Haarlem's Dagblad Zesjarig meisje In Fransche Sfeer. Trek in zee. bij Zandvoort vermist Kindervreugde op het Gem. Sport terrein aan de Kleverlaan. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16905 Uitgave Lonren? Coster. Maatschappij voor Courant-L'itgaveu en Algeua. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Fostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Ruiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 2 Augustus 1938 Abonnementen per week f 0.23. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pc* post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclnbonnementstarieven op aanvraag. Vruag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. We rijden door Frankrijk en kampee ren in Frankrijk en voelen ons gelukkig. Het is hier groot, mooi en vrij en de menschen zijn er vriendelijk. Zij beklagen den vreemde ling niet omdat hij van een ander ras en ander volk is dan het hunne. Zij vinden hem niet eens minderwaardig. Het is heel begrijpelijk dat hij hun land mooi vindt en van him zon nige vrije sfeer geniet en het is heel natuur lijk dat hij hierheen komt. Want daar in het Noorden moet het toch nogal nat en koud zijnJa, wij kunnen het niet geheel ont kennen. De Fransche provincie doet weldadig aan, weldadiger dan Parijs al is dat zoo veelvul dig bezongen en al schijnt het ook prikkelen der, blijer, opgewekter dan andere wereld steden. Maar hét is tenslotte toch maar een wereldstad. Hier buiten zijn de vrijheid, de ruimte, de vruchtbare, weelderige landschap pen, de glasheldere stroomen en blauwe me ren, de bergen. Hier jagen de menschen niet door het leven heen, hier is geen groote stads-verwording en geen asphalt dat hitte uitslaat, geen benau wenis van enge hooge straten vol benzine- geuren, klaxonstooten en nijdig gejakker. De breede vlakke wegen zijn lang en ver en achter iedere bocht ligt een nieuw tafereel verborgen, een nieuwe verrassing. Iedere stijging belooft een openbaring als we boven zullen zijn, iedere daling doet een schoon dal verwachten. Wij zijn Reims voorbij en de auto snelt het Zuiden tegemoet. Wij glijden door Bourgon- dië, waar de rijke wijndruiven zijn en waar de schoone welluidende namen van goden dranken ons toezingenRomanée, Nuits St. Georgeswaar wij stoppen in die won derlijke, zondoorstoofde dorpjes van grauwe en witte huizen, lange fronten vol gesloten jaloezieën afgewisseld met hier en daar een café, dat fel opkleurt, en een benzinestation dat het overschreeuwt. Maar de dorpen blij ven er stil en onberoerd onder. Ik vraag mij voor de zooveelste maal af waar de meeste dorpelingen toch zijn. Op het land, in de hui zen? Het moet wel. Een enkele komt te voor schijn en verkoopt ons zijn godendrank met den naam-als-een-lied. En er loopen een paar kinderen, er zit een hond die ons peinzend nastaart. Het is vredig, zonnig en vrij. Doe maar wat je wilt, ga maar waar je wilt. En rijd maar verder. Er is altijd meer, altijd weer mooier te vinden. Het is zoo groot en zoo ruim en zoo rijk in zijn gaven, dit land van natuux-weelde en prikkelende charme. Ergens bij Bourg, in een bosch, vinden we een mooi plekje om te kampeeren. Natuurlijk mag het hier. Waarom zou het niet mogexi? Er komen een paar vriendelijke menschen voorbij en ze vragen het verwonderd. Een beetje interessant vinden ze het welkam peeren is nog niet heel populair bij de Fran- schen, maar zij komen nadenkend en met sympathie de vreemdelingen bekijken die het doen. Vlugge handen van ervaren reisgenoo- ten ontladen de zware koffer- en tentbelas tingen van de auto, de Primus doet zijn werk, ons maal wordt bereid, de klaptafel en de klapstoelen ontvouwen zich tot een gezellig heid die den Hollander dierbaar is. Ik help onervaren zoo n beetje mee en denk aan mijn vorig kampementtwintig jaar geleden, in Brabantsche mobilisatie, beginnend met een griep-epidemie en na drie lange xnaanden eindigend in Octobèrsche