Haarlem's Dagblad ff WANDGEDIERTE Het Prinselijk Paar op reis. I De Karimata 75 meter teruggehaald. Duiven op de Groote Markt? Weer een zeeschip in Haarlem te water. belaini 56e Jaargang No. 16916 Uitgave Louren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poetgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15t)54 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adruin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Direclïe: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREROOM Maandag 15 Augustus 1938 Abonnementen per weck 1 9.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel uucr f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Rcgelnbonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15.' Groentjes rio rubriek. Autotoer door Duitschland en Noord-Italië. Men meldt ons van officieele zijde, dat HK.H. Prinses Juliana en Z.KJï. Prins Bernhard heden voor ruim een week per auto op reis zijn gegaan. Het eerste doel is Aken. waar Prinses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoeling een autotoer door Duitschland en Noord- Italië te maken. Het kleine prinsesje Beatrix zal dien tijd bij Haar Grootmoeder op het landhuis Ruigenhoek logeeren. De kamer van den gemeente secretaris. Met werkzaamheden komt men in den loop van deze maand klaar Zooals men zich zal herinneren moesten aan de Kamer van den gemeentesecretaris op het Stadhuis enkele verbeteringen worden aangebracht, welke voornamelijk het dak betroffen. Toen men met dit werk begon, bleek echter dat de toestand van dit dak zoo slecht was verschillende balken waren ge heel vergaan dat het noodzakelijkwas de kap geheel te vernieuwen en opnieuw te be schieten. Verder heeft men ook de koepelzol dering in deze kamer vernieuwd waarbij er echter voor gezorgd is, dat de nieuwe zolde ring gelijk is aan de oude. Met dit werk is men thans nog .bezig, maar men is er toch reeds zoover mee gevorderd, dat men er in den loop van deze maand mee klaar hoopt te komen. Verfietering van de Zandvoortsclie- laanï Klachten over het wegdek. De bestrating van de Zandvoortschelaan ten iWesten van den viersprong te Aerdenhout laat, volgens enkele klachten, welke ons be reikten, over een groot stuk, dat in de ge meente Bloemendaal ligt, te wenschen over. Bij informatie deelde men ons mede, dat men den toestand van het betreffende wegvak wel niet ideaal meende te mogen noemen, maar men was ter bevoegder plaatse toch ook niet van oordeel, dat terstond maatregelen voor verbetering noodzakelijk waren. Ook had men momenteel geen plannen om binnen af- zienbaren tijd dat deel van de Zandvoortsche laan van een ander, beter wegdek te voor zien. Eenigen tijd geleden had men deze laan nog geïnspecteerd was op grond van den toestand op dat oogenblik, tot bovenstaande conclusie gekomen. Men achtte het echter niet onmigelijk, dat sedert dien de toestand was verslechterd, waarvan men zich nog op de hoogte zou stellen. De kwestie van de opcenten der Personeele Belasting. Waarom 'de onderhandelingen duren. i lang Dat de onderhandelingen tusschen de re geering en de gemeente Haarlem inzake de opcenten op de Personeele Belasting, welke de regeerinig, naar men weet van 185 op 195 ver hoogd wenscht te zien, nog niet ten einde zijn gebracht, is voor een groot deel het gevolg van het feit, dat deze kwestie in vacantietijd moet worden behandeld. Verschillende in stanties zijn in deze weken niet aanwezig en ten deele daardoor ook verloopt de zaak minder snel dan anders misschien het geval zou zijn. Intusschen worden thans echter reeds voorbereidingen getroffen om een verordening samen te stellen, volgens welke het aantal op centen op bovengenoemde belasting van 185 op 195 wordt gebracht. Men handelt daar mede overeenkomstig de desbetreffende voor schriften en voorkomt, dat men in een soort gelijke moeilijkheid komt te verkeeren als de gemeente Velsen, waar men niet bijtijds een dergelijke verordening heeft vastgesteld en later aan alle aangeslagenen heeft moeten terugbetalen wat ingevolge de gewijzigde op- centen-regeling meer