invloed,' dien dit systeem op de kinderen heeft is, dat ze een zekere vrijmoedigheid krijgen, doordat ze in den loop van de jaren van zoo'n groot aantal leerkrachten les krijgen. De kinderen bij ons op school zijn nooit verlegen, ze pas sen zich in vreemde omstandigheden gemak kelijk aan. Als men met andere kinderen bui ten de gewone schoolzaken gaat, vertoonen ze zich geheel anders dan in school. Dit heb ben wij niet. Meermalen werd mij de opmer king gemaakt bijv. bij de verkeersexamens dat onze leerlingen alles zoo gewoon op nemen. Ik verklaar dit uit het feit, dat ze gewend zijn met veel vreemde gezichten ken nis te maken. De resultaten van het onder wijs liiden door de aanwezigheid van de kweekelingen stellig niet. Als men mij vraagt of de Leerschool een opleidingsschool is, dan zeg ik: ja, maar in den goeden zin van het woord. De leerschool leidt de kinderen op voor alle inrichtingen van voortgezet onder wijs. In overleg met de ouders wordt de school gekozen, die bij den aanleg van de leerling past en bij het onderwijs wordt met die keuze rekening gehouden. Het gevolg is, dat leerlingen, die naar de Middelbare school willen, zonder examendril en met matig huis werk hun doel bereiken. Dit jaar bijv. slaag den weer alle candidaten voor Gymnasium, Lyceum, H. B. S. a, H. B. S. b terstond bij het schriftelijk examen. En wat nog veel belang rijker is: tientallen oud-leerlingen van de Leerschool bezoeken de Middelbare scholen en houden daar den naam van hun school hoog door goede leerlingen te zijn. De direc teuren van de Haarlemsche Middelbare scholen kunnen dit getuigen. Ik noemde dit „van veel meer belang" om dat dit een bewijs is, dat de keuze van de school goed is geweest en dat de opleiding een uitstekende voorbereiding is geweest voor het verdere onderwijs. De leerschool is een zevenklassige school. Toch verlaten veel kinderen uit de zesde klas onze school. Wanneer een leerling aan het eind van de zesde klas rijp is voor Middel baar- of Ulo-onderwijs, dan houden wij dien niet tegen. In de zevende klas komen de leer lingen, die aan het eind van de zesde nog niet „rijp" waren en bovendien de leerlingen, die van andere scholen komen. Dat de ouders ons systeem op prijs stellen blijkt wel uit het overstelpende aantal aan vragen om plaatsing. Dagelijks moet ik ouders teleurstellen, die graag hun kinderen J. W. Sevenhuysen, oud-hoofd. op de Rijksleerschool geplaatst zouden zien. Het is voor mij een aanwijzing, dat de ouders voor hun kinderen zoeken onderwijs, dat de kinderen voorbereidt voor het verdere leven; een school, waar met opgewektheid en liefde wordt lesgegeven en waar ook aan zingen, teekenen en handenarbeid voldoen de plaats is ingeruimd naast de intellectueele vakken. Ziet, dit is mijn plan: zorgen, dat de ouders en de kinderen dat in de Leerschool vinden," De woorden van het hoofd van de Leer school getuigen, dat er in de 75-jarige school een jeugdige en frissche geest heerscht. En waar met zooveel idealisme gewerkt wordt, zal stellig het doel bereikt worden. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM De oefeningen in de Infanterie Kazerne wor den van heden af tot 12 September gestaakt. De schietoefeningen te Overveen vinden op de daarvoor vastgestelde tijdstippen plaats. Bevorderingen Bevorderd zijn met ingang van resp. 5 en 8 Juli 1938 tot ploegcommandant resp. bij het Mobilisatiebureau en de Mobiel.e Afd. de bur gerwachters le klasse F. Bismeyer en G. J. J. Lembeck. AGENTSCHAP HAARLEM Markt lijnen) Gr. Houtstr./Gr. Tel. 13990 (3 Gevestigd in het gebouw van DE spaarde SaBANKfffl (Adv. Ingez. Med.) Belangrijke werken in den Waar der polder. Voorbereiding van het havenplan. Aan de hand van het uitbreidingsplan, vast gesteld bij besluit van 6 Januari 1937, dient de Oostersingelgracht te worden omgelegd. Het komt B. en W. gewenscht voor deze omlegging met de bijkomende werken thans uit te voeren. Zooals uit de teekeningen blijkt, omvat het plan het