Wist U: Dat men zijde kan spinnen bij... zijdespinnen? En de Karimata Tandartsen Kliniek 4 Rijksstraatweg 4 GESLOTEN zelfst. 2de meisje DONDERDAG 11' A'U'GUSTUS '1938 HAAREEM'S D A G B E A" D Het Haarlemsche echtpaar Schipper heeft in zijn achter tuin een zijderupsenkweekerij Een rups maakt in 4 dagen 1600 meters zijde! „Zijde ergens bij spinnen" is een uitdruk king, die op allerlei voordeelige handelingen wordt toegepast behalve op de oorspronkelij ke, waaraan ze ontleend werd: het zijde spin nen zelf. In de slechte tijden van tegenwoor dig zijn er weinig dingen meer, waarbij de menschen. zij de spinnen. Terug naar de natuur, is een slagzin, die voor de verbetering van de tijden opgeld doet. Men zou iets aan dezen slagzin kunnen toe voegen: ook terug naar de natuur, den oor sprong van de uitdrukkingen in de taal. M. a. w. „Spin zijde bijzijde spinnen!" Dit devies draagt de Gooische Zijdeteelt vereeniging in haar wapenschild. Want zij stelt zich tot doel om den zijdeteelt in ons land populair te maken. Zij wil zijderupsen laten kweeken en zijdecocons laten ontstaan bij particulieren overal in het land. De zijde cocons kunnen bij haar worden ingeleverd tegen een bepaalden prijs. En dan spint zij er zijde van. En zij zoowel als de particulieren „spinnen daar zijde bij"! In onze stad telt de vereeniging nijvere leden In het echtpaar A. Schipper, dat in den ach tertuin van zijn huis aan de Brouwersstraat een heusche kweekerij van zijderupsen er op na houdt. „Dit jaar bedraagt de „zijdeoogst" 4000 co cons", zoo vertelt mevrouw Schipper ons. Want het is niet het eerste seizoen, dat haar man en zij aan den zijdeteelt „doen". Neen, drie jaren geleden zijn zij reeds be gonnen. Met een bescheiden aantal van 50 rupsen, die hen door de Gooische Zïjdeteelt- vereeniging verstrekt werden. Er moest in den aanvang wel op kleine schaal gewerkt worden. Want men kan er wel een groot aantal zijderupsen op na houden. Maar zonder voeding schiet men daar niets mee op. En die voeding is een probleem. De zijderupsen eten namelijk uitsluitend blade ren van de moerbeienboomen. Of eigenlijk mag men hier met recht spreken van „vre ten". En om aan de enorme vraatzucht van de lieve beestjes te kunnen voldoen moet men er een heel bosch moerbeiboomen op na houden. Nou, in een achtertuin van een Haarlemsch huisje schiet wel ruimte voor een hokje over, waar een paar duizend rupsen in kunnen, maar voor een bosch boomen Het echtpaar Schipper heeft dan ook zeer verstandig de zijdezaken zeer langzaam uit gebreid, en de vraag van de rupsen niet het aanbod van de moerbeienboomen laten over treffen. Een vlinder, die niet vliegt, maar wel 500 eitjes legt. Ook dit jaar eind Mei is het echtpaar Schip per de zijdeteeltcamgpagne begonnen met de eitjes in een z.g.n. broedkastje te leggen. Een gewone kast met planken, waarop de zeer kleine eitjes liggen en die door een pitje op een temperatuur van 60 tot 70 graden wordt gehouden. Na 7 of 8 da gen komen er kleine rupsen uit, die tot drie keer toe gaan vervellen. Elke vervelling betee- kent het afsluiten van een oude en het begin nen van een nieuwe levensperiode. Zie bij de menschen: de jeugd, de middelbare leeftijd en de ouderdom. De rupsen groeien twee maanden lang endan gaan ze zich inspinnen. D.w.z. van hun eigen lichaam gaan ze een huisje van draden om zich heen bou wen. Totdat de helft van het lichaam over is. Dan houden ze op. Natuurlijk. Want anders zouden ze niets aan hun huisje hebben. Ze zouden het slacht offer worden van de coconbouwèrij, die ze zelf hebben opgeroepen. Zoo als de menschen zichzelf dreigen te verliezen in het luxueuse cocon van de Techniek, dat ze om hun leven heen spinnen om het zich gemakkelijk te maken. De rups houdt echter tijdig op met haar luxeneigingen. En toch heeft zij dan aan haar verdere leventje weinig. Maar dat ligt niet aan haar. Wel aan