HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. In het historische sjot te Zeist werd Zaterdag de Oranje Nassau-tentoonstelling geopend in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De commissaris der Koningin in Utrecht, jhr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, begeeft zich naar de opening De storm, die na aanvankelijke windstilte opstak, wierp Zaterdag de Sneeker-zeilweek letterlijk in het water President Lebrun en Daladier, de Fransche minister van Defensie, woonden persoonlijk het slot der legermanoeuvres in de Alpen bij FEUILLETON Naar bet Amerikaansch IIECTOR JENNINGS. 25) Ik ben er bijna zeker van, zei hij, dat onze bezoeker wel terug zal komen en de beste manier om hem in den waan te brengen dat we niet op onze hoede zijn is de dingen net zoo te laten als ze zijn: Ik kan een gedeelte van den nacht blijven en waarschijnlijk wil meneer Innes me dan wel aflossen. Ik wou Thomas er maar zooveel mogelijk buiten la ten: dat oude man weet meer dan hij wil los laten. Ik opperde de veronderstelling, dat Alex, de tuinman, wel zou willen helpen en Jamie- son nam het op zich dat met hem af te spreken. Den eersten nacht wilde Jamieson echter liever alleen de wacht houden. Maar er ge beurde schijnbaar niets. De detectieve zat in het donker op de onderste trede van de wen teltrap en dutte zoo nu en dan, zooals hij later zei. Niemand had hem kunnen passee- ren zonder dat hij dat merkte en 's morgens was de deur nog even goed gesloten als den avond te voren. En toch had dien nacht een van de meest onverklaarbare episoden uit de geheele geschiedenis plaats. Liddy kwam dien Zondagmorgen in mijn kamer met een gezicht zoo wit als een doek. 9» legde mijn dingen klaar zooals gewoonlijk, maar ze was stil en zwijgzaam, wat zij ge woonlijk niet was. Wat scheelt er aan, Liddy?, vroeg ik ten slotte; heb je vannacht niet geslapen? Neen, juffrouw, zei ze stijfjes. Heb je misschien twee kopjes koffie ge dronken na het eten?, informeerde ik. Neen, juffrouw, klonk het verontwaar digd. Ik ging overeind in bed zitten en gooide mijn thee haast onderste boven. Liddy Allan, zei ik houd op met dat gedraai door de kamer en vertel we wat er aan de hand is. Liddy liep een diepen zucht hooren. Het is nu mooi geweest, zei ze eindelijk, ik ben al vijf en twintig jaar bij u, juffrouw Rachel, maar nu kan ik het niet langer uit houden. Mijn koffer is gepakt U gelooft me natuurlijk niet als ik u vertel dat dit hier een spookhuis is. Wie was het die door den waschkoker naar beneden is gevallen? Wie heeft juffrouw Louise aan den rand van het graf gebracht? Ik doe mijn best om dat uit te pluizen, antwoordde ik kalm; waarom ter wereld vertel je me dat allemaal? Toen kwam het hooge woord er uit. Er is een gat in den muur van de kof- ferkainer dat er vannacht in gekomen is. Het is groot genoeg om je hoofd in te steken en de kamer ligt vol kalk! Malligheid!, zei ik; er valt zoo vaak kalk naar beneden. Maar Liddy gaf geen kamp. Vraagt u het maar aan Alex. Toen hij er gisteravond den koffer van die nieuwe keukenmeid neerzette, was de muur zoo glad als hier. Vanmorgen zat er een gat in en op den koffer van de keukenmeid ligt icalk. Juf frouw Rachel, u kunt een dozijn detectives in huis nemen en er op Iedere trede een neer zetten. en dan zult u nog niets vangen Er zijn dingen in de wereld, die je de handboeien niet kunt aandoen. Liddy bleek gelijk te hebben. Zoodra ik klaar was ging ik naar de kofferkamer, die boven mijn slaapkamer lag. De plattegrond van de bovenverdieping van het huis was in hoofdzaak gelijk aan die van de eerste ver dieping. Het gedeelte boven den Oostenlijken vleugel was maar voorloopig afgewerkt, omdat Paul Armstrong de bedoeling had gehad er mettertijd een danszaal te laten maken. De dienstbodenkamers, de koffer- en de verschil lende provisiekamers en de linnenkamers kwa men uit op een lange gang, zooals op de eerste verdieping. En in die kofferkamer was, zooals Liddy gezegd had, een versche breuk in de kalk, die zich voortzette door het lat werk waartegen het pleister was aangebracht. Ik stak mijn hand in de opening en voelde, ongeveer drie voet verder, de steenen van den aangrenzenden muur. De architect, die