Voor echt Zomersche dagen MENU VAN DE WEEK Recept' en DOX DERDAG 11 AUGUSTUS 1938 HA'ASEEM'S DAGBEAD 10 Bezig blijven ook als het warm is WAT zijn wij schen; nu veel regen, wij toch ontevreden men hebben we eindelijk na veel storm en veel kou echt warm zomerweer, of er wordt gemopperd dat dit toch wel wat heel erg is dit is geen normaal zomerweer zegt de een. wat een weer. dan had ik toch liever dat van een maand geleden hoor ik de bakker zeggen tegen een collega. Maar een maand geleden mopperde hij niet minder hard. je weet niet. waar je het zoeken moet, en het koelt 's nachts ook niet af hoor ik iemand beweren nadat we tweemaal een erg warme nacht hebben gehad. ik kan niets uitvoeren, hoor ik van een ander, ik lig den heelen dag in een stoel, en ik heb 't nog smoorheet. Maar dat is het nu juist, hoe minder je uit voert, hoe meer tijd je hebt om aan de warm te te denken en hoe akeliger je ervan wordt. Het is geen loos gezegde dat iemand die het druk heeft, nooit weet, welk weer het is; hij heeft geen tijd om er aandacht aan te schenken, en hij zal weinig last van overma tige warmte hebben. Natuurlijk is het goed om zich, op warm weer te kleeden: geen zware kleeren, liefst zoo licht mogelijk van kleur; maar. huisvrou wen, niet den halven dag in een kimono en op sloffen door huis zwoegen. Dat is een veel te slappe en nonchalante kleeding dan dat men zich daar in op den duur pleizierig zou voelen, vooral wanneer men niet jong meel is, en dus een paar schoenen met hakken, luchtig en stevig, die de spieren steunen, best kan gebruiken, om nog maar niet te spreken van stevig, luchtig ondergoed dat de noodige steun geeft, iets wat ons gevoel van eigen waarde aanmerkelijk verhoogt. En dat daar door de warmte ook minder hevig maakt. Gaat u maar eens slap in een dekstoel met verlengstuk liggen, en kom dan tot de onver mijdelijke conclusie dat dit summum van luiheid u na een paar Uur ook al niet ge makkelijk genoeg meer is. Gewoon zitten op 'n behoorlijken stoel zon der kussens is eigenlijk het allerprettigste bij warm weer, want al dat kussengedoe is maar noodeloos warm. En dan: iets uitvoeren! Natuurlijk zijn er talloos velen, die met zulk warm weer een overdadig heeten werk kring hebben, maar ik heb nu weer het oog op de huisvrouwen, die aldus redeneeren: bij mooi weer in den zomer wonen we.toch zoo- wat in den tuin, het huis wordt dus niet vuil, nu voer ik ook niets meer uit, want het is toch te warm om te werken. Maar wat wordt een mensch daar op den duur landziekig en vervelend van! Of de meisjes op kantoor die met een dood ongelukkig gezicht en zwaar zuchtend een minimum aan werk verrichten, omdat het immers veel te warm is. Zoolang een mensch niet in de brandende zon. een onbegonnen taak heeft te verrichten zal net best nog wel schikken, en de opge wekte die wat onder handen neemt, zal de warmte wel voelen maar er geen last van hebben. Natuurlijk gaan we als het niet strict noo dig is geen overdreven werkzaamheden over hoop halen, maar we zorgen toch dat we doende olijven., daarbij voelen wij ons zeker het prettigste. En niet klagen: het geeft niets, en hoe meer men erover praat en denkt, des te on overkomelijker wordt het immers! E. E. J.