Otrtisr Haarlemsche Esperantisten in Denemarken. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 HA ARCE M*S DAGBCAD 5 Ds. Montijn 45 jaar predikant. Jubileum op Zaterdag 6 Augustus. Zaterdag 6 Aug. a.s. herdenkt onze oud stadgenoot ds. A. J. Montijn, em. predikant te Utrecht, en een bekend figuur in breeden kring, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Montijn werd in 1869 geboren en in 1890 candidaat in Zeeland om 6 Aug. 1893 te Vrie- scheloo in het predikambt te worden beves tigd. Vandaar vertrok hij in 1895 naar Nieuw- Stadskanaal, welke standplaats in 1899 met Maassluis verwisseld werd. In 1902 werd ds. Montijn predikant te Haarlem, waar hij is werkzaam geweest totdat zijn gezondheidstoe stand hem in 1921 dwong zijn emeritaat aan te vragen. Ds. Montijn, die altijd aan den arbeid der Chr. drankbestrijding een groot deel van zijn krachten heeft gewijd, is. nadat hem emeri taat was verleend, in Utrecht een poosje hulp prediker geweest in de wijk van Ds. P. Veen, omdat de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. niet ge heel beslag op hem legde. Deze organisatie legde echter al spoedig geheel beslag op hem en tal van jaren heeft hij haar als directeur gediend. Toen hij kortgeleden als zoodanig ontslag nam hebben zijn vrienden een boek werk uitgegeven, waarin meer dan 50 perso nen uit de drankbestrijders beweging van alle richtingen hem hulde en dank hebben ge bracht. Groot is het aantal functies dat ds. Montijn in de drankbestrijding heeft bekleed. Tot voor kort was hij vice-voorzitter van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme, had hij zitting in het bestuur van Enkratein, bond van Prot. Chr. drankbestrijdingsvereenigingen. Voorts is hij bestuurslid van de Predikanten Geh. Onth. Ver., vice-voorzitter van de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Ver. „De Scha kel", lid van de commissie van redactie van de Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., die hij tal van jaren als lid van het hoofdbestuur heeft ge diend, lid van de reclasseeringscommissie de zer organisatie. Ds. Montijn was de secr. van den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze, secr. van het Advies Bureau Centrale Drankweer, vice-voorzitter van de Nat. Blauwe Weekcom- missie, lid van de commissie Alcoholcursus sen voor studenten, idem van die voor de handhaving van de Drankwet, idem van die voor de Ideale Drankwet, lid van de Perscom missie en van de Schipperscommissie van de N. C. A„ bestuurslid van de Federatie tot be oordeeling van Alcoholvrije dranken, en be stuurslid van de Ver. voor alcoholbestrijding bij Snelverkeer ((V. A. S.) Tal van jaren heeft hij „De Wereldstrijd" geredigeerd. Zijn talrijke verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. STRAATPREDIKING Heden (Dinsdagavond) te half negen zal er op het Teylerplein in Haarlem (Oost) door de Gereformeerde Evangelisatie straatpredi- king worden gehouden. Spreker: Ds. H. W. Wierda, van Vijfhuizen. Medewerking van het Zangkoor „Zuid-Oost". De bekroning. door ELSA KAISER. OP een prachtigen voorjaarsavond werd er heel schuchter op de deur van En rico Conetti's atelier geklopt. Conetti had juist zijn penseelen neergelegd en stond, een paar schreden van zijn schilders ezel verwijderd, zijn werk te bekijken. De stra len van de ondergaande zon vielen op het zoo even gereed gekomen werk en verleenden het een geheel apart leven. Conetti was beroemd, de meest gezochte schilder van zijn tijd en het was een heel groote eer als hij er in toestemde iemands portret te schilderen. „Binnen!" riep Conetti ongeduldig toen het schuchtere klopje zich had herhaald. Aarze lend kwam de kleine, bleeke Lucia binnen. Zij droeg een portefeuille onder den arm en haar