regenstormen. Niei alle mobilisatie-herinneringen zijn grappig en dat kampement met de derde brigade heeft mij twintig jaar weerhouden van herhaling in „het burgerleven". Tot mijn ongelijk en nadeel. Want het is goed naar het bosch te luisteren, weggeleund in de klapstoeltjes en een beetje droomend over de schoone vrijheid. Het is goed ter ruste te gaan in dennegeur en frissche nacht- koelte, onbezorgder dan in welverzekerde huizen met nachtsloten op voordeuren en ver zekeringspolissen tegen allerlei dingen die hier niet bestaan. Het is een schoone weder keer tot de Natuurzonder uniform, zon der rauwe réveille-om-zes-uur, zonder griep epidemieën en commando's en kans op „een douw". Ik lig in mijn tent en staar naar den mach tigen, flonkerenden sterrenhemel en denk even aan de krant die ver is, verder dan ooit te voren. Ook aan de telex die doorgaat nieuws te geven, dag en nacht door zijn einde- looze vex-halen uittikkend in de redactiebu- reaux. Arme telex, die nooit vacantie heeft en op het rythme van zijn verre getik slaap ik in. Den volgenden morgen is hij in een ver ver leden verdweneneen stoffig en vermoeid stadsding uit vroegeren tijd. akelig technisch en modern. Het water van de kleine bosch beek parelt glashelder en verfrischt heerlijk, het ontbijt smaakt als nimmer tevoren. En wij breken het kampement af, laden het weer op, de motor snort tevreden, we snellen verder. Naar nieuwe verrassingen en naar het Zuiden. Steeds verder naar het Zuiden- (Door den trek in de zee zijn loeder verscheidene ongelukken met doodelijken afloop voorge vallen.) Wanneer de zon haar gouden stralen Op 't steenen straatdek neer doet dalen En op de huizen branden laat; Als de conventiekleeren kleven En boordjes met veel zorg gesteven, Eerst knellen en zich dan begeven; Wanneer de dorst de kelen kwelt, Dan zucht de menschheid en dan welt Er in het hart één groot idee, Dan trekt de zee. Als dan vacantie in het land is, En het niet al te ver naar 't strand is, Dan trekt men juichend st badpak aan, Om in den koelen vloed te gaan; Dan kan er niets de zilte baren, Als oord van speelschheid evenaren, Dan denkt men weinig aan gevaren, Dan is het daaruit te verklaren, Dat men te vaak te ver reeds zwom, Dus, beste vrienden, denk erom, Al hebt gij daarvan geen idee: Dan trekt de zee! P. GASUS. ZANDVOORT - BAD. Aanstaande WOENSDAGAVOND GROOT VUURWERK voor het NOORDERBAD; gedeeltelijk in zee AANVANG 10.30 uur. REIST OP AVONDRETOURS. (Adv. ingez. Med.) Zeeschuimers overvallen een Britsch schip. Engelsch oorlogsschip kon geen hulp meer bieden. Het Britsche stoomschip Vincent de Paul is naar Reuter uit Sjanghai verneemt, door zee schuimers overvallen op ongeveer 100 mijl ten Noorden van Sjanghai. De zeeschuimers kwa men met gewapende jonken bij het schip, klommen aan boord en ontsnapten met den buit, vogrdat een draadloos te hulp geroepen Britsch oorlogsschip ter plaatse was versche nen. De overval is Zaterdag j J. gepleegd. en in Noordwijk teruggevonden Maandagmiddag te ongeveer vier uur ver misten twee tantes hun nichtje van zes jaar, Dickie ter Wolbeek, dat in hun omgeving aan het strand aan het spelen was. Het laatste dat zij van hun nichtje hadden gezien was, dat het kind naar zee liep om te kijken, naar andere kinderen die daar aan het pootje-ba- den waren. Toen na eenigen tijd het kind niet terug kwam ging een van de tantes naar de zee om het kind te halen. Deze schrok niet weinig toen zij het kind nergens zag. Onmid dellijk werd daarop door de beide dames, ge assisteerd door een politie-agent het strand afgezocht, zoowel naar het Noorden als naar het Zuiden, doch het kind werd niet gevonden. Door de politie werd de vermissing doorgebeld naar het tentenkamp en naar den reddings- post Bloemendaal. Ook daar werden ijverige naspeuringen gedaan welke echter geen re sultaten opleverden. Inmiddels was het ge rucht van de vermissing doorgedrongen tot de meeste