Zes uur s Mor: gens. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 HXAREEM'S DAGBEXÖ 7 CRICKET. H. C. C.—Free Foresters. Een draw. Maandag werd ln Den Haag de cricketwed strijd H. C. C.Free Foresters voortgezet. De cijfers zijn als volgt: Free Foresters 1ste innings: Boddington b. Sillevls 33 Green c. Mr. H van Manen b. Sodderland Aird l.b.w. Sodderland 45 Howell b. Gallois 49 Tuss b. Sodderland 16 Brims b. Sodderland Davenport not out 20 Short b. Bakker Mr. G. Hamburger b. Sodderland Stanley c. Bakker b. Gallois Nevinson l.b.w. Sodderland 1 Extra's 15 Totaal 210 Bowlingcijfers H. C. C.: Van Manen 0 voor 27, Sodderland 6 voor 56, Bakker 1 voor 39, Gallois 2 voor 24, Rutgers 0 voor 22, Sillevis 1 voor 17, De Beus 0 voor 10. H. C. C. 2de innings: A. M. J. de Beus l.b.w. Davenport 14 E. van Oven l.b.w. J. H. Nevinson 6 L. Sillevis b. J. H. Nevinson Mr. H. van Manen c. R. A. Boddington b D. Brims 4 J. van der Luur b. Davenport 10 Jhr. J. van den Bosch l.b.w. C. M. Tuss 21 W. H. Gallois b. C. M. Tuss 23 C. W. V. Bakker l.b.w. J. H. Nevinson J. W. Duetz not out L. J. Sodderland en M. J. Rutgers did not bat Extra's 11 Totaal 171 voor 8 gesloten. Bowlingcijfers Free Foresters: J. H. Nevinson 3 voor 44. Bromley Daven port 2 voor 38, D. Brims 1 voor 33, L. Green 0 voor 24, C. M. Tuss 2 voor 21. Free Foresters 2de innings: Boddington c. W. H. Gallois b. Mr. H. van Manen L. Green c. en b. A. M. J. de Beus 49 R. A. Aird b. L. J. Sodderland 11 M. Howell st. Jhr. J. van den Bosch b. A. M. J. de Beus 50 Bromley Davenport not out 27 C. R. Duetz l.b.w. W. H. Gallois 1 D. Brims run out 3 J. A. E. Short c. Mr. H. van Manen b. W. H. Gallois Mr. G. Hamburger, captain Stanley en J. H. Nevinosn did not bat Extra's Totaal 149 voor 7 tijd verstreken. Het resultaat was hierdoor een draw. Bowlingcijfers H. C. C.: Mr. H. van Manen 1 voor 33, L. J. Sodder land 1 voor 38, W. H. Gallois 2 voor 10, M. J. Rutgers 0 voor 26, A. M. J. de Beus 2 voor 42. DE OEHOE-TOER. „Nijmegen"Oehoe's. Bovengenoemde wedstrijd werd door de Oehoe's met 38 runs gewonnen. Nijmegen won den toss en koos batten. Regelmatig vielen de wickets. Alleen Kvaal en Dekkers kwamen resp. me't 11 en 22 runs in de dubbele cijfers. Extra's 21. Totaal 86.- Bowlingcijfers Haarlem: J. Elsinger 2 v. 17; P. de Lugt 3 v. 30; H. Hackenitz 1 v. 8; Hub. Boeree 2 v. 4. Haarlem opende hierna met H. Hackenitz en P. Kruyt op het bowlen van Postuma en Bakker. Reeds op 1 ging eerstgenoemde 1. b. w. Bakker. P. Kruyt bespeelde het bowlen met veel gemak; hij scoorde snel, goed gesteund door Hub. Boeree (10) en later door Elsinger. Toen laatstgenoemde voor een goede 20 ge- bowled werd door Oppenraar wist alleen W. Peschar nog Kruyt te steunen. Hij scoorde een uitstekende 22. Even later werd ook Kruyt voor een harde en goede 65 runs (12x4) gevangen. Het totaal werd ten slotte 124. Bowlingcijfers Nijmegen: Postuma 4 v. 31, Bakker 1 v. 13, Dekkers 2 v. 25, Kvaal 0 v. 24, v. Oppenraar 1 v. 4 en Varkevisser 2 v. 25. CRICKET EV ENGELAND. LANCASHIREYORKSHIRE. Kent 407 won in 2 dagen met innings van Hamshire 102 en 197. Een enorme menigte volgde Maandag, op den tweeden dag van den strijd om de eerste plaats tusschen Lancashire en Yorkshire Eerstgenoemde scoorde Zaterdag 133 en Yorkshire voor het verlies van Mitchell's wicket 123—1. Sutcliffe en P. A. Gibb vervolg den Maandagmorgen de innings. Sutcliffe ging voor 61 l.b.w. b. Pollard. Rhodes, Nutter en Pollard bowlden voor de lunchpauze zeer goed. Wilkinson veroverde Gibb's wicket voor 73 en Rhodes dat van Barber voor 28. Het