Haarlem's Dagblad 51 millioen gulden aan werk in Haarlem. Nederland protesteert Verkeerstelling. Ochtendbeurs Amsterdam 56e Jaargang No. 16901 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIM ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 28 Juli 1938 Abonnementen per u-eek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiên1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 035. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonneincntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het groote rioleeringsplan. Belangrijke beslissing van den Haarlemschen gemeenteraad. De uitbreiding van het Haarlemsche Stadhuis. De gemeenteraad van Haarlem heeft' Woensdagmiddag een reeks belangrijke be sluiten genomen die behalve voor den bloei van de stad ook van zeer veel beteekenis zijn voor de werkloosheidsbestrijding. Allereerst het besluit tot uitvoering van het groote rioleeringsplan Het groote rioleeringsplan. De kosten van dit project zijn niet minder dan 5 millioen gulden. ZV2 millioen zijn noo- dig voor het leggen van het groote centrale rioolstelsel. V/2 millioen voor den bouw van een installatie in den Waarderpolder voor zuivering van het rioolvocht voor het in het Spaarne gestort wordt. De gemeente krijgt het geld van het Werk fonds tegen een rente van 2V2 pet. De aflos sing moet beginnen op 31 December van het jaar volgende op dat waarin de laatste ter mijn van het voorschot betaald is. Daar ge rekend wordt, dat de uitvoering van het werk 10 jaar zal duren, moet de aflossing dus be ginnen op 31 December 1948. Tot aan het be gin van de aflossing is de gemeente ook geen rente verschuldigd. De heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, zette bij de gedachtenwis- seling in den Raad uiteen, dat Haarlem voor de werkloozen een belangrijke concessie in den Haag kon bewerken. Elders worden zulke rioleeringswerken geheel als werkverschaf fingsobject uitgevoerd, maar hier heeft de regeering en het Werkfonds goedgevonden, dat slechts 15 pet in werkverschaffing komt. de overige 85 pet. worden uitgevoerd als Werkfondsobject, dus tegen loonen die slechts iets beneden de contractloonen iiggen. Het college van B. en W. meent, dat wat den financieelen kant betreft de gemeente aanspraak heeft op nog wat grooter offer van de regeering. Er wordt nog met den Haag onderhandeld om de rente van 2y2 tot 2 pet. te verlagen. Tevens heeft het college aan de regeering gevraagd een toezegging te mogen ontvangen naar aanleiding van zijn verzoek om kwijt schelding van verschuldigde betalingen aan rente en aflossing zoo lang de finan- cieele positie der gemeente geheele of gedeeltelijke betaling niet zou toelaten zon der een beroep te doen op een extra uitkee- ring uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Op dit punt duren de onderhandelingen met de regeering nog voort. In den raad werd er op aangedrongen den termijn van 10 jaar voor de uitvoering van het geheele plan te bekorten. Van de tafel van B. en W. werd geantwoord, dat 10 jaar als maximum is gesteld, het is best mogelijk dat het bijvoorbeeld 8 jaar wordt. Het tempo zal van verschillende om standigheden afhangen, o.a. van het verloop op de Haarlemsche arbeidsmarkt. Daalt het werkloozencijfer in de toekomst, dan is te verwachten, dat het tempo van uitvoering langer zal zijn, dan bij onverminderde of stij gende werkloosheid. De burgemeester wenschte, nadat het voor stel van B. en W. was aangenomen, den Raad