—P. Schoonheidsgeheimpjes Van Greenland tot Tahiti. De vrouwen van alle landen ter wereld streven ernaar om mooi te zijn, maar allen op een verschillende manier. Wat hier het toppunt van elegance is, is daar rondwe^ af schuwelijk. Gek toch! En als wij eens daar een tijdje woonden, zouden we het schoonheidsideaal dat er heerscht, dan evenzeer gaan aanbidden ennastreven als de inboorlingen zelf? En zouden we, weer hier gekomen, al onze vriendinnen met haar schoonheidsstrevingen belachelijk vinden? Wie zal het zeggen? De bewoonster van het eiland Tahiti streeft ernaar, zware heupen, een zware buste en een rond gezicht te hebben en treurt erom, als de natuur haar niet met deze drie schoonheden bedeelde. Met cocosoiie en essence van gardenia en jasmijn wrijft ze haar lange haren en haar gezicht in. Ze masseert de hoofdhuid met citroensap om het haar te doen groeien en tatoueert lippen en polsen met kleurige fi guren. De Mexicaansche afstammeling der Az teken moet, wil zij aan het ideaal van haar ras beantwoorden, klein en gedrongen zijn. doch ze moet zeer slanke heupen hebben. Haar donker gezichtje versiert ze met roode, gele en bruine strepen; haar tanden zien donkerrood door het voortdurend kauwen op een bepaalde plant. Haar haar verft ze met indigo en ze is dol op bloemengeuren bij voor keur magnolia. De Groenlandsche vrouwen houden van lachen, 't Zijn gezellige schommeltjes, zeer actief en gemoedelijk. Een Groenlander houdt niet van de slanke lijn. doch een logge vrouw zal hij evenmin prefereeren; ze moet in de eerste plaats goed uit de voeten kunnen (want er is véél te doen in de huishouding!) En verder let hij meer op haar deugden dan op haar schoonheid; ze moet vrijgevig, be scheiden en werkzaam zijn en goed kunnen naaien en borduren. Hij heeft echter één strikte schoonheids- elsch, of anders telt het meisje niet mee; de haarvracht die ze, druipend van zeehon- dentraan, boven op het hoofd draagt, zij zoo groot mogelijk. Hoe meer haar, hoe mooier vrouw! De jeugdige Chlneesche verft haar lippen met het sap van de betelplant. Ze draagt het haar kort met rondgeknipte franje op het voorhoofd en dit haar moet zoo zwart en zoo glimmend mogelijk zijn. Om dit te bereiken gebruikt ze veel cocosoiie. Ze moet bij voorkeur fijne schoudertjes, maar breede heupen hebben en zich lang zaam en statig bewegen. Een lotusbloem ach ter het oor verhoogt haar schoonheid zeer en geeft haar een bijna mystiek peinzende uit drukking. Een geheel verschillend schoonheidsideaal huldigt Japan. Het Japansche meisje moet een bijna jongensachtig figuurtje hebben, slank als een den. bijna mager. Ze licht haar huid op met cocosmelk en poeder. Haar zwarte haren behandelt ze met amandelolie en zeer dure parfums. Buitengewoon char mant is deze zomer hoed van zeer fijn zijdestroo in naturel tint, gegarneerd met shantung lint in een Schotsche ruit, waar van de kleuren zijn rose, grys en zwart. Voor écht zomersche dagen een volmaakt correct hoofddeksel! De hoed werd ont worpen door de Parij- sche modekunstenares Mariette Hardy. Vrouwenarbeid rijstvelden in Italië's De beruchte „rijsthel" thans in een paradijs veranderd? Op de vanouds bekende rijstvelden van Italië is thans heel wat te zien. We rijden door het natte, liefelijk groene landschap, over een dijk langs de zwellende wateren van de Tessino. De eilandjes in de rivier zijn begroeid met elzenstruiken, op stille zijriviertjes bloeien de waterlelies. In de at mosfeer speurt men de nabijheid der Alpen; heerlijke ozonrijke lucht waait t»t ons over. Deze velden, dit uitgestrekte arbeidsterrein van Italiaansche vrouwen en meisjes, is geen bruine akker, maar doet meer denken aan een groot meer vol