Haarlem's Dagblad Sneller tempo der werkloosheidsbestrijding. Belastingontduikers Filmrecette. Zandvoort-Bad DE BELASTINGEN Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16899 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adniin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Directie: P. W. PEEREBOOM EJN KOBEKI PEEKEBOOM Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 26 Juli 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maauden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonnemeutstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. clko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Ook steun uit het werkfonds voor laboratoria. De kwestie van den loonbijslag. Ook naar de meening der regeering is het dringend noodzakelijk, niet alleen om de werkloosheid in belang rijke mate te verminderen, maar even eens om alle krachten er op gericht te houden, deze vermindering in het snelst mogelijke tempo te doen plaats hebben, aldus zegt de regeering in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor de werkverruiming. Intusschen mag nimmer uit het oog worden verloren, dat de geheele toestand in de we reld er op wijst, dat het probleem van de werkloosheid er een is. hetwelk niet binnen zeer korten tijd in zijn vollen omvang is op te lossen. Hieruit vloeit voort, dat de te ne men maatregelen met beleid moeten worden genomen. Nimmer mag de regeeringspolitiek tot bestrijding van de werkloosheid er toe lei den, dat 'op het Nederlandsche volk voor een lange toekomst zoodanige lasten worden ge legd, dat de ontplooiing van het bedrijfsleven, waaruit de werkgelegenheid allereerst moet voortkomen, in de toekomst zou worden be lemmerd. Voor wat betreft de outillage van het werk- wordt verricht om het met de noodige snel heid te doen werken. Verschillende leden meenen, dat de lasten, welke het werkfonds oplegt, voor een groot deel worden overgeheveld naar de lagere or ganen. Die opvatting is in haar algemeenheid niet juist. Nu in het voorloopig verslag enkele opmer kingen zijn gemaakt met betrekking tot het vraagstuk van de loonen, herhaalt de regee ring, dat een oplossing van het probleem, waar het hier om gaat, bemoeilijkt zou kun nen worden, wanneer zonder me?r voortdu rend op loonsverhooging wordt aangestuurd. De regeering zal in nauw overleg met het bedrijfsleven zelf, dus ook met de organisaties van de arbeiders, zoeken naar de beste oplossing om het be- drijsfleven te bevorderen. Zij heeft het vertrouwen, dat ook de arbeidersstand, waartoe mede behoort het gros der thans werkloozen, hierbij volledig zal willen medewerken. De opmerking is gemaakt, dat de werken van het werkfonds niet tegen het normale loon worden uitgevoerd. Naar aanleiding hier van moge dé aandacht er op worden gevestigd, dat het verschil met het normale loon heel gering is en dat over de hoogte van het loon steeds overleg wordt gepleegd met de bonafi de vakbonden. Niet juist is. dat bij het werkfonds sprake is van eigen beheer, noch, dat het werk gecon centreerd wordt bij enkele groote werkgevers. Alle bonafide aannemers hebben recht tot in schrijving en maken daarvan dan ook gebruik. Het vraagstuk van den loonbijslag bevindt zich niet alleen in de sfeer van de studie, doch ook in die van de practijk. Elk voorkomend geval wordt zeer nauwkeurig op zijn mérites be oordeeld. Bij die beoordeeling wordt nauwgezet met de bezwaren, die de re- geering ten volle kent, rekening ge houden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een dezer dagen een circulaire doen toekomen, welke de mogelijk heid opent om onder verschillende voorwaar den woningen te verbeteren met premie van rijk en gemeente. Het is geenzins buitengeslo ten. dat ook voor de uitbreiding van labora toria hulp uit het werkfonds zal worden ver leend. De Chineezen hebben Kioekiang tot het uiterste verdedigd. Hun forten in ruïnes veranderd. SJANGHAI, 26 Juli. De Japanners be richten dat zij heden om 9 uur (pl. tijd) het centrum van den Chineeschen tegenstand aan het Jangtsefront, de stad Kioekiang, na zwaren strijd hebben bezet. In de Chineesche oorlogsberichten wordt weliswaar de val van Kioekiang nog niet be vestigd, echter geeft men toe, dat de verde digers der forten op den Leeuwenheuvel, die sedert dagen aan de beschieting der Japan ners bloot stonden en thans geheel in ruïnes werlen veranderd