WANDGEDIERTE Chineesch offensief aan de Jangste. WEEKBERICHT Tandheelk. Instituut DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 HAARDE M'S DAGBESD 2 VOOR DEN KANTONRECHTER Zandvoortsche wethouder ver zuimde vergunning aan te vragen. Maandag verscheen voor het Kantongerecht de Zandvoortsche wethouder S.. die zich te verantwoorden had voor het feit dat hij zijn bediende op den boulevard te Zandvoort een houten schot had laten plaatsen en daartoe eenige tegels uit het trottoir had laten halen zonder vergunning van B. en W. te hebben verkregen. De Kantonrechter las een verklaring van B. en W. van Zandvoort voor, welke zooals bij zulke gevallen als deze gebruikelijk is, uit de gemeentelijke administratie gelicht was, en waarin officieel bevestigd werd dat de betref fende vergunning niet was verleend. De amb tenaar van het O.M. zeide dat men volgens de Zandvoortsche politieverordening dus een schriftelijke vergunning van B. en W. moet hebben om dergelijke dingen te doen als de heer S. wilde. De wethouder beweerde evenwel dat de ver gunning van de twee wethouders voldoende was. Zijn medewethouder had hem zijn toe stemming gegeven. Tezamen vormden zij de meerderheid in het college van B. en W. De Kantonrechter achtte het een kleine moeite voor den wethouder om na afloop van de vergadering van B. en W. even naar de secretarie te gaan om de vergunning even zwart op wit te laten bevestigen. De ambtenaar van het O.M. eischte 25 subs. 15 dagen hechtenis. De kantonrechter nam de goede trouw van den wethouder aan en veroordeelde dezen derhalve tot 10 boete. BRANDJE IN DE TULPENSTRAAT. Maandagmiddag kwart over vier werd brand gemeld in het perceel Tulpenstraat 52, be woond door de famlilie V. Tijdens de afwe zigheid van de bewoners waren in de keuken twee brandende petroleumtoestellen gaan walmen. Het schuin oploopende hout van den schoorsteen ging schroeien, waardoor het plafond beschadigd werd. De vlammen werden door de buren met een paar emmers water gedoofd. De brandweer was wel aan wezig, maar behoefde geen dienst te doen. WEER GEEN VOORRANG VERLEEND. Een 42-jarige dame uit Groningen, die te Haarlem logeert, fietste Maandagmiddag half vijf over het Kennemerplein. De bestuurder van een auto uit Breezand probeerde nog Vóór haar langs te rijden, maar dit lukte niet. De wielrijdster viel eerst tegen de auto en vervolgens op den grond. Zij kreeg kneu zingen aan den enkel en de knie. Na door le den van den Ongevallendienst verbonden te zijn, werd zij per taxi naar huis gebracht. De autobestuurder kreeg twee processen-ver- baal, namelijk wegens het niet verleenen van voorrang en omdat de voetrem van zijn auto niet in orde was. Zijn wagen moest voor her stel naar een garage. ONGELUK BIJ HET SLOOPEN. Maandagmiddag twaalf uur is bij het sloo- pen van een oude boerderij aan de Mars- straat een ongeluk gebeurd. De slooperspa- troon was bezig op een vloer boven den koe stal. Het hout was zóó vergaan, dat hij er plotseling doorheen zakte en van een hoogte van 2.85 M. op een steenen dakgoot terecht kwam. Hij kreeg een rib- en een wervelfrac tuur. Door leden van den Ongevallendienst werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo werd vervoerd. PERSONALIA. Voor dè akte Fransch L.O. slaagde te 's-Gra- venhage de heer J. ten Wolde, alhier. Cinetone Studio heropend. Verfilming van „Vadertje Langbeen". Na anderhalf jaar gesloten te zijn geweest, werden gisteren de Cinetone Filmstudio's te Amsterdam weer geopend. Er is een begin ge maakt met de verfilming van „Vadertje Lang been" voor de Neerlandia Filmproductie N.V. Wethouder S. Rustige verrichtte de her openingsplechtigheid. „Dit bedrijf," zoo zeide de wethouder, „geeft aan meer dan honderd menschen werk, dat is dan ook één van de redenen ,om verheugd te zijn over de her opening." Politieke vechtpartij in Zuid- Bohemen. Lid der Henlcinpartij aan opgeloopen wonden bezweken. Het Tsjecho Slowaaksche telegraafagent- schap