was betaald. Zooals men kan begrijpen, heeft de belasting-administra tie hieraan zeer veel werk gehad. Fraai cricket van Van der Togt en Hagenaar. In den cricketwedstrijd, dien Rood en Wit Zondag op het terrein aan de Spanjaardslaan tegen Hermes-D.V.S. speelde, hebben Van der Togt en Hagenaar, twee uitstekende krachten van Rood en Wit, weer bijzonder fraai werk laten zien. Van der Togt scoorde een zeldzame century van 144 en Hagenaar nam zijn 50ste wicket in dit seizoen. Elders in dit nummer kan men zien, dat Van der Togt, wat het batten bij Rood en Wit be treft, de leiding heeft genomen. Hagenaar heeft de leiding bij het bowlen behouden. Paarden op liol geslagen. Landbouwer van kar geslingerd en gedood. Toen vanmorgen de landbouwer K. Vos met een boerenwagen door Staphorst reed. sloegen plotseling de beide voor den wagen gespannen paarden op hol. Vos werd van den wagen ge slingerd en kwam met het hoofd op den grond terecht. Dokter Beiboer kon slechts den dood vaststellen. De landbouwer laat een vrouw en twee kinderen achter. De beide paarden zijn later door omstanders gegrepen. -4 TT," Het woord is aan Te Zandvoort werden Zaterdag groote reddingsdemonstraties gehouden. Een overzicht, met op den voorgrond de uitgaande reddingboot en op den achtergrond een „in nood verkeerend schip". Kaart van Ir. Taurel deugde niet. Pogingen worden lot eind Augustus voortgezet. (Van onzen specialen verslaggever) E Karimata is Zaterdagmid- Idag van ligplaats veranderd. 'De baggermolen is achteruit gehaald over een afstand van 75 meter en graaft nu een strook af, die zich bevindt terzijde van het reeds afgezochte gebied. Deze strook heeft een breedte van ongeveer 30 meter en ligt naast de plaats waar nu twee en een halve week geleden de eerste en tot nu toe eenige goudstaaf werd ge vonden. Het is begrijpelijk, dat men een nieuw ar beidsterrein heeft gekozen. De vondsten, die men Vrijdagmiddag, in den nacht van Vrij dag op Zaterdag en Zaterdagmorgen deed waren zoo teleurstellend, dat men er veilig twee conclusies uit kon trekken. In de eerste plaats, dat het nutteloos was, op de plek waar men zich bevond, verder te werken en in de tweede plaats, dat de kaart van ingenieur Taurel, die tot leiddraad had gediend, niet deugde. Was deze kaart wel goed geweest zij werd, zooals men zich herinneren zal. ver vaardigd bij een in de jai'en 1857 tot 1859 on dernomen poging tot berging van den Lutine- schat dan zon men tijdens het tweede ge deelte der afgeloopen week vondsten van be- teekenis hebben moeten doen. Deze vondsten zijn uitgebleven en de Karimata heeft haar werk zoo grondig verricht dat dit tevens in sluit, dat de kaai t niet deugt. Nu is men dus weer aan het werk op een andere plaats. De heer Bol verklaarde ons Zaterdagmiddag, dat weliswaar de tot nu toe gevonden staaf de eenige is gebleven, maar dat de mogelijkheid aanwezig is, dat zich de andere staven op een plek naast de vind plaats bevinden. Uit zijn woorden meenden wij op te mogen maken, dat de kans, dat reeds onmiddellijk een belangrijke vondst gedaan wordt op het nieuwe gebied niet heel groot is. Waarschijnlijk zullen we enkele da gen geduld moeten oefenen. Misschien dat er Woensdag of Donderdag verrassingen komen en Terschelling nieuwe sensaties beleeft. Tenzij er een sensatie van anderen aard komt. Die mogelijkheid is name lijk aanwezig. Op het eiland bevindt zich een jongeman, die al eerder door een mislukte poging om per kano naar Engeland te varen, de aandacht op zich heeft gevestigd. Thans bestu deert hij de stroomingen die tusschen Terschelling en de Karimata heer- schen, de werking der getijden en de mogelijkheid om van Terschelling af naar de Karimata te zwemmen en terug. Bij iedereen, die geacht kan worden op de hoogte te zijn van stroomingen en werking van het tij, wint hij adviezen in en wellicht kan dus eerstdaags het bericht de wereld worden ingezonden van den start voor een curieuzen zwemtocht. Naar wij uit Betrouwbare bron kunnen me- dedeelen zal de Karimata den arbeid niet staken voor de laatste dagen van Augustus. Misschien