Boomen, golfbrekers in de luchtzee. T F- R n vr: TUL I 1938 -4 De natuur werd groot onrecht aangedaan. - 8e Zomerconcert der H. O. V. Else Nolthenius als soliste. Het zal velen concertbezoekers verheugen, de bekende pianiste Else Nolthenius weer eens te kunnen hooren. op het concert van Maan dag a.s. Meermalen is zij met groot succes met de H.O.V. opgetreden. Met orkestbegeleiding zal worden uitgevoerd het pianoconcert in G. kl. terts van Felix Mendelssohn-Bartholdy. De ouverture „Euryantha" van C. M. von Weber staat als le nummer op het program ma. In het tweede programmadeel zal het or kest achtereenvolgens ten gehoore brengen ..Finlandia" Symphonisch gedicht van J. Si belius en ..Der Schwan von Tuonelan" legende voor althobo en orkest van denzelfden com ponist. te spelen door J. H. Moolenijzer. Ten slotte nog op verzoek de bekende .J^eer Gynt" sluite no. 1 van Ed. Grieg. Marinus Adam dirigeert ook dit concert weer. Werkloozen naar Duitschland. 9 HOLLAND—A ME RIKA LIJN. Nieuw Amsterdam, N.-York n. Rott. 29 (n.) v. Plymouth, 30 (4.30 n.) verw. Rotterdam (toeristen) 29 v. Helsinki. Nela. Rott. n. Vancouver p. 28 Dover. Binnendijk, N. Orleans n. Rott. via Londen 28, 750 m. WZW v. Valencia. Breedijk. N.-Orleans n. Rott. 28 te Tampico. Edam, 29 v. Baltimore te Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Zaandam. Vlaard. n. Bilbao p. 28 Ouess. Stad Zwolle. 29 v. Bilbao te Vlaard. Stad Vlaardingen. Wabana n. Rott./Vlaard. 28. 650 m. W. van Valencia. Vredenburg, 28 Vlaardingen te Pepel. voor Rott.-Vlaard. Rozenburg. 28 v. Bilbao n. Rott./Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN Bloemfontein, 29 v. Hamburg te IJmuiden. Jagersfontein (uitr.) 28 te Lorenzo Marques. Heemskerk (thuisr.) 28 v. Zanzibar. Springfontein (thuisr.) v. 29 Ouessant. Boschfontein (thuisr.) 29 te Lissabon. Kan de mensch het klimaat beïnvloeden? ALS een heete adem strijkt de wind over de troostelooze steppe. Een paar half verdor de boomen vechten nog om hun bestaan, de boeren gaan nog bij het aanbreken van den dag met hun tractors of hun paarden naar de vel den, maar loom en mat verrichten ze hun werk Dagenlang reeds heeft de gloeiende zon hun lichamen ver schroeid. de nachten brengen geen verkoeling. Dan begint de wind op te steken, de storm breekt los, de hemel ver duistert en een gierende stofsluier raast over het land. bedekt het ont kiemende zaad en dan is het uit Diezelfde streek was vfoeger vruchtbaar land. Vroeger, toen donker-groene wouden nog de heuvels bedekten, toen de bodem nog vochtig, en het grondwater nog niet wegge zakt was. Maar de bosschen werden geveld, alleen de prijs van het hout gaf den doorslag en over de gevolgen dacht men niet na. Tientallen jaren kan het nog duren alvo rens het onrecht, tegenover de natuur ge pleegd, is hersteld. Wanneer het tenminste ooit zal gelukken, want in het stuifzand van de zandstormen groeit geen grasspriet en geen boom. Trekken de bosschen regen aan? Men zegt wel eens: „de bosschen trekken regen aan". Is dat juist? Het is bekend, dat groote meren of binnen zeeën regen kunnen veroorzaken, door de hoeveelheid water welke verdampt en ook door hun lagere temperatuur. Wanneer de lucht op de een of andere ma nier afkoelt, of te veel vocht toegevoerd krijgt zal het gaan regenen en een van de krachtig ste middelen tot afkoeling is het omhoogstij gen. Daarom zal aan de loefzijde (de hooge kant) van een gebergte altijd meer regen val len dan aan de andere zijde, omdat in het eerste geval de wind gedwongen wordt om hoog te gaan, af te koelen en vocht af te staan. Om deze reden is b.v. het vasteland van Australië zoo droog, daar de westelijke winden uit zee hun regen afgeven aan de hooge bergen aan de westkust. Nu de invloed van de bosschen op het kli maat. Trekken ze regen aan? Neen! Hun beteekenis als invloedsfactor op het klimaat ligt ergens anders. Het bosch be schermt den grond en verzamelt het