waterplanten. Iedere morgen land is ingesloten door dijk jes van een voet hoog en kleine openingen in deze miniatuurdijken zorgen voor het lang zaam doorvloeien van het water. Zoover het oog reikt, bestaat het veld uit zulke minia tuurterrasjes met zeer kleine niveauverschil len. En over deze velden stroomt en tikkelt heel kalmpjes het bevioeiïngswater van ter ras tot terras. Meestal liggen de natte rijst velden hooger dan de kanalen eromheen. Op deze velden groeit ItaliëJs rijst. Ze staat nu begin Juli ongeveer een voet hoog en ziet er uit als sappig gras. Nu krijgen we ook de lange rijen „mondi- na's" in 't oog: de rijstmeisjes, die het on kruid wieden en de rijst verplanten. Met bloote voeten staan ze uur na uur voorover gebogen in het water. Groote stroohoeden beschermen haar tegen de stekende zon. De meisjes zingen een oud volksliedje en intusschen schiet het werk ontzaglijk snel op; zoo snel als alleen geroutineerde vingers het kunnen 't Is voor een buitenstaander ongelooflijk zoo vlug zoo'n heel veld wordt „doorgekamd". Voor onze onervaren oogen ziet het onkruid er precies zoo uit als de rijst, maar de meis jes voelen, terwijl ze de groene stengels onder water door de handen laten glijden, onmid dellijk, welke planten echte rijst zijn en welke niet. Het onkruid wordt uitgetrokken en op een hoop gegooid en dan worden de jonge rijstplanlen uitgetrokken en in schoven ge bonden. Die schoven gaan naar een droog rijst veld en dan komen er weer andere vrouwen die de schoven losmaken en de planten één voor één in den grond steken. Dit wieden noemt men in Italië „monda- tura"' of „monda", vandaar de naam „mon- dina" voor de rijstmeisjes. Dit wieden en verplanten is het zwaarste werk van de rijstcultuur. Het duurt in 't algemeen van Mei tot eind Juli en eind Augustus begint dan de groote oogsttijd, die tot ver in October duurt. Er zijn echter ook nog vroegere en latere rijstsoorten zoodat het werk op de velden eigenlijk nooit stilligt. Arbeidsverhoudingen. 't Zal u zeker wel interesseeren eens iets te vernemen over het leven van de mondina's. Eenige tientallen jaren geleden gold het werken op de rijstvelden als onteerend en alleen goed voor het „uitschot". De slechte huisvesting van de vrouwen en meisjes en het uitbuiten van de z.g.n. „korporaals" was hier natuurlijk debet aan. Door verstrek kende sociale maatregelen is in den laatsten tijd veel veranderd. De kinderarbeid is bijv. verboden en de leeftijdsgrens vastgesteld op 14 tot 65 jaar (wat toch voor dit zeer zware werk welletjes is!) Bij ziekte en zwan gerschap mag niet worden gewerkt. De kos ten van de reis uit en naar afgelegen pro vinciën worden door den werkgever betaald en de vrouwen reizen met speciale treinen Terwijl vroeger echter vaak treinreizen van 56 uur en langer werden gemaakt om op de rijstvelden te kunnen werken, is het reis- maximum thans vastgesteld op 7 uren. De .korporaals" zijn verdwenen en vervangen door z.g. „prima mondina", z.g. „voorwerk sters" De arbeidstijd bedraagt 8 uur en de vrouwen en meisjes worden niet meer, zoo als vroeger 't geval was, ondergebracht in stroohutten, doch in steenen gebouwen, waar ze op veldbedden slapen. Er zijn daar natuur lijk ook keukens, waar voor behoorlijke voe ding wordt gezorgd. Het loon is geregeld naar den leeftijd en is in de eene streek iets hooger dan in de andere; verder verdienen de plantsters meer dan de wiedsters. Gemiddeld kan men zeg gen, dat een rijstmeisje van 15 