Wordt geen voldoende rekening gehouden met de principiëele eischen der Sudeten-Duitschers? De Mercury te Southampton gedaald. Het offensief der Regeeringstroepen. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. D O X D R D A G 28 J U E I 1938 H A A R E E M'S D'AGBESD 4 Het Tsjechische Nationaliteitenstatuut. Zij blijven een minderheidsnatie". Geen eenheid vormend Duitsch bestuursgebied? E .Deutsche Diplomatisch-politische Korrespondenz schrijft in verband met de door publicaties ïn de pers bekend geworden wetsontwerpen der Tsjecho-Slo- waaksche regeering, die den grondslag moe ten vormen van onderhandelingen, o.a. het volgende: Deze ontwerpen komen in de essentieele deelen overeen met reeds vroeger ontvangen aankondigingen, die reeds voorwerp zijn ge weest van een gerechtvaardigde critiek der Sudeten Duitsche partij. De vriendschappe lijke vermaningen van andere regeeringen hebben dus klaarblijkelijk geen wijziging van het standpunt der Tsjecho-Slowaaksche re geering ten opzichte van het probleem als geheel tot stand kunnen brengen. De ontwerpen trachten onder een overvloed van bestuurstechnische details, waarvan enkele overigens eer der een achteruitgang schijnen te be- teekenen, het feit te verbergen, dat de Praagsche regeering niet van zins is niet de principïeele eischen der Su deten Duitsche partij en van de an dere nationaliteiten rekening te hou den. Ei' komt noch een erkenning van de Sude ten-Duitschers als rechtsgelijk staatsvolk, noch toekenning van het karakter der rechts persoonlijkheid aan de Duitsche volksgroep en in verband daarmede van zelfbestuur op het aaneengesloten door Duitschers bewoon de gebied in voor. Weliswaar wordt nog de aanduiding „Nationaliteitenstatuut" gehand haafd. maar in het zesde en in het zevende hoofdstuk komt bij de formuleering der cul tuurrechten duidelijk tot uitdrukking, dat Tsjechen en Slowaken moeten doorgaan voor de eerstgerechtigde staatsdragende volken, terwij] de andere volksgroepen, dus ook de Duitschers aangeduid worden als ..minder heidsnaties" welker rechten volgens een be volkingssleutel aan de rechten der Tsjechen en Slowaken aangepast en dienovereenkom stig toegemeten worden. Ook op het gebied van officieele taal is het begrip van de „minderheidstaal" behouden en ondanks eenige concessies is de princi- pieele plaats op den tweeden rang dier min derheidstaal gehandhaafd. Een eenheid vor mend Duitsch bestuursgebied is in de ont werpen niet opgenomen. Men moet zich afvragen, aldus tenslotte de „Deutsche Diplomatisch Polititische Korres pondenz", waarover Hodza dan met de verte genwoordigers der Sudeten-Duitschers en der andere nationaliteiten nog wil onderhandelen, wanneer zijn tot dusverre opgestelde ontwer pen zoo grondig blijk geven dat de wil tot begrip voor hun wenschen en eischen ont breekt. Runciman over een week naar Praag Lord Runciman. De diplomatieke correspondent vair Reuter veronderstelt, dat lord Runciman over onge veer een week naar Praag zal vertrekken. In verband met de verklaring van Cham berlain, dat de Sudeten-Duitsche partij nog geen enkele verklaring afgelegd had betref fende de uitzending van Runciman naar Tsjecho-Slowakije, deelt de persafdeeling van de Sudeten Duitsche partij mede: op het oogenblik waarop hij zijn verklaring aflegde, kon Chamberlain nog geen inlichtingen heb ben over de houding van de Sudeten Duit sche partij. Dienzeifden dag was de Sudeten- De terugtrekking tier vrijwilligers uit Spanje. Het antwoord der regeering te Barcelona. De reserves in de antwoordnota van Barce lona betreffende het terugtrekken der vrij willigers betreffen vooral de volgende pun ten: 1. De Spaansche regeering is van meening, dat het aantal evacuatiezones in verhouding moet staan tot het aantal buitenlandsche vrij willigers in beide kampen. 2. De door de commissie voor de niet-in- menging opgestelde categorieën zijn onvol doende gedetailleerd. 