Meer activiteit noodig. SCHUDT UW LEVER WAKKER Weer vele slachtoffers van het water. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 HAAREEM'S DAGBEXD Nederland moet zich voor het Indische afzetgebied interesseeren. Men ga er zelf naar toe. Mogelijkheden voor kapitaals- investeeringen. DONDERDAG 16 Juni 1938 's morgens om 6 uur stapte ik op Schiphol de passa gierscabine van de Nandoe binnen, het vliegtuig, hetwelk onder commando stond van den zeer bekenden gezagvoerder Geysendorf- fer. Dinsdag 21 Juni 's morgens om precies half elf (trouwens de time-table geeft dat uur aan!) stapte ik op het vliegveld van Batavia, Tjililitan. uit. Van 21 Juni tot 12 Juli ging de reis over Java, naar Batavia, Bandoeng, Se- marang en Socrabaja. Op 12 Juli bracht de Oehoe mij onder leiding van gezagvoerder v. Veenendaal naar Nederland terug en Zondag 17 Juli precies om 3 uur 's middags landden wij tezamen op Schiphol, in gezelschap yan den eersten passagier SydneyLonden, 't Is alles een droom geweest. In 31 dagen heen en terug, waarvan drie fyeken op Java. Het verzamelde materiaal is van een dus- danigen omvang, dat met het ordenen nog wel enkele weken gemoeid zullen zijn. Toch is het mogelijk over een aantal belang rijke punten een voorloopig oordeel op schrift te stellen. Ik zou gaarne de vraag willen be antwoorden: wat is er tusschen 1933 ten tijde van mijn eerste bezoek aan N. O. Indië r— en 1938 wel en wat is er niet gewijzigd? De meest ingrijpende verandering is ongetwijfeld de ver voortgeschreden ontwikkeling van vele groote en kleine industrieele bedrijven op Java. De noodzaak daartoe is duidelijk voor een ieder, die wil erkennen en die begrijpt, dat de internationale verwarring ook N. Q. Indië niet onaangetast heeft gelaten. De rigoureuze inkrimping van de suikercultuur, de groote moeilijkheden bij den export van agrarische voortbrengselen enz. moesten leiden tot een omwenteling, tot een her-orienteering. Deze en andere oorzaken hebben de Indische regee ring oan. bewogen meer in eigen omgeving te doen vervaardigen. Niet met de bedoeling zoo meteen op de internationale markt met deze industrieele voortbrengselen mede te gaan concurreeren. doch uitsluitend ter voorzie ning in behoeften, welke dit groote eilanden rijk heeft. Men is op dat gebied in Indië nog in een beginstadium en mijn inlichtingen heb ben mij zeker overtuigd van het feit. dat men op den ingeslagen weg verder zal gaan. Dat daarvoor invloed wordt uitgeoefend op den omvang van den import in N. O. Indië is zon der meer duidelijk. Op het eene gebied zal deze invloed zich sneller en krachtiger openbaren dan op het andere. Hoe het zij, de marktver houdingen wijzigen zich ook daar sterk en een ieder die belang heeft bij den afzet ginds zal Zomersproeten Verdwijnen spoedig door een po» SPRUTOL Bij alle Drogisten (Adv. Ingez. Med.) ^Waar is het jongmenscli in bruin plus fours-costuuin? Politie zoekt den dader van den museum diefstal. In een buitengewoon politieblad vestigt de Commissaris van Politie te Leiden, in verband met den in den nacht van 27 op 28 Juli ge- pleegden diefstal van edelsteenen uit 't rijks museum aldaar, de aandacht op een persoon van omstreeks 21 jaar. donkerblond achter over gekamd haar, gele gelaatskleur, gekleed in bruin colbertcostuum met plus fours. De Commissaris van Politie voornoemd ver zoekt opsporing en inbeslagneming van bo venstaande edelsteenen. benevens opsporing, aanhouding en voorgeleiding van de(n) da der (s). CAFé, WINKEL EN BAKKERIJ UITGEBRAND. In de buurtschap Hertme, gemeente Borne, is Maandagmiddag omstreeks vier uur brand uitgebroken in het café, annex kruidenierswin kel en bakkerij van den heer G. Pisano. De brandweer uit Borne was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat het geheele pand uitbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is in de bakkerij ont staan. Verzekering dekt de