WEERBERICHT WANDGEDIERTE J ubileumf eestelij kheden te Haarlem. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 HAAECEM'S DAGBE'AD 2 Malariabestrijding werpt goede resultaten af. Voor gering bedrag de gezondheid van ruim 300 mensehen gekocht. Het verslag van de werkzaamheden dei- commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noord-Holland over 1937 is dezer dagen verschenen. Wij ontleenen er het vol gen de aan In de geheele provincie, voor zoover die on der de controle der Commissie staat, werden er, met uitzondering van Uitgeest en Marken, in 1936: 1268 gevallen van malaria geconsta teerd en in 1937: 852. Dat is dus voor 1937 67 pet. van het aantal in 1936. In Uitgeest en Marken bedroegen de malariacijfers voor 1936 566, voor 1937: 75, dat is dus een reductie tot 13 pet. van het aantal in 1936. De malaria is dus, waarschijnlijk tengevolge van de door de Commissie genomen maatregelen in die plaat sen, teruggeloopen tot 13/67 X 100 of tot ruim 19 pet. van het aantal gevallen in 1936. Hier voor zijn 108 bespuitingen in Uitgeest en 30 op Marken noodig geweest. Anders uitgedrukt: In die twee dorpen heeft de Commissie met bijna negenhonderd gulden de gezondheid van 304 menschen gekocht, dus voor bijna 3 gulden per mensch. Het valt niet te ontkennen, dat het goed- kooper zou geweest zijn die menschen maar te laten ziek worden en ze vervolgens te be handelen. De vraag of dit ook moreel te ver antwoorden zou geweest zijn, nu men eenmaal het middel ln handen heeft, of althans in han den meent te hebben, om die ziekte te voorko men, moge ieder voor zlchzelve uitmaken. Voor de Commissie is dit geen vraag. Het middel, dat men „in handen meent te hebben"; met deze woorden wordt een twij fel uitgedrukt, welke de Commissie ook na haar succes nog gevoelt. Zóó zeer gevoelt ze die, dat ze zich nog niet gerechtigd acht, de door haar in Uitgeest en Marken gevolgde werkwijze nu verder zonder controle aan de betrokken centrale en locale autoriteiten ter bestrijding der malaria aan te bevelen, resp. aan te bieden om die maatregelen op kosten dezer autoriteiten uit te voeren. Ze wil de overwinning die ze eens behaald heeft, nóg eens bevechten, om zich te overtuigen, dat ze zich niet vergist, gelijk de haan in Rostand's Chantecler. Daarom heeft ze in het verslagjaar Uitgeest en Marken aan dezelfde bewerking onderworpen en er bovendien een nieuw dorp, Akersloot, bij genomen, waar ze, dank zij de medewerking van den plaatselijken genees kundige, van het aantal malariagevallen in 1936 en 1937 goed op de hoogte is en bovendien, er ook op mag rekenen van de gevallen ln 1938 op de hoogte te worden gehouden. Gaasbescherming uiterst nuttig In 1937 deden zich In den Wieringermeerpol- der 5 gevallen van malaria voor. Het eerste ge val werd geconstateerd in dezelfde woning als het geval van November 1936 en is zeker ter plaatse ontstaan. In het tweede geval is dit niet zeker uit te maken, daar patiënte uit het malariagebied van Friesland afkomstig was. De andere gevallen deden zich voor bij drie kinderen in één gezin. Dit geval is merkwaar dig en leerzaam. In een boerderij op pl.m. 300 M. van het oude land (vlak bij Medemblik), bewoond door een groot gezin, (afkomstig uit Limburg) was na aanbesteding (waarbij voor alle ramen van slaapkamers horren zijn inbe grepen) een gedeelte, dat bedoeld was als overloop, ingericht voor slaapkamer voor en kele kinderen. Deze omstandigheid was -aan leiding dat in het dakraam geen hor was aan gebracht. Juist de kinderen, die op deze slaap kamer overnachtten, werden met malaria be smet. In huis werden enkele, in de omgeving echter geen anopheles gevonden, evenmin lar ven in de sloöten. Met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid mag worden aange nomen, dat de besmetting uit het oude land is overgebracht. Een beter argument voor het nut en de noodzakelijkheid der gaasbescher- ming zal onze