dat het werk ,als het weer goed blijft, zelfs daarna nog eenigen tijd zal wor den voortgezet. Voor eind Augustus geeft men den strijd om het Lutinegoüd echter niet op. Duitsclier vluchtte uit opvoedingsgesticht. Fiets gestolen in de Tetterodestraat. Zaterdagmiddag om 4 uur heeft een recher cheur in de Tetterodestraat een 17-jarigen jongeman op heeterdaad betrapt bij het ste len van een fiets. Het bleek dat de jongeman van Duitsche nationaliteit was. Vier dagen geleden is hij ontvlucht uit een Duitsch opvoedingsgesticht Ook in Duitschland maakte hij zich schuldig aan fietsendiefstal. Hij zat daarvoor reeds «5 maanden in de gevangenis. Sedert zijn 12de jaar was hij ter beschikking van de Duitsche regeering. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A., Haarlem. Limonade, per flesch 33 ct. Bessensap, per y. flesch 12'/i et. Zeemleer, reuze lap 1.25 Appelmoes, per blik 25 ct. Roode Zalm, per 1/1 blik35 ct. Ananas, per 1/2 blik 17 ct. per 1/1 blik 32 ct. Roomboter, per pond 74 ct. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Medi) lederen morgen zie ik ze, de duiven op de Groote Markt. Blijkbaar komt al vroeg iemand ze voeren, want als ik de Markt over steek zijn ze aan haar ontbijt. Ze zijn heele- maal niet schuw of angstig, u kunt vlak bij ze gaan staan op de groote, platte ronde ver hooging, die den menschen veiligheid bij het oversteken waarborgt en den duiven tot ont bijttafel dient en ze eten rustig door. U kunt ze heel dichtbij passeeren en ze trekken zich niets van u aan, niets van u, stillen voorbij ganger en Qok niets van lawaaimakende mo torfietsen of bussen, die langs en om de groo te, steenen koek tegenover het Stadhuis rij den. Maar later op den dag zijn er geen duiven meer. Natuurlijk: het voer is op en niemand zorgt voor nieuw. En dat is wel jammer. Want zou het niet aardig zijn, als er ook verder in den loop van den dag duiven op de Groote Markt waren en dan véél, niet zoo'n stuk of wat als die er nu 's morgens vroeg hun schamel ontbijt nuttigen? Herinner u eens, hoe in vele steden van het buitenland de aanblik van groote pleinen wordt verlevendigd door klapwiekende, tel kens opvliegende en dan weer neerstrijkende duiven en hoe die daar inderdaad een attrac tie voor den vreemdeling vormen. U behoeft niet eens zoo ver van huis te gaan: denk aan het Vrijthof in Maastricht, waar stadgenoot en vreemdeling gaarne eenige oogenblikken bij de duiven toeven. In ernst: wij doen tegenwoordig in Haarlem meer dan vroeger om den vreemdelingen het verblijf aangenaam en prettig te maken; zou een bescheiden onderdeel van het „program ma" ook niet kunnen zijn: de duiven op de Groote Markt? Zou de aantrekkelijkheid van onze stad er niet door verhoogd worden als de vreemdelingen, die ons Stadhuis bezocht, de Groote Kerk bezichtigd, de kunstschatten in het Frans Hals Museum bewonderd en hun belangstelling voor eenige Haarlemsche Hof jes en oude gevels getoond hebben, zich op het oude Sant konden laten fotografeeren te midden van de Haarlemsche duiven? Het aspect van Haarlem kan hier en daar wel wat verlevendiging velen. Het denkbeeld „duiven op de Groote Markt" zij hierbij in overweging gegeven aan het bestuur van Haarlem's Bloei, dat al veel deed, om Haar lem op te stuwen in de vaart der steden. Vele luchtgevechten in Spanje. Verscheidene plaatsen werden gebombardeerd. BARCELONA. 15 Apgustus. Het communi qué van Barcelona maakt melding van zes nationalistische aanvallen op de republikein- sche posities aan het brughoofd over de Segre, die echter afgeslagen zijn. Blijkens dit commu niqué heeft voorts ditmaal de luchtmacht der republikeinen een veel werkzamer aandeel ge had. Zon wel in den Segre-sector als in dien van de Ebro zijn de nationalistische linies zwaar geteisterd door luchtaanvallen. Den geheelen Zondag is in 'de lucht veel strijd gevoerd. Nadat Zaterdag Alicante en de haven van Barcelona door de nationalisten gebombardeerd was, is den volgenden dag Badalona en het havenkwartier van Barcelo na door tien Savoia's aangevallen. Boven Gan- desa heeft