IAAT/TEJOICHTIN BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 18 'AUGUSTUS '1938 HAARDE M'S DAGBGA'D 7, Opstanden in Britsch Guyana. GEORGETOWN (Britsch Guyana), 18 Aug. Opnieuw zijn in verschillende deelen der ko lonie opstanden uitgebroken, waarvan op het oogenblik de omvang en ernst nog niet te bepalen zijn. Twee aideelingen politietroepen zijn naar het binnenland gezonden. (United Press.) Een serum voor drenkelingen? Sir Frederic Banting, de uitvinder van het Insuline, het middel tegen suikerziekte, heeft volgens een bericht van de Canadian Press uit Toronto, een serum uitgevonden tegen den colloiden schok, die zoo dikwijls bij verdrin king ontstaat. Hij heeft met zijn serum proeven genomen op dieren, die zoolang onder water waren ge weest, dat ze schijnbaar dood waren en is ge slaagd, ze in het leven terug te brengen. Thans tracht hij, in vereeniging met dr. Gor don Bates, deskundige terzake van de we- der-opwekking der levensgeesten, de mede werking van het havenbestuur en de politie van Toronto te verwerven, teneinde bij geval len van verdrinking, de nieuwe methode te kunnen toepassen, zoo schrijft De Brigade van 15 Augustus. Historische en industrieele optocht in Amsterdam. Ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin. Op Zaterdag 10 September zal als hoogte punt en slotfeest van het officieele programma der feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig RegeeringsjubOeum van H.M. de Koningin, in tegenwoordigheid van de Ko ninklijke Familie en talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland, in het Stadion te Am sterdam een nationale historische- en in dustrieele optocht, getiteld „Je Maintiendrai' worden georganiseerd, welke bedoeld is als een nationale hulde aan H. M. de Koningin. Als onderdeel van den geheelen optocht zal worden weergegeven de ontwikkeling van handel, industrie en nijverheid, en vooral in dit gedeelte treedt het nationale karakter van de herdenking in de hoofdstad des Lands wel het meest op den voorgrond. Voorafgegaan door deputaties uit de 11 Pro vinciën, allen gekleed in de provinciale klee derdrachten en met zich voerend de voor naamste land- en tuinbouwproducten uit iedere provincie, volgen de afgevaardigden van Nederlandsch Oost- en West-Indië, even eens in inheemsche kleedij en met zich voe rend de koloniale producten, welke daartoe speciaal worden aangevoerd der K.L.M. Het geheel afgewisseld met enkele praalwagens. Het ligt in de bedoeling het gedeelte Handel, Industrie en Nijverheid voor te stellen door symbolische praalwagens. Het geheel zal worden opgeluisterd door de beste muziekcorp sen uit ons land. Nieuws voor philatelisten. Jubileumzegels voor het eerst te Breda verkrijgbaar. De postzegelvereeniging „Breda" herdenkt op 26, 27 en 28 Augustus a.s. haar 45-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan organiseert de vereeniging op 27 en 28 Augustus in „Concor dia" te Breda een groote nationale propa- ganda-tentoonstelling terwijl de Nederland- sche Bond van Vereenigingen van Postzegel verzamelaars zijn 29ste Nederlandsche Pila- telisten-congres te Breda zal houden. Tijdens de tentoonstelling; die Zaterdag ge opend is van 10.30 tot 7 uur en Zondag van 10 tot 5 uur, zal in Concordia een tijdelijk postkantoor gevestigd zijn. De gelegenheidszegels, welke voor het 40- jarig regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin door de posterijen voor Nederland en de overzeesche gewesten worden uitgegeven, zullen voor het eerst Zaterdag 27 en Zondag 28 Augustus aan het tijdelijk postkantoor in Concordia verkrijgbaar zijn. Feestelijkheden in het Kleverpark. Op 31 Augustus a.s. Onder auspiciën en met volle medewerking van de Vereeniging Koninginnedag, zullen tij dens de feestweek ter gelegenheid van het Re geeringsjubileum van H. M. de Koningin eenige feestelijkheden in het Kleverpark worden aan gericht. Deze feestelijkheden zullen aanvangen op Woensdag 31 Augustus des namiddags om 2 uur precies met een Sport- en Kinderfeest op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Klever laan. Onderstaande nummers staan ter uitvoe ring op het programma: Meisjes van 9, 10 en 11 jaar: autoped rijden (autoped met gummibanden), blokjes rapen, eierloopen (hindernisloop). Jongens van 9, 10 en 11 jaar: autoped rij den (Autoped met gummibanden), tonnetje rollen, touwtrekken. Meisjes van 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopen, vèrspringen, kastlebalwerpen. Jongens van 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopen, vèrspringen, werpen met kastiebal. Meisjes van 14 en 15 jaar: hardloopen 80 M. vèrspringen, werpen met kastiebal. Jongens van 14" en 15 jaar: hardloopen 80 M. vèrspringen, werpen met kastiebal. Meisjes van 1617 jaar: hardloopen 80 M. discuswerpen, hoogspringen. Jongens van 1617 jaar: hardloopen 100 M. kogelstooten, hoogspringen. Tevens geven dien middag verschillende ver- eenigingen een demonstratie o.a. een demon stratie van handbal, waarschijnlijk ook korf bal en daarbij nog een 100 M. een estafette en een werpnummer. Jongens en meisjes van 917 jaar, die aan deze wedstrijden wenschen deel te nemen kun nen zich aanmelden bij onderstaande adressen C. Nijgh. Santpoorterstraat 42. Radio Tech nisch Bureau Ideaal, Velserstraat 1; Firma Schol ten. Kleverparkweg 60; P. van Gasteren. Santpoorterstraat 59: Franken's Kantoorboek handel. Ostadestraat 6. Voor inschrijfgeld wordt f 0.10 per deelnemer verlangd. De inschrijving staat open tot en met Za terdag 27 Augustus a.s. Het geheel staat onder leiding van Leeraren M. O. Lichamelijke opvoeding terwijl de hoofd leiding berust bij den heer H. J. Lindenborn, leeraar M. O. De uitbreiding van vloot. de Duitsche In de „Wehrmacht" heeft vice-admiraal Guse een volledig overzicht gegeven van de versterking van de Duitsche vloot. Op het oogenblik worden twee slagschepen van 35.000 ton gebouwd. Twee schepen van 26.000 ton, de ...Gneisenau" en de „Scharnhorst" zijn bijna gereed. Deze schepen voeren elk negen stukken van 28 c.M. Wat betreft den onderzeedienst wordt me de gedeeld, dat op het oogenblik reeds 24 schepen van 250 ton en 13 van 500 tot 700 ton in dienst zijn, terwijl nog 31 schepen op stapel staan, waarmede de limiet van het Britsch-Duitsche verdrag is bereikt. Twee vliegtuigmoederschepen staan even eens op stapel. Deze schepen zullen een wa terverplaatsing van 19.250 ton hebben. Verder zijn twee kruisers van 10.000 ton, de „Bluecher" en de „Admiral Hipper" reeds van stapel geloopen en zullen binnenkort in dienst worden gesteld. Bovendien staan twee lichte kruisers van 10.000 ton met stukken van 15.5 c.M. op sta pel, terwijl plannen zijn gemaakt voor drie kruisers van 7000 ton. Zestien nieuwe torpedojagers van 1625 ton elk met stukken van 12,7 c.M. zijn reeds in dienst gesteld, zes jagers van 1811 ton staan op stapel en vier andere schepen staan op het programma voor het volgende, jaar. Bovendien staan vier torpedobooten op sta pel, terwijl ook 24 mijnenvegers worden ge bouwd. Verder wordt gemeld,, dat binnenkort de vroegere marinewerf .