Zijderups bestrijdster der werkloosheid? DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 HAAKCE M'S D A G B U 'A D 5 Er zijn verschillende mogelijkheden. Nadere bijzonderheden over de zijdeteelt. ALS het gesprek in de zijderups kamer van mej. G. van Ede in N'aarden even stokt, klinkt er toch onafgebroken een knarsend geluid, een geluid, dat er voortdurend is geweest, maar tot nu door de men- schelijke stemmen werd overheerscht. Interessant en belangwekkend naar den arbeid der dieren te zien en er over te hooren vertellen. Maar on eindig veel interessanter want werkloosheid willende bestrijden is het nog te luisteren naar de stem van hen, die vertellen over het doel van de zijderupsteelt, over hun plannen, over hun idealen. Cocons, op den voorgrond vlokzijde. Want enkelen mogen zich uit liefhebberij op de zijdeteelt hebben geworpen, velen heb ben er alleen een middel in gezien een aan tal menschen aan werk te helpen en weer anderen een bijverdienste te geven. Zij hebben zich dit ideaal gesteld en streven het met kracht na. Zij weten, dat zij heel veel moei lijkheden zullen hebben te overwinnen, maar zij zullen volhouden. Die meening zal ieder deelen, die met menschen als de heer J. W. Egberts, burgemeester van Huizen (NJH.) en voorzitter van de Gooische Zijdeteeltver- eeniging, kennis maakt. Hij heeft ons giste ren verteld van het „bedrijf' en het ons in werking laten zien bij mej. Van Ede secretaresse der vereeniging. „Bedrijf" is misschien nu nog een groot woord, doch zal het over eenige jaren mis schien niet meer zijn. U zult dat moeten toe stemmen als u hoort, dat er feitelijk in ons land 10.000.000 moerbeiboomen behoorden te zijn. Dan zou het mogelijk zijn per jaar on geveer 1.000.000.000 cocons te oogsten, een voorraad voldoende voor een behoorlijke in dustrie, want die duizend millioen cocons zouden ongeveer 700.000 K.G. zijde opleve ren. Moerbeiboomen eerst noodig. tt% E moerbeiboomen zijn 't eerst genoemd, en met opzet, want 't vraagstuk van de zijdeteelt is vooral een voedingsvraagstuk. De rupsen zijn gemakkelijk genoeg te kweeken, mits gij zorgt voor voedsel. En dat wordt ge leverd door den witten moerbeiboom, de morus alba. Beide zijn voor de zijdeteelt noodig; boom en dier, maar als men met de kweekerij een begin wil maken, doet men wijs voor een voldoend aantal moerbeziestruiken te zorgen, want de rupsen verslinden ontzaglijk veel. Vóór alles dus: het voedsel. Toch hoeft men zich hierover geen te groote zorgen te maken, want de morus alba gedijt uitstekend in ons land. ZoO goed, dat we bijna de bewering durven te lanceeren, dat het elders haast niet beter zal kunnen gaan. En als men weet, dat op een hectare ongeveer 15000 struiken kunnen worden geplant (zij kunnen van zaad gekweekt worden en ge stekt», dan weet men tevens, dat voor de 10.000.000 moerbeiboomen maar ongeveer 700 hectare noodig is. Een dergelijke oppervlakte is in ons land nog heusch wel te vinden, en zeker, als men bedenkt, dat de teelt over een groot aantal plaatsen moet worden verdeeld, zoodat deze 700 hectare in een groot aantal kleine stukjes uiteenvalt. Kosten niet hoog. ipiv E kosten hiervan zijn niet hoog. De strui- ken zijn niet duur, 3, 4 of 5 cent per stuk, al naar gelang der grootte. En de grond? Burgemeester Egberts antwoordt op deze vraag, dat naar zijn oordeel geen enkele ge- Zijderupseii aan at.u „mmh/u. l egen den op- staanden mand een aantal cocons. meente kan weigeren een stuk grond ter be schikking van de vereeniging te stellen. Het doel is: de .minder goed gesitueerden een bij verdienste te geven, zoodat overheidshulp zeker verantwoord is. Die wordt en is reeds verleend de re geering heeft al een voorbeeld gegeven door de benoeming van een rijkszijdeconsulent, die tevens rijksbijenconsulent is. En de ge meente Hilversum bijv. maakt thans een ter rein gereed voor het planten van moerbei struiken, terwijl