schade. CONGRES VOOR LICHAMELIJKE OPVOE DING UITGESTELD. In verband met den korten tijd beschikbaar voor de voorbereiding en het gedeeltelijk sa menvallen van het Nederlandsche congres voor lichamelijke opvoeding met de feesten ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, heeft het congresbestuur moeten besluiten, het tijdstip voor het bijeen roepen van het congres nader vast te stellen in de week, aansluitende op de Paaschdagen 1939. Twee woningen in de ascli gelegd. Man verwondt zich ernstig bij het inslaan van een ruit. Maandag werd brand ontdekt in de woning van den agent van politie H. van den Berg. wonende aan den Wooldereschweg no. 96 te Hengelo. -Het vuur werd ontdekt in een slaap kamer aan de achterzijde van het huis. Spoe dig sloeg de brand over naar het aangrenzen de perceel, de woning van het oud-raadslid den heer K. Drent. Daar hier niemand thuis was, forceerde de politie een deur. Uit beide woningen werden zooveel mogelijk meubelen en stukken huisraad in veiligheid gebracht. Uit de woning van den heer Drent wist men ook nog eenig geld te redden, De brandweer was spoedig ter plaatste, doch kon niet veel uitrichten, daar de brandput ter plaatse slechts een geringen druk gaf. beide woningen brandden geheel uit. Alleen de muren bleven overeind staan. Zekere S.. die zich door het inslaan van een ruit toegang tot de woning van Drent wilde verschaffen" werd zoo ernstig aan den pols ader gewond, dat hij zich onder dokters be handeling moest stellen. zich van deze evoluties nauwkeurig schap moeten geven. In 1933 ontbrak het ten opzichte daarvan dikwijls aan de noodige activiteit uit het Moe derland. Thans in 1938 is het daarmede in menig opzicht niet anders gesteld, Nog al te veel bestaat de meening in het Moederland, dat het in N. O. Indië wel zal blijven „mar- cheeren". Die meening is geheel onjuist. Als men in Europa afwacht en in den waan blijft leven, dat het vroeger toch ook „ging" en dat de orders wel zullen komen, dan zal men nog meer wrange vruchten moeten plukken, dan er reeds geplukt zijn. Ethische ontboezemin gen. dat N. O. Indië immers toch wel het Ne- derlandsch product zal koopen, zijn funest. Ze ker. men voelt gelukkig in breeden kring, dat men elkander zoo mogelijk moet steunen. Maar van eenzijdige liefde is men niet gediend. Ont stellende ervaringen zijn mij bij mijn omzwer vingen in Indië in grooten getale deelachtig geworden. Aan toestanden, die dikwijls meer dere jaren voortduurden, heeft men in me nig geval niet de minste of onvoldoende aan dacht besteed. Gebrek aan activiteit uit het Moederland, de goeden natuurlijk niet te na 'esproken. Men vergat zich ter plaatse behoor lijk op de hoogte te stellen van den gang van zaken en heeft zich menig afzetgebied laten ontglippen veelal door eigen schuld. Dat daar bij ook factoren een rol hebben gespeeld en zullen blijven spelen, waartegen het moeder - landsche bedrijfsleven machteloos stond en nog staat, zij gaarne erkend. De voorkeur voor het Nederlandsch product bestaat in N. O. Indië, doch binnen duidelijk aan te wijzen grenzen. Moet men zich daar over nu feitelijk in het Moederland zoo ge weldig verbazen? Is het redelijk zich daar over wel eens op een prikkelenden toon uit te laten? Men zij toch verstandig. Laat mij een populair beeld gebruiken: geen enkel industrieel of handelaar in ons eigen land. in West Europa, „zit er om vliegen te van gen". Hunne bedrijven zijn alleen in stand te houden, indien zij winst maken. Maar zoo is het in N. O. Indië precies hetzelfde. Ook daar moet het bedrijfsleven zich op commer- cieele basis stellen en volkomen terecht. Maar daardoor is er voor het Nederlandsche product afzetgebied in N. O. Indië verloren gegaan. Ten deele had men dit verlies kun nen voorkomen. In de eerste plaats door het ontwikkelen van een groote dosis energie. Dit werd dikwijls nagelaten. Men wachtte af. Maaranderen