water Vooreerst belet het dat het regenwater te diep wegzakt; de wortels trekken het water op en de mossoorten zuigen er zich mee vol. Bovendien houden ze den wind tegen. Een kaal veld droogt vlugger uit dan een gebied waar bosschen zijn waar de rustige afmosfeer spoedig met waterdamp is verzadigd en dan niets meer opneemt. In den bodem van het bosch stroomt het regenwater langzaam voort omdat het tal van hindernissen heeft té overwinnen. .Het heeft den tijd om geleidelijk weg te zakken Langs de ontboschte hellingen der heuvels echter valt het naar beneden en de rivieren die hier hun water ontvangen vertoonen na de ontbossching het verschijnsel van twee uitersten: alles meesleurend in den regentijd of bij het smelten van de sneeuw en uitdro gend in den zomer. Ook de plantenwereld heeft van een derge lijk klimaat te lijden: de plant wenscht alles met mate ze heeft liever op geregelde tijden een regenbuitje dan plotseling een wolkbreuk en daarna zes weken droogte. De eindconclusie is dus dat de bosschen niet den regen aantrekken doch dat de regen hun het bestaan mogelijk maakt. Dat die bosschen met, regenwater woekeren dat ze een brug weten te slaan tusschen overmatigen re genval en langdurige droogte is een andere zaak maar den regen „aantrekken" doen ze niet. Planfboomen! Het zal nu duidelijk zijn welke rol de bos schen in het vraagstuk van het klimaat spe len. In Amerika is men dan ook begonnen met het planten van reusachtige boomgordels als golfbrekers in de luchtzee. Wat gebeurt er na een regenbui in een ka len naakten grond? Het i'egenwater is in de poriën der aarde gedrongen, de bodem heeft zich volgezogen. De wolken verdwijnen droge lucht komt in de plaats van de vochtige en zoekt zich met wa terdamp te verzadigen. Uit de bovenste grondlagen ontwijkt het water, dat optrekt door de nauwe haarbui- Met ongedekte chèques betaald. Politie te Amsterdam arresteert een man. Vrijdag is te Amsterdam gearresteerd een dertigjarige man, die de hoofdstad onveilig maakte door in verschillende winkels goede ren te koopen en deze te betalen met een on gedekte chèque van den postchèque- en giro dienst. Dit chèqueboek was niet het eigendom van den gearresteerde, doch van een man met wien hij in eenzelfde pension samenwoonde. Deze had echter nadat hij zooals hij meen de het boekje verloren had, zijn rekening opgeheven. In korten tijd mocht het de politie gelukken den werkelijken eigenaar van het chèque boek je op te sporen en daarna had men ook spoe dig den zondaar ingerekend, die nu binnenkort de consequenties van zijn handelingen zal moeten ondergaan. Werkzaamheden van Ver. voor Luchtbescherming worden nauw keurig bepaald. De regeeringspersdïenst meldt: Na gepleegd overleg met het hoofdbestuui van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming wordt door den minister van binnenlandsche zaken een commissie in gesteld waarvan de samenstelling binnen kort nader zal worden bekend gemaak* aan welke zal worden opgedragen, te advisee ren over een nadere afbakening van de werk zaamheid en een nadere bepaling van de werkwijze van de genoemde vereeniging. zen en spleetjes van den bodem, evenals de thee zich door de poriën van een klontje sui ker omhoog zuigt. Zoo trekt het water lang zaam van onderen naar boven totdat de voor raad te gering wordt; dan houdt de zuigende werking op. De bovenste grondslaag droogt nu geheel uit en verhindert hierdoor tevens verdere ver damping. Dan komt de noodlottige invloed van den wind: hij doet de zanddeeltjes op waaien en voert ze mee. Meer en meer wrijft hij het droge zand tot het fijne, naaldscherpe stuifzand, hij groeit aan tot een orkaan en mijlenver wordt de vruchtbare bodem her schapen in een dorre zandwoestijn. Teneinde deze zandverstuivingen-in-het- groot tegen te gaan, heeft men in Amerika het geweldige plan ontworpen om door de staten van Noord naar Zuid een boomgordel te planten van 1600 kilometer