beste cricket werd door Leyland met den Yorkshire-captain A. B. Sellers samen ver toond. nadat N. W. D. Yardley voor 21 l.b.w, op Nutter gegaan was. De lefthander scoorde na een fortuinlijk begin een fraaie 135 voor dat Nutter met den laatsten bal vóór de thee pauze Leyland's legstump wegnam. Van 4337 werd het 453 all out. Sellers bleef met 82 not out. Wood 19, Verity 6, Robinson 4 en Bowes 2. Pollard nam 3112 en Nutter 556 Lancashire 691 heeft met 9 wickets in han den nog 251 runs noodig om een innings nederlaag te ontgaan. Somerset 5014 (E. F. Longrigg 187 te gen Glouchestershire 1633 (regen). Nort- hants 351 (Timms 121) tegen Leicestershire 352 en 351. Surrey 447 tegen Notts 3194 (Harris 174 Sussex 296 en 181 tegen Midd lesex 178 en 190—3. K. Fames nam in den spannenden strijd tusschen Worcestershire 151 en 248 tegen Essex 200 en 1275 in totaal 14 wickets voor 119 runs. Warwickshire 187 en 1485 tegen Derbyshire 377 (A. Pope 103). Te Swansea kwam Glamorgan tot 1405 tegen de Australiërs waarna de regen ook den twee den dag bedierf. VOETBAL. DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN „STORMVOGELS". In plaats van AF.C., dat, zooals we reeds mededeelden, zich terugtrok, heeft zich als derde deelnemer voor de nederlaagwedstrijden van Stormvogels aangemeld B.M.T. uit Den Haag. WANDELSPORT. VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN TE NIJMEGEN. Aan de afstandsmarschen te Nijmegen werd door de Haarlemmers C. F. v. d. Klas horst en Th. IJzermans met succes deelgeno men op het traject van 55 K.M. per dag Hierna verwierven zij resp. het vergulde kroontje en het cijfer vier. ATHLETIEK. Internationale wedstrijden te Londen. Fraaie prestaties van Bouman en Karl Baumgarten. Een kleine groep Nederlandsche athleten heeft Maandag te Londen deelgenomen aan de internationale atletiekwedstrijden, welke ter gelegenheid van Bank Holiday werden ge houden. Bouman kwam uit op den halven mijl; hij wist na een fraaien wedstrijd op de derde plaats beslag te leggen achter Wooderson en den Italiaan Lanzi. Voor Bouman werd een tijd van 1 min. 53 sec. genoteerd, waarmede hij het Nederlandsch record, dat sedert 7 Juni 1936 met een tijd van 1 min. 59.1 sec. op naam van Tackema stond, gevestigd te Amsterdam, zeer aanzienlijk verbeterde. Helaas zal dit record niet officieel kunnen worden erkend, omdat er slechts één officieele tijdwaarnemer voor Bouman aanwezig was. Een halve mijl is 804.5 M.; dus heeft Bou man ook het Nederlandsch record op de 800 M. verbeterd, dat op zijn eigen naam stond met een tijd van 1 min. 54.2 sec., gevestigd tijdens de internationale atletiekwedstrijden te Ber lijn op 19 Juli j.l. Voor 4 172 M. mag men zeker 0.3 of 0.4 sec. aftrekken, met andere woorden: Bouman heeft de 800 meter in 1 min. 52.6 sec afgelegd, een prestatie, welke hem stempelt tot een der beste 800 M. loopers van Europa. Ook dit record zal niet officieel kunnen worden erkend, omdat natuurlijk ook hier één tijdopnemer onvoldoende is. Wooderson legde den halven mijl af in 1 min. 50.9 sec., hetgeen 'n nieuw Britsch record beteekende. Tweede was Lanzi. Een spannende strijd had plaats op de 100 yards, welk nummer met tegenwind werd ge- loopen, waardoor de tijden niet zoo bijzonder fraai werden. De Amerikaan P. Walker werd eerste in 9.9 sec., gevolgd door Osendarp, voor wien 10 sec. precies werd opgenomen. Osen darp liet den Italiaan Mariani achter zich. Ook op de 220 yards was de strijd bijzonder spannend. Opnieuw moest Osendarp om de overwinning met Walker vechten. Op onge veer 40 meter vóór de finish, toen