deden dat niet. En onder die anderen nam b.v. Japan een eerste plaats in, al is de positie van dit land op dit oogen - blik op de Indische markt minder sterk dan eenige jaren geleden. Maar Japan heeft de behoeften van het Indische afzetgebied be grepen en er naar weten te handelen. Wij waren veelal te laat. Vandaar mijn aanhef: Meer Activiteit. Men zal met groote voort varendheid ten strijde moeten trekken. Nog is alles niet verloren. Aan de hand van een weloverdacht programma moet een gedeelte van het verloren terrein terug te winnen zijn. Maar daarnaast is er nog een factor, waar aan de noodige aandacht besteed behoort te worden. Voor nieuwe mogelijkheden bij de vestiging van meer of minder groote in dustrieele ondernemingen in N. O. Indië, waarvoor ten deele plannen gereed liggen, ten deele proefnemingen gaande zijn, is kapi taal noodig. Indië zelf heeft daarover niet de beschikking. Laat het Moederland zich daar voor toch interesseeren. Laat men zooveel mogelijk medewerken, dat Nederlandsch ka pitaal in deze ondernemingen wordt ge ïnvesteerd. Het is nu nog mogelijk daarvoor zorg te dragen. Er is nog zoo buitengewoon veel te doen voor Nederlandsche ondernemin gen in N. O. Indië. Men moet zich de moeite willen getroosten zich van den feitelijken toe stand op de hoogte te stellen. Niet om de drie of vier jaren en heelemaal niet uitsluitend door briefwisseling. Neen, er zelf naar toe gaan. Met eigen oogen aanschouwen. Belangstel ling toonen. al is het dan ook uit eigen be lang. Trouwens van een dergelijke reis op zich zelf zal men nooit verdriet hebben. De buitengewone gastvrijheid, de wijze waarop men in dat onmetelijke eilandenrijk wordt op genomen en niet in het minst de pracht van het land zelf, daarom allen zou men een ieder willen toeroepen: brengt een bezoek aan dat wonderbaarlijke stuk Nederland, gelegen om den Evenaar, met zijn circa 61 millioen inwo ners. Voor velen voltrekken zich al deze wijzigin gen in N.O.-Indië zonder dat zij zich er vol doende rekenschap van geven. De Wester- sche-, maar vooral de japansche invloed heeft velen ginds de oogen doen open gaan. Nieuwe welvaartsbronnen zijn in Indië aan geboord, zoo men wil door den ongunst der tijden. Het zeg't op zichzelf toch al heel wat, wanneer van officieele zijde, bij gelegenheid van de opening der Bandoengsche Jaarbeurs de aandacht gevestigd wordt op het feit, dat de waarde van de inheemsche nijverheidspro ducten op 72 millioen gulden geschat mag worden. Daarmede staat men aan een begin punt. Het einde is nog lang niet te 2ien. Het karakter van deze gebieden, als agrarische landen, wordt door deze vorm van industria lisatie zeker niet aangetast. Maar wel wordt een gedeelte der arbeidskrachten weer in het productieproces betrokken en zal door de goedkoope wijze van produceeren het peil van de kosten van het levensonderhoud op den duur moeten dalen. Men zij toch niet lauw tegenover dit om wentelingsproces: men neme niet de houding aan. of er ginds niets bijzonders plaats grijpt, of het niet de moeite waard is zich er "mede bezig te houden. Want zóó is her natuurlijk absoluut niet. Want niet alleen in onzen In- dischen Archipel maar in den geheelen Pa cific wordt een nieuwe geschiedenis gemaakt. Hoe zullen de economische gevolgen zijn van den strijd tusschen China en Japan? Welke terugslag Is van dien strijd op N.O.