IAAT/TE BERICHTEN Vele verkeersongevallen BURGERLIJKE STAND. MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938 HAAREEM'S DAGBEAD De wapenstilstand aan de grens van Mandsjoekwo. Een Japansche waarschuwing. MOSKOU, 14 Aug. Het telegraafagent- schap der Sovjet Unie meldt, dat tijdens de eerste, bijeenkomst der militaire vertegenwoor digers van Sovjet Rusland en Japan op 11 Augustus de militaire vertegenwoordigers der Sovjet Unie hebben verklaard, dat de sta king der vijandelijkheden op 11 Augustus des middags om half twee (pl. tijd) een gedeelte der Japansche troepen de wapenstilstandsover eenkomst had geschonden en voordeel trek kende van den wapenstilstand 100 M. opge schoven en een gedeelte van de Noordelijke helling van den Tsaustrenaya ('Tsjangkoefeng) bezetten. Ondanks het protest der militaire vertegen woordigers van Sovjet Rusland en hun eisch direct de Japansche troepen terug te trekken tot hun vroegere stellingen, hebben de Japan sche militaire vertegenwoordigers categorisch geweigerd aan dezen wettigen eisch te vol doen. Met het oog op het feit, dat in bedoelden sector de troepen der beide partijen elkander tot 4 a 5 meter zijn genaderd en een botsing met de wapenen opnieuw ieder oogenblik zou kimnen uitbreken, hebben de mili taire vertegenwoordigers der beide partijen be sloten hun troepen wederzijds 80 meter terug te trekken. Na verslag te hebben ontvangen over deze aangelegenheid heeft het hoofdkwartier van het Sovjet Russische leger in het Verre Oos ten, overeenkomstig de gesloten wapenstil standsovereenkomst, direct bevel gegeven de Sovjettroepen terug te trekken tot hun vroe gere stellingen, die zij op 10 Augustus te mid dernacht bezet hielden. Het hoofdkwartier gaf opdracht van de Japansche vertegenwoordigers te eischen, dat zij hun troepen zouden terug trekken. Deze instructies werden onmiddellijk door het commando der Sovjet Russische troepen ten uitvoer gebracht. Tegelijkertijd heeft de volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet Unie tegen over den ambassadeur van Japan, Sjigemitsoe, een uiteenzetting gegeven van deze schending der wapenstilstandsovereenkomst door de Ja pansche troepen en geëischt de troepen uit dezen sector niet minder dan 100 meter terug te trekken. Hij waarschuwde, dat indien hier aan geen gevolg zou worden gegeven, de Sovjetregeering de wapenstilstandsovereen komst geschonden te beschouwen door de schuld van Japan. (Tass). Beide troepen 80 meter teruggetrokken. Het Japansche persbureau Domei publiceerde gistermiddag een telegram uit Seoel, inhoudende, dat de Japan sche en Russische troepen, in over eenstemming met de bepalingen van den wapenstilstand, 80 meter van den heuvel Tsjangkoefeng teruggetrokken zijn. In den afgeloopen nacht is de laatste hand gelegd aan de overeen komst. Kaarten geven de positie der troepen aan op het oogenblik van be ëindiging der vijandelijkheden. SPEELTUINVEREENIGING „TE ZAANEN". De kinderen van de leden der Speeltuinvern- eeniging „Te Zaanen" zullen Dinsdag een boottocht maken naar Zaandam. Vertrokken wordt te kwart voor negen van de steiger aan het N. B. Spaarne ter hoogte van de laad- en losplaats der Shell-Maat- schappij. Daar gezorgd is voor een aardig strijkje, belooft'het een prettigen dag voor de kinderen te worden. Er is ook een mogelijkheid geopend, dat ouders dit tochtje eveneens kunnen maken. Olifanten uit circus losgebroken, Consternatie gedurende matinée te Utrecht. De middagvoorstelling die het circus Boug- lione