Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERD'A'G 28 J U EI T938 HAXREEM'S DKGBESB 8 Het groote rioleeringsplan voor Haarlem aan genomen. Verschillende andere werkobjecten die in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. 75 krotten werden onbewoonbaar verklaard. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Haarlem. Voorzitter: de burgemeester. PUNT 1. Beëediging en installatie van een nieuw inkomend lid. De heer Vliegen (S.DA.P.) legt de beloften af. De voorzitter wenscht hem geluk met zijn benoeming. De overladen agenda. De heer Peper (communist) maakte er bezwaar tegen dat B. en W. den moed hebben nu nadat er in 5 weken niet vergaderd is te komen met een agenda van 33 punten. De raad moet vaker vergaderen. De heer Bijvoet (r.-k.) deelde mede, dat ook in andere fracties dit bezwaar gevoeld is. Daarom stelde hij mede namens de heeren Noordhoff (S.D.A.P.)van Dam (V.D.) en Wol zak (A.-R.) voor 7 putnen van de agenda aan te houden tot de volgende vergadering. De voorzitter had er geen bezwaar te gen dat eenige punten werden aangehouden. Het is evenwel beter ze nog niet van de agen da af te voeren, maar ze voorloopig te ver schuiven tot het laatst. De heer Noordho ff (SJD.A.P.) had te gen die gedachte bezwaar. Hij wil een uit spraak hebben dat de raad niet voor zulke zware agenda's wordt geplaatst. De voorzitter ontraadde dit nogmaals. Er is toch de mogelijkheid open gehouden een avondvergadering te houden. Geroep: Ja, ja. De voorzitter: als men daartegen be zwaar heeft Een stem: Ons reglement van orde bepaalt, dat het de gewoonte is om de 14 da gen te vergaderen. Er moet gewaakt worden tegen overalden agenda's. De heer Ca stricum (r.-k.) was tegen al te korte zittingen van den raad. Hij voelde iets voor het denkbeeld van den voorzitter. Laat men vergaderen tot 6 uur. De voorzitter: Laten wij dit denkbeeld overnemen. De heer B ij v o e t (R.K.) handhaafde het voorstel. Er zijn niet alleen raadsvergaderin gen. maar ook fractie-vergaderingen. Op die laatste bijeenkomsten kunnen lange agenda's wel afgehandeld worden. Er is daarom van te voren overleg gepleegd tusschen de rechtsche en de soc. dem. raadsfracties. De 7 punten zijn dus niet in de fracties behandeld. De Voorzitter liet nog een woord van protest hooren dat de fracties vooraf beraden wat er in den raad behandeld zal worden. Dat is niet juist. Spreker is tenslotte niet tegen aanhouden der 7 punten, maar er is tijd tot behandelen, tenzij de raad uitdruk kelijk zegt, dat er geen avondvergaderingen moeten worden gehouden. De heer Noordhoff: Als wij om de 14 dagen vergaderen zijn wij bereid als het noo- dig is ook 't avonds te vergaderen. De heer Bijvoet vond het niet juist, dat de voorzitter er tegen protesteert, dat twee voorzitters van fracties van te voren even overleggen over het behandelen der agenda. De voorzitter stelt de agenda vast, maar de raad moet de punten behandelen. De raad zou desnoods kunnen besluiten de punten niet te behandelen. De Voorzitter: Laten wij deze debatten niet te lang rekken. Zijn protest gaat tegen een voorstel ter motiveering van het voorstel der huren. Spreker nam tenslotte het voorstel van de 4 raadsleden over. Aangehouden werden dus de volgende voor stellen Verplaatsing woonwagenkamp. Aanvulling der Politieverordening (recla me voor anti-conceptioneele middelen). Reglement voor de Reiniging. Aanleg van een pergola en opstellen van banken in het Noorder Sportpark. Verleenen van een bijdrage voor den her bouw van den molen „de Adriaan". Reglementeering van den markt- en straat handel. Zaterdagavondsluiting van winkels. Kasgeld. De heer Van der Wall (C.-H.) wethou der van financiën, deelde mede, dat het noo- dig is het maximum voor het opnemen van kasgeld te verhoogen van 6 tot 7 millioen. Ontslagen. Mededeelingen en ingekomen stukken. De heer J. Pot, leeraar aan de H.B.S. A ver- zocht eervol ontslag. De heer C H. Folkerts, hoofd van school No. 43.