onze land genoot zeker 2 a 3 meter voor den Amerikaan liep, hield Osendarp iets in, waardoor Walker, die een prachtige finish had, nog juist de eer ste plaats kon bezetten. Het verschil bedroeg enkele centimeters. Voor beiden werd 21.7 sec. genoteerd, geen bijzonder fraaie tijd dus. In plaats van de 120 yards horden werd de 110 meter geloopen, op verzoek van de deel nemers. De Amerikaan Tolmich werd eerste in 14,6 sec.; onze landgenoot Brasser eindigde als vijfde, in een tijd, welke ongeveer 15 sec. zal hebben bedragen. De strijd op den kwart mijl was bijzonder spannend. Brown de Engelsche middenaf- standlooper, vestigde een nieuw Britsch re cord in den uitstekenden tijd van 47.6 sec. Karl Baumgarten werd vierde achter Fritz en Herbert. Officieel werd voor hem geen tijd opgenomen, doch de leider, de T.T.C.-voor- zitter, G. A. Burger, noteerde ongeveer 48 sec., waarmede de Hagenaar dus aanzienlijk be neden het Nederlandsch record van ir. Paulen, dat sedert 1924 op 50.5 sec. staat, is gebleven. Ook dit record van Karl Baumgarten zal natuurlijk niet kunnen worden erkend, we gens het gebrek van officieele tijdopnemers. Bij het hoogspringen werd Spanjerdt vijfde met een sprong van 1.75 M. (5 voet en 9 inches). Lutkeveld bezette eveneens de vijfde plaats bij het speerwerpen met een worp van 57.71 M. MOTORWIELRIJDEN. M. „SPAARNESTAD". Zondag werd een clubrit met onbekende bestemming georganiseerd. Er werd te negen uur gestart. Ondanks de vacantie was er nog een flinke opkomst. Als eindpunt was Bad Bilthoven opgegeven. Na gezellige spelletjes, waarvoor prijzen beschikbaar waren, werd te 7 uur weer de finish bereikt. Het was een mooie rit. A.s. Zondag staat voor den presta- tierit der Ned. Dames Mot-orclub te 11 uur café „Lustoord", Amsteldijk te Amsterdam. HONKBAL. INTERNATIONAAL CONTACT De wedstrijd België-Nederland, die Zondag in België gespeeld is, werd o.a. bijgewoond door den Algemeen Secretaris van de National Base Ball Association, die voor dezen wedstrijd per vliegtuig uit Engeland was overgekomen. Op 12 Augustus zal er te Londen een verga dering gehouden worden van afgevaardigden van de verschillende bonden van Engeland, Amerika. België en Frankrijk. Ook de Neder landsche Honkbal Bond zal door één of twee bestuursleden vertegenwoordigd zijn. BELANGRIJKE AANWINST VOOR DEN N. H. B. De in Nederland verblijvende Amerikanen, die onder den naam Salt Lake City reeds vele vriendschappelijke wedstrijden tegen eerste klassers hebben gespeeld en deze wedstrijden op één na alle hebben gewonnen, zullen, naar wij vernemen, het volgende seizoen aan de ge wone competitiewedstrijden deelnemen. Een ieder, die dit team aan den gang heeft gezien, zal het er wel over eens zijn, dat dit team in- jedeeld zal worden in de eerste klasse. Alleen zal dan art. 24 R. v. W. eenigszins gewijzigd dienen te worden. ZWEMMEN. Nieuw wereldrecord 400 M. borstcrawl voor dames. Ragnhild Hveger brengt het op 5 inin. 6.1 sec. Uit KOPENHAGEN: Maandagavond heeft Ragnhild Hveger het wereldrecord op de 400 meter borstcrawl voor dames, dat zij op 16 Januari 1938 te Kopenhagen vestigde met een tijd van 5 min. 8.2 sec., wederom verbeterd en thans gebracht op 5 min. 6.1 sec. LAWNTENNIS. MEXICOAUSTRALIë (1—4). Uit KANSAS CITY: De wedstrijd in de Ame- rikaansche zone tusschen Mexico en Austra lië is Maandag te Kansas iCty in 'n 41 over winning voor de gasten geëindigd. Na een 30 voorsprong won Quist (A.) zonder moeite van Tapia (M.) met 6—1, 6—1. 6—4. zoodat de stand 40 werd. De Australiërs brachten toen den reservespeler Schwartz op de baan, die met 64, 61. 