in Huizen het gemeentebe stuur reeds enkele jaren geleden de vereeni ging de helpende hand geboden heeft. Het hierin gestoken geld is geen verloren geld. Men moet niet op winst rekenen, maar uit wat later voor het blad moet worden be taald voor eiken afnemer natuurlijk maar eenige centen per dag kan de gemeente een eenigszins redelijke vergoeding ontvangen. Dus geen gelden a fonds perdu. En tevens heeft een gemeente weer de beschikking over 'n werkobject, waarbij, evenals in Huizen is ge schied, het departement van Sociale Zaken wel medewerking zal willen verleenen. Rupsen evenmin duur. ]E> upsen zijn evenmin duur. Met enkele cen- ten kan reeds veel bereikt worden en het materiaal, waarin ze gehouden worden, kost practisch niets. Doordat de rupsen n.l. be halve wanneer zij zich gaan inspinnen vrij wel niet kruipen, kan men ze heel goed kweeken op deksels van cartonnen doozen, enz., ma teriaal dus, dat feitelijk geen geld kost. De warmte, welke de dieren doet groeien, wordt door de zon geleverd en naast het moer beiblad heeft men niets meer noodig. De aan rupsen te besteden zorg is evenmin zoo groot, dat het een bezwaar kan vormen. In 't Gooi b.v. zijn verscheidene kinderen, die zelf een aanzienlijk aantal zijderupsen heb ben, duidelijk bewijs, dat de verzorging niet zeer moeilijk is. Voordeelen. A 1 met al geen enkele groote laat staan onoverkomelijke moeilijkheid. En daar tegenover de voordeelen: 1. Met de inrichting van de terreinen voor moerbeistruiken en de verzorging dezer strui ken kunnen een aantal personen werk hebben. 2. Bij een eenigszins behoorlijke zijde pro ductie kan een zijdeindustrie met materiaal uit eigen land werken. 3. Ons land behoeft geen of aanmerkelijk minder zijde in te voeren. 4. Zeer velen zullen zich een bijverdienste kunnen verwerven. Momenteel is de prijs van de zijde laag. on geveer f 2.50 a f 3 per kg. Het is echter geens zins gezegd, dat hij zoo laag zal blijven, want zes of zeven jaar geleden werd nog f 10 tot f 12 voor dezelfde hoeveelheid zijde betaald. Nederland staat geenszins alleen, wanneer zij streeft naar een behooiiijke zijdeproductie. Een soortgelijke actie wordt n.l. ook in België en eveneens in Duitschland gevoerd. In laatst genoemd land heeft men zelfs op enkele plaat sen heggen laten verwijderen en er moerbei- struiken voor in de plaats geplant, teneinde de zijderupsteelt te bevorderen. Eerste doel. IPTet eerste doel van de zijderupskweekers in ons land is en burgemeester Egberts vestigde er in den loop van het gesprek meer malen de aandacht op bestrijdingvan de werkloosheid. Men vleit zich niet met de gedachte, dat de werkloosheid in ons land door een intensieve beoefening van de zijdeteelt grootendeels kan verdwijnen. Geenszins. Maar wel weet men. dat men kan medehelpen het aantal werkloozen te vermin deren. Alleen reeds daarom verdient naar hun oordeel het werk der vereeniging aller sympa thie en aller steun. En ook om die reden moet, zoo zegt men, alle mogelijke medewerking wor den verleend. Wat te doen? v v il men met eenige kans op suc ces aan den arbeid gaan, late men in verschillende plaatsen de hoofden bij elkaar steken. Als men met meer deren is, wordt het werken prettiger en kan men te eerder om hulp bij de Overheid aankloppen. En voorlichting verstrekt graag de Gooische zijdeteelt- vereeniging en ieder, die zijderupsen kweekt. Want er is slechts gezonde con currentie in het bedrijf. Men stelle zich echter geen gouden bergen voor. Deze hebben nooit bestaan, tenzij in de verbeelding. Wel is er een mogelijkheid zon der veel moeite en zonder groot risico een kleine bijverdienste te krijgen. Vooral bij den thans geldenden prijs van f 2.50 a f 3 per kg. kan die niet groot zijn. Doch, zoo zegt de heer Egberts, als men nu niet begint en zorgt klaar te zijn, wanneer de prijs om hoog loopt, kan men ook nooit van dien hoo- geren prijs