het zoogenaamde „oor logsgodbataljon" op het punt staan de for ten te ontruimen teneinde een omsingeling te voorkomen. Volgens reeds ontvangen Japansche berich ten zou Japan 9 divisies in dezen slag hebben geworpen, terwijl bijzonder sterke gemotori seerde eenheden, voornamelijk tank- en pant serregimenten voor den stormaanval werden gereserveerd. Niettegenstaande de enorme verliezen hebben de Chineezen hun belofte om de Jangtsestellingen tot den laatsten man te verdedigen bewaarheid. Van de Chineesche troepen die zich aan den zuidelijken oever van de Gele rivier voor Kioekiang en den ingang van het Pojangmeer hadden ingegraven, leeft er geen man meer. De Chineesche stellingen die dagen lang aan het vuur der kanonneer- booten waren blootgesteld, zijn bijna geheel verwoest. (United Press). De werkloosheid te Haarlem. Geen ongunstige week. "In de afgeloopen week vermeerderde het aantal werkloozen te Haarlem slechts met 4. Dit is niet ongunstig, want in het algemeen geeft de Juli-maand sterkere verhoogingen te zien. Dezelfde week van 1937 gaf bijvoorbeeld een stijging van 24. Het aantal werkloozen te Haarlem is thans 5030 of 185 minder dan in 1937 en 1161 min der dan in 1936, De vorst van Liechtenstein overleden. Hij wordt door zijn neef opgevolgd. WEENEN, 26 Juli. Vorst Franz von Paula von Liechtenstein is Zon dagavond in den leeftijd van 85 jaar op zijn kasteel Peldsberg in Tsjecho- Slowakije ten gevolge van longontste king overleden. Niet lang geleden had hij de staatszaken aan zijn neef Franz Josef von Liechtenstein toevertrouwd alhoewel hij officieel de autoriteit voor zich had behouden. Franz Joseph zal zijn oom als Franz Joseph den tweeden opvolgen. (United Press). (Walt Disney's teekenfilm „Sneeuw witje en de Zeven Dwergen" heeft reeds in 30 landen alle recette records verbeterd en men verwacht een totaal opbrengst van meer dan 20 mïllioen gulden). We lazen allemaal wel de relazen, Van hoe die teeken-hoofdfilm is ontstaan, Een arbeid om zich over te verbazen. Maar - het is dan ook niet voor niets gedaan. Na het langdurig werk der teekeningen, Een reuzen-dwergenarbeid zoogezegd. Wordt nu in 't tijdperk van de rekeningen Een dwergen-reuzensom op zij gelegd. Ik ben bereid, het Disney graag te gunnen, Al word ik er wel wat afgunstig door. Maar ja, tenslotte moet je het maar kunnen Wanneer je zegt: daar teeken ik ook voor. Hij bracht Sneeuwwitje weer tot heel nieuw leven, Die sprookjesprins met potlood in de hand, Hij heeft Sneeuwwitje weer ten troon geheven En niet alleen maar in een sprookjesland. Van deze film verwacht men gouden bergen, Twintig millioen. het is geen kleinigheid, U ziet: Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen Blijft een schoon sprookje, zelfs in onzen tijd. P. GASUS. DE SPORTHAVEN IN HAARLEM-NOORD. ITOORDLR, 6» S-PAARrtÊ 1. Kanoloods. 2. Bootenhuls. 3. Bootenhuis. 4. Parkeerterrein. 5. Speelterrein. 6. Restaurant en clubgebouw. 7. Groot bootenhuis met zeilenberging. In ons vorig nummer gaven wij een uit voerige beschrijving van het in opdracht van het gemeentebestuur door Openbare Werken ontworpen plan om aan het Noorder Buiten Spaarne bij de Jan Gijzenvaart een Sport- haven te maken. Bovenstaande teekening geeft een indruk van hetgeen daar komt. Er blijkt uit, dat de Spaarndammerweg, die nu onmiddellijk langs het Spaarne loopt, omgelegd en verbreed zal worden. Daardoor komt een driehoekig ter rein te liggen tusschen den weg en het Spaar ne en dat wordt dan geheel gebruikt voor de sporthaven. Op de plaats waar de Jan Gijzenvaart in het Spaarne komt wordt een breede brug over die vaart gemaakt. Op die plek komt ook de Vondelweg de groote verkeersweg ten Noor den van de Jan Gijzenvaart uit. Op de teekening is aangegeven waar de drie bootenhuizen en de kanoloods komen, als ook het clubgebouw, restaui'ant en het speel terrein. Als men bedenkt dat het geheele terrein een oppervlakte heeft van ongeveer 1200 Meter (de lange zijde van den driehoek aan het Spaarne heeft een lengte van 60 Meter) dan is het duidelijk, dat hier een flinke inrichting zal ontstaan, die ongetwijfeld zal medewerken aan het tot nog grooteren bloei komen van de watersport. De gebouwen worden van hout opgetrokken. De totale kosten van het werk zijn óp f 194.000 geraamd. De Brifscho en Fransche pers over Runciman's taak. De Britsche pers levert algemeen commen taar