62 van Hernandez won, maar volgens het reglement werd deze partij een winstpunt voor Mexico ZEILEN. Stormachtige derde dag van de Holland-week. Bob Maas zegeviert weer in de Starklasse. Heinen eerste in de Drakenklasse. De Nauta's in de sharpies aan den kop. De buitenlanders behaalden prijzen in de Star- en sharpie-klasse. (Van onzen medewerker). Op den derden dag van de Holland-week zorgde een stormachtige Noordelijke bries voor afwisseling. Deze was de oorzaak dat alle kleine klassen hun baan op het Buiten-IJ zeil den. Er stonden daar toch al koppen op de golven. Bij de 16 M2.'ers startte Janssen (H.J.C.) als eerste. Hij kon deze plaats in de eerste drie bezeilde rakken behouden. Maar bij het vol gend kruisrak maakte Flemming (H.J.C.) een slag onder den wal en kwam hem hierdoor bij de volgende boei voor. In de volgende ronde liep Hulk dezen H.J.C.-zeiler nog voorbij, zoo dat Janssen als derde eindigde. Een merkwaardig geval deed zich bij de 12 M2. sharpie-klasse A voor, de eerste start werd namelijk ongeldig verklaard, zoodat deze klas se na de B-sharpies opnieuw startte. Nu waren de beide Nauta's het beste weg. De Duitschers lagen al direct in de achterhoede, behalve Paul Fischer die evenals de andere dagen tot de eersten behoorden. Na het kruisrak lagen de beide Nauta's nog steeds op de eerste en derde plaats, terwijl Louwerse de tweede plaats bezette. De eerste Duitscher (Paul Fi scher) lag op de vierde plaats. In de volgen de ronde kon hij edze plaats niet meer beho- den moest die aan Stap afstaan.' Verder kwa men er geen wijzigingen. Eigenaardig was het, dat de Olympiajollen op alle klassen een uitzondering maakten, deze gingen nl. wel het iJselmeer op. Ze moesten de bekende driehoeksbaan van den tweeden dag zeilen. Het was wel rauw daar buiten. Dit ondervond C. Gülcher. Toen hij nl. met Na than aan den kop streed, kwam hij bij het nemen van een boei heelemaal met den wind vol in het zeil te liggen. Hierdoor schepte hij water en toen hij zijn tuig probeerde te strij ken, sloeg de jol vol. Nathan werd eerste, di reet gevolgd door Coops. De eenlge overge bleven Gülcher eindigde als vierde. Het was wel jammer dat in de Olympiajol- lenklasse B alleen Bredius aan den start ver scheen. Hij zeilde de baan ln zijn eentje uit. Bij de twaalfvoetsjollen lag mej. F. A. C. Leenen meteen aan den kop. Aan het eind van het tweede rak raakte ze echter met haar tuig de boei, waarop ze onmiddellijk sportief opgaf. Venema (H.J.C.) kwam nu no. 1 te lig gen. Maar op het kruisrak werkte Feins zich van de laatste tot de eerste plaats op. Daar na kon hij zijn voorsprong behouden. Vene ma eindigde als tweede. Bij de B-jollen won Gerbranda met een zeer groote straatlengte. Heel wat buitenlanders vielen bij de Star klasse in de prijzen. Bob Maas was goed eer ste terwijl de Engelschman Mitchell op een fraai succes terug kan zien, door als tweede te eindigen. Op het laatste oogenblik wist de Nederlan der Schmidt nog voor Reclam te eindigen. De volgende aankomenden waren de Duit schers Seefeldt, en Reclam. De buitenlanders hebben op dezen dag dus veel meer successen geboekt, dan op de eerste twee dagen. In het groote Draken-veld startte Heinen niet best. Toch wist hij in het eerste kruisrak zich nog tot de vierde plaats op te werken, terwijl Benthem van den Berg aan den kop lag. Na het tweede kruisrak rondde Heinen echter als eerste de boei, meteen gevolgd door Keegstra, terwijl Benthem van den Berg tot de derde plaats was afgezakt. In deze volg orde eindigden ze ook. Maandag was het wel de dag van Van Sta veren in de Regenboogklasse. Als eerste ge start vergrootte hij steeds zijn voorsprong. De andere Regenboogzeilers kwamen er niet aan te pas. De uitslagen zijn als volgt: Op het Buiten-IJ 16 M2. klasse A: 1 Unrest, stuurman D. Flaming (H.J.C.)2 Jaro n stuur man J. Hulk (Loosdrecht), 3 Lemmet, stuur man A. Janssen (H.J.C.) 16 M2. klasse B: 1 Meerkoet, st. J. v. Leuwen, 2 Velox, st. H. het Lam. 12 M2 sharpie-klasse A: 1 Wieko, st. C. M. H. Nauta (de Kaag). 