IAAT/TE BERICHTEN J Verbetering van den Toeristensteiger dringend noodzakelijk. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 193S HAAREEM'S DAGBEA'D 6 Letland komt arbeiders tekort. RIGA, 17 Augustus (Reuter.) Alle staats- en gemeenteambtenaren in Letland, die zelf land bezitten af familieleden willen helpen bij het binnenhalen van de oogst, krij gen extra vacantie, aangezien er een tekort aan werkkrachten is. Letland kent geen werk loosheid en ieder jaar komen duizenden land arbeiders uit Polen en Lithauen in den zomer naar Letland om op het land te werken. De „Victoria" weer in Engelsche handen. SJANGHAI, 17 Augutus (Reuter). Na aankomst van den Japanschen torpedojager is vanochtend de Engelsche vlag weer gehe- schen op de Britsche sleepboot „Victoria" welke door de Japanners in beslag was geno men. De Japansche vlag is omlaag gehaald en de Japansche wacht heeft het schip verlaten. Lugubere vondsten in Cleveland. Lichamen van twee vermoorde vrouwen gevonden. CLEVELAND. 17 Augustus (Havas) On der een blok beton in het veld heeft de politie het lijk van een vrouw gevonden. De politie veronderstelt, dat dit het stoffelijk overschot is van het elfde slachtoffer van een zelfden moordenaar, die sedert eenige jaren zijn luguber bedrijf uitoefent. In hetzelfde veld. waar het verminkte lijk van een vrouw is gevonden, heeft de politie nog een stoffelijk overschot van een vrouw gevonden. Dit slachtoffer was eerder ver moord dan het andere, dat ongeveer drie weken geleden moet zijn gedood. Franco's zwarte lijst. Zij telt meer dan een millioen namen. SARAGOSSA, 17 Aug. (Reuter)De zwar te lijst van Franco telt meer dan een millioen namen. Men is begonnen met het aanleggen van de lijst bij het begin van den burgeroor log en naar verluidt behelst de lijst bijzonder heden over de meeste vooraanstaande perso nen aan de regeeringszijde. Alle bekende mis daden, moorden, diefstallen, geweldplegingen zijn erin opgeteekend, met zoo mogelijk de identiteit van den dader. Een belangrijke bron van inlichtingen zijn de documenten, welke in beslag genomen worden tijdens het oprukken, ook de kranten uit het door de regeeringstroepen bezette ge bied leveren veel materiaal en ook gevange nen en vluchtelingen verstrekken dikwijls waardevolle inlichtingen. De zwarte lijst wordt geregeld gebruikt wan neer gevangenen zijn gemaakt en voor het zuiveren van nieuw veroverd gebied. Jongeman in zwembad verdronken Gisteren was de 24-jarige H. van der Veen •te Winschoten in het gemeentelijk zwembad gaan zwemmen. Tegen den middag vond men zijn kleeren aan den kant van het bad liggen. Men vermoedde, dat den jongeman een on geluk was overkomen en ging dreggen. Daar dit geen resultaat opleverde maakte men gebruik van een treknet. In den namid dag is hiermede het lijk uit het bassin opge haald. