Negrin vormt een nieuw Spaansch kabinet. Dickie slaateen raad in den wind Mgr. Hlinka overleden. Japansche vliegtuigen bestoken Hankau, Woetsjang en Hanjang. Malaria en cholera onder de Japansche troepen. fcADH) WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 HAARDE M'S DAGBEA'D 4 Na oneenigheid met den Catalaanschen minister Ayguade en den Baskischen minister Irujo. Catalanen en Basken blijven in de nieuwe regeering. Onverwacht is het Spaansche repu- blikeinsche kabinet gisteravond afge treden. De regeeringscrisis ontstond door een verschil van meening tus- schen den Catalaanschen minister van arbeid Ayguade en den Baskischen minister der republiek Irujo eenerzijds en de andere leden van het kabinet anderzijds over de decreten tot regle- menteeering van de oorlogsindustrie en het justitieel beheer. In den loop van den nacht is een nieuwe regeering gevormd onder lei ding van minister-president Negrin. Ayguada en Irujo zijn afgetreden en vervangen door Regas, lid van de Ca- talaansche Socialistische Partij en Thomas Bilbao Hispitalet, minister zonder portefeuille, lid van de Spaan sche Socialistische Partij. Tot nu toe was Hospitaiet Spaansch consul te Per- pignan. Nadat de hervorming van het kabinet tot stand was gekomen, is een nota gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de regeering nog maals verzekert, dat zij de persoonlijkheid en de rechten van de autonome gebieden zal eer biedigen. Zij is verheugd, dat de Catalanen en Basken in de nieuwe regeering vertegen woordigd blijven, „waardoor de regeering haar karakter van nationale vereeniging handhaaft; de regeering wil de onafhankelijkheid en het voortbestaan van Spanje handhaven." In een officieel communiqué wordt verder medegedeeld, dat de regeering van de ver schillende partijen brieven heeft ontvangen, waarin zij hun aanhankelijkheid aan de re geering betuigen. Leider der Slowaaksche autonomisten. Mgr. Andreus Hlinka, de leider der Slowaaksche autonomisten in Tsjecho Slowakije, die reeds eenigen tijd ziek ivas, is Dinsdagavond op 74-jarigen leeftijd te Ruzomberok overleden. Wijlen mgr. Hlinka. De geneesheeren, die mgr. Hlinka behan delden, hadden kort voordat de' dood intrad een communiqué van den volgenden inhoud uitgegeven: „Vanmiddag is de gezondheidstoestand van mgr. Hlinka ernstig achteruitgegaan. De hart slag is minder gewoi'den. De polsslag is niet meer waar te nemen, er hebben zich compli caties met het hart en de longen voorgedaan. De ademhaling gaat moeilijk. De zieke heeft opnieuw het bewustzijn verloren." Dr. Jakschin had des morgens reeds ver klaard, dat geen hoop op herstel meer be stond. De zieke ijlde toen, niemand werd bij hem toegelaten. Andreus Hlinka werd in 1864 geboren. In 1389 werd hij tot priester gewijd. Als leider der Slowaaksche katholieken speelde hij een belangrijke rol in het politieke leven De Hon- gaarsche regeering heeft hem indertijd ge vangen gezet wegens nationalistische propa ganda. Hij streed voor autonomie van Slowa kije, doch was tegen de campagne van Lord Rotliermere voor een herziening van het ver drag van Trianon. Hlinka was lid van het Huis van Afgevaardigden en president van de Lu- dova Baka. Voorts was hij directeur van de „Slowak", een te Bratislava (Pressburg) ver schijnend dagblad. Hij was voorzitter van de Slowaaksche Parlementaire Club. rector van de parochie Ruzomberok en protonotarius apostollcus (A.IP.) DE HERTOG EX DE HERTOGIN VAN KENT IN ITALIë. De hertog en de hertogin van Kent zijn in Napels aangekomen. Zij werden door den kroonprins ontvangen, die de Engelsche gas ten vergezeld op een uitstapje op den Vesu- Bismarck als propagandist voor de „Mare Nostrum". Italiaansch blad publiceert een brief van 1SG8. Onder den titel ,De Middellandsche Zee de zee van Italië" publiceert aldus meldt Ste- fani het Italiaansche blad „Tribuna" een nog niet uitgegeven brief, in 1868 door Bis marck gezonden aan den