De strijd in den sector Hankau. Het Tsjechische Nationaliteitenstatuut. Centrale Verwarming Hdstet TEL. 15597 IViooie, charmante zonnebruining Bi Chamberlain's rede in de buitenlandsche pers. Ochtendbeurs Amsterdam HAK RE EM'S DAGBLAD 2 Japansche öpmarsch reeds voortgezet. De, kaart geeft een duidelijk overzicht van de militaire operaties welke momenteel bij den öpmarsch naar Hankau gaande zijn. Na den val van het Chineesche steunpunt Kioekiang is het eerste doel der Japanners de stad Nantsjang, de hoofdstad der provincie Kiangsoe, gelegen ten zuiden van het Pojang- meer. Nantsjang is een belangrijk spoorweg knooppunt hetwelk Kanton en Hankau via Tsjoesjau verbindt. Het doel der Japanners is dus in de eerste plaats den spoorweg rond Hankau in han den te krijgen, ook al om het vervoer van troepen en ammunitie te beletten. Dat de Ja panners volgens een vast krijgsplan te werk gaan blijkt wel uit de waarschuwingen welke zij bekend lieten maken aan de Chineesche en vreemde burgerbevolking, verblijfhoudend in de volgende steden: Nantsjang. Tsjoesjau, Siangtan en Jotsjau (zie kaart». Onmiddellijke ontruiming daar deze steden anders blootgesteld zullen worden aan lucht bombardementen. De tweede öpmarsch zou langs de Jangtse en op de Jangtse plaats vinden, voor zoover de versperringen in deze rivier den öpmarsch niet zouden stuiten. De derde aanval op Hankau zou geschieden langs den Peiping-spoorweg op ongeveer 200 K.M. ten Noorden van deze stad. Japansche öpmarsch reeds voortgezet. Reuter verneemt, dat de Japansche troepen volgens de laatste, berichten na den val van De nieuwe incidenten aan de Mandsjóerijsche grens. Gevechten tusschen Japansche en Russische troepen. Het Japansche ministerie van Buitenland- sche zaken bevestigt, dat zich op 21 en 22 Juli een ernstig grensincident heeft afgespeeld op 120 K.M. bezuiden Chabarofsk aan de Oessoeri. Op 21 Juli werd een tiental Mandsjoesoldaten op de rivier aangevallen door drie Sovjet-Rus sische kanonneerbooten. Waarschijnlijk wer den de Mandsjoe's ontvoerd. In het rapport over het incident van 22 Juli wordt gezegd, dat 1500 Sovjet-Russische soldaten een eiland je tegenover het dorp Hsintoeng in de Oes soeri hebben bezet. In den.loop van den dag staken 150 man over en werd een groot aantal huizen in de dorpen Hsingtoeng en Yaolingtse in brand gestoken. Vijfhonderd man van de Japansch-Mands- joekwosche strijdmacht vielen van drie zijden aan en verdreven de Russen in een gevecht van "vijf uur. Men heeft nog geen gegevens om trent het. aantal gesneuvelden. In de rapporten zijn een aantal tegenstrij digheden merkbaar, doch het ministerie be schikt op het oogenblik niet over andere ge gevens. Op 23 Juli is krachtig geprotesteerd bij den Sovjet-Russischen .consul te Charbin. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken neemt een afwachtende houding aan en weigert iets te zeggen over den ernst van de incidenten. (Havas) AGENDA. Heden: WOENSDAG 27 JULI Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen Kennemer Etalage- en Reclameschool, 24 en 810 uur. Frans Hals Theater: Charles Boyer In „Roes" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: Eleonor Holm in „Tarzan's wraak" en Bing Crossby in „Pennies from Heaven'', 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Adele Sandrock in „Ieder beeft voor mijn commando" 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Leo G. Carroll in „Londen bij nacht" en „Vrouwen zijn lastig" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De piloot verdween" en „S. O. S." Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zand voort: Harddraverijavondfeest en vuurwerk. 7 uur. DONDERDAG 28 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling, 3—4 uur. Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen Kennemer Etalage- en Reclameschool, 2—4 en 8—10 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad. 8 uur. Haarlemmerliede: Vergadering van den gemeenteraad, 7.30 uur. Kioekiang direct verder zijn opgemarcheerd. Een colonne rukt, naar gemeld wordt, uit Kioekiang langs den spoorweg op naar Nants jang, terwijl een andere colonne de Jangtse volgt in de richting van Haukau. Gelijkheid van alle staatsburgers zonder onderscheid van nationaliteit. De politieke Ministerraad heeft het statuut reeds aanvaard. Het met de regeering in nauwe betrekking staande Frager Tagblatt publiceert de grond slagen van het door de regeering opgestelde nationaliteitenstatuut. Het blad schrijft o.m., dat de politieke ministerraad gisteren den tekst van de taalwet en het nationaliteiten statuut heeft goedgekeurd. Deze tekst zal den grondslag vormen voor de onderhandelingen met de minderheden. Het nationaliteitensta tuut bestaat uit drie inleidende artikelen en 13 hoofdstukken. Het eerste inleidende artikel behelst een principieele programmaverklaring inzake de Tsjecho Slowaaksche nationalitei tenpolitiek. Het eerste hoofdstuk herhaalt de reeds in de grondwet vastgelegde be ginselen inzake gelijkheid van alle staatsburgers zonder onderscheid van nationaliteit. Het tweede hoofdstuk gaat over de regeling der nationali teit en de zorg voor den nalionalcn vrede Het derde hoofdstuk behandelt de straf rechtelijke bescherming van de nationaliteit en den nationalen vrede. Het vijfde hoofdstuk regelt de evenredige vertegenwoordiging der nationaliteiten in het openbare leven; het zesde de proportionaliteit in het openbare bedrijfsleven en het zevende die in onderwijs zaken. In de taalwet wordt het percentage voor het gebruik van een minderhedentaal ver laagd De grens staat nog niet vast. Deze wet verwijst tevens naar een „nieuwe taalver ordening". (D.N.B.) Sudeten Duitsche partij aanvaardt Runciman's bemiddeling. De Sudeten Duitsche partij verklaarde gisteravond, dat zij bereid is, de bemidde ling van Lord Runciman te aanvaarden. Zij heeft een nota in dezen geest opgesteld voor den Britschen ministerpresident. De voorzitter van de parlementaire club der Sudeten Duitsche partij, de afgevaardigde Kundt. die. naar men weet. de onderhande lingen met minister-president Hodza over de Sudeten Duitsche kwestie voert, heeft voor de „National Zeitung" een verklaring afgelegd omtrent 't standpunt der Sudeten Duitsche partij van de aan Lord Runciman toever trouwde taak. Kundt verklaart o.m.: wij be groeten iedere persoonlijkheid die op objec tieve wijze den toestand bestudeert om tot een positieve oplossing bij te dragen. Belang rijk is voor de Sudeten Duitschers de vast stelling, dat de betreffende voornemens is, niet slechts van de Britsche regeering. doch van iedere andere regeering volkomen on afhankelijk te handelen. Wij zijn bereid om zooals tot dusver ieder die zich met objevtieve oogmerken voor de toestanden in Tsjecho- Slowakije interesseert, ons standpunt open hartig een eerlijk mede te deelen en hem in elk opzicht er bij behulpzaam te zijn, de toe standen in Tsjecho-Slowakije overeenkomstig de waarheid te bestudeeren, om zich een oor deel als objectief waarnemer en rapporteur te vormen. Terugkeer tot tien „Romeinschen hals". Raszuivere Italianen dragen geen boordjes en dassen. ROME, 26 Juli (Havas). De campagne voor de bescherming van het Italiaansche ras breidt zich voortdurend uit. Een hoogleeraar aan de universiteit van Palermo, prof. Cucco. stelt de invoering voor van het staande Ro- meinsche schrift in tegenstelling met het schuine schrift. Hij bepleit voorts den terug keer tot den „Romeinschen hals" vrij van iedere belemmering door boord en das, dit teneinde de bloedsomloop te vergemakkelij ken en o.a. de bloedsomloop in de gezichtor ganen „want Italië heeft goede oogen noodig om