De Parijsche markthallen. ZWEMMEN POSTDUIVEN ZEILEN Onze Indische Luchtpostbrief. DAMMEN MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938 HAARCEM'S DAGBLAD 8 Engeland's nieuwste raceboot is vervaardigd naar een ontwerp van Lawrence, den „onge- kroonden koning van Arabië". Sally Bauer over de Oostzee. Uit Helsinki: De Zweedsche zwemster Sally Bauer heeft Zaterdag de Ooostzee over ge zwommen van Grislehamm (Zweden) naar Eckerde, het meest westelijk gelegen eiland der Alandgroep. Voor dezen afstand, hemelsbreed gemeten 30 K.M., had zij 13 uur en enkele minuten noodig. MET „HAARLEM" NAAR OVER- IJSEL. Van 613 Augustus maakte de Zwemclub .^Haarlem" een kampeertocht naar Overijsel. Hier werden verschillende demonstraties ge geven, o.a in Almelo. Lemelerveld, Nijverdal, Rijkssen en Markelo. Die in Nij verdal hebben geleid tot het zoo zeer gewenschte doel, n.l. het oprichten van een zwemclub. De demonstraties in Lemelerveld en Mar kelo hebben als resultaat gehad, dat men zal trachten de baden aldaar te verbeteren. Het deed het Haarlemsch gezelschap een buitengewoon genoegen, dat zijn werk zoo zeer geapprecieerd werd en dat de belang stelling zoo groot was. Een meer officïeele kant werd bereikt door een blijk van mede leven va nde burgemeesters van Nij verdal, Zwolle en Markelo. De demonstraties omvatten de verschillende zwemslagen, schoonspringen, estafettes, polo wedstrijden en reddings- en vervoergrepen. Als goede leden van den K.N.Z.B. hebben de Haarlemmers het devies van den Bond „Ieder Nederlander Zwemmer" in een van de uithoeken van ons land gepropageerd. Maas eu Waalkanaal-zwemtocht. Begunstigd door prachtig zwemweer werd Zondag te Nijmegen de jaarlijksche Maas en Waalkanaal-prestatiezwemtocht gehouden. Reeds gedurende zes jaren was deze tocht door de Ned. Centrale Reddir.gs-Brigade ge organiseerd; thans werd, doordat de Nijmeeg- sche Reddingsbrigade aangesloten is bij den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, deze tocht voor de eerste maal gehouden onder de auspiciën van den N. B. R. D. Na het vol brengen van dezen tocht, welke gehouden wordt over 1, 2, 3 en 5 K.M., wordt een me daille uitgereikt; ieder jaar na het volbren gen van den tocht wordt het jaartal bij ge graveerd; heeft men tienmaal met goed ge volg aan dezen zwemtocht deelgenomen, dan ontvangt men een zilveren medaille. Op den 1 K.M. startten 43 deelnemers, waar van 47 den tocht volbrachten. Hieraan werd o.m. deelgenomen door drie leden van de Heemsteedsche Reddingsbrigade, die met goed gevolg het parcours aflegden, n.l. mej. A. Boumeyster en de heeren H. Boumeyster en E. Bakker. Op het; 2 K.M. parcours startten 30 deelne mers, waarvan 29 het eindpunt haalden. Ook hierbij werd door drie leden van de Heem steedsche Reddingsbrigade deelgenomen, n.l. de heeren F. Abrahams, H. Bakker en P. Nees- kens; ook zij volbrachten den tocht. Aan het traject over drie K.M. werd gestart door 53 deelnemers, die allen den tocht vol brachten. Hieraan werd deelgenomen door le den van de Nijm. R. B. 7 deeln., Nijmegen 14, Amsterdam 1, Apeldoorn 3. Wijker R. B. 11, Arnhem R. B. 5, Heemsteedsche Reddings brigade 1 (de heer R. Abrahams), Eper R. B. 4, Venlosche Reddingsbrigade 5, Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen 2 deel nemers (mej. J. J. Leyenaar en mej. J. Weers). Op den 5 K.M. startten 44 deelnemers, die allen de finish bereikten. In totaal werd dus aan dezen tocht door 175 zwemsters en zwem mers