Duitschen ambas sadeur te Florence, die het schrijven moest overhandigen aan den Italiaanschen Pa triot Guiseppe Mazzini. Het blad schrijft, dat deze brief Italië den voorrang in de Middellandsche Zee toekent, dien door het fas cisme wordt geëischt en dat het schrijven op het oogenblik van groot belang is, zoodat publicatie gewenscht is. In den brief wordt gezegd, dat Frankrijk en Italië in de Mid dellandsche Zee altijd rivalen zullen zijn. Frankrijk benijdt Italië zijn mooie kust en zijn vele goede havens en Italië mag niet toestaan dat Frankrijk meester in de Middel landsche Zee wordt. Het keizerrijk aan de Middellandsche Zee, aldus het document, moet de voortdurende gedachte' van Italië zijn. Tachtig dooden, tweehonderd gewonden. Volgens officieele berichten uit Hankau hebben zes-en-vijftig Japan sche vliegtuigen Dinsdagmiddag Han kau, Woetsjang en Hanjang gebom bardeerd, Tachtig personen werden gedood, tweehonderd gewond, vius. Spaansche vliegtuigen passeerden de Fransche grens. Na waarschuwingsschoten der Fransche batterijen teruggekeerd. Havas meldt uit Perpignan, 16 Aug.: Van morgen om 10 uur vlogen vier vliegtuigen de: Spaansche regeering over de Fransche grens nabij Bourg Madame. Onmiddellijk openden de luehtafweerbatterijen te Manuja het vuur. Zij losten vijf waarschuwingsschoten, waarop de toestellen terstond terugkeerden. Lindbergh arriveert vandaag te Moskou. Tegenwoordig bij de demonstraties van de Russische luchtmacht. MOSKOU, 16 Augustus. De Russische omroep maakte vandaag bekend, dat de Amerikaansche Oceaanvlieger Lindbergh met zijn echtge- noote morgenmiddag te vier uur per vliegtuig te Moskou zal aankomen. De beide Amerikaan sche gasten zullen als toeristen een bezoek brengen aan de Sovjet Unie en aanwezig zijn bij de groote parade van het Russische lucht- wapen op het Toesjinovliegveld bij Moskou. Deze parade is het grootste Russische lucht vaarteven ement en ieder jaar komen er dui zenden toeschouwers. Het hoogtepunt der de monstraties die hoofdzakelijk 'een militair karakter hebben is de massale 'daling der infanterie per parachute en het omlaagwer- pen van mitrailleurs en ander oorlogsmateriaal eveneens per parachute. Het echtpaar Lind bergh zal eenige dagen te Moskou blijven om dan eenige vluchten over Ru^-rod te maken. (United Press.) Manoeuvres in Duitschland in voorbereiding. Reeds een millioen man in de legerkampen aanwezig. BERLIJN, 16 Augustus. Het aantal sol daten, dat naar de oefenkampen stroomt, neemt nog steeds toe. Vandaag waren het reeds ongeveer een millioen man. De eerste dagen zullen gebruikt worden voor aanvul lende oefeningen om de troepen geschikt te maken voor de komende manoeuvres. Buiten de oefenkampen en garnizoenen is echter nog niet veel te zien van de „oorlogsoefeningen". In de kampen zelf neemt de activiteit echter nog steeds toe. Een groot gedeelte der oefe ningen van dit jaar zal streng geheim wor den gehouden, vooral wat de nieuwe reserve divisies betreft. Zoo zijn bijv. geen gegevens verkrijgbaar over het werkelijke aantal op te roepen reservisten en het aantal te vormen divisies en de uitrusting der reserve-afdee- lingen. Enkele militaire deskundigen nemen aan, dat tijdens de laatste twee jaren uit de geregeld opgeroepen divisies vierendertig nieuwe mitrailleurdivisies en achttien nieuwe divisies zwaar geschut werden gevormd, waar door de overdracht van een groote hoeveel heid oud geschut aan de nieuwe reservedi visies mogelijk werd gemaakt. De militaire waarnemers merken verder op, dat dit jaar voor het eerst reserves en uitrusting in vol doende mate ter beschikking staan. In tegenstelling tot de verklaring van het departement van oorlog, dat de thans onder dienst zijnde geregelde lichtingen, zooals ge bruikelijk onmiddellijk na de beëindiging der manoeuvres huiswaarts mogen trekken, ne men buitenlandsche kringen aan. dat deze lichtingen, die reeds de tweejarige dienst