zijn tanks en vliegtuigen te besturen". De Giornale de Italia neemt deze campagne over en laat zich eveneens minachtend uit over het „schuine hieroglyphenschrift" en de boorden en dassen. In de invoering van het Romeinsche schrift, de afschaffing van das en boord en den terugkeer tot de oude Ro meinsche gewoonten, ziet het. blad twee ver standige rasverschijnselen (Havas), OLIESTOOKINRICHTING. - NATUURLIJK VAN ADR. STOOPPLEIN 24 (Adv. Ingez. Med.j De Bilt voorspelt: Matige tot zwakken Zuid-Oostelijken tot Zuid-Westelij ken wind, aanvankelij k licht tot half bewolkt, later weer toene mende bewolking, aanvankelijk droog, later toenemende kasn op onweer, iets warmer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 65 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 63 F. BAROMETERSTAND Hoogste 766.5 m M. te Avord. Laagste 751.8 m.M. te Seydisfjord. Het zwakke gebied van lagen luchtdruk in hét Noord-Westen houdt stand Aan de zuid zijde vormt zich een nieuwe secundaire die be zig is. zich uit te diepen voor het kanaal en in het zuiden van Ierland den wind weer doet krimpen. De onweersdepressie, die gisteren over ons land trok en plaatselijk zwaren regen gaf, trok naar het Oostzeegebied en veroorzaakte in den nacht zware regens in West-Duitschland. Denemarken en Zuid-Noorwegen. In onze omgeving en in Frankrijk werd het veel koeler en de luchtdruk steeg vrij veel. In midden en Oost-Duitschland en in de Oost-Alpen is het nog zeer warm. In Zwitser land is het weer bewolkt en iets koeler dan gisteren. Het is te verwachten dat de storing in het Westen na de tijdelijke opklaring opnieuw de nwind zal doen krimpen en de bewolking toenemen en aanleiding zal geven tot opnieuw zoel weer, met toenemende kans op onweer. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Vooruit Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 4.19 uur n.m. 16.52 uur. Strand berijdbaar van 9.15—15.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Giftmengerspaar voor het Luxemburgsche Assizeuhof. Misdaden met groote koelbloedigheid gepleegd. Voor het Assizenhof te Luxemburg heeft zich een giftmengerspaar te verantwoorden, dat met groote koelbloedigheid zijn misdaden heeft gepleegd. Het zijn Adam Salzburger en de nog jeudige vrouw Gertrude Tangeten- Threis, beiden uit Asselbom nabij Trois- vierges. Zij worden beschuldigd van moord door mid del van strychnine op de vrouw van Salzbur ger en herhaalde poging tot moord door mid del van een ander vergif op den echtgenoot van Gertrude Tangeten. Salzburger wordt bovendien beschuldigd van poging tot doodslag op den man van zijn vriendin en van brandstichting. (A.N.P.) De bombardementen op open steden. Een Engelsche commissie naar Spanje? Naar verluidt is de Spaansche regeering be reid het voorstel te aanvaarden betreffende uitzending eener Engelsche commissie voor het instellen van een onderzoek naar 't bom bardeeren van open steden. Men verwacht, dat binnenkort een desbetreffend antwoord zal worden ontvangen. Franco heeft het voorstel voorwaardelijk aanvaard. Zijn voorwaarden worden thans te Londen bestudeerd. Er verluidt, dat deze voor waarden in hoofdzaak betrekking hebben op de aan de commissie te geven opdracht en dat zij op het eerste gezicht nauwelijks een goe den grondslag schijnen te geven voor het uit zenden van de commissie. Te Londen verluidt echter dat wanneer een van beide partijen volledig het voorstel aanvaardt, de commissie uitgezonden zal worden. (Reuter.) Aalborg 's raad vergadert in de lucht. Alleen als de agenda behandeld is, mag geland worden. AALBORG, 27 Juli (Denemarken). De gemeentetraad van Aalborg zal zijn volgende gewone zitting Vrijdag onder zeer merk waardige omstandigheden houden. Ter viering van de recente opening van het nieuwe vlieg veld in Aalborg zal de raadsvergadering in een groot vliegtuig in de lucht plaats hebben. Er zal heel wat uren gevlogen worden, want be sloten is niet te landen, voor de geheele agen da van 26 punten is behandeld. Drie journa listen zullen den tocht meemaken. (United Press.) en geen verbranden en vervellen met Amilda- Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) De Spaansche strijd. Regeeringstroepen trekken over de Ebro. Tegenstrijdige berichten over het jongste offensief. Franco zet öpmarsch aan het Estramadurafront voort. 