Zondag te Utrecht heeft gegeven, is niet zonder consternatie verloopen. aldus meldt het „U.D.". De olifanten zijn namelijk na hun optreden in de arena losgebroken waardoor eenige ongerustheid onder het publiek ont stond dat echter dank zij de kalmeerende woorden van een inspecteur van politie niet in een paniek ontaardde. Naar een ooggetuige van dit voorval mede deelde waren de olifanten gedurende hun op treden heel rustig en werden de onderdeelen van het nummer goed afgewerkt. Toen de zeven olifanten weer naar de stallen terug moesten ging de jongste er van door. Dit was het sein voor de andere dikhuiden om ook van richting te veranderen en inplaats van naar de stallen te gaan, zooals de bege leiders dat wilden, verspreidden zij zich over het veld om de circustent, dat door de aan houdende regens in een modderpoel veranderd was. Doordat de jonge olifant zijn eigen weg koos kwamen de anderen in de war, daar nu de volgorde waarin zij optreden en waaraan zij gewend zijn, verbroken was. De olifanten waren dus geenszins „wild" geworden, alleen verliep de terugtocht naar de stallen niet zoo- als anders en hierdoor raakten zij eenigszins de kluts kwijt. Het publiek, dat de voorstelling volgde, wist in dit stadium van het geheele geval nog niets, maar bemerkte op een sensationeele wijze, dat er iets niet in orde was, toen één van de grootste olifanten den achteringang van het circus binnenstapte en zijn weg 'direct linksaf door een nauwen gang koos, die liep tusschen den achterwand van het circus en de steun palen van de zitplaatsen. Hij ging dus onder de bovenste zitplaatsen door. Daar deze ruimte maar klein was, drukte hij tegen verschillende houten binten, waarop de zitpiaatsten steunden en hierdoor ontstond beweging in de tribune. De olifant moest zich erg bukken om er door te komen en is eigen lijk meer onder dit gedeelte van de tribune „gekropen". In de Fortgracht De olifant verliet de tent door den hoofd ingang en inmiddels hadden zijn collega's zich over de aar. het terrein grenzende volkstuin tjes en c-en stuk bouwland verspreid. De tem- ster die al het mogelijke in het werk gesteld had om de dieren bij elkaar te houden, ver loor toen de eene olifant de tent binnenging de controle over haar dieren geheel. De oli fanten luisterden niet meer naar haar, zij werden „eigenwijs" en het personeel heeft toen gezamelijk de dieren probeeren op te vangen. Op de volkstuintjes en het bouwland werd eenige schade aangericht. De olifanten wilden nog verder gaan, maar het gedeelte fortgracht, dat aan den Ezeldijk grenst en de afsluiting van het terrein vormt, waarop het circus stond, versperde hun den weg. Zij liepen a bout portant in het bekrooste modderwater en dit vormde het einde van hun onverwachte trip. De olifanten konden er weer op „eigen kracht" uitkomen en werden door het personeel van het circus overmand en naar de stallen teruggevoerd. De aange richte schade was gering. ORGELBESPELING GROOTE KERK. Het programma voor de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem op Dins* dag 16 Augustus 193'8. 's avonds van 8.15 tot 9.15 uur. door den heer George Robert luidt: 1. Wenn wir in höchsten Nöthen sein, J. S. Bach. (Koraal en 2 bewerkingen). 