geluk met dit voor de gemeente zoo hoogst belangrijke besluit, waarvan hij veel goeds verwachtte voor den bloei van Haarlem. De raad applaudiseerde. De Sporthaven in Haarlem-Noord. Ook nam de raad het voorstel van B. en W. aan om ter hoogte van de Jan Gij zenvaart aan het Noorder Buiten Spaarne een sport haven te maken. Daarbij is begrepen den bouw van loodsen voor booten en kano's, een clubgebouw en een restaurant. De totale kosten zijn begroot op 194.000. Het grondwerk waarmede 2/3 van het crediet is gemoeid wordt in werkverschaf fing uitgevoerd. Op voorstel van den heer Meijers (S.D.A.P.) is uit het besluit gelicht de bouw van de loodsen, clubgebouw en res taurant. B. en W. zullen nader overleggen' of het mogelijk zal zijn dezen bouw als Werk fondsobject (dus tegen hoogere loonen) uit te voeren. B. en W. zullen in hun prae-advies daar over aan den Raad ook mededeelen hoe zij zich de exploitatie van deze Sporthaven heb ben gedacht. Het is de bedoeling om de bestaande sportorganisaties op het gebied van de watersport daarbij in te schakelen. De haven en het industrie-terrein. Ook besloot de raad 121.300 te bestemmen voor de omlegging van de Oostsingelgx-acht en daarbij komende werken (van den bouw van een nieuwe brug). Dit werk beteekent het be gin van uitvoering van een ander groot werk voor Haarlem: de aanleg van een haven met industrieterrein in den Waarderpolder nabij het Noorder Buiten Spaarne, waarmede, naar B. en W. verwachten in het volgend jaar be gonnen zal kunnen worden. ■De 121.300 zullen in werkverschaffing worden verwerkt. Sport- en Speelterrein in Zuid-Oost. De raad vereenigde zich ook met het voor stel van B. en W. om in werkverschaffing uit te voeren de aanleg van een sport- en speel terrein aan den Schalkwijkerweg, nabij de Buitenrustbrug. De kosten zijn geraamd op 60.400. Een gedeelte van dit geld wordt ge bruikt voor het graven van een sporthaven, waaraan groote behoefte is. Op een vraag uit de raad deelde de wethou der van Openbare Werken mede, dat in de toekomst ook een zweminrichting in het Zuid- Oostelijk deel van Haarlem gebouwd zal wor den. Daarvoor hebben B. en W. een terrein aan de Zomervaart bestemd. De Hout en de Plantsoenen? Voorts werd besloten om verschillende kleine werken voor den dienst van den Hout en de Plantsoenen in Werkverschaffing te laten uit voeren. De totale kosten zijn geraamd op f 25.500 Geen werkloozen ver van huis? Bjj de discussie over de verschillende voor stellen deelde de heer W. J. B. van Liemt. wet houder van Sociale Zaken mede. dat de re geering het aantal werkloozen dat in de ver schillende werkverschaffingen werkt belang rijk wil uitbreiden. Nu te Haarlem veel objecten ge vonden zijn die in werkverschaffing kunnen worden uitgevoerd, hebben B. en W. goede hoop, dat het niet noodig zal zijn, dat Haarlemsche werkloozen worden aangewezen om uitgezonden te worden naar de rijks werkinrichtingen in het oosten van het land. De verhooging van de spoorbaan. Wethouder Reinalda deelde ook nog mede, dat B. en W. met de regeering en belangheb bende instanties in onderhandeling zijn over de uitvoering van het plan om de spoorbaan HaarlemLeiden verder te verhoogen. B. en W. vertrouwen dat ook die onderhandelingen binnen eenigen tijd tot een goed einde ge bracht zullen worden. Met dit werkobject is een bedrag van 3Vs millioen gulden gemoeid. Daaronder is begrepen de bouw van 4 via ducten, een bij de Westergracht, één bij de Pijlslaan, één