„Vulkan" te Stettin weer in dienst zal worden gesteld. Deze werf was gesloten overeenkomstig het verdrag van Versailles. (Reuter). Bespreking tusschen Runciman en Henlein PRAAG, 18 Augustus (Havas) Vanochtend kwart voor elf is lord Runciman met zijn echt- genoote en medewerkers per auto naar kasteel Jirkof vertrokken, een eigendom van prins Hohenlohe. Ook Henlein is naar dit kasteel gegaan. Vanmiddag zal lord Runci man een onderhoud hebben met Henlein. Van avond zal een communique worden gepubli ceerd. Morgen zal Runciman een onderhoud heb ben met den deskundige voor economische zaken van de sociaal-democraten in het Su- detenland Rehwald. Geestelijke uit Tilburg in Luxemburg verongelukt. Gisteren is te Tilburg bericht ontvangen, dat de pastoor A. D. M. Aelen van de parochie Koningshoeven te Tilburg op vacantiereis in in Luxemburg bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De pastoor is met de door hem bestuurde auto, waarin tevens de heer en mevrouw Mae- sen uit Tilburg waren gezeten te Weiss am Bach tegen een boom gebotst. De pastoor werd hierbij zoo ernstig gewond dat hij eenige uren later overleed. De andere inzittenden werden slechts licht gekwetst. DE „LIEUTENANT DE VAISSEAU PARIS" HEEFT PECH. PARIJS, 18 Augustus (Haavs). De vlieg- boot „Lieutenant de Vaisseau Paris", welke vanochtend van BLscarosse naar Noord- Amei'ika zou vertrekken, is even na den start teruggekeerd, aangezien een der schroeven niet goed functioneerde. Het vertrek is uitge steld. HAARLEMSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAAR 100 JAAR. In de R.K. kerk aan de Nieuwe Groen markt is dezer dagen kerkelijk het feit ge vierd, dat de Haarlemsche processie van Ke velaar dit jaar honderd jaar bestaat. Des morgens werd een plechtige Hoogmis gecele breerd en des avonds een plechtig Lof. Pater Borromaeus de Greeve hield een geest driftige rede. Tot slot had een feestelijke bij eenkomst plaats van het bestuur der broeder schap en de paters der parochie. LEGERVLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. CORDOBA, (Argentinië 18 Augustus. Tijdens een parade van vliegtuigen ter gele genheid van de herdenking van den 88sten verjaardag van het sterven van generaal Jose de San Martin is een militair vliegtuig boven de stad omlaag gestort. Het kwam terecht op een huis in het centrum der stad. De beide in zittenden zijn om het leven gekomen. JUBILEUM BIJ DE POLITIE. Heden is de heer G. H. Wedekind, recher cheur, Lambrecht van Dalelaan 8, vijf en twin tig jaar in politiedienst. Hij begon zijn loop baan als politie-agent te Amsterdam; daarna werd hij agent eerste klas te Maassluis en ver volgens werd hij gemeenteveldwachter te Mijdrecht. Sinds 15 November 1919 is hij werkzaam bij het politiekorps te Haarlem, eerst als agent en later als rechercheur. Thans is hij ingedeeld in de af deeling Kinderpolitie Van de zijde zijner collega's en van zijn vak organisatie mocht de heer Wedekind blijken