2. Adagio en Andante uit het 1ste Concert, G. F. Handel. .3. Fantasie over Psalm 33. C. de Wolf. 4. Symphonie II, Ch. M. Widor. GOUDEN PRIESTERFEEST Mgr. H. J. M. TASKIN. Heden is het 50 jaar geleden dat mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het Groot-Seminarie te Warmond, tot priester werd gewijd. De feestelijkheden in verband met dit jubi leum zijn Zondag reeds begonnen. Toen is mgr. Taskin door een stoet ruiters, met muziek afgehaald van het Warmonaer hek en daarbij toegesproken door den burge meester en den pastoor. Aan het Seminarie werd de jubilaris ont vangen en toesproken door prof. de Korte, waarna hem een zanghulde door de school kinderen werd gebracht. Ook maakte mgr. Taskin onder groote belangstelling een rijtoer door het dorp. Hedenmiddag van 2 tot half 4 zal de jubi laris receptie houden. TOESTAND VAN VERPLEEGSTER NOG STEEDS ZEER ERNSTIG. De toestand van zuster S., de verpleegster van het gemeente ziekenhuis te Den Haag, die Zaterdagavond uit angst voor een patient uit het raam van een op de eerste verdieping ge legen ziekenkamer sprong, blijft zeer ernstig. Zij verkeert nog steeds in levensgevaar. POLITIEKE SCHOOL VOOR KATHOLIEKEN. Onlangs is in verschillende plaatsen, o,a. in Haarlemmermeer, een Politieke school voor Katholieken opgericht. Naar wij vernemen komt nu in Haarlem ook zulk een cursus, waar Sociologie en Staatsinrichting zal wor den gedoceerd. De cursus, die vooral ook voor jongeren geschikt is, begint in October a.s. DE KONINGIN IN DEN HAAG. H.M. de Koningin is hedenochtend om 9 uur per auto van het paleis Soestdijk vertrokken en is naar Den Haag teruggekeerd. De Koningin heeft haar intrek in ,De Rui- genhoek" genomen. Hedenmiddag komt Prinses Beatrix met de verpleegster eveneens naar ,De Ruigenhoek". Dr. H. Colijn hersteld. De minister van Algemeene Zaken. dr. H. Colijn, heeft heden, na een lichte ongesteld heid zijn werkzaamheden ten departemente hervat. tijdens het afgeloopen weekeinde. Zondagmiddag omstreeks twee uur is op den Rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van de Eikenlaan een ernstig motor-ongeluk gebeurd. De heer B. uit Amsterdam reed op dat tijd stip mee zijn motorrijwiel in de richting Den Haag mee zijn vrouw als duo-passagiere. Plot seling sprong de achterband van het motor rijtuig, waardoor de heer B. zijn macht over het stuur verloor en tegen den grond smakte. Hijzelf kwam er met eenige lichte schaaf- en kneuswenden af, doch zijn vrouw vloog over den motor heen en kwam met haar hoofd te gen den grond terecht, waardoor zij een sche del-fractuur opliep. Een passeerend geneesheer verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de heer en mevrouw B. later per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Leiden werden over gebracht, waar mevrouw B. is opgenomen. De Wasser.aarsche politie heeft het motorrijwiel naar het bureau gebracht. Twee wielrijders, komende uit de richting Leiden staken op den Groenendijk te Ha- zerswoude plotseling den weg over, zon der vooraf verandering van richting aan te geven. Het gevolg was, dat de heer A. van V. uit Rotterdam, die uit tegenovergestelde rich ting per motorrijwiel naderde, niet tijdig kon Uitwijken en tegen beide rijwielen botste. Hij zelf kwam daarbij te vallen en liep een hoofd wonde en een hersenschudding op. De beide wielrijders kwamen er zonder letsel af, doch hun fietsen zijn totaal vernield. De heer van V. is na verbonden te zijn naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. Doordat Zondagavond een motorrijder op den hoek van de Van Woustraat en de Govert Flinckstraat te Amsterdam plotseling krachtig moest remmen, ten einde een auto voorrang te kunnen verleenen, sloeg het voer tuig over den kop. De 24-jarige duorijdster kwam daarbij zoo leelijk te vallen, dat