deelgenomen, waarvan slechts 2 deel nemers uitvielen. Het is. gezien de publieke belangstelling, een prachtige propaganda voor de zwemspori geworden, welke zeer zeker na volging verdient. Aan de deelnemenden van de Heemsteedsche en Haarlemsche Reddingsbrigade een compli ment voor den lust en energie om zwemmend Haarlem en Omstreken bij dezen tocht met goed gevolg te vertegenwoordigen; we twijfe len er niet aan of hun voorbeeld zal het vol gend jaar navolging vinden. De Luclitgids. De Luchtgids hield een wedvlucht van Val- kenswaard (128 K.M.). De uitslag is als volgt Chr. Geisler 1, 41, 44. 45. J. W. v. d. Horst 2. 49; J. Vrugt 3. Poh. v. d. Pol 4. 5, 7, 10. 12, 13. 22.' H. J. Philippe 6, 33. 36. G- Jimmink 3, 11 15, 20, 29 P, Kruyer 9. A. J. Leurs 14. 19, 26 53, 57, P. Peters 16. 39. 42. R. N. Heiloo 17. 54. J. Eschauzier 23, W. Dernison 24, G. Kors 25, 55, J. Zwart 18, P. Verputten 21. 35. 46. 48; 31, 38. 47, J. Zonnedijk 27. 30. 37. P. H. Boe ree, 32. 52. J. W. Borst 43, Chr. Reiber 56. De uitslag van de wedvlucht van Limoges 770 K.M. is: A. J. Leurs 1, 17, G. Jimmink 2, 18,19 G. Kors 3, J. Zwart 4, 5, 7, 10, 11, 13, P. M. Kok 6. P. H. Boree, 8. 9, 20. Chr. Geis ler 12. Ch. Reiber 14, J. W. Borst 15. H. J. Philippo 16. De stand van het kampioenschap oude dui venvluchten is nu: 1. Joh. v. d. Pol. 2. G. Kors, 3 P. H. Boeree, 4. J. Zwart, 5. G. Jimmink, 6. J W Borst, 7. Chr, Geisler, 8. A. J. Leurs, 9. H. J. Philippo, 10 P. M. Kok ONGELUKKIG BEGIN VAN" DE SNEEKWEEK. Talrijke booten omgeslagen. De vijfde Sneekweek, waarvoor een record belangstelling bestaat ongeveer 250 sche pen zullen in de verschillende klassen uit komen is 'Zaterdag op wel zeer ongelukkige wijze begonnen. Bij het begin, te twee uur-'s middags, was het zeer warm en windstil, zoodat de start der dertien klassen een mislukking werd. De gestarte vaartuigen bleven n.l. nog vóór den starttoren liggen, telkens voegden zich daal de schepen van een volgende klasse bij, zoo dat er tenslotte een massa schepen dicht opeen lag. Wel leverde dit een fraaigezicht op, maar voor het verloop van de wedstrijden was het minder gunstig. Doch plotseling veranderde het beeld. Groote, donkere wol ken hadden zich boven het Sneekermeer sa mengepakt en zeer onverwacht woedde er een hevig onweer. De wind kreeg plotseling storm kracht en in een ommezien was het water in heftige beroering. Het eene schip na het andere, vooral die in de kleinere klassen, sloeg om; andere booten liepen bij botsingen zooveel averij op, dat zij van verdere deel neming meosten afzien; van vele booten brak bijv. de mast met hevig gekraak af. Het was een angstwekkend schouwspel. Onmiddellijk schoten van alle kanten mo torbooten toe en, voorzoover thans bekend, heeft men alle drenkelingen kunnen redden. Maar de omgeslagen bootjes bleven op het meer drijven en boden het droevig bewijs van een mislukten eersten dag van de Sneekweek Wel maakte nog een aantal booten gebruik van den wind om de voorgeschreven baan te zeilen, maar de resultaten van de scheepjes die nog door de finish gingen, kon in de al- gemeene verwarring niet worden vastgesteld. DE TWEEDE DAG. In tegenstelling met Zaterdag was het Zon dag ideaal zeilweer. 's Morgens dreigde de regen eerst spelbreker te worden, maar allengs klaarde het op, het zonnetje kwam door en een mooie bries uit het Noord-Oosten zorgde voor een der onmisbare zeilfactoren. 