3. Gewezen wordt op het belang van controle ter zee. terwijl betreurd wordt, dat niet voor zien is in controle in de lucht. (Havas) DE NATIONALISATIE DER MEXICAANSCHE PETROLEUMBEDRIJVEN. MEXICO, 27 Juli (Havas) de administra tieve kamer van het Hooggerechtshof heeft met algemeene stemmen het beroep der pe troleum maatschappijen, dat het decreet tot nationalisatie van de oliebedrijven ongrond wettig verklaarde, verworpen. Duitsche partij op de hoogte gebracht door bevoegde Engelsche kringen van de missie van Runciman. Deze kringen verzochten haar een standpunt te bepalen. De gemachtigde vertegenwoordigers der Sudeten-Duitsche partij hebben positief geantwoord in den zin van het bericht, dat gisteren in de „Zeit" met betrekking tot de missie van Runciman ver schenen is. De Duitsche gezant bij Benesj en Hodza De president der republiek, Benesj, heeft gisteren den Duitschen gezant, Eisenlohr, ont vangen. Heden zal Eisenlohr een bezoek aan Hodza brengen. Lord Halifax De Volkenbond behoort lederen staat een gewettigd excuus te ontnemen om tot geweld over te gaan. Lord Halifax. Nadat in het Hoogerhuis o.m. lord Snell lid van de Labourparty, het woord had gevoerd, heeft Lord Halifax een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: Ik kan het Huis verzekeren, dat wij vol strekt bereid zijn tot en in feite reeds bezig zijn met het overwegen van een mogelijk voor ons open staande actie in het Verre Oosten, wanneer wij niet de passende consideratie krij gen voor de belangen, die wij het recht heb ben in China te beschermen. Wat den Volkenbond betreft zeide hij: Het eerste doel van den Volkenbond is het voorkomen van oorlog. Dit is een negatieve wijze van uitdrukking. De positie is, dat de Volkenbond de middelen behoort te verschaffen om iederen staat een gewettigd excuus te ontnemen zoo er al één gewettigd excuus bestaat om zijn toevlucht te nemen tot geweld. Daarom moeten wij alles doen wat wij kun nen voor de vestiging der heerschappij van het recht door versterking der machinerie door bestudeering van en uitspraken in geschillen en wij moeten middelen zoeken om de moge lijke oorzaken van geschillen uit den weg te ruimen en een onrechtvaardigheid te herstel len door het ventileeren van grieven en door een actieven druk der openbare meening. De positie van Lord Runciman Met betrekking tot Spanje verklaarde Hali fax nogmaals, dat de regeering de niet-in- mengingspolitiek voortzet. Vervolgens sprak Halifax over de Britseh- Italiaansche betrekkingen in dezelfde bewoor dingen als Chamberlain gisteren over het Britsch-Italiaansche verdrag. Ook ten aanzien van het Tsjecho Slo- waaksche vraagstuk herhaalde Halifax de kern van Chamberlain's verklaring met be trekking tot Runciman, en voorts zeide hij, te kunnen verklaren, dat de Sudeten Duitschers het denkbeeld gunstig ontvangen hebben. Met betrekking tot de positie van Runciman zeide Halifax, dat deze volkomen onafhankelijk is van de Britsche regeering. Ik heb het hem en allen betrokkenen goed duidelijk gemaakt, al dus Halifax, dat hij geenszins handelde als vertegenwoordiger van of namens de Britsche regeering en evenmin eenige verantwoordelijk heid op zich nam voor de voorstellen, die hij eventueel zou doen. Halifax verklaarde dat. nadat hij aan Runciman den aard van zijn missie duidelijk had gemaakt, Runciman zeide: „Ik begrijp volkomen, dat gij mij midden in den Atlantischen Oceaan in een klein bootje laat drijven", waarop Halifax had geant woord. dat dit precies zijn positie was. Van de behandeling van dit probleem, zeide de mi nister voorts, hangen niet slechts de belangen van Tsjecho Slowakije, doch ook die van den vrede af. (Reuter.) Het vliegtuig „Mercury" is komend van de Azoren, te Lissabon gedaald. Van Lissabon werd doorgevlogen naar Southampton, waar het toestel om 20 uur 20 neerstreek. (Reuter). Tsjang Kai Sjek tracht spoor wegen te verkoopen. Aanbiedingen aan Frankrijk en den gouverneur van Hongkong. Een vertegenwoordiger van de regeering van Tsjang Kai Sjek heeft onderhandelingen aan geknoopt met Sir Geoffrey Stafford North- cote den gouverneur van Hongkong, over den afstand van