strandbezoekers die allen, voor zoover zij daartoe in de gelegenheid waren hielpen zoeken. Algemeen begon de meening post te vatten dat het kind te water was geraakt en door de stroomingen afgedreven. Ook in het dorp werd overal gezocht, doch alles bleef zonder resultaat. Toen te tien uur 's avonds het kind nog niet terecht was gingen twee ploegen van de Zandvoortsche Reddingsbrigade de eene in noordelijke, de andere in zuidelijke richting 't geheele strand afzoeken. Bij de zuidelijke ploeg die onder leiding stond van den waarnemen- den commandant der Z.R.B.. den heer J. Ter mes. had zich een jachtopziener gevoegd, die met z'n jachthond er in slaagde het spoor van het kind te vinden. Het spoor leidde naar Noordwijk. waar de kleine 's morgens om half zeven bij het radio-station „Nora" eindelijk werd teruggevonden. Het meisje werd in de portierswoning van het radiostation binnengebracht, vanwaar de Noordwijksche politie werd opgebeld, die daar den v ader van het meisje van het gebeux-de in kennis stelde. Deze kwam daarop onmid dellijk met de auto naar Noordwijk om z'n dochtertje af te halen. Het kind dat een dagje uit was bij haar tan tes in Zandvoort behoorde thuis te Vogelen zang. Méér werkloosheid. Aantal werkloozen 43 meer dan vorige week De werkloosheidscijfers zijn dezen keer niet bemoedigend. Het aantal werkloozen bedraagt thans 5073; dit getal is sedert de vorige week met 43 omhoog-gegaan. Toch is het nog 176 minder dan in 1937 in dezelfde periode en 1155 minder dan in 1936 op dienzelfden tijd. WISSELKOERSEN. 12 uur: Londen 8.95 7/8. Berlijn 73.20. Parijs 5.02 7/8. Brussel 30.83. Zwitserland 41.78. Kopenhagen 40. Stockholm 46.20. Oslo 45. New-York 1.82 7/16. Praag 6.20%. Italië: a. vrije lire 9.62%. b. reislïre 8.60. c. bankpapier 8.15. Gisteren schreven we reeds in een deel onzer oplage iets over de schoolkinderen, die zich dank zij het stre ven van de „Vereeni- ging voor vacantïe- bezigheden v. school kinderen" op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan onder be voegde leiding met spel kunnen vermaken. Hierbij zien we eenige beelden van het mid dagmaal, dat ter plaat se verorberd wordt. met Rechts: „Melk een rietje I" Beneden: De staan- tribunes van E.D.O. doen zeer nuttig dienst als „eettafel-met-stoelen" voor het hongerige jonge volkje. ZEVEN PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. WARSCHAU. 2 Augustus (D.N.B.) Tenge volge van het inslaan van den bliksam zijn bij Wilna zeven personen gedood. Zeventien woonhuizen en schuren zijn in de asch gelegd. «r* -. v .'SÉ- Complot tegen de regeering van Sjanghai. Hooge poliitefunctionarissen gearresteerd. SJANGHAI, l Aug. De politie chef der door de Japanners gesteun de regeering van Groot-Sjanghai is vandaag met twintig hooge ambte naren van politie door Japansche gen darmen gearresteerd. Zij worden er van verdacht een opstand tegen de regeering van Groot-Sjanghai te hebben beraamd en gemeene zaak te maken met de Chineesche vrijscharen. De Japanners zouden vernomen hebben, dat de gearres teerde ambtenaren een plan hadden ont worpen Potoeng te bezetten. Dat zou op 13 Augixstus moeten gebeuren. De Chlneeache vrijscharen zouden daarbij hun medewerking verleenen. Het verluidt, dat in de woning van den po litiechef een tamelijk groote hoeveelheid wapenen zou zijn gevonden. Het verkeer tusschen Sjanghai en Potoeng is zoo goed als geheel stopgezet. De Japan ners treffen reeds voorzorgsmaatregelen met het oog op mogelijke ongeregeldheden. (D.NJ3.) Het woord is aan Drie ernstig gewonden bij auto-ongeluk. Maandagmiddag een uur is een automobi list, de heer V. uit Zeist, die op weg was van Amsterdam naar zijn woning en op den Rijksweg tusschen Muiden en Naar den een andere auto wilde passeeren, bij het uitwijken in botsing gekomen met een stilstaande vrachtauto. De gevolgen van de botsing waren van zeer ernsiigen aard. De auto van dei: heer V. schoot door