bij de Munterslaan en één bij de Zandvoortsche laan. Het werk gegund. Door B. en W. van Haarlem is met toe stemming van het bestuur van het Werk fonds de bouw van een nieuwen vleugel van het stadhuis in de Koningstraat en de restau ratie van een gedeelte van het bestaande Stadhuis opgedragen aan de firma G. Met selaar en Co. te Haarlem voor de som van f 174.746. We teekenen hierbij aan. dat de laagste in schrijver iemand uit Leiden was. De bovengenoemde Haarlemsche firma was op één na de laagste inschrijf ster. Het is de bedoeling, dat zeer spoedig met het werk begonnen zal worden. Onbewoonbare huizen te Haarlem 75 staan op de nominatie voor den sloop. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag een voorstel van B. en W. aangenomen om 75 woningen onbewoonbaar te verklaren. De woningen zijn gelegen aan de Begijne- steeg nos. 6 en 8. aan de Drossestraat no. 1 rood, aan de Korte Hofstraat no. 4. aan de Lange Heerenvest nos. 100 en 102, aan de Lange Lakenstraat no-s 17 en 19, aan de Lange Poellaan nos. 8 A, 8 B, 8 C, 8 D en 8 E, aan de Lange Raamstraat nos. 11, 31 ben., 31 bov. en 32. aan de Leidschevaart nos. 28 C, 28 D, 28 E. 28 F, 28 G, 28 H. 28 I, 28 J, 28 K, 28 L. 28 M, 28 N, 28 O, 28 P, 28 Q, 28 R, 28 S, 28 T en 28 U, aan de Lombardsteeg nos. 3 en 14, aan de Magdalenastraat no. 2, aan de Oranje boomstraat nos, 5, 7, 17, 19, 21, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49 en 51, aan de Rustenburger- laan nos. 75 A, 75 B, 75 C, 75 D. 75 E, 75 F, 75 G, 75 H, 75 I, 75 J en 75 K, aan de Anto- niesteeg nos. 3, 5, 7, 9 en 11, aan de Tuin straat nos. 1 B, 1 C, 1 D, 9 C en 9 D en aan de Vrouwensteeg no. 17. De huiseigenaren kunnen van dit raadsbe sluit in beroep gaan bij Ged. Staten. tegen de Mexicaansche Olie-politiek. De Regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche tijdelijk zaakgelastigde te Mexico City is, in aansluiting op zijn stap bij de Mexicaansche regeering van 29 Juni jJ., overgegaan tot de overhandiging aan den Mexicaanschen minister van buitenlandsche zaken van een memorandum, opgesteld door de Nederlandsche belanghebbenden bij de Mexicaansche petroleum maatschappijen waarin deze hun standpunt volledig hebben uiteengezet en gewezen hebben op: 1. De ongrondwettigheid van de Mexicaan sche onteigeningswet van 23 November 1936; 2. De onwettigheid van het Mexicaansche onteigeningsbesluit van 18 Maart 1938; 3. De ongeldigheid van de uitspraak van den Mexicaanschen arbeidersraad van 18 Maart j.l. waarin verklaax-d wordt, dat het ax-beids- contract, dat geldig is krachtens het besluit van 18 December 1937, is beëindigd. De „Normandie" heeft een balven dag vertraging. Naar Havre teruggekeerd om ernstige zieke aan land te brengen. HAVRE, 28 Juli (Havas). De „Norman- dië", welke op weg was naar New York, moest te Southampton de reis .onderbreken en on middellijk naar Havre teingkeeren. Na aan komst op de reede begaf zich een sleepboot naar het schip en deze keerde terug met één der leden van de bexnanning van de „Norman- dië" aan boord die een perforatie aan de maag- had gekregen en onmiddellijk in een zieken huis moest worden opgenomen. De „Normandië" heeft de reis hervat met ongeveer een halven dag vertraging. Het woord is aan Er is vóór slechts enkle dagen, Zonder dat u 't hebt gemerkt, Of u liep of ging per wagen, Even weer aan u gewerkt. Van rijkswege op rijkswegen Is weer alles genoteerd. Wat er zich kwam voortbewegen, Alles wat maar heeft