Haarlem's Dagblad boven Haarlem en Omstreken HAGEL ALS DUIVENEIEREN Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16912 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. I'ostgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 10 Augustus 1938 Abonnementen pier «reek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnbonuemcntstarieven op auiivruug. Vraag en uanbod 1-4 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Hoedweet C Bliksem sloeg in trein- en tramleiding. - Overstrooming in theater. - Kweekerijen lijden schade. - Broeikasruiten ge broken. - Straten stonden blank Lord Ruiiciman. Het woord is aan eerste plaats noodzakelijk, want de klove tus- schen twee partijen, die elk, van hun stand punt beschouwd, voor een groot deel gelijk hebben, is niet te overbruggen als de aange wezen bemiddelaar niet een man is die toont Van Amerikaansche zijde. Het noodweer, dat gisterenavond omstreeks half elf boven Haarlem en omstreken woedde, kwam als een vol komen verrassing. De lucht was wel iswaar reeds den geheelen avond be wolkt geweest, en regen dreigde voortdurend, doch het zag eerder uit naar een flinken zomerschen plas regen. dan naar het noodweer, waar in het oogenschijnlijk rustige aan zicht van de lucht zich eensklaps ontpopte. Buiten zweefden de mist wolken over het land. De mensohen. die zich omstreeks half elf aan de grens van de stad bevonden, hebben de bui niet eens zien aankomen. Uit- Zuid-Oostelijke richting zette het noodweer op, zwermde uit over Haar lem en omgeving en verdween in de richting Zandvoort naar de zee. Hagelsteenen zoo groot als duiven eieren kletterden op de daken en tegen de ruiten der huizen. Blik semschichten doorkliefden de lucht en met donderend geweld sloot de lucht zich achter hen. Tot dusver komen er dagelijks gunstige be richten over het verloop van den bemidde- lings-arbeid van Lord Runciman te Praag. Het blijkt dat deze ervaren Engelsche staats man, die een zoo groot deel van zijn leven als bewindsman heeft uitgeblonken, zoowel bij de Tsjecho-Slowaaksche regeering als bij de lei ders der Sudeten-Duitschers volledig vertrou wen heeft weten te wekken. En dat was in de Beecher: De smart maakt de men- schen oprecht. NA HET NOODWEER Rechts: Menige boom heeft in den stormwind van gisteravond zijn kruin geschud over het noodweer, dat de planten zooveel schade toebracht. Hier zien we het resultaat de massa afgevallen blaren doet ons reeds bijna aan den herfst denken Links Niet alleen de kasplant is teer, maar ook het kasglas. Menig ruitje van de kassen der kweekerijen in Haarlem en omgeving, moest het gisteravond afleggen tegen den stormaanval der hagelkogels. beide standpunten te begrijpen en te eerbie digen. De Engelsche regeering is in den laatsten tijd wel zeer gelukkig met het werk van haar bemiddelaars. De benoeming van Lord Hali fax tot minister van Buitenlandsche Zaken is een onbetwistbaar succes gebleken, Lord Perth heeft te Rome goed werd gedaan en nu blijkt ook Lord Runciman de ware man voor zijn zeer moeilijke taak te zijn. Mocht die on verhoopt toch nog mislukken, hetgeen even wel niet waarschijnlijk lijkt, want de wind is uit anderen hoek gaan waaien in Centraal- Europa, dan zal dat niet aan hem liggen. Ik zou er buitendien de aandacht op willen vestigen dat deze zending van een Engelschen bemiddelaar in dergelijke omstandigheden wel een zeer bijzonder geval is. Feitelijk weer iets nieuws in de historie der internationale ver houdingen, evenals indertijd het Saar-plebis- ciet een merkwaardig novum was. En evenals de oprichting van den Volkenbond, zijn ge slaagde bemiddelingen in een aantal conflic ten en zijn nog steeds voortdurende coördi- neerende arbeid op velerlei gebieden nieuwe verschijnselen in de wereldgeschiedenis zijn. Men kan die gemakkelijk schouderophalend negeeren en alleen de vele mislukkingen zien. Veel menschen zijn daartoe