jaar 11 lire per dag en een arbeidster van 16 tot 65 jaar onge veer 13 lire verdient. Voor overwerk wordt meer betaald. De sociale voorzorgen zijn vooral in de laat ste jaren goed geregeld. Zoo bevinden zich bij alle grootere stations in het rijstgebied schaftlokalen, waar de meisjes kunnen eten, rusten en desgewenseht medische hulp kun nen krijgen. En in alle dorpen van eenige be- teekenis zijn groote lunchrooms, leeszalen, schouwburgen, eerste hulpposten en bovenal kindertehuizen ten behoeve der arbeidsters ingericht. De moeders die op de rijstvelden gaan wer ken kunnen daar hun kleintjes zoolang on derdak brengen. Dit alles is zeker niet overbodig, als men bedenkt, dat jaarlijks ongeveer 200.000 vrou wen en meisjes uit alle deelen van het land naar de rijstvelden stroomen en dat in het afgeloopen jaar niet minder dan 21.000 kin deren in de tehuizen werden verzorgd! Een uiterst zware, doch zeer nuttige vrouwen arbeid! Jumper met gesteepten voorkant Hierbij een heel aardige jumper, waarvan de voorpandjes in strepen zijn gebreid. Het geheel sluit met pik-pak knoopen in 2 ver schillende kleuren, zoo, dat er een lichte knoop op de donkere streep komt. Deze jum per, grootte maat 42, is gebreid van blauwe en oud-rose frotté wol. Noodig: 300 Gr. oud- rose en 10o Gr. blauwe wol en 2 pennen no. 3>/2- Voorts 6 pik-pak knoopen Rug. Voor den rug zetten we op 80 st., breien eerst 20 pennen recht, dus 10 ribbels, minde ren dan om de 8 pennen voor en achter aan de pen tot we nog 70 st. hebben. Nu breien we door zonder minderen tot het breiwerk 56 ribbels lang is en meerderen dan om de 10 pennen voor en achter aan de pen 1 st. tot we 84 st. hebben. De rug is nu 91 ribbels lang en we kunnen aan het armsgat beginnen. Afkanten aan weerskanten 8 st. (4-2-2). We houden nu nog 68 st. over en breien het armsgat 34 ribbels lang. Vervolgens breien we eerst de heele pen op 5 st. na keeren het werk om en breien terug tot er nog 5 st. overblijven, daarna weer omkeeren en breien tot er 10 st. overblij ven, terugbreien tot er 10 st. overblijven, enz. tot er 15, 20 st overblijven. De middelste 28 st. kanten we af voor den hals, de 20 st. zetten we op een draad Linkervoorpanct, We beginnen met de rose kleur, en zetten 50 st. op. Als we met het linkervoorpand begin nen, breien we eerst 10 ribbels en minderen dan aan den zijnaadkant 5 x om de 8 pennen Hebben we 15 ribbels rose gebreid dan breien we 15 ribbels blauw, enz. afwisselend, zoodat elke streep 15 ribbels lang wordt. Hebben we evenals bij den rug 56 ribbels, dan meerderen we om de 10 pennen, tot we 52 st. op de pen hebben. Is het voorpand even lang als de rug, dan kanten we voor het armsgat 14 st. af (8-2-2-2). We houden 38 st. over en breien door tot het armsgat 18 ribbels is. Nu moeten we aan den halskant aan het eind en aan het begin van elke pen minderen tot we nog 20 st. over hebben. Deze 20 st. breien we door tot het armsgat even groot is als van het achter pand. De schouders worden samen gebreid en afgekant. Rechtervoorpand, Het rechtervoorpand is het spiegelbeeld van het linker, alleen moeten we er knoopsgaten in maken. In het midden van elke streep komt een knoopsgat van 4 st. groot, terwijl het knoopsgat 4 st. van den kant af komt. Kraag. Voor den kraag zetten we 70 st op, breien eerst 24 pennen recht en minderen vervolgens voor en achter aan de pen tot de kraag 20 rib bels lang is en kanten af. Revers. Opzetten 12 st. Aan een kant om de