- vraagt om gezondheidsredenen eervol1 ontslag. Mej. J. M. E. van Baer vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan de Centrale School No. 1. Mej. B. J. Bellaart vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan school 3. Alle ontslagen worden eervol verleend. Overplaatsing van een onderwijzeres Herstemming over het voorstel Drilsma om. mej. Francken over te plaatsen als onderwij zeres van school 30 naar 23. De heer Drilsma (SJD.A.P.) stelde voor de debatten te heropenen. Mevrouw S cheltema (V. B.) had be zwaar. De raad besloot tot heropening. De heer Drilsma deelde mede, dat hij be reid was zijn voorstel 'in te trekken. Hij houdt vol dat mei. Francken. recht had op over plaatsing. maar het belang der betrokken school eischt. dat hier een jeugdiger kracht wordt benoemd. Mevrouw Scheltema: dan neem ik het voorstel over. Zij meende, dat de omstandig heden niet veranderd zijn. De heer Drilsma neemt de bezwaren tegen de overplaatsing te hoog op. De heer Visser (C.-H.) diende een amen dement in om bij een eerstvolgende vacature mej. Francken over te plaatsen. De raad ging over in een zitting met geslo ten deuren. (Bovenstaande is reeds in een deel onze' vorige ovlage ovgenomen.) Na een half uur werd de openbare vergade ring heropend. Het voorstel van mevr. Scheltema om mej. Francken over te plaatsen werd verworpen met i23 tegen 14 stemmen Hamerstukken. Zonder discussie werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen. Voorstel van B. en w. tot het verleenen van eervol ontslag aan dr. W. L. Nolke, als leeraar aan het Gymnasium. Voorstel van B. en W. tot instandhouding van de openbare lagere school te Spaarndam. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor de uitbreiding der bijzondere school aan de Louise de Colignylaan. Voorstel van B. en w. tot toekenning van een subsidie aan de stichting Borgstellings fonds voor Kennemerland. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden voor de viering van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin- ging. (De communisten waren alleen tegen). Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit inzake overdracht van grond aan de Gibraltarstraat. Voorstel van B. en W.. tot verkoop van grond: a. Muiderslotweg (N.V. Vondelkwartier). b. Jan Luykenstraat (idem). c. Gonnetstraat (F. Hop). Voorstel van B. en w. tot het aanvaarden van voor straat bestemden grond (Ekster straat en omgeving). Voorstel van B. en W. tot overschrijving van de huur van het perceel Groote Houtstraat 1. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van verschillende verbeteringen in het ge bouw van de Bank van Leening in de Kleine Houtstraat. Voorstel van B. en w. om een kwakel over de Westergracht te bouwen. Begrooti tig 1937. B. en W. stellen voor de 3e en 4e suppl. be grooting dienst 1937 vast te stellen. De heer Castricum (r.-k.) zou op enkele details bij de behandeling der rekening te rugkomen. Hij vond het verkeerd dat ver schillende posten zijn overschreden. De heer Van der Wall (C.-H.)wethou der van financiën, zei dat het soms niet mo gelijk is overschrijding van verschillende pos ten te voorkomen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Verlichting Gymnasium B. en W. vroegen een credict voor verbete ring der verlichting van het Gymnasium. Mevrouw Scheltema (V.B.) drong aan voor dit werk een prijsopgave te laten doen door particuliere werkgevers. De voorzitter zegde dit toe. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van 75 huizen. De heer Castricum (R.-K.) wees er op, dat de regeering de mogelijkheid heeft ge opend om arbeiderswoningen van particulie ren te verbeteren. Er wordt dan door het rijk een subsidie gegeven. Kan dit ook toegepast worden bij deze woningen? De heer Klein (R.