Haarlem's Dagblad Hugo de Groot dirigeert Onbewaakte overweg Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Gevaar voor 't snelverkeer. GENERAAL VUILLEMIN IN BERLIJN. De opperbevelhebber der Fransche luchtstrijdkrachten, generaal Vuillemin, brengt op het oogenblik een bezoek aan de Duitsche hoofdstad. Met generaal Milch inspecteert hij de eere-compagnie die op het militaire vliegveld Staaken opgesteld stond. 56e Jaargang No. 16918 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. ÓureauvCroote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. De zestien woningen voor ouden van dagen. Zeer waarschijnlijk wordt nog dit jaar met den bouw begonnen. Zooals wij enkele weken geleden hebben meegedeeld, zullen aan de Zomervaart, nabij den speeltuin „Het Oosterkwartier", 16 wo ningen worden gebouwd, welke bestemd zijn voor ouden van dagen. Aanvankelijk heeft het in 't voornemen gelegen deze woningen door jeugdige werkloozen te doen bouwen, waar tegen evenwel onoverkomelijke bezwaren ble ken te bestaan. Het bestek voor dit werk is thans gereed en zoodra het goedgekeurd is wat waarschijnlijk niet te lang meer zal duren zal de aanbesteding plaats hebben. Ver wacht mag worden, dat nog in den loop van dit jaar met den bouw kan worden begonnen, zoodat dan weer werk komt voor een aantal bouwvakarbeiders. Dit aantal zal wel niet zoo groot zijn, omdat deze woningen voor ouden van dagen bestemd zijn en derhalve van be scheiden opzet zijn, doch in elk geval komt er weer wat werk. Drama in de Dessa. Javaansch meisje en haar kind vermoord. Kort geleden is het dessahoofd van Bieder in het regentschap Wonogiri aangehouden wegens verdenking van moord op een door hem aangenomen Javaansch meisje en haar zuigeling van tien maanden oud. De lijken van de jonge moeder en haar baby werden bij de loerahwoning aangetroffen en nu schijnt het wel vast te staan, dat zij nim mer bij ongeluk om het leven zijn gekomen. Intusschen heeft men volgens de Loc. be halve den loerah nog diens vrouw en een fa milielid voorloopig aangehouden. Gedrieën ontkennen zij hardnekkig elke schuld, doch de vraag waarom de huisgenooten eerst een week nadat de lijken verbox-gen waren op de aangeduide plaats, die „ontdekt" hebben, moet als een ernstige aanwijzing voor hun schuld worden opgevat. Sterke aardbeving geconstateerd. BOMBAY, 16 Aug. De seismographische toe stellen alhier hebben een ernstige aardbeving opgeteekiend, waarvan het epicentrum in Op per Burma schijnt te liggen. (Reuter.) Haarlemsche Orkestvereeniging het 13de Volksconcert Hugo de Groot. Op het Volksconcert dat Dondei-dag onder lèiding van Hugo de Groot wordt gegeven, zal een Opera- en Operette-programma wor den uitgevoerd. Als soliste werkt mede de bekende radio- zangeres, Greet Koeman. In het eerste gedeelte wordt een Fransch Opera-programma ten gehoore gebracht. Ge opend wordt met de ouverture „Raymond" van Thomas eix vervolgd met de balletmuziek uit de opera „Lakmé" van Delibes. De soliste zingt de aria van Michaela uit de opera „Car men", waarna het eerste gedeelte wordt afge sloten met de balletmuziek uit de opera „Faust" van Gounod. In het tweede gedeelte woidt een Weensch programma uitgevoerd. Het programma ver meldt o.a. Marche militaire van Schubert, Amorettentanze van Jos Gung'l, Pizzicato polka en Frauenherz van Joh. Strauss, De soliste zingt vervolgens „Geschichten aus dem Wienerwald" waarna het progi-amma wordt besloten met de ouverture der operette „Die Schone Galathea" van Fr. von Suppé. GRATIS AUTORITJE AMSTERDAM- HAARLEM. Twee jongetjes te Amsterdam, van resp. tien en dertien