volgende: le. het maken van een nieuwe uitmonding voor de Oostersingelgracht, met een breedte van 18 m. met bijbehoorende beschoeiingen; 2e. het maken van een vaste betonbrug over deze omlegging, in den Harmenjansweg. De breedte van de brug is gesteld op 13 m.TDe brug heeft 3 doorvaartopenïngen, van respec tievelijk 4, 6 en 4 m. De onderkant van het brugdek werd geprojecteerd op 0.82 -f N.A.P., hetgeen overeenkomt met den onderkant van de bestaande draaibrug; 3e. het dempen van het afgesneden gedeelte van de Oostersingelgracht, met uitzondering van het stuk tusschen Spaarne en Harmen jansweg, dat instand gehouden wordt met het oog op de los- en laadgelegenheid van de daaraan gelegen kistenfabriek; tevens wordt hierdoor de loozing van het koelwater van het gemeente-electriciteitsbedrijf vergemakkelijkt: 4e. het sloopen van de bestaande draaibrug in den Harmenjansweg; het conform het uitbreidingsplan aan leggen van een gedeelte Thorbeckestraat, Wi- chersstraat en Oudeweg. Het ligt in de bedoe ling voor het gedeelte van den Oudeweg de zandophooging thans reeds geheel te maken, maar de verharding voorloopig slechts voor de halve wegbreedte aan te brengen. Zoodoen de ontstaat een rijweg van 6 m. met een trot toir van 4 m., hetgeen voorloopig voldoende kan worden geacht; 6e het maken van rioleeringswerken in Har menjansweg, Thorbeckestraat, Wichersstraat en Oudeweg. Bij het ontwerpen van deze rio- leeringen werd rekening gehouden met toe komstige aansluiting op het bemalen riool stelsel. De totstandkoming van deze werken is naar het oordeel van B. en W. van veel belang. In de eerste plaats ontstaat hierdoor de mogelijk heid het geprojecteerde haven- en industrie terrein in den Waarderpolder via- den verbree- den Oudeweg en een in de toekomst te maken brug over het Spaarne in aansluiting aan het Prinsen Bolwerk, op gunstige wijze in verbin ding te brengen met het centrum der stad. Voorts is het uit verkeersoogpunt van veel be lang, dat de bestaande draaibrug, welke in to taal slechts 4 m. breed is, zal worden vervan gen door een brug met een breedte van totaal 13 meter. Door de uitvoering dezer werken wordt het tevens mogelijk gemaakt over te gaan tot het leggen van hoogspanningskabels door het Spaarne en den Harmenjansweg, hetgeen door de aanwezigheid van de kleine draaibrug thans uit technisch oogpunt niet wel mogelijk is. Een gedeelte dezer werken, n.l. die genoemd sub 1 tot en met 4, alsmede een gedeelte ge noemd sub 6, komt in aanmerking voor uit voering in werkverschaffing. Bij den opzet van het werk is daarmede reeds rekening ge houden. In verband hiermede werd daarom voor de brug een eenvoudig type gekozen, na- malijk met vlakken vloer. Ook de pijlers landhoofden zijn eenvoudig gehouden. De kosten van de uit te voeren werken kunnen in totaal gesteld worden op f 121.300, waarvan f 91.700 voor het gedeelte, dat in werkverschaf fing kan worden uitgevoerd. In het bedrag ad f 91.700, is begrepen een loonbedrag van .500. Het verschil van f 121.300 en f 91.700 is bestemd voor normaal werk, n.l. productie van bouwterrein en wijziging van ondergrond- sche leidingen van gemeentebedrijven. Blijkens den brief van den Minister van So ciale Zaken d.d. 8 Juli 1938 is deze bereid de hiervoorbedoelde werkverschaffingswerken goed te keuren. Bij genoemden brief werd te vens ter kennis gebracht, dat naar het oordeel van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, alsmede van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, met het oog op de financieele positie der gemeente, alleen dan geen bedenking tegen deze werken bestaat, in dien de kosten op de volgende wijze in de be grooting worden geboekt: op den gewonen dienst: de loonen f 39.500 op den kapitaaldienst: de overige kosten f 52.200, om in 20 jaren ten laste van den ge wonen dienst te worden gebracht. Italiaansche Operaprogramma van de H. O. V. Op Maandag a.s. Naar aanleiding van het succes die de twee Operaconcerten, in