commissie niet spoedig vinden. Mogelijk is dit geval een aanwijzing hoe van het randgebied uit besmetting in den polder kan doordringen. Bij herhaald onderzoek van slooten op larven en huizen en stallen op anopheles is vastge steld, dat vrijwel de geheele polder, doch spe ciaal het „infiltratiegebied", dicht door ano pheles bevolkt is. Op pl.m. 30 punten, door den geheelen polder verspreid, zijn in woningen en stallen en op zolders overwinterende muggen gevangen en onderzocht. Hie."van bleken 1457 atroparvus te zijn. Een factor van groot gewicht zal zijn: de verzoeting van het water in den polder en wel speciaal in het „infiltratiegebied" te bevor deren. Maatregelen in deze richting worden met de Directie beraamd. In 1937 werd van de gemeenten aan subsidie ontvangen f 2004, van cle Witte- en Wit-Gele Kruis afdeelingen f 227.50. Voor den experimenteelen arbeid werd de Minister van Sociale Zaken bereid gevonden, wederom een bedrag van f 500 beschikbaar te stellen. CHR. FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONI". Optreden voor de radio. Bovengenoemd fanfarecorps zal Maandag 22 Augustus a.s. voor de microfoon der N. C. R. V. spelen. Dezelfde nummers zullen worden uitgevoerd, waarmede „Arti et Religionl" op het concours te Beverwijk zooveel succes heeft gehad. AGENDA Heden: WOENSDAG 17 AUGUSTUS Rembrandt Theater: Harold Lloyd ln „Pro fessor, pas op!", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Broadway Melody 1938", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het meisje met vier vaders". 2.30. 7-en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De drie malle In vallers" en „Gevaarlijke documenten". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De pioniers van het Westen" en „Kinderen zijn wreed". 8 uur. Gebouw H. K. B.: De film „Acht dagen we reldgeschiedenis" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) ran 35 en 79 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. EXAMENS. Van de Ensaid-school van mej. Elferink, Frans Halsstraat 16. slaagden op de in Den Haag gehouden examens de dames M. Pieters, S. Heeremans en S. Kruyer. Voor het examen coupeuse slaagden de dames Kuhn, E. Laroque en A. H. Broekhuizen, Geertruidenberg 725 jaar stad. Het oude stadje Geertruidenberg steekt zich in feestgewaad. Het is n.l. 725 jaar geleden dat het haar eerste stadsrechten verkreeg (Haarlem kreeg ze in 1245). Ter gelegenheid van dit feit zullen eenige feestelijkheden plaats hebben. Op het pro gramma staan zeilwedstrijden, een openlucht spel en een groote historische optocht. Geertruidenberg, dat nog door vestingwer ken is omgeven, ligt aan de Donge en in haar nabijheid stroomt de Bergsche Maas. Het stadje is vooral bekend als industrie plaats. Gevestigd is er de centrale voor het Provinciaal Electriciteitsbedrljf; voorts heeft Geertruidenberg scheepswerven, groentenzou- terij, steen-, tegel- en lijmfabrieken. De festi viteiten zullen in de week van 27 Augustus tot 4 September worden gehouden. AFKOOP VAN STRAFVERVOLGING TE AMSTERDAM. Indien een verkeersdeelnemer, als gevolg van een of andere overtreding is bekeurd, be staat in vele gevallen de mogelijkheid door het storten van een bepaalde z.g. afkoopsom strafvervolging te voorkomen. Op de door het kantongerecht te Amsterdam gebruikte for mulieren, waarop de machtiging tot afkoop is kenbaar gemaakt, is niet aangegeven, dat de voldoening der afkoopsom kan geschieden door storting of overschrijving op een desbe treffende postrekening. Naar aanleiding van haar verzoek ontving de K. N. A. C. bericht, dat deze wijze van vol doening de voorkeur heeft. Op de nieuwe for mulieren, welke over enkele weken in gebruik zullen worden genomen, zal het publiek hier op opmerkzaam worden gemaakt Op het stor tingsbewijs (postrekening no. 104068) dient letter en nummer, voorkomende op de mach tiging, te worden vermeld, terwijl de machti ging zelf moet worden