van belangstelling ontvangen. DS. J. A. C. RULLMANN DOCENT TE TE DJOKJAKARTA. Naar wij vernemen is benoemd tot docent aan de Theol. Opleidingsschool der Geref. kerken te Djokjakarta Ds, J, A. C. Rullmann miss. predikant te Poerwokerto. als opvolger van Dr. J. H. Bavinck. Ds. Rullmann. die zich met verlof in Nederland bevindt, heeft deze benoeming aangenomen. RONDLEIDING FRANSCHE TENTOON STELLING. Vrijdagmorgen a.s. om elf uur zal mejuf frouw N. Posthumus Meyjes een causerie hou den over Fransche schilderkunst en daarna een rondgang leiden door de tentoonstelling .Honderd jaar Fransche Kunst" in het Ste delijk Museum te Amsterdam. HET SPRINGEN VAN HET WEGDEK BIJ DE BILT. Het voorval op dezen weg betrof een klein gedeelte van een proefvak van gemetselde kiinkers. Men was bij de gevolgde constructie uitgegaan van de vooropgezette veronderstel ling dat het aanbrengen van uitzettingsvoe- gen niet noodig zou zijn. Dit is thans gebleken onjuist te zijn. Men dient nu allerminst de conclusie te trekken dat daarmede klinkers voor een modernen weg veroordeeld zijn. Integendeel, de erva ringen met gemetselde klinkers in cement- mortel, zij het dan op een gewijzigde methode t, o. v. bovenbedoeld proefvak, en met klinkers in een trasmortel zijn dermate gunstig, dat toepassingen ervan op steeds grootere schaal plaats vinden. BOKSEN. HENRY .ARMSTRONG DRIEVOUDIG WERELDKAMPIOEN. Uit New York- In den afgeloopen nacht is in de Madison Square Garden te New York een bokswedstrijd over 15 ronden van drie minuten gehouden tusschen den negerbokser Henry Armstrong (uitdager) en Lou Ambers verdediger^ om het wereldkampioenschap in het lichtgewicht. Ruim 18.000 bezoekers hebben een vinnig gevecht gezien, vooral van Armstrong, die zijn tegenstander tot tweemaal toe tegen de plan ken sloeg. Ambers wist echter tot het einde toe vol te houden, maar de zwarte bokser had op punten gewonnen en daarmee het wereld kampioenschap in het lichtgewicht veroverd Armstrong is reeds in het bezit van de we reldtitels in het veder- en licht-midden- gewicht; hij is thans de eerste in de boksge- schiedenis, die zich drievoudig wereldkam pioen kan noemen. ZEILING A'S XI IN ENGELAND. HAARLEM VERLIEST MET 13 RUNS VAN TWICKENHAM C. C. (Van onzen medewerker). Den tweeden wedstrijd heeft Haarlem Woensdag onder groote spanning op het nip pertje verloren. De Engelschen hadden dit echter vooral te danken aan het feit dat zij den toss wonnen en eerst batten kozen. Het wicket was namelijk in het begin zeer gemakkelijk voor de batsmen; later op den dag, toen Haarlem moest batten, werd het bij zonder effectvol. Toch leek het er oorspronkelijk op, dat Haarlem de Engelschen voor een zeer laag totaal aan den kant zou krijgen, want de beide openingsbowlers Abendanon en Borrani bowl den zeer goed; de eerste 5 wickets waren reeds neer voor slechts 54 runs. Daarna speel den twee ..oude rotten" Holliday en Smith zoo goed. dat tot de lunch werd stand ge houden: spoedig daarna kwam de 100 op. Na de lunch veranderde het aspect echter weer, want toen eindelijk het wicket van Hol liday was gevallen voor een prachtige 58, bleek tevens de grootste tegenstand gebroken Alleen Goodfellow wist stand te houden en met 17 not out te blijven. De anderen werden allen het slachtoffer van Borrani en Abenda non. Het totaal sloot op 154. Haarlem begon