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Op de internationale wisselmarkt is de prijs beweging van den Amerikaanschen dollar ten opzichte van het pond sterling ten gunste van het Britsche devies gekeerd, en te Londen werden Amerikaansche dollars hedenmorgen ingezet op 88.18. terwijl later werd gehandeld tegen 88.31. Deze verandering is echter met van dien aard. dat die op de Amsterdamsche wisselmarkt op kenmerkende wijze tot uitdruk king zou kunnen komen in de koersen van genoemde deviezen en trouwens legde de gul den op zichzelf internationaal een vaste hou ding aan den dag, hetgeen dus ook niet ge heel zonder uitwerking kon blijven. Te Amster dam werden de Britsche ponden ingezet op omstreeks 8.93a. en het Nederlandsche Egali satiefonds was bereid dezen prijs te betalen, doch daar ook in de open markt hetzelfde werd geboden, kreeg het fonds voor zoover te zien was. weinig of geen materiaal toegewezen. Het pond bewoog zich nadien voornamelijk tusschen 8.93'i> en 8.93 5 8. De Amerikaansche dollars golden 1.83 a 1 83 1:16. Hoewel de stem ming voor Fransche francs iets vriendelijker was geworden, was de prijs voor het contante devies vrijwel onveranderd en voornamelijk werd gehandeld tegen prijzen varieerende van 4.99 tot 4.99VL Het disagio voor termijnfrancs gaf echter een weerspiegeling van de eenigszins verbeterde tendens, en was aan het inkrim pen. De prijs voor francs op 1 maand bedroeg circa 8 cent, en voor 3 maanden circa 19V2 cent. Belga's waren 30.79 a 30.83 met een disagio voor termijnbelga's van circa 13 cents voor 1 maand en circa 67 cents voor 3 maan den. Zwitsersche francs golden 41.92 a 41.96, Duitsche marken omstreeks 73.40. De Scandi navische deviezen waren nagenoeg onveran derd. De handel op de niet-officieele vroegbeurs was onbeteekenend. De Amerikaansche fond sen waren in aansluiting op Wallstreet iets hooger. doch slechts sporadisch werden transacties afgesloten. Voor de locale aandee- len waren meerendeels slechts advieskoersen beschikbaar, welke echter op een prijshou dende stemming wezen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.93 9/16 Berlijn 73.42 1/2 Parijs 4.99 3/8 Brussel 30.81 Zwitserland 41.94 New York 1.83 12.— uur Londen 8.93 9/16 Berlijn 73.40 Parijs 4.99 3/8 Brussel 30.81 Zwitserland 41.94 Kopenhagen 39.93 Stockholm 46.10 Oslo 44.95 New York 1.83 Praag 6.33 Italië: a. vrije lire 9.70, b. reislire 8.60, c. bankpapier 7.95. Het beele gezin vliegt. Op een der eerstvolgende dagen heeft een gezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, passage ge boekt op het K.L.M.-vliegtuig dat het traject HaamstedeRotterdam vliegt. Door de K.L.M. is voor deze vlucht een stewardes ingedeeld die zich ge durende de reis met de zorg voor de jongste kinderen zal belasten. Straatmuzikant trachtte de huur op te balen. Kordate Amsterdammer was hem te slim af. „Goeden morgen mevrouw, ik ben de nieuwe opzichter en ik kom de huur halen". Met deze woorden begon het gesprek tusschen een net- ui tziend persoon en een bewoonster in de Saf fierstraat te Amsterdam, nadat eerstgenoem de had aangebeld en de bewoonster de voor deur had geopend. Maar de bewoonster vertrouwde den nieuwen opzichter niet. „Alles goed en wel", zeide zij tegen den nieuwen opzichter in spe, „maar laat mij nu eerst eens zien, dat u gewettigd bent de huur op te halen". De man glimlachte een beetje om zooveel wantrouwen. Maar omdat hij in gebreke bleef zich te legitimeeren, kreeg hij het geld niet. De deur klapte weer dicht en de man wan delde verder. De bewoonster wilde wel eens meer van het zaakje weten en dus belde ze de politie op. Er kwamen eenige agenten en in gezelschap van de bewoonster gingen zij den nieuwen opzichter zoeken. Hij zou zich nog wel in de buurt bevinden. Zijn