deelt mede: Zondag 7 Augustus heeft zich in Zuid Bohemen een betreurenswaardig Incident voorgedaan tusschen Duitschers van verschillende politieke overtuiging. Volgens het officieele verslag van het gebeurde zou te middernacht twist zijn ontstaan tusschen 14 sociaal-democraten en 3 aanhangers van Hen- lein. Een dezer laatsten, zekere Bayerle. werd door een sociaal-democraat tegen den grond geslagen. Kort daarna is de man, die mes steken had opgeloopen, bezweken. De politie heeft alle personen die bij het incident betrokken waren gearresteerd. Tot nu toe is de oorzaak van het geschil nog niet vastgesteld, daar de gearresteerde personen een volledig stilzwijgen in acht nemen. Het onderzoek duurt voort. De „Dresdner Neuesten Nachrichten" spreekt van een overal op drie leden der Sudeten Duitsche partij. De „Karimata" haalt kogels en ijzer op. Nog steeds geen nieuwe goudstaven. De nachtploeg van de „Karimata" die van- Terschelling is teruggekeerd, heeft weer enkele voorwerpen van de Du tine" naar bo ven gebracht. Hierbij bevonden zich enkele kogels en ook een stuk ijzr, dat den vorm heeft van een granaat. Doch bij deze .snuiste rijen" is het gebleven. Nog steeds is geen goud, behalve dan het staafje, dat bijna veertien dagen geleden is opgevischt. De dagploeg is vanochtend vroeg met nieuwen moecï en nieuwe hoop vertrokken. Zou men vandaag succes hebben? Vanavond, als de zon is ondergegaan en de „Stortemelk" de mannen weer heeft teruggebracht, zal het antwoord kunnen worden gegeven. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 11é HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeeniegebouwen (Adv. Ingez. Med.) Japanners zouden teruggedreven zijn. Naar Reuter uit Hankau meldt heb ben de Chineesche strijdkrachten op den noordelijken oever van de Jangtse over het geheele font van Tsjiengsjan tot Hwangmei een algemeen offen sief ingezet. Naar verklaard wordt, werden de Japanners geleidelijk teruggedreven. De Chineesche troepen rukken bij hun of fensief in drie colonnes parallel op een front van 50 mijl op. Volgens den Chineeschen mi litairen woordvoerder verloren de Japanners tweeduizend man aan dood. en en gewonden in één enkelen sector tijdens den nieuwen op- marsch, terwijl een van de regimentsbevelheb bers der Japanners gedood werd. Aan het front ten zuiden van de rivier wordt een ver woede slag geleverd, waarbij de stellingen vier of vijf maal in andere handen zijn overgegaan. De Chineezen berichten stellen de Japansche verliezen op twee tot drieduizend. De laatste berichten van het front melden dat de Japanners het offensief hebben hervat en Tatiensjan veroverd hebben, een heuvel ten zuidwesten van Kioekiang. Vluchtelingen in Nederland. Protcstantsch Hulpcomité vraagt bijdragen. Prof. mr. V. H. Rutgers, voorzitter van het Protestantsch Hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof, schrijft: Bij velen vindt de vreemdelingenpolitiek der regeering geen instemming. Men acht het sluiten onzer grenzen voor den stroom van vluchtelingen in strijd met een eeuwenoude traditie van Nederland van te zijn een toe vluchtsoord voor vervolgden en verdrukten. Een toevluchtsoord! Duizenden zijn reeds van alles beroofd over onze grens gekomen. Wat vinden zij hier? Niet een blijvende woonplaats, maar de ge legenheid om uit te zien naar een land, waar zij een nieuw leven kunnen beginnen. Wan neer een land hen wil toelaten, moet passage worden betaald, moet in uitgaven gedurende de eerste weken na aankomst worden voor zien. In afwachting van emigratie moet er levensonderhoud zijn. Sommigen zijn langen tijd van ondersteuning afhankelijk. Verschillende comité's trachten van Neder land waarlijk een tijdelijk toevluchtsoord te maken voor uitgewekenen, die zich hier be vinden. Het Joodsche comité heeft eerbied waardig werk verricht. Maar de Jodenvervol ging treft ook Christenen. Protestanten en Roomschen. Joden, die zich lieten doopen, of die reeds als