HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Op zoek naar ket goud van de .Lutine.. De zeef van de-„Karimata" met een hoop kogels, het resultaat van urenlang baggerwerk Parijs verlaten op den zomerschen Zondagmorgen, toen ieder, die maar even kon, naar buiten was getrokken De feestelijke intocht van den nieuwen burgemeester van Winterswijk, den Maandag in zijn functie werd geïnstalleerd heer J. Kneppelhout, die De bekende Nederlandsche compo niste en zangpaedagoge Catharina van Rennes, is tachtig jaar geworden Aan boord van Hr. Ms. -Wachtschip" te den Helder had Maandag de commando-over dracht der Marine plaats door vice-admiraal T. L. Kruys aan zijn opvolger, Schout-bij-Nacht H. Jolles. Tijdens de Bartali in het stadion .Pare des Princes" te Parijs na zijn overwinning in den Tour de France welke Zondag eindigde Op vacantie. Dagelijksche tafreeltjes aan de stations, vanwaar de reizigers en reizigsters bij honderdtallen naar hun vacantieverblijven vertrekken De sultan van Deli met zijn beide zoons Tengkoe Otteman en Tengkoe Ami- roedin, die de viering van het veertig jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zullen bijwonen, arriveerden Maandagavond in Den Haag. De hooge bezoekers bij aankomst in de Residentie FEUILLETON Naar bet Amerikaansch van HECTOR JENNINGS. 14) En bracht hij het? Ja. Wat stond er in dat telegram? Dat zal ik vertellen zoodra zekere din gen bekend zijn. Het is een kwestie van hoogstens een paar dagen. En Gertrude's verhaal van een telefoni sche boodschap? Arme Trude! fluisterde hij half; dap per meisje! Er is niet getelefoneerd, tante Ray. Uw detective zal dat natuurlijk wel we ten en daardoor alles wantrouwen wat Ger trude hem verteld heeft. En toen zij terugging was dat zeker om dat telegram te halen? Misschien, antwoordde Halsey langzaam. als je er goed over nadenkt, dan ziet het er slecht voor ons alle drie uit. nietwaar tante Ray! En toch wil ik er een eed op doen dat geen van ons drieën dien armen man heeft doodgeschoten, zelfs niet per ongeluk of in zelfverdediging. Ik keek naar de gesloten deur van Gertru de's kleedkamer en dempte mijn stem. Er is een vreeselijke gedachte die ik niet van mij kan afzetten, fluisterde ik. - Halsey Gertrude had waarschijnlijk jouw revolver; zij moet die dien nacht in handen hebben gehad. En als die schavuit nu teruggekomen is nadat jij en Jack weg waren en zijzij Ik kon mijn zin niet afmaken. Halsey stond met opeengeklemde lippen naar me te kijken. Zij heeft hem misschien aan de deur hooren morrelen (de politie zegt dat hij geen sleutel had) en hem binnengelaten in de mee ning dat jij het was of Jack Toen ze haar ver gissing gemerkt had is ze de trap opgerend als een vervolgd dier en in haar doodelijken angst heeft ze geschoten. Zoo kan het gebeurd zijn Halsey sloot mijn mond door zijn hand er op te leggen. De revolvermijn revolver.die in het tulpenbed gegooid is, mompelde hij, misschien is hij er uit een bovenvenster inge gooid U zei dat zij diep in den grond lag. Haar neerslachtigheid daa'rna, haartante Ray, gelooft u dat het Trude was, die door den waschkoker naar beneden is gevallen? Ik kon alleen maar knikken. Hoofdstuk X. DE HANDELSBANK. De dag na Halseys terugkomst was het Dinsdag. Het lijk van Arnold Armstrong was Zondagmorgen om drie uur onder aan de wen teltrap gevonden; de lijkdienst zou dien Dins dag gehouden worden en de begrafenis zou uitgesteld worden tot de Armstrongs uit Cali- fornië terug waren. Ik geloof, dat niemand eigenlijk den dood van Arnold Armstrong be treurde. maar de manier waarop hij aan zijn einde was gekomen, wekte sympathie en te vens een geweldige dosis nieuwsgierigheid en sensatiezucht. Mevrouw Ogden Fitzhugh, een nicht, zorgde voor alles en het gebeurde zoo rustig mogelijk. Ik gaf Thomas Johnson en juffrouw Watson verlof om naar de stad te gaan en den doode de laatste eer te bewijzen, maar om een of andere reden voelde ze er niets voor om te gaan. Halsey bracht een deel van den dag met Jamleson door. maar hij zei niets van wat ze besproken hadden. Hij zag er gedrukt uit en had laat in den namiddag een lang gesprek met Gertrude. Dinsdagavond was het rustig, maar 't bleek de stilte die den storm voorafgaat. Gertrude en Halsey waren beiden somber en afgetrok ken en daar Liddy al ontdekt had dat er een en ander van 't mooie servies gebroken was het is ondoenlijk om geheimen te hebben voor een dergelijke oude getouwe was ik zelf ook niet in een al te best humeur. Warner bracht om zeven uur de post en de couranten ik was nieuwsgierig naar wat er in stond over den moord. We hadden wel een dozijn verslaggevers weggezonden. Maar ik had al tweemaal het vetgedrukte opschrift boven een bericht in de „Gazette" overgelezen roor ik het begreep. Halsey