profiteeren. Eenige jaren geleden was de productie nog rendabel, en wie zal zeg gen, dat het weer niet zoo zal worden? Zijde spinnen bij zijdespinnen zal nu niet zoo gemakkelijk zijn, maar wat zal de toe komst brengen? Dat is moeilijk te zeggen. De leiders van de Gooische zijdeteeltvereeni- ging verdienen echter reeds alleen daarom waardeering, dat zij met zooveel energie en volharding den strijd tegen de werkloosheid zijn begonnen. Zij kunnen veler hulp gebrui ken en ook zonder eenig geldelijk gewin is de zijderupsteelt uiterst interessant. L. PROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 19 AUG. Progr. 1: Hilversum n Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen 10.20 Parijs Radio, 12.05 Radio P. T. T. Nord 12.20 Ned. Brussel 2.05 Lon don Regional 2.35 Keulen 3.20 London Regional 3.50 Keulen 5.20 Parijs Radio 7.30 Keulen 9.35 Fransch Brussel 10.20 Ned. Brussel 10.35 Keulen Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 8.20 Diversen 10.35 London Regional 12.40 Droitwich 1.— London Regional 1.35 Droitwich, 6.45 London Regional 7.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten concert Opnamen van Nat Gonella en Canaro's Argentijnsch orkest. 1. Someone stole Gabriels Horn 2. Caroline 3. Way down yonder in New Orleans 4. Harlem Hokum Blues 5. Strange Blues 6. Chinese Laundry 7. Lazy River 8. Churracca 9. Puerto Nuevo 10. Mi Buenos Aires Querido 11. Milonga. 12. Old Man River 13. I can 't Dance 14. Ride red ride 15. The man from the South 16. Shoe shine boy 17. Nagasaki 18. Black coffee 8.0012.Diversen. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 17 Augustus 1938. 230 Vette kalveren. Ie kwaliteit 6270 ct. per kilo levendge wicht; 2e kw. 5460 ct. per kilo levengewicht. 3e kw. 4852 ct. ped kilo levendgewicht. 69 Graskalveren f 8f 14 per stuk. 136 Varkens. Vleeschvarkens wegende van 90110 kilo 6670 ct. per kilo slachtgewicht. Zwarte var kens 6465 ct. per kilo slachtgewicht; Vette varkens 6364 ct. per kilo slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren: aanvoer matig, handel vlug prijzen hooger. Eenige zeer beste, hooge no teering. Nuchtere kalveren: zeer matige aanvoer, zeer vlugge handel, hoogere prijzen. Varkens: zeer matige aanvoer en handel, prijzen als Maandag j.l. VOOR DEN -POLITIERECHTER GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Spiekerman, Groote Houtstraat 151: boek „Het Buitenland": De Haan, Hoogerwoerd- straat 20: bril in etui; Weber, p.a. Van Es. Kle verlaan 76: muziekboek (Engel); De Bondt, Saenredamstraat 58 zw.: 2 boeken en foto album; Bijvoets, Esschilderstraat 71 rood: bad pak en handdoek: Meeuweszen. Willem de Zwijgerlaan 48: blauwe ceintuur; Verhagen. Wijde Geldeloozepad 14: doos inh. koopwaar; v. Ling, Slachthuisstraat 18: auto-dop Ver- dinius. Westerhoutstraat 8: hondenhalsband met penning 0152 Politiebureau Smedestraat: handkar (op 28 Mei 1938 gevonden) en auto- wiel met band Fokker, Vijf heerenstraat 10. te HeemstededamesarmbandhorlogeDe Haan. Hoogerwoerdstr. 20: overall: vT Mares. Kedoestraat 5 portemonnaie met inhoud Beek, Pijnboomstraat 67: portemonnaie: v. d. Berg. Engelszstraat 29: rijwielplaatje in etui; Jans, Allard Piersonstraat 14: zeiltje van kinderwagen. De bookmaker van Krommenie. De harddraverijen van Krommenie zijn wel iswaar nog nooit in één adem genoemd met die van Derby of Saratoga, maar toch gaat het er wel eens ..buitenlands" toe. Zoo ook op den 7den Juni. Want toen was er eenbook maker! U weet wel zoo iemand, die wedden schappen op de paarden afsluit Het was nou niet zoo'n echte bookmaker met een hoogen hoed op die we wel eens op plaatjes zien. Hij droeg een gewoon burgerpak en mocht Krom menie nog eens op de hoogte komen van een Derby of een Saratoga, dan zou dat burger pak voor bookmakers handhaving verdienen Want zoo'n hooge hoed staat zoo nadoenerig. En zelfs het kleinste plaatsje kan groot wor den door