zij met een hersenschudding en een ernstige hoofd wonde naar het Nederlandsch Israelietisch ziekenhuis moest worden vervoerd. De bestuur der bekwam geen letsel, terwijl ook de mo torfiets geen schade kreeg. EXAMENS. HANDENARBEID Haarlem, 12-13 Aug. Geëxamineerd 14 vrl. candidaten. Geslaagd de dames; M. C. R. Drijver. Am sterdam. E. Geldof. Huizen, A. E. Hulsbos. Haarlemmermeer, J. M. H. v. Leersum. Am sterdam, J. Lindemulder, Naarden, S. B. Scherjon, Utrecht, M. H. v. Diejen, Amster dam, M. E. A. Douwes, idem, J. Groot, idem. J. H. M. Heymeyer, idem, C. Hoek. idem, G. C. Pont, Bussum, M. H. Reyenga, Hilversum. Engelsch L. O. Geslaagd voor het akte-examen Engelsch L.O.: de heer A. P. van der Kraan, Velsen. Fransch L. O. Geslaagd voor het akte-examen Fransch L.O.: mej. M. A. Schol, IJmuiden. HAARLEM, 15 Augustus. Getrouwd 13 Augustus: F. X. M. Caron en E. M. F. Wille; 15 Augustus A. P. Aukes en Th. L. M. Willemse; W. J. de Mink en F. J. M. W. Vrijer. Bevallen 12 Augustus: M. C. Kraaijvanger Roozen. d.; H. SmithHoekema, z.; M. Ver meerv. Marsbergen, z.; 13 Augustus: L. v. d. Schriekv. Roodselaar, z.; A. C. van Baak Burger, d.; 14 Augustus: M. H. de Raadt Schoo. z.: C. E. J. Smitter Metz, z.; A. G. BraakOudejans, z.\ A. W. EisbroekMikat, d.: T. FreijmuthVerhulst, z.; Overleden 11 Augustus: A. BeninkDerni- son, 57 j„ Jansstraat: 12 Augustus: D. A. van Beek. 77 j., Gasthuisvest; H. Eckhart, 81 j„ Koninginneweg; 14 Augustus: D. Lausöerg, 69 j., Heerensingel; W. E. C. Meijer, 19 j„ Stol bergstraat. UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Reddingsdemonstraties aan de kust Groote manifestatie.op het gebied van reddingswezen. Zaterdagavond hebben de Noord-Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij en de Zana- voortsche Reddingsbrigade in samenwerking met de Vereeniging voor vreemdelingenver keer een grootsche demonstratie gehouden, waarbij een duizendkoppige menigte getuige is geweest van de wijze, waarop de beide eerstgenoemde instellingen zich paraat hou den. Zelfs ondanks het feit, dat het geheele pro gramma van deze demonstraties niet kon wor den afgewerkt heeft men een boeiend schouw spel kunnen gadeslaan. De zee werkte in ze keren zin zelf tot het bereiken van succes mede, want ze liet zich Zaterdag niet zien van haar beste zijde en flinke „rollers" kwa men onophoudelijk over de banken. Wanneer het herfst of winter was geweest, dan zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn geweest, dat men deze oefening had afgelast. Nu was het zoo, dat men in het water min der last had van het voor dezen tijd gure weer dan er buiten. Hierdoor naderden schijn en werkelijkheid elkaar zeer dicht en moest zelfs een enkel onderdeel van de oefe ning achterwege blijven namelijk het over boord springen van de niet gewonde schip breukelingen, dat oorspronkelijk in het pro gramma was opgenomen. Op last van burge meester H. van Alphen, voorzitter van de plaatselijke commissie, was dit, om het ge vaar zooveel mogelijk buiten te sluiten, verbo den. Straks zullen we zien, dat dit geen on- noodige opdracht was. Te vier uur in den middag was het reeds zeer druk op het strand ter hoogte van den Strandweg, veroorzaakt door het feit, dat op dit tijdstip de zeilwedstrijden voor de pleizier- bootjes zouden begonnen, doch de leiding van deze wedstrijden achtte het niet verant woord deze te laten doorgaan. Toch kregen de nieuwsgierigen nog iets te zien, al was het slechts een voorbereiding voor de avondoefe ning. Te