Juli gegeven, mochten oogsten, heeft Marinus Adam besloten, nog maals een Operaconcert te geven, en wel op Maandag a.s. Het programma is samengesteld uit werken van Italiaansche meesters Als solisten zullen aan dit concert medewerken, Riek de Vries (alt), en Giocomo Alettrino (tenor). Beide Haarlemsche vocalisten hebben in het afgeloopen seizoen veel succes gehad met hun liederenavonden. Met orkestbegeleiding zullen worden uitge voerd: Romance's uit de Opera „La Giocon da" van Poncielli, Canzone en Duet uit Travatore" van Verdi Cavatine uit „II Bar- biere di Seviglia" van Rossini. Het orkest begint den avond met de Ouver ture „Semiramide" en speelt verder nog de Ouverturen „La Gazza Ladra" en op herhaal delijk verzoek nogmaals Guillaume Teil. Verder vermeldt het programma nog de Ouverture Jeanne d'Arc van Verdi, Intermezze uit de Cavalleria Rusticana en het Ballet uit „La gioconda" van Poncielli. EXAMENS. R.K. Industrie- en Huishoudschool Haarlem. Het getuigschrift voor de twee-jarige voor bereidende klasse werd behaald door de voz ende leerlingen: C. Boots, N. Christoffels, Th. Cobelens, R. Heeremans, C. Hoes, T. van Hoorik, M. v. d. Hulst, A. v. d. Kamp. Tr. Keet laar, I. Kloes, T. de Korte, J. Nupoort, E. Post, A. v d. Raadt, R Redeker, E. Rustenburger. A. Rijs M. Ruygrok, A. Schipper, M, Schoon- derbeek, S. Smits, M. Umans, M. Vogels, M. Westerburger met 1 leerlinge wordt het examen wegens ziekte voortgezet. Opleiding Huishoudkundige. Bevorderd van de l'ste naar de 2de klasse: M. v. Benthem, M. v. d. Bergh, M. Bremmers, M. v. d. Brink, F. Brinkmann, M. Bruin, M. Habraken, E. Hazenberg, F. Heirman. E. Hul kenberg, L. Kimman, M. v. d. Kley, E. Kock- mann. Th. Landmann, H. van Noort. M. Rhee, H. Scholten. Afgewezen geen. Opleiding hulp in de huishouding. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: T. van Assema, B Bos, T. van Gastel, N. Hendriks, J, v. d. Horst, T. Kuhr. B. Land mann, G. Nielen, B, van Ooyen, M. Prent. A. Rings, C. Schoen. M Smit, D. Snij ders, M. Thomas, C. Witteman, J. van Breemen. Afgewezen geen. Opleiding costuumklas. Bevorderd werd van de 1ste naar de 2e klasse T. Fielmich, D. Janbroers, B. Koenen. M. van Rossum, W. Rustman, F. Weyers. Afgewezen 1. Voorbereidende klassen. Bevorderd werd van de 1ste naar de 2e klasse: M. Barnhoorn, B. Derkinderen, M. Geerlings, T. de Haan, M. Handgraaf, D. v. d. Hatert, J Heemskerk, M. Hoes, J. Hulsebosch, C. v. d. Klashorst, N. Koppen, A. Lubken, PI. v. d. Meer. J. Metten, A. Metzelaar, C. Nelis Neyenhuis. T. Oldenburg, J. Prins, J. Rooyers, N. Scholten, L. Bastiaanse, H. Beeke laar, J. Beljaards. M. Beltzer, W. Brouwer. N. Christiaans, C. Dekker. A. Goossen, I. Goos- sens. J. Janbroers. A. Kuyck, C. van Nes. A. van Nunen, T. Sallé, C. Scheepers. L. de Vos, A. Wiggers, A. Zegwaart, A. Baltus, H. Barn hoorn, J. Boerrigter, B. Born, L. Braam, J. van Brugge, M. Dijkzeul, R. Holdorp. T de Klerk. C.^Kokke, L. Kuypers. L. Stellbrink, M. Steynebrugh, B. Stolvoort, L. Turkenburg, M. Vleeskens, C. v. d. Weegh. Afgewezen 2 Namiddagcursus. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: M. Arink, T. Bonfrer, B. Boos, M. van Brug gen. Tr. Evers, C. Hoenderdos. J. Hoogakker, M. Koelemij, D. Kroon, N. Lubbers, Tr. Sel- horst, T. Tellekamp, N. Velu, T. de Vries, E. van Gemert. Afgewezen 2. PERSONALIA Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken is voor het tijdvak van 1 Sep tember 1938 tot 1 September 1939 'wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks tuinbouwschool te Boskoop de heer G. Rleeker te Santpoort Oordeel over Tilby. door BEN KORSTEN. RUTAAL, eigenwijs en onbeleefd. Dat vind ik 'm zei Mary en ze keek ons uitdagend aan. Doch wij zwe gen. En dat was erger dan een oor deel. Het was een Vonnis. Over Tilby en zijn gedrag tijdens ons laatste onderhoud met den Ouden Man. Maar Mary zag met schrik welke uitwerking haar woorden hadden, want, nu ja, eigenlijk vond ze Tilby niet zoo verschrik