groote. donkere oogen keken den schilder angstig en verlegen aan. „Wat verlangt u?" vroeg de schilder iets te luid. „Ik wilde u vragen.ik.als u tenmin ste maar eens wilde kijken?" Lucia strekte haar handen, waarin zij een kartonnen por tefeuille hield, naar den schilder uit. „Ik geef geen les", zeide deze kort. „Ik weet het," zeide de kleine schuchtere stem weer. ..maar ik had gehooptals u uw oordeel zoudt willen zeggenwij zijn arm en zij willen thuis dat ik naar een kantoor ga, maar ik schilder zoo graag." „Juist, maar wat heb ik daar nu mee te maken?" vroeg Conetti ongeduldig. „Ikmoeder zou begrijpenEr klonk iets als een snik. Conetti kon geen vrouwentranen verdragen en "neelemaal niet de tranen van een onbe kend meisje, dus stak hij zijn hand uit en zeide iets vriendelijker „Nu. kom dan, laat maai- eens kijken." Lucia stond bevend te wachten terwijl de schilder blad voor blad omkeerde. „Aardig, heel aardig", mompelde hij, „maar 'je zult nog veel moeten leereii, meisje". „Leeren, o. leeren, als dat mogelijk was!" hijgde het jonge meisje. Voor het eerst keek Conetti haar aan, zijn blik gleed over haar oude versleten jurk, over het madonna-gezichtje met het gladde ge scheiden haar en ten laatste keken zijn oogen in de donkere kijkers van Lucia. Zij keken lang en toen zeide Conetti plotseling met geheel veranderde stem. „Als ik voor dezen keer eens een uitzondering maakte?" „O." Een zucht vloog door het vertrek. „O, u denkt dus dat ik talent heb?" „Mijn hemel kind, wat is talent? Maak je geen groote illusies." Lucia werd nog bleeker. Het magere ge zichtje stond op „honger". Verschrikt ging Conetti naar een muurkast en zette brood, kaas en vx-uchten voor haar neer. „Daar kindje, eet ik heb helaas niets anders in huis. Ik ben ongetrouwd en mis het talent om gasten te ontvangen, huiselijke kwesties gaan mij te hoog. Eet, doe of je thuis bent." Sedert dien avond kwam Lucia iederen dag zijn huishouden verzorgen, zij kookte, waschte, streek en naaide en in ruil daarvoor gaf Conetti haar les. Lucia was gelukkig. Vol eerbied keek zil Met een doosje "AKKERTJES" bij U loopt Ge geen kans Uw reis te be derven door: hoofdpijn, kiespijn, spier- of zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, „wagenziekte", 'n kou, enz. AKKER-CACHETS Doos 2 st. - 2 stuivers. Koker 13 st. - 12 stuivers (Adv. IngezMed.) ORGELBESPELING Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op hedenavond van 8.15 tot 9.15 uur, door den heer George Robert. 1. Concert d. kl. t. Vivaldi-Bach 2. a. Sicilienne b. Gavotte Padre Martini (op verzoek) 3. 2e Sonate F. Mendelssohn Bartholdy 4 2de Symphonie Ch. M. Widor EERSTE HULP-VEREENIGING „SNELVERBAND" Bovengenoemde vereeniging zal heden bij gunstig weer haar openluchtoefeningen hou den op het terrein van den Oosterspeeltuin, gelegen aan de Zomervaart. WIJZIGING BUSLICHTING. De bus op 't de Ruyterplein zal met ingang van 1 Augustus op de navolgende uren wor den gelicht: 7.45, 12.45, 15.30, 20. 22.30; Zon- en Feest dagen 18.40. Heropening Lampen speciaalzaak „Intima". De lamp een onmisbaar deel onzer huisinrichting. De interieur kunst heeft de laatste tiental len jaren verschillende belangrijke verande ringen ondergaan en als een belangrijk onder deel van het interieur evoleerde de lamp mee Men zag de vroegere Fransche lampen met een overdaad van prachtige zij en gedurfde kleurencombinaties plaats maken voor de strakke lijnen van de moderne ornamenten, die zoo uitstekend passen bij de stalen meu belen en de min of meer zakelijke sfeer die een tijdlang zooveel opgeld deed. Doch ziet. men keerde, zij het ook gedeelte lijk van de dwalingen zijns weegs terug en de antieke lampen werden weer modern zonder dat de moderne antiek werden. Waarmee