Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Droger en De Kaap. Hooge Raad. De strijd tegen nood en broodsgebrek. Twee militaire toestellen in Ned. Indië omlaag gestort. Het nieuwe expeditie bureel der Posterijen. zonniger W Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16910 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38310. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Maandag 8 Augustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiëm 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame# f 0.60 per regeL Regel abonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. Nu zal ik tot slot vertellen hoe het aan de Kaap was. einddoel van de Fransche reis en bereikt na een autotocht, met vele onderbre kingen, van 2000 K.M. De Kaap ligt ergens in Zuid-Frankrijk aan een machtige zee, welker zware rollers den kleinen mensch plezierig omverwerpen als hu baadt aan haar strand. En binnen de Kaap liggen twee baaien.... de groote, omlijst door 1 inge duinen, golvende groene bosschen en Sierlijke, kleurige badplaatsjes in die Statie en kleur die we allemaal als kenmerkend- Fransch moeten erkennen, en de kleine baai. die het getij dagelijks doet volstroomen en weer leegloopen. 's Morgens is die nu altijd drtog en dan wandelen we erdoor naar de groote baai en de hoogpootige krabben vluch ten naar alle zijden voor ons. Vlak naaldi de kleine baai hebben we de tenten opgeslagen. Het is hier een volstrekt ideaal vacan'ie" oord-aan-zee en vele Franschen wetendat. Want ze zijn er en sommigen komen ver uit Noord-Frankrijk of uit Parijs. De vreemde lingen zijn maar schaarseh. in aantal, maar toch kampeert dichtbij onze Nederlandsch- bevlagde tenten een Zwitsersch gezelschap onder het witte kruis op rood fond, ener zij een paar Engelschen in het pens10". Maarde meeste tenten op de Kaap dragen de Fran sche driekleur. En ook de zomerhuisjes zun blina alle Fransch-bewoond. Er heerscht hier een gelukkige sfeer en het zou een wonder zijn als het niet zoo was Ik heb met meer mannen gemeen dat aan-zee mij afschrikken, omdat den heelen dag luieren aan een strand, met duinwande lingen door zwaar zand ter afwisseling en met de voortdurende bedreiging van slecht weer storm en regen, mij niet kan bekoren. Het is overigens een persoonlijk inzicht en lk gun niet aueen ieder, die grooter bereidwilligheid bezit, dit gaarne, maar geef hem bovendien ^Hier aan deze Zuid-Fransche Kaap ver- „toden al mijn bezwaren evenwel. zomersche klimaat ^vaarloos wat regentog^ betreft. Er mag eens een enkel buit) een kwartier, hoogstens een half uur lat rtrëalt de zon weer in volle pracht. De wind mag eens even krachtig opsteken.... m even torten tijd ligt hij weer. Dat is nu zoo en ook fn aïen de negenjarige ervaring van mijn reisgenooten bewijst het. Geen statistieken van Meteorologische Instituten behoeven die meer te bevestigen. Dan hebben wij de keuze tusschen twee «ru-pm-baaien eri een machtige baad-zee, zijn dennenbosschen om ons heen wier aroma zich mengt met de zoute geur der zee en de hitte kan nooit te groot worden met ai dat water om ons heen. Net als ik beginteden ken- hoe hoog zou die thermometer nu wel staan?.... strijkt een frisch koeltje langsons heen, loomheid verjagend en tot nieuwe zwemmerij aansporend. En er kan gez worden op de groote baai, waarop nabd de badplaatsjes vele slanke zesmeters en 45 kwadraatmeters de arlstocratie vm den iach- tenbouw vertegenwogrdigen. Er zijn mo booten, bestuurd door behendige mannen_die stroom en golfslag precies kennen en^die da telen over de soms wat onstuimige groote baai die ons af en toe licht besproeit met mil- liarden kleine druppels, schitterend in de ton. Die „pinasses" brengen ons waarheen we wol len én er is ruime keus. Ook tennissen we hier en rijden genoegelijke korte autoritjes naar kleine dorpen op de Kaap, om inkoopen voor het tent-huishouden te doen. Deze beboschte, beduinde landtong is tien tallen kilometers lang en maar driesvi breed. Er zijn pas, voor het eerst m haar g lukkige geschiedenis, twee gendarmes op ge stationneerd. Nu heeft de bevohónf1 ook voor het eerst rijwielplaatjes