hierna n->t zoo fraai als tegen Wemblev. daar al spoedig het wicket van H. de la Mar verloren ging. Daarna gin? het echter veel beter, daar de vijf volgende batsmen allen in de dubbele cijfers wisten te komen en de kans op de overwinning binnen het bereik lieten. Vooral Borrani deed weer zeer nuttig werk, door 22 te scoren. Borrani heeft tot nu toe wel zeer goed gespeeld en is zoowel met bowlen als met batten een flinken steun voor Haarlem geweest. Met een stand van 6 voor 100 was nog alles mogelijk, vooral omdat door beide partijen met 12 man werd gebat. Behalve Wessel faalden de laatste batsmen echter allen Wessel speelde zeer goed en toonde geen enkel ontzag voor de fastbowlers of voor den zeer succesvollen slowbowler Smith. Deze laatste bowlde doorloopend beide breaks van prachtige lengte. Het gevolg was dan ook dat hij maar liefst 8 van de Haar lemsche wickets nam. Zooals gezegd batte echter Wessel ondanks dit praaie bowlen, zeer coed, doch aan den anderen kant bleven de wickets vallen: dit ontnam aan Wessel de kans, voor de overwinning te zorgen. Op 141 sloot de innings. Haarlem had dus met 13 runs verloren. De volledige scores waren: Innings van Twickenham C. C. •T Bowyer. bowled Borrani 0 H Morris, c. Kammeiier, b. Abendanon 7 D. Peryer, bowled Borrani 10 t. Peacock, c. M. den Hartog. b. Borrani 7 S. L. Goatly. l.b.w. J. de la Mar 14 \T Holliday. v. Voogd. b. Abendanon 58 T. Smith, c. Den Hartog. b. Abendanon 23 C. Allen c. Wessel. b. Abendanon 4 J. Goodfellow not out 17 E. Baker bowled Borrani o B. Joyce c. Rijpma, b. Borrani o A. Bunch, bowled Voogd Extra's Bowlingcijfers: 154 O. M. R. W. L. Borrani 16 3 45 5 O. Abendanon 17 4 43 4 J. de la Mar 2 0 17 1 H. de la Mar 8 1 29 0 B. Kleefstra 1 0 6 0 J. Voogd 2 5'6 1 6 1 Innings van Haarlem H. de la Mar, c Baker b. Smith 5 L. Borrani. c. Bowyer. b. idem 22 J. de la Mar. bowled Smith 18 H. Immig. l.b.w. Morris 13 K. Rijpma. c. Goodfellow. b. Smith 15 A. Hartog, c, Peryer. b. idem 16 M. den Hartog l.b.w. Morris 5 D Wessel not out 28 B Kleefstra. c. Morris b. Smith 6 O Abendanon bowled Morris 2 J. Voogd c. Bowyer. b. Smith 3 R. Kammeijer c. Morris, b. Smith 0 Extra's 7 Bowlingcijfers: Totaal 141 O. M. R W. Bunch 6 0 17 0 Smith 19 3/6 1 82 8 Morris 14 3 29 3 Peacock 1 0 6 0 HAARLEM. 18 Augustus. Ondertrouwd 17 Augustus. J. Drescher en H. Powa; 18 Augustus: A. F. Bouman en A. K. Voetelink: R. B. D. Powell en G. M. Kettel; J. M. Renoud en P. den Baars; P. J. Smit en A. Martens. Bevallen 12 Augustus: A. Wijkhuizende Vink, z.; 14 Augustus: G. C. H. van der Burg— Ruttenberg, d.; 15 Augustus: E. RoosHoek. 16 Augustus: J. Versteeg—de Rijke, z.; E. A. Beringen—Ruijgrok, d.; A. A. van der Ham- van Vastenhoven, z.; T. Eysker—Mulder, z.\ 17 Augustus: N. van der WerffSeverijnse, z.. M. J. PasschierApswoude, z.; M. M. Bekooij— Reiers, z.; M. P. F. Duijnstee—Huurman, z.; W. VlugValbracht, z.: 18 Augustus: A. T. A. FennisHentenaar. z. Overleden 16 Augustus: A. H. Schefers— Schlüter. 77 j„ Julianalaan; 17 Augustus: W A. P. F. L Egmond, 70 j.. Julianalaan: A. Koedooderv. d. Schaaf. 