kwart voor vieren was namelijk de motorreddingboot uit IJmuiden, de Neeltje Jacoba van haar station gestart en reeds te vier uür was deze snelle boot alhier voor de kust. De schipper van de Neeltje Jacoba, de over bekende D. Kramer, kwam naar den wal om instructies te halen voor de groote oefening, waarna hij zich weer naar zijn schip begaf. Inmiddels groeide het aantal kijklustigen spoedig' aan en overal waar men maar iets van deze oefeningen kon opvangen bevonden zich de menschen. Op den Strandweg op den bou levard Paulus Loot, in de tenten op het strand en op den uitzichttoren. Overal zag het zwart van nieuwsgierigen. Het arbeids veld, voorzoover dit zich niet in zee bevond, was afgezet door palen en touwen. In het midden daarvan was een hooge stellage ge bouwd, waarop de man was, die de algeheele leiding had, de heer Jb. Termes, waarnemend voorzitter van de Zandvoortsche Reddings brigade. De heer Termes was het ook, die op een uitmuntende wijze het publiek inlichtte over alles wat er gebeurde en wat maar met het reddingswezen verband hield en het was een zeer groote verdienste, dat hij dit deed op zoo enthousiaste wijze, waarbij hij over een groote dosis humor bleek te be schikken. Zoo liep het tegen half acht, het aanvangs- uur. Burgemeester van Alphen sprak door de mi crofoon een inleidend woord. Tevens maakte de burgemeester hiervan gebruik om mede te deelen dat de beide organisaties, die hier de monstreerden, in stand gehouden worden door vrijwillige giften. Het reddingswezen be hoort nog niet tot de zaken der regeering. Dat steun dus noodzakelijk is kon ieder begrijpen. Inmiddels waren reeds eerder tien leden van de Z.R.B. vrijwel ongezien met een mo torbootje ter hoogte van het Zulderbad van wal gestoken en gebracht naar de Neeltje Ja coba, die straks na het eerste noodsein voor deze oefening Terra Nova zal heeten. Te half acht zagen wij de bekende mannen op het gebied van het reddingswezen op het strand o.a. den heer Manger, secretaris van de exa mencommissie van den Kon. Ned. Zwembond, len heer A. J. Meijering, hoofdconsul van den Bond tot het redden van drenkelingen. De geheele plaatselijke commissie van de N. Z. H. R. M., het bestuur van de Z. R. B., de heer Budding, instructeur van de Bloemendaal- sche reddingsbrigade, de heer P. v. d. Mije, voorzitter en commandant van de Z. R. B.. de heer J. A. C. Kruijt, directeur van de V.V.V., terwijl ook de medisch adviseur, dr. C. A. van Fraasser. en de plaatselijke politieautoriteiten aanwezig waren. Te half acht het eerste noodsignaal van de ..Terra Nova" in den vorm van een paar licht- kogels. Het reddingswerk gaat beginnen. De reddingboot van de N.Z.H.R.M, komt met vol ledig materiaal uit de schuur aan de Zee straat. bespannen door acht paarden. De Z. R. B. rukt uit, de vlet ligt reeds gereed, de materialenwagen. de seinafdeeling, alles is ter plaatse. Doordat het nog dag is, stijgen langzaam aan de mast eenige vlaggen, het in ternationale teeken voor: een schip in nood. Een lamp seint naar de kust: wij zijn in nood. De seinploeg van de Z. R. B. onder leiding van den heer E. H. Brokmeijer seint terug: Wij komen u halen. Onmiddellijk gaat de boot van de N.Z.H.RM. te water hetgeen vlot geschiedt. De boot is te water, de roeiers hanteeren de riemen en de schipper houdt de boot rechtstandig op de golven. De boot komt in de branding en met moeite gaat het verder. Verschillende „rollers" spatten over den boeg en van de zeemanskunst wordt het beste ge vergd. Als de boot