geneigd. Maar verstaan zij hun tijd wel als zij dat doen? Het is natuurlijk heel gemakkelijk altijd maar te zeggen: L'histoire se répètede geschie denis herhaalt zich. Maar deze dooddoener voor ieder nieuw initiatief van beteekenis stemt niet met de waarheid overeen. De waarheid is dat de geschiedenis zich in veler lei verschijnselen herhaalt maar in zeer vele andere nietomdat de omstandigheden altijd weer anders zijn en nieuwe stroomlngen tot uiting gaan komen 'die hun niet te stuiten invloed doen gelden. Dat oude fouten herhaal delijk weer tot uiting komen bewijst wel dat de menschheid traag leert, maar niet dat zij onveranderlijk is. Wie meer van de geschie denis weet dan een reeks jaartallen betref fende koningen en veldslagen, wie bepaalde tijdvakken met ernst bestudeerd heeft en dus tot vergelijkingen is gekomen, weet dat alles voortdurend verandert, dat er tijden van in zinking en van herleving zijn bovendien en dat de arbeid van de strevers naar beter ver houdingen in de, samenleving nooit verloren is geweest. Altijd werden zij in den aanvang als utopisten beschouwd, altijd werd hun werk door volgende geslachten voortgezet. En in vele, zeer vele gevallen, die ik niet behoef te gaan opsommen, leidde het tot groote werke lijke uitkomsten. De bemiddeling van Lord Runciman is merkwaardig omdat Engeland haar aange durfd heeft, omdat Tsjecho-Slowakije haar heeft aanvaard, omdat Berlijn haar heeft ge slikt. Ware een dergelijk wespennest een halve eeuw geleden ontstaan, het zou volslagen on mogelijk geweest zijn het op een dergelijke wijze te pogen uit te roeien. Ondanks al zijn mislukkingen heeft het instituut der interna tionale bemiddeling mogelijkheden verwor ven die het nimmer tevoren in de historie heeft bezeten. Daarmee is inderdaad een bres ia de wapenrusting van Mars geschoten. Wij weten niet hoe het nageslacht in verschillen de opzichten over dezen tijd zal oordeelen. Maar het schijnt wel zeker dat het, temidden van al de verwording en de hevige schokken die niet te loochenen zijn, een groeiproces van nieuwe verhoudingen zal vaststellen. Hoever dit proces nu gevorderd is zal de toekomst eerst kunnen bepalen. Wij kunnen ook dat niet doen. Onzekerheid temidden van schom melende machtsverhoudingen doet ons soms vreezen, dan weer hopen. Het is een zeer spannende tijd. Maar hij biedt zijn kansen, hij beproeft nieuwe wegen, hij levert zijn nieuwe gebeurtenissen op. Zulk een tijdvak is nim mer glad verloopen. Als men het met meer wijsgeerigheid en onbevangenheid zou kunnen zien zou men ook hoopvoller gestemd zijn. Maar het is moeilijk dat steeds te doen, als men er middenin zit en voor de toekomst van zijn kinderen beducht is. R. P. De gezondheidstoestand van de Dionne-vijfling. CALLANDER (Ontario), 10 Aug. (Reuter). De gezondheidstoestand van de vijfling is. naar dr. Dafoe heeft medegedeeld, beter. Emilie, die geïsoleerd werd gehouden, omdat zij er slechter aan toe was dan haar zusjes, heeft toestemming gekregen weer bij de anderen te komen, aangezien allen dit verlangden. Dr. Dafoe voegde hieraan toe, dat binnen kort het publiek weer bij de vijf zusjes zal worden toegelaten. Hij acht het niet noodig, dat de amandelen worden weggenomen. Men heeft becijferd dat de Ame rikaansche vrouwen elk jaar meer dan zeshonderd miUioen gulden aan zijden kousen uitgeven.) De statistiek, daar kun je toch van leeren, Wanneer men u bijvoorbeeld nu eens vroeg, De Yankee vrouw op kousen te taxeeren, Dan schatte u die schat nooit hoog genoeg. Daar staat het dan, zeshonderd millioen gulden, En dat voor zijden kousen slechts alleen, Ofschoon 't haar beenen wel zijn die ze vulden, Ziet d' Amrikaansche vrouw daarin geen boen. Ik zal m' er niet aan wagen om te ramen. Hoeveel de vrouw daarginds er elk jaar koopt, Maar zeker is, dat zij alles tezamen, Behalv' in zij, in de papieren loopt. Het zijn me bij elkaar een massa paren. Daar