jaar, wilden blijkbaar in dezen vacantietijd ook eens wat bijzonders hebben. Zij sprongen achter op een vrachtauto, die in de richtig Haarlem reed. Toen de wagen op den Wagenweg kwam en blijkbaar nog verder moest, werden de jongens bang. Zij sprongen er af, waarbij de oudste zóó leelijk op de straat viel, dat hij een frac tuur aan den rechterarm kreeg. De jongen weid naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij verbonden werd. Daarna mocht hij met zijn vriendje wederom een autoritje maken maar nu niet achter op een vrachtauto, maar in een personenauto, met een politie-agent aan het stuur. Deze bracht de jeugdige delinquenten naar de Am- ster damsche politie, die ze verder naar hun ouders transporteerde. op de Autostrada Amsterdam - Den Haag. Opheffing van locaalspoor Aalsmeer- Hoofddorp spoedig te verwachten. Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende verzekering van de verkeersveilig heid op den autoweg Amsterdam-Den Haag, luidende: „Is het den minister bekend dat op den pas gereed gekomen rechtstreekschen autoweg Amsterdam-Den Haag door de gevaarlijke kruising bij den onbewaakten overweg van de spoorlijn Amsterdam-Aalsmeer reeds een bot sing is voorgekomen? Acht de minister het niet met de wet in strijd en in elk geval verkeerd dat op een zoo drukken snelverkeersweg ontheffing bestaat van de verplichting tot afsluiting van den spoorweg? Is het den minister ook bekend dat zelfs een bewaakte overweg ter plaatse, door de ge vaarlijke ligging beneden de helling, bij het afrijden van een viaduct öok bij normale om standigheden reeds gevaar oplevert? Is de minister bereid de noodige maatrege len te nemen, opdat: a) de waarschuwings borden aanstonds zoo aangebracht worden dat men, duidelijk en tijdig, ook aan den an deren kant van de viaduct reeds bij den op rit van de uiterst gevaarlijke kruising op de hoogte wordt gebracht; b. de verkeersveilig heid ter plaatse zeer spoedig verzekerd worde zoo mogelijk door verlenging van de viaduct over de spoorkruising?" heeft de minister van Waterstaat als volgt geantwoord 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord onder opmerking dat de bedoelde kruising ge legen is in den locaalspoorweg Aalsmeer- Hoofddorp. 2. Ontheffing als bedoeld is niet verleend, aangezien afsluiting van een locaalspoorweg wettelijk niet is vereischt. 3. Ook een bij het passeeren van treinen niet door roode flikkerlichten doch door sluit- boomen beveiligde overweg zou ter plaatse naar de meening van den minister gevaar op leveren, vooral, indien niet voldoende acht wordt geslagen op de aanwezige waarschu- wingsteekens. 4a. Een extra waarschuwingsbord, als hier bedoeld, is aan de Sassenheimsche zijde van de viaduct aanwezig op een afstand van 400 meter van de kruising. 4b. Verlenging van de viaduct over de spoorkruising werd bij aanleg van den nieu wen rijksweg en wordt ook thans niet ge rechtvaardigd geacht met het oog op de daar aan verbonden zeer hooge kosten en op de mogelijkheid van spoedige opheffing van dit nog slechts door enkele goederentreinen be reden locaalspoorweg-baanvak. Een nader on derzoek omtrent deze mogelijkheid is aan hangig en zal zoo 'spoedig mogelijk ten einde worden gebracht. Zaterdagavond carillonconcert. Door den beiaardier W. Créman. Dank zij eenige liefhebbers van het beiaard spel zal a.s. Zaterdag wederom een beiaard concert worden gegeven onder de auspiciën van „Haarlem's Bloei". De heer W. J. A. P. Créman, een der beide beiaardiers, die vorig jaar de Haarlemmers nog weer eens de klankschoonheid van den beiaard in den toren van de Groote