-Indië te verwachten? Ook daar staat het rad niet stil. Met groote opmerkzaamheid volgt men uit den aard der zaak dien strijd in Oost-Azië, hoe droevig deze op zich zelf ook is. De Margadant-zaak in September weer in behandeling. Bij mijn rondreis over Java is mij meer dan eens weer duidelijk geworden, dat „meer ac tiviteit" geboden is. dat men zich moet willen indenken in de geestesgesteldeihd van die groote bevolkingsgroepen, die ginds leven, die hunne eigen zeden en gewoonten hebben en die met betrekking tot de wijze, waarop zij handel drijven in menig opzicht zoo geheel anders zijn georiënteerd dan wij in West- Europa, MOLLERUS. Sultan van Deli in ons land. Een halve eeuw geleden Voor den Raad van Justitie te Makassar. Met de herbehandeling van de bekende Margadant-zaak door den raad van justitie te Makassar zal, volgens den Semarangschen redacteur van de Indische Crt. vermoedelijk op 13 September a.s. worden begonnen. Als verdachten zullen terecht staan de 37- jarige J. Th. Kuen, geboren te Billiton, van beroep mecanicien bij de Nederlandsche Ko loniale Petroleum Maatschappij, wonende te Makassar en Baddoe, oud ongeveer 36 jaar, vroeger chauffeur in dienst van Kuen en diens vader, thans zonder beroep wonende te Boeloekoemba. De dagvaarding is thans beteekend. Zij omschrijft de schuld dezer beide verdachten ongeveer als volgt: ,dat zij met wijlen P. K. in den tijd dat wijlen H. E. J. Margadant te Boeloekoemba fungeerend controleur werkzaam was uit de vastgemetselde geldkist in het contro leurskantoor een geldsom groot ongeveer 18.000.— hebben weggenomen met het oog merk om de gelden zich wederrechtelijk toe te eigenen, welke gelden toebehoorden deels aan het gouvernement van Ned.-Indië, deels aan in Boeloekoemba gelegen adatgemeen schappen". Na moeizamen arbeid zoo teekent de In dische Crt. hier nog bij aan is het dan ein delijk gelukt zoodanig bewijsmateriaal aan te voeren, dat de president van den raad van justitie te Makassar rechtsingang kan verlee- nen met verwijzing van de zaak naar de te rechtzitting. Een zaak van niet al te ver strek kende beteekenis, indien zij in het licht kon worden gezien van de diefstal op zichzelf, maar zij is van intens grootere waarde in het verband met het Margadant-drama. dat zoo vele jaren strijd en critiek heeft uitgelokt. Dat nauwe, bestaande verband zal oorzaak zijn, dat straks bij de berechting der dieven de oude Margadant-zaak in al haar dramatische details en in al haar scherpte voor den geest wordt geroepen, maar met het vonnis zal het icherm voorgoed over het drama zijn geval len. Een belangrijk aandeel in de ontknooping der zaak heeft, zooals bekend, de toenmalige officier van justitie te Makassar, mr. J. A. Jonkman gehad. Met groote ernst, kracht en toewijding heeft hij de ingewikkelde zaak aan gevat en het is hem tenslotte gelukt een uit weg te vinden uit het doolhof van verkla ringen en processen-verbaal en het warnet van leugens en verdachtmakingen. Om het regeeringsjubileum mede te vieren. De sultan van Deli. Z.H. Toeankoe Amatoedin Sani Perkasa Alamsjah. die met zijn beide zonen Tengkoe Otteman (de aangewezen troonopvolger) en Tengkoe Amiroedin naar ons land is eekomen om het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin mede te vieren, is Maandagnamiddag met de Etoile du Nord om 17.34 aan het Hollandsche spoorstation te 's-Gravenhage aangekomen. Ter begroeting waren in de gereserveerde wachtkamer aanwezig de kapitein J. Roms- winckel, adjudant van H.M. de Koningin, als vertegenwoordiger van H.M,, voorts de heeren J. Th. Petrus Blumberber. chef van het kabi net van het departement van koloniën, als vertegenwoordiger van den minister. C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oast- kust. Vorstman, oud-resident van Tapanoeli. jhr. van den Brandhoff. oud-gouverneur. S. Bouman. oud-assistent-resident van Medan. Raden Adipatti Soejono. oud-lid van den Volksraad, F. Sampeski. voorzitter van de af- deeling den Haag van de Vereeniging Oost en West, mr. F. E. Gross, algemeen secretaris van Oost en West en eenige andere bekenden van den sultan. Als geleide van de reis des sultans in Europa was meegekomen de heer J. A. de Goeyen. ter wijl mede aanwezig was de aan den sultan voor diens verblijf in Nederland toegevoegde controleur bij het binnenlandsche bestuur, de heer G. W. Fris. Onmiddellijk na aankomst aan het station stapten de sultan en zijn beide zoons op