teruggezonden. Aanslag gepleegd op zijn vroegere verloofde. Jongeman toont weinig berouw over zijn daad. Voor ds Utrechtsche rechtbank stond gister middag de 23-jarige H. G. J. uit Teteringen terecht, die eenige maanden geleden in de ge meente Maarssen eenige revolverschoten lostte op zijn vroegere verloofde mej. C. K„ de doch ter van zijn vroegeren kostbaas. De jongeman was naar Mdarssen gekomen in verband met een nieuwen werkkring. Hij had een goed kosthuis. De kennismaking met de dochter van den kostbaas was van dien aard, dat men spoedig kon spreken van een verloofd paar. Toen na eenigen tijd de jonge man zonder werk kwam, was dit voor zijn kostbaas geen aanleiding hem de deur te wij zen. Geruimen tijd vertoefde de nu werklooze in de woning van zijn verloofde, waar hij gra tis pension genoot. De periode van werkloos heid duurde evenwel lang, zoodat hij tenslotte wegtrok om elders werk t,e zoeken. Inmiddels had de moeder van zijn verloofde eens geïn formeerd in zijn woonplaats Teteringen, hoe of het stond met de antecedenten van den a.s. schoonzoon, Deze waren evenwel minder gunstig, zoodat het meisje tenslotte op aan dringen van de ouders de verloving verbrak. Hierover was J. niet best te spreken. Op zeke ren dag vervoegde hij zich aan de deur van zijn vroeger kosthuis en vroeg zijn ex-verloofde te spreken. Deze, verscheen aan de deur, doch bepaalde zich tot het ontsluiten van het deur raampje, zonder de deur zelf te openen. Dit was haar geluk, want nauwelijks zag J. zijn vroegere verloofde of hij trok een revolver en lostte een drietal schoten door het raampje. Een van deze schoten was zonder resultaat, doch de beide andere kornis troffen het meisje in het hoofd en aan een der handen. De dader trok zich aanstonds snel terug en vluchtte weg naar Brabant, waar hij des avonds in de ouder lijke woning werd gearresteerd. De wonden, die het meisje had opgeloopen bleken niet ernstig van aard, zoodat zij spoedig volko men herstelde. Gistermiddag werd zij dan ook ter terechtzitting gehoord. Het geheele geval trok zij zich meer aan dan haar gewezen ver loofde. De "verdachte gaf de feiten toe, doch nam daarbij een zoo onverschillige houding aan, dat de president het noodig oordeelde hem daarop te wijzen. De officier van justitie, mr. J. F. Camphuis, eischte tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De verdediger, mr. Cuperus betoogde, dat ondanks de uiterlijke houding van zijn cliënt er bij dezen toch inwendig diep berouw is en verzocht met het oog oo zijn jeugdigen leef tijd clementie. Weer het brandende petroleum stel. Vrouw te Rotterdam in brand geraakt. Tengevolge van het omvallen van een bran dend petroleumstel in de keuken van haar woning in de Groenlandstraat te Rotterdam geraakten de kleeren van de 59-jarige be woonster W. Baay in brand. Het slachtoffer liep een aantal brandwonden aan het lichaam op en werd per auto van den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. waar zij in vrij ernstigen toe stand is opgenomen. Het staat nog niet vast of de vrouw, die in de aan de achterzijde op de tweede verdie ping gelegen keuken bezig was, het petro leumstel heeft bijgevuld terwijl het brandde, of dat zij een pan van het stel wilde nemen. In ieder geval is zij met haar kleeren blijven haken aan een van de kranen, zoodat de olie over haar kleeren liep. Toen het toestel daar op ook omsloeg, vatte de olie direct vlam en in een oogwenk stond de vrouw toen in brand. Zij snelde in haar schrik direct naar bene den waar zij om hulp riep. Een buurman schoot op haar geroep toe en slaagde er nog in om met een laken de vlammen te dooven. De vrouw had toen echter al erge brandwon den opgeloopen aan den linkerarm, aan de linkerzijde en aan den rug. Aangezien er op het oogenbllk, dat het on geluk gebeurde niemand anders thuis was. veroorzaakte het brandende petroleumstel ook brand in de keuken. Manschappen van slangenwagen 35 bluschten met één straal op de waterleiding en de gummislang dezen brand, waardoor de keuken gedeeltelijk is uitgebrand. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog krachtigcn in den nacht echter reeds afnemenden Noord westelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen weinig of geen regen, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 764.8 m.M. te Rochefort. Laagste 736.6 m.M. te Lerwick. De depressie, welker kern gisteren over Schotland lag, is. toenemende in diepte, een weinig Oostwaarts getrokken. Aan haar ach terzijde dringt een krachtige polaire lucht- strooming over Groot-Brittannië en Ierland tot over het vasteland van West-Europa door. Het is over de Britsche eilanden, onze om geving en Noordwest-Frankrijk zwaar bewolkt weer, met lichte buien. Over Zwitserland, Mid den- en Oosfc-Duitschland en de randstaten is het iets warmer dan ten onzent. De hooge temperaturen der voorafgaande dagen wor den hier echter ook niet meer aangetroffen. Over Scandinavië blijft het onder invloed van de depressie nog regenachtig weer. Voor morgen mag afnemende Noordwes telijke tot Westelijke wind worden ver wacht. Voorts geen regen van beteeke- nis, terwijl bij meest zwaar bewolkte lucht slechts weinig verandering in temperatuur overdag kan worden ver wacht, Tijdelijke opklaringen treden in den nacht en morgenavond op. BAROMETERSTAND Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 755 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 8.01 uur; n.m. 20.24 uur. Strand berijdbaar van 13.00—18.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. MedJ ORGELBESPELING. Het programma voor de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 18 Augustus 1938, des namiddags van 3—4 uur, te geven door den heer George Robert, luidt 1. Preludium en Fuga e. kl ,t„ J. S. Bach. 2. Derde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy. 3. Andantino B-maj., C. Franck. 4. Pastoral Sonate, J. Rheinberger. 5. In Paradisum, Th. Dubois. 6. Grand Choeur, Th. Salomé. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 18 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, plm. 10.50 Parijs Ra dio. 12.05 London Regional. 12.20 Parijs Radio. 12.35 Ned. Brussel. 2.20 London Regional. 4.00 Keulen. 5.50 Nederl. Brussel. 6.05 Diversen. 6.20 Keulen. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Diversen. 8.20 Fransch Brussel. 8.50 Parijs Radio. plm. 11.00 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwich. 7.50 Diversen. 8.20 Droitwich. 9.35 Fransch Brussel. 10.00 Droitwich. 10.25 London Regional. 10.40 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Bonte Avond. 1. Yes Sir, Zarah Leander. 2. The blue bird, Gino Bordin. 3. Delelah, Alexander's Accordians. 4. Invincible, Grand Massed Brass Band. 5. Beal street blues, Joe Venuti. 6. The yodelling mountaineer, Andréany. 7. Waldteufel selectie, Regal Salon Orkest. 8. In Vienna one night, Gino Bordin. 9. Blackpool Switchback, Reg. Dixon. 10. Sehnsucht, Zarah Leander. 11. The high school Cadets, Grand Massed Brass Band. 12. After you've gone, Joe Venuti. 13. The Missouri. Alexander's Accordians. 14.The valley of echoes. Andréany. 15. Ouverture „Die Fledermaus", Èdith Lorani 8.0012.00 Diversen. HAARLEMMERMEER Ernslig ongeluk op den nieuwen Rijksweg. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur zakte op den nieuwen Rijksweg in Haarlemmermeer nabij Abbenes een zwaar beladen vrachtauto, af komstig uit Voorburg, naast het verharde ge deelte zoover in den grasberm weg, dat er in den wagen geen beweging meer te krijgen was. De bestuurder van een passeerende bestel auto van de firma J. uit Rotterdam, begaf er zich direct heen om hulp te verlèenen en slaagde er met behulp van takels in de weg gezakte auto met zijn bestelwagen weer op- het verharde gedeelte te sleepen. Terwijl de heer H. uit Rotterdam, zich onder de vrijgekomen auto bevond om