gekocht. Dat:moest nou wel. En het kampeeren is verboden want er ontstonden soms brandjes door. Maar dat hindert niet: er zijn particuliere terreinen genoeg en daarop mag het wèl. On s'arrang Sen schikt zich. Dit typisch-Fransche too- verwoord, dat alles tenslotte oplost, leid motief van gansch het vroolijke vacantieleven °PDeegSPis er uitermate vriendschappelijk. Ook de vreemdelingen zijn er heelemaal thuis en Fransche volwassenen en kinderen nemen hen even onvoorwaardelijk in den grooten a- milïekring op. Waarbij ik opnieuw vastste dat de Fransche democratie verder gevorderd is dan de onze. want verschillen in rang en stand zijn onmerkbaar en de oude, guitige oesterkweeker. wiens charmante vrouw het pension leidt, een typische Zmd-Franschman en een echte oude „marin" in zijn roode wol len broek, gaat op voet van zijn gasten om, of zij nu welgestelde fabri kanten of advocaten en dokters ambtenaren of wat dan ook zijn En de Paru zenaars vermaken zich niet minder met de sterke verhalen en kernachtige meeningen, het Zuiden eigen, dan de vreemdelingen Wij worden er ook een beetje door aangestoken en als ik het besta te vertellen, dat de grond in Nederland zoo week is dat keeper die zich iaat vallen om den bal te stop pen! er ,,zijn eigen bas-relief in valuer, mijn reisgenooten bezwaar. Maar het Zuid Fransche contingent glimlacht en onthaalt ons op iets nog merkwaardigers. De sfeer is volmaakt onbezorgd. De Engel- sche fabrikant, typisch vertegenwoordiger van ziin ras, verzekert mij dat hij er vaak aan twijfelt of de Fransche levensphilosophie niet dichter bij de waarheid staat dan haar Engel- (De gemeenteraad van het Deen- sche stadje Aalborg heeft onlangs een volledige raadsvergadering ge houden op een hoogte van 500 meter in een vliegtuig van de lijn KopenhagenLonden). Iets nieuws dit, een gemeenteraad Uit zijn gemeente op de vlucht, Wat was de reden tot die daad? Ik weet het niet, misschien de zucht, Die ieder aangrijpt, vroeg of Iaat, Naar een verandering van lucht. De raad hield een vergadering, Ver boven al het aardsch gewoel. Dat lijkt misschien wat zonderling. En zonder waarlijk tastbaar doel, Maar 't is toch wel een nuttig ding, Tenminste dan naar mijn gevoel. Men voelde zich, daar hoog aan boord, Vast meer als een vereend gezin, De rust werd er door niets verstoord, Dat op zichzelf was een gewin Elk voerde wel een heel hoog woord. Maar nam ook een hoog standpunt in. Men kreeg er een veel ruimer kijk, Dan men beneden ooit bezat. 'k Vermoed, dat daarvan menig blijk Naar voren kwam in het debat. Nu men zich boven 't aardsche slijk Zoo fier en ver verheven had. De raad keek op zijn stadje neer, Dat zich op zijn beleid verliet En dacht, misschien voor d' eersten keer, Maar wellicht voor de laatste niet, Wat is het hulpeloos en teer, Als je 't in zijn geheel beziet Dat bracht de raad in hooger sfeer, Als milde hoeder van 't gebied. Ook onze raad, zoo wijs en vroed, Kan opvliegen, wat mij aangaat, ("k Bedoel die term, begrijp me goed, Figuurlijk niet, maar metterdaad) Daar ruime visie wondren doet, Verwacht ik zeker voor ons baat, En het bevordert ook den spoed, Waarmee men zich door 't werk heen slaat, Omdat men toch weer dalen moet, Voordat de tank is leeggepraat. P. GASUS. sche en Nederlandsche soortgenooten, zelfs met inbegrip van de kleine maatschappelijke onregelmatigheden waartoe de stelregel „On s'arrange" zoo veelvuldig leidt. Hij heeft in den oorlog een vriendschap-voor-het-leven met een Franschen medicus gesloten en ze verblijven hier samen met hun gezinnen, spreken eikaars talen ietwat hortend, maar begrijpen elkaar volkomen. Eiken avond maakt het gezelschap muziek in het pensionnetje. Er zijn pianisten, violis ten, zangers en zangeressen volop. De plano is wat slecht, maar dat deert niet. Er is trou wens een heel goede viool van een der Parij- zenaren, die begaafd violist is. En we spelen eikaars volksliederen en voelen ons vereend, opperen de mogelijkheid om „hier met de Vereenigde Staten van Europa te be ginnen", hetgeen in Zuid-Fransche sfeer niet eens zoo mal klinkt en nemen waar dat ook onder de damesleden van het