zich een luchtgevecht van twee uur afgespeeld, waarbij de nationalistischen blij kens dit bericht uit Barcelona drie tweemoto- rigen en 13 Fiats verloren hebben, alsmede twee Meisser Schmidts. De republikeinen ma ken slechts melding van het verlies van een machine. Radio Salamanca schrijft den natonalisten in den Ebrosector succes toe. Weer zijn de republikeinen „zwaar bestraft" en thans ge heel uit de Sierra de Pandol verdreven. Tenslotte bericht Salamanca, dat bij het luchtgevecht aan het Ebro-front juist de re publikeinen dertien jachtvliegtuigen verloren zouden hebben. (United Press). Zaterdag a.s. van de werf der Haarlemsche Scheepsbouw Mij. A.s. Zaterdag om 12 uur zal van de werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij weer een zeeschip worden te water gelaten. Dit schip is gebouwd voor rekening van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigen- dienst Suriname. Het vaartuig is 710 ton groot en is ingericht voor goederen- en vee- vervoer, terwijl het ook beperkte passagiers accommodatie bezit. Het zal den naam Prins Bernhard dragen, Bij de tewaterlating zal het gemeentebestuur van Haarlem vertegenwoor digd worden door wethouder E. v. d. Wall. De doopplechtigheid zal verricht worden door mevr. Coppoolse. Het schip is voorzien van een zes cylinder tweetakt Kromhoutmotor, welke 450 P.K. kan ontwikkelen en welke aan het vaartuig een snelheid van tien mijl kan verleenen. Er zijn twee ruimen in, waarvan het voorste speciaal is ingericht voor het vervoer van ontvlam bare stoffen (o.a. vaten benzine). Achterop is een groote ruimte voor het vervoer van maxi maal 100 koeien en in verband met het war me weer is in deze ruimte ook een sproeilei- ding gebouwd, waardoor de dieren van tijd tot tijd ter verkoeling besproeid kunnen wor den. De lengte »van het schip over alles is 54.75 Meter, de breedte 8.04 meter en de holte" tot het hoofddek 3.82. Er is accommodatie voor 6 passagiers. Terwijl er in totaal voor 30 per sonen ruimte aan boord is. Het schip heeft 1 mast met 4 laadboomen, ingericht voor vijf tons lasten. De .Prins Bernhard", die voor den kust- dienst is gebouwd, zal op eigen kracht naai de West varen. Na de tewaterlating a.s. Zaterdag zal men op de werf de kiel leggen voor een sleepboot, bestemd voor de Fransche koloniën en voor een z.g. „onderlosser", een soort vaartuig, dat b.v. veel bij de Zuiderzeewerken wordt ge bruikt en waarbij het mogelijk is den bodem op te klappen, waardoor de lading naar be neden stort. Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garan tie, volgens speciale beproefde methode. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.j De spoorbaan tusschen Enkhnizen en Hoorn verzakt. Visscher waarschuwde bijtijds het trein personeel. Zondagmorgen kort na het vertrek van de treinen 350 en 352 van Enkhuizen ontdekte een visscher. die het nieuwe viaduct in den spoorlijn EnkhuizenHoorn passeerde, een grondverzakking onder de rails aan de Oost zijde van het viaduct. Hij waarschuwde direct den stationschef, die maatregelen nam om het personeel van trein 2927 uit de richting Bovenkarspel te ver wittigen. Deze trein reed tot aan het viaduct, waar de reizigers den trein verlieten om den afstand naar Enkhuizen verder te voet af te leggen. In de spoorbaan is een gat ontstaan ter lengte van twee tot drie meter, dwars over de baan, en ruim een meter diep. Grind en zand zijn verzakt, tengevolge waarvan de spoor staven met vier dwarsliggers over twee tot drie meter zweven. Direct zijn maatregelen genomen om het gat te dichten, zoodat de treinenloop geen ver traging zal ondervinden. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen wat de oorzaak van deze verzakking is. Het is niet uitgesloten dat de overvloedige regen van vanmorgen er niet vreemd aan is. Shakespeare Al toet is iDordt met meer geestdrift nagestreefd dan genoten. Wordt het offensief op Iiaukau uitgesteld? Buitenlandsche protesten tegen Japansche terreurdaden. SJANGHAI, 15 Augustus. Volgens de mee ning van Chineesche militairen zijn er aan wijzingen, waaruit blijkt dat de Japanners voornemens zijn den aanval op Hankau uit te stellen tot October, als zij kunnen profitee- ren van het lagere peil van de Yangtse. Ook, zoo verklaarde men ons verder, wenschen zij de kostbare wijze van oorlogvoeren, namelijk in het gebergte ten zuidwesten van Kioekiang te vermijden, daar een soortgelijke strijd in Sjansi hen zoo weinig succes heeft opge leverd. Japansche mededeelingen verklaren echter, dat de leden van den staf op 20 Augustus naar het front gaan, waarop onmiddellijk het of fensief heropend zal worden. Op het oogenblik speelt zich, volgens Chi neesche berichten, de zwaarste strijd af om het Roode meer, waar een barriere van Chi neesche mitrailleurs de Japansche aanvallen afslaat. Volgens deze mededeeling wordt een groot aantal Japansche schepen naar het meer gedirigeerd. De buitenlandsche militairen hebben, naar verluidt, inderdaad geprotesteerd tegen de terreurdaden van Japanners. Op het oogenblik kan men niet anders doen dan de gewapende Japanners arresteeren, hen te ontwapenen en hen uit te leveren aan het Japansche leger. De wapens worden geconfiskeerd. Hoewel een directe crisis niet wordt ver wacht. en daarom de vrijwilligers weer zijn teruggetrokken, worden de patrouillediensten voortgezet door politie en buitenlandsche troe pen. De barricades zijn blijven liggen. (United Press). Zoo zong de Gouden Eeuw. Het bestuur van den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring verzoekt ons het volgende op te nemen: De tijd der voorbereidingen voc de groote koor- en orkestuitvoering op de Gioote Markt, die. zooals men weet, op 1 September a.s. moet plaats hebben, begint te korten. Daar om wordt nog eens dringend een oproep ge daan. vooral tot de heeren zangers, cm de re petities ln de Doelen te volgen. Hot welslagen van dc uitvoering hangt grootendeols if van de intensieve opkomst op de repetities in deze twee laatste weken. De dames en heeren van het koor repetee- ren op Dinsdag en Vrijdag 8.15 in do Dooien. Het volledig kinderkoor «dus ook de meisjes die vóór de vacantie gerepeteerd hebben) wordt verwacht op Woensdagmiddag 2 uur in de Doelen. Ten slotte is er. eveneens in de Doelen, Za terdagmiddag 2 30 uur repetitie voor het sup plementaire orkest e nom 4 uur voor de ko perblazers van den toren en het stadhuis. HEDEN- 12 PAGTNA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Zaterdag a.s. zal er te Haarlem weer een zeeschip worden te water gelaten. 1 Er worden voorbereidingen getroffen in verband met de verhooging van het aan tal opcenten op de Personeele Belasting te Haarlem 1 De Gemeentewaterleiding van Haarlem heeft in 1937 f 61.000 winst gemaakt. 2 BINNENLAND. Het Prinselijk Paar gaat een autotocht maken door Duitschland en Noord-Italië 1 Bliksemslagen hebben in het afgeloopen weekeinde wederom groote schade aan gericht. 3 In een kazerne te Arnhem hebben zich ge vallen van voedselvergiftiging voorge daan: 25 militairen moesten in het hos pitaal worden opgenomen. 3 Een noodlottig ongeval in een Haagsch Ziekenhuis heeft Zaterdag een doodc ge- eischt. 3 BUITENLAND. Volgens een bericht uit Praag zou Lord Runciman in de naaste toekomst een onderhoud hebben met Hitier. 4 Het Duitsche vliegtuig „Condor" heeft de vlucht New-YorkBerlijn binnen de 20 uur afgelegd. 4 Het Britsche passagiersschip Queen Mary heeft het „blauwe lint" veroverd door het record van de Normandie met één uur 25 minuten te breken. Een Tsjechisch vliegtuig is in het Zwarte - Woud verongelukt; 17 inzittenden kwa men om het leven. 4 SPORT. Nederland bezet bij het Europeeschc kam pioenschap waterpolo de derde plaats. 5 I11 den wedstrijd Rood en WitHermes- DVS, welke door Rood en Wit gewonnen werd scoorde Van der Togt 144 runs en nam Hagenaar zijn 50ste wicket in dit seizoen. 7 ARTIKELEN. Onze Indische luchtpostbrief: Gemeente raadsverkiezingen in Indië. g Van onzen Parijsehen correspondent: De Parijsche markthallen. 0 C. Sipkes: De duinen van Hardelot. u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OD g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1