-K.) zei. dat vele wo ningeigenaren aan den financieelen afgrond staan. Laten B. en W. daarom zoo soepel mo gelijk handelen. De heer Peper (communist)deze wonin gen zijn absoluut ongeschikt ter bewoning. De bestrating bij de bedoelde perceelen is ook heel slecht. Er zijn evenwel huizen onder die een lage huur doen. Zal het mogelijk zijn andere huizen voor deze menschen te vinden tegen dezelfde lage huur? Anders moet de ge meente hen tegemoet komen. De heer Wolzak (A.-R.) zei dat er een adres is van den heer Jacques om perceel Lange Lakenstraat 17 niet onbewoonbaar te verklaren. Hij heeft er al'veel aan verbeterd en wil er nog meer aan doen. Is het daarom niet mogelijk om de beslissing op dit perdeel nog aan te houden? De heer Van Dam (V.D.) vroeg of er on der de 75 huizen nog perceelen zijn die verbe terd kunnen worden. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.) wethouder, zei. dat de 75 woningen die B. en W. nu onbe woonbaar willen verklaren, niet geschikt zijn om verbeterd te worden. B. en W. zijn steeds bezig om eigenaren van huizen die verbeterd kunen worden, daartoe aan te zetten. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van het aanbod van de Regeering. De Volksgezondheid heeft ook gemeend, dat die 75 huizen niet meer te verbeteren zijn. Ged. Staten moeten beslissen over het besluit dat de Raad neemt. Belang hebbenden kunnen dus bij Ged. Staten in be roep gaan. In het belang van de Volksgezondheid moe ten al deze woningen onbewoonbaar verklaard worden. Voor het tot ontruiming komt duurt eenigen tijd. Soms zijn er eenige jaren mee gemoeid. Voor bijzondere gevallen handelen B en W. soepel. De Woningwet opent de mo gelijkheid om de menschen aan een nieuwe woning te helpen. Het is de bedoeling van B. en W. om gezinnen die geen hoogere huur kunnen betalen te helpen aan een betere wo ning. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Het rioleeringsplan. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet van 5 millioen gulden voor het maken van een centraal rioleerings- stelsel, waarbij gebruik gemaakt wordt van de hulp van het Werkfonds wat de financie ring betreft,. De heer Castricum (r.k.) vond het toe te juichen dat B. en W. met dit voorstel ge komen zijn. Het is een belang der gemeente dat eindelijk de rioleeringsquaestie opgelost zal worden, ook al zal daarmee misschien een belastingverhooging in de toekomst ge paard moeten gaan. Spreker betreurt het evenwel, dat de regee- ring den eisch gesteld heeft, dat f750.000 van de f 5.000.000 in werkverschaffing moet wor den verwerkt. De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei, dat Haarlem benijd zal worden door verschil lende gemeenten in ons land. dat hier zoo'n belangrijk object voor werkverruiming kan worden uitgevoerd. Spreker heeft evenwel drie bezwaren. De tijd van 10 jaar voor de uitvoering is te lang. Als de crisis nog 10 jaar duurt, zal voor die tijd verstreken is reeds een ordening moeten zijn gekomen, waardoor het laatste deel van dit werk vermoedelijk onder andere omstandigheden zal worden uitge voerd. Het is bovendien ongewenscht om de stadgenooten 10 jaar lang lastig te vallen met opgebroken straten. Het is bovendien een belang voor de tegen woordige werkloozen om in de eerste jaren van het werk een zoo groot mogelijk gedeelte uit te voeren. Het feit. dat de eigenaren der woningen wat meer rioolbealsting zullen moeten beta len is niet erg, het is slechts een verhooging van fl,20 op f 4. Het is de bedoeling f750.000 in werkver schaffing te laten verwerken. Daaronder zouden dan behooren het aansluiten der rioolputten, maar dat is verkeerd, want dat kunnen alleen vakmenschen doen. Het is on billijk te eischen, dat vakmenschen zulk werk doen tegen werkverschaffingsloonen. Spreker