gezelschap rangen en standen niet hinderlijk zijn. Het geen, zooals iedereen weet, merkwaardiger is dan wanneer men dit onder mannen bereikt. Er komen nieuwe Fransche gasten, kennis sen van reeds-aanwezigen en dien avond is er meteen een feest, waartoe we allen worden uitgenoodigd, met zang en dans en lekker nijen, door champagne besproeid. Het ruziënde Europa schijnt hier midden in Europa, verre. Behalve 's avonds laat, als we voor de ten ten zitten en in het van sterren flonkerende uitspansel kleine sterretjes ontwaren, die zich horizontaal verplaatsenEiken avond glijden ze er. Overdag letten we er meestal niet op maar dan komen ze ook. schitterend in de zon. Het zijn vliegtuigen van de Fran sche luchtmacht, steeds maar oefenend en oefenend Maar de machtige zee ademt vrede. Daar ruischt het slechts en daar deinen, even bui ten de branding, de scheepjes van de „sardi- niers". Na een week in dit heerlijke oord, dat ik eenmaal hoop weer te zien, roept plicht mij huiswaarts. Dat is het einde van een onver getelijke Fransche reis, waarvan ik in zes ar tikelen lang niet alles heb kunnen vertellen, maar toch hopelijk genoeg om wat van de schoonheid en levensvreugde en vrijheid van Frankrijk aan anderen te kunnen mededee- len. Niet omdat het juist Frankrijk gold. maar omdat het werkelijk zoo mooi, zoo blij en zoo vrij is. En ook omdat het zoo prettig is, de zon te laten schijnen in de krant. Derwaarts was het streven. R. P. Cijfers over uitkeeringen in het eerste kwartaal van 1938. De belangstelling voor gegevens op het ge bied van Maatschappelijk Hulpbetoon is de laatste jaren steeds stijgende en in verband daarmede heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek sedert 1 Januari van dit jaar eenige opgaven verzameld betreffende de onder steuning met geld of met levensbehoeften ingevolge de Armenwet door de burgerlijke armbesturen, respectievelijk de gemeentelijke diensten van maatschappelijk hulpbetoon in de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Hierdoor heeft men thans de beschikking ge kregen over een reeks cijfers over de eerste drie maanden van dit jaar. zoodat men kan vergelijken wat verschillende groote gemeen ten aan ondersteunden en behoeftigen uit keer en. Het is natuurlijk niet mogelijk volkomen zuivere vergelijkingen te maken, omdat in de statistiek niet verwerkt is het hulpbetoon, dat door talrijke kerkelijke en particuliere instel lingen van weldadigheid in verschillende ge meenten wordt verleend, en dat het bedrag van de ondersteuning door de overheid niet onbelangrijk kan beïnvloeden. Bovendien rijst dan nog voor elke gemeente afzonderlijk de vraag, welk deel der behoeftigen wordt ondersteund ingevolge de Armenwet en welk deel uitkeeringen ontvangt ingevolge de steunregeling voor valide werkloozen. Be doelde verhoudingen kunnen geheel verschil lend zijn. Amsterdam keert het meest uit. Deze verschillende feiten in acht nemende, spreken de cijfers toch een interessante taal. Er blijkt b.v. uit, dat van de zeven groote gemeenten, - Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen en Eind hoven in Amsterdam het gemiddeld bedrag per ondersteunde partij per week het hoogste is n.l. f 10,54. De hoofdstad wordt echter op den voet gevolgd door Haarlem, waar dit be drag n.l. f 10,18 is. Het laagst is het in Gro ningen, f 6.48. Rotterdam, den Haag, Utrecht en Eindhoven keeren resp. f 9.76, f 9,44, f 8,51 en f8,78 uit. Ook wat de absolute cijfers betreft staat Amsterdam aan de spits met f3.468.025. Voor Utrecht en Haarlem ontloopen deze getallen elkaar niet veel, daar Utrecht een bedrag van f 414.001 heeft uitgekeerd en Haarlem f410.410, hoewel Utrecht ruim 27.000 inwo ners meer heeft. Groningen heeft wel verre weg 't laagste gemiddeld bedrag per onder steunde, doch heeft toch nog f 255.947 uitbe taald, terwijl het totaal bedrag voor Eindho ven slechts f 108.955 is. Groote verschillen in aantallen ondersteunden. Deze groote verschillen in de absolute cij fers zijn een gevolg én van de verschillende gemiddelde uitkeering èn van de verschillen in het aantal ondersteunden. In Eindhoven werden b.v. in Januari, Februari