den schok van de botsing en de groote vaart welke zij had, weer terug en kwam midden op den rijweg te staan, even als de vrachtauto, welke door de botsing in beweging was gekomen. In den wagen van den heer V. bevonden zich zijn 72-jarigen vader, zijn zuster en nog een dame, en allen liepen ernstige verwondingen aan het hoofd en overige lichaamsdeelen op. Ook de heer V. kreeg een hoofdwonde. Een medicus die per auto passeerde ver leende de eerste hulp, waarna dr. Groot Wes- seldijk van Muiden de patiënten verder ver bond. Allen zijn naar de Majellastichting te Bussum vervoerd; de heer V. kon vandaar weer per auto naar zijn woning te Zeist terugkeeren. In de vrachtauto-cabine zat nog een 10- jarig meisje, dat bij de botsing met het hoofd tegen de voorruit sloeg en daarbij 2 tanden brak. De rijksveldwachter van Muiden kwam spoedig ter plaatse en maakte tegen den heer V., proces-verbaal op. De auto van laatstge noemde, die grootendeels vernield was, is in beslaggenomen en voorloopig te Muiden gestald. Duitscb vliegtuig op bet vliegveld Twente geland. Soldaat-vlieger door slecht zicht uit den koers geraakt. Gistermiddag landde op het vliegveld Twente bij Enschedé, een Duitsch militair lesvliestuig. type Arado 66. registratieteeken D-IVÓV, waarvan de bestuurder bleek te zijn de soldaat-vlieger N. Bechtheld. die in oplei ding is voor militair vlieger op het vliegveld Weggum in Brunswijk. Hij was gistermorgen gestart van Brunswijk met bestemming Bonn- Munster-Brunswijk. Nadat hij om 12.50 uur uit Bonn vertrokken was vloog hij over Dort mund, doch raakte tengevolge van het slechte horizontale zich*., dat slechts vier kilometer bedroeg, uit den koers. De vlieger, die pas eenigen tijd zonder in structeur overlandvluchten mocht uitvoeren en in een geheel onbekende streek kwam. kon zich niet meer oriënteeren, hij vloog eenigen tijd over het grensgebied, totdat hij het vlieg veld Twente ontdekte. Hoewel hij begreep, dat dit niet het vliegveld Handorf bij Munster kon zijn, besloot hij te landen en den weg te vragen, niet wetende, dat hij zich op Neder- landsch grondgebied bevond. Dat de vlieger echter zonder het noodige onderzoek niet meer mocht vertrekken, is begrijpelijk, daar het verboden is, met vreemde militaire vlieg tuigen over Nederlandsch grondgebied te vlie gen. De havenmeester van het vliegveld de heer H Mulder, aan wien het treffen van de noodige maatregelen in dergelijke gevallen Is opgedragen, stelde zich na een voorloopig onderzoek in verbinding met het departe ment van defensie, waarna door de lucht- vaartafdeeling Soesterberg een vliegtuig werd gezonden met den luitenant-vlieger G Son- derman. voor het militaire onderzoek Nadat ait was geschied werd den Duitscher verlof gegeven naar Duitschland terug te keeren.. Öm 18.15 is het toestel naar Munster ver trokken. Napoleon Als men krachtig, volhar dend wil, slaagt men altijd. Russische vliegers doen een nieuwen aanval op Tsjangkoefeng. Tanks steunden den aanval. (Zie ook pae. 4). Naar United Press uit Tokio ver neemt hebben Russische vliegtuigen hedenmorgen een hernieuwden aanval op de streek van Tsjangkoefeng ge daan. daarbij geholpen door negen tanks Volgens berichten van Japan sche zijde heeft de aanval geen suc ces gehad. Drie tanks moesten in on- bruikbaren staat worden achtergela ten. Tien Russische vliegtuigen, die in formatie vlogen, wierpen bommen uit op Tsjangkoefeng. Het Japansche ministerie van Oorlog te To kio ontkent volgens Havas formeel dat de Sovjet-Russische troepen den heuvel van Tsjangkoefeng zouden hebben hernomen. Als voorzorgsmaatregel tegen eve.itueele aanvallen uit de lucht heeft de regeering aan de pers verboden de weerverwachting voor ge heel Japan te publiceeren De bladen mogen alleen in hun ochtendblad de dagelij ksche verwachting voor de streek waar het blad ver schijnt opnemen. „Geen reden tot ver ontrusting". TOKIO. 