het Chineesche deel van den spoorweg Kanton-Kauloe.il, van Kanton tot Sjoemtsjoen, welke stad grenst aan het Brit sche pachtgebied. Deze lijn heeft een lengte van ongeveer 89 mijl. De correspondent van de Nisji Nisji Sjimboen, die dit bericht meldt, seint verder uit Hongkong, dat niets bekend is omtrent den prijs, die bedongen wordt dooi de regeering van Tsjang Kai Sjek. Het is ech ter zeker, dat de voorgestelde transactie be oogt fondsen bijeen te brengen voor den aan koop van meer oorlogsleveranties uit Brittan- nië en tevens ten doel heeft den spoorweg Kanton-Kauloen te behouden tegen Japan- sche luchtaanvallen. De correspondent wijst er echter op, dat Engeland niet alleen zou bloot staan aan critiek wegens schending van het negenmogendhedenpact, maar het resul taat zou verbeuren van zijn samenwerking met Japan tot behoud van zijn belangen in Noord-China, wanneer het zoo'n doorzichtige transactie met het regime van Tsjang Kai Sjek afsloot. Voorts schrijft de correspondent, dat klaar blijkelijk plannen ontworpen zijn door Tsjang Kai iSjek voor onderhandelingen met Frank rijk over afstand van den Soenning spoorweg in de provincie Kwangtoeng. van Tausjan tot Kongmoen een lengte van 158 K.M. NASLEEP VAN HET INCIDENT TE EGER. Politieagent moet zich verantwoorden EERST NA TWEEMAAL SOMMEEREN HAD HIJ GESCHOTEN. Gisteren is voor de militaire rechtbank te Pilsen verschenen de politieman, die in den nacht van 21 Mei op den weg van Eger twee Sudeten-'Duitschers gedood heeft, die lid wa ren van de partij van Heinlein. Het officieele communique, dat dien dag werd gepubliceerd, wordt in de acte van beschuldiging opgeno men, Volgens dit communique sommeerde de politie-agent de motorrijders in het Tsjechisch en in het Duitsch stil te houden. Het drama speelde zich af das nachts om kwart over drie. Inplaats van gehoor te geven aan de som maties, reden de motorrijders in volle vaart op den agent af. Deze vuurde daarop. De acte van beschuldiging vermeldt dan verder, dat de patrouille, waartoe de agent behoorde, be vel had gekregen den weg van Franzesbad te bewaken, voertuigen aan te houden en zich van de wapens te bedienen, wanneer aan sommaties geen gevolg werd gegeven. De pro cureur is van meening, dat de beklaagde ge handeld heeft zonder alle voorzorgsmaatrege len te nemen. De beklaagde, Koranda, houdt zijn onschuld staande. Hij legde een verklaring af. waarin hij uit eenzette hoe hij geschoten heeft en hoe hij trachtte het voorwiel van het motorrijwiel onder vuur te nemen, zoodat zijn geweerschot slechts bij ongeluk de motorrijders heeft ge raakt. Hij wees er op dat na de eerste som matie de beide motorrijders zich hadden om gekeerd en hem hadden bespot. Een deskundige toonde vervolgens aan, dat de agent, die voor de eerste maal een geweer hanteerde, zeer gemakkelijk zijn doel kon missen. Tusschen den verdediger van den beklaag de en den advocaat der slachtoffers ontstond vervolgens oneenigheid. waarbij de Duitsche advocaat den Tsjechischen beleedigde. De voorzitter richtte vermaningen tot den Duit schen advocaat. Een getuige verklaarde, dat hij de politiepatrouille op een honderdtal me ters afstand had gezien en dat het onmoge lijk is. dat de beide motorrijders zijn aanwe zigheid niet hebben opgemerkt. De Duitsche advocaat verzoekt in verband hiermede de bewoners van de huizen tegenover de plaats van het Incident als getuigen te hooren, doch de rechtbank weigert hierop in te gaan. De zitting wordt dan geschorst, om een recon structie van het gebeurde te Eger mogelijk te maken. Koranda is op vrije voeten gesteld. (Havas) Omtrent het proces tegen den politieman J De Spaansche strijd Strijd om Gandesa begonnen. Hevige gevechten in den sector van Viver e bijzondere correspondent van de „Messagero" aan het f front van de nationalisti sche troepen in Catalonië be richt aan zijn blad, dat de regee ringstroepen de Ebro konden over steken dank zij de hulp van Marxis tische elementen onder de burgerbe volking van het door de troepen van Franco bezette