lengte en 160 meter breedte. Deze beschermingsgordel heeft tot doel den wind naar boven af te voeren. Twintig a der tig meter vóór en twee honderd meter achter dezen gordel wordt bij een boomhoogte van tien meter de snelheid van den wind zoo sterk verminderd, dat geen grond meer wordt om hoog gewaaid. Men begrijpe het echter goed: deze wind brekers zullen het klimaat niet veranderen, doch zij kunnen de gevolgen van de droogte die erger zijn dan de droogte zelf ver hinderen. De menschen kunnen den loop van de „atmospherische machine" niet beïnvloe den, zij kunnen alleen de uitwerking ervan eenigermate nivelleeren. W. S. Wanhoopsdaden van Duitsche vluchtelingen? Vragen aan minister Goseling. Het Tweede-Kamerlid Donker heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat gedurende den laatsten tijd wederom eenige Duitsche vluchtelingen, terwijl zij zich hier te lande in afwachting van de beslissing over hun al of niet-uitlei- ding in arrest bevonden, zich van het leven hebben beroofd of pogingen daartoe hebben gedaan? 2. Wil de minister bij bevestigende beant woording van de voorgaande vraag mededee- len: a. Hoeveel van vorenbedoelde personen zich in den loop van het laatste jaar van het leven hebben beroofd of poingen daartoe heb ben gedaan, onder welke omstandigheden deze daden hebben plaats gevonden en of en in hoeverre daarbij de vrees voor uitleiding naar Duitschland van invloed is geweest; b. Welke maatregelen er worden getrof fen om zelfmoord of poging daartoe van zich in arrest bevindende vluchtelingen te voor komen en of de minister deze maatregelen voldoende acht; c. Op welke wijze, alvorens een beslissing wox-dt. genomen tot uitleiding van vhichtelin- gen naar Duitschland, de minister zich ver gewist of een betrokken vluchteling aldaar le vensgevaar dreigt; d. Of. naar het oordeel van den minister, een uiterst nauwgezette beoordeeling van de vraag, of den vluchteling bij uitleiding naar Duitschland levensgevaar dreigt en het niet- overgaan tot uitleiding zoodra omtrent het antwoord op deze vraag maar eenige twijfel rijst, niet mede zouden kunnen bijdragen om betreurenswaardige voorvallen als bovenbe doelde zelfmoorden en pogingen daartoe ,te voorkomen of althans om deze in aantal te beperken; e. Of de minister van meening is, dat de on der c bedoelde methode van onderzoek en de tot dusver gevolgde wijze van beoordeeling van de vraag, of tot uitleiding moet worden overgegaan, voldoende waarborgen voor het leven van vluchtelingen, die naar Duitsch land. worden uitgeleid, geven? Rijwielpadennet in Drente geopend. Mooie en onbekende gedeelten van de provincie voor den toerist ontsloten. Men heeft wel eens van Drente gezegd, dat deze provincie zoo moeilijk toegankelijk was voor den vreemdeling. Was dit een uitspraak, waarin wellicht een kern van waarheid school, vaak beteekende dit echter, dat de toerist, de vacantieganger en de vreemdeling maar niet naar dit gedeelte van Nederland gingen, omdat er toch niet vee1 natuurschoon was en deze provincie eigenlijk niet de moeite waard was te bezoeken. In de laatste jaren is in deze opvatting veel verandering gekomen Steeds meer landgenoo- ten en ook buitenlanders leerden Drente „ont dekken". dank zij ook de ijverige bemoeiingen van de provinciale vereeniging voor vreemde lingen vei'keer en andere het toerisme behar tigende Instanties Nu ook een rijwielpadennet over de geheele provincie is geopend, valt ook het bezwaar weg. dat Drente zoo moeilijk toegankelijk zou zijn. Met Drente bedoelen wij dan de mooie inderdaad voor tailoozen onbekende gedeelten met prachtig natuurschoon en schitterende landschappen, waaraan deze provincie zoo rijk is. Men heeft het probleem maar meteen ra dicaal opgelost. De Centrale Vereeniging voor Opbouw van Drente, met aan het hoofd den commissaris der koningin, mr. dr. R. H baron de Vos van Steenwijk. tevens voorzitter der vereeniging, liet niet