maar gezegd wil zijn dat men het goede van beide, van het moderne en het antieke, behield waar door er weer meer evenwicht kwam en ieder een met een gerust hart „antiek" kon koopen zonder gevaar voor ouderwetsch te worden uitgemaakt. Na deze inleiding die gewijd was aan de lamp en uiteraard zeer onvolledig, hoop ik in ieder geval uw belangstelling te hebben op gewekt voor het onmisbare sieraad onzer huis inrichting „de lamp". En dan tevens voor de speciaalzaak „Intima", Kruisstraat 42. die he denmiddag te 4 uur in een fraai herbouwd pand wordt heropend en waar U alle lampen, van de meest fraaie Italiaansche tot de prach tigste weer en vogue gekomen Fransche lam pen kunt aantreffen in een bijzonder uitge breide collectie. Voor de moderne lampen zijn door de geheele zaak nissen aangebracht, die 'n aardigen en origineelen achtergrond vormen. De zaak is tot stand gekomen door verbou wing van twee perceelen en maakt verder een uiterst doelmatigen indruk, waar men alles wat op lampengebied te koop is, ook werkelijk koopen kan. In twee ruime etalages zijn de smaakvolle lampekappen, waarvan de meeste op eigen ateliers vervaardigd worden, uitge stald. zoodat men, gezien ook de zeer ruime keuze in alle prijsklassen in den winkel zelf, zeker geen moeite zal hebben om hier de lamp zijner keuze te vinden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 3 AUGUSTUS. Het Regeeringsjubileum van de Koningin. Nationale Jcugdhulde. Men schrijft ons: In verband met het voornemen om bij het a.s. Regeerlngsjubileum van de Koningin een grootsche Jeugdhulde te organiseeren, heeft zich een comité gevormd om deze plannen tot werkelijkheid te maken. Blijkens mededeelingen van genoemd comi té. dat te 's-Gravenhage een centraal bureau heeft, wordt de verdere afwerking der plaat selijke voorbereidingen aan de plaatselijke or ganisaties overgedragen. De verschillende jeugdverenigingen, die bereids hun instemming betuigden met. het plan, zullen dus met belangstelling uitzien naar verdere mededeelingen. Hier volgen er enkele. Door het Centraal Bureau is de voorloopige organisatie voor de gemeente Haarlem opge dragen aan den heer A. Joh. Kloek Jelgersma- straat 47. De voorloopige organisator heeft o.a. tot taak een vergadering te beleggen met alle aan de Jeugdhulde medewerkende organisa ties. Op die vergadering worden on. verwacht vertegenwoordigers van de diverse" Jeugdver- eenigingen zooals V. D. J. O.; Neutrale R.K. en Chr. Padvinders: Padvindsters; Oranje Garde, Chr. Gymn. Verbond; Gercf. Meisjesvereeni- gingen; Doopsgez. Jongeren Bond: N. J. V.; V. C. J. G. B.; Ned. Meisjesclubs: Josephs Ge zellen; Inter-Diocesane Jeugdcommissie: Herv. en Geref. Jongelingsverbond: Ned. Ver bond van Jonge Vrouwen en Meisjes: Jongens en Knapenvereenigingen; Luth. Meisjesbond, B. V. G. J.; Kath. J. M. V.. B. B. T.. B. B. A. en zoovele andere jeugd vereenigingen als er aanleiding vinden aan deze jeugdhulde mede te werken. Deze vergadering zal worden gehouden op Donderdagavond 4 Augustus as. in een der zalen van Hotel Lion d'Or. daartoe welwillend door den heer A. M. Duijtshoff afgestaan. Als alle genoemde en niet-genoemde Jeugd organisaties deze mededeelingen als tot hen gericht beschouwen en derhalve aan de hier bij gedane uitnoodiging tot het bijwonen der vergadering gehoor geven, zal het treffen van verdere voorbereidingen om het plan te doen slagen en de deelneming van Haarlemsche Jeugdvereenigingen mogelijk te maken, slechts weinig inspanning vergen. Komt dus allen! De reis naar Noord-Jutland. LóGSTóR. 