wordt, als je eens rekent, zachtgezegd, Door elke vrouw, al heeft het niets van sparen, Een aardig sommetje „op zij" gelegd. Het leger mannen dat ervoor moet dokken, Verbleekt er letterlijk figuurlijk bij, Dat is het groote heldenheir op sokken, Van wol, katoen, of mooghjk ook van.zij. Maar zeker worden vrouwen aller staten Door d' Amrikaansche vrouw royaal geklopt, Zij 't zeer figuurlijk, in de groote mate Waarin zij kapitaal in kousen stopt. P. GASUS. Nog steeds de voorrangskwestie. Weer twee autobotsingen. De verkeersongelukken zullen niet ophou den, zoolang er nog autobestuurders zijn, die tegen één der belangrijkste regels van het verkeer zondigen, namelijk het niet verleenen van voorrang. Dinsdagmorgen acht uur ontstond een bot sing op den hoek van de Groote Houtbrug en den.Raamsingel. De chauffeur S. uit Haarlem reed met een auto van de brug in de richting van het Plein en van den Raamsingel na derde de auto van den slager K. uit Amster dam. S. veiieende geen voorrang. Zijn wagen werd aan de rechterzijde vernield en de auto 1 van K, kreeg alleen schade aan het voorspatbord. Tegen S. werd natuurlijk pro ces-verbaal opgemaakt. De tweede botsing had Dinsdagavond zeven uur plaats op den hoek van den Jans- weg en de Parklaan. De reiziger K. uit Am sterdam reed in de richting van de Hooimarkt en de instructeur K. uit Haarlem naar het Stationsplein. De eerstgenoemde K. verleende geen voorrang, zoodat de wagens tegen elkaar botsten en beide beschadigd werden. Tegen den reiziger werd proces-verbaal opgemaakt. KORPS MOTORDIENST. De dienstplichtigen van de lichtingen 1932 en 1934 die bij het korps voor herhalings oefeningen onder de wapenen waren sedert 25 Juli, zijn heden met groot verlof vertrokken. Van 22 tot 26 Augustus a.s. zullen de beide compagnieën van het korps, uit het garnizoen Haarlem, een kamp betrekken te Teriet. Binnen korten tijd stonden vele straten in Haarlem. Heemstede, Overveen, Aerdenhout enz. blank. De rioolputten konden het regen water niet zoo spoedig verwerken en hier en daar stroomden ze over. Uiteraard werden daarvan minder aange name gevolgen ondervonden, die echter zel den bepaald schadelijk bleken. Vele ruiten van huizen braken door het gewicht van de hagelsteenen. De brandweer ontving vele verzoeken om ondergeloopen kelders uit te pompen, doch wegens gebrek aan materieel kon daar niet aan worden begonnen. Vele lekkages werden eveneens gemeld, doch ook daarvoor kon niet worden uitgerukt. Tramvertraging. De bliksem sloeg in de tramleiding tusschen Groenendaal en Hillegom, waardoor het tramverkeer tusschen de v. Merlenbrug bij den Zwemvijver in Groenendaal en Hillegom van 11 uur tot kwart voor twaalf gestagneerd werd. Op andere trajecten viel de stroom niet uit en werd derhalve ook geenerlei vertraging ondervonden. De autobussen bleven ook op tijd loopen. Trein bleef staan. Het treinverkeer bij Haarlem on dervond ook nadeelige gevolgen van het noodweer. De bliksem sloeg in verscheidene bovenleidingen en daar door bleef een trein, die op weg was naar Rotterdam op het viaduct bij de Delft staan. Ze moest naar het sta tion worden teruggesleept. Het ver keer van en naar Rotterdam, werd gedurende den geheelen nacht over een spoor geleid. Hedenmorgen om kwart over 6 trad de normale toe stand weer in. Kasruiten moesten het ontgelden. Op verscheidene kweekerijen zijn vele gewassen vernield. Aan de Leid- schevaart bij het eindpunt van lijn 4 werden niet alleen vele dahlia's tegen den grond geslagen, doch braken ook vele ruiten van de kassen door de kracht van de hagelsteenen. Op andere kweekerijen werd ook veel scha de aan de planten toegebracht doch moesten de ruiten van de kassen het wonder boven wonder niet ontgelden. Aan den Zijlweg liep een kweekerij geheel onder water. Hier werden in de planten gaten geslagen, kennelijk afkomstig van de hagel steenen. Hieruit blijkt wel de enorme kracht