stelde een motie voor, om B. en W. uit te noodigen met de regeering in overleg to treden om het geheele werk als object van werkverruiming uit te voeren (dus geen deel als werkverschaffing). De heer Wolzak (A.R.) zei, dat de Volks gezondheid in een stad zooveel mogelijk moet worden bevorderd. Het is waar de grach ten stinken soms, maar dat is alleen bij erge warme dagen. Het is goed als er werk gezocht wordt voor de werkloozen, maar er zijn nog wel andere objecten. Bijvoorbeeld het garven van de ha ven. Bovendien moet de vraag gesteld worden of de gemeente er wel veel financieel voor deel van heeft als werkloozen aan het werk gezet worden. De uitkeeringen aan steun die voor rekening der gemeente komen vermin deren niet veel. Spreker ontleent aan de offi- cieele verslagen der gemeente verschillende cijfers waaruit blijkt, dat de gemeente soms meer uitkeert als het aantal werkloozen da lende is. Haarlem moet, al krijgt het geld uit het Werkfonds, tenslotte toch rente en aflossing opbrengen. Dat zal te drukkend voor de ge meente zijn. Te meer omdat er f 100.000 per jaar bijkomt voor exploitatie der zuiverings inrichting. De belangen der gemeente zijn gebaat bij een goede rioleering, maar ook is het waar dat een goed financieel beleid een belang dei- gemeente is. Reeds nu zucht de gemeente elk jaar onder tekorten. De rekening over 1937 is nog niet opgemaakt, maar nu staat al vast. dat het tekort minstens f427.000 is. B. en W. beloven aan den Raad nog te zullen trachten het rijk te bewegen tot gunstiger financieele voorwaarden voor Haarlem. Maar zullen die onderhandelingen gunstig verloopen. Als de Raad het voorstel van B. en W. aan neemt, zal daarmee beslist zijn, dat voor ja ren de mogelijkheid van een belastingverla ging uitgesloten zal zijn. De heer Peper (C.H.) betoogde, dat het een gemeentebelang is dat een einde komt aan de rioleeringsmisère. Er is nu niet veel verschil meer tusschen de contractloonen en de Werkfondsloonen, zoodat de communisten geen reden meer hebben bezwaren te uiten tegen de Werkfondsloonen. De tijd is geko men dat de arbeiders zich zullen moeten ver eenigen om de contractloonen weer verhoogd te krijgen, maar die zaak is nu niet aan de orde. Het is verkeerd 10 jaar over dit rioleerings plan te doen. Er moet naar een vluggere uit voering gestreefd worden, ook in het belang der werkloozen. De heer Wester veld (s.d.a.p.) vertelde dat de Schotersingel Dinsdagavond stonk. Dat was een aanwijzing, dat het rioleerings plan zoo spoedig mogelijk moet worden uit gevoerd. Het voorstel zal evenwel ernstige gevolgen voor de financiën der gemeente hebben. Het rijk heeft wel aan Haarlem offers aangeboden maar een nadere bestudeering toont aan, dat die offers niet zoo groot zijn als eerst schijnt. Het is namelijk een feit, dat het rijk het meest profiteert van een vermindering van het aantal werkloozen. De gemeente zal f 160.000 aan rente en af lossing moeten betalen. Maar dat begint pas over 10 jaar. In dien tijd kan veel verande ren. Ook het inzicht bij de regeering over de financieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. Vooral de gemeenten die veel kosten aan werkloozen- en armenzorg hebben, moe ten in de toekomst tegemoet gekomen wor den. Daarvan zal ook Haarlem profiteeren. Het zou overdreven pessimisme zijn, als wij meenen dat Haarlem over 10 jaar niet in staat zal zijn de kosten te betalen voor een goed rioleringsstelsel. Wij moeten vertrouwen heb ben in de toekomst van onze stad. De heer M e ij e r s (S.D.A.P.) zei, dat het een zeer mooi object is voor werkverruiming. Bovendien eischt het belang der gemeente, dat er een einde komt aan de open riolen. Er wordt evenwel door de overheid te weinig uitgevoerd tegen normale loonen. Alles is werkverruiming en werkverschaffing gewor den en dat is verkeerd. Het bouwbedrijf