de takels weder los te maken, reed 'de auto plotseling even achteruit, met het noodlottig gevolg dat H. door een der wielen overreden werd. Ernstig aan het hoofd verwond, hevig bloedend en in bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en na door een dokter uit Nieuwvennep voor- loopig verbonden te zijn. met de ziekenauto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar o.m. schedelbasisfractuur en hersenschudding geconstateerd werd. De politie was spoedig ter plaatse om een onder zoek in te stellen. Nader vernemen wij dat de toestand van den heer H. niet zoo ernstig was. als aanvankelijk werd gedacht. Na in het Academisch Zieken huis onderzocht en verbonden te zijn, kon hij j zich naar zijn woonplaats, Rotterdam begeven. Uitvoerig programma door Koninginnedag opgesteld. De Officieele feestgids van de vereeniging .Xoninginnedag" te "Haarlem is thans ver schenen. De vereeniging blijkt een zeer uit voerig program van feestelijkheden te hebben opgesteld, dat als volgt luidt: 31 AUGUSTUS. 's Morgens: 7.00— 8.00 uur: Muzikale reveilles door de geheele stad. 9.009.30 uur: Kinderaubade op de Groote Markt. 9.3010.00 uur: Afmarsch der kinderen naai den Hertenkamp en Kleverlaan. 10.00—11.30 uur: Kinderspelen in Herten kamp en Kleverlaan. 10.00—10.30 uur: Muzikale wandeling door Haarlem-Noord. 10,30—11.30 uur: Concert in het Kleverpark 11.0012.00 uur: Muzikale ommegang door het Centrum. 's Middags: 12.00—12.30 uur: Carillonbespeling. 1.302.30 uur: Kerkconcert in de Groote Kerk. 2.00—3.00 uur: Muzikale wandeling door het Centrum. 2.00—5.00 uur: Wielerwedstrijd in Haarlem- Noord. 2,30—4.00 uur: Kinderspelen aan de Lijster straat. I,30—5.00 uur: Harddraverij op den Dreef. 3.00—5.00 uur: Zwemfeest in het Sportfond- senbad. 3.004.00 uur: Muzikale ommegang door het Centrum. 4.005.oo uur: Optreden van een hoogdraad- kunstenaar in Haarlem-Oost. 4.30—6.00 uur: Concert op het Stationsplein, 's Avonds: 5.0012.00 uur: BqJ-Champêtre aan de Zo- mervaart. 8.3010.00 uur: Concert op de Groote Markt 9.0010.30 uur: Ballet Tilly Sylon op den Kloppersingel. 10.3011.30 uur: Optreden van den hoog- draadkunstenaar in Haarlem-Oost. 10,15 uur: Muzikale wandeling naar den Klopipersingel van de Groote Markt af. 10.30 uur: Muzikale wandeling naar de Gr. Markt van Kloppersingel af. 1 SEPTEMBER. 's Avonds: 5.0012.00 uur: Bal-Champêtre aan de Zo- mervaart. 8.15—9.45 uur: ,Zoo zong de Gouden Eeuw", Cantate op de Groote Markt. 10.0010.30 uur: Gondelvaart door het Noorder Buitenspaarne. 10.30 uur: Vuurwerk aan het Noorder Bui tenspaarne. 2 SEPTEMBER. 's Avonds: 5.00—12.00 uur: Bal-Champêtre aan de Zo- mervaart. 8.00—10.00 uur: Concert op het Nagtzaam- plein. 9.00—10.30 uur: Muzikale ommegang vanaf den Dreef en taptoe op de Groote Markt. 3 SEPTEMBER. 's Middags: 3.005.00 uur: Kinderoptocht in Haarlem- West. 5.006.00 uur: Singelloop. 's Avonds: 5.00—12.00 uur: Bal-Champêtre aan de Zo- mervaart. 8.309.30 uur: Concert in het Kleverpark. 9.3010.30 uur: Muzikale wandeling door Haarlem-Noord met Taptoe op het Frans Halsplein. 8.0010.00 uur: Muzikale wandeling door Haarlem-Oost. 9.15 uur: Taptoe op het Nagtzaamplein. 5 SEPTEMBER. 's Middags: 2.005.00 uur: Ruiterfeest op het Militaire oefenterrein aan den Middenweg in Haarlem- Noord. 's Avonds: 7.007.30 uur: Zanghulde van schoolkinde ren op het Santpoorterplein. 8.00—11.00 uur: Gala-avond in den Stads schouwburg. 8.0010.30 uur: Opvoering van de Oranje Cantate in de Gem. Concertzaal. 8.309.30 uur: Muzikale ommegang door de binnenstad. 8.009.00 uur: Concert op de Gr. Markt. 9,0010.00 uur: Concert op de Gr. Markt. 9.30—10.30 uur: Muzikale ommegang door de binnenstad. 6 SEPTEMBER. 's Morgens: 8.009.00 uur: Muzikale ommegangen door het Centrum. 9.0010.00 uur: Zanghulde op het Leidsche- plein. 