op de opdracht aan Runciman om als raadsman op te treden van de Tsjechische regeering, omtrent welke opdracht wij op pag. 4 uitvoerige bijzonderheden geven.. De „Times" schrijft, dat de taak van Run ciman zal zijn te voorkomen, dat het conflict tusschen Tsjecho Slowakije en Duitschland in de impasse geraakt. Hij zal raadgevend en verzoenend moeten optreden en hij zal ook het inzicht van de minderheden, in het bij zonder van de Sudeten, in overleg moeten nemen. De wijze, waarop Duitschland hef Britsche voorstel heeft ontvangen geeft re den tot optimisme, schrijft de Daily Mail. Ook dit blad wijst er op, dat de taak van Runci man zal zijn de Tsjechische regeering raad te geven ten aanzien van de eischen van de Sudeten Duitschers en voegt hieraan toe. dat de regeering te Londen er over denkt even tueel een conferentie van de betrokken par tijen te beleggen te Londen, onder voorzitter schap van Lord Halifax, die op zal treden als scheidsrechter op aanbevelingen van Runciman. Ook de Fransche pers is tevreden over het feit, dat de Tsjechische regeering het voor stel van de Britsche regeering, om Lord Run ciman naar Praag te sturen als raadsman heeft aangenomen. De „Petit Parisien" is van meening, dat de aankomst van Runciman te Praag een betere atmosfeer zal scheppen. Het zal het bewijs zijn, dat men zoowel te Berlijn als te Praag oprecht wenscht tot een regeling te komen. De kracht van zijn persoon en de autoriteit van zijn regeering zullen een einde maken aan het wederkeerige wantrouwen. (Havas) in Haarlem en omgeving. Het woord is aan Hazlith Een raad aan hen, die hun inkomen of vermogen te laag opgaven. Men weet dat de Minister van Financiën in 1934 de gelegenheid heeft opengesteld aan belastingontduikers om eerlijk op te biechten Zij kregen de toezegging niet strafrechterlijk vervolgd te worden, maar moesten wel, over eenkomstig de wet, het teweinig betaalde viervoudig in de schatkist storten. Er hebben zich toen heel wat belasting ontduikers aangemeld. Maar daarmee is nog geen einde gekomen aan het ontduiken van de belasting. De in spectie der belastingen wordt steeds meer geperfectionneerd, waardoor het steeds moeilijker wordt om te knoeien. Het gevolg is dat af en toe ontduikingen aan het licht komen In het begin van deze maand moest een Haarlemmer voor de Rechtbank terecht staan omdat hij zijn inkomen f 1450 te laag had opgegeven. Het Openbaar Ministerie eischte tegen hem een maand gevangenisstraf De rechtbank heeft in deze zaak nog geen vonnis geveld, omdat zij het noodig vond op enkele punten nog een nader onderzoek in te stellen. De officier van justitie keurde in zijn requisitoir het ontduiken der belasting streng af, terwijl hij bovendien wees op het groote risico dat personen die zich aan dit delict schuldig maken, loopen. Er staat een gevan genisstraf van 6 maanden op. Zij moeten bij ontdekking toch het viervoudige van de ver zwegen belasting betalen en hebben dan alle narigheid van de strafvervolging nog boven dien. Naar wij vernemen staan er in de inspectie Haarlem en omstreken weer twee personen die de belasting ont doken hebben op de nominatie om met den strafrechter in aanraking te komen. Daaronder is een geval van iemand die zijn vermogen niet minder dan f 200000 te laag had opgegeven en als uitvloeisel daarvan ook een veel te laag inkomen had opgegeven. Deze feiten zijn aanleiding om nog eens ernstig te wijzen op het gevaar van belasting ontduiking. Wie in deze niet vrij uitgaat doet het beste om ook nu alles op te biechten aan de belastinginspectie. Ais er nog geen onder zoek tegen hem gaande is. geven de wet op de Inkomstenbelasting en de wet op de Ver mogensbelasting zekerheid, dat er dan geen strafvervolging wordt ingesteld. Natuurlijk moet wel, evenals in 1934, de verzwegen be lasting viervoudig betaald worden, maar dat moet bij ontdekking toch en bovendien heeft men dan nog de ellende van de straf vervolging. Voor belastingontduikars geldt dus: beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald! Een gentleman is iemand die de aansprake van een anders eigen liefde begrijpt en eerbiedigt en omgekeerd een gelijke behandeling eischt. Arabieren te Jeruzalem in staking. Ook in andere steden is het werk neergelegd. JERUZALEM 26 Juli. In Jeruzalem is onder de Arabieren een algemeene staking uitgebroken. Ook in andere steden wordt ge staakt