verkeerd. Baby met zijn kinderwagen D'auto van den bankmagnaat. Het vex-keer van 't uiterst trage Tot dat, wat het snelste gaat Dreumessen op auto„petten" Slagex-sjongens op de fiets, Sportslui aan het motorspetten, Er ontging den turvers niets. Streepjes kraste men flegmatisch. Uren, vele uren door. En vooral zeer democratisch, Niemand had een streepje voor. Het idee kan mij behagen, Ter verkwikking van den geest, U en ik zijn dezer dagen. Weer eens echt in tel geweest. P. GASUS. Mevr. A. J. Schuil—Hol. Kapitein Wiedemann gaat weer naar Londen. LONDEN. 28 Juli. 'Havas)De .Daily Mail bericht, dat de vertrouwensman van den Führer, kapitein Wiedemann, morgen opnieuw naar Londen zal komen met een boodschap van Hitier voor Chamberlain. Het blad voegt hieraan toe, dat de boodschap vermoedelijk een grondslag voor onderhandelingen tus- schen Engeland en Duitschland. om te komen tot een luchtvaartverdrag, zal bevatten. Deze tweede reis van kapitein Wiedemann is ge regeld door bemiddeling van de Duitsche am bassade te Londen en Chamberlain heeft zijn vertrek naar Schotland voor vacantie hierom uitgesteld. Haile Selassie in gelijk gesteld. Hij krijgt f 10.000 van de Cable and Wireless Lim. De rechter heeft thans Haile Selassie in het gelijk gesteld in zijn klacht tegen de Cable and Wireless Limited, van welke maatschappij hij 10.000 pond sterling eischte voor het on derhouden van een draadloozen dienst tus- schen Abessinië en Engeland voor de bezetting van het land door Italië. De ex-negus was in hooger beroep gegaan tegen een eerder vonnis, waarhij de x-echter zich niet bevoegd verklaarde. (Reuter) ACHT AUGUSTUS VERTREKT DUITSCH VLIEGTUIG VOOR VLUCHT OM DE AARDE. De Japansche regeering heeft gisteren ver gunning verleend voor het vliegen over Ja- pansch gebied door een viermotorig Focke- Wulf vliegtuig, dat 8 Augustus van Berlijn zal vertrekken voor een 35.800 K.M. lange vlucht om de aarde met acht tusschenlandingen, nl. te Bagdad, Karatsji. Hanoi, Tokio, Nome, San Francisco en Dublin. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. H. V. A. 470—1 Ned. Ind. Suiker Unie 190. Java Cultuxxr 88V29/2 Amst. Rubber 231. AKU 46 7/81 8 Beth. Steel 43 3'4—7/8 U. S. Steel 43 3 44 Republic Steel 14 1/25/16 Anaconda 261/4 Shell 12 5/8 General motors 311 '4 Op den Boulevard Favauge tè Zandvoort zijn Woensdagavond door de V. V. V. in samenwerking met de Beverwijksche harddraverijvereeniging .Prins Bern- Jxard" harddraverijen georganiseerd. Een moment uit den strijd. Tot ons leedwezen is Woensdag op jarigen leeftijd overleden mevr. A. J. Schuil— Hol, bekend zangpaedagoge alhier. Mevrouw Schuil, die een dochter was van den componist Richard Hol. ontving haar op leiding aan de Utrechtsche Muziekschool, was leerlinge van mej. Bertha Zeegers Veeckens en ontving daarna nog lessen van freule Repelaer van Driel. In de oorlogsjaren (1914 tot 1919) was zij leerares aan de Muziekschool van Toonkunst, alhier. Verder gaf zij zeer veel particuliere zanglessen. Van haar bekendste leei'lingen noemen wij Annie Woud. mevr. A. Prins van WijngaardenZijp, Luc Louman, Cor Igesz, Liet je van Vliet, Rie Tuyl Schuitemaker en Guur Max. De overledene was een lieve, nobele vrouw, vooral bij haar leerlingen zeer bemind. Toen zij den 60-jarigen leeftijd bereikte werd zij. bij een huldiging door haar leerlingen op 22 Augustus 1931, toegesproken door Rie Tuyl Schuitemaker die daarbij o.a. zeide: ..Laat mij uwe beteekenis in enkele