kind door een Christenvader of moeder ten doop gehouden werden; ook Christenen, die met Joden zijn gehuwd. Dezen zijn niet op de inderdaad milde Joodsche, maar op de Christelijke barmhartigheid aan gewezen. Het Protestantsche hulpcomité wil tegen over Protestantsche uitgewekenen die barm hartigheid betoonen. Velen konden reeds met zijn hulp emigreeren, anderen wachten nog op de gelegenheid daartoe. Maar het comité heeft voortdurend te kampen met de ontoe reikendheid zijner middelen. Wanneer het niet ruimer wordt gesteund, zou het zijn werk moeten staken. Gezinnen, die met tijdelijke hulp kunnen emigreeren, zouden dan aan die pe ellende ten prooi vallen. Bejaarden en zie ken zouden geheel hulpeloos zijn. Wat wij voor deze schipbreukelingen doen kunnen, is niet veel, vergeleken bij wat zij verloren hebben. De Heiland sprak van het te drinken geven van alleenlijk een beker koud water aan een van deze kleinen. Het is niet misplaatst, aan dat woord te herinneren bij de opwekking om een bijdrage te storten of te doen overschrijven op postrekening 278600 van den penningmeester van het Protes tantsch hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof (H. P. Doodeheefver, Hilversum, kantoor Prinsengracht 730/6, Amsterdam). ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM PASTOOR W. M. BOSCH. Pastoor W. M. Bosch, te Bentveld, zal Maan dag 15 Augustus a.s. zijn zilveren priesterjubi leum vieren. Pastoor Bosch was eerst twee jaar kapelaan te Oud-Schoten en later vier jaar kapelaan in de Kathedraal aan de Leidsche- vaart. Maar het grootste deel van de afgeloo- pen kwarteeuw was hij te Amsterdam werk zaam. Sedert een jaar is hij pastoor te Bentveld. MARKTBERICHT. Bodegraven 9 Augustus Aangevoerd 310 partijen Goudsche kaas, met rijksmerk. totaal 13.950 stuks, wegende 12.550 K.G. Prijs met R.M., le sort f 23 tot f 25, 2e soort f 21 'tot f 22.50. Zwaardere tot f 26. Handel: matig. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 8.94 13/16 Berlijn 73.45 Parijs 5.01 1/4 Brussel 31.01 Zwitserland 41.93 New-York 1.83 5/16 Amsterdam, 12 uur. Londen 8.94 3/4 Berlijn 73.45 Parijs 5.01 1/4 Brussel 31.02 Zwitserland 41.96 Kopenhagen 39.95 Stockholm 46.15 Oslo 44.95 New-York 1.83*4 Praag 6.33*4 Italië: vrije lire 9.67 1/2 reislire 8.60 bankpapier 8< De Bilt voorspelt: Meest zwakken wind uit Oostelijke rich tingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, nog kans op regen- of onweers buien, warm weer, in het Oosten zeer warm. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging: Vooruit. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 760 m.M. 765 m.M. 69 F. 65 F. 66 F. Opgave van: Fa. KEIP. Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m, 3.18 uur; n.m. 15.43 uur. Strand berijdbaar van 8.1513.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333, Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht; 14141. De weerstoestand blijft uiterst standvastig en in de luchtdrukverdeeling over het Wes telijke gedeelte van ons werelddeel en de aan grenzende zeeën komt practisch geen veran dering. Over het algemeen nam de waarde van den luchtdruk iets toe, doch de verschil len veranderden noch van richting, noch van sterkte. Langs den Zuidrand van het gebied van hoogen luchtdruk over het Oostelijke Oostzeegebied en Zuid-Scandinavië beweegt een strooming van zeer warme en droge con tinentale lucht uit de binnenlanden van Rus land afkomstig, zich naar de Noordelijke Noordzee en de Noorsche zee. Scherp gescheiden van dezen luchtstroom, met een begrenzing, die ongeveer de Weser volgt, bevindt zich over het Zuidelijke deel van Centraal Eux-opa, de kustlanden en de Britsche eilanden en vochtige, iets minder warme luchtmassa's. waarin aan den grond de winden uiterst zwak en uiteenloopend van richting zijn. De Oceaan-depressies blijven zeer ver in het Noordwesten en verdwijnen langs de Oostkust van Groenland naar de Poolzee. De regenhoe veelheden, die