pen meerderen we 1 st. tot 22 st., daarna aan den zelfden kant om de pen minderen we tot er niets overblijft. De tweede revers is gelijk aan de eerste. De opzetkant van de revers wordt nu aan het schuine minderingkantje van den kraag gezet en den rechten kant van de revers naaien we aan de schuine halsuitsnij' ding van de jumper, waardoor we*een mooi vallenden kraag en revers krijgen Mouw. We zetten 24 st. op en meerderen aan het begin van elke pen tot er 64 st. op de pen staan. Nu maken we er aan weerskanten 10 st. bij en breien met deze 84 st. 10 pennen. Dan aan het eind van elke pen minderen, tot er 54 st. over zijn. Recht doorbreien tot de mouw 30 ribbels telt, van den kortsten kant ai* en dan om de 2 pennen voor en achter minderen tot de mouw 50 ribbels lang is; af kanten. Opmaak. Als gewoonlijk wordt de jumper onder een vochtigen doek gestreken, en naaien we de deelen op de machine in elkaar. De kop van de mouw wordt flink ingehaald. Voor de knoopen breien we ronde lapjes. 3 rose en 3 blauwe SP—TH. Bruine ragoütsoep Koud varkensvleesch Kalfstong Stoofsla Slaboonen Aardappelen. Eiersaus Broodschotel. Aardappelen. Donderdag: Chocoladevla met Groentesoep schuimpjes. Biefstuk. Maandag: Postelein Schelpen van resten Aardappelen. tong Vruchten. Kropsla Vrijdag: Gekookte eieren. Gebakken paling. Aardappelen. Komkommersla Botersaus. Aardappelen. Rijstebrij Gesmolten boter. Dinsdag: Havermoutpap Varkensrib Zaterdag Snijboonen Gebakken aardappelen Aardappelen. met kaas Griesmeelpudding. Kropsla met tomaten Bessensap. Rijst met bessensap VEGETARISCHE MENU'S. 1. Spiegeleieren Aardappelsla met tomaten Hangop met beschuit en suiker 2. Omelet met peterselie Bloemkool Aardappelen. Bruine boter Bessenvla 3. Bloemkoolsoep Roereieren met kaas Spinazie Aardappelen. Vruchtensla 4. Gestoofde komkom mer met kaassaus Aardappelen Gesmolten boter Wentelteefjes Gestoofde komkommer met kaassaus. Benoodigdheden4 komkommers. 5 gr. zout, 2Vs d.L. melk op kookwater van de komkom mers, 15 gr. bloem, 15 gr. boter, 100 gr. ge raspte kaas. Bereiding:: De komkommers schillen over langs in vieren snijden, het zaad met een lepel er uit nemen en in stukjes van 6 c.M. snijden. Deze in weinig water met wat zout gaar koken (pl.m. 20 minuten). Ze uit laten lekken en het vocht met melk aanvullen tot 2V2 d.L. Van dit vocht met boter en bloem een saus maken, de geraspte kaas er doorroeren en de saus over de komkommers heen schenken. Tomaten met verschillende vulsels. Hiervoor heeft men niet te groote, vaste tomaten noodig, die mooi van vorm zijn, Ze worden gewasschen, en aan den kant, waar het steeltje gezeten heeft, snijdt men een klein kapje af. Nu holt men de tomaat met een zilveren lepeltje uit, zoodat er nog wat van het vruchtenvleesch in blijft, en bestrooit den binnenkant met wat peper en zout. Daarna maakt men het vulsel klaar. Hiervoor kan men nemen: le Gehakt of gemalen gaar vleesch, dat met een gebakken uitje, wat peper en noot. wat jus en wat beschuit of oud brood, smakelijk is gemaakt en niet te vochtig meer is. 2e Rauw gehakt, bij voorkeur kalfsgehakt, dat op de gewone manier aangemaakt is. 3e Roereieren naar verkiezing met geraspte kaas gemengd. 4e. Een heel rauw ei, dat voorzichtig in de uitgeholde tomaat gegoten wordt, uit het kopje waarin men het gebroken heeft. 5e Blokjes kaas in een melksausje (per d.L. melk 11/4 lepel bloem, 1 lepel boter). 