Haarlem's Dagblad Lac du Bourget. Voorzichtig rijden geen school! Belasting verhooging onafwendbaar. Ontploffing in de Artillerieinrichtins Tankwagen van viaduct gestort. Meisje door „trek-golf meegesleurd. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16907 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DöndercTag 4 Xugustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse uutnmer» 6 cent per ex. Advertentie®1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elk® regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. Het is moeilijk na een autoreis-met-kampe- menten door een land als Frankrijk te weten, welke van de vele herinneringen onuitwisch- baar zullen blijven. Want er is zoo veel, er is zulk een kaleidoscopische afwisseling en ze hebben er letterlijk alles. Gelukkige Fran- schen! Zij hebben ook hun eigen Zwitserland, dat eigenlijk heel groot is, bekoorlijk en zelfs romantisch, in Savoye en Dauphiné. Ik weet zeker dat het Lac du Bourget tot mijn onuit- wischbare herinneringen zal blijven behoo- ren. Het is niet imposant, al omgeven bergen het en al rijst de Col du Chat ver omhoog. Het heeft, zeggen de menschen, die zulke dingen na.vorschen, een oppervlakte van 44 K.M.2 en zijn grootste lengte is maar 18 K.M., zijn grootste breedte drie. Maar het is een schat van een blauw meer en het heeft groote schrijvers der Romantiek in vervoering ge bracht. Wij zijn telgen van een onromantisch tijdvak, belast met Nieuwe Zakelijkheid en daarom kan ook ik zeker niet nalaten, te be ginnen met die kilometers. Maar eigenlijk haat ik ze. Lac du Bourget charmeert. Het is diepblauw en prachtig belicht en een beetje mysterieus ook. Dat is natuurlijk romantiek. Maar daar blijft het toch niet bij. Het is als of de Schepper hier een bijzonder geheim aan de schoonheid heeft geschonken. En de kleine menschen zijn wel dankbaar geweest, want zij hebben het geëerbiedigd en er de Abdij van Hautecombe gebouwd, en kasteelen die flonkeren in groene bosschages op berghellingen, en kleine kleurige dorpen met zacht-zingende namen, zooals Saint Innocent. Zij hebben er ook Aix-les-Bains gesticht, een badplaats die een beetje te luxueus is. Er zijn warme zwavelbronnen die weldaden bewijzen aan rheumatieklijders. En er is te veel Parijsche sfeer om dit Saint Innocent te noemen. Ze spelen er ook baccarat, in een Casino met veel marmer en vuurroode tapij ten. Dat is niet onschuldig. Onze stoffige, zwaarbeladen reisauto, die niet nieuw meer is en bovendien bepakt volgens een stelsel, dat het nut van rafelige touwtjes en kronkelig ijzerdraad blijmoedig aanvaardt, staat hier tusschen vorstelijke grandes voitures van het soort dat ze in de Hollandsche garages „een slee" noemen. Geüniformeerde chauffeurs met onbewogen gelaten piloteeren keurige heeren en aller-kostbaarste dames met aqua rel-gezichtjes door de drukke, kleurige leven digheid van Aix. Even beseffen wij hier een tekort in onze sportieve kampkleedij, onze shirts met opgestroopte mouwen en dasloos heid en ik kom ertoe mij een keurig kleeding- stuk aan te schaffen dat verder den bijnaam van „de vlag van de expeditie" zal dragen. Maar een bezoek aan het Casino werkt al weer heilzaam. De tapijten zijn er te rood, het marmer is er te kostbaar; de garcons zijn er te traag-geaffecteerdwe verlangen naar ons mooier grastapijt en naar het onmisbare meertje waarin je 's morgens duikt en 's middags opnieuw en 's avonds desnoods nog eens. Dat hebben we dan ook al weer gevon den in een dorpje in de buurt. Het weitje is van den burgemeester, die een gemoedelijke boer is en ook alweer alles best vindt en er ligt een panorama voor ons dat blijft boeien en bekoren. Toch wordt