2 Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht), 3 Dinges, st. W. J. H. Nauta (de Kaag). 4 All-Weather, st. Jac. F. Stap (W.V. Amsterdam), 5 Keamalrus, st. Paul Fischer (Norddeutscher Regatta Verein). 12 M2. klasse B: 1 Flevo, st. P. J. Dudok v. Heel, 2 Miek II. st. Jhr. W. H. van Swinderen, 3 Ideaal, st. J. P. J. Schoren, 4 Trinil. st. E. Mooyaart Jr., 5 Hiphaan, st. H. J. J. van Werk- hoven. t Olympiajollenklasse A: 1 Daphnia. st. H. Nathan (Kon. Ned. Z. en R.V.), 2 Borreltje, st H. Coops (Loosdracht). 3 Wardy, st. R. Lemstrat. 4 Skim, st. P. Gülcher (Loosdrecht). 5 Mop. st. H. Bollemeyer (W.V. het Nieuwe Diep) Olympiajollenklasse B: 1 Mayhorn. st. C. Bredius. BM-klasse: 1 Adri, st. P. Leewis (W.V. Am sterdam). 2 Joop. st. J. C. C. Bollenmeyer (W. V Het Nieuwe Diep). 12-voetsjollenklasse A: l De Glipper, st. J. C Tims (de Kaag). 2 Marionet, st. R. Vene ma. 3 Radetiske, st. A. Ie Poole (de Kaag). 12-voetsjollenklasse B: 1 Hella, st. P Ger branda 2 Repl. st. J. Vollebregt,, 3 Notedop. st. H. J. A. M. de Jong. Op het IJselmeer: voorgiftklasse B: 1 Astrea. st. C. Moolenburgh (Kon. Marine J. C.) Star-klasse: 1 Bern II, Bob Maas (Loos drecht). 2 Paka m st. R, Mitchell (Royal Co rinthian J. C.), 3 Berlin, st. Erwin Seefeldt (Verein Seglerhaus am Wannsee). 4 Ski, st. H. MunAig Schmidt (Kon. Ned. Z. en R. V.), 5 Dahne. st. Hans v. Reclam (J. C. v. Deutsch- land). Drakenklasse1 Janmaat st. J. Heinen (de Kaag). 2 Ran. st. Ph. Keegstra (Kon. Ned. Z. R. V.). 3 Cavalier, st. Jhr. mr E. G. van Benthem van den Bergh (Kon. Ned. Z. en R. V.). 4 Dracula. st. Ir. J. C. P. Hofkes (de Kaag). 5 Hermes, st. W. H. v. Lienden (de Kaag). Regenboogklasse: 1 Hollandia, st. C. van Staveren (Brasemermeer)2 Priester, st. J. de Vries (Z Z.V.). Pampusklasse: 1 Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr. <Het IJ). 2 Witte Raaf. st. M. Monde (de Kaag). 3 Kamper-steur, st. P. H. Cramer (Loosdrecht). EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP OLYMPIAJOLLEN. Uit München: Maandag zijn op de Starn- berger See nabij München de zeilwedstrijden om het Europeesch kampioenschap in de Olympiajollenklasse begonnen. Negen landen waren vertegenwoordigd: Estland en Tsjecho Slowakije waren niet aanwezig Reeds deze eerste race bracht een overwinning voor den titelhouder, den Duitschen zeiler Bickei, Ne derland was vertegenwoordigd door J. H. H. J. de Jong, die met de „Kasperl" uitkwam. Hij eindigde op de achtste plaats met ruim 11 Vz minuut achterstand op Bickei. De uitslag luidt: 1. Bickei (Duitschland) met Hansl, 2 uur 30 min. 9 sec. 2. Von Heinrlch (Hongarije) met Kossau, 2 uur 32 min. 11 sec. 3. Benussi (Italië) met Moritz 2 uur 33 min. 18 sec. 4. Dr. Oswald (Zwitserland) met Schwentine. 2 uur 35 min. 52 sec. 5. Osinski (Polen) met Max. 2 uur 37 min. 16 sec. 6. K. Baumann (Joego Slavië) met Jugend 2 uur 38 min. 42 sec. 7. Fecheyr (België)) met Gretl, 2 uur 41 min. 23 sec. 8. De Jong (Nederland) met Kasperl. 