één xijwielpad aanleggen, maar liet een net van talrijke paden over de provincie leggen, zoodat de uit. natuurschoon- oogpunt mooie streken in één slag voor den toerist werden opengesteld. Niet alleen het toerisme voor de geheele provincie is met dit rijwielpadennet gediend, ook het locale verkeer zal er zijn voordeel mee kunnen doen. Dat bleek ook duidelijk toen tij dens een excursie langs het net de vertegen woordigers der samenwerkende instanties zon der uitzondering hun lof uitten voor datgene, wat hier tot stand was gekomen. Deze excursie, per auto gemaakt, vond haar rustpunten te Dwingeloo, waar baron de Vos van Steenwijk de eisenlijke openingsplechtigheid verrichtte te Gieten, waar een uitgebreide Koffietafel voor de deelnemers was klaargezet terwij! te Eelde de N. J. H. C. als gastvrouwe optrad en een thee in de jeugdherberg „Oosterbjoek" aanbood. HAARLEM'S DAGBLAD Nieuwe regeling van de paardenfokkerij. Een organisatie voor het zware trekpaard en één voor het land- bouwtuigpaard. Ingediend is een wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paar denfokkerij. Blijkens de Memorie van Toelichting be oogt dit wetsontwerp in de eerste plaats be perking van de directe rijksbemoeiingen in zake de uitvoering der keuringen van heng sten. met behoud van voldoende zeker heid. dat de hengsten, welke in Neder land publiek ter dekking worden gesteld, van voldoende kwaliteit zijn om het peil. waarop de paardenstapel staat, voor achtruitgang te behoeden. Reeds in de wet van 1918 werd aan daartoe bevoegd verklaarde stamboekvereenigingen de bevoegdheid verleend in haar registers inge- geschreven hengsten voor dekking goed te keuren. Thans wordt deze doorgetrokken en wel vooreerst door de" -~<dlen. dat dergelijke hengsten door de betrokken stam boekvereenigingen moeten worden gekeurd, vervolgens door de goedkeuring voor dekking door een stamboekvereenieing niet meer te beperken tot het werkgebied van de vereeni ging, maar geldig te doen zijn voor het ge heele rijk. Het heeft een punt van overweging uitge maakt of het niet wenschelijk ware te bepa len. dat in Nederland slechts hengsten, inge schreven in de registers van een stamboekver- eeniging, ter dekking mogen worden gesteld. Zoover heeft de minister gemeend thans ech ter nog niet te moeten gaan. Daarom is voor eigenaren van niet ingeschreven hengsten de mogelijkheid open gelaten hun hengsten door een rijksinstantie te doen keuren. Verwacht mag echter worden, dat dit aantal zeer ge ring zal zijn. Teneinde voor de eigenaren van hengsten zooveel mogelijk rechtszekerheid te verschaf fen, is bovendien de mogelijkheid van beroep, zoowel ten opzichte van de uitspraak der ge noemde rijksinstantie als ten opzichte van de afkeuring voor dekking door een stamboek- vereenlging, opengesteld voor de laatste ech ter niet, dan nadat alle keuringsinstanties bij de betrokken stamboekvereeniging doorloopen zijn. Het ligt in de bedoeling te komen tot het erkennen van een organisatie voor het zware trekpaard en een voor het landbouwtuigpaard. Voor het zware trekpaard zal dit niet meer dan een bestendiging van den bestaanden toe stand beteekenen. Voor het landbouwtuig paard zal de vorming van een federatie van stamboekvereenigingen overwogen dienen te worden waarin de vijf thans bestaande ver- eenigingen samenwerken, desgewenscht met volkomen behoud van Ieders zelfstandigheid Deze samenwerking zal slechts beoogen een gezamenlijk optreden op het gebied van de keuringen van hengsten en het besteden der subsidiën te bewerkstelligen. Aangezien de stamboekvereeni gingen lichamen bij uitnemend heid zijn ter bevordering van de paardenfokkerij, acht de minister het wenschelijk bij de bevordering van de paardenfokkerij van rijkswege aan deze organisaties een nieuwe be langrijke rol toe tekennen. Thans bestaat in iedere provincie een pro vinciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij. Deze