27 Juli. Men schrijft ons: Er heerschte op Zondag 24 Juli in den pril- len morgen een ongewone drukte in de an ders zoo rustige Paus Leostraat te Haarlem- Oost. De Deensche Esperantisten, die een week lang in ons midden hadden vertoefd, zouden weer naar hun land terugkeeren. Maar een zestigtal Haarlemsche geestverwanten zou hen vergezellen, om op hun beurt eenige leerrijke en genotvolle dagen door te bren gen bij de gastvrije vrienden in het Noorden. De reis verliep volkomen naar wensch. In de interessante drijvende Jeugdherberg „Hein Godenwind" op de Elbe te Hamburg werd overnacht. De volgende avond te half negen was de plaats van bestemming: Lógstór bereikt, waar een groote menigte onze aankomst reeds lang met ongeduld verbeid had. De ontvangst was zeer hartelijk. In de groo te zaal van het „Hotel du Nord" vond de of- ficieele verwelkoming en begroeting plaats. Na een korte inleiding door den voorzitter der Himmerlandsche Esperantisten, hield de bur gemeester van Lógstór, de heer Grónning, een hartelijke toespraak, waarin hij in de eerste plaats den Haarlemmers dank bracht voor de gulle gastvrijheid, zijn landgenooten in zoo ruime mate geboden. De heer Van Hoek dankte en legde vooral den nadruk op het feit, dat dank zij Espe ranto hechte en duurzame vriendschapsban den zijn gelegd tusschen Deensche en Ne- derlandsche families. Inmiddels had de actieve heer Pedersen, een bekend Himmerlandsch Journalist, tevens correspondent voor ,Radio-Tidninger Lóg stór og Omegn" er met bekwamen spoed voor gezorgd, dat te 9 uur 40 het uitstekende ver loop onzer gemeenschappelijke reis door Radio Danmark werd omgeroepen. Dinsdag. De morgens kwamen wij bijeen bij Hotel du Nord. waar ons een aangename verrassing wachtte. Een onzer Lógstórsche gastheer en bood ons namelijk een boottocht aan in zijn prachtige motorboot naar de badplaats Lend- rup, Het was een genotvolle excursie, die door allen zeer geapprecieerd werd. Toen wij 's avonds terugkeerden, bleek ons een tweede, nog grootere verrassing te zijn bereid. Tijdens onze afwezigheid hadden onze „pleegouders" in samenwerking met het be stuur der Esperanto-societeit de groote zaal van Hotel du Nord smaakvol versierd met een schat van bloemen, draperieën en Esperanto- vlaggen. Er was ter eere van de buitenlandsche gas ten een feestavond georganiseerd. Hartelijke woorden van vriendschap en warme toewijding werden over en weer ge sproken. Die avond zal ons als een onvergetelijke in het geheugen blijven. Woensdag. Heden hadden wij een „vrijen dag", die leder naar eigen goeddunken besteden kon. Te half zeven 's avonds stond een aantal autobussen gereed, om ons naar het stadje Hobro te voeren, waar met medewerking van de Dames-gymnastiek- en turnvereeniging een programma met folkloristische dansen zou worden afgewerkt. Wat wij hier te aanschouwen kregen, was inderdaad iets bijzonders. De gymnastische oefeningen werden met feillooze correctheid en zekerheid uitgevoerd. De turnoefeningen muntten uit door soepelheid en élégance. De volksdansen uitgevoerd in sierlijke, kleu rige nationale kleeding hadden evenals de be geleidende muziek en zang een eigenaardige bekoring. Mej. De Jong uit Haarlem verzorgde de be geleiding en zij deed dat voortreffelijk. In de pauze hield de heer Bidstrup een gloedvolle rede, welke de heer A. van Hoek be antwoordde. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING TOT EN MET 7 AUGUSTUS 1938. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Johan de Witt 3 Augustus gewone stuk ken 3.25; mail via Genua rn-s. Kota Nopan 4 Augustus gew. st. 3.25; luchtpost Amsterdam Bandoeng4, 6 Augustus gew. st. 2.15. Suriname, luchtpost DuitschlandZuid Amerika 3 Aug. gew. st. 11.40; luchtpost Frankrijk—Z. Amerika 6 Aug. gew. st. 11.40. Aruba, zeepost en mail via Amsterdam 5 Aug. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Bonaire, Curacao, zeepost via Amsterdam 5 Aug. gew. st. 3.25; mail via Southampton 4 Aug. gew. st. 10. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika via Cher bourg 5 Aug. gew. st. 19.10. Canada, via Cherbourg 2 Aug. gew. st. 19.10; via Southampton 5 Aug. gew. st. 10.via Rotterdam 5 Aug. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 4 Aug. gew. st. 10.via Lissabon 6 Aug. gew. st. 16.40; via Lissabon 7 Aug. gew. st. 2.15. Luchtpost als Suriname. China, Japan, Hongkong, via Siberië, Chi na, Hongkong 5 Aug. gew. st. 10.—; luchtpost AmsterdamBandoeng 4, 6 Aug. gew. st. 2.15. Philippijnen, via Siberië 5 Aug. gew. st. 10.luchtpost AmsterdamBandoeng 4 Aug. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via Istanbul, Adana, Damascus 5 Aug. gew. st. 3.25. Vliegpost als Ned. Indië. Palestina, via Genua 3 Aug. gew. st. 23. via Istanbul, Aleppo 4, 6 Aug. gew. st. 23. Vliegpost als Ned. Indië. Britsch Indië, Burna, via Brindisi 3 Aug. gew. st. 10.via Marseille 4 Aug. gew. st, 10.—. Vliegpost als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille/Aden 4 Aug. gew. st. 12.30. Vliegpost als Ned. Indië. Siam en Penang, via Marseille 4 Aug. gew. st. 10.—. Vliegpost als Ned. Indië. Singapore, via Genua 4 Aug. gew. st. 3.25. Vliegpost als Ned. Indië. Egypte, via Genua 4 Aug. gew. st. 3.25; via Piraeus 5 Aug. gew. st. 23.via Istanbul Aleppo 6 Aug. gew. st. 23.—. Vliegpost als Ned. Indië. Oost Afrika (Kenea, Oeganda, Zanzibar Tanganjika gebied) via Marseille 4 Aug. gew. st. 10.luchtpost LondenDurban 25 Aug. gew. st. 9.25. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 4 Aug. gèw. st. 16.40. Luchtpost als Oost Afrika. Australië, via Marseille 4 Aug. gew. st. 10. luchtpost Amsterdam—Sydney 6 Aug. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg, San Fran cisco 5 Aug. gew. st. 19.10. Luchtpost als Australië. brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere p.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Programma I: Hilversum H. Programma II: Hilversum I. Programma III; 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T.-Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 London Regiohal. 4.02 Parijs Radio. 4.35 London Regional. 5.02 Nedè Brus sel. 6.50 Keulen. 7.10 Parijs Radio. 10.50 Keulen (Wenen). Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek.. 10.35 London Regional. 12,26Droitwich. 6.45 Lon don Regional. 7.40 Droitwich. 9.20 London Regional. 9.50 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klas siek programma. 1. Tales of Hoffmann, H. H. Gren. Guards. 2. Wir treten zum Beten, The Singing Tea chers Society. 3. Unvollendete Symphonie, New Queens Hall Orch. 4. Die Himmel rühmen, The Singing Teachers Society. 5. Peer Gynt suite, New Light Symphony Orch. 8.0012.00 Diversen naar hem op en ook hij had geen spijt zich over dit stille wezentje ontfermd te hebben. Haar dankbaarheid en bewondering waren grenzeloos en dit streelde Conetti's ijdelheid. En eindelijk begon hij in te zien dat hij haar niet meer missen kon. Zij was een deel van zijn wereld geworden en uit angst dat hij haar eens zou moeten missen en ook uit liefde, vroeg hij haar zijn vrouw te worden. Hij had lang nagedacht voordat hij haar deze vraag had gedaan. Zij was zoo jong, hij twintig jaar ouder, had gemeend dat het niet goed was dit jonge kind aan zich te binden, maar zijn angst en liefde waren sterker dan zijn beden kingen. En toen hij nog eens in de fluweelen oogen keek, was de vraag plotseling vanzelf over zijn lippen gekomen. Lucia's geluk was nu volmaakt, meer zou zij nimmer kunnen verlangen, haar heele wereld was Conetti. Iets mooiers en heerlijkers was nergens te vinden. Nu kreeg zij het recht hem te verwennen en met allen over hen te mogen spreken. Nu was er niets dwaas of be lachelijks meer in haar