HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Te Kampen is Woensdag een driedaagsche reünie aangevan gen van oud-volontairs van het Instructie Bataljon. De reunis- ten op weg naar de Nieuwe Kerk. Op de eerste rij v.l.n.r.: burgemeester Oldenhof, minister-piesident dr. H. Colijn en de commandant van het veldleger, baron van Voorst tot Voorst Als van ouds is de stemming onder de deelnemers en deelneemsters aan de „vierdaagsche" steeds patent. Zelfs in de rustpoos ontbreekt de vroolijk- heid niet Balthasar, de Belgische minister van Openbare Werken, in geanimeerd discours met minister J. A. M. van Buuren tijdens de ontvangst op de Belgische legatie te Den Haag bij het bezoek van minister Balthasar aan Nederland Een vierdaagsche-wandelaar die heal wat „achter den rug" heeft Melk is goed voor elk, dus ook voor een politieagent, die deel neemt aan de vierdaagsche afstandsmarschen rond Nijmegen Een lange stoffige weg, een stralende zon en een warm uniform maken dorstig Hak l voor den overweg. De wandeling wordt even onderbroken tijdens .vierdaagsche om den trein te laten passeer en De commandant van de zeemacht in Ned. Indië, vice-admiraal Ferwerda, heeft te Soerabaja een rede tot de „marine en bloc" gehouden, waarna de 4000 manschappen geïnspecteerd werden De Franschman Naisse is tijdens de zeventiende étappe van den Tour de France gevallen. Van Schendel (links) die eveneens was komen te vallen, komt hem ter hulp Rust na een stevige wande ling. Vierdaagsche sfeer in de omgeving van Nijmegen FEUILLETON Naar het Amerikaanscb van HECTOR JENNINGS. 10) „Drommels"! riep hij woedend, terwijd hij zich omdraaide. Toen hij mij echter zag, wachtte hij geen antwoord van mij af, maar verdween in het niet. Dit is geen beeldspraak; hij verdween volkomen in het schemerig duister en ik kreeg niet meer dan een glimp van zijn gezicht te zien. Ik had een vagen indruk van een ge zicht dat ik niet kende, van een soort pet en een masker. Toen zag ik niets meer. ik ging naar de portierswoning en klopte. Pas nadat ik een paar maal geklopt had kwam Thomas aan de deur en opende die op een kier. Waar is Warner?, vroeg ik. Ik.... ik geloof dat hij naar bed is, juffrouw. Maar hem wakker, zei ik. en doe in 's hemelsnaam de deur open. Thomas. Ik zal wachten tot Warner klaar is. Het is hier een beetje klein, juffrouw, zei hij.terwijl hij langzaam gehoorzaamde, zoodat ik een koel en gezellig interieur te zien kreeg. Misschien wilt u liever in de portiek wach ten en daar uitrusten? 't Lag er zoo duimdik bovenop, dat Thomas mii niet in huis wilde hebben, dat ik juist naar binnenging. Zeg tegen Warner dat hij zich haasten moet. spoorde ik Thomas aan en ging naar de kleine zitkamer. Ik hoorde onze outler naar boven gaan en Warner wakker makgn en even later de voetstappen van den chauffeur, terwijl deze zich vlug aankleedde.. Ik keek de kamer rond. Op de middentafel stond een geopende reistasch van robbenvel. Deze was gevuld met flesschen met gouden stoppen en ander kostbaar toiletgerei, een luxueuse damestasch. Hoe komt dat hier?, vroeg ik mij verwonderd af. Inmiddels kwam Warner de trap afrennen. Hij was heelemaal gekleed, al was het duide lijk dat hij wat vluchtig toilet had gemaakt., Op zijn eerlijk jongensachtig gezicht was een verlegen uitdrukking. Hij was een jongen van het land, volkomen betrouwbaar en had een behoorlijke opvoeding genoten een van het groote leger Amerikaansche jongelingen, die een natuurlijke neiging hebben voar motoren en graag een goed loon verdienen in een be hoorlijke betrekking. Is er iets, juffrouw Innes?, vroeg hij merkbaar bezorgd Er heeft zich iemand in de waschkelder ingesloten, antwoordde ik; meneer Jamie- son wil graag dat je hem helpt om het slot te forceeren. Zeg. Warner, van wie is deze tasch? De chauffeur stond nog bij de deur en deed alsof hij niets hoorde. Warner!, herhaalde ik. Kom hier. Van wie is deze tasch? Diedie is van Thomas! En daarop haastte hij zich naar de oprij laan. Van Thomas! Een luxetasch met toiletarti kelen van kristal en met goud en zilver ge monteerd en met flacons odeur, waarvan Thomas misschien zelfs den naam nooit ge hoord had! Maar ik zette de tasch Tnet haar inhoud uit mijn gedachten en volgde Warner naar het huis. Liddy was naar de keuke^ teruggegaan De deur naar de keldertrap was gesloten en met een ^ware tafel waarop haast al het keuken gerei stond, gebarricadeerd. Heb je nog gezien of ei iemand in huis mankeert?, was mijn eerste vraag. Rosie mankeert, antwoordde Liddy" zal vend. Van het eerste oogenblik af had ze iets met Rosie, het iinnenmeisje, gehad. Juf frouw Watson is op haar kamer geweest en zei, dat ze zonder hoed is uitgegaan. Menschen die zich