Kerk heb ben doen hooren, zal op Zaterdag a.s. van 20.30 tot 21.30 uur wederom een concert geven. Evenals vorig jaar zullen maatregelen wor den getroffen teneinde tijdens het carillon concert een zoo groot mogelijke stilte op en om de Groote Kerk te verzekeren. Hopelijk zal ditmaal het weer beter mede werken dan vorig jaar telkens het geval was, opdat de hoorders thans ten volle zullen kun nen genieten van den begaafden Zwolschen beiaardier. Het rijtijdenbesluit vermoedelijk 1 Januari '39 van kracht. Op de vragen van den heer Van Braambeek betreffende het tijdstip van uitvaardiging van het rijtijdenbesluit heeft de minister van So ciale Zaken geantwoord, dat het niet in de bedoeling ligt de uitvaardiging van het rijtij denbesluit te verschuiven totdat een regle ment autovervoer van goederen in werking zal zijn getreden. Invoering van het rijtijdenbesluit, zoodra zulks mogelijk is, komt inderdaad zeer ge- wenscht voor. Het laat zich aanzien, dat ge noemd besluit met ingang van 1 Januari a.s. in werking zal kunnen treden. ZWAAR WEER OP TERSCHELLING. Vanochtend heerschte een zwaar weer op Terschelling en de verwachting is, dat thans, zelfs als de reparatie van de Karimata van daag gereed komt, men even op het gaan liggen van den feilen wind zal wachten vóór men den baggermolen weer naar het Lutine- wrak transporteert. Alle journalisten hebben thans Terschelling verlaten en komen niet vóór het einde der week terug. JUBILEUMGESCHENK. Door de zorgen van de Vereeniging „Konin ginnedag" te Haarlem wordt als jubileumge schenk van het gemeentebestuur aan de leer lingen van alle lagere scholen te Haarlem een album met ruim 100 foto's uit het 40-jarig regeeringstijdperk van Koningin Wilhelmina uitgereikt. De tekst is verzorgd door dr. P. H. Ritter. NIEUWE REGEERING VAN ECUADOR. QUITO, 17 Augustus (Havas) Na het af treden van generaal Enriquez en zijn kabinet, is een nieuwe regeering gevormd onder leiding van dr. Manuel Maria Borrero, die reeds was benoemd tot voorloopig president van de repu bliek. De socialisten hebben geweigerd aan de regeering deel te nemen Huil waarschuwt tegen „inter nationale anarchie". Amerika moet tezamen met de andere landen den geest van wetteloosheid bestrijden. De Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil heeft gisteravond voor de radio een rede voering uitgesproken, waarin hij een waar schuwing uitsprak tegen internationale wet teloosheid en tegen het vertrouwen op wapen geweld. Huil begon met nadruk te verklaren, dat het eerste belang voor alle naties gelegen is in vrede, met rechtvaardigheid en economi sche welvaart met stabiliteit. Deze doeleinden worden thans op ernstige wijze in gevaar ge bracht in vele deelen der wereld. De staatssecretaris vervolgde met er bij alle regeeringen en volken op aan te dringen waakzaam te zijn tegen zekere ontwikkelingen die genoemde doeleinden in gevaar brengen, en een open oog te hebben voor de problemen die daarmede in verband staan. Wij willen vrede, veiligheid, vooruitgang en welvaart voor ons zelf en vaor alle naties Wij gelooven in en geven steun aan econo- mischen wederopbouw, als grondslag van een stabiele, internationale welvaart, eerbied en inachtneming der verdragen zoowel als wijzi ging van die verdragen, wanneer dat noodig is in een geest van hulpvaardigheid en aanpas sing, zelfbeheersching bij het nastreven van een politiek van niet inmenging in de bin- nenlandsche aangelegenheden van andere naties en regeling van geschillen door vreed zame onderhandelingen, internationale sa menwerking en een zoo vrij mogelijk intel- letueel verkeer, zoodat