plicht hebben volbracht, onder de wapenen zullen worden gehouden, totdat de internatio nale situatie gekalmeerd zal zijn, uiterlijk tot de maand November (United Press). Protestanten in Italië krijgen een waarschuwing. Regime Fascista laakt hun belangstelling voor de rede van den Paus. Het Italiaansche blad Regime Fascista zet den strijd tegen allen, die het niet eens zijn met het rasbeginsel en het anti-semitisme, voort. Thans keert het blad zich tegen de Pro testanten, die veel belangstelling hadden voor de rede van Z.H. den Paus, waarin deze de nieuwe leer veroordeelt. Het evangelische or gaan La Luce zoo schrijft de Regime Fascista, heeft dezer dagen heete tranen vergoten over de zonen Israëls. aan wie de menschheid alles dankt. Ook de" Italiaansche Protestanten wa ren geroerd door de woorden van den Paus en ook zij verklaarden tegen de rassenleer te zijn. Nu de Protestanten hun meening in deze zaak bekend hebben gemaakt, zal men ze nauwkeurig in het oog moeten houden. Mexicaansche bandieten houden trein aan. Zes en twintig arbeiders neergeschoten. MEXICO. 16 Augustus (Havas). Zaterdag ochtend is een trein, waarmede dertig arbei ders aan den Chapparo-spoorweg in den staat Michoacan naar hun werk werden gebracht, door een gewapende bende aangevallen De trein werd tot staan gebracht en de aanval lers schoten 26 arbeiders, die lid waren van een bepaalden vakbond, neer. De overigen werden vrijgelaten. Men veronderstelt, dat de bandieten waren gehuurd door een concurreerende vakvereeni- ging. Duitscli schip tengevolge van botsing gezonken. 150 Chineezen verdronken. SJANGHAI, 16 Augustus. (D.N.B.) Tenge volge van een botsing met het Britsche schip ..Tangwell" op de Hoangho is vanochtend het tweeduizend ton metende Duitsche schip „Hansa" gezonken De kapitein en het groot ste deel van de bemanning en de Chineesche passagiers zijn door de .Tangwell" aan boord genomen. Naar nader wordt gemeld, zijn bij het ver gaan van het Duitsche schip „Hansa" hon derdvijftig Chineesche passagiers verdronken. Alleen de kapitein en dertien Chineezen zijn red. Verder wordt gemeld, dat de Britsche ka nonneerboot „Scarab" tijdelijk de „Victoria" heeft verlaten om deel te nemen aan het red dingswerk. Divisie van generaal Franco vernietigd? Na vier dagen strijd aan het front van Gandesa. Naar Reuter uit Barcelona meldt, deelt, de generale staf van het Spaansche regeerings- leger mede. dat de vierde Navarreesche di visie der opstandelingen vernietigd is in de bergen van Pandols, ten zuiden van Gan desa, na een strijd, die vier dagen heeft ge duurd. De overlevenden der divisie zijn uit de frontlinie teruggetrokken om gereorganiseerd te worden. Vier arbeiders bevinden zich nog in de Feldfundmijn. Redding uitgesloten geacht. Het is den reddingsmanschappen mogen ge lukken verscheidene der mijnwerkers, die na het ongeluk in de Feldfundmijn in Saksen van de buitenwereld waren afgesloten, in vei ligheid te brengen. Ofschoon de reddingspo gingen nog worden voortgezet schijnt het onmogelijk de vier arbeiders, die zich thans nog in de mijn bevinden, te redden. Zij moe ten als verloren beschouwd worden. Duizenden patiënten. Onder de Japansche troepen aan de Jangtse heerschen cholera en malaria, tengevolge waarvan de operaties tegen Hankau belemmerd zouden kunnen worden, aldus een Reuterbericht uit Sjanghai. Een tot oordeelen bevoegde persoon lijkheid, die juist uit Kioekiang is teruggekeerd, schat het aantal Japan sche militairen, dat ziek is op 5000. Volgens een andere schatting van welingelichte zijde zouden in geheel China 25000 man Japansche troepen lijdende zijn aan cholera en malaria. Ook te Nansjang is cholera uitgebro ken. De Chineesche autoriteiten hebben zooveel mogelijk voorzorgen genomen. Ooslenrijksche rechters ontslagen. Omdat zij nationaal-socilalisten te streng hadden bestraft. WEEfNiEN, 16 Augustus. (Reuter) Vijf Oostenrijksche rechters zijn