baas had in de omge ving immers nog meer huizen. Eenige straten verder kwamen zij hem tegen. De agenten spraken den man aan. Toen bleek al heel spoedig dat hij geen op zichter was, maar een straatmuzikant, die zich voor huurophaler had uitgemaakt om op deze wijze zijn inkomsten te vermeerderen. Dank zij het wantrouwen en het doortas tende optreden van de bewoonster ging deze vlieger niet op. Wegens poging tot oplichting is de 48- jarige man in het bureau Pieter Aertzstraat te Amsterdam opgesloten. VERTREK JULIANADOK UITGESTELD. Het Julia nadok van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij is ook vanmorgen dooi de slechte weersomstandigheden nog niet ver trokken. Wanneer de weersomstandigheden verbeterd zijn ligt het in debedoeling morgen ochtend om 6 uur te vertrekken. DE WEDSTRIJD OM DEN Dr. W. E. MERENS-BEKER. De datum voor den wedstrijd om den Dr. W. E. Merens-beker is nu definitief vastge steld op Zondag 11' September a.s. De plaats van den wedstrijd is, als steeds, zweminrich ting Houtvaart. Alleen gediplomeerde leden der H. R. B. mogen deelnemen. EXAMENS. Engelsch L. O. Geslaagd voor het examen acte Engelsch L. O. de heer T. J. Termeer, Haarlem. Fransch L. O. Geslaagd voor acte examen Fransch L.O. mej. K. E. v. d. Velden. Santpoort. Bij de op 22 Juni, 13 en 16 Juli resp. te Utrecht, Amsterdam en Den Haag gehouden examens der Federatie voor Stenografie ..Groote" slaagden de volgende candidaten: Machineschrijven: mej. F. Drijver. Stenografie Nederlandsch 130: de dames: S. A. Koebrugge, H. T. Ott, M. C. P. Vellekoop, H. M. Castelein, M. B. Bouckaert, T. A. v. d. Hoeff, E. G. v. Walen. J. J. P. Smits, A. J. Veltkamp. en F. Drijver en de heeren R. Bal der en B. Lammers. Bij de in Juni jl. gehouden examens der „Vereeniging van Leeraren" slaagden voor Handelscorrespondentie Duitsch de heer A M Bos. voor Boekhouden en Handelsrekenen de heer J. Th. Snellens. Bij de in Juni jl. gehouden examens van ,L. I. T. E. H." slaagde voor Handelscorres pondentie Duitsch mej. A. Nauta. Bij de in Juni jl. gehouden examens van ..Mercurius" slaagden voor Handelscorrespon dentie Duitsch mej. M. Bossen en de heer P. A. Bos, voor Handelscorrespondentie Engelsch mej. A. Suerink. (Allen leerlingen van het Handelsinstituut „Baltussen", Jansweg, alhier). Handenarbeid. Haarlem, 15 en 16 Augustus. Geëxami neerd 8 vrl. en 1 mnl. candidaat Geslaagd de dames: L. Broekhuysen. Am sterdam, D. Capel idem, A. M. Coene idem C. M. Ernsting. Beemster, W. de Jager. Amers foort, J. H. J. Kroes, Amsterdam. J. v. d. Veen, Utrecht; de heer E. Beertema .Amster dam. Deze examens zijn thans geëindigd. In totaal zijn geëxamineerd 39 mnl. en 89 vrl. candidaten. Geslaagd zijn 27 mnl. en 74 vrl. candida ten. KINDERSPELEN. Donderdag 18 Augustus worden op het open terrein, gelegen in de Neptunusstraat bij het pleintje, kinderspelen georganiseerd, o.a. zak- loopene koekhappen. prijsknippen enz. Kinderen van 6 tot 12 jaar kunnen zich voor deelneming nog opgeven: Overton- straat 37. JOODSCH POLITIEMAN TERECHTGESTELD. JERUSALEM. 