's Morgens begon de groepswedstrijd Fries land—Holland in de Vrijbuitersklasse. De Friezen behaalden II tegen de Hollanders 10 punten. De eerste dag van den groepswedstrijd Holland—Friesland.Groningen---Overijsel, leverde een overtuigende zege voor de Friezen op. Zij behaalden n.l. 54 punten, Groningen 43, Overijsel 25, en Holland 13 punten, waarbij men er echter rekening mee dient te houden, dat er bij de Hollanders een schip absent was. Bovendien heeft Groningen een protest tegen Friesland ingediend, zoodat wijziging nog mogelijk is. Gemeenteraadsverkiezingen in Indië. Veranderingen in de Kiesrechtordonnantie Nieuw- Guinea als kolonisatie-object. De suikercampagne. Onze Indische E-correspondent schrijft ons d.d. 3 Augustus uit Batavia: Wie gedacht mocht hebben bij zijn vertrek uit Holland naar Indië, dat hij daarmee zijn periode van even- tueelen verkiezingsstrijd had afgeslo ten en hij zich hier in Indië verder daarbuiten kon houden, tenzij hij zich er speciaal voor interesseert, is bedro gen uitgekomen. De overbrenging van den verkiezingsstrijd met,genummerde lijsten en al dergelijke at tributen van Holland naar Indië is veroor zaakt door de wijziging van de kiesrechtor donnantie voor de gemeenteraden, welke in het begin van het jaar is tot stand gekomen, en waarbij voor de Europeesche en Chineesche bevolkingsgroep het vroegere meerderheids- stelsel is prijsgegeven en het evenredigheids stelsel is ingevoerd. Dit eerste stelsel is echter voor de Inlandsche groep blijven bestaan om redenen van practischen aard. Niet dat nu ook aan Jan en Alleman in Indië het kiesrecht hiermede werd gegeven. Men heeft daarvoor namelijk een ontwikkelingseisch gesteld naast die van een bepaald inkomen. Op die wijze zijn er in Batavia thans ruim 8500 Europee sche kiezers, wier stemmen door de verschil lende partijen nu betwist worden. Een tweede ingrijpende»' verandering bij deze nieuwe verkiezingen, die 1 Aug. a.s. zul len plaats vinden is. dat thans ook vrouwen van eiken landaard in de gemeenteraden kun nen worden verkozen. Tot nu toe was er in den Volksraad één benoemde vrouw, maar voortaan zullen dit er meer kunnen zijn. Deze mogelijkheid bestaat namelijk, omdat over een jaar de verkiezing van leden van den Volksraad zullen plaats vinden, welke trapsgewijze voor een deel door de leden dei- provinciale-, gemeente- en regentschapsraden worden gekozen uit hun midden. Het vrouwenkiesrecht. De regeering is er niet toe overgegaan ook het actief vrouwenkiesrecht in te stellen, om dat zij de behoefte daartoe nog niet in de In dische maatschappij voelde leven. Deze beper king daartoe zal wel in hoofdzaak haar grond vinden in het feit. dat actief vrouwenkiesrecht het kiesrecht ..algemeen" zou moeten maken, en dus ook, indien aan bepaalde eischen wordt voldaan, aan Inlandsche vrouwen zou moeten worden gegeven. Daardoor zou echter vooruitgeloo- pen worden op een wijziging in de godsdienstige en adatrechtelijke ont wikkeling der Inheemsche maat schappij waartoe op het oogenblik nog geen uitzicht bestaat. Trouwens ook van de Europeesche vrouw durven wij zeggen, dat zij hier een zóó andere plaats in de maatschappij inneemt dan in Holland, dat van een alge- meene behoefte aan actief vrouwen kiesrecht hier werkelijk nog niets is gebleken. Sommigen voelen het als een bezwaar, an deren als een zegen, dat de Regeering het voorstel van de kiesrechtcommissie niet heeft overgenomen om een kwart van de leden van eiken landaard niet te laten verkiezen maar zelf te benoemen. Ze