het Stationsplein in een gereedstaanden auto. be stuurd door den heer de Goeyen. die hen naar Amsterdam bracht, waar de sultan in het Amstelhotel logeert. Uit Haarlem's Dagblad van 1888. OVERDRACHT VAN HET MARINE COMMANDO TE HELDER. Maandagmorgen heeft vice-admiraal T L. Kruys zijn functie van commandant van de marine te Willemsoord overgedragen aan zijn opvolger, schout bij nacht H. Jolles tot dus verre commandant der maritieme middelen te Amsterdam. De overdracht geschiedde op HM.'s wacht schip. waar reeds tevoren aan dek stonden aangetreden de officieren en de equipage van het wachtschip, het stafmuziekkorps en van alle schepen en inrichtingen een afvaardi ging. bestaande uit één officier, twee onder officieren en acht manschappen. De marine-commandant, vice-admiraal Kruys, arriveerde om half elf vergezeld van zijn opvolger en zijn staf, alsmede door den chef der bureaux van het commandement der marine. Vervolgens hield de vice-admiraal een in spectie. waarna de bemanning in alle hens formatie moest aantreden. De scheidene vlootvoogd hield daarop een toespraak, tot de officieren, onder-officieren en manschappen. DE „NATIONALE FILM 1898—1938". Het comité .Nationale film 1898—1938" ves tigt er de aandacht van allen, die belang heb ben bij de vertooning van de jubileumfilm „Veertig jaren" op, dat voo de distributie van de film uiteraard slechts een bepaald aantal oopieën beschikbaar is, zoodat het onmogelijk is, aan den van vele zijden geuiten wensch te voldoen, deze film in de feestweek gelijktijdig in alle plaatsen te vertoonen. Volgens een dis tributie-schema wordt de film achtereenvol gens in de meeste plaatsen vertoond. Men adresseere de correspondentie met het comité aan de afdeeling distributie, filmstad, 's-Gravenhage. DR. KOOPMANS SECRETARIS DER N. C. S. V. Tot secretaris der Nederlandsche Christen studenten Vereeniging is met ingang van 1 October benoemd dr. J. Koopmans, predikant te 'sHeer Hendrikskinderen. Dr. Koopmans werd in 1904 geboren en stu deerde aan de Universiteit te Utrecht. In 1928 kwam hij als predikant te Eikerzee en in 1931 te 's Heer Hendrikskinderen. In het voorjaar 1938 promoveerde hij cum laude te Utrecht op een proefschrift over ..het oud kerkelijk dogma in de reformatie". Ook verscheen on langs van zijn hand „Kleine Postille", terwijl hij naar aanleiding der reorganisatie der Hervormde Kerk schreef „Vrijzinnige bezwa ren weerlegd". UIT DE STAATSCOURANT. B. K. B. van 25 Juli 1938 is met ingang van 15 Augustus 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Rijsbergen: mr. J. J. G. H. Raaymakers. De heer Raaymakers, die 8 Maart 1909 te Tilburg werd geboren, is volontair ter secre tarie van de gemeente Goirle (N. Br.) Bij K B. van 25 Juli 1938 is met ingang van 15 Augustus 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Bunschoten' D. van den Berg. De heer Van den Berg, die 13 October 1894 te Bruinisse werd geboren, is secretaris der gemeente Sprang-Capelle (N. Br.) Dame tegen een auto gebotst en In den vooravond te ongeveer half zes werd een 58-jarige dame ter hoogte van het Emma Kinderziekenhuis in de Sarphatistraat te Am sterdam aangereden door een personenauto. De bestuurder van dezen wagen passeerde een vluchtheuvel aan de linkerzijde. De voetgang ster had blijkbaar gedacht, dat de auto rechts zou passeeren. Toen zij van den vluchtheuvel stapte en den rijweg wilde oversteken, werd zij gegrepen. In bewusteloozen toestand en met een hersenschudding is zij in het O- L. Vrouwegasthuis ter verpleging opgenomen. Motorrijder botst tegen twee fietsers. Ook Maandag zijnu weer drie men- schenlevens te betreuren geweest bij het zwemmen. In deze warme dagen zoekt ieder natuurlijk verkoeling »n het water, maar men bedenke wel. dat wie niet kan zwemmen, meer dan voorzichtig moet zijn. Zoo is Maandagavond om acht uur In een door de kanalisatie afgestaan gedeelte van de Maas