hedenmorgen en gisteravond gemeld werden, zijn niet meer zoo groot. De Alpen-stations meldden hedenmor gen mooi weer, met zwakken wind. Voorshands is nog weinig verandering in den weerstoestand te verwachten. Plannen om den molen „De Sand* liaas" te restaureeren. In September in een ledenvergadering van „Santpoort's Bloei" te behandelen. De molen „De Sandhaas" in Santpoort. Het bestur van Santpoort's Bloei zal in een vergadering in September aan haar leden plannen voorleggen voor de restauratie van den molen „De Sandhaas" te Santpoort. De kans is dus groot dat deze molen de eerste jaren althans in den tegenwoordigen vorm behouden zal blijven. Naar wij nader vernemen zal de eventueele restauratie voornamelijk de stelling van den omloop, het zgn. kruiwerk (dat dient voor het verplaatsen van de wieken naar den wind) betreffen. Uiteraard zouden er ook kleinere reparaties op te knappen zijn.Ook de beschil dering vraagt eenige vernieuwing. Het binnenwerk van „De Sandhaas", welke waarschijnlijk uit het jaar 1779 dateert, heeft zich tot nog toe prima gehouden. PROGRAMMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938. Programma I: Hilversum II, Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 4.20 Keulen. 6.2ó London Regional. 7.05 Diversen. 7.20 Keulen. 8.05 Deutschlandsender of Diversen. 8 20 Ned. Brussel of diversen. 8.50 Fransch Brussel of diversen. 10.20 Ned. Brussel, 11.05 Keulen of Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek. G.R.D. 10.35 Londen Regional. 12.05 Droitwich. 7.20 London Regional. 7.40 Droitwich. 10.00 Londen Regional. 10.20 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 8.00 Eigen gramofoonplaten concert. Populair. 1. The Apache Dance, Scott Wood. 2. Waidsmaimheil. Blaasork. oJ.v. C. Hoit- schach. 3. H Barbiera di Siviglia, L. Fort en L. Pic- cioli. 4. Robins and Roses, Casani Club Orchestre. 5. The list Chord, Enrico Caruso. 6. Oh. Rosalita, Linn Milford a. h. Haw Players. 7. Nola, Polly, I. Morton en D. Kaye. 8. Blackpool Song Mixture. Reg. Dixon. 9. Zigeunermuziek, Zigeunerorkest. 10. La Paloma, Scott Wood. 11. II pascatcri di perle, L. Fort en L. Piccioli 12. A melody from the sky, Casani Club Orchestre. 13. Kitten on the keys. I Morton en D. Kaye. 14. Ovondklokken. Don Kozakkenkoor. 15. Largo van Handel. Enrico Caruso. 16. Haw Stars are gleaming, L. Milford a.h. Haw Players. 8.00—12.00 Diversen. HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726, heeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel GEBIT 32.00 met garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Plaatje met 1 tand2.50 Iedere tand meer 1.75 Porcelein- of zilver vulling 2.50 Goud vullingen 9.00 Goudkroon f 15.00 Pijnloos trekken tand of kies ƒ1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. SPREEKURENiederen morgen 9—12 uur, behalve Donderdag. Iederen middag lVa—4 uur. behalve Vrijdag en Zaterdag. AVOND SPREEKUREN DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- en tandartsen. (Adv. Ingez. MedJ BLOEMEN DAAL Op waarschuwingen geen acht geslagen. Gevaarlijke helling bij het Kopje afgereden. Maandagmiddag half vijf reed de 35-jarige mevrouw F. R., wonende te IJmuiden, met haar 4-jarig kindje achter op het rijwiel, de gevaarlijke helling van het Kopje af in de richting Zomerzorgerlaan, niettegenstaande dit daar verboden is en zulks door borden be kend gemaakt wordt. Zij was ook nog door het publiek gewaarschuwd. De gevolgen bleven niet uit. Door de groote snelheid raakte zij de macht over haar stuur kwijt en in de bocht kwam zij tegen het ijze ren hek terecht en viel op den weg. Zij kreeg schaafwonden aan hoofd, beenen en hand. Het kind kreeg eveneens snij wonden hoofd arm en beenen. Zij werden door een agent van politie verbonden waarna zij met een autobus naar hun woning werden vervoerd. Het rij wiel was ernstig beschadigd. HEEMSTEDE ,,Bloemkollencultuur". Afd. Heemstede steunt bedrijfsmaatregelen. Maandagavond