16 Augustus (Reuter). Hedenochtend is in de gevangenis te Acre de vroegere Joodsche politieman Mordechai Schwartz door middel van den strop terecht gesteld. Hij was ter dood veroordeeld omdat hij in September van het vorig jaar een Ara bisch politieman had vermoord. De pogingen om gratie voor hem te krijgen zijn vruchteloos gebleven. Bij de terechtstelling van vandaag hebben zich niet de tooneelen afgespeeld, welke te zien waren bij de terechtstelling van Ben Jozef op 29 Juni j.l. Schwartz had zelf verzocht van zijn executie geen politieke betooging te ma ken, aangezien zijn misdaad, volgens zijn eigen woorden, te wijten was aan zijn eigen verkeerd oordeel. Vanochtend vroeg zijn te Haifa de negen slachtoffers van gisteren ter aarde besteld. De kisten waren gedekt met de Zionistische vlag. Een groote menigte woonde de begrafenis bij In het gevecht tusschen bandieten en soldaten zijn negen bandieten gedood en een gewond. VOOR DEN- -KANTONRECHTER Zes borrels en twee whiskeys gedronken. En daarna aan het stuur van een auto plaatsgenomen. De vertegenwoordiger van een maatschap pij in Den Haag had op 8 Juli j.l. deelgenomen aan een afscheidsfuif van een collega te Amsterdam en had daarbij veel meer alcohol tot zich genomen, dan goed voor hem was. Dat bleek toen hij 's avonds per auto naar zijn woning in Heemstede wilde gaan. Hij was zoo onbekwaam om de auto te besturen, dat hij in Amsterdam een seinlichtpaaltje omver reed, waardoor zijn wagen aan de linkerzijde ernstig beschadigd werd. Toch reed hij nog door, maar deed dit zóó onverantwoordelijk, dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Aldus vernamen we uit de dagvaarding van den Ambtenaar van het O.M. bij het Kan tongerecht, waar het fuifnummer zich heden morgen te verantwoorden had. Hij bekende grif. Ook dat hij zes borrels en twee whiskeys had gedronken. „Hebt u misschien ook nog wijn of wat anders gedronken?", vroeg de Kantonrechter. De verdachte antwoordde met nadruk, dat het .slechts" bij die acht glaasjes gebleven was! „Enfin", zei de Kantonrechter, „u hebt in ieder geval zóóveel gebruikt, dat u een on betrouwbaar rijder was; uw waarnemings vermogen werd verminderd. En de gevolgen zijn niet uitgebleven. Dat blijkt uit het omverrijden van het seinlichtpaaltje". Een getuige legde bezwarende verklaringen af. Hij zat dien avond met zijn vrouw in een auto en reed over de Amsterdamschevaart. Hij passeerde de auto van verdachte, die zeer slingerend over den weg reed. Getuige had een politieagent verzocht, in zijn auto plaats te nemen, waarna het gelukte, verdachte bij de Anthoniestraat te doen stoppen. Kantonrechter: „Wat was uw indruk van verdachte?" Getuige: „Hij reed zeer gevaarlijk". Kantonrechter: „Zat hij alleen in zijn auto?" Getuige: „Ja". Dit antwoordde hij ook op de vragen van den Kantonrechter: „Rook verdachte naar sterken drank? Sprak hij aarzelend en was hij onvast ter been?" De Ambtenaar van het O.M. noemde het een ernstige overtreding, waarvoor geen geld boete. maar hechtenisstraf geëischt moet worden. „Nu is het mij bekend", zei de Ambtenaar, „dat hechtenisstraf voor dezen verdachte ernstige gevolgen zou hebben. Toch mag ik geen onderscheid maken". Spreker eischte daarom een hechtenisstraf van zeven dagen en ontneming van de bevoegdheid om een auto te besturen voor den tijd van* een jaar. De verdediger, mr. Julius Hoog, pleitte cle mentie. Hij merkte op, dat verdachte na de overtreding een zeer correcte houding heeft aangenomen. „Hij heeft onmiddellijk de schade van 115 