ontslagen, omdat zij tijdens het bewind van Schuschnigg te strenge straffen hebben uitgesproken over nationaal-socialisten. Zij vullen geen pensioen genieten. Alle vijf waren deze rechters werk zaam in Stiermarken en Karinthie. Verder wordt gemeld, dat aan de presiden ten van de verschillende gerechtshoven een vertrouwelijke mededeeling is gedaan, waarin de macht van de Gestapo uiteen wordt gezet. Hieruit blijkt, dat de Gestapo arrestaties kan verrichten zonder gerechtelijk vonnis. Personen, die voor een gewoon misdrijf door de Gestapo zijn gearresteerd, mogen niet zon der toestemming van de Gestapo uit de hech tenis worden ontslagen, zelfs wanneer zij on schuldig worden bevonden door den rechter. Alléén de Gestapo heeft het recht over het lot van deze menschen te beslissen. Ook wordt gezegd, dat de Gestapo zijn ge vangenen kan onderbrengen in de gewone ge vangenissen. De mededeeling is onderteekend door der. Oostenrijkschen minister van Justitie, Iluber als vertegenwoordiger van den rijksminister van Justitie. Mijn onder Madrileensche Universiteitsstad ontploft. Er zouden talrijke slachtoffers onder de bezettingstroepen zijn. MADRID, 16 Augustus. De geheèle stad schudde vanmorgen, toen een door de regeeringstroepen aange brachte mijn onder een gebouw der universiteitsstad tot ontploffing kwam. Men gelooft, dat bij de ontploffing talrijke dooden en gewonden zijn ge vallen onder de rechtsche bezettings troepen. (Reuter). Duitsche versterkingswerken langs de Tsjechische grens. Tal van dorpen zullen verdwijnen. Een dertigtal dorpen ten noorden van Wee- nen bij de Tsjecho-Slowaaksche grens ge legen, is, naar Havas uit Weenen verneemt, opgeruimd. Er worden thans versterkingswerken aan gelegd. De bewoners dezer dorpen zijn overgeplaatst naar Burgenland, waar een groot landgoed van graaf Esterhazy is verkaveld. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Wat was dat nou voor een rare sinjeur? vroeg Snorretje, toen ze den kabouter verlaten hadden Die draaide alles om, wat hij zei en verbeterde het dadelijk daarop! lachte Dickie. Snapte je dat dan niet? Nee, ik verstond hem niet eens! grinnikte Snorretje. Alles om draaien! Ik ga het ook eens probeeren! Het lijkt me wel leuk! Ik zou maar oppassen, want vroeg of laat zeg je iets geks en dan schaam je je! bromde Dickie, terwijl hij snel voortliep. Ik moet zeggen, dat het een heel eind om is, wat we nu geloopen hebben Niets van aantrekken. zei Snorretje. We hebben tijd genoeg. Nou, tijd genoeg, tijd genoeg, bromde Dickie. Dat is wel heel mooi. maar natuurlijk wordt oom Mopperniet weer ongerust en dan komt Thijs ons natuurlijk zoeken. Niets erg voor Thijs, zei Snorretje. Het kan hem geen kwaad doen. een eindje loopen. Anders wordt hij leel te vui, ik zeg veel te lui! De twee vrienden schaterden het uit. En op het plaatje zien jullie wel. dat ze bij het meer zijn aangekomen. Laten we die roeiboot maar weer nemen, stelde Snorretje voor. Dickie vond het natuurlijk best. Dan maar weer mot torgen, ik zeg tot morgen, kinderen! Chef van de Fransche luchtmacht in Duitschland. Generaal Vuillemin gisteren te Berlijn aangekomen. Generaal Vuillemin. De chef van den gcneralen staf van de Fransche luchtstrijdkrachten, generaal Vuille min, is voor zijn aangekondigd bezoek aan Duitschland, gisteren op het Berlijnsche vlieg veld Staaken, aangekomen. Op het vliegveld werd de generaal verwel komt door den Franschen ambassadeur, den Franschen luchtvaartattaché en den Fran schen militairen attaché, terwijl van Duitsche zijde namens den rijksminister van luchtvaart, Goering, verschenenen was de generaal der luchtvaart Milch, luitenant-generaal Stumpf en verscheidene andere hooge officieren. Na de begroeting inspecteerde generaal Vuillemin de eerecompagnie, waarna hem in het Casino een déjeuner werd aangeboden, Des avonds bezichtigde hij Berlijn en om streken, waarna hij aanzat aan een maaltijd, die te zijner eere werd gegeven door den Franschen luchtvaart attaché. Vandaag zal generaal Vuillemin het jacht- eskader Richthofen in Döberitz bezoeken en vervolgens de vliegtuigfabrieken te Leipzig be zichtigen. Des avonds wordt een receptie ge houden in het „Huis der Vliegers". Ontploffing op een Amerikaansche duikboot. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld uit Honoloeloe bericht te hebben ontvangen, dat zich aan boord van de duikboot Nautilus een ontploffing heeft voor gedaan, waarbij vijf personen werden ge wond. DONDERDAG 18 AUGUSTUS. HILVERSUM I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. 12.00 Alfredo Spezialettl's ensemble. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Secco Gitano's. 1.15 Vervolg van 12.00. 2.00 Declamatie. 2.20 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Or gel en viool. 7.30 Het Wiener Maxim-kwartet. 8.00 Berichten A,N.P. Mededeelingen. 8.15 Kovacs Lajos' orkest, mmv. soliste. 9.15 In leiding volgende uitzending. 9.30 Uit Salzburg: 3de acte opera „Falstaff". 10.15 Gramofoon muziek. 11.00 Berichten ANP, hierna Bert van Dinteren's ensemble. 11.3512.00 The Jolly Britanneders. HILVERSUM II, 301,5 en 415.5 M. 8.00 -9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gram. muziek (om 8.15 Berich ten) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoon muziek. 2.30 Trioconcert. In de pauze: gram. muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. muziek, ziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang en piano. In de pauze: Gramofoonmuziek. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Vervolg concert, 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SQS- beriehten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie Christelijke Werkmansbond en het platteland. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Kamerorkest Ars nova et antiqua". In de pauze: Gramofoonmuziek. 11.25 Gramo foonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. DROIIlCH 1500 M. 11.25 Cello en piano. 12.05 Het BBC Northern Ireland Orkest. 1.00 Pianovoordracht. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Leonardi's Weensch or kest 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Philipp Mar- tell's orkest. 3.35 Stedelijk Orkest Bourne mouth mmv. solist. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.40 Kantrovitch's orkest. 6.20 Berich ten. 6.45 Kamermuziek. 7.20 Michaeloff en zijn orkest. 7.56 Radiotooneel. 8.20 Operette „The three-cornered hat", 9.35 Radiotooneel. 10.00 Berichten. 10.25 Causerie over luchtbe scherming. 10.40 Het BBC-orkest. 11.30 O. Rabin en zijn band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 M. 8.10, 9.00 en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.35 Giardino-orkest. 2.35 en 3.05 Gramofoonmu ziek. 5.20 Radiotoneel. 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.50 —11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Omroeporkest. 12.20 Omroeporkest en solist. 2.30 Omroepsex- tet en solisten. 3.20 Boerenkapel en solisten. *.20 Omroep-Amusementsorkest. 6.20 H. Fröh- lich's orkest en solisten. 7.20 Uit Salzburg: Opera „Falstaff". 11.00 en 12.203.20 Omroep- kleinorkest en solist. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Max Alexys' orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Koninklijke Har monie „Apollon" 9.20 Symphonieconcert. 11.00 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep- kleinorkest. 1.502.20 Grammuz. 5.20 Muzikale Causerie (met gramofoonmuziek'. 6.35 Het Omroepsalonorkest. 7.35 en 8.20 Gramofoon muziek. 9.0C Reportage. 9.20 Symphonieconcert. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCIILANSENDER 1571 M. 8.35 Bont programma. 10.27 Berichten. 10.40 —11.00 Sportreportage. 11.05 Berichten. 11.20 Frankforter Omroepkleinorkest en solist. 12.20 2.20 Het Nedersaksen-orkest en solisten (Van 1.15—1.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6