en Maart gemiddeld 744 gezinnen ondersteund, tegen 2.135 in Haarlem en 2.700 in Utrecht. WEEKBERICHT Coöperatie „Vooruitgang" U.A., Haarlem Limonade, per flesch 33 ets. Bessensap, per y2 flesch 12l/scts. Puddingsaus, per flesch10 ets. Jam. alle smaken, per pot 20 ets. Hui'thoud-toiletzeep, 3 stukken 12 ets. Appelmoes, fier blik 25 ets. Roomboter, per pond 75 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) een bepaald gebied is het kantoor van Haarlem's Dagblad een soort door gangshuis. Namelijk voor stapels brieven op Groentjes, die dagelijks binnen komen en per eigen autos driemaal daags bij de stellers der advertenties worden thuisbezorgd. Een bestuurder en een inland sche helper gedood. BATAVIA, 8 Augustus. (Aneta). Vanmorgen om kwart over tien zijn twee Koolhoven-toestellen van de luchtvaartafdeeling bij het lucht- exerceeren (vliegen in verband) met elkaar in aanraking gekomen. Beide toestellen stortten op 200 Meter af stand van den grooten Postweg van Tjimahi, nabij Tjimindi, neer. De bestuurder van de K 19, de re serve-eerste-luitenant, kortverband- vlieger J. Peters en een inlandsche helper, Parmo, die in de K-18 was ge zeten, werden gedood. De bestuurder van de K-18, luitenant-vlieger van Oostindien, wist zich vrij te maken van zijn toestel, waarna hij zijn pa rachute uittrok. Hij kwam veilig neer in een vijver, op 200 meter af stand van de plek waar de toestellen neerstortten. Het ongeluk is waarschijnlijk een gevolg van de remous, waardoor de K-18 en de K-19 tegen elkaar botsten. De K-18 viel op de K-19, waarop beide toestellen als een steen omlaag stort ten. Dezelfde verschillen vindt men terug bij de aantallen alleenwonenden en andere perso nen. uit eigen hoofde onderstteund. Deze waren ni. voor Eindhoven over hetzelfde tijd vak gemiddeld 211, voor Haarlem 966 en voor Utrecht 1.043. Dat Haarlem in totaal slechts c.a. f 3600 minder heeft uitbetaald in de eerste drie maanden van 1938 dan Utrecht, hoewel er, naar wij hierboven reeds hebben gememo reerd. een vrij groot verschil in inwoneraan tal is. wordt ten deele ook nog veroorzaakt door het feit. dat in Utrecht geen behoeftigen uitsluitend zijn ondersteund met losse giften (met geld of met levensbehoeften) terwijl dat in Haarlem wel is geschied in Januari nl. in 108 gevallen, in Februari in 117 gevallen en in Maart in 168 gevallen. Evenmin als in Utrecht is in Rotterdam en Eindhoven een dergelijke uitkeering geschied. Groote bedragen. In de zeven groote gemeenten is in totaal in het eerste kwartaal voor deze ondersteu ning een bedrag van "f 8.287.156 uitgekeerd. De gemeenten met 20.000 tot 100.000 inwoners meerekenend, stijgt dit tot r 10.998.024. Beverwijk heeft ook zeer veel aan onder steuning ingevolge de Armenwet uitgegeven en wel f 52.300. Het gemiddeld bedrag per on dersteunde was in deze gemeente f 7.45 ter wijl het b.v. in Kampen, dat bijna evenveel inwoners als Beverwijk telt, slechts f 4.09 be droeg. De gemeente Velsen keerde f 59.997 uit, of gemiddeld per ondersteunde per week f 7.60. Deze cijfers waren voor Haarlemmermeer f 32.452 en f 6.82. Deze opsomming is schijnbaar dor. omdat zij van menschelijken nood en overheids- streven om dezen nood te verzachten, slechts cijfers geeft, maar in werkelijkheid is zij niet dor, want zij vertelt, wat er gedaan wordt om één van de grootste kwalen van dezen tijd te bestrijden. En ieder behoort daarvan kennis te nemen. Het woord is aan Tacitus Bij mislukte ondernemin gen houdt men dien raad al tijd voor den beste, die te laat kicam om opgevolgd te worden Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie, volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingea. Med.) Over geheel Centraal- en West-Europa ligt een gebied van lagen luchtdruk, tegenover een gebied van hoogen luchtdruk in het Noord- Oosten. Boven West-Europa liggen nog wel verschilrinde minima (welke de schuldigen zijn van de zich zeer Verwachting meest zwakke wind uit Oostelij ke tot Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk nog re gen- of onweers buien, later wel licht opklarend. Warm, in het Oos ten zeer warm. langzaam verplaat sende