gebied. Deze personen, die vroeger deel hebben uitgemaakt van de „Marxistische" militie stonden nog in verbinding met de Catalaan- sche regeering en hebben onrust ge zaaid langs den oever, waarvan ge bruik werd gemaakt door de regee ringstroepen. Officieel wordt uit Barcelona medegedeeld, dat de regeeringstroepen, die de Ebro zijn overgestoken, hebben bericht-, dat zij Villalba hebben bezet en thans voor Gandesa liggen. Zij hebben verder medegedeeld dat zij vier duizend gevangenen gemaakt hebben. Een later Havasbericht meldt, dat de slag voor Gandesa begonnen is. De regeerings troepen, die gisteren alle hoogten bezet heb ben rondom de plaats en zich o.m. meester hebben gemaakt van het dorp Corbera, op 2 K.M. ten noorden van Gandesa, hebben hun opmarsch voortgezet. De laatste berichten melden, dat in de bui tenwijken van Gandesa gevochten wordt. Intusschen hebben de nationalisten echter versterkingen aan troepen en geschut in den strijd geworpen. De nationalistische troepen hebben bij het aanbreken van den dag den strijd hervat te gen de regeeringstroepen, die nog genesteld zijn aan den rechteroever van de Ebro. Te Burgos wijst men er op, dat men niet ver baasd behoeft te zijn over den weerstand der regeeringstroepen op den rechteroever van de Ebro, aangezien hun bruggen vernield zijn en hun niets overblijft dan weerstand Koranda, die de noodlottige schoten te E_ gelost heeft meldt het Duitsche Nieuwsbureau nog het volgende: de inspecteur van politie, Krieg'l, die het bevel tot schieten heeft ge geven, is als getuige gehoord. Wegens „verdenking van een strafbare han deling" werd hij op verzoek van advocaat Krieglsteiner niet onder eede gehoord. Hij gaf toe bevel tot schieten te hebben gegeven, doch zijn verklaringen kwamen in strijd met die van Koranda. Een Tsjechisch vaandrig legde verklaringen af, die de bevindingen van de doktoren, die den lijkschouw hebben verricht, bevestigden, en waaruit gebleken is. aldus het D. N. B„ dat het destijds gepubliceerde offi cieele bericht niet in overeenstemming met de feiten is. ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLING Roeren, roeren, in een pan, daar komen vette buikjes van! zong juffrouw Druppelneus lustig, terwijl ze nog maar steeds aan het roeren was in het deeg, dat maar niet gaar wilde worden. Hè, wat is dat toch vervelend, dat kabaal dat ik hoor. bromde ze. En wat een geschreeuw!! Wat zal dat toch zijn! Ik zal aanstonds toch eens even gaan kijken! Maar nee. juffrouw Druppelneus, dat is niet noodig, hoor! U krijgt al dadelijk het antwoord op Uw vragenWant nadat oom Mopperniet ettelijke malen over den kop geslagen was, kwam hij met zijn hoofd tegen de voordeur aan, wipte deze door den schok natuurlijk open en sloeg vervolgens nogmaals over zijn hoofd, midden in de pan met deeg van juffrouw Druppelneus ,die zich natuurlijk half dood schrok O, jeeminee. wat hebben we daar nou? Ben jij dat, man? Maar oom kon natuurlijk nog geen antwoord geven. Hij probeerde gauw uit het deeg te komen. Maar dat ging niet zoo gemakkelijk!!! bieden tot het uiterste hunner krachten en tot hun munitie is uitgeput. De nationalistische opmarsch bij Viver. Aan het Levantfront is stilstand ingetre den in den veldslag in de sectoren langs de kust en in de Sierra de Espadan. De nationa listen zetten hun pogingen in de richting van Viver voort. De Italiaansche troepen hebben voor deze plaats een levendigen tegenstand ontmoet. De regeeringstroepen hebben de aanvallen der troepen van Franco in de sectoren van Caudiel, Benafer, Toras en Bejis afgeslagen. De nationalisten hebben voorts gepoogd in het westen om de Sierra de Espadan heen te trekken, teneinde Viver uit het noorden aan te vallen. Zij slaagden hierin niet en wachten thans weer een kans af. De laatste gevechten zijn bijzonder hevig geweest ten westen van Bejis, op 11 K.M. van Viver. De nationalistische troepen vielen de stellingen van Curillo, Rabalsador, ten zuiden van de Sierra el Toro, aan. De regeeringstroe pen openden een hevig vuur en sloegen den aanval af. Zij maakten een belangrijken buit, o.m. 10 mitrailleurs, 11 machinegeweren van Italiaansch fabrikaat, vier mortieren en 63 geweren. (Havas). HALM) _if—1L_ PftOERAMMA VRIJDAG 29 JULI HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.