woorden mogen samenvatten: U bent een zegen voor allen, die het voorrecht hebben U te kennen." Een huldiging in intiemen kring door de leerlingen had ook nog plaats op 15 December 1937 ter gelegenheid van het 40-jarig huwe< lijk van den heer en mevr. Schuil. De teraardebestelling heeft plaats Zater dag 30 Juli a.s. te 12 uur op de Alg. Begraaf plaats te Heemstede. Midden uit je volle werk weggenomen te worden: de stille wensch van velen, de troost voor hen die achterblijven, en geen lang lij den machteloos behoeven aan te zien. Zoo is het heengaan van mevrouw Schuil geweest, tot voor korten tijd nog vol energie en liefde aan haar werk, nu is deze gouden levens draad plotseling afgebroken. Gouden levensdraad wel mag dit gezegd worden van deze zeer bijzondere vrouw, die niet alleen zoo maar zanglessen gaf, maar naast haar groote paedagogische gaven een liefde voor haar vak aan den dag legde, waarvan ieder die met haar in aanraking mocht komen, den heilzamen invloed onder ging- Steeds weer met nieuwen moed, met nieuwe lust werden de lessen begonnen, na ieder op treden. hoe bescheiden ook. werden de fouten en foutjes onder de oogen gezien en bewerkt Hoe druk haar leven ook was, met de lessen tot in de avonduren en op Zondag toe, als het eenigszins mogelijk was, was mevrouw Schuil present wanneer een der leerlingen optrad, en zij luisterde met critiek en zelfcritiek. Want ook bij zichzelf zat zij niet stil, altijd was haar geest werkzaam voor den ax-beid waaraan zij zich zoo geheel gaf. Bovendien ging er van deze zachte en zeer ruimvoelende persoonlijkheid een invloed uit op de karakters der leerlingen, waarvoor wij, leerlingen en oud-leerlingen, niet dank baar genoeg kunnen zijn. Welk een voor recht om door zulk een zuivere vrouw onder wezen te worden in de schoonheden der mu ziek; welk een vox-ming voor het leven, deze lessen die niet alleen zangpaedagogie betee- kenden, maar ook een doordringen in de hoogste idealen van het leven en de kunst. Wanneer een nieuwe leerling kwam. rustte mevrouw Schuil niet. of zij moest contact hebben van geest tot geest, eerst dan had zij het gevoel dat haar lessen werkelijk vrucht konden dragen. En de innige belangstelling die zij steeds aan den dag legde voor het particuliere leven en de moeilijkheden van al die vele leerlin gen, die zij allen in haar hart had gesloten. Zij zal gemist worden, in de eerste plaats door den heer Schuil, maar ook door alle leerlingen zonder uitzondering. Maar ook, welk een voorrecht om zoo'n leven te hebben gehad, om zooveel ie hebben gegeven aan anderen, om zooveel schoonheid, zooveel in nerlijke kracht, zooveel geluk te hebben kun nen geven uit de diepte van een rijk gemoed. J.—P. Shakespeare: Aan nietige kleinigheden kan de liefde een ivaardige gestalte geven. De strijd in het Verre Oosten. Japanners in hun opmarsch be lemmerd door guerilla-troepen. Hevig offensief aan het Hankau- front verwacht. SJANGHAI, 28 Juli. De Chineesche troepen zullen, naar men verwacht, hun linies bij Nantsjang opnieuw organiseeren om ook ver der te pogen, den Japanschen opmarsch tegen te houden vooral in verband met de bedreiging, die de Japanners thans vormen voor den spoorweg van Kanton naar Hankau. Uit Chineesche berichten valt op te maken, dat de Japannex-s een groot deel van hun aan dacht besteden aan een hernieuwden aanval op Taiho, 45 mijl ten noorden van Hoekau, om hun frontlinies daar van oneffenheden te zui veren. doch volgens de