commissïën zijn belast met het beheer en de besteding der gelden, welke van rijkswége ter bevordering van de paarden fokkerij beschikbaar worden gesteld. Daar de stamboekvereenigingen over het geheele land een provinciale indeeling volgen en voor alle rassen over het geheele land zijn verte genwoordigd, ligt het voor de hand ook het beheer en de besteding dezer gelden in de verschillende gewesten aan haar over te la ten. te meer. daar reeds thans is voorge schreven. dat de premiën. waarvoor deze gel den ih hoofdzaak worden besteed, enkel ten deel kunnen vallen aan de bijstamboekver- eenigingen ingeschreven dieren. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat het werk der provinciale regelingscommissiën thans al in hoofdzaak een administratief-or- ganisatorische taak enkel zou komen te be staan in eenige administratieve voorzieningen ten behoeve van de regeling der keuringen yoor dekking en voor premieëring. door de stamboekjury's uit te voeren. Het komt den minister voor. dat de stamboekvereenigingen voor dit eenvoudige werk van gewestelijke re geling zoo gemakkelijk zelf de noodige maat regelen kunnen treffen binnen het bestek van haar taak. dat de thans door Gedeputeerde Staten benoemde provinciale regelingscom missiën in iedere provincie gevoeglijk kunnen worden vervangen door een commissie uit de stamboekvereenigingen. die de premiekeuring doet uitvoeren. Aangezien de zetels in de be staande provinciale regelingscommissiën voor het overgroote deel reeds thans zijn bezet door in het stamboekwezen op den voorgrond tredende personen, zal de bezetting der pre- rniecommissiën van de stamboekvereenigingen naar alle waarschijnlijkheid zóó uitvallen, dat de krachten, welke zich nu verdienstelijk maken bij de regeling van zaken op het on derhavige gebied, voor zoover noodig aan dit werk verbonden zullen blijven. Ten slotte meende de minister de uitvoe rige regeling van de subsidiën. zooals de be staande wet inhoudt, te moeten vervangen door een zeer beknopte, welke slechts het be- zinsel der subsidieering vastlegt, de nadere uitwerking daarvan aan den minister over latend. EXAMENS. Duitscli M. O. A Geëxamineerd voor de schoolacte en toege laten mej. G. G. Gonggrijp, Haarlem. Fransch M. O. Voor Fransch M. O. A slaagde mevr. H. L. Spanjaart, te Bloemendaal. Staatsexamen tot toelating Universiteit. Na voortgezet examen slaagden nog voor diploma A: J. P Hörchner, E. E. v. d. Horst, A. \t Groot. J. J v. Vessem; J. C. M. Corsten en G C. van Lierre. M. U. L. O Voor het M U. L. O.-diploma is geslaagd M H Eveleens. Haarlemmermeer Ruil verkaveling wet treedt 1 4iisni«stP(= in werking. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Ruilverkavelingswet op l Augustus a.s. in werking zal treden. Wordt met twee maten gemeten? De heer A. Mars. voorzitter van den Haarl. Bestuurdersbond, schrijft ons: In de „Steunregeling" welke alle bepalin gen bevat betreffende de steunverleening aan werkloozen, wordt o.m. bepaald dat van de inkomsten welke een werklooze heeft, hoe gering deze ook mogen zijn. twee derde in mindering wordt gebracht op het steunbe drag en deze regeling geldt niet alleen de in komsten van den man zelf, doch ook van de vrouw en andere huisgenooten. Uitzonderin gen bestaan er in dezen niet. terwijl er ook geen verschil wordt gemaakt of deze verdien ste met nachtwerk of eventueel met Zondags- arbeid verkregen wordt. De twee derde aftrek moet nu eenmaal krachtens de bepalingen van de steunregeling worden toegepast on zelfs is het 111 vele gevallen meer dan twee derde, daar er ook maxima zijn vastgesteld van loon plus irtkeering. Om dit duidelijk te maken laten wij een en kel voorbeeld volgen. Een werklooze. die vroeger altijd f 25 per week heeft verdiend, een gezin heeft met drie kinderen en dubbel uitgetrokken is. heeft als maximum steun plus loon f 19.50. Indien deze man in enkele dagen f 18 zou verdienen, dan zou twee derde