voor het seinlichtpaaltje wel wat erg veel voor zoo'n klein paaltje, zei pleiter betaald en hij waarschuwde ook dadelijk de directie van zijn maatschappij. Ook de belangrijke schade aan de auto, die aan zijn maatschappij toebehoorde, heeft hij ver goed. Dat was een bedrag van ongeveer 300. Daarom is verdachte al zwaar gestraft. Maar dit is nog niet alles. Door het voorgevallene heeft de directie van de maatschappij aan de vertegenwoordigers een circulaire doen over handigen, waarbij het hun verboden wordt, na diensttijd van de auto's gebruik te maken. Verdachte moet nu van en naar huis per trein reizen. Bovendien is aan de vertegenwoordigers verboden, als zij in diensttijd per auto rijden, alcohol te drinken. Vrees voor herhaling be staat dus niet. Wanneer nu aan verdachte de bevoegheid om te rijden wordt ontnomen, zal dit voor hem fatale gevolgen hebben, want dan wordt hij onmiddellijk ontslagen. Ik ver zoek u dus, aan verdachte zulk een straf op te leggen, dat hij in zijn functie gehandhaafd kan blijven, want voor iemand op dien leeftijd, die een gezin heeft te onderhouden, zal het heel moeilijk vallen, een andere betrekking te vinden. Hij zou dus bij den steun terecht moe ten komen. En zulk een straf zou toch te zwaar zijn voor iemand, die al achttien jaar auto rijdt en die in al die jaren nog nimmer een ongeluk heeft veroorzaakt. Hechtenisstraf zou hij eventueel in zijn vacantie kunnen uitzit ten". Pleiter vroeg tenslotte met nadruk, aan verdachte een voorwaardelijke straf op te leggen. De Kantonrechter deed onmiddellijk uit spraak. Hij was het, wat den ernst van de overtreding betreft, met den Ambtenaar eens, maar spreker wilde rekening met alle feiten houden, daarom wilde hij aan verdachte de bevoegdheid, om met een auto te rijden, niet ontnemen. Hij veroordeelde hem tot een week hechtenisstraf. met de bepaling, dat hij die in zijn vacantie mag ondergaan. MARKTBERICHT. Bodegraven 16 Aug. Aangevoerd 276 partijen Goudsche kaas, met rijksmerk, totaal 16920 stuks, wegende 152.280 K.G. Prijs met R.M., le soort f 23f 25, 2e soort f 21f 22.50. Zwaardere tot f 25.50 Handel: matig. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 17 Augustus. Ondertrouwd 17 Augustus: J. Hagen en B. de Vries; J. H. ter Horst en M. Th. Meijer; A. N. Verschure en C. Bergman. Getrouwd 17 Augustus: J. C. Bouwhuijaen en A. Kauer; C. B. J. Nieuwenhuis en W. A. van Schooten; N. J. J. Westerhoven en M. C. van der Drift; F. Kottman en A. S. M. van Soest; A. Th. van Bezu en P. J. de Vink; C. de Haas en A. KraaijenoordB. A. C. Terhoeven en Z. Jansen; W. van Kampen en Bussink; W. Oudolf en M. M. van Niekerk; A. Bronkhorst en A. van Kampen; F. J. Donkerlo en J. C. M. van den Berg; H. J. den Otter en W. K. de Looze; J. de Vries en M. H. Selder; B. J. Leeuwerke en C. C. Keij; J. A. Boeser en J. Boogaard; W. M. Langereis en W. B. Blan kensteen. Bevallen 13 Augustus: J. C. M. E. Smit— Negrijn, z.; 14 Augustus: A. Scheffelvan der Wielen, 16 Augustus: G. BeekOlde Reuver of Briel, d. Overleden 16 Augustus: F. de Haan, 75 j., Wagenweg; J. Opdam, 46 j„ M. v. Heemskerk stra ta. Waarom wordt er niet ingegrepen? Een Amsterdamsch belang en een nationaal belang. E ENIGEN tijd geleden wezen wij, in ver band met het feit, dat het Zweedsche toeristenschip Kungsholm