59 j.. Lange Veer- straat; H. ter Horstde Vries, 69 j.. Schee persstraat: H. M. de Bas—van Seggern, 71 j., Hazepaterslaan. De toestand van nir. C. Ridder van Rappard. Onze Berlijnsche correspondent telefoneert ons hedenmiddag: Op het Nederlandsche gezantschap in Ber lijn heeft men thans vernomen dat mr. C Ridder van Rappard een schedelbreuk by het ongeluk heeft opgeloopen. Nog altijd is de heer Van Rappard niet tot bewustzijn geko men en daar hij reeds 63 Jaar oud is, moet zijn toestand als buitengewoon ernstig wor den beschouwd. Hedenochtend ls de zaakge lastigde baron van Boetzelaer naar het zie kenhuis te Bückeburg, waar de gezant ver pleegd wordt, vertrokken. Een professor uit Hannover is ontboden om over een operatief ingrypen te consulteeren. Zekerheid of dit mogelijk zal zijn heeft men tot nu toe echter niet. BLOEMENDAAL Vlug afgewerkt. Belangrijke verkecrsvcrbctering. Direct na het vallen van het Raadsbesluit, dat Busken Huet's woonhuis „Sorghvliet" zou worden gesloopt, werd een begin met de werk zaamheden gemaakt. Nadat de fundamenten waren opgeruimd, werd het geheele terrein met de omgeving gelijk gemaakt, waarna men onmiddellijk met de wegverbreedlng begon. Deze is thans zoover voltooid, dat het in springende gedeelte in den weg werd afge sneden, terwijl bovendien een grootere breedte van enkele meters werd verkregen. Het onderwegdek werd reeds aangebracht en ge walst terwijl ae rollagen de toekomstige weg- grenzen duidelijk aangeven. SPAARNDAM Het feestprogramma voor 31 Augustus. Door de Commissie tot het houden van kin derfeest op Koninginnedag is te Spaamdam voor 31 Augustus as. het volgende program ma vastgesteld: 8.30 v.m.: Verzamelen der schoolkinderen op het schoolplein, ook van die kinderen, welke niet te Spaarndam schoolgaan. 9.00 v.m.: Rondgang van de kinderen met muziek. Te volgen route: Pol, Kerklaan, Vis- scherseinde. Terug: Vlsscherseinde, IJ dij k. Spaarndammerdijk, Ringweg. Spaarndammer- dijk, IJdijk. Kerklaan naar de Westkolk. Uit reiking verfrisschingen. 10.— v.m. Aubade. (Door de schoolkinderen) 10.30 v.m.: Kinderspelen. Jongens: Klasse 1 en 2 Blokjesrapen. Klasse 3 en 4: Hoepelen. Klasse 5, 6 en 7: Kopsnellen. Meisjes: Klasse 1 en 2: Balloopen. Klasse 3 en 4: Touwsprlngen. Klasse 5, 6 en 7: Balwerpen. 12.30 n.m.: Uitreiking van prijzen: cadeaux en versnaperingen. 2.00 n.m.: Ringrijderlj per rijwiel voor dames en heeren. 4.00 n.m.: Behendigheidswedstrijd voor hee ren (boegsprietvechten 5.30: Behendigheidswedstrijd voor dames (stoelendans) 6.30 n.m.: Bekendmaking prijswinnaars. 7.30 n.m.: Behendigheidswedstryd op de rustbaan. 9.00 n.m.: Gondelvaart. (Opgaaf voor deel name bij B. Wagenaar en J. de Vries. resp. Kerklaan 5 en Westkolk 11). 10.— n.m.: Zoo mogelijk rondgang met mu ziek. 10.30 n.m.: Koekhappo.i op stelten begeleid door marschmuziek. De inleggelden bedragen 25 cents. Het muzikale deel voor dezen dag wordt ver zorgd door het Spaarndamsche Fanfarecorps „Crescendo". BEVERWIJK Een geval van vergiftiging. Na het eten van meloen werden gezinsleden onwel. Ten huize van den heer K. aan den Heems- kerkerweg hebben zich ziekteverschijnselen voorgedaan, die sterk aan vergiftiging deden denken. Na het eten van een meloen, die wat men noemt „aangestoken" was, werden eenige ge zinsleden in den nacht onwel. Tegen den morgen nam deze ongesteldheid zulke drei gende vormen aan, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het hoofd van het gezin was er het ergst aan toe. Zelfs trad bij hem een korte periode van bewusteloos heid in. Des morgens kreeg een zoon, die ook van den