1E regeeringstroepen hebben in den nacht van Zondag op Maandag getracht den Ebro over te trekken tegenover Flix en Amposta. Zij vervaardigden verschei dene schipbruggen, waarover de troe pen bij het aanbreken van den dag begonnen heen te trekken. Nationalis tische verkenningsvliegtuigen ont dekten dit en waarschuwden de na burige vliegvelden, zoodat binnen een half uur een vijftigtal bommenwer pers aankwamen en de reeds gepas seerde troepen, die bruggenhoof den bouwden, van de overige troepen afgesneden. Nationalistische infanterie was spoedig ter plaatse en nog geen drie uur later bleven van de over getrokken troepen slechts enkele kernen over, die later vernietigd werden. Uit Barcelona komt, in strijd met hetgeen uit Tortosa gemeld wordt een bericht, dat de regeeringstroepen bij de voortzetting van hun öpmarsch gistermorgen op twee kilome ter afstand van Gandesa zijn aangekomen na 2500 krijgsgevangenen te hebben gemaakt. Zij bezetten Corbera en Villalba. De troepen van Franco trekken strijdkrachten terug van het front van Lerida en Balaguer, welke zij naar Gandesa zenden. De regeeringstroepen heb ben den Ebro gepasseerd in een zone van 50 kilometer breedte tusschen Ribarroya en Flix, voor de streek, waar Gandesa en Caspe lig gen. De rivier werd op vier plaatsen overge stoken en de operatie verraste de nationalis tische troepen, die dezen sector bezet hiel den, volkomen. Tarragona gebombardeerd. Uit Barcelona wordt gemeld, dat vliegtui gen van Franco 35 bommen op het centrum van Tarragona geworpen hebben. Er vielen 6 dooden en 25 gewonden: 8 huizen werden vernield. Nadere berichten uit Barcelona omtrent den overtocht over den Ebro melden, dat de ri vier op elf plaatsen door de regeeringstroepen is overgestoken over een lengte van 150 K.M. A AN het Levantfront blijven de regee- ringstroepecn met succes Viver verdedi gen. Gisternacht hebben de nationalisten ge tracht de stellingen tusschen Caudiel en Be- nafer te forceeren. Zij worden echter terugge slagen. De Italiaansche troepen, die aanvallen in de zone van Bejis. op 11 K.M. ten westen van Viver, hebben, na doorgedrongen te zijn in het dal van den Rio Palancia, getracht af te dalen naar het zuiden der provincie Valen cia. Zij werden volgens Havas. ven-ast door een tegenaanval der regeeringstroepen en hun avontgardeformaties werden gedwongen het gehucht Betera, op de helling van de Sierra dpi Toro, oj) te geven. Aan het front van Estramadura in de pro vincie Badajos, hebben de regeeringstroepen na feilen strijd het dorp Gampanario, op 18 K.M. ten oosten van Villanueva de la Serena, moeten opgeven. Na den veldslag der laatste dagen, waarbij de regeeringstroepen hebben moeten wijken voor de felheid der nationalistische aanvallen, hebben zij hun linies opgesteld ten oosten van Madrijalejo. Orellana la Vieja, Campanario, Casteura en Monterrubio de la Serena. De nationalisten zetten hun aanvallen voort in de richting van Almaden, waarbij zij den spoorweg BadajozAlmaden volgen. hun luchtmacht bestookt Cabeza del Buey, halver wege tusschen Castuera en Almaden. De re geeringstroepen organiseeren snel nieuwe ver dedigingsstellingen en verweren zich krach tig. BURGOS, 27 Juli. Het hoofdkwartier van Franco deelt omtrent het offensief aan de Ebro mede: „Dit offensief was slechts een doordringen in de