door wederzijdsch be grip problemen van anderen en de proble men, die zich voor allen gemeenschappelijk voordoen op vreedzame en snellere wijze ge regeld kunnen worden. Wij bevelen deze zaken allen naties aan. Tevens zijn wij er van over tuigd, dat geen ander program op den langen duur een hinderpaal kan opwerepn tegen en een ommekeer teweeg kan brengen in het huidige, noodlottige afdrijven in de richting van internationale anarchie en van een ge wapend conflict op een reusachtige schaal. De ontwikkelingen van iederen dag, zoo vervolgde Huil, maken het feit steeds duide lijker, dat onze eigen toestand diep aange tast wordt door hetgeen elders ter wereld geschiedt. Daarom is het noodzakelijk, dat wij, als natie, steeds vastberadener worden in ons verlangen en steeds doeltreffender in onze pogingen om tezamen met de andere volken altijd binnen het kader van onze traditioneele politiek van „geen verwikkelin gen" steun te verleenen aan 't eenige pro gram, dat het getij der wetteloosheid kan keeren en dat de wereld hecht kan plaatsen op den eenen en eenigen weg, die leiden kan naar een duurzamen vrede en naar veilig heid. De nieuwe weg Den Haag—Utrecht. Viaduct en brug te Voorburg opengesteld. Wederom is een gedeelte van den nieuwen weg Den Haag'Utrecht gereed. Hedenoch tend is op geheel on-officiéele wijze het via- ducht en de brug te Voorburg, welke den toe gang vormen tot den aoito-weg, voor het ver keer opengesteld. Op het oogenblik is men nog druk bezig de Laan van Nieuw Oosteinde met het verlengde, de Laan van Nieuw Oost-Indië in gereedheid te brengen, welke dan aansluiten zal op de reeds gemoderniseerde en aan de eischen van het snelverkeer aangepaste van Ikemadelaan tot Scheveningen. Wanneer dit gedeelte klaar is, heeft men zoowel van Scheveningen, als van den weg naar Amsterdam een snelle ver binding naar den nieuwen weg. Het wachten, is dan nog op het gereedko men van het gedeelte GoudaUtrecht. Duitsche legeroefeningen zullen tot minstens eind September voortduren. BERLIJN, 17 Augustus. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat op of omstreeks vijf tien September een nieuwe groep reservisten onder de wapens zal komen ter vervanging van een gedeelte van hen, die thans reeds dienen. Algemeen neemt men aan, dat de oefeningen zullen voortduren tot ten minste eind September en mogelijk zelfs nog langer. Berlijn zelfs heeft voor het eerst ondervon den, dat de manoeuvres zulk een omvang heb ben en dat de stad daardoor meer leeft on der oorlogsomstandigheden. De daktuin van een der groote warenhuizen, die als regel de verzamelplaats is van hen, die een kopje kof fie drinken, was gesloten voor het publiek, daar men er afweergeschut had geplaatst, dat overigens nog niet in werking is gesteld. 4United Press) Als bijen wraak nemen Vier paarden gedood, twee menschen ernstig gewond MUNSTER, (Westfalen), 17 Augustus. Gisteren zijn bij Seppenrade vier paarden door bijenzwermen gedood en tioee menschen ern stig gewond. Toen een boer met een helper bezig waren een cLorschmachine te vervoeren, werden de vier paarden, welke de machine trokken, plotseling aangevallen door zwermen bijen. De paarden werden zoo gestoken, dat zij omkwamen. Toen de beide mannen poog den de paarden te helpen, vielen de bijen ook hen aan en staken hen zoo, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Men veronderstelt, dat'een der paarden bij het wegjagen van vliegen met zijn staart een bij heeft geslagen en dat de zwermen Wraak hebben genomen. (D.N.B.) Dr. F. de Haan. "j* Na een kortstondige ongesteldheid is Maan dag in het St.