staat er slecht voor, het is daarom noodig. dat er meer normale objecten aan de markt ko men. Aan de rioleering zullen arbeiders moe ten werken tegen 33 pet. lager loon dan in de contracten voor het vrije bedrijf is vastge legd. Kan er in zulke gevallen een toeslag op dat loon gegeven worden aan de vakarbei ders? Spreker vond het aanlokkelijk voor het amendement Klein Schiphorst te stemmen, maar hij vreest, dat de regeering dan bezwa ren zal maken. Iets anders is als B. en W. het amendement overnemen, dan staat de ge meente sterker. De heer Schuifsma (C.D.U.) betuigde zijn instemming met het voorstel van B. en W. Alleen de tijd van 10 jaar voor de uitvoering acht hij te lang. De heer Blankevoort (V.B.) zou slechts met schroom zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven, in verband met de financieele lasten die op de gemeente zullen gaan druk ken. Haarlem moet in de toekomst vrij komen van het toezicht van het rijk en die moge lijkheid wordt nu kleiner gemaakt. De heer Visser (C.H.) had ook met inge nomenheid het voorstel van B. en W. ontvan gen. De gemeente kan tegenwoordig zulke ob jecten niet tegen normale loonen laten uitvoe ren. Dank zij nu de crisis, krijgen wij een be hoorlijke rioleering. Spreker is niet opti mistisch wat de toekomst betreft, het is helaas nu geen crisis meer, maar een blijvende toe stand geworden. De heer Van Dam (V.D.) zou gaarne zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. Het college verdient hulde voor zijn succes dat het voor dit object voor Haarlem de medewer king van het Werkfonds kon krijgen. Het zal ge wenscht zijn het werk over kor- teren tijd dan tien jaar te verdeelen. Voor 10 jaar zou het slechts werk beteekenen voor 160 arbeiders. Dat is te weinig, terwijl er bo vendien kans is. dat er over jaren geen be hoefte meer is aan werkverschaffing. Spreker maakt zich niet al te bezorgd over den financieelen kant. Er is geen gemeente meer die een sluitende begrooting heeft. Alle gemeenten drijven op het rijk. althans de ge meenten die veel werkloozen hebben. De heer Wolzak (A.R.) laten we dan maar geen begrooting meer maken. De heer Van der Veldt (R.K.) zei dat de werkloozen verlangend hebben uitgezien naar het oogenblik, waarop dit voorstel be handeld zou worden. Gelukkig is slechts door de regeering geëlscht, dat 1/7 van het werk in werkverschaffing moet worden uitgevoerd. In het algemeen is spreker tegen werkver schaffingsobjecten, maar ln dit geval zal hij toch zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. De heer R e i n a 1 d a (S.D.A.P.)wethouder van Openbare Werken, zei, dat B. en W. er kentelijk zijn voor de hulde aan hun college gebracht. De dienst van Openbare Werken heeft in deze uitstekend werk verricht. Ook brengt spreker hulde aan den technischen dienst van het Werkfonds voor de medewer king daarbij betoond. Het is het belangrijkste voorstel dat in mis schien 10 jaar van de tafel van B. en W. ge komen is. De nadeelen zijn, dat in de toekomst zware financieele lasten op de gemeentenaren wor den gelegd. Maar het college heeft niet ge schroomd die lasten te aanvaarden, omdat een groot belang der gemeente bevorderd zal worden. Met de gemeente Bloemendaal zal samen gewerkt worden om tezamen een goede riolee ring te verkrijgen. Haarlem moet, 3'/i millioen gulden uitgeven voor den aanleg van de rio leering en l»/a millioen voor de zuive- rings-installatie. Deze installatie zal f 100.000 per jaar aan exploitatie kosten. Het rijk is bereid aan de gemeente het geld te geven tegen 2*/s pet. (een pet. lager dan de gewoonte is.) Het college van B. en W. staat op het standpunt, dat het offer van de zijde der regeering te gering is. Daarom wordt door het college ge tracht, dat de rente slechts 2 pet zal bedragen. Voor dit Haarlemsche standpunt is zeer veel te zeggen, omdat het