de menschen. Want die stoppen, nadat de rups een week lang aan zijn week-end-cocon heeft zitten werken, het geheele zijdige geval in warm water om het te stoomen. Een kijkje in de zijderwpsenkweekerij. Op het plat liggen de rupsenTegen de wan den poppen ze zich in. De rups is dood. Leve de zij! De rups kan daar niet tegen en sterft. En de menseh zegt: „Leve de zij". De cocon is dan gereed om „afgehaspeld" te worden. En wanneer de mensch de draad, die van één cocon „afgehaspeld" wordt, nameet komt hij tot de wonderbaarlijke ontdekking, dat de rups in eigenlijk niet meer dan 4 dagen 1600 Meters zijde heeft gesponnen. Een aantal rupsen wordt echter meestal een verder leven gegund. Zij komen dan als vlinders uit de cocon te voorschijn. Die vlin ders vernielen de cocon net als een kip een ei. Er komt een gat in. En daardoor is de draad gebroken. De cocon is dan verder alleen nog geschikt voor het afhaspelen van z.g.n. „Vlokzijde", die uiteraard niet zooveel waard is, als de langdradige gewone zijde. Ziehier dé reden, waarom men de rupsen in hun co con doodt: opdat zij deze in den vorm van vlinders niet kunnen vernielen. De tot vlinder geworden rupsen, wien het leven gegund wordt vanwege de voortplan ting, leven ongeveer een week. En in dien tijd eigenlijk maar vier dagen ervan, de overige drie hebben ze blijkbaar vacantie en leven ze uitsluitend voor hun plezier leg gen zij ongeveer 500 eieren. En zij vliegen niet. De eieren kunnen niet zoo maar uitge broed worden. Zij moeten eerst overwinteren om zich te ontwikkelen. Trouwens, de moer beienboomen groeien des winters ook niet. Dus al zouden de eieren dadelijk het leven aan jonge rupsen kunnen schenken, deze zou den dan toch een winter lang op voedsel moeten wachten. Want de zijderups neemt niets anders tot zich dan het blad van de moerbeiboom. U ziet. De rups is een betrouw baar zijdefabrikant. Ze levert prima zijde. En is derhalve ook niet voor Ersatzvoeding te vinden. Hoorbaar efen de beestjes. In den achtertuin van het huis van de fa milie Schipper knabbelen de zijderupsen op een plat in het hokje aan een nieuwen voor raad moerbeienblaren. Men hóórt de dieren duidelijk knabbelen; het is een soort mono toon geknars, dat omdat de beesten ten slotte klein zijn verweg klinkt doch daar om toch niet minder scherp tot het oor van den toehoorder doordringt. Er zijn witte rup sen, de zoogenaamde Fransche. En de rup sen met strepen over hun ruggen stammen uit Japan. Tegen den wand zijn eenigen be zig zich in hun cocon in te spinnen. En het is een zeer merkwaardig gezicht zoom beest een huisje van zijde om zich heen te zien bouwen. Men kan ze duidelijk in de weer zien. Er is zelfs ook al een vlindertje uitgekomen. Want de kweekerij geschiedt in dichtingen", van welke de laatste echter op haar laatst eind September onder de wapenen, in casu in de pan met kokend water gaat. Merkwaardig is dat de rupsen de zon schuwen. Zij minnen de warmte maar niet de zon. Zij willen in de z.g.n. broeiwarmte leven. En dat komt omdat ze oorspronkelijk in de natuur steeds aan den onderkant van de bladeren van de moerbeienboomen leven. Daarom is er in het hok een gordijn, dat de zonnestralen buiten houdt, maar wordt er tevens gezorgd voor een broeiende warmte. Zoo'n temperatuur, die de menschen vóór een onweer te slikken krijgen. De cocon van de zijderups ziet er van een afstand uit als een apenoot. Als men het kleinood in handen neemt ziet men echter ras met welk een prachtig bolwerk van natuurlijke bedrijvigheid men eigenlijk te doen heeff. Mevrouw Schipper heeft zelf ook cocons „afgehaspeld". De streng zijde, die men op één van de bij dit artikel afgedrukte foto's kan onderscheiden, heeft zij uit 50 cocons gespon nen. Maar het grootste deel van de cocons stuurt zij op naar de Gooische Zijdeteeltvereeniging te Huizen, die voor verdere afwerking zorg draagt. De