-Elisabeths Gasthuis in den ouderdom van 75 jaar overleden dr. Fred, de Haan, oud-Lands-Archivaris te Batavia, al hier. De overledene studeerde te Utrecht. Na zijn promotie tot doctor in de klassieke talen vertrok hij naar Indië, waar hij zijn geheele verdere loopbaan bleef. De teraardebestelling zal plaats hebben uit het woonhuis, Wagenweg 208, op de Alg. Be graafplaats te Heemstede op Vrijdag 19 Augustus a.s. te 12 uur. Dr. F. de Haan werd 22 Juli 1863 te Leeu warden geboren. Nadat hij in 1884 voor het eindexamen Gymnasium was geslaagd, ging hij naar de universiteit te Utrecht, waar hij in 1892 promoveerde. Onmiddellijk na het be ëindigen van zijn studies vertrok hij (daar de geneeskundige commissie in Den Haag hem voor den dienst in de tropen niet sterk ge noeg achtte, voor eigen risico) naar Indië. De eerste jaren van z'n verblijf aldaar was hij als gouverneur werkzaam, in welke functie hij o.a. te Riouw aan jongens gymnasiaal onder wijs gaf. Blijkens een artikel in het Bata- vlaasch Nieuwsblad d.d. 29 Mei 1895 leidde hij omstreeks dien tijd leerlingen op voor het toelatingsexamen voor de universiteiten in Nederland, hetgeen in het toenmalige Indië een ware pioniersarbeid was. Op 24 Februari 1905 werd dr. De Haan be noemd tot tijdeijk landsarchivaris te Batavia, in November van dat jaar werd hij definitief in die functie benoemd. Dr. de Haan heeft verschillende studies over Indische geschiedenis gepubliceerd. O.m. schreef hij over de particuliere landerijen be westen den Tjimanoek en over de geschiede nis van Buitenzorg. In de jaren vóór z'n be noeming tot landsarchivaris was hij in op dracht van de rege'ering bezig met geschied kundige onderzoekingen in de Preanger re gentschappen. De vruchten van dit onder zoek legde hij neer in een groot werk, geti teld „Preangan". Locomotief tc Eindhoven gekanteld. Machinist en stoker sprongen bijtijds van de machine. Bij het vertrek van een goederentrein van het rangeerterrein der Nederlandsche Spoor wegen te Eindhoven, botste de locomotief te gen een rangeermachine, welke op een zijlijn te dioht bij een wissel was geplaatst. De locomotief van den goederentrein ver loor het bovenstel en kantelde om. De machinist en de stoker konden zich tij dig in veiligheid stellen door van de machine te springen, voordat de twee locomotieven met elkaar in botsing kwamen. Ook de rangeermachine werd ernstig be schadigd. Men is direct met het opruimingswerk be gonnen. angezien de botsing niet op een lijn voor doorgaand verkeer is gebeurd, ondervindt de treinenloop geen stagnatie. Van piloot tot filmacteur. Corrigan gaat te Hollywood zijn geluk beproeven. HOLLYWOOD, 17 Augustus. De R.K.O Radio Studio heeft medegedeeld, dat een contract is afgesloten met Douglas Corrigan de vlieger, die met een negen jaar oud vliegtuig naar Californië wilde vliegen en in Ierland terecht kawam, voor een film, welke getiteld zal zijn „Mijn vlucht naar Ierland" Woensdag 17 Augustus 1938 Abonnem«*nt«*n per week fO.25. p. mantld f 1.10. per 3 aiuunrl'-i) f 3.25 frunco per post f3.55. losse nummers t> cent per ex, Advertenliën1-5 rebels f L.