onweersbuien, die vergezeld gaan van soms lang aan houdenden overvloe- digen regen) maar voorloopig zijn nog geen teekenen. dat er verandering op komst is. Zelfs in Finland en Zweden, waar men eenigen tijd koeler weer heeft gehad, is de warmte weer terug gekeerd. Misschien dat een depressie, ten Zuidwesten van IJsland liggen de warmte in West-Europa kan verdrijven, maar daarop mag men niet teveel hopen. Voor ons land voorspellen de meteo rologen, dat het zwoele weer nog zal aanhou den, maar dat het morgen in den loop van den dag weeer wat droger en zonniger zal worden. Liefhebbers van schaduw zullen dus weer op zoek moeten gaan naar plekken, waar zij hun vacantie-vierende ledematen kunnen uitstrek ken zonder door de zon te worden gehinderd. Niet voor volgend voorjaar in gebruik. Momenteel is men zeer druk bezig met de verbouwing van een deel der goederenloods aan de Baljuwslaan voor het vestigen van het nieuwe expeditiebureel der Posterijen, waar omtrent wij reeds vroeger verschillende me- dedeelingen hebben gedaan. Volgens den stand der werkzaamheden zal dit bureel wel niet vóór het volgende voorjaar in gebruik kunnen worden genomen. Het is immers naar men weet, de bedoeling, dat boven de bestellers kamer komt, waarin een brievensorteerma- chine, een transorma, zal worden geplaatst. Het opstellen van deze machine, welke gelijk zal worden aan die, welke onlangs in het nieuwe spoorwegpostkantoor te Utrecht in ge bruik is genomen, En mocht het al gelukken, met het plaatsen van deze transorma eerder gereed te zijn, dan nog vergt de opleiding van het personeel, dat deze machine moet bedie nen waarvoor een aantal jongelui reeds zijn bestemd zooveel tijd, dat het zeker niet voor Maart of April 1939 zal worden, dat een deel van de werkzaamheden der Haar- lemsche posterijen naar de Baljuwslaan zal worden overgeplaatst. Het werken aan de transorma eischt zoo veel van het bedienend personeel, dat hiervoor speciale maatregelen zijn genomen. Zoo is o.a. bepaald, dat de ambtenaren slechts één uur hun arbeid aan de machine mogen ver richten. Daarna moeten zij worden afgelost en met een andere taak worden belast. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. OPGRAVINGEN IN HET COLOSSEUM TE ROME. Op het oogenblik worden te Rome I nieuwe opgravingen gedaan in het Colosseum, dat in het jaar 80 n. Chr. is gebouwd. Verschil lende gangen zijn reeds blootgelegd, terwijl men ook eenige roofdierkooien heeft gevonden. I Het nieuwe expeditiebureel der Posterijen te Haarlem zal niet voor voorjaar 1939 in gebruik kunnen worden genomen. 1 Er worden groote bedragen uitgegeven tot ondersteuning ingevolge de Armen wet; Haarlem bereikt een zeer hoog ge middelde. 1 Ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum zal te Haarlem een Oranje Can tate worden opgevoerd. 2 BINNENLAND. Het water heeft in het algeloopen week einde weer tal van slachtoffers geèischt 3 Uit de gevangenis te Schevcningen is Za terdag een gevangene ontvlucht, van wien tot nog toe geen sppor ontdekt is. 3 De Gouverneur'Generaal heeft geweigerd aan afgevaardigden der N. S. B. audiëntie te verleenen. 3 BUITENLAND. De Britsche minister van koloniën Mal colm Mac Donald heeft een onverwacht bezoek aan Palestina gebracht. 4 De bekende filmacteur Warner Oland is overleden. 4 Franco's troepen melden een groote over winning aan de Ebro. 4 De gevechten aan de Russisch-Mand- sjoerijsche grens duren nog voort. 4 Een vliegongeluk in Engeland heeft vijf dood en geëischt. 4 De stichter van het Moskousche Kunst theater Konstantin Stanislafski is over leden. 11 SPORT. Athletiek: K. Baumgarten heeft op de 400 M. een nieuw Nederlandsch record ge vestigd. 5 De te Haarlem gespeelde wedstrijd Neder landsch ElftalFree Foresters eindigde in een draw. 7 I Verscheidene boerderijen zijn Zondag in ons land door den bliksem getroffen. 8 Bij een vliegtuigbotsing in Ned. Indië werden een bestuurder en een inland sche helper gedood. 1 ARTIKELEN. Behandel de telefooncellen met zacht heid. 3 De Kaap. 1 Van een specialen verslaggever: Groote spanning op de Karimata. 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1