van de steenen. Gisteren stonden de kooltjes nog pronkend, sappig-groen op het veld Vandaag liggen zij troosteloos terneer, kapotgeslagen door de kracht van de hagel. Vele andere gewassen op de velden in Haarlem en omgeving, hebben het lot van de kool moeten deelen. Het noodweer van gisteravond heeft zijn vernielend werk gedaan HEDEN: 10 PAGINA'S Planten „onthoofd". Deze wordt ook geïllustreerd door het feit dat bijv. in een tuinderij aan den Kinderhuissingel planten, als het ware „onthoofd" werden doch recht op bleven staan. Een stuk werd er eenvoudig afgeslagen zonder dat de plant in haar geheel knakte. Ook een bewijs voor de „scherpte" van de ha gel. Vele jonge zaadplanten spoelden door de watermassa weg. In vele particuliere tuinen werd ook aanzienlijke schade aangebracht. Vele boomen in de parken en aan de lanen hebben menige „veer" moeten laten. Naar de massa afgevallen bladeren, die zich allerwe gen verspreid had, te oordeelen zou men zich reeds in den herfst kunnen wanen. Boom ontworteld. De kracht van het noodweer in aanmer king genomen mag het verwondering wekken dat slechts één boom ontworteld werd. en wel op den hoek van de Pijlslaan en de van 't Hoffstraat. Op het Sophiaplein werd van een boom de kruin afgeslagen. In het perceel Overtonstraat 67 sloeg de bliksem in de lichtleiding. waardoor de hoofdstop kapot werd geslagen. Overigens moesten de storingsdiensten van de electriciteit en de telefoon geen noemens waard groote activiteit ontplooien. Bioscoopbezoekers door angst bevangen. In het Rembrandttheater werd het publiek, dat zich vermaakte met de dolzinnige grap pen van Eddie Cantor, door het geluid van de hagelbui, dat duidelijk tot de zaal door drong, zoo angstig dat eenige personen de zaal uitliepen. De vestibule van he>t theater stond blank, want de afvoerbuizen op het platte dak van de lichtbak konden de water massa niet vlug genoeg verwerken, waar door het water door de kieren van dat dak heendrong. Hulpvaardige bioscoopbezoekers hielpen mede de vestibule uit te hoozen. Ook in Palace Familie-theater ontstond ldkkage, eveneens buiten de zaal. Het pu bliek merkte hier evenwel niets van, aange zien het bij het uitgaan van de bioscoop langs een anderen uitgang werd geleid. (Vervolg op pag. 2.) HAARLEM EN OMGEVING. Het noodweer, dat gisteravond boven Haarlem en omgeving woedde, heeft veel schade en ongerief teweegge bracht. 1 _en 2 Voor den aanleg van de trambaan bij Sassenhcim is een millioen M3 zand verwerkt. 5 Met de asphaltcering van de Ged. Oude Gracht wordt pas in het voorjaar be gonnen. 2 BINNENLAND. Ds. J. L. Bleeker, nestor der Ncderland- sche theologen, is overleden. 5 Een statistiek van de politie wijst aan. dat in 1936 623.000 processen-verbaal werden gemaakt. 5 De Raad voor de Scheepvaart heeft in de kwestie van de Parklaan de bemanning in het gelijk gesteld. 3 BUITENLAND. De Russische artillerie heeft het dorp Tsjangkoefeng in brand geschoten. 4 Het jongste bombardement op Kanton heeft verscheidene honderden dooden geëischt. 4 De bekende Duitsche Afrika-reiziger prof. Leo Frobenius is overleden. 4 SPORT. Nederland heeft den polowedstrijd tegen Duitschland met 32 verloren. 7 Bij de Europecschc zwemkampioenschap- pen is de 100 M. borstcrawl door Ragn- hild Hveger gewonnen. 7 ARTIKELEN. R. P.: Lord Runciman. 1 Hoe gevaar van het onweer te voorko men is. 2 Speciale correspondentie: Nog een jaar burgeroorlog in Spanje. 4 J. H. de Bois: Nog een bezoek aan dc ten toonstelling van Fransche kunst. 3 H. D. Vertelling: „Te veel excuus" door Anton Tsjechow. 5 L. S.: Cactussen. 5 Van een specialcn medewerker: Waar is het goud van de Lutine? 9 Door de Koninklijke Begeer te Voorschoten wordt ter gelegenheid van het regeerings- jubïleum van H. M. de Koningin een gedenk penning uitgegeven, waarvan wij hierbij voor- en achterzijde afbeelden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1