6e Gaar gekookte groente, vermengd met wat mayonnaise (doperwten, boontjes, wortel tjes) in stukjes gesneden afgekoeld en met mayonnaise doorgemengd. 7e Champignons, smakelijk gemaakt met wat gebakken ui en vermengd met wat gaar gekookte rijst. Voor deze gerechten behalve voor het 6e worden de tomaten in een vuurvasten schotel gezet, waarin een stukje boter gesmolten is, -en het gezeefde sap, dat uit de tomaten gekomen is. gedaan wordt. Men laat alles 15 a 20 mi nuten in den oven staan en schept het uit- loopende sap nu en dan over de tomaten heen. De tomaten die met het rauwe gehakt gevuld zijn, zullen het langst in den oven moeten blijven. De koude schotel met gevulde tomaten wordt op de volgende manier opgedaan: Op een vleeschschotel legt men wat mooie blaadjes kropsla en zet hier de tomaten, die met de groentesla gevuld zijn, er op. Men garneert de schotel nog met wat mayonnaise en legt er desverkiezend in de helft gesneden harde eieren om heen. Hoe we van oud nieuw maken Om te beginnen dit practische overgooiertje. Ideetjes om „van oud nieuw te maken" zija altijd welkom er is onder onze lezeressen dan ook steeds vraag naar. Geleidelijk zullen verschillende van deze ideetjes in onze rubriek verschijnen. We beginnen met dit practische overgooiertje voor Zus, dat heel gemakkelijk uit een japon van moeder kan worden gemaakt, 't Is er nu juist de geschikte tijd voor, want als Septem ber eenmaal weer in 't land is en de scholen zijn begonnen, bewijst een stevig, bijna onver slijtbaar schoolrokje uitstekende diensten. Eerst kan er een zomerblousje onder worden gedragen te kort geworden jurken kunnen hiervoor heel goed dienst doen en als de herfst vordert een dikker blousje of een trui. Practisch niet waar? Het pasje is recht ge knipt en heeft een vierkant halsje met breede schoudertjes. Ook 't rokje kan recht geknipt worden met de noodige wijdte voor de plooien, al naar gelang u stof heeft. Een klein lak- ceintuurtje zal voor wat oudere meisjes heel goed staan. GOEDE RAAD VOOR DE VACANTIE. WILT U PRETTIG UITGAAN? Wees dan niet: Jaloersch. U kunt nooit gelukkig zijn, als u de zon niet in 't water kunt zien schijnen. Laat uw vriendin gerust een mooieren hoed dragen, meer kleeren meenemen naar haar vacantie- verblijf of een dure auto aanschaffen. Benijd haar niet, maar zoek uw vreugde in uw eigen zegeningen, 't Zijn er vele! Overgevoelig. Als u er op staat, nooit meer een gelukkigen dag te hebben, trek u dan alles aan, wat de menschen zeggen of doen, niet zeggen of niet doen! Wees zorgeloos als een kind, enthousiast als een jong meisje en geniet als een volwas sen mensch. die uit ervaring weet, hoe men een vacantie genieten moet! Tobberig. Er zijn van die vrouwen, die haar heerlijke vacantiedagen bederven door getob over wat had kunnen zijn. Ze brengen haar tijd zoek met zich alle verdrietelijkheden, die 't leven haar in den loop der jaren heeft gebracht, nogeens weer voor den geest te roepen. Deze dwaze gewoonte is precies even schadelijk voor uw gezondheid als een dosis vergift. Pro beer bij den dag te leven! Ontevreden. Er zijn ook vrouwen, die letterlijk nooit te vreden zijn. Ze meenen altijd, dat ze alles beter, mooier, stralender, hadden verdiend. Dit is een gruwelijk misverstand. Zulke vrou wen, die door iedereen bediend en gevierd willen worden, verdienen niets. Slechts zij die geeft, ontvangt. Slechts zij, die zelf straalt, krijgt een stra lende vacantie! Let u maar eens op.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8