hield de afdeeling Heem stede van de Alg. Vereen, van Bloembollen cultuur onder voorzitterschap van den heer Jos. M. J. Braam een zeer drukbezochte le denvergadering. Behandeld werd het in de algemeene ver gadering van 29 Augustus te behandelen standpunt van het hoofdbestuur, dat het in het belang van het vak noodig is dat bedrijfs maatregelen voor het bloembollenyak „afge zien van de vraag welke die precies zijn" nog niet gemist kunnen worden, hoewel aan de tegenwoordige maatregelen bezwaren kleven. Den heer Joh. Captein zeide, tegen alle sa neringsmaatregelen te zijn, omdat deze meer nadeel dan voordeel hebben opgeleverd en er zonder die saneering niet zulk een groote overproductie zou zijn. De overplaat sing der cultuur naar het buitenland is een gevolg der saneering. Nadat nog enkele voor. en tegenstanders het woord gevoerd hadden werd de vraag „keurt de vergadering het standpunt van het hoofdbestuur goed, door 33 leden met ja, en door 3 leden met neen" beantwoord, bene vens een blanco stem, zoodat de afd. Heem' stede voorloopig de bedrijfsmaatregelen zal steunen. Als afgevaardigden naar de Alge meene Vergadering werden gekozen de hee- ren Jac. Prijde en J. Teeuwen en als plaats vervanger de heer A. J. Prins. ZANDVOORT K. R. KLAASESZ f Hedennacht is in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden de heer K. R. Klaasesz. De heer Klaasesz was van 1 Mei 1935 di recteur van het Postkantoor te Zandvoort. De overledene werd 22 April 1878 te Steen- wijk geboren. Op 1 Juli 1896 trad hij in dienst als klerk der P. en T. 2e klasse te Amsterdam. Op 1 Februari 1899 volgde zijn benoeming in dezelfde functie te Groningen. Op 16 December 1903 werd hij werkzaam gesteld als klerk le klasse te Terborg, waar hij bleef tot 1 April 1912. Vervolgens was hij werkzaam te Kampen, eerst als klerk le klasse, daarna als com mies-titulair, waarna hij op 1 Augustus 1913 dezelfde functie te Rotterdam aanvaarde. Daarna werd hij commies titulair te Steen - wijk, van 16 Noc. 1916 tot 16 Januari 1923 toen hij directeur van het Postkantoor te Ierseke werd. In 1929 aanvaardde de heer Klaasesz dezelfde functie te Maarssen en met: ingang van 1 Mei 1935 zag hij zich benoemd tot directeur van het Postkantoor te Zand voort. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Bij herstellingswerkzaamheden aan de Chr. School aan de Brederodestraat is hedenmor gen te pl.m. half 12 de ruim 60-jarige P. van een ongeveer 4Vs M. hoogen steiger gevallen. Dr. C. A. van Fraassen heeft het slachtoffer doen vervoeren naar het Diaconessenhuis te Haarlem. Hij had een gebroken enkel en een lichte hersenschudding. brengen snel verlichting, dank zij hun uitstekende werking voortreffelijke kwaliteit (Adv. Ingez. Med.) Neemt U in acht voor de gevaren der zee. De veelvuldig voorkomende verdrinkingsge- vallen in de afgeloopen week geven mij aan leiding de gevaren der zee nog eens onder de aandacht te brengen en in ruimen kring tot voorzichtigheid bij het baden en zwemmen aan te sporen. Te meer vind ik daartoe aanleiding omdat het baden op de stille-strandgedeelten, zon der eenig toezicht, steeds grooter afmetingen aanneemt. Wanneer ik sommige baders aan het z.g.n. stille strand gadesla in hun gedar- tel met de golven dan verbaast het mij steeds weer dat het zoo vaak goed afloopt en dat ongevallen per geluk, tot de uitzonderingen behooren. De bader aan het stille strand moet nooit uit het oog verliezen dat hij baadt zonder toezicht en dat hij, indien hem gevaren moch ten bedreigen, in veel gevallen geheel op zich zelf is aangewezen. Er is niet, zooals bij de badinrichtingen, bekwaam en ter zake kundig personeel bij de hand, gereed om bij de eerste alarmkreet toe te snellen en de gevaren tot een minimum te beperken. Voor hen die bij een badinrichting baden geldt mijn waarschuwing natuurlijk niet. Wanneer zij zich houden aan de raadgevin gen van den badman zijn zij veilig; maar tot hen die zonder