ofschoon hier niet alle Arabieren het werk hebben neergelegd. In de oude stad is een Jood door messteken ernstig gewond. (United Press) GROOT AVONDFEEST op WOENSDAG 27 JULI. HARDDRAVERIJ op den feëeriek verlichten Boulevard de Favauge. Aanvang 7 uur n.m. Na afloop GROOT VUURWERK. Om 5 minuten na middernacht vertrekken extra trams van de N. Z. H. T. M. naar Haarlem en Amsterdam. REIST OP AVONDRETOURS (Adv. Ingez. Med.) Ter gelegenheid van hei iO-jaxig ueblaan van de Rijksleerschool is inaiou door de Oudercommissie op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat een Openluchtspeldag georganiseerd. Een groote groep küideren poseerde vanmorgen voor onzen fotograaf. TE HAARLEM. Beslissing van den Haag over ver hooging van opcenten weer verdaagd. Aan het eind van April deelden wij mede, dat de Minister van Financiën gebruik ge maakt had van zijn bevoegdheid (hem in de Wet op het Werkloosheidssubsidiefonds gege ven) om zelfstandig te bepalen en in de Staatscourant te publiceex-en. dat de opcen ten op de Personeele Belasting voor Haarlem verhoogd worden van 185 op 195. Daarmee is nog ixiet beslist over de vraag of de belastingbetalers die 10 opcenten ook moeten betalen Dit hangt af van het verloop van de ondex-handeiingen die er gevoerd wor den tusschen het gemeentebestuxir en de re geering. De verhoogde opcenten zijn namelijk pas invorderbaar als de Raad de verordening op de opcenten in dezen zin wijzigt. In dienzelfden tijd werd bekend, dat de re geering er ook ernstig over dacht op dezelfde wijze maatregelen te nemen om de opcenten voor de Gemeentefondsbelasting voor Haar lem te brengen van 55 op 75. Ook tegen dit voornemen heeft het college van B. en W. ernstige bezwax'en in Der. Kaag geopperd. Een maand geleden deelden wij mede, dat in den loop van Juli een beslissing van de Re geering zou zijn te verwachten over het in de Staatscourant publiceeren van de beslissing tot verhooging der opcenten op de Gemeen tefondsbelasting. Wij vernemen nu, dat die beslissing door de Regeering is opgeschort. Haarlem is op dit oogenblik de eenige gemeente in ons land waarvan de op centen nog niet definitief geregeld zijn. Ons werd daarbij opgemerkt, dat uit het feit van dit uitstel geen conclusies getrokken mogen worden, maar toch blijkt er in elk geval uit, dat men in Den Haag alle omstandigheden wil overzien voor de beslissing genomen wordt. In Haarlem blijft men hopen, dat de Regee ring van de voorgenomen verhooging zal af zien omdat gemeend wordt, dat het in het belang der gemeente is, dat de opcenten niet vermeerderd worden. De beslissing van de Regeering over een vex'hooging van de opcenten op de belastin gen te Haarlein is opgeschort. P) LECHTS enkele bladen in geheel Nedeiiand ontvangen jaarlijks 40.000 advertenties van Vraag en Aanbod ter plaatsing. Haarlem's Dagblad komt ieder jaar duizenden boven dit hooge getal. Vergeet niet, er bij voorkomende ge legenheid op Uw beurt van te profi- teeren. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Geen slechte week voor de werkloozensta- tistiek te Haarlem. 1 Belastingontduikers krijgen het steeds moeilijker. In de inspectie Haarlem cn Omstreken zijn weer twee gevallen ont dekt, waarvan een zeer ernstig. 1 Hoe de Sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne zal worden. 1 BINNENLAND. De Karimata zal spoedig de plaats bereikt hebben, waar het Lutine goud vermoe delijk ligt. 3 Maandag is op een onbewaakten overweg bij Amersfoort een man door een trein gedood. 3 BUITENLAND. Lord Runciman zal als Britsch waarnemer naar Praag gaan. De Tsjechische regee ring zal spoed achter de regeling van het nationaliteitenconflict zetten. 4 en 1 De Japanners hebben Kioekiang na hevige strijd veroverd. 4 De bomaanslag te Haifa heeft vele inci denten in Palestina tengevolge gehad. 4 Aan het Estreinadur* front hebben Fran co's troepen hun aanval voortgezet, de rcgeeringslroepen hebben den opmarsch bij Viver tot staan gebracht. 4 De „Mercury" voor de thuisreis gestart. 4 SPORT. De vierde testmatch is door Australië ge wonnen. 6 De Belg Kint wint ook de zestiende étappe van den Tour de France. 6 ARTIKELEN. Jhr. dr. J. C. Mollerus: Langs de Indië- i'oute, Jodpoer, de residentie der Indische zonncdynastie. 3 H. D. Vertelling: Waarzeggerij 5 K. de Jong: Zesde zomerconcert derH.O.V. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1