kelijk. Er werd zelfs gefluisterdMaar ter zake. Mary dan vond dat ze met ons oordeel geen genoegen kon nemen. U weet hoe 'n verliefde vrouw is, zij zegt iets leelijks van den geliefde, maar o, wee als je er mee instemt. Nu wil ik niet zeggen dat Tilby en Mary Maar de geruchten. Hoe is ook weer dat heerlijke Holtandsche spreekwoord: Er geen koe zoo bont ofO zoo. Hoe dan ook Mary was boos en dat zegt genoeg. „Ik vind, dat we het den Ouden Man zelf moeten vra gen", zei ze en of we al protesteerden en be weerden dat Hij het zeker veel te druk zou hebben en ijselijke verhalen vertelden van Genieën die in hun werk gestoord werden en de verschrikkelijkste uitvindingen deden om zich te wreken, niets hielp. Met angstige voorgevoelens slopen we naar het huis van den Ouden Man terwijl we gaar ne, o heerlijke mannelijke superioriteit. Mary lieten aanbellen. Het duurde geruimen tijd voor de deur werd geopend en een zachte stem ons uitnoodigde binnen te komen. We verademden. Marijke, de vrouw van den Ouden Man keek bezorgd. „Hij is niet goed", fluisterde ze, en een golf van ontroering sloeg over ons heen. „Toch niet iets.... ernstigs," hakkelde Mary, wie de moed nu ook in de schoenen begon te zin ken. Doch voordat we een antwoord hadden gekregen, waren we al binnen. De kamer was verlicht met kaarsen terwijl een groot houtvuur lustig vlamde. Dicht bij het vuur zat de Oude Man gehuld in een mo derne kamerjas waartegen zijn patriarchale baard prachtig uitkwam. Zijn oogen staarden droef in de zacht knetterende houtblokken. „Wat heeft u" vroegen we in zacht f luister koor. Doodsche stilte. Alleen het trillende puntje van den baard bewees dat Hij ons verstaan had. „Bent U soms ziek" vroeg Mary, die de meeste reden had om hem aan het spreken ,te krijgen. Een zacht gekreun volgde. Doch plotseling schoot de Oude Man overeind, keek ons met dreigende oogen aan en zei: „En dit noemen jullie zömer" en hij wees op het vuur en de kamerjas. „Maar dat kunnen wij toch niet helpen," protesteerde Mary zwakjes. Doch het was al te laat. De Oude Man kuchte een paar maal en zei: Het klimaat, dat doet 't 'm. Niemand kan hier rustig oud worden. Dat kwam in mijn tijd niet voor. Noemen jullie dit zomer? En dat knakkelige, druilige weer omstreeks Kerstmis is dat soms winter? Ha, ik zou er om kunnen lachen, als de gevolgen niet zoo droe vig waren. Wat is het onderscheid tusschen Winter en Zomer? Zijn baard golfde op en neer en in den rossigen schijn van het vuur leek het of er kleine vonkjes uitspatten. Marijke keek ons smeekend aan en we be grepen dat we Hem op een ander onderwerp moesten zien te brengen. ,Bent U nooit in warmer streken geweest," merkte Hans, die medelijden met Mary be gon te krijgen, achteloos op. „Warmer streken, noem me een streek op, waar het klimaat kouder is, bromde de Oude Man en hij sloeg huiverend zijn kamerjas wist u al dat die een diepblauwe kleur had? om zich heen. „Jarenlang ben ik aan de Rivièra geweest, of heb ik jullie daarvan nooit verteld?" „Nee, ziet u, interrumpeerde Mary snel, we kwamen eigenlijk uw oordeel vragen over Tilby. Ze vinden 'm allemaal de akeligste jongeman, die er bestaat, alleen ikDoch onder den indruk van den witten baard of de blauwe jas, of misschien wèl door het geheel, begon ze te stotteren en werd haast even rood als de vlammen die weer hoog oprakel den, daar de Oude Man steeds nieuwe hout blokken op het vuur wierp. „Zoo dus je wilt mijn oordeel over Tilby hè' zei Hij en het leek één moment of zijn baard even schudde van een ingehouden lach. maar dat kan ook verbeelding geweest zijn. „Nou dat kan ik je snel vertellen". Tilby is eendoch Hij hield eensklaps op en zijn stem trilde van ingehouden pret toen hij voortging: „Ik zal jullie een kleine gebeurte nis vertellen die ik zelf meemaakte en daarin mijn oordeel over Tilby verwerken. Mary keek even kwaad maar na een bemoedigende blik van den Ouden Man ging ze rustig zitten terwijl Hans tevergeefs trachtte