sectoren Flix en Asco. Door een ver rassend snel optreden konden regeeringstroe pen pontons leggen en een landing uitvoeren op den rechteroever, daarop wisten zij voort te dringen, doch slechts een tot anderhalven kilometer ver zonder dat zij er in slaagden, zelfs maar een dorp in bezit te nemen.. De nationalisten hebben hen reeds kunnen tegenhouden en de vliegtuigen hebben de pon tons reeds vernield. Het hooge water heeft de wrakstukken ervan weggevoerd. De gevechten bestaan thans nog slechts uit het vervolgen van den regeeringstroepen en hen de rivier in te jagen. Reeds is een gedeelte van het heroverde gebied weer door nationa listen bezet. Op de nationalistische operatie aan de fronten van Teruel Castellon en Estre- madura heeft deze aanval geen invloed ge had. Daar zijn de operaties normaal verloopen en vandaar zijn geen troepen teruggetrokken. Wat de Barcelona omtrent het Ebro-offensief verklaart, is onjuist. (United Press) Amerika beleefde weer een sensatie. NEW YORK, 27 Juli. Gisteren is de aan dacht van het New Yorksche publiek gevestigd geweest op den 26 jarigen John Ward, die na 'n familietwist uit het raam van de 17de verdie ping van 't Gothamhotel klom, op den smallen rand van de muur ging zitten en dreigde in de diepte te zullen springen. Familieleden trachtten hem terug te roepen en riepen ten einde raad de hulp van de poli tie en de brandweer in. Ondertusschen hadden zich duizenden voorbijgangers voor het hotel verzameld en werd het verkeer in Manhattan urenlang gestremd. De politie bezette de ka- mex-s naast en onder de plek waar Ward zich bevond. Ook zij trachtte Ward van zijn plan af te brengen doch Ward weigerde zijn plaats te verlaten. Hij rookte cigaretten en liet zich zoo nu en dan een glas water reiken terwijl hij op den rand van den muur bleef zitten, zorg vuldig vermijdend dat men bij het aangeven van het water zijn hand zou pakken. Zoo bleef hij 11 uur zitten. In dien tijd verschenen er filmoperateuren en draaiden voor het journaal terwijl verslaggevers te vergeefs trachtten Ward te interviewen. Over de radio werd om de 5 minuten de stand van zaken betreffende Ward over geheel Amerika verbreid. Geheel vertwijfeld besloot de politie Ward tegen zijn wil te redden en een'net van de 16e etage te spannen. Toen Ward dit echter bemerkte stortte hij zich in de diepte. In zijn val viel hij door het glazen afdak van den h^telineanc Hij was op slag dood. ^United Press.) De Fransche pers schenkt zeer veel aan dacht aan de rede. welke minister-president Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden. De „Figaro" schrijft, dat de Engelschen hebben besloten op tijd in te grijpen en hun goede dnensten aan te bieden en Runciman naar Praag te zenden. Hiermede hebben adj Europa een goeden dienst bewezen. „Le Jour" schrijft, dat, alvorens stappeix te doen bij de regeering te Praag, Lord Halifax met Bonnet heeft gesproken. De rede van Chamberlain is een bevestiging hiervan. Leon Blum schrijft in de Populaire": „Men mag zich niet ontveinzen, dat door het aan vaarden van een raadsman, zooals de Tsje chische regeering zoo wijs heeft gedaan, de regeering het voor zichzelf moeilijk heeft ge maakt, zijn raad in den wind te slaan. Het lot van Tsjecho-Slowakije en in zekeren zin het lot van Europa ligt thans in handen van een man. Dit is ernstig. De eerste commentaren in de Duitsche pers over de rede van Chambei'lain in het Lager huis geven blijk van een zekere terughou dendheid en een zeker scepticisme meldt Ha vas. Men wijst vooral op het moeilijke karak ter van de opdracht van Runciman te Praag. De National Zeitung trekt zelfs een verge lijking tusschen den strijd van de nationali teiten in Palestina en de gevolgen, welke een dergelijke stiüjd in Tsjecho-Slowakije zou kunnen hebben. Runciman aanvaardt een moeilijke taak. De