vereering. Zij trouw den. Lucia's kunst was vooruitgegaan. Zij werkte nu ook geheel zelfstandig. Conetti vond dit niet prettig. Wat hem het meest in haar aan getrokken had was haar afhankelijkheid ge weest, maar nu? Iets nieuws, iets vreemds was er in haar gevaren, iets dat hij heelemaal niet begreep, maar het allervreemdste hierin was wel. dat Lucia zich niets meer liet leeren, zij werkte zelfstandig en nam geen enkele raad geving daarbij van haar man meer aan. Eens, nadat zij weder een gesprek over dit verschil van opvatting hadden gehad, zeide Lucia heftig. „Ik kan er niets aan doen. men schildert tegenwoordig nu eenmaal anders dan dertig jaar geleden!" Dit was de eerste maal dat zij het verschil in leeftijd tusschen hen beiden ter sprake bracht en het trof Conetti als een slag. Sedert dien sprak hij er niet meer over. Hij nam ook geen notitie meer van haar werk, hij werd koud en onverschillig. Lucia, in een hevig berouw over haar harde woorden, vroeg hem telkens naar zijn oordeel. Dan stond hij lang voor haar schil derstukken, maar zei geen woord. Zij bevielen "drieën op de voorbank van /auto zitten mag alléén, als er or den bestuurder 60 cm en voor y/elken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaar 30 cm). hem niet, maar wat kon hij zeggen, zij zelf had hem immers den mond gesnoerd. Lucia kreeg opdrachten, men zocht haar en bestelde. De groote „men" had Lucia Conetti leeren kennen en vond haar de moeite waard. Nu was het haar beurt. Conetti, de eens be roemde, raakte in het vergeetboek, hij kreeg geen bestellingen meer, men vond hem ouder wetsch en zwaar op de hand. En plotseling begreep hij dat zijn ster aan het dalen was. hij behoorde tot het verleden! Niets was vreeselijker voor hem dan zijn roem te moeten overleven. Toch zeide hij hier geen woord over tegen Lucia. Urenlang sloot hij zich in zijn atelier op; niemand zag wat hij daar deed, of aan welk werk hij bezig was. Zoo ver vreemdden zij langzaam van elkaar en Lucia schreide veel en lang, maar kon hem toch niet helpen. Eens deed zij nog een poging, zij nam zijn hand. „Enrico, als je er tenminste maar over wilde praten?" „Er valt niet te praten Toen zweeg ook Lucia, maar haar hart was vol wanhoop over hem, zij zag hoe hij leed. maar zij kon hem niet helpen. Eer. schilderschool schreef een prijsvraag uit en Conetti begon met koortsachtigen ijver te werken. Hij wilde de wereld bewijzen dat hij nog iets kende, dat hij nog bestond, hij de eens zoo beroemde Conetti. Ook Lucie dong mede. Toen haar schilderij gereed was liet zij het haar man zien. Hij bleef er een tijd lang stil naar kijken. „Vind je het goed?" vroeg zij. „Dat moet je mij niet vragen, ik begrijp de moderne schilderkunst niet, ik ben immers van dertig jaar geleden! Lucia boog het hoofd en verliet zwijgend het atelier. De beide schilderijen stonden in platte kis ten verpakt in de hall van hun huis. kist no. 24 en 25. Lucia wist dat haar man alles van dit schilderij verwachtte. Zij moest tot eiken prijs voorkomen dat men hem zijn schilderij terug zou zenden, anders zou er iets vreeselijks ge beuren, dat wist zij heel zeker. Den avond voordat de schilderijen afge haald werden, veranderde Lucia stil en onop gemerkt de nummers op de kisten Vol spanning wachtten beiden op de uit spraak van de jury. Conetti had niet den moed gehad om naar de tentoonstelling te gaan, twee dagen duurde zij, maar hij had op zijn atelier gezeten en gewacht, het was hem als stond zijn leven op het spel. Lucia bewaakte hem trouw, elke schrede die hij deed. Een vreeselijke angst had haar over vallen dat hij voor de uitspraak misschien toch nog de tentoonstelling zou bezoeken... en zien wat zij gedaan had! Maar hij ging niet. hij deed geen stap buiten de