Haarlem's Dagblad Onze Gouddelvers. Een nieuwe beslaglegging van de Mexican Eagle. Nieuw soort propaganda voor Haarlem. Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DE ARABISCHE KROONPRINS IN LONDEN. Emir Saoed, de kroonprins en minister van Buitenlandsche Zaken van Arabië, brengt thans met groot gevolg een bezoek aan Londen, waar hij, naar verluidt, eenige geneesheerèn wil consul teeren. Men ziet hier den kroonprins (tweede van rechts) met zijn broeder en eenige leden van zijn gevolg. 56e Jaargang No. 16919 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. De emmers van de Karimata loopen weer netjes op de ladder en vandaag zou het bag- germonster zijn taak hervatten, met al die „schier-ondragelijke spanning" die er volgens een Amsterdamschen collega bij pleegt te heerschen. Als dat werkelijk zoo is, geloof ik dat het heilzaam is geweest voor onze goud delvers dat zij eens eventjes in de haven op hun verhaal hebben kunnen komen. Het kan niet goed zijn voor den mensch, maandenlang in zoo'n toestand op een baggermolen te zit ten. Het is toch al geen leuk verblijf. Wij allen die met vacantie zijn geweest hebben het allemaal veel beter gehad dan onze gouddel vers, die wel eens met een afgunstig oog naar de onbezorgde vacantiepret op Terschelling geblikt zullen hebben en gedacht: „Had die Engelsche schipper indertijd niet een beetje verder van de kust kunnen blijven?dan was al deze ellende ons bespaard gebleven". Intusschen is er altijd nog maar één gou den staaf boven gebracht, ter waarde van ze venduizend gulden. De spijkers, de kanonnen, de brokstukken van den toren van Becker en zelfs de enkele Spaansche matten vormen daarbij niet eens een schralen troost. Om het goud is het te doen en volgens mijn bovenbe doelden Amsterdamschen collega houdt de vraag, of het al dan niet opgehaald zal wor den, duizenden in hevige spanning. Daar zijn dan ook wat assurantiemakelaars en een troepje particulieren bij, die meegegokt heb ben in de verzekering en vrijwat geld kunnen verliezen als het bij dat ééne stuk goud blijft. Nu, dat zij zich benauwd maken kan ik me voorstellen. Maar waarom zouden die overige duizenden zich toch eigenlijk zoo bezorgd ma ken? Mochten dezulken zich onder de lezers van dit blad bevinden, dan beveel ik* hun be rusting aan. Wat mij betreft: de goudschat van de Lutine heeft mij nog geen seconde slaap ontroofd en mij geen moment van be nauwdheid bezorgd. Tenslotte ligt het geval er voorzoover niet eerder opgevischt nou al 140 jaar. Krijgen wij het restant niet om hoog, dan is het troostend te beseffen dat het onzen voorvaderen ook niet gelukt is en dat we zulke flinke kinderen hebben, die het met tertijd nog wel eens probeeren zullen als het ditmaal niet lukt. Ik zou nog verder willen gaan. De natio nale eer staat bij deze zaak niet op het spel. We slaan geen figuur als we dat oude Engel sche goud niet te pakken krijgen. En ik zou nog verder willen gaan. Is hét er wel? Natuurlijk hebben we allemaal die cijfers gelezen omtrent de goudlading van de Lutine en de hoeveelheden die al' eerder opge haald waren. Daar bleek precies uit welk overschot er nog liggen moet. Maar we weten allemaal dat voorzichtigheid met statistiek gewenscht is. En als we niet in een toast- stemming zijn rijst ook wel eens eenige twij fel omtrent de voorvaderen. Natuurlijk niet omtrent allen maar wel aangaande sommi gen. Het schijnt niet te loochenen dat zelfs onder dat koren een hoeveelheid kaf gescho len heeft. Is het onmogelijk dat gezegd kaf wel eens veel meer heeft opgehaald dan het verantwoordde en zonder dat de veldwachter van Terschelling het heeft gemerkt? Ik weet het: van de dooden niets dan goeds. Maar er zijn altijd menschen geweest die zich verre kenden en die veldwachter kon toch ook niet overal bij wezen! „Ja, maar die ééne baar goud dan", zegt u. Stel u nou eens even voor dat ze indertijd er éénenveertig ophaalden en met z'n tweeën ruzie kregen over de verdeeling. Ook de voor vaderen hadden wel eens ruzie. Is het on denkbaar dat voorvader Iks zich zoover ver gat dat hij voorvader Zet de éénenveertigste baar naar het hoofd smeet, waarop deze tijdig Ineendook en het edelmetaal in zee ver dweenterug naar de Lutine? Neen, het is niet ondenkbaar. Nu vind ik het ook geen prettige