niet aan den toeristensteiger maar bij de Noor- dersluis werd gemeerd, op de noodzakelijk heid, dat IJmuiden een goede ligplaats kreeg voor dergelijke schepen. Wij dachten daarbij in de eerste plaats aan het belang van oud-IJmuiden met zijn vele winkeliers. Voor hen is het altijd een „hard gelag" steeds zoovele toeristen hun deur voor bij te zien gaan. Vele winkeliers zien hunke rend uit naar een buitenkansje en het zou een buitenkansje geweest zijn, indien de Kungsholm niet bij de Noordersluis, maar aan den toeristensteiger was vastgelegd. Want een toeristenboot aan den toeristensteiger betee- HONKBAL. Nederland—België. A.s. Zondag in het Noordelijk Sportpark. Zondag a.s. heeft de ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende negentallen van Neder land en België plaats. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van E. D. O. en begint te half drie. Zooals men zich herinneren zal werd de wedstrijd te Antwerpen op 31 Juli jj. door Ne derland na spannenden strijd met 65 ge wonnen, nadat België ook eenige keeren had voorgestaan. De Nederlandsche negentalcommissie heeft in de samenstelling van het team geen enkele wijziging aangebracht, zoodat dit weer zal bestaan uit De Mon (Haarlëm), werper; Baas (H.H.C.), vanger; Van Heeswijk (Blauw Wit), eerste honk Schijvenaar (E. D. O.), tweede honk Wilders (Blauw Wit), korte stop; Van der Schalie (E.D.O.), derde honk; Hunik (Haar lem), links velder; Hartog (H.H.C.), midden velder en Van der Putten (E.D.O.) rechts velder. Reserves: J. Blomvliet (Ajax), W. Beumer (Ajax) en Boscher (Blauw Wit). Het Belgische elftal is op dit oogenblik nog niet bekend. Naar we vernemen zal daar de verandering tot slechts een enkele plaats beperkt blijven. Slowakije rouwt 0111 den dood van Mgr. Hlinka. RUZOMBEROK, 17 Augustus (Havas-A.N.P.) Geheel Slowakije rouwt om mgr. Hlinka; tot in de meest afgelegen dorpen in het gebergte zijn rouwvlaggen op de huizen geheschen. Vanmiddag zal het stoffelijk overschot van mgr. Hlinka naar de kerk worden gebracht. Acht „orels" zullen in hun uniformen van de Katholieke Slowaaksche jeugd de dooden- wacht bij de geopende kist houden, terwijl de bevolking voorbij de kist zal trekken om den overleden leider een laatsten groet te brengen. Zoodra de dood van mgr. Hlinka te Praag bekend werd, werd de radio-uitzending onder broken. De geheele pers wijdt lange artikelen aan den overledene. KASTEEL HARDENBROEK. Het Nationaal Centrum te Zeist deelt mede, dat het kasteel Hardenbroek te Driebergen Zondag voor het publiek is gesloten. In de week zijn de bezoekuren van 9 tot 1 en van 2 tot 6 uur. EXCURSIE NAAR DE „HOOGE VELUWE". De Coöperatie „De Eendracht" U.A. te Haarlem heeft op Donderdag 18 Augustus een autotocht naar de Hooge Veluwe geor ganiseerd om haar leden en kennissen te la ten zien al het mooie dat ons eigen land biedt. Vóór dezen tocht is een inleiding met licht beelden gehouden door den heer A. Hei kamp van de Hooge Veluwe. Door deze lezing is wel zeer duidelijk uitgekomen, dat vele Nederlanders niet. weten hoe mooi ons eigen land is. Veel van de aanwezigen hebben dit dan ook begrepen, daar morgen niet minder dan 570 menschen deelnemen aan dien tocht, welke vertrekt van het hoofdgebouw van de organiseerende vereeniging. POSTAGENTSCHAP WAGENWEG. De