over de vierde bank is ge komen. gaat het vlotter en schiet men beter op. Aan de loefzijde van de Terra Nova na dert men het in noodverkeerende schip om allereerst de vijf gewonden aan boord te ne men. Hierbij deed zich in werkelijkheid een hachelijk moment voor, toen de heer K. C. van der Mije van het schip in de boot wilde overstappen werden de beide vaartuigen door de golven van elkaar verwijderd en hij kwam in het water terecht. Numoesten de beman ning van de reddingboot werkelijk optreden, men wist hem gelukkig terstond aan boord te hijschen. Het gevaar was nu niet denkbeel dig, dat de beide vaartuigen weer naar elkaar toe zouden komen, waardoor de schipbreuke ling tusschen de booten in zou geraken. Dat is gelukkig niet gebeurd. zDe vijf „gewonden" kwamen aan land en werden door de leden van de Z.R.B. in ont vangst genomen. De gewonden werden gebracht naar de in derhaast ingerichte hulpposten, waar zij on der leiding van dr. van Fraassen door de le den der E.H.B.O. van de Z.R.B. werden ver zorgd en geholpen. Daar de reddingbooot slechts vijf personen had kunnen redden, moest ze nog eenmaal den tocht naar de Terra Nova ondernemen en wederom kon het publiek getuige zijn van de zeewaardigheid van deze boot doch tevens van de geoefend heid der roeiers. Inmiddels was het donker geworden en werd het groote zoeklicht van eenige duizenden kaarsen sterk in werking ge bracht. Zelfs in het donker was alles zeer duidelijk voor het publiek te volgen. Tot slot werd door den heer Atteman een pijl, met een vijfhonderd meter lange lijn eraan afgevuurd in de richting van het schip. Dit was meteen het teeken voor de Terra Nova, die nu weer werd de Neeltje Jacoba. dat de oefening was afgeloopen, hetgeen daarenboven nog werd geseind met de seinlamp. Jammer was het dat vuurpijl met de lijn niet behoorlijk function- neerde, hetgeen voornamelijk lag aan den wind. Naar ons werd verzekerd wordt de oefening met het brandende schip nog wel in deze maand gehouden, terwijl de zeilwedstrijden vermoedelijk a.s. Zaterdag zullen plaats heb ben. De heer Termes bedankte allen voor de be toonde belangstelling. De Neeltje Jacoba sein de na'de oefening: Wij groeten u allen, waar na van den wal af een afscheidsgroet werd teruggeseind. NOG GOED AFGELOOPEN. Zondagmiddag te ongeveer vijf uur is de 15-jarige A. Polak uit Amsterdam ter hoogte van den watertoren in een mui geraakt. Bij opkomend water baadde hij op een bank en lette niet op den vloed, die snel opkwam. Toen hij bemerkte, dat hij steeds dieper in het wa ter kwam trachtte hij aan land te komen en geraakte in een mui. Op zijn hulpgeroep snel den de heeren A. Dorsman en C. Paap in het water en mochten het geluk hebben den knaap te redden. Geheel overstuur werd hij in de tent van den heer Termes binnenge bracht waar dr. C. A. van Fraassen hem on derzocht, waarna hij naar huis kon vertrek ken. De beide redders, leden van de Z.R.B. hadden zelf moeite om in de mui met der. drenkeling aan wal te komen en de laatste mag van 'geluk spreken, dat het zoo goed is afgeloopen. HEEMSTEDE Jongeman wilde zijn motorfiets probeeren. En botste tegen stilstaande groente-auto. Zaterdagavond wilde de 19-jarige H J. O. wonende alhier even zijn motor probeeren en hij reed met een flinke snelheid op den Bin nenweg uit de richting Haarlem. In de bocht, even voorbij de Spaarnzichtlaan slipte de mo tor waardoor de berijder de macht over het stuur kwijt raakte Ter plaatse stond geheel rechts tegen het trottoir een groente-auto van