rijk het allermeese profi teert van een vermindering der werkloos heid. Na 10 jaar zal de gemeente 40 jaar lang 160.000 a 170.000 per jaar moeten op brengen voor rente en aflossing. B. en W. hebben aan de regeering gevraagd vrijgesteld te worden van de verplichting tot betaling van de jaren dat Haarlem extra steun van de regeering moest hebben voor het sluitend maken der begrooting. Spreker hoopt, dat de regeering aan dit billijk verlangen der gemeente zal voldoen. Het is niet de schuld van Haarlem dat per jaar 2 millioen gulden betaald moet worden voor werkloozensteun en armenzorg. Als over 10 jaar de werkloosheid nog op hetzelfde peil is als nu, dan zal de financieele toestand van de gemeente en de regeering ook geheel in de war zijn. Dan moeten toch buitengewone maatregelen genomen worden. Maar wij mogen vertrouwen hebben in de toekomst der gemeente. Uitvoering van het rioolplan zal de vestigingsmogelijkheden voor de gemeente vergrooten. Van groot belang is ook de werkverruiming die door dit voorstel zal ontstqan. De organisaties van werknemers zijn met het Werkfonds tot overeen stemming gekomen over de loonen die betaald zullen worden. Er zal 2.000.000 gulden in werkverrui ming uitbetaald worden. B. en W. hebben voorgesteld het werk in 10 jaar uit te voeren. Theoretisch en practisch is het misschien mogelijk het werk in 2 a 3 jaar uit te voeren. Maar dat zou geen ge- meerttebelang zijn, het werk mag nooit een trekpleister worden om arbeidskrachten van buiten te halen. Er moet verband bestaan met de curve van de werkloosheid te Haarlem. Als over 5 jaar eens een zeer sterke daling van het werkloozencijfer zou te constateeren zijn, zou dit beteekenen, dat de uitvoering van het rioleeringsplan vertraagd zal worden. B. en W. denken er niet aan het werk in eens op te soupeeren. De termijn van 10 jaar moet men niet te abstrakt nemen, het kan best zijn dat het 8 jaar wordt. De zuiveringsinstallatie zal berekend zijn voor 50 jaar wat betreft den groei der ge meente. In de stad zullen veel opbrekingen moeten plaats hebben, zoodat gewenscht is dat het werk zoo goed mogelijk geregeld wordt om de overlast zooveel mogelijk te beperken. Het zou, uit financieel opzicht bekeken, voor Haarlem het goedkoopst zijn, als het geheele werk in werkverschaffing zou worden uitge voerd. Maar dit werd door het college van B, en W. niet gewenscht. Een klein gedeelte (15 pOt.) zal slechts in werkverschaffing gebracht worden. Dit is ook voor de werkloozen van belang, anders zouden de Haarlemsche werk loozen uitgezonden moeten worden naar de rijkswerkverschaffing in het Oosten van het land en dat zouden B. en W. betreuren. Het grootste gedeelte van het werk zal wor den uitgevoerd door vakarbeiders. 41/4 millioen van de 5 millioen wordt bestemd voor werk op Werkfondsbasis. De raadsagenda van heden brengt 5V2 mil lioen aan werkobjecten. Het overgroote deel 77 pCt. daarvan wordt op Werkfonds basis uitgevoerd. Haarlem heeft nog steeds veel werk op normale wijze laten uitvoeren, daarnaast zeer veel werk op Werkfondsbasis en in verhouding weinig in werkverschaffing. Werken in werkverschaffing uitgevoerd komen duur, maar het is toch een belang voor de gemeente en voor de werkloozen. De vrije markt en de Werkfondsobjecten nemen de beste vaklieden van de arbeidsmarkt, zoo- dat de minder bekwame arbeiders overblij ven. Maar het is toch goed, dat die menschen ook eens en kans krijgen om weer te gaan werken. De heer Klein Schiphorst heeft gezegd, dat B. en W. voor de werkverschaffing werk gekregen hebben dat alleen uitgevoerd kan worden door vakarbeiders. Als zijn opmerking juist is. zal ander werk voor de werkverschaffing gezocht worden. Dat is geen bezwaar, want slechts 16 pCt. van het geheele werk moet in werk verschaffing uitgevoerd worden. B. en W. kunnen het voorstel van den