haar aan dacht te trekken door op hinderlijk opvallen de wijze houtblokken in het vuur te werpen. Hij wordt al even vervelend als Tilby. Of zou ie soms op MaryDoch de Oude Man begon. „Ik oefende in dien tijd een vreemd beroep uit. Ik was gids aan de Rivièra. Hier zweeg Hij even om het effect te zien, doch we waren te verbluft om iets te zeggen. Eiken dag liep ik met groote troepen toe risten, meest Amerikanen, achter me aan en toonde hun de schoonheden van een streek die zijn weerga bijna niet heeft. Zoo was er één plek, boven op een berg, met aan den voet de diepblauwe zee en daar boven de prachtige lucht waartegen de witte huizen schilderachtig afstakenWe keken elkaar verbaasd aan. Wat lyrisch, merkte Hans op, ik snap alleen niet, wat dat met Tilby te maken heeft, doch hij sprak gelukkig zoo zacht dat de Oude Man hem niet hoorde. Zelfs de Amerikanen kwamen hier onder den indruk, ging de Oude Man verder, dat wilde ook in mijnltijd al heel wat zeggen, want ofschoon ze toen nog geen pofbroeken dragen, noemen jullie die afschuwelijke din gen niet plus-fours? waren ze toch altijd erg lastig en voor natuurschoon hadden haast geen oog over. Alleen die ééne plek, daarvoor werd ook de meest zakelijke uilenbril afgezet. Jullie be grijpen dus mijn. vreugde toen ik een groep landgenooten dit unieke plekje mocht too nen. Moeizaam beklommen we den top en ik zag met voldoening hoe allen vol bewonde ring stonden te kijken. Het zou echter niet lang mogen duren. Een licht tikje op mijn arm deed me verbaasd omkijken naar een grooten dikken man die met smaak op een sinaasappel kauwde, zoodat het sap over zij: wangen parelde. „Zeg meneer, zei ie, tusschen twee happen door, gaan we hier vandaan weer naar Azuur?" ,Naar Azuur?" „Ja, daar heb ik zoo veel over gelezen, de koote Azuur, dat moet het mooiste zijn van den heelen tocht." „Je begrijpt," zei de Oude Man en zijn baard krulde nu werkelijk, dat ik eerst te verbaasd was om een woord uit te brengen. Het leek ongeloofelijk. Het was meer iets voor jullie dan voor mijn tijd. Enfin, ik vertelde hem wat Azuur en wat azuurblauw beteekende en liet hem op den top drentelen tot ie 't prachtigste uitzicht had op de Middellandsche Zee, doch mijn dank bestond slechts uit een woedende blik en de opmerking: „Nee maar, als ik dat te voren geweten had, was ik nooit meege gaan." Kijk, besloot de Oude Man en hij streelde Mary even over heur haar. Die kerel was nog veel vervelender dan Tilby. Brutaal zijn jullie tenslotte tegenwoordig allemaal maal ais je geen gevoel meer hebt voor de natuur Doch een kletterende hagelbui onderbrak zijn slotzin en daar de baard weer op storm begon te wijzen haastten we ons voorzicht: naar buiten. Mary lachte triomfantelijk, doch Hans snoof verachtelijk. Bah, ik vond Hem echt kinderachtig vandaag, zei ie, je kan merken dat Hij nou toch heel oud wordt. Maar zij lachte fijntjes. „De druiven Er gaat niets boven Hollandsche spreek woorden! 12Va-JARIG JUBILé Maandag 25 Juli hoopt de heer J. M. Don-kei den dag te herdenken, dat hij 12V2 jaar gele den in dienst trad als chauffeur aan de Bosch en Vaart garage van den heer J. Graal. m4Ö Keurig ensemble voor de minder slanke dames. De meeste dames houden er niet van om op warme dagen zonder mantel te loopen. Zij geven de voorkeur aan een ensemble, bestaan de uit een japon waarover een kort mouwloos jasje gedragen wordt. Het geheel is dan ge kleed en toch zomersch. Keurig afkleedend is het model op onze afbeelding. De groote klokkend vallende jabot is de eenige garneering. Benoodigd materiaal: 4 Meter van 130 cen timeter breedte. Door het al of niet aanknip pen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Het patroon is te verkrijgen in maat 48: bovenwijdte: 112 centimeter; taille wijdte: 96 centimeter en heupwijdte: 128 centimeter. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad, Gr Hout straat 93 en Soendaplein 37.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9