beweren, dat men in de Indische maatschappij met haar eigen scha keeringen aan bepaalde maatschappelijke groepen zeggenschap moet geven en recht op advies, zonder dat hier politieke of staatkun dige overwegingen behoeven te gelden. Vooral de deskundigheid en de zuiverheid van het representatief karakter zouden daarmee in hooge mate zijn gediend. Groote veranderingen te Batavia. Voor Batavia komt met deze verkiezing bo vendien nog een groote verandering voor wat betreft het aantal zetels. De vroegere Raad, die een samenvoeging was van de twee ge meenteraden Batavia en Mr. Cornelis. be stond n.l. uit 42 leden, welk aantal thans wordt teruggebracht tot 33. Bovendien is het aantal beschikbare plaatsen voor de Euro peesche groep tot de kleinst mogelijke meer derheid van 17 teruggebracht. Het is duidelijk dat de vroegere groo te groepen, zooals het Indo Europee sche Verbond met 14 zetels en de Va- derlandsche Club met 8 zetels een aanzienlijke veer zullen moeten laten bij dezen nieuwen verkiezingsstrijd. Deze twee groepen hadden n.l. vroeger meestal met behulp van het meerderheid stelsel een stembusaccoord gesloten, waar door het voor elke andere partij uitgesloten was om zonder toestemming van die twee par tijen ook maar één zetel te bemachtigen. Men hing dus van hun „bon plaisir" af! Thans gaat het erom met volle kracht en slaande trom zieltjes te winnen om zooveel mogelijk stem men op één lijst te krijgen en daarmee zetels. Over de ingewikkelde toebedeeling van zetels willen wij onzen Hollandschen belangstellen den lezer niet lastig vallen, alleen is nog wel vermeldenswaard, dat er hier geen stem plicht is. Daar de Indischman in het algemeen al weinig voor politiek voelt, zal men met een opkomst van 50 pCt. der Europeesche kiezers al blij mogen zijn. De kleine partijen als In dische Kath. Partij en Christ. Sociale Partij zullen waarschijnlijk een goede winst boeken, terwijl tenslotte ook enkele belangenvertegen woordigers als de Ambtenarenbond en de Middenstandsbond misschien een zeteltje zul len binnensleepen. Bij ontvangst van dit schrijven zal waarschijnlijk de bevestiging van deze prognose reeds per telegraaf bekend zijn. De Europeesche kolonisatie op Nieuw Guinea. Gelijk wij eenigen tijd geleden reeds ter sprake brachten, bestaat er t. a. v. de koloni satie van Europeanen op Nieuw-Guinea een hoe langer hoe grooter scepticisme. Ten slot te is de kolonisatieraad gekomen tot open legging van zaken aan de kolonisatievereeni- gingen, waaraan enkele rapporten van twee technici op dit gebied het hunne hebben bij gedragen. De kolonisatieraad is daarbij tot het oordeel gekomen, dat aan de hand van het ter beschikking gekomen materiaal de vestiging van Europeanen op Nieuw-Guinea als grondig mislukt moet worden beschouwd. Poëzie van een wereldstad. (Van onzen correspondent). PARIJS, Augustus. AREN en jaren reeds is er sprake van de Parijsche markthallen te verplaatsen. Nuchter beschouwd is het eigenlijk ook een bespotting voor een moderne we reldstad. dat midden in het centrum den ganschen nacht en een groot gedeelte van den dag elk verkeer onmogelijk wordt gemaakt door opgestapelde eetwaren. Maar als alles even nuchter bekeken moest worden, waar bleef dan het beetje poëzie, dat niettegen staande alle materialiseering toch ieder in zijn leven noodig heeft? En evenals een mensch heeft ook een stad poëzie noodig en dat heeft Parijs gelukkig weten te behouden, niettegenstaande alle wonderen van de