een eigen cachet te handhaven. En tegen den tijd dat Krommenie dan op wedden beluste buitenlanders bij drommen naar ons land trekt kan de persoon, die belast is met het geven van tekst en uitleg van de historie van de Krommeniesche harddraverijen, er op wijzen dat de burgerlijke plunje van de Krommeniesche bookmakers stamt uit den tijd dat wedden in Nederland verboden was. Zoo'n burgerpak is namelijk goed om niet in de ga ten te loopen. Maar in dien tijd, waarin de bookmakers dan nog in burger liepen mis schien blijft het er altijd bij pasten de die naren van het gerecht hetzelfde middel toe om niet opgemerkt te worden, O.a. niet door de bookmakers. En uit dien tijd zal dan het geval dateeren. dat zich 17 Axigustus 1938 voor den politierechter te Haarlem ontwikkelde Eén van de vele dergelijke gevallen. De agent in burger, die den bookmaker in burger had bespied om hem op heeterdaad te betrappen verscheen als getuige, en hij verklaarde dat de bookmaker luid menschen tot het sluiten van een kansovereenkomst had ultgenoodigd. Hij had ook gezien dat de weddenschapslui ter (is dat even en goed Hollandsch woord?» van een heer f 5 ontving. De bookmaker zat in het verdachtenbankje en ontkende dat hij zijn ..waar" had aangeprezen. „Maar waarvoor kreeg u die f 5 dan?" ..Dat weet ik niet. Die kreeg ik zoo maar. Mischien wel van iemand, die me nog iets schuldig was." De officier vond dat de bookmaker zeker dacht dat het gerecht bestond uit kleine kin deren, die in sprookjes geloofden en eischte een boete van f 50. De bookmaker schrok ervan. En sloeg aan het vragen. Want na het requisitoir mag de beklaagde altijd zeggen wat hij op zijn hart heeft. De bookmaker wilde het naadje van de kous weten en vroeg of dat nou zoo maar kon dat de menschen door een agent verbaliseerd werden als het feit, waarom het ging al lang voorbij was. Want de agent had hem na de draverijen pas meegenomen. De politierechter stelde hem gerust; dat mocht. De rechter <ieed nog meer. Hij maakte van de eisch van de:: officier voor een boete een gevangenisstraf. Hij vond vier dagen gevangenis blijkbaar voor den beklaagde een straf, die deze beter zou voelen dan de f 50. De bookmaker, die nog, steeds onder den in druk van de f 50 scheen, vroeg belangstellend of hij „alléén maar" 4 dagen hoefde te zitten, zonder iets te betalen. De rechter zei van ja. Zoodat de leiders van toeristen, die de ge schiedenis van Krommenie en de alsdan met Derby en Saragota wedijverende harddra verijen door hun megafoons moeten uitleg gen daarbij kunnen voegen dat bookmakers vroeger niet alleen met groote geldbedragen gestraft werden, doch ook wel eens het ge vang in gingen. Brrr. Maar misschien komen de touristen nooit naar Krommenie Het festival in Lisse. Het kan soms raar loopen in de wereld. Of eigenlijk vaak. In ieder geval.moet de politie rechter wanneer hij tenminste even alleen denkt aan de menschen, die tot hem komen wel den indruk krijgen dat we in een rare wereld leven. Zoo zijn twee groote mannen in Lisse als buurjongens van elkaar opgegroeid. Altijd, ja ren en jaren lang konden ze het best met el kaar vinden. Totdat er een festival in Lisse kwam. In den nacht van 6 op 7 Juni. En toen maakten ze ruzie inplaats van feest te vieren. Merkwaardig dat je om het oneens met elkaar te worden jarenlang op eenfeest moet wachten, daar kun je toch een passender ge legenheid voor uitzoeken. Enfin, het zij zoo. Op het beklaagdenbankje zat de eene. ach ter het getuigenhek stond de andere. En de eene vertelde hoe hij den andere op het fes tival was tegen gekomen. Hij had hem ge- Speelschuld door BERTRAM ENVERRA. EN eersten avond won graaf Palotay vierduizend dollar. Van Warris, den boordenmagnaat. Den avond daar op had hij pech. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken telde hij tien duizend dollar voor Warris neer. Toen stak hij een sigaret op en bleef nog een oogenblikje geanimeerd praten. Palotay was rijk Warris wist het. Geld had voor hem weinig betee- kenis. „De eene maal wint men, de andere verliest men. Zóó is het leven", zei hij zacht. Vandaag had de graaf opnieuw weinig ge luk. Het was één uur 's nachts toen hij op stond en met een nonchalant gebaar een schuldbekentenis van vijftig duizend dollar op tafel legde. Voor Warris, die er verlegen van werd. Vijtig duizend dollar! Een klein kapitaaltje, al ben je ook vermogend. Glimlachend verontschuldigde graaf Palo tay zich. „Ik moet helaas spelbreker zijn, m'n waarde Warris. Ik heb Etelka beloofd nu op te houden. U begrijpt, vaderplichten Met elastische schreden liep hij naar de hall van het hotel, waar zijn dochter, een char mante jongedame, die aan een Oostersche prinses deed denken, hem reeds wachtte. Zoo dra zij haar vader gewaar werd, nam zij af scheid van den jongen Engelschman, die haar gezelschap hield en begroette haar papa har telijk. En met een hoofdknikje in de richting van mr. Warris. lachte zij: „Good night, mr. Warris. Au revoir!" Even, heel even maar, had Warris, de boor- denkoning. géén woorden gevonden. Toen boog hij galant. Etelka was mooier dan de mooiste schoonheidskoningin van de States! Tegen drie uur werd er dien middag op de deur van zijn kamer geklopt. De jonge gra-. vin Palotay trad binnen, en haar bleeke. ovalen gezichtje verried hoe geagiteerd zij W?« „Ik moet u dringend spreken mr. Warris!" fluisterde zij. Op een uitnoodigend gebaar van Warris liet zij zich in een diepen fauteuil vallen. Haar groote, donkere oogen waren vochtig. ..Ik kom u om raad vragen", begon zij zacht. ,Het gaat over papa. „Ik heb vanmorgen ge hoord. dat u vijftigduizend dollar van hem heeft gewonnen. Hij staat er op ze u vanavond te betalen. Ik heb nog niet den moed gehad hem te zeggen, dat onze credietbrief voor een dergelijk bedrag verre van toereikend is. U moet weten. mr. Warris, dat ik papa's finan ciën beheer. Hij is in die dingen nog zoo'n echt kind. Geld beteekent voor hem niets." Etelka zuchtte. „Niets". „Maar, gravin, dat heeft toch heelemaal geen haast. Ik kan immers wachten." „Nee, nee, mr. Warris. Dant kent u papa niet. Een speelschuld is een eereschuld be weert hy, die een man van eer binnen vier- en-twintig uur moet voldoen. En daarom heb ik naar Boedapest getelegrafeerd. Naar onze bank. Ik vrees echter, dat het geld op zijn vroegst morgen hier in New-York is. Ik zal probeeren nog vandaag onze familiejuweelen te verkoopen, hoezeer mij dat ook aan het hart gaat. Van geslacht op geslacht hebben wij Palotays die gedragen „Dat moogt u in géén geval doen, gravin!" onderbrak mr. Warris zijn lieftallige bezoek ster. „Het móét. want anders...." „Anders?" zal papa zich vanavond van het leven berooven. Ach mr. Warris, u kunt niet be seffen. hoe hij over een speelschuld oor deelt!" Er viel een pijnlijke stilte. ..Mag.mag ik u mischien helpen, gra vin?" vroeg mr. Warris ontroerd. „Ik kan u tot morgen, of overmorgen het geld immers leenen. Toe .slaat u mijn voorstel niet af. Ik verzeker u dat het mij een waar gnoegen is. iets voor u, juist voor te kunnen doen". Etelka antwoordde niet. Verlegen sloeg zij haar oogen neer. terwijl een bekoorlijke blos haar bleeke wangen kleurde. „Als ik niet wist, dat u een gentleman is", fluisterde zij eindelijk", zou uw voorstel mij hebben beleedigd. Géén Palotay heeft óóit geld geléénd, mr. Warris. Toch zie ik in. dat er voor het oogenblik geen andere uitweg is." En. terwijl de jonge gravin spontaan haar parelsnoer van haar hals nam. vervolgde zij: „Neemt u dit aan in pand, mr. Warris. Ik wensch niet, dat u mij zonder eenige zekerheid een bedrag van vijftigduizend dollar voor schiet." Mr. Warris maakte een afwerend gebaar. Eerst toen Etelka bleef aandringen, nam hij het. kostbare snoer in zijn hand en streelde liefkozend de glanzende parels. Voorzichtig legde