2 uur 41 min. 52 sec 9. Clamageran (Frankrijk) met Fix, 2 uur 43 min. 44 sec. SCHAKEN. HET OOSTEN—H. S. G. II (1*4—3*4) Het Oosten speelde haar derden nederlaag wedstrijd tegen H. S. G. n, die in een overwin ning voor de bezoekers is geëindigd. De uitslag luidt als volgt: Het OostenH. S. G. EE: M. Beinema—A. Stevenhage 01 P. HoogendoornJ. H. Lichteveld x/2/2 R. J. BijlJ. A. Eibrink 0—1 H. KoningM. v. Putten 01 A. Veerman—J. Schreuder l—0 li/2—3i/2 De afgebroken partij tusschen P. Hoogen doorn en Bolsenbroek is in remise geëindigd, zoodat de einduitslag wordt 32 voor de Bloe- mendaalsche Schaakclub. Woensdag speelt Het Oosten haar laatsten wedstrijd tegen Kijk Uit (Halfweg) in haar clubgebouw aan de Zomervaart. PAARDENSPORT. Om den Bruinen Wimpel. Fransch paard wint den Grooten Prijs van Hitier te München Zondag is te München de sinds vijf jaar ingestelde race over 2400 M. om den Bruinen Wimpel geloopen. De hoofdprijs van 100.000 Mark. uitgeloofd door den Führer Adolf Hitler, werd gewonnen door het driejarige Fransche paard Anthonyme, eigenaar de te Parijs wonende Nederlander H. M. C. Holdert, Het werd gereden door den Engelschen jockey Tucker. Met een halve lengte verschil werd Vatellor, eveneens een Fransch paard en eigendom van een Parijschen renstalbezit- ter, tweede. Derde, met een lengte verschil, was het Duitsche paard Blasius, dat verleden jaar de race won. Er waren zestien paarden gestart. Anthonyme, die iri Frankrijk al meermalen gewonnen had en dit jaar derde werd in den Prix du Jockey Club („de Fransche Derby") was 181 genoteerd. Een albatros in het Tinholthuis te Bloemendaal. Gedurende een maand te zien. De heer G. A. van Schaick, voorzitter der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Na tuurhistorische Vereeniging, schrijft ons: In de schaduw van de eeuwenoude Ruïne van Brederode is tot onze groote verrassing en vreugde een majestueuze vogel neergestreken, een vogel die verreweg de meesten van ons kennen van afbeeldingen of foto's. Het is een zeldzaam mooie Albatros, de rustelooze zwerver van de groote Oceanen, de kolossale vogel waarvan de groote Fransche zoöloog Butfon vertelt, dat hij wel eenige dagen zon der ophouden kan zweven in de wijde, stormachtige luchten. Het dier is in het voorjaar 1937 bij Vuur land (Patagonië) gevangen door een Japansch stoomtrawler. Met behulp van een vriesinrich- ting heeft men het dier „ingevroren" en zoo is hij uit Amerika (Buenos Aires) in het bezit gekomen van den bekenden IJmuidenschen verzamelaar F. P. Vermeulen, die voor uiter mate vakkundig opzetten heeft gezorgd, zoo dat wij nu een uniek exemplaar kunnen be wonderen. Ofschoon de Albatros nog wel iets grooter kan worden, is deze er een van eer biedwaardige afmetingen; om u slechts eenig idee te geven: de spanwijdte van de vleugels is 2.65 M. en met de eenige decimeters groote roofsnavel geeft het dier den indruk van niet te verzadigen te zijn. Op de kleine broedeilanden in den onmete- lijken Oceaan op het Zuidelijk halfrond, met name oa. op Fernando Noronha en het van expedities bekende eilandje Laysan heeft men iets meer van de levensgewoonten kunnen bestudeeren. Much het u interesseeren, snuf fel dan maar eens in de annalen van de be kende Challenger-expeditie, welker publica ties bij in de bibliotheek van het Teijlerinsti- tuut kunt vinden. Resumeerende hebben we hier te doen met een dier, dat ge slechts voor korten tijd, on geveer een maand, kunt bewonderen, (bij mijn weten heeft zelfs Leiden ge enexemplaar en Amsterdam zal pas over eenigen tijd een dier in zijn Museum hebben). Maak dus van deze unieke gelegenheid ge bruik een bezoek te brengen aan het Tinholt huis, want