deur, de brief, de met zooveel ver langen en smart verwachte brief kon immers ieder oogenblik komenEn op een mor gen, drie dagen later lager er twee witte vier kantjes op de ontbijttafel. Conetti greep naar het eene en scheurde met driftige haast het enveloppe open. „Wij verheugen ons u te kunnen mededee- len dat uw schilderij met- den eersten prijs is bekroond las hij en toen keek hij zijn vrouw aan. Zij zat daar tegenover hem met een ge- openden brief in haar hand, keek naar hem en lachte, hoewel twee tranen langs haar wangen rolden. EXAMENS. Duitsch M.O. A. Geëxamineerd voor de huisacte en toegela ten: mej. H. C, Bille, Heemstede. Geëxami neerd voor de schoolacte de heer G. van Dui nen, Heemstede. Engelsch M.O A. Geslaagd de heer D. Y. Koopmans, Badhoe vedorp. EngeLsch L. O. Geslaagd mej. J. G. Dun. Heemstede en de heer A. H. J Bluem. IJmuiden. Fransch L. O. Geslaagd de heeren J. Beetsma. Haarlem en G. van den Berg, Santpoort. Staatsexamen. Na voortgezet examen slaagden nog voor diploma A mej. H P. Oosterbaan en de hee ren J. v. d. Bosch, M Th J v. d. Voorst en K. Zondergeld en voor B. de heeren A. G. v. Omme. Hoofdactc. 1 Augustus, Geëxamineerd 2 vr. en 6 mann. candidaten. Geslaagd de heeren J. Koning, Volendam. P. C. v. d. Eerden, Haarlem en de dames C. M. W. Eerhorst, Haarlem en H. A. M. v. Schevikhoven, Santpoort. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophiastraat 2d. Daar ons adres u is bekend. Hopen wij dankbaar, dat ge ons verwent. Want waarlijk nooit kunt gij te veel geven, Waar hulp en leed verzachten is, blijft ons streven. Telefoon 12255 Postgiro 212793 AFD; HAARLEM NED. VER. VAN HUTS VROUWEN. Op Dinsdag 16 Augustus zal de afd.Haarlem van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen een excur sie maken naar Gouda waar in de St Jans- kerk de beroemde Goudsche glazen bezichtigd zullen worden. Na afloop wordt een rondvaart gemaakt over Reeuwijksche plassen. Excursie van tic Vereenijiin# „Haarlem" naar tic Goudsche glazen, Gouda bezit genoeg mooi ouds om er een dag door te brengen, maar wij Haerlemmers, gingen nu voor „de glazen" het meesterwerk van Ir. Schouten die niet alleen met veel zorg het werk der vroegere meesters, restaureerde, maar ook een nieuw glas plaatste. Ir. Schouten en zijn medewerkers en de stad Gouda verdienen hiervoor zeker den dank van landsman en vreemdeling. Al de kartons, ook reliqua uit archieven zijn tentoongesteld, maar dit duurt slechts tot eind Augustus. Wij hebben geen plaats om al de glazen te beschrijven, zelfs niet te noemen. Bepalen wij ons dus tot het eerste glas o.a. 1561 van Wou ter Crabeth. dat hij voor de kerk van Gouda vervaardigde. Het is het schoone glas dat El- burg van Boetselaar, abdis van Rijnsberg in 1561 heeft geschonken en dat het bezoek van de Koningin van Scheba aan Koning Salomo voorstelt. Men zegt, dat Wouter Crabeth, toen hem het schilderen van dit glas was opgedra gen met een verkleinde schets naar Antwer pen toog, om daar den beroemden meester Frans FlorLs te verzoeken, het patroon (werk- teekening) in 't groot voor hem te teekenen. ..Die dit gemaakt heeft zal het groote ook wel maken", was het antwoord van den meester. En ieder die dit prachtige glas ziet zal hem zeker gelijk geven. De kerk te Gouda bezit de groote teekening van dit kerkraam nog. evenals van de andere kunstwerken van Crabeth's hand. Na ook de andere prachtige glazen bezich tigd te hebben werd in hotel de Zalm thee ge bruikt en om vijf uur ging het over Den Haag en door de Meer op huis aan. Heen waren we over Sassenheim. den Haagweg, Voorschoten, Leidschendam en Zoetermeer-Zegwaard ge gaan en zoo waren allen om zeven uur, warm maar voldaan weer thuis. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7