mo derne, maar toch, o, zoo koude techniek. En zoo zijn ook die Parijsche hallen een brok poëzie in het woelige stadsleven. Tegen het vallen van den avond komen botsend ge trokken door sterke hengsten werkelijk, bij de hallen ziet men nog paarden de eerste wagens aangereden. De heerlijke lucht van het platteland hebben zij meegebracht en weldoend verdrijft de sterke geur van frisch fruit en versche groente de bedompte benzinestank. Van kilometers en kilometers ver buiten Parijs komen zij aangereden met hun geurige vracht en de enkele wagens zijn al spoedig uitgegroeid tot een eindelooze file, vrachtauto's ronken er ongedurig tusschen door en tegen elf, twaalf uur 's avonds is het een hopeloos imbroglio van dringende wa gens, die allen het eerst den controleur be reiken willen: wie immers het eerste komt, krijgt de beste plaats toegewezen. De overdekte hallen zijn al spoedig te klein en in een straal van acht honderd meter in het rond stapelen zich de eetwaren op. Boog lampen verlichten fantastisch de bergen groente en fruit, de kleur van het groen wordt onwezenlijk hel, het bloedige vleesch lijkt minder ruw en mysterieuse schaduwhoeken ontstaan, waaruit de lucht van dorp en land je tegenwaait. Een vreemd volkje beweegt er zich tusschen door, een volkje met eigen ze den en gewoonten, eigen gebruiken en eigen kleeding. De geheele wijk, omsloten door den Boule vard de Sébastepol. de rue de Rivoli. de rue du Louvre, de Etienne Marcel staat in het teeken der hallen. Gemakkelijker kunt ge U het lie de la Cité voorstellen zonder de Notre Dame of Montmartre zonder den Mou lin Rouge, dan de wijk van de hallen zonder haar markt. Wat zou dat brok Parijs worden zonder haar? Zeker, men zou honderden „clochards", die daklooze stumperds van de groote stad zien wegvluchten als een bende ratten uit vochtige kelders. Maar een heele wijk zou er ook mede ten doode gedoemd zijn en het bruisende leven, dat reeds eeuwen lang hier den nacht tot een woeligen dag maakt, zou plaats moeten maken voor een trieste, onnatuurlijke stilte. Die eeuwenlange traditie immers beheerscht het geheele bestaan der omwoners. Is het er in de middaguren, wanneer enkele straten verder het volle werkzame en koortsige leven arbeidt, kalm en rustig als in een provincie stadje, tegen tien uur 's avonds worden hier de luiken van de winkels gehaald en komen in de kleine bistro's de pas-ontwaakte nacht arbeiders hun ontbijt gebruiken en hun eerste sigaret opsteken. De „Sterken der Hallen" die merkwaardige corporatie met bijna Mid- deleeuwsche gebruiken, kerels, die tweehon derd en meer kilo's als veertjes optillen en op hun schouders vervoeren en die geen nieuweling in hun rangen opnemen zonder zijn physieke kracht beproefd en een ernstig onderzoek naar zijn moraliteit ingesteld te hebben, komen dan uitkijken naar vrachtjes. Die knapen sterk, als Hercules en die u met één vuistgreep van den grond zouden kunnen optillen, zijn meestal de zachtmoedigste men- schen en meestal dragen zij nog de oude lange blauwe kiel, die tot aan de knieën rijkt, een zwarte „schapska", typische half-stijve muts, die in een punt op den schouder af hangt of de onmetelijke strooien hoed, de Jean-Bart uit onze kinderjaren, op het hoofd. Nog zijn de hallen bijna donker op dat uur en zij gelijken op een reusachtig provin ciestation na de voorbijkomst van den laatsten exprestrein. Volkomen gelijkvormige manden zijn langs de stoep opgesteld en een heerlijke rozengeur