onder Reek de 18-jarige A. Ldie met enkele vrienden aan het baden was, in een kuil geraakt en verdronken. Gistermiddag waren eenige jongens tus schen Oppenhuizen en Sneek aan het zwem men in een put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijksweg afsluitdijk —Heerenveen. Eén van de jongens, de 16- jarige L. de H. uit Sneek. die niet kon zwem men, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jongen verdween in de diep te en kon niet meer worden gered. Het lijk is in den loop van den avond opgehaald. De 19-jarige Van Ensen uit Leidschendam wilde na een zwaren dagmarsch met zijn vrienden te Katwijk aan Zee een bad ne men. Nauwelijks echter was hij in het water of hij werd onwel, en, ne een paar maal om hulp te hebben geroepen, verdween hij in de diepte. Alle pogingen hem te redden waren vruchteloos en tot laat in den avond heert men gepoogd het lijk te vinden, hetgeen niet is gelukt. Eén doode, twee licht gewonden. Gisternacht is de 27-jarige ongehuwde motorrijder de heer E Kuiper uit Appinge- dam op den rijksstraatweg GroningenDelf zijl ter hoogte van Winneweer op den drie sprong aldaar in aanrijding gekomen met twee wielrijders, die daar naast hun fiets stonden te wachten. De motorrijder verloor de macht over het stuur en begon te slinge ren met het gevolg, dat de duopassagier, de 25-jarige ongehuwde heer J. Illenga uit Wol- dendorp. gemeente Termunte, van het mo torrijwiel geslingerd werd en met het hoofd tegen een langs den weg staanden telefoon paal terecht kwam. Hij liep o.m. een schedelbasisfractuur op. De heer Illenga is naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. De bestuurder en een van de wielrijders kregen lichte verwondingen. Drie gewonden l)ij autobotsing. Beide wagens vernield. Maandag zijn in den IJpolder nabij Amster dam op den hoek van den Velserweg en den Noorderweg een vrachtauto en een personen auto met elkaar in botsing gekomen. De drie inzittenden van de personenauto een Amsterdamsche familie bestaande uit moeder, dochter en zoon werden allen ge wond "li door den GGD. naar het Wilhelmi- nagasthuis vervoerd De dochter had een pols fractuur en kon. na geholpen te zijn. weer naar huls terugkeeren. Haar broer werd be wusteloos opgenomen. Hij had een hersen schudding en verschillende bloedende wonden aan hoofd, armen en handen, terwijl zijn moeder een rïbfractuur en een groote wonde aan haar rechterhand opliep. De auto kwam na de botsing in een sloot terecht en is geheel vernield. De bestuurder van de vrachtauto kwam er geheel zonder letsel af. hetgeen als een wonder kan worden beschouwd, daar de vrachtauto na de botsing tegen een boom reed en ook grootendeels werd vernield. Fietser floor achterop rijdende auto gegrepen. Na enkele uren overleden. Maandag is te Blokker een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 66-jarige heer P. Schoen maker uit Blokker het slachtoffer is gewor den. Genoemde heer werd door een hem achterop rijdende personenauto, bestuurd door een der firmanten van den brandstoffenhandel Gebr. Groot te Grootebroek, aangereden met het gevolg, dat hij met zijn fiets tegen dei» grond werd gesmakt. Nadat ter plaatse dokter Barnhoorn de eer ste hulp had verleend, is de man in bewuste loozen toestand naar het R -K. Ziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar hij spoedig aan de opgeloopen verwondingen is overleden. De auto is op last van de justitie in beslag genomen. Man overboord geraakt. Toepassing van kunstmatige ademhaling baatte niet. Aan boord van het sleepschip „Excelsior' liggende aan paal 84 in de Waalhaven te Rot terdam was Maandagmiddag een 24-jarige havenarbeider uit Schiedam bezig met het verstuwen van rollen hout. Een van de rollen raakte te ver buiten het gangboord en de ar beiders, die in de buurtwerkzaam waren,, za gen den man plotseling met den rol overboord gaan. Na een kwartier dreggen slaagde de schipper van de „Excelsior", de heer Kroeze, er in den man op het droge te brengen. Men heeft getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar na een uur heeft dr. Veenenbos den dood geconsta teerd. 