heer en mevrouw Schipper heb ben geholpen door den jongen Jan. die een geestdriftig propagandist voor de zijdeteelt onder de schooljeugd is nog groote plan nen voor hun zijderupsenkweekerij. Met 50 rupsen zijn wij begonnen. Thans na drie jaren is dat aantal gegroeid tot 5000. Het heeft zich dus verhonderdvoudigd. Als dat zoo doorgaat. Dan wordt Haarlem een zijdecultuur rijker Waarom ook niet? We zeiden het al. Er zijn weinig dingen te genwoordig waarbij de menschen zijde kunnen spinnen. Wij zoeken het ook te ver van huis. Waarom spinnen we geen zijde bij zijde?! v. H. baggert verder Een stroom van goede raadgevingen. Maar de meeste be rusten op fantasie. West-Terschelling, 10 Augustus. Nu er reeds verscheidene dagen ver streken zijn voor de Karimata de goudstaaf ophaalde, neemt de stroom van brieven uit alle deelen des lands en het buitenland aan de leiders van het werk weer toe. Opnieuw worden zij over stelpt met goede, maar zelden onbaatzuchtige raadgevingen. Ook zijn er weer menschen, die gewoonlijk op Terschelling geboren zijn en die precies weten waar de schatten der Lutine rusten. Volgens hen werkt de Karimata thans op de verkeerde plaats. Deze „goed ingelich- ten" zijn zeer gaarne bereid hun geheim prijs te geven, mits daar een belangrijke be looning tegenover staat. De Gemeenschappe lijke Mijnbouw-Maatschappij „Billiton" heeft voor zij met dit werk begon, op uiterst serieuze wijze een onderzoek naar diverse dingen in gesteld, waarbij men tot de conclusie is ge komen, dat de menschen, die beweren zoo goed ingelicht te zijn, gewoonlijk niets weten. Bij dit werk blijkt overduidelijk over welk een ongebreidelde fantasie verschillende menschen beschikken. Vanmiddag ontving de heer Bol een brief van iemand, die beweer de nauwkeurig te kunnen aangeven waar de goud- en de zilverstaven liggen. Het onzin nige van 's mans bewering blijkt uit zijn motiveering. Hij heeft het familiegeheim in zijn bezit gekregen, doordat zijn grootvader in 1S59 zware ijzeren deksels heeft moeten maken voor de vaten, waarin het Lutine-goud geborgen is. Een duiker had die vaten op den zeebodem ontdekt en teneinde te voorkomen dat het goud er uit rolde, had men eerste deksels laten maken, later zou men dan de vaten naar boven halen, maar door de ver zanding was zulks niet meer mogelijk. De schrijvers van dergelijke brieven gelooven in hun eigen verhalen. Men kan het de directie van de ,3illiton" moeilijk euvel duiden, dat zij over de juistheid van dergelijke verhalen eenigszins sceptisch gestemd is In het afgeloopen etmaal heeft men op de Karimata weer met zandinstortingen te kam pen gehad. Die instortingen zijn onvermij delijk en ze zijn dan ook geenszins een ver rassing. Wanner het zand is opgeruimd, kan men weer verder baggeren. Vannavond was men nog tot op slechts 10 Meter van de grens van het afgebakende gebied, verwijderd. Daar er nog steeds vondsten zijn gedaan kan men rustig verder baggeren. Het achterschip is. dit blijkt meer en meer,, nog niet bereikt en rustig gaat men voort. Zooals men weet werden in 1859 voor het laatst goudstaven uit de Lutine gehaald. Dit geschiedde onder leiding van den in genieur van den Rijkswaterstaat ir. Taurel, die in 1860 tevergeefs trachtte meerdere staven te lichten. Hij kon toen met zijn duikerapparaat niet meer bij het te ver verzande wrak komen Van de gegevens van ir. Taurel wordt thans zooveel mogelijk gebruik gemaakt, maar de plaatsbepaling is toch slechts vaag. Hoewel ir. Taurel ook zelf gedoken heeft, was hij toch grootendeels aangewezen op de berichten der duikers. Merkwaardig is, dat de gegevens van de duikers nooit van a tot z betrouwbaar zijn. waarschijnlijk mede een ge volg van de moeilijke waarneming onder wa ter. Voordat de Karimata begon te baggeren, is met drie duikers een onderzoek ingesteld naar de ligging van den toren van Beckers. Iedere duiker bracht verschillende ge gevens MARKTBERICHT AMSTERDAM, 10 Augustus 1938. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 247 vette kalveren: le kwaliteit 58—64, 2de kwaliteit 5056, 3de kwaliteit fA48 cent per k.g. levend gewicht. 92 nuchtere kalveren 7—12 gulden per stuk. 106 varkens, vleeschvarkens wegende van 90—110 kg. 66—67. zware varkens 64—65, vette varkens 63—64 cent per k.g. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel zeer slepend prijzen lager. Nuchtere kalveren: aanvoer matig, handel vlug, prijzen vast. Varkens: aanvoer zeer matig, handel zeer stil, prijzen als Maandag j.l. HULDIGING H. STINIS. Onze stadgenoot, de heer H. Stinis, die reeds twintig jaren lang Nederlandsche Tou- risten door Zwitserland rondleidt en in dezen tijd duizenden Nederlanders met de schoon heden van Zwitserland heeft bekend ge maakt, is dezer dagen naar de N. Rott. Ct. uit Genève verneemt, in de Zwitsersche hoofd stad gehuldigd. Te Bern aangekomen aan het hoofd van een talrijk reisgezelschap voornamelijk bestaan de uit koloniale ambtenaren en officieren van het Nederlandsch Indische leger met hun fa milies, die op weg van Genua naar Nederland een dag in Bern vertoefden, werd de heer Sti nis en zijn medereizigers een ontvangst dooi de Berner verkeersvereeniging bereid, die hem wilde danken voor de prettige samen- wefking gedurende twintig jaren. De direc teur van de Berner verkeersvereeniging, dr. H. Buchli heeft den heer Stinis daarbij in op dracht van den burgemeester van Bern, die door afwezigheid verhinderd was te verschij nen, een fraai geschenk als aandenken aan zijn vele bezoeken aan de Zwitsersche hoofd stad overhandigd. Hartelijke woorden den bij deze ontvangst van beide zijden ge wisseld. Directeur Buchli liet ook niet na te verzekeren, hoezeer het Zwitsersche volk het op prijs stelt, aai Koningin Wilhelmina zoo vele malen haar vacanties in Zwitserland doorbrengt. Een geestdriftig hoera voor onze Zwitserland zoo goed gezinde Koningin be sloot deze Nederlandsche-Zwitsersche bijeen komst". Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger ƒ60, één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vingei ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- ol beenbreuk 50; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar LANGS DE STRAAT 1 Herkenning Mevrouwtje was nog niet zoo lang in het bezit van dat veelverlangde diploma, dat rij bewijs heet en waarborg wil geven dat een automobilist, zonder al te zeer de veiligheid van het verkeer in gevaar te brengen, te mid den van zijn loopende, fietsende, knetterende of evenzeer auto-rijdende medemenschen kan worden losgelaten. Het ontbrak mevrouwtje bovendien niet aan die vrijmoedige gedurfdheid of gedurfde vrij moedigheid. die veroorzaakt dat men soms wel eens iets meer doet dan een ander voor zijn rekening zou durven nemen. Zoo geschiedde het dan. dat op een goeden morgen te Amsterdam de bestuurster van een sierlijken twoseater haar wagentje met groote virtuositeit, zonder ook maar één keer to stoppen, over het Leidscheplein loodste naar net Leidsche Boschje, verder de Stadhouders kade op en de Vossiusstraat inen daar al heel spoedig moest stoppen. Want er gebeurde iets. Paardenhoefgetrappel klonk; een forsche, blonde, jonge agent te paard kwam aangalop- peeren en beduidde de automobiliste, dat zij moest stoppen. Aan welk bevel onmiddellijk gevolg werd gegeven. Toen zei de agent, correct maar kort en af gebeten: „Ja, u bent door 't stoplicht heen reden!" Mevrouwtje spitste de Opren. Zij had klan ken uit haai' kinderjaren, die haar aan haar geboortegrond herinnerden, herkenden zag haar kans. Zij keek den agent eens aan en vroeg ver wonderd „Ben 'k door 't stoplicht heen reden, agent?" „U bent door 't stoplicht heen reden", her haalde de agent onverstoorbaar. „Maar ik héb heilemoal geen stoplicht zien!" zei mevrouwtje