tien mijl van de stad wagen, en bovendien nog wel in vreemde huizen met on bekend dienstpersoneel, hoeven niet verbaasd te zijn als zij op een morgen met afgesneden hals wakker worden! En na deze uiting van sarcasme viel Liddy weer in somber stilzwijgen. Warner verscheen met zijn handen vol gereedschap en Jamie- son ging met hem naar beneden. Bij de deur van den waschkelder legde Warner zijn ge reedschap neer en draaide eerst eens aan de kruk. En, o, wonder, zonder de minste moeilijkheid ging de deur open en de wasch- kamer er achter werd zichtbaar! Jamieson liet een kreet van ergernis hoo- ren. Verdwenen, riep hij uit. Wat stom van me! Dat had ik moeten voorzien! Wij draaiden de lichten aan en keken in alle drie de ruimten die in dit deel van het sousterrein lagen. Niet te zien! De verklaring van het feit, dat de vluchteling zich niet be zeerd had, was spoedig gevonden. Een opge hoopte mand waschgoed stond onder den ko ker en daarop was hij blijkbaar terecht ge komen. De mand was omver gegooid, dat was alles. Jamieson onderzocht de vensters: een ervan was niet gesloten en daardoor wras een ontsnapping gemakkelijk geweest. Het ven ster of de deur? Waardoor was de vluchteling verdwenen? Het meest waarschijnlijke leek de deur en ik hoopte dat ook. Ik kon de ge dachte niet verdragen dat het mijn arme Ger trude geweest was waarop wij in de duister nis jacht hadden gemaakt En toch ik had Gertrude niet ver van dat venster ontmoet. Eindelijk ging ik naar boven, vermoeid en ontstemd. Juffrouw Watson en Liddy zorgden in de keuken voor thee De eerste bracht mij den opwekkenden drank boven en toen ik haar naar Rosie vroeg, verklaarde zij ook aan mij, dat hec meisje er niet was. Zij is er niet, zei ze, maar daar moet u zich niet ongerust over maken, juffrouw In- nes. Rosie is een knap jong ding, misschien is er wel een jongen in het spel. Dat zou niet eens zoo verkeerd zijn. De meisjes blijven eerder op een eenzame plaats als er iemand is die ze bindt. Gertrude was naar haar kamer gegaan en terwijl ik thee dronk, kwam de detective binnen. We kunnen het gesprek weer opvatten op het punt, waar we anderhalf uur geleden gebleven waren zei hij. Maar voor we ver der gaan, wil ik dit nog zeggen: de persoon die uit den waschkelder ontsnapt is, was een vrouw, met een goed-gevormden voet van middelmatige grootte. Aan den rechtervoet had ze alleen maar een kous en ofschoon de deur open was, is ze ontvlucht door het ven ster. En weer moest ik, of ik wilde of niet, aan Gertrude's verstuikten enkel denken.Was het de rechter of de linker? Hoofdstuk vni. DE ANDERE HELFT VAN DEN MANCHETKNOOP. Juffrouw Innis, begon de defectieve. wat is uw opinie over de gestalte, die u op de oostelijke waranda zag den nacht dat u en uw meisje hier alleen in dit huis waren? Het was een vrouw, zei ik beslist. En uw meisje beweert met groote stellig heid, dat het een man was. Onzin. Hernam ik Liddy had haar oogen dicht; ze houdt ze altijd dicht als ze bang is. En u dacht niet dat degeen, die later in dien nacht in huis kwam, een vrouw zou kun nen zijn de vrouw die u op de waranda ge zien hebt? Ik heb reden om aan te nemen dat het een man was, zei ik, terwijl ik aan den manchetknoop dacht. Nu komen we daar we wezen moeten! Wat is dat voor een reden? Ik aarzelde. Als u reden hebt om aan te nemen, dat uw middernachtelijke gast meneer Arm strong was, moet u mij die vertellen, juffrouw Innes. Wij kunnen niets als zeker beschou wen zonder deugdelijke bewijzen. Als bijv. de indringer die den stok liet vallen en krassen op de trap maakte u ziet dat ik dat weet 'n vrouw was. waarom zou diezelfde vrouw dan den volgenden nacht niet teruggekomen kunnen zijn, meneer Armstrong op de wen teltrap hebben ontmoet en hem in een hef- tigen schrik doodgeschoten hebben? Het was een man, herhaalde ik. En toen, omdat ik niet zoo gauw een andere reden voor mijn stellige bewering kon bedenken, vertelde ik hem van den manchetknoop. Jamieson was onmiddellijk een en al belangstelling. Wilt u mij den manchetknoop geven, vroeg hij, toen ik klaar was met mijn verhaal, of mag ik hem eens zien? Het lijkt mij een buitengewoon belangrijk uitgangspunt. Is de beschrijving niet voldoende? Het origineel is beter. Nu, het spijt me heel erg, zei ik zoo kalm als mij mogelijk was, ikben het ding kwijt. Hethet moet uit een doos op mijn toilettafel gevallen zijn. Wat hij ook van mijn mededceling dacht en ik begrijp dat hij aan de volledige waar heid ervan twijfelde) hij liet niets daarvan blijken. Hij verzocht mij den knoop nauwkeurig te beschrijven, hetgeen ik deed, terwijl hij in een lijst keek die hij uit zijn zak haalde. (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9