directeur van het Post en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het Postagentschap an nex Telegraafstation aan den Wagenweg te Haarlem op Donderdag 19 Augustus van 12.3013.30 wegens bijzondere familieomstan digheden zal zijn gesloten. DE ORANJECANTATE GECALLIG R AFEERD De tekst van de Oranjecantate, welke op 5 September a.s. in de Gem. Concertzaal wordt uitgevoerd, is thans gecalligrafeerd. Het fraaie werk zal aan H.M. de Koningin wor den toegezonden. ZANDVOORT VUURWERK UITGESTELD. Wegens de ongunstige en onzekere weers omstandigheden gaat het vuurwerk van he denavond niet door. Het is uitgesteld tot de volgende week Woensdag. SANTPOORT VEERTIG JARIG JUBILEUM Op 20 Augustus 1938 hoopt de heer*C. de Visser, Brederoodscheweg 95 te Santpoort, ver tegenwoordiger bij de N.V. Handel Mij. R. S. Stokvis en Zonen te Amsterdam, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar geleden bij de afdeeling rijwielen van genoemde firma in dienst kwam. HULPPREDIKER BIJ DE GEREF. KERK BEROEPEN. De Gereformeerde Kerk alhier heeft als hulpprediker beroepen de heer D. Wijnbeek, candidaat te Amsterdam. kent vertier in de stad en vertier in de stad beteekent verkoop. Na de Kungsholm kwam de Cuba en na de Cuba zullen er weer andere komen, die ook weer ergens in het buitentoeleidingskanaal of de Noordersluis een ligplaats toegewezen zul len krijgen. Niet alleen een IJmuidensch belang. ttETWAT al te kortzichtige menschen heb- -11- ben in hun beschouwingen over deze aan gelegenheid steeds maar weer alléén gedacht aan de neringdoenden van IJmuiden. Zeker, het hemd is nader dan de rok, maar toch dient men deze zaak van een breeder stand punt te bezien. Laten we slechts verwijzen naar de klacht die ons werd toegezonden door de Nederland sche vertegenwoordigster van de Compagnie Générale Transatlantique. Deze reederij is over den gang van zaken lang niet tevreden, hetgeen niet te verwonderen is want doordat de Cuba ergens in het buitentoeleidingskanaal werd „weggestopt" was zij genoodzaakt de Alkmaar Packet voor een vollen Zaterdag te charteren voor het naar den wal en naar boord brengen van de Fransche toeristen. Dat heeft natuurlijk een handvol geld gekost en de Compagnie Générale zal zich in het vervolg wel tweemaal bedenken, voordat zij een bezoek aan Amsterdam in haar toeris- tenreizen-programma's opneemt. Want en daar moet men wel aan denken het gold hier een bezoek aan Amsterdam en niet aan IJmuiden en daarom is de kwes tie van den wankelen toeristensteiger niet alleen een IJmuidensche kwestie, maar veel eerder een Amsterdamsche. Het gaat hier om de reputatie van de voorhaven van Amster dam en zoodoende is het evenzeer een Am sterdamsch als een IJmuidensch belang, dat er in IJmuiden een goede aanlegplaats voor toeristenschepen komt. Er zit nog meer aan vast. "O* OE leeg de toeristensteiger steeds mag ^-"-zijn, toch zit er meer aan vast dan men wel zou denken. In een onlangs in ons blad opgenomen beschouwing over de toekomst van IJmuiden als visschershaven brachten wij het onderwerp: IJmuiden-marinebasis ter sprake, zulks in verband met het feit, dat Nieuwediep niet meer tegen de gestelde eischen is opge wassen. IJmuiden is bij een eventueele decen tralisatie onzer marine de aangewezen haven om een deel van onze vloot