— VARA 10.—VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Berich ten.) 10.Morgenwijding 10.20 Gramofoon muziek 11.— Declamatie 11.20 Orgelspel 12.— Ensemble „Excellos" (Om ca. 12.15 Berichten.) 12.45 Pianovoordracht 1.15 Vervolg concert 2.Declamatie 2.30 Variété-programma. 4.— Gramofoonmuziek 5.Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.— Fantasia 6.30 Politiek radio journaal 6.50 De Ramblers 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten 7.35 .Akersloot, een bloembol len- en veeteeltdorp", causerie. 8.— Pianovoor dracht 8.30 Causerie „Frieslands cultuur van af de Middeleeuwen". 9.VARA-Orkest en gramofoonmuziek. 10.Fragm. uit de operette .JVIaske im Blau". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.Gramofoonmuziek 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5012.Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 301,5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.30—9.45 Geluk wenschen) 10.30 Morgendienst 11.Gramofoonmuziek 11.10 Cello, piano en gramofoonmuziek. 12. Berichten 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 En semble v. d. Horst en gramofoonplaten 2.— Gramofoonmuziek 2.40 Christ. Lectuur 3. Solistenconcert en gramofoonmuziek 6.30 Tuin- bouwpraatje 7.— Berichten 7.15 Literaire cau serie 7.45 Reportage, eventueel gramofoonmu ziek. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-be- richten. 8.15 Haarlemsche Orkestvereeniging. 9.Declamatie 9.45 Vervolg concert 10.40 Gramofoonmuziek. 11.5012.Schriftlezing. DROmVICH. 1500 M. 11.20 BBC-Northern Ireland-orkest 12.10 Or gelconcert 12.40 Sydney Kyte's Band en solis ten 1.15 Declamatie 1.35 Het Willoughby-trio 2.20 Het Cellini-trio. 2.50 Pianovoordracht 3.10 Gramofoonmuziek 3.55 Liedjes bij de piano. 4.15 Gramofoonmuziek 4.45 Radiotooneel 5.20 Fluitvoordracht. 5.40 Het Gershom Parking- ton-kwintet 6.20 Berichten 6.50 Parlementair overzicht 7.05 BBC-Northern-orkest. 8.Son ny Miller en zijn „Royal Hawaiians" e.a. 8.35 Het versterkte BBC-Variété-orkest en solis ten. 9.20 Radiotooneel met muziek. 10.05 Cau serie „Up against it". 10.20 Berichten 10.45 Het Stratton-strijkkwartet 11.35 Dansmuziek 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 8.109.05, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang 2.05 en 3.05 Gramofoonmuziek 4.35 Zang 5.20 Kamermuziek 6.20 Zang met toelich ting. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel 10.50 Gra mofoonmuziek 11.2012.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 en 8.50 Tentoon stellingsorkest 12.20 Amusementssextet en so list 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 Omroepklein- orkest en -Amusementsorkest. 6.35 Solisten concert 8.30 Amusementsorkest 9.50 Rijkszen ding, gewijd aan het Duitsche Turn- en Sport- feest. 11.40 Otto Fricke's orkest 12.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Sarba- orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Om- roepdansorkest en solist 6.05 Ver. van Blaas instrumenten 7.20 Gramofoonplaten 8.20 Staf- muziek van het 8e Linïeregiment (Om ca. 9.05 Radiotooneel). 10.3011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonplaten 12.50 en 1.30 Omroep- kleinorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepkleinorkest 5.50 Zang 6.05 Vervolg con cert 6.38. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek 8.2A Stafmuziek van het le Reg. „Guides" 8.50 Ra diotooneel 9.20 Vervolg concert 9.50 „The swingphonïc dance orchestra" 10.30 Gramo foonmuziek 10.50 Onbekend 11.15—11.20 Gra mofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gevarieerd programma 8.30 Bonte avond. 9.50 Zie Keulen. 11.20 Berichten. 11.50 Omroeporkest 1.15 Tijdsein 1,26—2.20 Nacht concert

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6