en het zal wel waar zijn ge weest. „U bent er toch door heen reden!" zei de agent nog eens en hij vertrok geen spier. „Nou maar, dat zal nooit meer beuren, hoor agent!" beloofde mevrouwtje. Zal 't nóóit meer beuren?" vroeg de agent, vaderlijk nu. ,,'t Zal nóóit meer beuren. Dag agent!" En mevrouwtje zette den motor aan. De agent zei niets meer. Hij salueerde en keek even het wegrijdende wagentje na. Had er, niettegenstaande zijn onbewogen uiterlijk, toch bij dezen Noorderling even een snaar getrild? J. C. E. Handelsinstituut „Baltussen" JANSWEG no. 42 HAARLEM TEL. 15568 AELBERTSBERGSTRAAT 51. De Heer en Mevrouw F. A. VAN ITERSON—LEUSSEN geven kennis van de geboorte van eene Dochter. Batavia-Centrum, 11 Aug. 1938 Van der Houtlaan 1. Ondertrouwd: STIEN HOFFMANN en R. STERRINGA, arts Spaarne 46 Haarlem, Wilhelminapark 17 Huwelijksinzegening 25 Aug. 12.30 in de Groote Kerk. Receptie: van 3.30—5 uur, 20 Augustus a.s. Spaarne 46 Tandheelkundige D. HESSELS KENAUPARK 26 Van Zaterd. 13 Aug.-September AFWEZIG. Centrale tandheelkund. kliniek Kenaupark 26 A van Zaterd. 13 Aug.-Septemiber GESLOTEN Tandarts CANCRINUS KLEVERLAAN 115 PRAKTIJK HERVAT J. A. A. Visscher Tandarts Zandv. Allee 1 Heemstede AFWEZIG tot 22 Augustus. RIJKSSTRAATWEG 12. Wegens verplaatsing naar tot 1 SEPTEMBER. Voor spoedgevallen TELEFOON 13172. Alleenst. meisje gevr. Geref. of N. Herv. v. d. huish. in kl. rusthuis. Br. no. 9765 bur. van dit blad Gevraagd voor Bloemendaal 1 October net TWEEDE MEISJE v. d. dag. Babyverzorging en hulp in de huish. tot 5 uur. Dienstbode aanw. Aanm. 's av. PEEREBOOM, Carltonhotel, te Zandvoort. Gevr. Meisje van 8.30—5 uur. Aanm. tusschen 8 en 9 Leidschevaart 120, Haarl. Opleiding v. de erkende offic. praktijk-examens door uitsl. gedipl. M.O.-leerkrachten in Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Deensch, Zweedsch, Boekhouden en Handelsrekenen, enz. Steno „Groote" (Ned. en Mod. Talen), Machineschrijven Hulp bij huiswerk voor M. O. Scholieren. PROSPECTUS VRIJBLIJVEND OP AANVRAAG. Eerste klas copiëerinrichting. KOUSENF ABRIEKEN HIN N.V. Voor onze BREI- en APPRETEER-afd. eenige FLINKE JONGENS GEVRAAGD. Leeftijd 1518 jaar. MANGELSTERS en AANKOMENDE MEISJES GEVRAAGD. Hoog loon. Stoomwasscherij G. RHEE Zn., Bleekersvaartweg 55. Heemstede. NETTE MEISJES GEVRAAGD. Wasscherij „DE RIJZENDE ZON", Brouwersstraat 13. BEKWAME NAAISTERS kunnen voor DIRECT GEPLAATST worden. Alléén zij komen in aanmerking, die reeds enkele jaren als zoodanig werkzaam zijn geweest. Hoog loon. Vast werk. Aanm.: VRIJDAG n.m. tot 6.30 u. N.V. HAARL. OVERHEMDEN INDUSTRIE P. L. KERKVLIET, ZIJLWEG 105. NETTE JONGEN GEVRAAGD, goed kunnende fietsen. Aanmelding 's avonds na 8.30 uur, bij BAKKER, Nieuwe Gracht 116. Voor Stuiver naar keuze: 3 Arosa melkreepen 2 Peertjes en Appelt|es 2 Cocoskransen 1 Goudvisch 1 Pepermunt- of vruchtenrol Nogastaaf met chocolade Melk- of Pyramlde-tablet ons Chocolade Pinda's ons Stulverspraliné en nog véél meer! Met September gevraagd te Haarlem in gezin van 4 pers. kat en zw. dr.. niet ben. 25 jr. Keukenmeisje aanw. Br. no. 9747 bur. van dit blad Nergens lekkerder! Sociale Instelling vraagt beschaafde Dame voor aid. propagandadienst. Br. no. 9762 bur. van dit blad FLINK MEISJE gevraagd van 8.30—4 uur, voor 3, met mlddagkost. Br. no. 9763 bur. van dit blaf' Links: De zijderupsen in de kweekerij van den heer Schipper, in naarlem, laten zich de blaren van den moerbeiboom best smaken Rechts Hier zien we de waardevolle cocons, waarin de zijderupsen zich inspinnen. Deze zijn reeds gestoomd. De rupsen binnenin zijn dood en kunnen niet meer in vlindervorm de cocon vernielen en daarmede de zijden draad breken. Op deze foto onderscheiden we ook een streng ziide. die van cocons „afgehaspeld" werd. Ook stukken zoogenaamde „vlokzijde" zijn zichtbaar.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3