Aix niet overheerscht door luxe en kunstmatigheid. De betoovering van het blauwe Lac du Bourget wint het ook hier, Er is een „strand" vol speelsche kleur. Een fris- sche bries waait er door de straten en voert de geuren van bloemen en bosch, van bergen en meer met zich mee. Geen Coty, geen Guer- lain, geen Houbigant kan ze evenaren en nog minder weerstaan. Wij kampeeren hier drie dagen en op een laten avond verdolen we in de auto in een poging om een anderen weg „naar huis" te vinden en klimmen maar steeds hooger de bergen in, door duistere bosschen, langs steile haarspeldbochten. Af en toe klautert er een eenzame Savoyard, die zegt dat we maar door moeten gaan want komen zullen we er. Dan komt er weer een draai in den weg, een ope ning en weer dieper beneden ons schitteren de duizenden lichtjes van Aix en straalt een wonderlijk licht over het blauwe meer. Verder gaat het en ineens duiken we uit de duister nis in een feestend bergdorpje, stralend in licht en lampions. Ze dansen en zingen er en heffen de glazen met fonkelenden wijn en omringen ons en juichen dat wij er zeker komen zullen en roepen ons grapjes na. Mid- zomernachtsdroom Er was een tijd waarin Aix den naam Aquae Gratianae droeg. Hier spreken de Romeinen al tot ons en in het Zuiden zal die machtige stem uit het verleden steeds luider gaan klinken. Hier, aan het Lac du Bourget, hebben ook de groote romantici gedroomd en een Lamartine, een George Sand, een Honoré de Balzac hebben hun verrukking uitgezongen in strofen die de Fransche litteratuur hebben verrijkt. Onze tijd is te arm om een Balzac te kunnen bezitten en zijn geestdrift over het Blauwe Meer zoo te kunnen uiten als hij het deed. „Une turquoise égaréeune goutte d'eau bleue, comme ne l'est aucune eau du mon de II s'y trouve des baumes pour toutes les crises de la vie. Ce lieu garde le secret des douleurs, il les console, il les amoindrit et jette, dans 1' amour, je ne sais quoi de grave, de recueilli qui rend la passion plus pure. Un baiser s'y agranditMais c' est surtout le lac des souvenirs; il les favorise en leur don- (De K.N.A.C. dringt er bij de Nederlandsche autorijders op aan, in dezen tijd extra voorzichtig te zijn met rijden door steden en dorpen, omdat er zooveel kinderen op straat spelen). Beste vrienden autorijders, Vergeet niet in dezen tijd. Dat er weer wat extra aandacht, Aan de kindren dient gewijd. Aan uw eigen kroost natuurlijk, 't Is niet noodig, dat 'k dat zeg. Ik bedoel meer in 't bijzonder. Andre kindren, langs uw weg. Het is zomer en vacantie, Kindren spelen op de straat, Nu de school ze niet in toom houdt En u weet wel, hoe dat gaat. Krijgertje, verstopper spelend, Juichend rennend naar elkaar. Dan zich als een zwerm verdeelend, Weinig achtend op gevaar. Onverwacht te voorschijn schietend. Op het punt waar u net reedt, Onvoorzichtig, maar genietend. Net zooals u vroeger deedt. Als z' u tot gemopper drijven. Denk er dan eens even aan Kindren zullen kindren blijven. Zelf hebt u ook zoo gedaan. Beste vrienden autorijders Vergeet niet in dezen tijd, Dat er nog wat extra aandacht Aan de kindren moet gewijd. Opcenten gemeentefonds- belasting 75. Het was al geruimen tijd bekend, dat de re geering het plan koesterde, de opcenten voor de gemeentefondsbelasting te Haarlem te ver- hoogen.Maar er was nog hoop. dat het college van B. en W. den slag voor Haarlem zou kun nen afwenden. Men wist immers dat het da- gelijksch bestuur met alle kracht trachtte, van de regeering te verkrijgen, dat zij aan haar voor Haarlem zoo funest voornemen zou af zien. De regeering is echter zooals men in den laatsten tijd "meer en meer vreesde on vermurwbaar gebleken: ten Stadhuize is thans