Chineezen zou cleze activiteit vooralsnog doodgeloopen zijn op den tegenstand der verdedigers. De Japansche berichten melden, dat de ac tiviteit der guerilla troepen in de omgeving van Nanking en Sjanghai weer sterk is toegeno men, het doel daarvan is weer. de Japansche strijdkrachten te verdeelen. De Japanners houden echter vol, dat deze guerilla-strijd voor de kleine benden verreweg het grootste verlies gebracht heeft. Op tal van plaatsen is het tot een bloedig treffen gekomen. Thans wordt ook bekend gemaakt, dat het Japansche leger twintig divisies concentreert aan het front van Kioekiang en Nantsjang. om vervolgens den grooten slag toe te brengen aan de verdediging van Hankau. In Sjanghai zijn althans inderdaad groote troepenbewegingen onder de Japansche strijdkrachten waarge nomen in de richting van het front van Hankau. Men verwacht, dat het offensief op Hankau voorafgegaan zal worden door de bekende systematische luchtaanvallen. (United Press.) Doodelijk ongeluk bij liet baden. Veertienjarig meisje verdronken. Woensdagmiddag half vijf waren drie meis jes uit Haarlem, 14, 12 en 11 jaar oud, van wie twee zusters waren, op het Bloemendaal- sche strand (op het stille gedeelte nabij Duin en Kruidberg) gaan baden. Het 14-jarig meis je M L. begaf zich het verste in zee. Op een gegeven oogenblik zagen de meisjes, dat zij zich niet staande kon houden en begonnen zij luid om hulp te roepen. Het meisje, dat het verste in zee was. kon een beetje zwein- men. doch kon niet naar het strand terug- keeren. De twee andere meisjes vroegen aan drie mannen om hulp. Een hunner waar schuwde onmiddellijk de strandwaclxt. die direct met vijf geoefende zwemmers ter plaat se aanwezig was. Bijna een uur hebben zij de zee ter plaatse afgezocht, helaas zonder re sultaat. Het meisje was reeds in de diepte verdwenen. Omstreeks half zeven spoelde het lijk aan. Dr. Immink, die inmiddels ontboden was, is met politie en strandwacht geruimen tijd bezig geweest, kunstmatige ademhaling toe te passen. Dit mocht echter niet meer baten. Het lijk werd naar de algemeene begraaf plaats te Bloemendaal overgebracht. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Mevr. A. J. Schuil-Hol is overleden. 1 75 woningen te Haarlem werden onbewoon baar verklaard. 5y» millioen gulden aan werk voor de Haarlemsche werkloozen. 1 Dc Raad van Haarlem nam het voorstel van B. en W. aan tot uitvoering van het groote iioleeringsplan, waarvan de kos ten 5 millioen zullen bedragen. 1 en 6 De Vrije Evangelische gemeente is te Haarlem geïnstitueerd. De hulpprediker D. J. D. du Fossé nam 't beroep tot predi kant dezer gemeente aan. 2 Ds. G. W. van Dette te Bussum nam het beroep naar de Gcref or meerde Kerk in Hersteld Verband te Haarlem aan. 2 BINNENLAND. Nederland benoemt een agent bij Franco Men verwacht thans spoedig resultaten bij het baggeren naar het Lutine-goud S Het instructie-bataljon te Kampen heeft een reünie gehouden. 3 BUITENLAND. Wordt in het Tsjechische nationaliteiten statuut geen voldoende rekening gehou den met de eischen der Sudeten Duit- schers? 4 De Mercury is te Southampton gedaald. 4 Het offensief der regeeringstroepen aan de Ebro 4 Nasleep van het incident te Eger, politie agent voor de militaire rechtbank. 4 SPORT. Sport in 't Kort 7 Marcel Kint heeft wederom een étappe gewonnen. 7 ARTIKELEN. B. M. V.: De toekomst in de aardbeientcelt 3 K. de Jong: Kerkconcert. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1