toezicht baden of zwemmen, richt ik mijn waarschuwing in het bijzonder. Ik heb in diverse artikelen de gevaren en stroomingen der zee reeds voldoende uiteen gezet en de aandadhtige lezer daarvan zal, wanneer hij mijn opmerkingen aan de prak tijk heeft getoetst, zeer veel wat tot zijn vei ligheid kan bijdragen, zelf kunnen opmerken. Ik kan mij echter zeer goed voorstellen, dat de meeste lezers, wanneer zij op het punt staan een zeebad te gaan gebruiken, zich niet eerst het hoofd gaan breken met wind- of stroomrichting en daarom wil ik mijn raad gevingen in enkele korte zinnen samenvat ten. Laat ieder die voornemens is zich ooit eens in zee te begeven, het navolgende aandachtig lezen en het vooral ter harte nemen: 1. Ga nooit te ver in zee. Denkt niet dat gij, zoolang ge nog staan kunt. zonder gevaar zijt. Dit kan van verschillende omstandighe den afhangen, die iemand die niet met het strand en de zee bekend is, niet kan beoor- deelen. Zijt ge onbekend en gij kunt niet zwemmen, ga dan nooit dieper dan tot aan uw borst te water. 2. Zwemmers doen verstandig ook niet te ver van het strand te gaan. Bedenkt dat de zee meestal niet geschikt is om te zwemmen. Men kan wel altijd in zee baden, maar slechts een enkele maal kan men zonder gevaar in zee zwemmen. 3. Wilt gij dan toch zwemmen, doe dit dan evenwijdig met het strand en niet rechtuit zee in. 4. Menigeen zal wel eens ervaren hebben, dat hij in zee loopende, steeds dieper en ver der van de kust, op een zandplaat komt waar het water ongeveer tot aan de knieën reikt. Dit gebeurt bij eb (laagwater) en men be vindt zich dan op een z.g.n. bank. Men vindt het dikwijls aardig niet diep in het water te staan en toch op een behoorlijken afstand van het strand af te zijn. Soms blijft men wat lang op de bank toe ven. immers men is niet diep in zee; alles lijkt zoo ongevaarlijk, doch schijnt bedriegt. Het dralen op de bank is reeds menigeen noodlottig geworden en reeds velen zijn daar door aan de zee ten offer gevallen. Zoolang het water valt is het verblijf op de bank ongevaarlijk, doch wanneer de vloed op komt (het water hooger stijgt) kunnen de gevolgen noodlottig zijn. Immers het zwin (dat is de zee tusschen bank en strand) wordt steeds dieper en teruggaande van de bank zal men moeten ei-varen dat loopende teruggaan niet meer mogelijk is. Wee den ba der wanneer er dan geen reddende hand na bij is! Den bader die niet kan zwemmen ontraad ik dan ook met klem zich bij opkomenden vloed op de bank op te houden. 5 Ga. wanneer de wind en de golfslag krach tig zijn, vooral niet dieper dan tot borst hoogte. 6. Hoe kalmer de zee, hoe gevaarlijker zij soms is. Begeef u vooral bij Oostenwind (land wind) niet te ver in zee; immers dan is de zee het gevaarlijkst. Het is verre van mij, het publiek af te schrikken om in zee te gaan; integendeel, baadt en zwemt naar hartelust en wanneer gij er rekening mede houdt, dat de gevaren der zee nooit te onderschatten zijn; wanneer gij dus de noodige voorzichtigheid in acht neemt, wanneer gij u door deskundigen laat raden, dan kunt ge met een gerust hart ba den, want dan is het baden in zee voor u niet gevaarlijk PIET VAN DER MUE, Commandant der Zandvoortsche Reddings Brigade. AGENDA DINSDAG 9 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur, Palace Familie Cinema: „De man'die beslag legt" en „De Oesterprinses". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ali Baba komt naar Filmstad". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Drie handige meisjes" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De vliegende zot". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: ,,'n Jongen van stavast" en „Schaduw van het Oosten". Gebouw H. K. B.: De film „Acht dagen we reldgeschiedenis". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilm theater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. WOENSDAG 10 AUGUSTUS. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2