9.3010.00 uur: Koraalmuziek van den to ren van de Groote Kerk. 9.3011.00 uur: Kinderbioscoopvoorstelling in het Frans Halstheater. II.0012.00 uur: Rally van de Nederl. Pad vinders op de Groote Markt, met aanbieding Haarlemsche vlag voor Nat. Jeugdhulde. 's Middags: 12.00—1.00 Carillonbespeling. 12.301.15 uur: Optocht van de deelneem sters aan de huldebetooging in Amsterdam. 2.155.00 uur: Allegorische bloemenoptocht in het Centrum. 5.00 a 6.00 uur: Terugtocht van de deel neemsters aan de huldebetooging in Amster dam. 's Avonds: 8.30—9.45 uur: Concert op de Gr. Markt. 10.0011.00 uur: Muzikale ommegang naar het vuurwerkterrein. 10.15 uur: Vuurwerk in den Hertenkamp. 11.00 uur: Muzikale wandeling van den Her tenkamp naar het Centrum. 7 SEPTEMBER. 's Morgens: 1000,12.00 uur: Kinderfeest in Haarlem- West. 's Middags: 2.004.30 uur: Jeugdopvoering in den Stadsschouwburg. 2.00—5.00 uur: Kinderspelen op het Leid- scheplein. Op het Nagtzaamplein en de Kennemer- brug zal van 31 Augustus t.m. 6 September een monumentale fontein in werking zijn, die des avonds feëriek verlicht wordt. Voorts zal de geheele week des avonds van 812 uur de Wilhelminaboom aan het Nas- sauplein feestelijk verlicht zijn. Van 31 Augustus t.m. 3 September zijn ver schillende vermakelijkheden en ververschings- kramen opgesteld op de Nassaulaan Ged.Oude Gracht, Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, Pre- toriaplein, Zomerkade en Leidscheplein; deze Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888 17 Augustus: Men zal zich herinneren, dat in het laatste jaarverslag van het te Rotterdam bestaande Sophia Kinderziekenhuis en Pleegzustervereeniging er op is gewezen, dat het gesticht dit jaar zijn 25-jarig bestaan zou herdenken. Dit zal nu den len September op feestelijke wijze plaats hebben in het gebouw dezer inrichting, aan den Westersingel. Op dien dag zal tevens het voltooide isoleergebouw in gebruik worden gesteld. zijn geopend op 31 Augustus van 9 uur v.m. tot 12 uur n.m., op de overige dagen van 12 uur v.m. tot 12 uur n.m. De mijnenvegers Hr. Ms. Jan van Gelder en Hl'. Ms. Willem van Ewyck zullen gedurende 4 en i5 September in het Spaarne liggen. Van 2 September af zullen het Frans Hals- theater. Rembrandt-theater. Luxor-theater, de Nationale film 40 jaren 18981938 vertoo- nen. Zooals reeds is meegedeeld houdt de Mid denstandscentrale gedurende de feestweek een étalage wedstrijd van Nederlandsch fabrikaat. Op de Groote Markt zal gedurende de ge heele week in de avonduren en bovendien op 31 Augustus en 6 September over dag mecha nische muziek ten gehoore gebracht worden. In den feestgids vindt men uitvoerige bij zonderheden omtrent de hierboven verméldf feestelijkheden gepubliceerd, dat door deze uitvoerigheid tot een klein boekwerkje is uit gegroeid en feitelijk onmisbaar zal zijn voo ieder Haarlemmer, die in de komende fees( week wil weten wat er in Haarlem gebeurt. Broederschap der Verzoening. Internationale Conferentie te Lunteren. Gedurende zes dagen heeft het Conferentie oord van den Zendings-Studieraad te Lunteren een paar honderd deelnemers geherbergd van bovengenoemde Conferentie, welke Nederland ditmaal binnen haar grenzen zag bijeenkomen. De Broederschap der Verzoening (Interna tionale Fellowship of Reconciliation, Versöh- nungsbund, la Reconcilation) die om de twee jaar een Conferentie houdt, dit jaar door de Nederlandsche Groep voorbereid, bracht man nen en vrouwen te Lunteren samen uit negen tien verschillende landen van Europa en daar buiten, om zich te bezinnen op en van gedach ten te wisselen over Opbouwend Christendom in dezen tijd- De ondertitel luidde: De roeping van een pacifist in een wereld van geweld. Den eersten avond werd een welkomstwoord gesproken door den algemeenen secretaris der Nederlandsche afdeeling. den heer J. H. Spen- kelink, te Muiderberg en werd de Conferentie geopend door Rev. John Nevin Sayre, den in ternationalen Voorzitter, tevens Voorzitter der Amerikaansehe F.O.R. Den dag daarop sprak Georg Lansbury over den