heer Klein Schiphorst niet overnemen, want als er opnieuw met de regeering onderhandeld moet worden, is er kans, dat gèëischt wordt dat een grooter deel van het werk in werk verschaffing wordt gebracht. Spreker hoopt namens B. en W., dat de raad het belangrijke voorstel van B. en W. zal aan vaarden (applaus). De heer V a n Li e m t (R.K.)wethouder van sociale zaken, bestreed de cijfers van den heer Wolzak, dat meer aan steun wordt uitgegeven bij een dalende werkloosheid. Wel is een feit, dat Armenzorg steeds zwaardere offers van de gemeentekas eischt. daarvoor zijn verschil lende oorzaken, oa. de langere levensduur der menschen. Het rioleeringsplan heeft belangrijke mate- rieele voordeelen, maar het moreele voordeel werk voor de werkloozen is van nog meer be teekenis. Het college van B. en W. streeft er steeds naar om zooveel mogelijk arbeid voor de werkloozen te zoeken. Normaal werk en ob jecten en Werkfonds en werkverschaffing. Het volgend jaar zal ook begonnen worden met het graven van de haven en het aan leggen van het industrieterrein in den Waar- derpolder. De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei dat als B. en W. bang zijn dat er niet vol doende vakbekwame arbeiders onder de werk loozen zullen zijn om het rioleeringsplan in een wat vlugger tempo uit te voeren, dan be hoeft men heelemaal niet te denken aan de uitvoering van het werk tot verhooging van de spoorbaan, want dan zijn daar zeker geen arbeiders voor beschikbaar. Spreker handhaafde zijn voorstel om te trachten het geheele rioleeringswerk als Werk- fondsoibject te laten uitvoeren. Wij moeten hee lemaal van de werkverschaffing af. Aanneming van zijn voorstel behoeft geen vertraging op te leveren. Er kan toch onmiddellijk met de uitvoering van het werk begonnen worden. De heer Rei na Ida (S. D. A. P.), wethou der, wees opnieuw het denkbeeld af. De zaak is, dat hoogstens f 750.000 in werkver schaffing zal worden uitgevoerd, B. en W. zul len er naar streven zoo mogelijk dit bedrag nog te verkleinen. Apeldoorn heeft al het rioleeringswerk in werkverschaffing moeten uitvoeren. Als B. en W. weer moeten onderhan delen is er gevaar dat het tegenovergestelde bereikt wordt dan de heer Klein Schiphorst beoogd. Bij het object tot verhooging van de spoor baan, waarover B. en W. aan het onderhande len zijn, komen dezelfde vraagstukken aan de orde. B. en W. verspreiden de verschillen de objecten over verschillende jaren. De voorzitter drong ook bij den heer Klein Schiphorst aan om zijn voorstel in te trekken. De heer Klein Schiphorst erkende dat B. en W. reeds veel bereikt hebben. Om het voorstel niet in gevaar te brengen trok hij voorloopig zijn voorstel in. De heer Peper (communist) stelde voor den ter-mijn voor uitvoering te beperke* tot jaar. Deze motie werd niet voldoende gesteund.. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen, alleen de heer Castricum stemde tegen. De voorzitter: Ik hoop dat dit gewich tige besluit zal strekken tot zegen der ge meente. (Applaus) W erkver scli af fi n g. Voorstel van B. en W. om verschillende ob jecten in werkverschaffing te laten uitvoeren door den dienst voor den Hout en de Plant soenen. De heer van der Veldt (r.k.) vroeg of als het voorstel niet aangenomen wordt, de Haar lemsche werkloozen naar de rijkswerkver schaffing gezonden moeten worden. De heer van Kessel (r.k.) betreurde het dat de commissie voor den Hout en de Plant soenen niet over dit voorstel is gehoord. De heer Castricum (r.k.) handhaafde zijn bezwaren tegen werken in werkverschaf fing. De heer van Liemt (r.k.), wethouder, zei. dat alleen de aanneming van de voorstellen van B. en W. kan medewerken om te voorko men, dat de Haarlemsche werkloozen naar el ders moeten worden gestuurd. De heer van Kessel heeft gelijk met zijn op merking. Voor de uitvoering zal de