waait er uit op; het zijn de rozen van Villecresnes, stad van bloemen. De door lange hekken gesloten gangen doen denken aan een Amerikaansche gevangenis en in het hall-duister kunt ge vaag de opengesneden varkens en ossen zien hangen en bruin-ge stolde bloedvlekken in het zaagsel op den grond. Leege karretjes staan in lange rijen langs den stoep, gereed om straks de volle kratten groente en fruit, de kisten eieren, de ronde en vierkante en ovalen kazen weg t° slepen. Weegschalen steken leag haar armen uit en in elke afscheiding rhytmeert een zelfde bruine klok het nu nog langzame, maar toch reeds ontwakende nachtelijke leven. De wijk ontwaakt. Het wordt twee, drie uur. Het leven wordt intenser, de geheele wijk is ontwaakt en heeft de dagelijksche taak aangevangen. Uit de slaapzalen, die overal in het rond door de cafés zijn ingericht en waar door de boeren en boerinnen, die hun karrevrachten hebben begeleid, voor enkele franken een paar uren rust wordt gezocht op de op den vloer uit gespreide stroozakken, komen slaperig en on- gewasschen, stukken stroo nog in het haar de werkers van den nacht. Om vier uur im mers vangt de groothandel aan; dan komen de inkoopers van de groote hotels en restau rants de beste en fijnste stukken uitzoeken om er 's avonds een selecte cliëntèle op te vergasten. Maar ook de eigenaars van de kleine en populaire eethuisjes komen er hun in koppen doen, met zorg zoeken zij uit niet het fijnste, doch het goedkoopste, want de beurzen die hen betalen zijn niet ruim voorzien en de winst moet toch zoo groot mogelijk zijn. De „Sterken" dragen op hun schouders heele ossen naar de wachtende vrachtauto's, tin kelende wagentjes, hoog-opgeladen. bellen nijdig om doorgang en het felle licht van de booglampen plekt- onbarmhartig neer op die krioelende en biedende menigte. Daar liggen prachtige tongen en heerlijke zalmen, maar ook democratische spieringen hangen er in onafzienbare ritsen. Het eigenaardig-prik- kelende van de zeelucht frischt je neusgaten op, maar als je honderd meter verder ge wandeld hebt, dan worden je reukorganen getroffen door al de diverse kaasluchten, die maar bij mogelijkheid te bedenken zijn. In frissche heldere schorten zijn hier de verkoop sters gekleed en wat graag maken de .ster ken" een slippertje naar deze af deeling om het een of ander mooi meisje even in de wan gen te knijpen. Slagers met groote messen en bebloede voorschoten hakken en kerven in de openge sneden ossen- en varkenslijven. Al de bloe menpracht der natuur geurt er vlak naast in de opengeslagen manden. Bergen worteltjes en piramides kropsla vormen wonderlijke stillevens. Tusschen het bedrijvige gedoe der koopers en sjouwers slingeren nu en dan vroolijke groepjes feestgangers, die hun nach telijke fuif beëindigen met een rondgang door de hallen en nu en dan een vuile koolstronk of een rotte aardappel naar het hoofd ge slingerd krijgen. Met den lach van den be kenden kiespijnboer wordt dat bombarde ment ondergaan, maar gewoonlijk verdwij nen zij al spoedig in een der talrijke cafés om geurende soupe a l'oignon te savoureeren of in de dure champagnegelegenheden, die door uitgeslapen cabaretiers er zijn opgericht om de fuivende nachtbrakers grondig af te zetten. In de smalle donkere straatjes om de hallen zie je overal stapels oude zakken langs de muren liggen. Maar plotseling ziet ge uit zoo'n zak een hand te voorschijn komen, het zijn menschelijke wezens, die er onder lig