huidigen politieken toestand. Het was een rede welke de gedachten der aanwezigen da delijk verplaatste naar de bedreigde punten in onze Europeesche en buiten-Europeesche samenleving en hen stelde tegenover de pro blemen en conflicten van het huidig pacifisme en van de economische wereld-structuur. „Wij hebben een boodschap te geven aan ons zelf en aan de volkeren, een boodschap van liefde en vrede." zoo eindigde de grijze staatsman zijn betoog. Zeer actueel was zeker, wat Muriel Lester meedeelde van haar reis naar China en Japan, waarvan zij zoo juist terugkeerde en waar zij geweest was voor de Embassies of Reconcilia tion. Niet vaak heeft men de gelegenheid een Europeesche vrouw te hooren, die door her haald bezoek het Verre Oosten werkelijk kent en die zulk een open oog heeft voor de sociale en economische nooden als Muriel of Bow, wier leven in Londensch East-End velen be kend zal zijn. Groote verdieping bereikte het samenzijn tijdens de voordracht van prof. Fr. Siegmund Schulze. uit Zürich, die de geestelijke achter gronden der verzoeningsgedachte belichtte en wiens rede van inspiratie getuigde, aan op recht geloof ontsproten. Zeer veel aandacht werd ook gegeven aan het zoeken naar vrede op economisch gebied. Na de fundamenteele uiteenzetting van ds. F. v. d. Wissel uit Leeuwarden, werd in discussie groepen nader op deze belangrijke kwestie in gegaan. Zeer speciaal over Spanje sprak de Fransche predikant Jacques Rennes. in Spanje geboren en daar werkzaam, thans vooral zijn hulp gevend $an de vele vluchtelingen. De Kerk en de oorlog. Een bijzonder punt van bespreking vormde natuurlijk de Kerk en de Oorlog. Voor het verleden werd dit probleem be schouwd door ds. J. B. Th. Hugenhotlz, na wiens uitvoerige studie het woord van Canon Charles Raven een verhelderend licht op deze kwestie liet schijnen, met de aansporing het Christendom zooals het geworden is, te zui veren en te ontdoen van alles wat in den loop der tijden er aan is vervormd en aan vreemde elementen is opgenomen, dat is: teruggaan tot de eerste eeuwen, tot het Apostolisch Chris tendom. Op zeer hoog peil stond de vooi'dracht van Hans Wirtz, R.K. Duitsch emigrant, thans in Zwitserland wonend. Zoowel zijn woorden over Pacifisme en Dictatuurstaten als de daarop volgende gedachtenwisseling brachten de aan wezigen tot in het hart van het Vredespro- bleem. Het was duidelijk dat de Broederschap der Verzoening aanwending van geweld onaan vaardbaar acht onder welke omstandigheden ook. Verscheidene belangrijke getuigenissen zijn tijdens de conferentie nog gegeven wij den ken aan die van Pierre Ceresole. den grond legger van den internationalen hulpdienst voor den Vrede en van Philippe Vernier. den stand- vastigen Franschen jongen predikant-dienst weigeraar en menig naliggend onderwerp werd in kleinere samenkomsten ingeleid en besproken, zoo het Tsjecho Slowaaksche pro bleem, en. inleidend, de opvoeding. Op den laatsten dag van deze conferentie werd de boodschap der Verzoening nog eens klaar en duidelijk uitgesproken door Percy Bartlett, een van de Embassies of Reconcilia tion en in het bijzonder door den algemeenen intern, secretaris pasteur Henri Roser. terwijl het werk der Beweging in de naaste toekomst onder de oogen werd gezien door John Nevin Sayre. Eenige resoluties, door de Conferentie aangenomen, zullen binnenkort gepubliceerd worden. Tijdens deze conferentie werd ruim tijd besteed aan algemeene gedachtenwisse ling en onderlingen omgang en gebed. Een groot gezelschap bezocht op een middag „De Hooge Veluwe". welwillend rondgeleid door den directeur, en gebruikte tezamen na be zichtiging van het nieuwe museum aldaar, een Gelderschen koffiemaaltijd op Oud-Reemst. Een veertigtal deelnemers vertrok na afloop nog voor een driedaagsche kunstreis onder be voegde leiding naar verschillende steden vaa Nederland en België.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2