meloen had gegeten, het te kwaad. Hy zakte in de Breestraat ineen en moest op het po litiebureau wat op verhaal worden ge bracht. Later werd hy naar huls gebracht en moest op last van den dokter in bed blijven. Naar wy vernemen is thans in den toe stand van de patiënten een verbetering inge treden. De geneesheer onderzoekt thans of de ziekte verschijnselen inderdaad aan het con- sumeeren van den meloen moeten worden toe geschreven. SANTPOORT AUTO-BOTSING OP DEN BIEZENWEG. Gisteren vond op den Biezenweg op den hoek van den Doodweg een botsing plaats tus schen twee auto's, vermoedeiyk doordat de van links komende auto geen voorrang ver leende. Een jongetje van tien jaar uit Sant poort werd hierby licht gewond en beide auto's werden vrij ernstig beschadigd. VAN EEN HOOI-AUTO GEVALLEN. Gistermiddag ls een jongetje van 8 jaar. wonende alhier, die op een met hooi gela den vrachtauto was geklommen, daar afge vallen. Het knaapje bekwam een bloeduit storting in den nek en eenige schaafdwonden. Hy is naar de ouderlyke woning overge bracht. HIJ ZIJN ER NOG NIET.... Wie gedacht had. dat we aan het einde van de rioleeringswerkzaamheden waren, heeft zich vergist. Thans is n.l. een begin gemaakt met de voorbereidingen aan den Hagelinger- weg, ten Wekten van de Hageveldstraat. 't Zal nog wel een poosje duren, alvorens de autobus weer over den Hagelingerweg zal ryden. IJMUIDEN Industrie van vischconserven heeft geen levensvatbaarheid. Conclusie van de Commissie inzake visch- conserveering. Wy lezen het volgende in het verslag over de Visscheryen gedurende het jaar 1937. Biykens het door de commissie inzake visch- conserveering uitgebrachte rapport heeft een industrie van steriele vischconserven in Nederland geen levensvatbaarheid omdat: 1. de meeste vischsoorten ongeschikt zyn voor verwerking tot steriele conserven; 2. de aanvoer van visch te onregelmatig ge schiedt, hetgeen van ongunstlgen Invloed ls op de productiekosten; 3. de vischpryzen in het algemeen te hoog zyn dan dat een loonende productie van ste riele vischconserven in Nederland mogelijk zou zyn, mede gelet op de concurrentie, welke een industrie van steriele vischconserven in het buitenland zou ondervinden. Ook in het buitenland bestaat slechts een beperkt aantal fabrieken van steriele visch conserven. Het afkoelen en bevriezen van visch biedt naar de meening der commissie eveneens geen voldoende raogelykheden om een regelmati ger prysverloop te bewerkstelligen, daar de visch gewoonlyk eerst eenige dagen aan boord van de trawlers moet worden bewaard, vóór zij aan den wal kan worden afgekoeld of be vroren. De kwaliteit van de aldus afgekoelde of bevroren visch is minder dan die van de gewone versche zeevisch. Bovendien geeft de consument de voorkeur aan het versche pro duct boven het afgekoelde of bevrorene. De van oudsher bestaande methoden van verduurzaming als zouten, rooken, drogen en- dergeüjke waarvan de practische bruikbaar heid in de practijk is bewezen, worden naar oordeel der commissie hier te lande vol doende toegepast. In verband met deze conclusies is het on waarschijnlijk. dat langs-den weg van het conserveeren van visch een regelmatiger pry's verloop zal kunnen worden verkregen. Schepen opgehouden door den storm. De R. van Hasselt kon niet naar zee. Ondanks dat het nog „hartje zomer" ls giert er een