gen, verstoot-eiingen van de wereldstad, het laagste uitschot van de menschelijke samen leving. Werken doen ze alleen maar in den uitersten nood, wanneer de honger hen al te pijnlijk knaagt en in de bedelend uitgestrekte hand niet voldoende aalmoezen zijn gelegd. Ge ziet er mannen en vrouwen, ouden en jóngen wrakken, die eens een grooten naam droegen, doch ten onder zijn gegaan, meestal door eigen schuld. Kleeren kunt ge het bijna niet noemen, die ze aan hebben, stukken zakkengoed, oude kranten, de onsmakelijkste en fantastische lompen. Met stukken weggeworpen half-ver- gaan fruit of rotte groente, met afval, dat uit de goot is opgeraapt, trachten zij zich te voeden indien zij er niet in geslaagd zijn wat overgebleven etenswaar af te bedelen. Het is de trieste tegenstelling van het verloren en weggeworpen leven en de volle vitaliteit enn de werkers van de halen, een kerel als een jonge godheid, hoofd en armen bloot, een lichtblauw hemd omgord door een vuurroode flanellen gordel, lichte sandalen aan de voeten en achter zich triomfeerend voort- sleepend een karrevracht heerlijk geurend voedsel. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). Zelfs met beter menschenmateriaal dan de nagenoeg ax-mlastige Indische Nederlanders, die daar aan een bestaan zijn geholpen, zou naar alle waarschijnlijkheid het resultaat niet veel beter zijn geweest. De Kolonisatieraad moet nog tot een de finitief voorstel omtrent de beëindiging dezèr kolonisatie bij de Regeering komen, maar het in ambtelijke kringen heerschend scepticis me omtrent de voortzetting leidt niet tot hooge verwachtingen. Wel zal men daarbij de vraag stellen of het In het algemeen belang nog wel verantwoord is om goed geld naar kwaad geld te gooien. Daarnaast zal evenwel zeker geen schadevergoeding aan de kolonisten kunnen worden uitbetaald, doch zul len alleen pogingen in het werk kun nen worden gesteld om hen elders onder gunstige omstandigheden op nieuw te laten beginnen onder toe kenning van steun. Dit alles leidt ertoe, dat de gedachte ingang zal moeten vinden, dat op deze zuiver materieele gronden het loslaten van Nieuw-Guinea als Europeesch kolo nisatie-object vrij waarschijnlijk is. Men zegt wel eens, dat de bestaande grondrechten een handicap zijn voor deze kolonisatie. Ten eerste omdat de grond daar mee niet het volle eigendom der kolonisten wordt, verder omdat het 'maximum van den uit te geven grond te beperkt is om er een fatsoenlijke boterham uit te halen, en ten slotte omdat het recht aan een tijd van 25 jaar gebonden zou zijn. De kolonisatieraad telt deze bezwaren niet zoo zwaar,, omdat de bestaande grondrechten een redelijke mate van zekex-heid wel waarborgen, bovendien het oppervlak in den loop der jaren kan wor den uitgebreid als maar eex-st de eerste 25 bouws in cultuur zijn gebracht en in het al gemeen de erfpachter op verlenging van zijn recht kan rekenen. De kolonisatieraad acht dan ook het scheppen van een nieuw grond- recht voor kolonisten niet noodzakelijk, ja aan het huidige systeem zijn zelfs bepaalde voordeelen verbonden. Hoe het ook zij, bij het aanleggen van de bovenbedoelde maatregelen w.o. voox-al die der rentabiliteit, is de kolonisatie van Europeanen als werkverschaffing ten doode opge schreven. Het blijft echter de vraag of er niet een andere maatstaf moet aangelegd worden, n.l. dat het nood zakelijk is Nieuw-Guinea uit politie ke overwegingen te koloniseeren met goede krachten. Daarvoor zal echter