over een viertal weken is de ge weldige vogel weer verdwenen. Wat er nog meer te zien is. Wel is altijd veel bijzoners aldaar te zien. zooals een zeer goed verzorgde vogelcollectie, een aardige reptielenverzameling, prachtige collecties insecten, waaronder buitengewoon fraai materiaal van den heer H. L. van Berk van wien ik speciaal de kleinere slakken en motten wil noemen; aquaria, allerlei kust- vonösten, tropische en Inlandsche schelpen, fossielen, koloniale producten, aardewerk, enz. enz. Talentvol boetseerwerk door kinderen ge maakt. aardige diorama's, te veel om op te noemen! Ouders, gaat met uw kinderen deze vacantie dagen naar het Tinholthuis; veel nuttige kennis kan hier worden opgedaan; ge sterkt hier het verantwoordelijkheidsgevoel in dienst van de natuurbescherming, hetwelk in deze dagen meer dan ooit noodig is. Maar gaat vooral nu eens kijken naar dien wonderschoonen reuzenvogel, voor hij weer vertrokken is naar andere gewesten. Komt U 's ochtends om zes uur wel eens op den boulevard in Scheveningen? Ik mag veronderstellen van niet. want ik heb u daar op dien tijd nog nooit gezien. Het is prettig, dat ik u daar nog nooit ge zien heb. want ik ga er dan juist heen om niemand te zien. U evenmin. Niemand-zien is dikwijls heel prettig. Aan de zee en den hemel en het strand heeft de mensch voldoende. Die worden nooit eentonig. Het is merkwaardig dat mijn vriend Peter, die dikwijls dezelfde verhalen doet, vervelend wordt, maar dat de zee. die altijd hetzelfde verhaal vertelt, zoo boeiend is. dat je uren haar ruischende vertelsel van de tijdeloos- heid kunt aanhooren, ioopend door de leege wereld van strand en branding en een koele vroege lucht, zonder dat Je één oogenblik moe wordt ernaar te luisteren. Scheveningen in den vroegen dag is wel een heerlijkheid. Achter de hotelvensters slapen de leuke menschen, die de pegels komen brengen, hun vacantieslaap. Wanneer ik langs al die vensterrijen kijk. bedenk ik, dat het eigenlijk wel raar is dat er 'n paar duizend menschen horizontaal in de oneindigheid liggen, zwe vend in verre verten met gesloten oogen, alle maal met een nachtkastje naast zich met een zakcentje erop, met een horloge erop. met een doosje sigaretten en bijgeval ook met d'rlui tanden erop. Zoo liggen ze, zoetjes naast elkaar in lange rijen van het eene puntje van den boulevard naar het andere puntje. Allemaal menschen, die straks gaan loopen en kauwen en praten en lezen en druk-doen en naar mekaar kijken en over mekaar praten en den kellner vragen om een ditje en het kamermeisje vragen om een datje. En hun zakcentje van het nachtkastje ge ven ze uit aan andere ditjes en datjes, tot ze dan eindelijk weer horizontaal naast mekaar gaan liggen. Is het menschelijk leven niet een raar en melancholiek ding. zelfs wanneer het gespeeld wordt in een of ander superde- luxe-hotel? 's Ochtends om zes uur op Scheveningen in de prikkelende geurige ochtendlucht, verza digd van den nacht, kom je tot wonderlijke gedachten. Je ziet Scheveningen dan als een hulpelooze coulisse op het tooneel der wereld; een blok kendoos en een poppenhuis voor groote menschen. Allemaal deuren en ramen en kamers cn zalen, die straks zullen open gaan voor het spel van de wonderbaarlijke begoochelingen, die de menschen voor zichzelf geschapen hebben om zichzelf dan te vergeten en te verliezen. En altijd hetzelfde die begoochelingen. Het is eigenlijk wel gek denk je dan om zes uur *s morgens wanneer de wereld nog zoo wijd van ruimte en tijd is. dat er voldoende plaats is voor allerlei dwaze gedachten eigenlijk