Sudeten-Duitschers zullen hem erkennen als objectief deskundige, doch hij mag er niet op rekenen, dat men hem reeds voor het begin van zijn werk met lauweren omkranst. Indien men de Britsche pers mag gelooven dan zal Runciman vertrekken, begeleid door ae beste wenschen van het geheele volk. De Times zeft uitvoerig uiteen, waarom de aan bevelingen, welke Runciman zal doen nie mand verplichten. Hij bevindt zich in een zelfde positie als een vertegenwooi-diger van den Volkenbond, indien deze in de zaak ge mengd zou zijn, hetgeen jammer genoeg niet gaat, aangezien Duitschland betrokken is bij het conflict. De „Daily Mail" schriijft, dat Europa dui delijk moet begrijpen, dat de tegenwoordig heid van Runciman te Praag Engeland niet verplicht om partij te kiezen in het conflict tusschen de Tsjechen en Sudeten-Duitschers. (Voor een uitvoerig verslag van de rede van minister Chamberlain zie men pag. 4.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 344 1 2 H. V. A. 472 1/2—3 Vergde Vorstenl. 8341/2 Amst. Rubber 232 Philips 245—7 AKU 47 3/8—8 1/2. Ned. Scheepvaart Unie 120 Beth. Steel 45 5/8—15/16. U. S. Steel 45 3 446 Republic. Steel 15 1/16—3/8 Anaconda 27 1/49/16 Shell 13 1/814 Letterkundigen weigeren verdere medewerking aan „De Nieuwe Gids". De volgende letterkundigen, dr. H. Gervers- man, Augusta Peaux, Frits van Raalte, Joan nes Reddingius, Leo Rikmenspoel, dr. P. H. Ritter Jr., mr. dr. Benno J. Stokvis, dr. Aeg. W. Timmerman. Aleiöa Timmerman-van Pelle- com, Cornells Veth, J. J. Zeldenthuis, Marie Schmitz, jhr. dr. Nico van Suchtelen, Laurens van der Waals, J. K. Rensburg, dr. J. D. Bie- rens de Haan, Eva Raadt-de Canter, mr. Fran cois Pauwels, Maurits Dekker, Sam Goudsmit, Jacob Hiegentlich, prof. P. H. van Moerker ken, R. van Genderen Stort, Willem de Wijk, Willem de Mérode, M. H. van Campen, Max Kijzer en M. Mok, allen behoorende tot de me dewerkers van „De Nieuwe .Gids", deelen ons mede, dat zij kennis genomen hebben van het feit, dat na het overlijden van dr. Willem Kloos „De Nieuwe Gids" van de N.V. Electr. Drukkerij Luctor et Emergo werd gekocht door het coöperatief uitgeversbedrijf U.A. te 's-Gra- venhage, en dat tot de redactie is toegetreden de bekende fascist, lid van Zwart-Front, dr. A. A. Haighton. overwegende, dat daardoor een belangrijke fascistische invloed aanwezig is in de leiding van den nieuwen gids. en daardoor het gevaar ontstaat, dat de humanistisch-de- mocratische traditie van het tijdschrift teloor gaat, niet meer als medewerkers van het tijd schrift wenschen op te treden en besluiten dit ter kennis te brengen van het Nederlandsche publiek Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Waar gaan de oude rijwielplaatjes heen? Nog enkele dagen scheiden ons van den eersten Augustus. De verwisseling van de oude rijwielplaatjes zal dan weer plaats vinden. Ongeveer drie millioen belastingmerken heb ben dan hun dienst weer gedaan en zijn voor de bezitters waardeloos geworden. Wat zult U met het voor U niets meer be- teekenend rijwielplaatje doen? Toch zeker niet wegwerpen? De Stichting .Steunfonds van de Vereeni- ging tot bevordering der belangen van Tuber- culose-patienten in Nederland", die reeds een achttal jaren de oude rijwielplaatjes, lood, tin, zink. zilverpapier, capsules van melk- flesschen enz. ten bate van de t.b.c.-bestrijding inzamelt en steun verleent zonder onder scheid van richting of geloof, doet ook nu weer een ernstig beroep op de geheele Ne derlandsche bevolking haar in haar moei- zamen arbeid te steunen. Verzamelt de oude metalen zooveel als ge kunt, waardoor weilicht weer enkele bedreig de menschenlevens kunnen worden gered! Brengt een en ander daar, waar onze bil jetten hangen! Voor het plaatselijk comité. Al. A. P. DE HILSTER,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2