hij het sieraad op zijn schrijfbureau. Daarop opende hij een cassette en nam er vijftig bankbiljetten uit van duizend dollar, die hij de jonge gravin in een enveloppe over handigde. Een dankbare blik uit twee groote, donkere oogen, sprak boekdeelen. En reeds lang nadat Etelka vertrokken was, hing in de kamer nog de fijne geur van een exquis parfum Twee uur later schelde Warris een boy. „Breng deze bloemen dadelijk naar gravin Palotay in het Palace hotel!" beval hij. op een grooten ruiker roode rozen wijzend. De boy haastte zich aan het verzoek te vol doen en Warris bleef glimlachend alleen. „Ja- ja" peinsde hij. „het legt nu eenmaal ver plichtingen op de schuldeischer te zijn van een charmante jongedame!" Een half uur later kwam de boy hijgend zijn kamer binnen. Mét de bloemen. De graaf en de gravin Pa lotay zijn zoo juist afgereisd. Zonder achter lating van adres!" verklaarde de boy. ..Dank je!" was alles wat Warris wist te zeggen. En toen de bediende de kamer had verlaten, trok hij een lade van zijn schrijf bureau open. nam het parelsnoer en glim lachte. „Je wist natuurlijk niet. lieve Etelka" mompelde hij, „dat ik mijn loopbaan begon als juweliersbediende en het daaraan te dan ken heb dat ik onmiddellijk zag. dat die pa rels valsch zijn! Wat een geluk, dat de bank- biljetjes, die ik je geleend heb, evenmin echt waren!!" vraagd. „of ie bijgeval ook een harinkje voor hem had". Want de andere was vlschventer en verkocht door de week haring. Op een fes tival pleegt men echter niet naar haring te vragen. Hoogstens daarna. En dan nog niet aan den haringventer, die voor dien avond fes tivalganger is. De eene had het dan ook maar als een grapje bedoeld. Maar de andere zeide, toen de politierechter hem ernaar vroeg, dat hij daar dan ook niet kwaad om was gewor den! Neen. het was na afloop van het festi val buiten. De andere stond daar te praten met een dame en toen kwam de eene naar hem toe en vroeg „Moet je wat?", en toen die een bij den ander was kwam van het een het ander. Een arm zwaaide door de lucht. Eon doffe slag. En aan de jarenlange vriendschap, die de beproeving der jeugdjaren doorstaan had. was een einde gekomen, een roemloos einde. Maar ja, het eind van het eene tijdperk is het begin van het andere. Misschien dat de vriendschap te hechter uit de roes van het festival te voorschijn treedt? Vuilwaterdrama 's De officier kwam tijdens een mishande lingskwestie tot de concluscie dat dit „weer één van de bekende vuilwaterdrama's was", die zich op het tooneel van de dorpswereld plegen af te spelen. Als in Bevex-wijk het doek opgaat voor een trieste mis-handeling is er een vuilwater- ouverture aan voorafgegaan. D.w.z. de hoofd rol vertolkers schuiven elkaar met zwabbers en dergelijke het vuile water van hun schoon maak toe. Net zoo lang tot de een of de ander daar een „vuiligheid" in gaat zien. en zijn smettelooze eer ïxiet verder bedoezelen laat, m.a.w. toeslaat. De hoofdrolvertolkers van het vuilwaterdrama waarvan voor den politie rechter de ontknooping volgde, werden dit keer gevormd door eenerzijds een dame, an derzijds een echtpaar. De beide dames kregen ruzie, en scholden elkaar uit, zoodat er een gespannen verhouding ontstond, zonder reden overigens het kenmerk van gespannen veihoudingen. Maar de heer trad handelend op. hij hakte de knoop door van de zijden d*aad, waaraan de vrede hing. En toen de da me-alleen hem op een avond, toen hij van zijn werk thuiskwam uitschold met een term, die zelfs de politierechter mitsgaders de offi cier niet in hun verzameling van „dialecten" die ze in den loop der tijden verzameld hebben thuis wisten te brengen, sloeg de manlijke hoofdrol vertolker in het vuilwater drama toe. De dame viel flauw. Het doek viel ook. En voor de laatste acte werd het doek gehaald in het gerechtsgebouw. Hierin speelde de politierechter de hoofdrol. Een voor de overige vertolkers vaak