bericht ontvangendat de Minister van Finan ciën het aantal opcenten voor de gemeente fondsbelasting te Haarlem wenscht gebracht te zien op het maximum, n.l. 75. (Voor 1937— 1938 was het 55). Een belangrijke verhooging dus. die niet zal nalaten invloed ten ongunste op de ontwikkeling van onze stad uit te oefe nen. Bovendien moet de verhooging nog spoe dig. n.l. voor het belastingjaar 1938 1939 wor den ingevoerd. De waarnemende wethouder van financiën, de heer A. G. Boes de wethouder, de heer v. d. Wall, is met verlof wien wij naar zijn oordeel vroegen, toonde zich. zooals te ver wachten was, onaangenaam getroffen door den nieuwen maatregel, waarvan hij voor Haarlem geen prettige gevolgen verwachtte. „Te verwachten is nu", aldus de heer Boes. ..dat velen die hier wonen of zich in deze streek willen vestigen nu eerder b.v. Bloemen- daal en Heemstede dan Haarlem tot hun woonplaats zullen kiezen." Meer wilde de heer Boes er op het oogenblik maar niet van zeggen. Vluchtclingenconfercntie te Londen begonnen. De eerste toebereidselen voor de feestverlichting van de hoofdstad bij het aanstaand regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Voor het Centraal Station worden schijnwerpers gemonteerd nant la teinte de ses ondes, miroir oü tout vient se réfléchir Zoo zingt de Balzac's vervoering in La Peau de Chagrin. En wij nuchtere twintigste eeuwers zijn wel ver van zijn tijd en zijn be zieling, maar de wonderlijke charme van. zijn Lac du Bourget leeft voort en de Romantiek is niet dood maar sluimert, als een sprookjes prinses, om weer te keeren als we moe zullen zijn geworden van dezen tijd. Die 's avonds bij de lampjes in het kampement, als hij tot ons tracht te komen uit de meegenomen boeken, al zoo vaak, in deze reine hooge natuur, onecht en onverstaanbaar schijnt te worden. Het is nu donker en heel stil. Alleen een zachte riemslag plonst even in het meer, aar zelt dan, hervat in trage regelmaat. Die late roeier zal ook gewacht hebben om op te zien naar den schitterenden sterrenhemel, mis schien ook om peinzend te staren naar dat eenzame lichtje hoog in de bergen, ver weg. Eén lichtend raamSluimert daar de sprookjesprinses die Romantiek was en een maal zal weerkeeren tot een vermoeide en vernieuwezakelij kte wereld Wonderlijke gedachten komen tot den rus tenden journalist in Savoye en nog wonderlij ker is het misschien dat hij ze weergeeft na zijn terugkeer in de haastige, geladen sfeer van het onverbiddelijke en nuchtere nieuws. Maar hij schijnt het niet te kunnen laten. R. P. Per zeilboot den Oceaan over. George Rublee permanent directeur van het bureau. Woensdag is te Londen op het Foreign Office de conferentie over het vluchtelingenvraag stuk begonnen. De vergadering werd door de vertegenwoordigers van dertig landen bijge woond. De Amerikaansche advocaat George Rublee werd benoemd tot permanent directeur van het bureau. Rublee zal zoo spoedig mogelijk naar Engeland komen en zal zijn hoofdkwar tier opslaan te Londen. Tot voorzitter van de conferentie werd Lord Wlnterton gekozen, verder zijn vier vice-voor- zitters gekozen, een Franschman. een Ameri kaan, een Braziliaan en een Nederlander. Man om het leven gekomen Woensdagmiddag is bij het demon- teeren van munitie-onderdeelen in de artillerie inrichtingen aan de Hembrug een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den 43-jarigen Zaan dammer H. J. Wierda. De werkman J. H. Göbel werd licht aan den hals ge wond. Het ongeval gebeurde in het z.g. „sasge- bouw", waar ongeveer tien menschen werk zaam zijn. Wierda was bezig met de demon tage van slagkwikpijpjes van een granaat en door tot nog toe niet opgehelderde ooi-zaak. is dit gevaarlijke voorwerp uit elkander ge sprongen. W. werd ernstig gewond; de wegspringende schei-ven troffen zijn mede-arbeider in deze afdeeling, Göbel. De anderen, die in deze om geving hun werkzaamheden verrichten, werden niet geraakt. Een terstond geroepen genees kundige achtte onmiddellijke overbrenging van de beide slachtoffers naar een ziekenhuis noodzakelijk. Dit geschiedde met den eigen ambulancedienst. Tijdens het vervoer is Wier da echter bezweken. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen Er wordt een onderzoek naar het ongeluk ingesteld. Kapitein Kuijt van New-York vertrokken. NEW, YORK, 4 Augustus. Zooals bekend is de Nederlandsche kapitein J. G. Kuijt. van Amerika vertrokken met een tien meter lange zeilboot, waarmede hij wil trachten direct Am sterdam te bereiken. Hij wordt begeleid door Du-k Hofman en Eugène Heinz. Voor den over tocht denkt hij tusschen 30 en 36 dagen noodi< te hebben. (United Pïess Japan onttrekt troepen aan het Sjantoengfront. Het woord is aan Anonymus: Wanneer iemand bij u komt en lang of kort 'meestal is het lang. helaas over allerlei dingen praat, let dan op u-at hij zegt u-anneer hij de knop van de deur in zijn hand heeft en gaat vertrekken. Om dat te zeggen is hij meestal bij u gekomen. Op den nieuwen Rijksweg AmsterdamDen Haag. Zeventien betonnen palen knapten af! HOOFDDORP. 4 Augustus Gistermiddag om 3 uur is een tankwagen van de Gebrs. De Boo te Hoofddorp, welke geladen was met 2500 liter benzine, op den nieuwen Rijksweg van Amsterdam naar Den Haag tusschen K.M. paal 10.1 en 10 2 door de afrastering van het viaduct-aldaar heen gereden en van een hoog te van 2'v Meter naar beneden gestort. Zeventien palen van gewapend beton, deel uitmakend van de viaductafrastering, knap ten af. De wagen werd bestuurd door J. V. uit Hoofddorp en was van Amsterdam op weg in de richting Den Haag. De auto kwam onderstboven te liggen, en het voorstel en de cabine werden vrijwel ge heel vernield. De tank bleef behouden. De bestuurder viel tijdens de val uit de auto en werd met zijn gezicht over het asfalt- dek geschoven. Aan den linkerkant van zijn hoofd kreeg hij ontvellingen Beide polsen en de linkerknie werden gekneusd. De auto werd met de hulp van een anderen vrachtwagen in den normalen stand gebracht en later door een kraanwagen naar het ter rein van de Gebrs. de Boo te Hoofddorp ver voerd. De tank bleef weliswaar behouden, doch doordat de auto op den kop kwam te liggen, gingen 200 liter benzine door de luchtklep ver loren. De politie droeg er zorg voor dat het ver keer op den weg geen stagnatie ondervond, en hield nieuwsgierigen op een veiligen afstand. Bestemd voor Mandsjoekwo? Naar het Chineesche Telegraafagentschap mededeelt is een divisie Japansche troepen uit Zuid-Sjantoene teruggetrokken naar Tsingtau. Deze troepen zijn bestemd voor Mandsjoekwo. Ook zijn troepen uit Peiping te ruggetrokken en per trein naar Mandsjoerije vervoerd. Het Japansche garnizoen in Peiping bedraagt thans tweeduizend man De Chineesche bladen te Tientsin mogen sedert 27 Juli niets publiceeren omtrent de grensincidenten, met uitzondering van wat door de Japansche militairen wordt vrijge geven. Ook Woensdag weer slachtoffers van het water. Woensdagmiddag even na half drie is op het strand te Kijkduin, nabij golfbreker 28. een meisje, de 12-jarige A. J. M uit de Velpschestraat te 's Gravenhage dat daar met een bal speelde, door een plot seling opkomende z.g. „trek-golf" verrast en in zee gesleurd. Niemand van de in de nabijheid aanwezige personen bemerkte iets van het ongeluk, doch de badman van het gemeentelijk volkszeebad die op een toren toezicht houdt, zag het meisje in de golven verdwijnen en waar