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reueluhoiuiementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel9 f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Het woord is aan La Rochefoucauld: Wie zich te veel toelegt op kleine dingen ivordt geiooon- lijk onbekwaam tot groote. Emerson: Wie kleinigheden versmaadt gaat langzaam ten gronde. Wie zal de opvolger van mgr. Hlinka zijn Carol Sidor maakt de meeste kans. PRAAG, 17 Augustus. De vraag, wie thans Hlinka's opvolger moet worden, houdt velen thans bezig. De afgevaar digde Carol Sidor wordt thans vrij algemeen als een ernstig candidaat beschouwd, en het feit, dat Hlinka's laatste woorden tot Sidor gericht waren en die woorden waren de dramatische opdracht„Zet den strijd voort, tot vrijheid en overwinning bereikt zijn", woorden welke de stervende nog slechts nau welijks kon mompelen geven hem de grootste autoriteit voor het leiderschap. Sidor is redacteur van de „Slowak", en de jeugdige leider van de extremistische auto nome beweging der partij. Er is slechts een man, dien men als een ernstig tegencandidaat kan beschouwen, pater Tiso, die de leider is van de gematigden uit de partij. Deze is het geweest, die een sterk voorstander was van samenwerking met de regeering. Binnen 48 uur zullen de executieven der partij vergaderen, want men wil voorkomen, dat op dit oogenblik een scheuring in de partij ontstaat. (United Press.) Goedkoope electrische stroom voor feestverlichting. Verzoek van Middenstands Centrale gedeeltelijk door B. en W. van Haarlem ingewilligd. Op een verzoek van de Middenstandscentra le aan het College van B. en W. van "Haar lem, om kosteloos electrischhe stroom te mogen aanwenden voor straatversiering en geen bestratingskosten in rekening te bren gen voor herstellingen welke dientengevolge noodzakelijk zijn, kwam onderstaand ant woord aan de Middenstandcentrale in: Naar aanleiding van uw brief van 29 Juli j.l. deelen wij u mede, dat wij u de ge vraagde medewerking voor de feestelijkheden tijdens het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin niet ten volle kunnen verleenen. De electrische stroom, welke bij de straat versiering zal worden verbruikt, zal evenwel desgewenscht tegen den prijs van 2 cent per K.W.U. worden geleverd. Na afloop der fees telijkheden zullen wij onder het oog zien of op de bij de versieringen gemaakte bestra tingskosten een reductie kan worden toege staan. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Met den bouw van de woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart zal ver moedelijk dit jaar nog begonnen worden 1 Zaterdagavond a.s. zal er te Haarlem door den heer Créman een beiaardconcert worden gegeven. 1 Alhier is overleden de oud-Landsarchivaris te Batavia dr. Fred, de Haan. 1 Het rijtijdenbesluit zal vermoedelijk op 1 Januari 1939 van kracht worden. 1 Het programma voor de jubileumfeestelijk heden is thans samengesteld. 2 Hoe Haarlem zich op de jubileumfeesten voorbereidt. 5 BINNENLAND. De minister van waterstaat heeft geant woord op de vragen betreffende onbe waakte overwegen op den weg Amster damDen Haag. 1 De malariabestrijding werpt in Noord-Hol land goede resultaten af. 2 Uit het maandelijksch verslag van den stand der Rijksmiddelen blijkt, dat de „overige middelen" in de eerste zeven maantïen van dit jaar boven de raming bleven. 3 De Rotterdamsche Lloyd laat bij „De Schelde" een nieuw passagiersschip bouwen. 3 BUITENLAND. De leider der Slowaaksche autonomisten in Tsjecho Slowakije, pater Illinka, is overleden. 4 De Japanschc troepen in China hebben ernstig te lijden van cholera en malaria. 4 Het Spaansche republikeinsche kabinet is na een oneenigheid gewijzigd. 4 SPORT. De cricketclub „Haarlem" heeft haar eer sten wedstrijd van de tournée in Engeland gewonnen. ARTIKELEN. J. H. de Bols: De veertig Cézannes op de Fransche tentoonstelling. 3 II. D. Vertelling; „Onverbeterlijk" door An- dries Buys. 5 Jan Ressing: Het antieke theater van Orange. 5 L. S.: Iets over wat wij Hortensia noemen. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1