zeer onaan gename rol. En hij legde den man in het drama een straf op van een rijksdaalder boe te. U ziet, vuilwaterdrama's hebben niet als de films een happy-end. Heethoofdige ijsventer. Bij den Schipholweg stond een ijsventer en hij verkocht ijsjes. Alles ging goed totdat. er nog een ijsventer kwam. En die posteerde ::ch een eindje verderop. De man-die-er-het- cerst-stond stelde den ander voor zich ergens anders te vestigen, want zij zaten elkaar in het vaar-ijswater. Hoe het nou precies toeging kwam ook voor den politierechter niet aan het daglicht, doch in ieder geval bleek de laatst- aangekomene den ander een flinke tik ver kocht te hebben, inplaats van zijn klanten el ders ijsjes te verkoopen. Hij had hem ook nog toegevoerd „Ik sla je net zoover onder den "rond als je er boven staat". Deze symetrische plaatsbepaling duidt op een gevoel voor evenwicht, dat bij den ijsventer toch aanwezig bleek, f 4 bedroeg de boete voor deze mis handeling. Dat zijn zoowat tachtig ijsjes van 5! Die had de ijsventer verderop beter kunnen vei-koopen dan zich zoo dichtbij den ander zoo'n straf op den hals te halen Maar zelfs handelaars in het koele ijs verliezen hun koelbloedigheid wel eens OUD-LEERLINGEN NAT. SCHILDERSSCHOOL VERGADEREN TE HAARLEM. De vereeniging van oud-leerlingen der Na tionale Schildersschool te Utrecht vergaderde Woensdagavond in een der zalen van cafc- restaurant Brinkmann aan de Groote Markt onder voorzitterschap van den heer W. Striet- man uit Zeist. De voorzitter der afdeeling Haarlem, de heer E. J. Loenen. sprak een kort openingswoord waarin hij alle aanwezigen welkom heette. De algemeene voorzitter opende daarop de ver gadering nadat hij de organisatoren van dezen avond ank had gebracht. Spr. betreurde het feit dat de directeur der school, de heer J. Por, helaas verhinderd was naar Haarlem te komen. Na het lezen van de notulen voerde het eere- lid de heer Van Ast het woord. Spr. herdacht met dankbaarheid de oprichting der ver eeniging door de eerste leerlingen der Schil dersschool en hoopte dat zij nog lang hun pioniersarbeid zullen kunnen voortzetten. Door de Vestigingswet, die binnenkort waar schijnlijk ook in het schildersbedrijf zal wor den doorgevoerd, is het diploma der school zeer in waarde gestegen. Niet alleen zijn de gediplomeerden veilig voor de vestigingseLschen maar zij hebben zelfs de bevoegdheid gekre gen van leei-aar aan cursussen die opleiden voor de vestigingseischen. Deze cursussen wor den reeds thans door de vereeniging voor bereid. Na afhandeling van de jaarverslagen en de begrooting kwam het voorstel van de afdee ling Haarlem-Leiden, bij do Overheid stap pen te doen den meester-titel wettelijk be schermd te krijgen, aan de orde. De vergade ring nam met algemeene stemmen dit voor stel aan. waarbij besloten werd samenwerking te zoeken met de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht. Vervolgens werd een uitvoerige bespreking gevoerd over alles wat tot verbetering van ver eeniging en school kan bijdragen. De Nationale Schildersschool geniet weinig bekendheid in het land. Het is zelfs zóó. dat de twee schilders vakscholen, die in Antwerpen en Brussel ge vestigd zijn, hier meer bekend zijn dan de Nederlandsche school. Na een uitvoerige discussie over dit onder werp werden nog een aantal huishoudelijke agendapunten afgehandeld. Daar de secretaris, de heer W. van Krim pen Jr.. zich bij z'n aftreden niet herkiesbaar stelde, werd in de ontstane vacature benoemd de heer E. Boode te Amersfoort Te twaalf uur sloot de voorzitter de geani meerde vergadering. Heden maken de leden der vereeniging per touringcar een excursie naar het Westland. MARKT. Woerden, Woensdag 17 Aug. Aanvoer 470 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. f 23—f 24.50. met rijksmerk 2e kw. f 21—f 22.50; zware tot f 24. Handel: matig.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9