aftrek, dus f 12. hem bij een steunbedrag van f 15.80 nog f 3.80 steun laten, doch dat kan de man niet ontvangen daar zijn maximum f 19.50 is. Derhalve ontvangt hij slechts f 1.50 aan steun er bij, waaruit wel blijkt dat in vele gevallen meer aftrek dan twee derde plaats vindt. Zooals hierboven ge zegd. wordt dit algemeen en zelfs zoo gestreng mogelijk toegepast. Een werklooze. die, ten einde zijn zieken buurman te helpen, een hal ven dag behulpzaam was bij een karweitje aan zijn huis en uit dankbaarheid een klein doosje sigaartjes van 10 stuks daarvoor ontving <er kon ook absoluut niets meer gemist worden' werd aangeschreven dat hem een bedrag zou worden gekort op zijn steun en men van over heidswege het werkje had getaxeerd. Deze man had dus niets verdiend en als gevolg van zijn hulpvaardigheid, zal hij toch op zijn steun worden gekort. Toch kunnen wij. al keuren wij dit alles niet goed. integendeel, ons Indenken, dat men ten einde ieder misbruik tegen te gaan, tot der- gellike maatregelen komt. Maar als men nu met dezen aftrek zoo se rieus en zoo gestreng is hoe komt het dan. dat cleze zelfde regeling niet wordt toegepast voor hen die naar Duitschland gaan om te werken? Waarom worden aan hen faciliteiten toege staan, welke aan ieder ander worden gewei gerd? Zoodra een werklooze. hetzij als bouwvakar beider. hetzij als visscher. naar Duitschland gaat werken, ontvangt hij het reisgeld tot de grens en bovendien kan de echtgenoote twee weken achtereen steun ontvangen, waarvoor niets behoeft te worden teruggestort. Waarom wordt deze zelfde maatregel ook niet toegepast als men bij een Nederlandschen werkgever aan den arbeid kan gaan, welke ook ver van de woonplaats van den werklooze kan wonen? Maar dat gebeurt niet en mocht hij miden in de week weggaan, al is het maar juist binnen onze landsgrenzen, dan wordt de twee derde aftrek op het eerste steunbedrag absoluut toegepast en verder ontvangt de hier vertoevende vrouw geen cent. Maar gaat die zelfde man even buiten de grenzen, dan kan de vrouw nog twee weken het volle steunbe drag ontvangen. Nog kort geleden heeft zich hier een sterk .sprekend voorbeeld voorgedaan, P. S. was reeds geruimen tijd werkloos, ruw geschat twee jaar en kon eindelijk te Rotterdam aan de vaart komen, waarvoor hij evenwel enkele benoodigheden moest hebben als laarzen, werkbroek enz. Het werd aangevraagd, maar afgewezen, omdat de man aan het werk ging en hij kon het dus in voorschot krijgen. Het bedrag moest worden terugbetaald en boven dien kreeg ook deze man geen reisgeld omdat hij bij een Hollandschen reeder aan het werk ging. Is dit geen meten met twee maten? Indien een werklooze naar de werkverschaf fing te Halfweg wordt uitgezonden en geen schoenen heeft om dat werk te doen, kan hij evenals een rijwielband enz. wel krijgen doch in voorschot en wordt dit bedrag wekelijks in gedeelten ingehouden. Steekt deze handelwijze niet erg af bij de behandeling van hen die te kennen geven naar Duitschland te willen gaan om te werken? Tegen dit meten met twee maten moet een woord van protest geuit worden, daar dan toch zeker degenen, die hier aan het werk gaan. dezelfde rechten behooren te hebben als zij die in het buitenland gaan werken. Twistende hengelaars. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitr.) 28 v. Alleppey. Kota Gede, 28 v. Hamburg te Bremen vertr. 29 (5 n.m.) n. Rott. Marken (thuisr.) 29 te Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisr.) 28 v. Colombo. Grootekerk, 29 v. Rott. n. Japan. KON HOLL LLOYD Salland (thuisr.) 26 te Santos. Westland (huisr.) 3 (6 v.m.) te IJmuidenvw. Waterland, 28 v. Amst n. B-Ayres. KON NED STOOMBOOT MIJ Crijnssen, Amst. n. W.-Indië 28 v. Madeira. Van Rensselaer, Paramaribo n. Amsterdam 28 v. Madeira. Colombia, 23 v. Oie n. Fjarland. Hebe. 28 v. Amst. te Hamburg. Flora 28 v. New-York n. Port au Prince. Odysseus, Amst. n. Kopenhagen p. 29 Hol- tenau. Pericles, Barbados 11. Amst. p. 28 St. Mi chaels. Socrates, Amst. n. Chill 28 te Curasao. Titus, 29 v. Amst. te Rott. Trajanus, 29 v. Hamburg te Amsterdam. Vulcanus. 