commissie nog gehoord worden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De heer Castricum stemde tegen. Een Sportkaren in Haarlem-Noord. Voorstel van B. en W. om een crediet van f 194.000 beschikbaar te stellen voor den aan leg van een sporthaven aan het Noorder Bui ten Spaarne, waarbij ook begrepen is de bouw van bootenloodsen, alsook van een club gebouw en restaurant. De heer M e ij e r s (s.d.a.p.) meende, dat het zetten van gebouwen geen werk is om in werkverschaffing uit te voeren. Daarbij is immers vakbekwaamheid noodig. Spreker stelde dan ook voor te besluiten dit onderdeel van het werk niet in werkverschaffing te brengen. Het zou wel gaan als een Werkfonds object. De heer Peper (communist) steunde dit voorstel. De soliditeit der gebouwen zal eE door winnen. De heer Klein Schiphorst (r.k.) vond het geheele werk niet geschikt voor werkver schaffing. Als B. en W. het voorstel Meijers niet overnemen zal spreker tegen het geheele voorstel stemmen. Mevrouw Scheltema (V.B.) .vond het geheele voorstel overbodig. De" gemeente moet geen clubhuizen en restaurants gaan bouwen. De exploitatie zal heel wat kosten. Zijn er ge gadigden voor de exploitatie? Of gaat de ge meente het zelf exploiteeren? De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei dat B. en W. 't voornemen hebben nog dit jaar met het werk te beginnen. Het grond werk is 2/3 van het object. B. en W. zijn gene gen om te bekijken of het mogelijk zal zijn het zetten der gebouwen (1/3-deel) op andere wijze uit te voeren. Zij zullen dus later nog praeadvies uitbrengen over het voorstel Meyers. Dan kunnen B. en W. ook mededee- len hoe zij zich de exploitatie zullen voor stellen. B. en W. hebben het plan de bestaan de clubs daarbij in te schakelen. Het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. De heer Castricum stemde tegen. Sport- en Speelterrein aan het Z. B. Spaarne. Voorstel van B. en W. tot aanleg van sport en speelterreinen nabij den Schalkwij kerweg. De heer Schaafsma (C. D. U.) 'drong er op aan ook te denken aan het vervullen van den wensch der bewoners van dit kwartier om ook een zweminrichting te maken. De heer Reinalda (s.d.a.p.', wethouder, zei dat in de toekomst een zweminrichting zal gebouwd worden aan de Zomervaart. Weer met de stem van den heer Castricum tegen werd het voorstel van B. en W. aan genomen.. Omlegging Ooster- singelgracht. Voorstel van B. en W. tot omlegging van de Oostersingelgracht en uitvoering van daar mee in verband staande werken. De heer Meyers (s.d.a.p.) was er op tegen het bouwen van een brug in werkverschaf fing te laten uitvoeren. Er moeten vaklieden aan gezet worden. Hij stelde voor dit werk op andere wijze te laten uitvoeren. De heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder, zei dat dit voorstel niet kan worden aange nomen, omdat het een onderdeel van het havenplan betreft. Het gaat hier over het maken van een eenvoudige brug. Iedere werk- looze handarbeider kan er aan gezet worden. De heer Klein Schiphorst (r.k.) steunde het voorstel Meijers. De heer Meijers: ik ben vakarbeider en kan het beoordeelen. Ik spreek niet over het uitgeven van boeken De heer Reinalda, wethouder, zei, dat Openbare Werken de volle verantwoordelijk heid op zich neemt voor het bouwen van deze brug in werkverschaffing. Het voorstel Meijers werd verworpen met 22 tegen 14 stemmen. Het geheele voorstel van B. en W. werd aangenomen met 5 stemmen tegen. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid van het bestuur der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs Fr. P. J. van Swieten. Tot onderwijzeres aan school 23 mej. P, J. v. d. Berg. v.Tot onderwijzers (essen) bij het openbaar la ger onderwijs mej. C. C. H. Luynenburg, d€$ heer G. Hoekstra en de heer E. Gottschal.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10