heel wat geld noodig zijn, dat misschien a fonds perdu moet worden gestort. Of de Regeering daar tenslotte op grond van het Groot-Nedex-landsch belang toe zal kunnen besluiten, ligt in de toekomst. Abnormale weersomstandigheden. Met het weder beleven wij, evenals in Holland, een eigenaardigen tijd omdat er in dezen drogen moesson sinds 1895 nog nooit zooveel regen is gevallen. De suiker oogst zou anders wel een paar droge dagen kunnen gebruiken. De „maaltijd" die voor West-Java al vrijwel afgeloopexx is, is voor Oost-Ja va nog volop aan den gang, doch de opbrengsten zijn door de abnormale weers omstandigheden niet-erg bevredigend en als de natte moesson zeer vroegtijdig zou inzetten zou dit groot nadeel beteekenen voor die groep van suikerfabrieken, welke nog tot laat in het jaar malen. Voor de inheemsche bevolking is er noch tans volop werk. Er is groote bedrijvigheid van beladen riettreinen en ossenkarren; ein delooze oppervlakten zijn in beslag genomen door nieuwe riettuinen. Duizenden mannen en vrouwen zijn aan het planten en op an dere plaatsen worden weer de keulen gegraven voor den nieuiwen aanplant. Op deze wijze komt er weer goed geld onder de desa-bevolking, die het in den overgangs tijd tusschen het afoogsten van de rijst en den nieuwen oogst meestal hard te verduren heeft. In dien tijd verdwijnt er heel wat in het pandhuis erx moeten de desabankjes her haaldelijk hulp verleenen. Thans kan weer aan de betaling van de landrente worden begonnen en de sawahbezitters krijgen de huur uitbetaald van hun gronden. Als men de raming veilig opstelt, dan kan men toch wel zeggen, dat door elke fabriek een bedrag van drie ton onder de bevolking wordt ge bracht, waardoor de economische toestand ten plattelande in gunstiger banen wordt ge leid. (Nadruk verboden). KADERVERGADERING MODERNE VAKBEWEGING. Door het N.V.V. worden in de eerste helft van de maand September in 37 plaatsen van ons land kader-vergaderingen gehouden, als inzet van een krachtige propaganda-actie welke het N.V.V. in de komende wintermaan- den zal gaan voeren. Eén van deze vergade- ringen zal ook te Haarlem plaats hebben en wel op Zondag 4 September a.s. in de boven zaal van het café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Tot deze vergaderingen zijn de bestuursle den van de diverse vakbonden uit de navol gende plaatsen uitgenoodigd: Abbenes, Bennebroek, Beverwijk. Bloemen- daal, Haarlem, Halfweg, Heemstede. Hille- gom, Hoofddorp, Santpoort, Velsen. Nieuw Vennep, Wijk aan Zee en Duin, IJmuiden en Zandvoort, terwijl als spreker staat aange kondigd de heer C. vair der Lende, Verbonds- bestuurder van het N.V.V. JUBILEUM BIJ LEVENSVERZEKERING MIJ. HAARLEM De heer H. Ebink, thans Hoofdinspecteur van de Levensverzekering Mij. Haarlem alhier, zal Zaterdag 20 Augustus a.s. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst van genoem de Maatschappij trad. Eindspelwedstrijd voor hoofd klassespelers. De door den Ned Dambond uitgeschreven eindspel-wedstrijd voor hoofdklassespelers leverde het volgende x-esultaat op: 1ste prijs J. Baas te Enschedé (IO6V2 punt); 2de prijs J. Kramer te IJmuiden (105 punten); 3de prijs J. van Dijk te Hilversum (104 punten) 4de prijs F. Raman te Amsterdam (103 pun ten) eex-volle vermelding J. Metz te Amster dam (93 punten). De overige inzendingen volgen van 92 tot 59 punten. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 120.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12