gedachte, dat het Nederlandsche volk en de Billiton Maatschappij en de gouddelvers-in-persoon al het spektakel zouden hebben kunnen beleven zonder dat er goud is. Maar gelukkig zullen we daar nooit zekerheid van krijgen als er niets meer gevonden mocht worden. En dat is ook al weer een kalmeerende gedachte. Dan zeggen we: „nou ja, het is zeker honderd meter in den zeebodem gezakt en daar kun nen we nou eenmaal niet bij". Tenslotte zou ik een paar onaardige dingen over goud willen zeggen. Het is al lang uit de geld-circulatie en als de Karimata nu nog eens twaalf millioen ervan ophaalt komt het er nog niet in. Dat wil in het algemeen zeg gen: u en ik krijgen het toch niet. De Billiton Maatschappij en Lloyds kunnen allebei den tegenvaller met gemak verwerken. Maak u vooral niet ongerust over het lot dezer firma's. De groote verzekerings-gokkers overleven het ook wel en de kleine zijn dom geweest. Men moet in het algemeen niet teveel waar de aan goud hechten, zeker niet als het (mis schien) in den zeebodem begraven ligt. De kelders van de Nederlandsche Bank zitten er overigens vol mee. Daar ligt een schat in be graven oneindig grooter dan de Lutine-lading ooit geweest is. En wat hebben wij er voor plezier van? De deskundigen zeggen dat er te veel is. En de gouden standaard hebben we indertijd allemaal moeten loslaten. En goud maakt immers toch ook niet gelukkig? Er is veel meer behoefte aan arbeid! De tijd schiet nu op. Eind Augustus moet de Karimata met het delven uitscheiden. Slokt het monster nog goud opmij goed. Ik vind het best. Vindt het niets meer, dan spijt het mij voor de menschen die er zoo op gehoopt hadden. Maar mijnentwegenou! Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt. Maar er zijn zooveel belangrijker, mooier en aardiger dingen. R. P. Thans op een partij olie in de Rotterdamsche haven. Naar wij vernemen heeft de Mexi can Eagle, die reeds onlangs te Dordrecht beslag legde op twee la dingen Mexicaansche olie, thans met verlof van den president van de Arrondissementrechtbank te Rotter dam als eigenaresse, ook beslag gelegd op een lading Mexiteiansche olie, die zich aldaar bevindt aan boord van den tankllchter Groot Ammers no. 5. Het Julianapark blijft taboe. Hoewel het hekwerk wordt weggehaald. Tusschen den bij het Soendaplein samen- vloeienden Schoterweg en het Julianapark (een straat) ligt een door harmonicadraad af gerasterd grasveld, dat den naam van „Ju lianapark" draagt. Dit park heeft in den loop der jaren nog al eenige wijziging ondergaan. Vroeger was dit het eenige park in het voor malige Schoten. Kort na de geboorte van Prinses Juliana werd er door den toenmaligen burgemeester van Schoten, den heer Fuhrhop een boompje in geplant, de Julianaboom. die thans tot een looverrijken boom is uitge groeid, midden in het grasveld staande, zijn takken breed uitspreidt. Het park was vroe ger ook voor het wandelend publiek toegan kelijk en zelfs stonden er een paar banken. Maar de jeugd vond er tegelijk een gewilde speelplaats, waarvan de sporen wel merkbaar waren. In de jaren kort na den oorlog liet het gemeentebestuur van Schoten door den wo ningnood gedwongen, eenige noodwoningen bouwen op het breede gedeelte van het stuk grond. Toen deze noodwoningen eindelijk weer konden worden opgeruimd heeft men ook eenige aandacht besteed aan het park en toen het onder Haarlem's gebied kwam werd er een rasterwerk om heen geplaatst. Het park werd grasveld en niemand kon of mocht er een voet inzetten. Dat rasterwerk is nu aan één zijde, aan de zijde van de straat, die óók Julianapark heet. door Hout en Plantsoenen weggenomen, terwijl het andere hekwerk ook zal verdwijnen. De bedoeling is niet dat het publiek nu vrij toegang tot het grasveld zal krijgen en dat de jeugd er vrij zal mogen spelen. Integen deel. Wanneer blijkt, dat het grasveld als speel terrein of als wandelplaats wordt gebruikt, zal er weldra weer een hekwerk om worden ge plaatst. Dat dit hekwerk nu is weggehaald is geschied omdat naar het oordeel van des kundigen het park veel meer „toont" zonder hekwerk. Men probeert thans of het hekwerk kan verdwijnen zonder dat dit voor het park gevolgen zal hebben. Gehoopt wordt op mede werking van het publiek, want wegneming van het hek doet het .aanzien" veel verbeteren. Er is echter een ..maar"een ..maar", welk uitspreken ieder die in de omgeving woont of het park passeert kan voorkomen door te zorgen, dat hij geen voet op het gras zet. BOTSING TUSSCHEN BROCKWAYBUS EN BAKFIETS. Woensdagmiddag kwart over vijf had in de Dubbele Buurt een botsing plaats tusschen een Brockwaybus en een bakfiets, geladen met fruit en bestuurd door den 50-jarigen fruit koopman J. O., beiden rijdende in de richting Schalkwij kei-weg. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de autobus bij het inhalen niet voldoende naar links kon uithalen, om dat van de tegenovergestelde richting een wielrijder naderde. De bakfiets werd omver gesmeten en een hoeveelheid fruit ging ver loren, maar O. kreeg geen letsel. Tegen den autobuschauffeur werd proces-verbaal op gemaakt PAVILLOIS RICHE - Z.41SOVOORT ZATERDAG 20 AUGUSTUS A.S. GROOT WELDADIGHEIDSFEEST ten bate van het Badhuis „ZEEDUIN", Herstellingsoord voor minvermogenden van alle gezindten. Voorzitter de Heer K. VAN ALPHEN, Burgemeester van Zandvoort. GALA CABARET DANSANT Met medewerk, van de „NELSON REVUE" Avond- en nachtvoorstelling Entrèe 1.25 ïncl. bel. DE CABARETNUMMERS WORDEN AFGE WISSELD DOOR DANSEN OM FRAAIE PRIJZEN (Adv. Ingez. Med.) De Mahomedanen zijn verbolgen op H. G. Wells. Passages over Mahomed in „Korte Wereld geschiedenis" staan hun niet aan. LONDEN, 18 Augustus. De Mahom ,e- danen hebben besloten, bij het huis van H. G. Wells te gaan „posten" als hij uit zijn „Korte Wereldgeschiedenis" niet zijn critische op merkingen over Mahomed wil schrappen. Vandaag zullen de Mahomedaansche orga nisaties zich naar het India-house begeven en den Hoogen Commissaris om hulp vragen, waarop zij naar Well's huis in Re gentspark zullen gaan. De organisatie Jumait UI Museimin leidt deze demonstratie. Zij heeft aangekondigd, dat een vijfde van alle Mahomedanen in Engeland aan den tocht deelneemt. Wells heeft van de Koran geschreven, dat die „de beweerde Goddelijke inspiratie" on waardig is. (United Press.) Stadgenooten zal eigen stad ivorden getoond. Rondritten na de feestweek. Goede propagandisten zijn alleen zij. die volkomen op de hoogte zijn van en liefde heb ben voor hetgeen zij aanprijzen. Deze waar heid wordt ook door Haarlem's Bloei onder schreven en aangezien zij nooit genoeg mede werkers kan hebben, streeft zij ernaar zooveel mogelijk medestrijders te kweeken. Zij is daar bij uitgegaan van de gedachte, dat. als de Haarlemmers zelf volkomen goed weten hoe veel schoons eigen stad herbergt, zij ontzag lijk veel propaganda voor hun woonplaats kunnen maken. En hiermee is zeker evenveel zoo niet meer te bereiken, als met het verspreiden van folders, reclameplaten enz. Dies heeft men thans plannen om na de feest week rondritten door Haarlem te organisee- ren, waarbij men in de gelegenheid wordt ge steld de stad in haar uitgestrektheid en met haar bezienswaardigheden onder deskundige voorlichting te bekijken. Dan zal men kunnen ontdekken voorzoover men het nog niet wist dat er in Haarlem veel meer stads- schoon is dan ooit vermoed. Volgens de thans bestaande plannen zal een rondrit, welke per bus geschiedt, ongeveer twee uur duren. Om zooveel mogelijk belangsgtellenden te trek ken zal de ritprijs laag worden gesteld. Mr. C. Ridder van Rappard bij auto-ongeluk ernstig gewond. Ongeluk gebeurde nabij Buckeburg. Mr. C. Ridder van Rappard de Ne derlandsche gezant te Berlijn is gis teravond bij een auto-ongeluk nabij Bückeburg ernstig gewond. De ge zant is met een ernstige schedelbreuk en inwendige kneuzingen in het zie kenhuis te Bückeburg opgenomen. Hedennacht om half twee was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De wagen van den gezant werd be stuurd door zijn chauffeur, die slechts enkele onbeduidende kwetsuren op liep. Het ongeluk gebeurde doordat een vrachtauto tegen de auto van den heer Ridder van Rappard botste met het gevolg dat deze geheel vernield werd. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. (United Press). DonilorJap 18 Xupustus 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. mnnnd f 1.10. per 3 uianntlen f 3.25. franco per pos» f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 rebels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvrang. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het woord is aan Ferguut: Blode man quain noit te hogher sake. Weer plannen voor een wandel pier in Zandvoort. Zal met den bouw voor het eind van dit jaar begonnen worden? Naar wij vernemen heeft Haarlemsche ar chitect A. Koster plannen uitgewerkt voor den bouw van een Zandvoortsch wandelhoofd. Er zijn in den loop der jaren veel plannen voor een wandelpier in Zandvoort gemaakt, doch tot nog toe werden zij niet verwezen lijkt; stuk voor stuk verdwenen zij weer van ae baan. Thans is een combinatie gevormd die zich er voor beijvert om een nieuw ontwerp van den heer Koster te verwezenlijken. De wandelpier is volgens het ontwerp van den heer Koster geprojecteerd voor het Ca sino. Van het Casino-terras zou over de Bou levard en het strand een ongeveer 20 M. breede brug worden gebouwd. De geprojec teerde lengte van de pier van den Boulevard af bedraagt 375 M. De breedte 12 M. Aan het einde is een rotonde van 60 M. doorsnee, waarop een paviljoen van drie verdiepingen. In dit paviljoen zou ruimte zijn voor een café, een restaurant en een concertzaal. De kosten voor de uitvoering worden ge raamd op l millioen gulden. Van de zijde van de combinatie, die de plannen tot uitvoering wil brengen, vernemen wij dat de financiering van het project in ieder geval in orde komt. Het benoodigde kapitaal is grootendeel reeds voor handen en de situatie t.a.v. het resteerende bedrag is zoó gunstig dat men er niet aan twijfelt of ook dit zal gefourneerd worden. Van Engelsche zijde heeft de combinatie een aanbieding gekregen om het project te finan cieren, doch men was van meening dat Ne- derlandsch kapitaal voorkeur verdiende, en derhalve werd dat aanbod afgeslagen. Men is van zins nog voor het eind van dit jaar met den bouw van de pier te beginnen. Het is de bedoeling deze in beton uit te voeren. Wij vestigen er de aandacht op, dat reeds vroeger wel eens is gebleken, dat een deel van den Zandvoortschen raad afwijzend tegenover pier-plannen staat, omdat men van meening is, dat een pier het strand niet mooier maakt. Een ander deel van den Zand voortschen raad stond niet afwijzend tegen over deze plannen. De combinatie zal ech ter in elk geval toch den gewonen weg moeten bewandelen en een verzoek bij den Zand voortschen raad moeten indienen. Die» zal dan hebben te beslissen of hij aan den bouw zal kunnen medewerken. Hot Prinselijk Paar in Venetië. Men meldt ons van officieele zijde, dat H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard op hun reis in Venetië zijn aangekomen en afgestapt zijn in het Grand Hotel aldaar. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het hekwerk om het Julianapark in Haar lem-Noord wordt weggehaald, maar men mag niet op het grasveld loopen. 1 Een nieuw soort propaganda voor Haarlem zal bestaan in het houden van rondritten door de stad voor stadgenooten. 1 Er bestaan nieuwe plannen voor een wan delpier in Zandvoort. 1 In het Krelagehuis wordt in September een hondententoonstelling gehouden. 2 BINNENLAND. De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, werd bij een auto ongeluk in Duitschland ernstig gewond. 1 De Mexican Eagle heeft thans in de Rot terdamsche haven beslag laten leggen op een partij olie. 1 Het Prinselijk Paar is te Venetië aange komen. i Verscheidene ernstige ongelukken hebben zich gisteren voorgedaan als gevolg van het negceren der verkeersregelen. 3 BUITENLAND. De Sudeten Duitschers hebben verklaard met de nieuwe voorstellen van Praag niet tevreden te zijn. 4 De Spaansche premier Negrin neemt na de kabinetsreorganisatie een machtiger positie in. 4 Franco's antwoord op het Engelsche vrij- willigei'splan wordt „hoopgevend" ge noemd. 4 SPORT. Sport in 't kort. 6 ARTIKELEN. R. P.: Onze gouddelvers. j De bloembollenteelt, een eeuwenoude cul tuur die in den laatstcn tijd veel veran derd is. 3 Lutinescliatgraverij alscamouflage. 3 L.: Zijderups bestrijdster der werkloos heid? 5 H. D. Vertelling: „Speelschuld" 5 Voor de Vrouw. g Dr. E. van Kaalte: Zwitserland, toeristen oord bij uitnemendheid. u De Burgerlijke stand van Haarlem is op genomen op f Reusachtige eerebogen zullen den Dam te Amsterdam versieren bij de jubileumfeesten. De stellages van een der bogen aan het Damrak in wording

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1