het huis gebouwd had, had hier een open ruimte gelaten waarvan ik het doel en de juiste ligging niet direct kon vaststellen. Weet je zeker, dat dat gat er gisteren niet was? Als antwoord wees Liddy naar den koffer van de nieuwe keukenmeid, het deksel daar van was evenals de vloer bedekt met kalk. Maar groote stukken kalk lagen er niet en ook geen hout. Toen ik Liddy hierop op merkzaam maakte, trok zij alleen maar de wenkbrauwen op. Dergelijke technische kleinigheden konden haar geloof niet aan het wankelen brengen. Ik nam Jamieson meer naar boven om het gat in den muur te zien. Zijn gezicht kreeg een eigenaardige uitdrukking toen hij er naar keek en hij probeerde allereerst vast te stel len met welk doel het gat gemaakt kon zijn. Hij haalde een kaars en door het gat grooter te maken, kon hij zien wat er achter lag. Maar hij ontdekte niets In de kofferkamer, die centrale verwarming had evenals de rest van het huis, was ook nog een schoorsteen mantel en een haard. De opening was ge maakt tusschen den schoorsteen en den bui tenmuur en daartusschen bleek ook de daar achter gelegen ruimte zich uit te strekken naar beneden reikte het niet verder dan den vloer. Het gat was vier voet van den grcnd af en binnen in lagen al de ontbrekende stuk ken kalk. De geest was methodisch te werk gegaan! Het was wel een teleurstelling. Ik had min stens verwacht een geheime kamer te zul len ontdekken en ik geloof dat zelfs Jamieson zich 'n oogenblik verbeeld had dat hij nu den sleutel tot het raadsel in handen zou krijgen. Liddy vertelde ons, dat geen van de bedien den geluid had gehoord. Het krankzinnige van het geval was dat de nachtelijke bezoeker zich blijkbaar op meer dan een wijze toegang tot het huis kon verschaffen en wij besteedden dien avond extra aandacht aan de vensters en deuren. HaLsey vond het geval niet belangrijk. Hij beweerde dat er een poos geleden wel een breuk in de kalk kon zijn gekomen en dat door een of andere oorzaak gisteren het pleis ter er wel uitgevallen kon zijn. Ten slotte lie ten wij de zaak verder rusten, maai- ze bedierf toch onze stemming. Louise was in staat om op te zitten en Halsey en Liddy mochten haar 's middags naar beneden brengen. Op de Oostelijke waranda was veel schaduw. Ze was dicht omgroeid met wingerd en palmen en gemakkelijke rieten stoelen met gekleurde kussens maakten het tot een gezellig zitje. We installeerden Louise in een lange ruststoel en zij bleef er passief liggen met de handen in den schoot. Wij zeiden niet veel. Halsey zat op de ba lustrade een pijp te rooken en sloeg Louise gade, die peinzend naar de heuvelen aan den overkant van de vallei keek. Er was iets onuit- sprekelijk-droevigs in de donkere meisjes- oogen en langzamerhand verdween de jon gensachtige trek uit Halsey's gezicht en maakte plaats voor grimmige lijnen. Zoo was hij precies zijn vader. We bleven tot laat in den middag daar zitten en Halsey werd hoe langer hoe som berder. Even voor zessen stond hij op en ging het huis binnen en een paar minuten later riep hij mij aan de telefoon. Het was Anna Withcomb, die in de stad was en me twintig minuten aan de praat hield om me te vertel len dat de kinderen de mazelen hadden en me te beschrijven hoe madame Sweeny haar nieuwe japon verknoeid had. Toen ik den hoorn had opgehangen, stond Liddy achter me, met samengeknepen lippen. Ik wou dat je een beetje vroolijker keek, Liddy, klaagde ik. Je gezicht zou melk zuur maken. Maar Liddy perste haar lippen nog steviger op elkaar. Hij belde haar op, zei ze orakelachtig. Hij belde haar op en vroeg u aan de telefoon te houden, zoodat hij met juffrouw Louise kon praten! Onzin!, antwoordde ik bruusk. Ik had zoo verstandig moeten zijn om ze alleen te laten. Het is lang geleden dat jij en ik ver liefd waren, Liddy! Een mensch vergeet gauw. Ik heb mij nooit door een man voor den mal laten houden, was het vinnige antwoord. Hoofdstuk XIX. THOMAS. Meneer Jamieson, zei ik. toen ik dien avond na het eten met den detective alleen was, dat gerechtelijk onderzoek van giste ren heeft ook niet veel aan het licht gebracht. Dit verhaal van dr. Steward, dat leek me het eenige nieuwe gezichtspunt. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8