had de „Cronicle" open gevouwen en zijn aandacht was geheel in be slag genomen door wat hij las. „De Handelsbank heeft haar betalingen gestaakt", las ik. Ik legde de krant neer en keek over de tafel heen. Wist jij iets hiervan?, vroeg ik aan Halsey. ikik heb het verwacht, maar nog niet zoo gauw. En jij? wendde ik mij tot Gertrude. Jackheeft er onsiets van ver teld, zei ze zacht. - Halsey, wat moet hij nu doen? Jack? zei ik minachtend. - De vlucht van jouw Jack is nu gemakkelijk te verklaren en jullie hebt hem samen zeker geholpen om weg te komen Jullie moest je schamen! Weet jullie dat iedere dollar die jullie bezit bij de Handelsbank belegd is? Getrude wilde iets zeggen, maar Halsey be duidde haar te zwijgen. Dat is niet alles. Gertrude, zei hij rus tig. - Jack is. gearresteerd. Gearresteerd!, gilde Gertrude en ze trok de krant uit zijn hand. Ze keek naar het opschrift en frommelde toen het blad tot een bal ineen en wierp die op den grond. Terwijl Halsey, doodsbleek en verschrikt probeerde het blad weer glad te strijken, lag Getrude met haar hoofd op de tafel en snikte onbedaarlijk. Ik heb het krantenuitknipsel ergens liggen, maar het voornaamste kan ik we nog wel her inneren. Het kwam hierop neer: Den middag te voren, op Maandag, was mr. Jacob Trautman, de directeur van de Parel- kweek-Maatschappij, tegen den drukken slui tingstijd tusschen twee en drie op de bank om een leening af te lossen. Hij had drie honderd vijftig stuks vïjf-procents obligaties van de Internationale Scheepvaartmaatschappij, tot een totaal bedrag van driehonderdduizend dollar, voor die leening in onderpand afgege ven. Trautman ging naar den kassier en na dat verscheidene formaliteiten vervuld waren ging de kassier naar de kluis om de stukken te halen. Het duurde een heelen tijd voor de kas sier terug kwam en eindelijk zak Trautman hem uit de kluis komen en naar den assistent kassier gaan; ze gingen daarop samen snel naar de kluis terug.Weer verstreek een kwar tier en toen kwam de assistent-kassier naar boven en ging nar Trautman. Hij zag doods bleek en beefde over zijn heele lichaam. Hij vertelde aan meneer Trautman dat de aan- de.len bij vergissing op een verkeerde plaats gelegd waren en hij vroeg hem den volgenden morgen te willen terugkomen, dan zou hij de stukken kunnen krijgen. Trautman, een gewiekste zakenman, ver trouwde de zaak niet. Schijnbaar tevreden ge steld ging hij weg, maar binnen een half uur had hij drie verschillende leden van den raad van commissarissen opgebeld. Om half vier was een spoedvergadering van dat col lege en laat in den namiddag was de justitie in het bezit van de boeken. De bank werd Dinsdag niet geopend. Den Zaterdag tevoren, toen de Bank om halfeen gesloten werd, was John Bailey, de onderdirecteur, vertrokken zonder dat er iets bijzonders aan hem te merken was. Dienzelf den middag had hij Aronson, een van de commissarissen, opgebeld en gezegd dat hij ziek was en de eerste dagen niet op de bank kon komen. Van dat oogenblik af tot Maan dagnacht. toen Bailey gearresteerd was, was er weinig bekend omtrent zijn doen en laten. Zaterdagmiddag kort na één uur had hij in het telegraafkantoor in Cherry and White Streets twee telegrammen verstuurd. Zater dagnacht was hij op de Greenwood Club ge weest en had erg geagiteerd gedaan. Men ver onderstelde dat hij Dinsdag op een enorme borgstelling zou vrijgelaten worden. Aan het slot van het bericht werd nog ver meld dat het personeel en de commissarissen van de bank weigerden iets te zeggen tot de justitie met haar onderzoek klaar zou zijn, maar het was toch bekend geworden, dat er effecten vermist werden tot een bedrag van een en een kwart millioen. Daarop volgden beschouwingen hoe zooiets mogelijk kon zijn, over de nalatigheid van de comissarissen, die den directeur zijn gang maar lieten gaan en over het onvoldoende toezicht van de over heid. Het mysterie was niet opgehelderd door de arrestatie van den onderdirecteur; lager personeel scheen als zondebok te moeten dienst doen voor de schandelijke practijken van de groote heeren. Het eenige wat John Bailey gezegd had was: „Laat onmiddellijk meneer Armstrong komen". Het telegram, dat naar den hoofddirecteur van de Handelsbank die in Californië reisde, gezonden was, werd beantwoord door een telegram van dokter Walker, een jonge arts, die de familie Arm strong op haar reis begeleidde en dat inhield dat Paul Armstrong ernstig ziek was en niet in staat om te reizen. Zoo stonden de zaken dien Dinsdagavond. De Handelsbank had haar betalingen gestaakt en John Bailey de onderdirecteur was gearresteerd; Paul Armstrong lag ernstig ziek in Californië en zijn eenige zoon was twee dagen geleden vermoord. (Wordi, vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10