2 Augustus (D.N.B.) In de vergade ring van den ministerraad hebben de minis ter van Oorlog. Itagaki. en de minister van Buitenlandsche Zaken Oegaki. verslag uitge bracht over het incident van Tsjangkoefeng. In politieke kringen verluidt, dat maatre gelen zijn genomen om het incident voor zoo ver dit 'aan Japan ligt niet te verscherpen. Ook de vluchten van Sovjet-Russische vlie gers boven de plaats van het incident acht men geen reden tot verontrusting. Het Inci dent is geheel plaatselijk. De Japansche pers beperkt zich tot het weergeven van de berichten zonder commen taar en wijst er nogmaals op, dat Japan ver wacht, dat het incident langs diplomatieken weg kan worden geregeld. Op zoek naar den Hawaii Clipper. MANILLA, 2 Augustus (D.N.B.) De plaat selijke marine- en legerautoriteiten hebben gisteren de oorlogsbodems en bombardements vliegtuigen aangewezen, welke moeten zoeken naar den sedert vijf dagen vermisten „Hawaii Clipper" Het gebied, dat doorzocht moet wor den is uitgebreid, aangezien men veronder stelt, dat na de laatste berichten van de vlieg- boot, zij sterk uit den koers is gedreven. Aan gezien geen wrakstukken zijn gevonden hoopt men. dat de vliegboot nog didjvende is, of een van de duizenden kleine eilandjes, welke hier verspreid liggen, heeft bereikt. UN 1933 werden in Haarlem's Dagblad 40428 Groentjes geplaatst. Een enorm aantal. Maar 1934 bracht er meer. 1935 weer meer. 1936 nog weer meer, 1937 ten slotte 46829. Dat is toch wel het duide lijkste bewijs van succes. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Vrachtauto te water £ereden. Een der inzittenden verdronken. Gisteravond is op den weg van Schoon hoven naar Lopik op den smailen Lopiker* Voordijk een vrachtauto van de firma D. van der Haar uit Lopik. bestuurd door den knecht J. G. V. in de bocht van den weg in de Wete ring gereden Behalve de bestuurder zaten diens zwager, de heer Koudijs uit Rotterdam en zijn zoon tje in den wagen Zij zouden by V. logeeren. De chauffeur kon het kind en zichzelf in vei ligheid stellen. Het gelukte hem echter niet, ook den heer Koudijs te redden. Omstandei*s boden direct hulp. Zij moesten den wagen gedeeltelijk omtrekken vóór het slachtoffer kon worden bevrijd. Een genees heer uit Lopik en leden van het Roode Kruis uit Schoonohven, hebben gedurende drie uren getracht de levensgeesten op te wekken, het geen helaas zonder resultaat is gebleven Een der omwonenden, de heer D. Kramer, heeft bij het reddingswerk zijn linkerarm ernstig aan de portierruit verwond. De chauf feur en nog twee andere personen kregen lichte verwondingen. Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week wat toegenomen. 1 liet eleetriciteitsbedrijf van Noord-Holland groeit gestadig. 2 De gemeentebesturen van Heemstede, Bloemendaal en Bennebroek, willen één zuiveringsinstallatie voor afvalwater bouwen. Q BINNENLAND. net water heeft weer slachtoffers gemaakt 3 De Leidsche politie zoekt, in verband met den museum-diefstal, naar een jong- mensch in bruin plas fourscostuum. 3 De Margadant-zaak komt in September weer in behandeling. BUITENLAND. Vliegtuigen van de Sovjetluchtmacht heb ben aanvallen gedaan in het gebied van Tsjangkoefeng en in Korea: eenige toestellen werden neergeschoten. Bij gevechten tusschen Britsche troepen en rebellen bij Nabloes zouden veertig rebellen gedood zijn. In de Ver. Staten Ls een groote dranksmok- kclzaak aan het licht gekomen. SPORT. Bouraan en Baumgarten leveren in Londen bijzondere prestaties op 800 en 400 M. ARTIKELEN. R. P.: In Fransche sfeer. K. de Jong over het achtste zomerconcert der H. O. V. 2 Jhr, dr. J. C. Mollerus: Nederland moet zich voor het Indische afzetgebied inte resseeren. 3 Van onzen Berlijnsehen correspondent: Poolsch-Duitsche strubbelingen. 4 11. I). Vertelling: De bekroning. 5 .Mr E. Elias: Zes uur 's morgens. 7 De Burgerlijke Stand vaji Haarlem is op genomen op (J

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1