huisvesting te ver- leenen Het zou dat, zonder dat men nieuwe havens behoefde te graven kunnen worden, indien er van de Zuidersluis tot den kop een kade werd gebouwd. Dan zou, zonder dat de weg langs de kade smaller gemaakt werd een breeder vaarwater verkregen kunnen worden, zoodat de scheepvaart door de Zuidersluis (die van een zeer geringe beteekenis is) geen hinder zou ondervinden. En deze ligplaats krijgt in de toekomst een grooter waarde, wanneer eenmaal het Spuikanaal is aange legd en er dus door de Zuidersluis niet meer gespuid behoeft te worden. Wat heeft een marinehaven voor onze de fensie van beteekenis, wanneer hoog water moet worden afgewacht om onzen kruiser in staat te stellen, zee te kiezen of de haven bin nen te loopen. En waar drie sleepbooten noo- dig zijn om dien kruiser op zijn ligplaats te brengen? Zoo is het in Nieuwediep, maar zoo is het niet in IJmuiden, waar de grootste oorlogs schepen steeds voldoende water vinden voor het in- of uitvaren. Maar waar door kort zichtigheid van een zekere groep de haven- outillage opzettelijk beneden peil wordt ge houden. De Kungsholm en de Cuba hebben ons wat geleerd. Het is een IJmuidensch en een Am sterdamsch belang, dat er maatregelen geno men worden opdat IJmuiden in de toekomst niet door de toeristenschepen voorbij gevaren wordt. Maar het is een nationaal belang, dat onze marine ten allen tijde in IJmuiden voor haar schepen een goede ligplaats kan vinden. S. B. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 17 Augustus 1938 (A.N.P.) Tarbot 102—85 ct. per K.G. Tong 200—120 ct. per K.G. Heilbot 108—100 ct. per K.G. Griet f 35—15 per 50 K.G. Middelschol f 28 per 50 K.G. Zetschol f 25.20 per 50 K.G. Kleinschol f 20—5.30 per 50 K.G. Schar f 10—4.30 per 50 K.G. Tongschar f 38—22 per 50 K.G. Poontjes f 4.102.70 per 50 K.G. Groote schelvisch f 21,5013.50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 1715 per 50 K.G. Kleinmiddelschelvisch f 1510 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 125.50 per 50 K.G. Groote gul f 10.50—5.50 per 50 K.G. Kleine gul f 6.50—2.10 per 50 K.G. Makreel f 7.70—3.90 per 50 K.G. Groot heek f 4038 per 125 K.G. Middel heek f 3331 per 125 K.G. Kleinmiddel heek f 12,509 per 50 K.G. Kleine heek f 76 per 50 K.G. Kabeljauw f 66—31 per 125 K.G. Vleet f 1,950.20 per stuk. Leng f 1,65—0.70 per stuk. BESOMMINGEN, manden. Trawlers: 500 Caroline IJM. 26f 3800 255 Clasina Luther IJM. 59f 2170 170 Neptunus IJM. 87 f 1230 235 Protinus IJM. 85f 1690 9 235 Protinus IJM. 8 f 1950 250 En Avant IJM. 8,f 1950 270 De Hoop IJM 46f 2350 185 Maria van Hattem IJM. 1f 2500 150 Horn Rif IJM. 155f 1460 305 R.O. 15f 3050 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: Witte Zee IJM 167, vangst: 200 manden di versen, 600 stuks stijve kabeljauw. Claesje RO 46, vangst: 70 manden schel visch, 130 manden braadsehelvisch, 20 man den radio, 35 manden gul en kabeljauw, 10 manden wijting. 15 manden makreel. 5 man den varia. Totaal 285 manden, benevens 120 stuks stijve kabeljauw. HARING VISSCHERIJ. IJMUIDEN. De Gorredijk ÓJM. 490 is met 31 last pekelharing in Vlaardingen aan de markt geweest. Het schip is thans hier binnen. SCHEVENINGEN. Van de haringvis- scherij kwamen heden geen schepen binnen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8