28 v. Giblatar n. Oran. Nereus, 28 van Santander n. Musel. Stella, 29 v. Tanger n. Malta. Vest a-28 v. Piraeus n. Salonika. Achilles. 30 v. Amst. te Rott. Aurora. 29 v. Rott. n. Napels. Ulysses. Bourgas n. Amst. p. 28 Finlsterre. Saturnus, 29 v. Triest te Fiume. Cottica. 29 v. Amst. n. West-Indië. Theseus, 29 v. Amst. n. Kopenhagen. Orpheus. 29 v. Amst. n. Gothenburg. Baarn, 29 v. Amst. n. Chili. KONINKLIJKE SHELL. Agatha. 26 van Balik Papan n. Calcutta. Agnita, 24 te Amst. n. Curagao. Mirza, 4 te Suez verw. n. Habadan, Bomb. MEIJER EN CO'S SCHFJEPV MIJ Stentor. Batavia n. Amst. 29 v. Londen. City of Corinth. Calcutta n. Rott. vertr. 30 van Londen. Rhesus, Batavia n. Liverpool 28 v. Hamburg. Autolycus, Dairen n. Rott. 28 v. Colombo. Benmacdhui, Japan n. Rott. 26 te Singapore Antenor, Japan n. Rott. 29 te Marseille. ROTTERDAM -ZU ID- AM5RIK. A UJN. Alhena (thuisr.) 28 v. Victoria (BrazG Alwaki (thuisr.) p. 28 Madeira. ROTTERD LLOYD. Dempo (uitr.) 29 v. Marseille. Kertosono (thuisr.) 29 'A n.m.) v. Londen. Kota Nopan, 29 v. Rott n. Batavia. Kota Pinang. 28 v. Vlaard. te Bremen. Blitar (thuisr.) 28 v. Singapore. Kota Radja (thuisr.) 29 v. Singapore. STOOMBOOT MIJ NEDERLAND Salabangka, 29 v. Amst. te Hamburg. Tarakan (thuisr.) 28 v. Marseille. Poelau Laut (uitr.) 28 v. Genua. WIJK LIJN Haulerwijk. Newcastle (N.B.) n. Lubeck p. 28 Kaap Wrath. Katwijk, 28 v. Melilla n. Rott. Randwijk, 28 v. Rott. te Iiuelva vertr. 31 v Rott. Stolwijk, vertr. v. Bilbao n. Rott. Naaldwijk vertr. 30 v. Bilbao n. Rott. AGENDA. Heden: ZATERDAG 30 JULI Luxor Sound Theater: „Marine-pronkstuk ken". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes" Rembrandt Theater: „I'll Take Romance" en variétéprogramma van Schaefers Lilliputter Troupe. 2.30, T en 9.15 uur. Palace Fam;> Coema: ,,Z'n groote kame- -aad" en ..Zijn tweede moeder". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „Echo der bergen" en .Clipper Eiland" Moviac Uurfilmtheater. Groote Markt 25: Openingsvoorstelling. Doorloopende voorstel lingen van 2.30 tot 11.30 uur. Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen Kennemer Etalage- en Reclameschool. 24 en 310 uur Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) 'fin 3—5 en 7—9 uur Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 31 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds, MAANDAG 1 AUGUSTUS Gebouw Kinderhuissingel 6: Tentoonstelling van werk der leerlingen Kennemer Etalage- en Reclameschool. 24 en 810 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des ivonds. Een hard aangekomen stomp. Vrijdagmorgen kwart over 4 zouden een paar Haarlemsche hengelaars te Heemstede aan het Cloosterpad bij de uitmonding In bet Spaarne gaan visschen. Er ontstond een geschil over een „goed plaatsje", waarbij de hengelaar S. erg driftig werd ei" den 40-jarigen v. R. een stomp gaf. die zóó ernstig aankwam, dat de linkerjukboog aan zijn hoofd naar binnen is geslagen Van R. heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen en deed eerst later aangifte bij de politie. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt ter zake zware mishandeling. Van R. zal door deze mishandeling vermoe delijk een geschonden gelaat houden. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds cn 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een slultlngsrooster op gemaakt Van Zaterdag 30 Juli 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 5 Aug. zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Firma Grijsseels en van Hees. Lange Veer- rtaat 14. tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek Frans Halsplein 1. Tel. 11180, J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78. Tel, 1050(1

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7