wel gek. dat de mensch die zooveel nieuwe dingen gemaakt heeft, dat hij er zelf bijwijlen perplex van is, de mensch die den afstand heeft overwonnen, voor al zijn zintuigen en voor zijn stoffelijk lichaam in cluis, voor zy'n genot en voor zijn verstrooiing niets anders heeft uitgevonden dan een stuk je eten. een stukje muziek, een beetje liefde. Hij luistert naar een grap of een liedje of een symphonle; hij kijkt naar een tooneelstuk of een ballet of een film en hij loopt de pia no-onderwijzeres uit Tiel, of de dochter van den bankier uit Appingedam, of de juffrouw uit de Deventer modezaak na in de hoop, dat ze hem aardig vindt. En dat is dan alles. Juist om zes uur 's morgens in het leege, ochtend-geurige Scheveningen komen die gedachten onweerstaanbaar bij je op en je ontdekt wat acht-en-negentig honderd duizend menschen vóór je ontdekt hebben, dat ai die horinzontalen naast d'r nachtkastje» niet anders doen dan illusies najagen: kau wende. kijkende, luisterende, dansende cn met de Tielsche pianojuf flirtende. Allemaal ontvluchten van de werkelijk heid. die tóch telkens weer overwint. De wer kelijkheid, die stil levensgewijs op het nacht kastje is verzinnebeeld: een zakcentje, een rekening, een brief en bijgeval een gebit. En dan wend je je tot de zee die ruischt, af en aan, af en aan en die vertelt het ver haal van honderd jaar geleden, toen hier ook een meneer te peinzen liep over den zin van het leven en ijdelheid der ijdelheden, en van vijfhonderd, en zeshonderd, en duizend en twee duizend en drie duizend jaar geleden, toen hier altijd wel een of andere man liep met zijn vroege verwondering over de drukte, die de menschen maken. En wanneer je je dan weer afwendt van de zee en na een lange wandeling weer terug keert tot boulevard en leven, dan zijn alle menschen druk in de weer met hun zak centjes en hun gebit. Ze hebben allemaal voor hun zakcentjes en met hun gebit een broodje gegeten en nu zijn ze weer héél wat mans: verticaal, babbelziek en met driehonderd illusies voor dezen dag. Ze zitten op rieten stoelen en ze praten honderduit. Het was zes uur en het is elf uur. En in dien tusschentijd is er heel wat geschied. Wanneer ik mij tusschen de menschen neerzet, valt de betoovering van de vroegte en de eenzaamheid van mij af en ik word een uit velen. En voorwaar: die Tielsche juf is aardig. Heur haren ztfn zoo on-Tielsch bleek, haar oogen zijn onpianojufachtig fluweel. Welaan dan. daar wordt de illusie in u ge boren. daar komt de zin des levens omhoog- gegeurd uit de Houtmeyersche koffie het ruischen van de zee Is zoo ver en Tiel is zoo ver en zes uur in den ochtend is zoo ver. Welaan dan.... Mr. E. ELIAS. DE ETALAGEWEDSTRIJD. NOG EEN BESPREKING OP 3 AUGUSTUS. Het dagelijksch bestuur van de Midden standscentrale schrijft: Zooals bekend zal er tijdens de komende Ju- bileumweek een groote Middenstandsactie worden georganiseerd bestaande uit een Eta lage-wedstrijd van Nederlandsche producten. Medewerking werd reeds verkregen van de vereenigingen „Nederlandsch Fabrikaat" en van het Hoofdbestuur van de vereeniging „Ko ninginnedag". terwijl vele straatvereenigingen de actie ondersteunen. De uitwerking van de plannen zal bespro ken worden op een vergadering op a.s. Woens dag 3 Augustus bij Brlnkmann, Groote Markt, 's avonds om 8.30 uur. Dringend wordt verzocht ook aan de bestu ren van straatvereenigingen, die de vorige vergadering afwezig waren tegenwoordig \M willen zijn. Kosten zal deze actie voor de derf- nemers niet medebrengen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9