den heer De Winter uit Vogelenzang. De motorrijder bot ste tegen deze auto en verdween halverwege er onder. Van de motorfiets werden het voorwiel en de voorvork afgerukt en het stuur naar achte ren verbogen tot tegen de benzinetank. Door de vrachtauto iets vooruit te rijden, kon O. uit zijn benarde positie bevrijd wor- wen. Daar hij over inwendige pijnen klaagde is hij per ziekenauto van Mathot naar de Maria-stichting te Haarlem vervoerd. De deerlijk gehavende motor werd door de politie in beslag genomen. De vrachtauto kreeg geen noemenswaardige schade. BLOEMENDAAL ST LAURENTIUSGROEP NAAR ZOMER KAMPEN. Woensdag a.s. gaat de St. Laurentiusgroep van R.-K. Verkenners naar het Zomerkamp in Ommen, 's Morgens 8 uur is het verza melen op het station te Bloemendaal. Om kwart over elf zal men te Ommen arriveeren. De welpen van deze groep gaan Dinsdag 16 Aug. naar het Zomerkamp te Laren en vertrekken des morgens met een touringcar. Woensdagmorgen 6.30 wordt in de kapel op het St. Adelbertuskerkhof een H. Mis opge dragen voor het goede welslagen van beide kampen. Het ouderbezoek bij de welpen is Donderdagavond 18 Augustus 's avonds 8 uur. Men kan zich hier voor opgeven bij Mr. J. Lee Joh. Verhulstweg 25, Bloemendaal. HAARLEMMERMEER Kuilen in de helling van den Rijksweg. Door den overvloedigen regenvaL Door den zwaren regenval zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag in de zoogenaamde „beloopen" van de helling van den Rijks straatweg in den Haarlemmermeer gelegen over den Schipholweg eenige kuilen ont staan. Dit was ook het geval met den weg berm. Het voor rijden bestemde deel van den weg werd echter niet aangetast. Voor alle zekerheid plaatste de gemeente politie van Haarlemmermeer roode vlaggen bij de kuilen, voor het geval een auto eens even van den weg af mocht raken. Vanwege den Rijkswaterstaat werden met het zelfde doel des nachts lampen geplaatst. Naar wij van Rijkswaterstaat vernemen is men réeds met de herstelwerkzaamheden be gonnen. Morgen zal alles weer in orde zijn. SANTPOORT HET GESCHENK AAN „WILHELMINA". De beide saxaphones, door een dames comité namens de burgerij geschonken aan het jubileerende „Wilhelmina" zijn momen teel te bezichtigen in de étalage van den heer Maarschalk. IIENRI DE GRELVE VOER1 HET WOORD. De af deeling Santpoort-station van de R.K. Staatspartij belegt op 9 September a.s. In ge bouw „Campagna" een propaganda-avond, waarop tevens het regeeringsjublleum van H.M. de Koningin zal worden herdacht. De bekende spreker Henri de Greeve zal dien avond het woord voeren. WIJK AAN ZEE Vier baders aan den dood ontsnapt. Kordaat optreden van een badman. Zaterdagmiddag geraakten vier menschen, die zich te ver in zee had den begeven in een, door den nogal sterken Noord-Westen wind ontsta- nen, uitlooper of „swing" en werden alle vier door het kordate optreden van den op het strand toezienden badman gered. Op het oogenblik waarop het geval zich voordeed, was er op de eerste zandbank een uitlooper of swing ontstaan, welke, daar het opkomend water was, zeer sterk „trok". Er be vonden zich op dat oogenblik vier menschen in zee bij het dagkampeerstrand „Zuid" van de Buffet-Mij. E. P. M. te Wijk aan Zee. De daar toezicht houdende badman, de heer J. Kraakman, had juist eenige waar schuwende stooten op zijn hoorn gegeven, toen hij bemerkte dat een 10-jarig meisje zich in nood bevond en in de golven verdween. Het kind was in gezelschap van haar ouders, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid nog een heer aan het baden was. Toen deze bemerkte dat het meisje zich in gevaar bevond, zwom hij naar de plek waar zij met den stroom wor stelde en trachtte haar te redden. Doch ook hij moest het tegen de natuurkrachten afleg gen en raakte daardoor zijn zelfbeheersching kwijt. Het gevaar ziende waarin hun kind zich be vond. begaven zich ook de ouders van het meisje naar de gevaarlijke plaats, maar ook zij bleken niet tegen den sterken stroom op gewassen te zijn. Inmiddels had de heer Kraakman zich voorzien van een lijn, die aan een z.g. haspel bevestigd was gekleed te water begeven en mocht binnen korten tijd het genoegen sma ken, allen behouden op het droge te brengen. Hoewel het meisje tamelijk veel water naar binnen had gekregen, kwamen allen met den schrik vrij. Het is deze maand juist 10 jaar geleden, dat de heer Kraakman bij de E. P M. in dienst is gekomen en het mag wel als een bewijs van zijn oplettendheid gelden, dat hij in dien tijd ongeveer 12 maal drenkelingen behouden op het droge heeft gebracht. Naar wij vernemen worden er onder de bad gasten en de burgerij stappen gedaan, hem binnenkort te huldigen. IJMUIDEN MARKTBERICHT. (Verscbe visch). IJmuiden, 15 Aug. 1938 (A.N.P.) Tarbot 10882 ct. per K G. Tong 15094 ct. per K.G. Heilbot 114—94 ct. per K.G. Griet 33—13 per 50 K.G. Zetschol 16—13 per 50 K.G. Kleinschol 16—6 per 50 K.G. Schar 5—2.60 per 50 K.G. Tongschar 3517 per 50 K.G. Groote schelvisch 2016 per 50 K.G. Middel schelvisch 17—13 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch 12.50—5.70 p. 50 K.G. Kleine schelvisch i 6.503.60 per 50 K.G. Groote gul 105.50 per 50 K.G. Kleine gul ƒ51.30 per 50 K.G. Wijting 3.10—2 per 50 K.G. Makreel ƒ5.702.20 per 50 K.G. Versche haring 1.750.90 per 50 K.G Groote heek 58 per 125 K.G Middel heek 45—35 per 125 K.G. Kleinmiddel heek f 14.50—14 per 50 K.G Kleine heek f 9—5 60 per 50 K.G. Kabeljauw 5629 per 125 K.G. Vleet 2.— per stuk. Koolvisch 2820 ct. per stuk. BESOMMINGEN Manden Trawlers: 665 Dirkje R.O. 53 f2920.— 1300 Adelante LJM 49 f 1150. 450 Zwarte Zee IJM 94 f1790.— 205 Corrie IJM 21 f 1170.— 335 Libra IJM 98 f 1630. 630 Gerberdina Johanna IJM 38 f 1960. 2000 Delft IJM 17 f4000.— 310 Zeehond IJM 70 f1190.— 1050 Flamingo IJM 25 f1290.— Loggers; IJM 204 f 420.—, KW 162 f 340.—. KW 169 f350.—. KW 178 f380.—, KW 104 f370.—, KW 74 f 1300.—. VERWACHTE VISCIIAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Erin IJM 12 .vangst: 3000 manden haring en 64 kantjes steurharing. NAGEKOMEN BESOMMINGEN. Trawler: Manden 2000 IJM 24 f 2060 Loggers: IJM 201 f 430; KW 175 f 410: 89 f 300; 155 f 500: 60 f 320: 166 f 360; 108 f 220; 91 f 350; 154 f 230; 27 f 250; 52 f 210; 105 f 360; 35 f 290; 28 f 300; 62 f 340; 59 f 490; 115 f 300; 132 f 350. DE HARINGVANGSTEN. SCHEVENINGEN De vangsten van on derstaande schepen waren hedenochtend als volgt: SCH 46: 17 kantjes; 50: 10 k: 72: 17 k.; 135: 1 braadje; 66: 12 k.; 97: 6 k.: 16: 4 k.; 332: 1 braadje; 87: 1 kantje; 196: 5 k.; 342; 14 k.; 79: 1 braadje; 261: 1 braadje:; 120: 3 kantjes 121: 1 k.; 118: 7 k.: VL 211: 34 k. MARKTBERICHT. Scheveningen. 15 Augustus. Steurharing f 8—f 11.60 per kantje. (Versche visch). Tarbot 86 ct. per K.G. Griet 65 ct per K.G. Middel schol f 8 40—f 10 per 40 K.G Kleinschol f 2.35—f 7.50 per 40 K.G. Met versche visch waren heden aan de markt de snurrevaarder UK 202, L. Kramer met f 272.40 en de trawllogger SCH 266, G. de Ruiter, met f 42.70 besomming.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7