flinke storm door de straten en loopen er flinke golven over .de pieren zoodat de zee een herfstachtigen aanblik biedt. De scheepvaart ondervindt in de eerste plaats de gevolgen van dezen nieuwen zomer storm. Eenige kleine motorschepen moesten blijven liggen en het m.s. Europa, dat reeds vertrokken was, keerde uit zee terug. Ook de Maxim Gorki, die hout heeft gelost bij de pa pierfabriek en eenige andere grootere schepen zyn niet vertrokken. De R. van Hasselt van den dienst Amster damNoordzee heeft haar einddoel niet be reikt. Toen het stoomschip in de buitenhaven was aangekomen zag de kapitein de schui mende golven op zee wat hem wijselijk deed besluiten, zich maar niet aan het programma te houden, doch terug te keeren. De passa giers misten nu wel het zeereisje, maar daar stond als tegenwicht tegenover dat ze van een zekere zeeziekte bespaard bleven. En dat is heel wat waard. MARKTBERICHT IJmuiden. 18 Augustus 1938. (ANP) Tarbot 10598 ct. per kg. Tong 210140 ct. per kg. Kleinschol f 2611.50 per 50 kg. Tongschar f 31—25 per 50 kg. Poontjes f 7.506.50 per 50 kg. Groote schelvisch f 2019 per 50 kg. Middel schelvisch f 2019.50 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 19—13 per 50 kg. Kleine schelvisch f 12.508.70 per 50 kg. Groote gul f 10—7.90 per 50 kg. Kleine gul f 7.304.70 per 50 kg. Wyting f 7.103 20 per 50 kg. Makreel f 97.70 per 50 kg. Kleine heek f 10.50 per 50 kg. Kabeljauw f 5226 per 125 kg. Vleet f 1.20 per stuk. Leng f 0.75 per stuk Manden Trawlers: 175 Cornells IJM. 15 f 2540 290 Witte zee IJM. 167 2770 300 ciaesje R.O. 46 2800 Onze vischuitvoer Pekelharing en steurharing speelden een groote rol. De uitvoer uit Nederland van alle soorten zee- en rlviervisch bedroeg in 1937: 167.092.000 K.G. ter waarde van 15.801.700 tegen 131.255.000 K.G. t.w.v. f 12.095.100 in 1936. Uitgevoerd werd in 1937: 80.366.000 K.G. pekelharing en steurharing (v.j. 63.003.000 K.G.) ter waarde van 6.868.800 (v.J. f 5.339.200) en 8.718.000 K.G. (v.j. 7.608.000 K.G.) versche zeevisch ter waarde van 2.452.000 (v.J. 2.059.600). Uitgevoerd werd: naar Duitschland 12.687,000 K.G. (7.613.000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. 1.493.500 891.000) en 843.000 K.G. (524 000 K.G.) versche zeevisch (uitgezonderd haring), naar België 20.967.000 K.G. (19.859.000 K.G.) pekel en steurharing t.w.v. 1.430.500 1.389.300) en 2.155.000 K.G. (2.127.000 K.G.) versche zeevisch t.w.v. 335.300 268.300), naar Groot-Brittannië 1.224.000 K.G (9000 K.G.» pekel- en steurharing t.w.v. 72.500 1.000) en 1.713.000 K.G. (991.000 K.G.) versche zee visch t.w.v. f 549.800 230.200), naar Frank rijk 2.057.000 K.G. (1.902.000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. f 175.900 184.000) en 3.143.0000 K.G. (3.262.000 K.G.) versche visch ■w.v. 1.092.000 1.115.100) en naar de Ver- eenigde Staten 6.805.000 K.G. (7.530.000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. 655.100 853.300) en 13.000 K.G. (11.000 K.G.) ver sche zeevisch t.w.v. 9700 7000). Van alle buitenlandsche afnemers stond België aan het hoofd met 55.534.000 K.G. 50.416.000 K.G.) t.w.v 3.811.800 3 262.600) VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt: Betje RO 16. Vangst: 130 m. hake, 25 m. puf- hake. 20 m. rog en poon, 75 m. varia. Totaal 250 m.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11