schuwde onmiddellijk het andere badperso- neel, dat direct met drie man op onderzoek uittoog. Trots herhaald speuren mocht het echter niet gelukken, het meisje terug te vinden. Verdere reddingspogingen moesten achter wege blijven, daar de zee zeer sterk „trok" en anders wellicht nog meer ongelukken het gevolg zouden zijn. Woensdagmiddag was de zestienjarige Arie Molenaar uit Schiedam met een vriend van ongeveer denzelfden leeftijd in de Vlaarding- sche Vaart onder de gemeente Vlaardinger Ambacht aan het zwemmen. Hij kreeg vermoedelijk opeens hartkram- pen en kwam in nood te verkeeren. Zijn vriend kwam hem te hulp, doch werd door M. zoo beetgepakt, dat hij weldra gevaar liep zelf te verdrinken. Hij stootte daarom M. van zich af en deze verdween terstond in de diepte. Toegeschoten hulp slaagde er in het slacht offer binnen een kwartier boven te brengen. Dr. de Koning paste gedurende anderhalf uur kunstmatige ademhaling toe, doch de le vensgeesten bleken geweken. Het stoffelijk overschot is naar de alge- meene begraafplaats te Vlaardinger Am bacht overgebracht. Woensdagavond waren drie jonge menschen in de Praamgracht te Soest onder de spoorbrug achter de Naald aan het zwemmen. Op een gegeven moment bleef de 22-jarige G. Sukel, woonachtig in de Beetslaan te Soest, bij het duiken in het ondiepe water in de modder steken. Zijn beide metge zellen, twee broers van veertien en vijftien jaar, sloegen, in plaats van hem te helpen, op de vlucht. Zij liepen naar hun huis. dat op drie kwartier loopen aan den Zuidweg te Soest is gelegen. De ouders van deze beide jongens begaven zich in allerijl naar de spoorbrug. Hulp mocht toen echter niet meer baten. Het slachtoffer was in de modder gestikt. Franco's luchtmacht in actie. Valencia en Barcelona gebombardeerd. Woensdagavond omstreeks elf uur hebben vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Fran co Barcelona gebombardeerd. Eenige huizen in een volkswijk werden vernield. Twee per sonen werden gedood en dertig gewond. Vanmorgen bombardeerde de luchtmacht van Franco tot drie keer toe de .stad Valencia. Een groot aantal bommen kwam neer in de wijken Grao. Cabanel en Nazareth. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Op den nieuwen rijksweg Amsterdam den Haag is een tankwagen van een via duct gestort. 1 Het aantal opcenten op de gemeentefonds belasting wordt voor Haarlem van 55 op 75 gebracht. 1 l)e A. N. W. B. acht het vreemdelingenver keer bedreigd doordat stempels in pas poorten moeten worden geplaatst. 6 De resultaten van het provinciaal water leidingbedrijf in 1937 hebben aan de ver wachtingen beantwoord. 6 BINNENLAND. Ook Woensdag zijn weer enkele baders slachtoffer van het water geworden. 1 De K. L. M. heeft het druk als nooit te voren. 3 De Eerste Kamer is een groot debat begon nen over verhooging van het crediet voor werkverruiming. 3 Voor schoenen en wollen stoffen zal een ondernemersovereenkomst worden bin dend verklaard. 3 BUITENLAND. Lord Runciman heeft bij zijn aankomst te Praag verklaard, dat het Tsjechische vraagstuk slechts door wederzijdsche concessies opgelost kan worden. 4 Ofschoon de vijandelijkheden bij Tsjan- koefeng nog niet ten einde zijn. schijnt Japan een oorlog tot eiken prijs te willen vermijden. 4 President Cardenas heeft medegedeeld, dat Mexico zich niet verplicht voelt tot scha devergoeding aan het buitenland, doch dat voor een „gepaste vergoeding" ge zorgd zal worden. 4 Japan heeft zijn vredesvoorwaarden voor China aanmerkelijk verzacht. 4 SPORT. De Flamingo's gooien de Free Foresters uit voor 168. 1 ARTIKELEN. R. P.: Lac du Bourget. Sport in 't kort. Voor de Vrouw 1 7 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1