2 Augustus Heden mogen de heer Prinse Hars en zijn echtgenoote, huismeester en huis meesteres in het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis alhier, de voldoening smaken, hun betrekking gedurende twaalf en een half jaar vervuld hebben de, van heeren regenten van dat gesticht een blijk van erkentelijkheid te ontvan gen, voor de steeds door hen betoonde ijveren toewijding in deze betrekking. Ook van andere zijden ontvingen zij talrijke bewijzen van belangstelling. Mr. J. E. W. D.iys lid der N. S. B. Naar de Telegr. verneemt is het oudlid der Tweede Kamer mr. J. E. W. Duvs die vele ja ren een der voormannen in de S.D.A.P. is ge- w'eest, t'nans toegetreden tot de Nat. Soc. Be weging in Nederland leider ir. A. A. Mussert. De heer Duys heeft, zooals men weet. inder tijd deel uitgemaakt van het driemanschap Duys, Van Duyl en Dijt dat de oprichting van de Nederlandsche Volkspartij zou voorberei den. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopi. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen cn U zjilt weer geheal fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bjj apothekers en drogisten. L U.76. (Adv. Ingez. Med.j Aan de apenstreken is nog geen einde Thans weer Gouda in opschudding. Indien het in deze mooie Augustus-dagen geen zonde van den tijd was. zou het voor den één of anderen snuffelaar misschien wel aar dig zijn eens na te gaan, of de drang naar vrijheid in de apenwereld in 1938 grooter is dan in voorgaande jaren. De kans bestaat, dat de wetenschap verrijkt wordt met inte ressante bijzonderheden over toenemenden vrijheidsdrang van apen en in elk geval zou er toch nog een aardig statistiekje te maken zijn van de streken door apen in 1938 uitge haald. We hebben gelezen van Den Haag on Doe- tinchem, waar heele buurten op stelten zijn gezet omdat een aap was ontsnapt en er niets voor voelde weer opgesloten te worden. En nu is Maandag Gouda in de omgeving van het station in opschudding gebracht door een aapje, dat in een allesbehalve solied hou ten krat van Rotterdam naar Schoonhoven verzonden en op het station Gouda moest worden overgeladen in den tramtrein voof Schoonhoven Bij zijn transport naar deze tram heeft de kleine aap kans gezien uit zijn houten hok te breken en er van door te gaan. eerst de spoorbaan over. Daarna kwam de langbeen in een spoorsloot terecht, maar in een oogwenk was hij er uit en was hij op eenigen afstand in een der tuinen aan den Ridder van Catsweg in een boom geklommen. Door hei geroep van de hem vervolgende treinbeambten angstig geworden, kwam het dier weer op den grond en vluchtte verder weg De aap zocht een toevlucht door een openstaande deur in een woning, waar het dier de alleen thuiszijnde bewoonster hevig verschrikt naar een boven, gelegen zolderka mer deed stuiven, welke zij met een luik. waar op zij ging zitten, afsloot. Het beest zocht toen zijn toevlucht in de huiskamer, waar het on der een fauteuil wegkroop. Zijn belagers heb ben hem daar gevonden en meegenomen. De gevluchte bewoonster kon toen haar schuil plaats weer verlaten. De aap ls door den trein- beambte weer in zijn krat gestopt. Zekerheids- was hem voor. Daar werd hij opnieuw in zijn hij in de afgesloten postruimte van den wa gen geplaatst. Die voorzorg bleek niet over bodig. want bij aankomst in Schoonhoven bleek de aap als een boelen koning te zijn uit gebroken, want het dier zat. parmantig voor het raam op den uitkiik In Schoonhoven ge lukte het hem niet echter ten tweeden male de beenen te nemen, want de treinbeambte was hm voor. Daar werd hij opnieuw in zijn koffer gepakt en zoo kwam hij eindelijk aan zijn adres.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5