Haarlem's Dagblad Draagt i Jw rijwielplaatje zichtbaar Onzekerheid. t t a n ta t c f i öan- i Jlirtmui.uj 5 3().2>c)nüngm> Dertien dooden De uitbreiding van het aantal verkeerslichten. Echtelijk drama Motor met groote snelheid tegen boom gebotst. 56e Jaargang No. 16920 Uitgave Lourcns Coster, Maatschappij voor Couran t-Uitraven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS HUBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 19 Augustus 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per posl f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1*5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regal. Regelabnnnemcntsturieven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. In den Europeeschen toestand is weer eens een stadium van onzekerheid bereikt. Men zou kunnen beweren dat die al sinds vele jaren bestaat het hangt er maar van af hoe men de zaak bekijkt maar ik bedoel nu zoo'n situatie waarin de naald van den baro meter tusschen mooi en slecht weer weifelt. De zomermaanden zijn tot dusver nogal rus tig verloopen, als men den voortdurenden burgeroorlog in Spanje, tegenwoordig vrien delijk betiteld als „de veiligheidsklep van Europa" en de Jodenvervolging in Duitsch- land, vooral ex-Oostenrijk, plus het nieuwe anti-semitisme in Italië buiten beschouwing laat. Dat zijn allemaal treurige dingen. Maar de term „nogal rustig" betreft het Europee- sche oorlogsgevaar. Iedereen weet dat Juli en Augustus de „mooie maanden" zijn om oor logen te beginnen zoodat we vanzelf al met opluchting het buitenlandsche nieuws gaan beschouwen als er anderhalve maand van de twee om zijn en de vervaarlijke krijgsmachten van ons tot-de-tanden-bewapend werelddeel toonen nog geen neiging om in beweging te komen. Spanje is nu niet meer de gevaarlijkste „haard". Tsjecho-Slowakije staat op den voor grond en allen die de politieke situatie nauw keurig volgen zien met spanning uit naar de uitkomsten van Lord Runciman's onderhan delingen. De Engelsche bemiddelaar heeft gisteren tweeënhalf uur lang in het geheim besprekingen gevoerd met Henlein, den leider der Sudeten-Duitschers. Zijn zij nader tot el kaar gekomen? Er zijn wat vage geruchten, maar niemand weet het. Telkens duikt het bericht op dat Runciman ook met Hitier zal gaan praten. Dat zal denkelijk wel bewaarheid worden, omdat het zoo lógisch schijnt. In- tusschen hebben de geweldig groot opgezette en langdurige Duitsche manoeuvres onrust gewekt, blijkbaar niet het minst bij de Duit sche bevolking zelf ,want de Berlijnsche beurs geeft een zoo alarmeerende daling van staats fondsen en industriëele waarden te zien dat de twijfel aan de deugdelijkheid van de ge heimzinnige Duitsche staatsfinanciën op nieuw is toegenomen. Onze financieele mede werker wijdt daaraan in zijn wekelijksche kroniek, die morgen verschijnt, beschou wingen die ik u ter lezing aanbeveel. Met hem zullen zich velen verbazen over het feit, dat zulk een voortgezette daling mogelijk blijkt in een autocratisch geregeerd land. Men is geneigd te denken dat de machtsmid del n van den staat te groote verkooporders van particulieren eenvoudig zouden verhin deren. Het nauwe contact tusschen Duitschland en Italië, dat den indruk maakt van gemeen schappelijk machtsvertoon en dat een extra- onrustwekkend aspect krijgt door de weige ring van paspoorten voor Italianen, die in Frankrijk wilden reizen, heeft in Engeland en Frankrijk grooten indruk gemaakt. Maar de naald zou ook naar mooi weer kunnen en blijkbaar verwachten velen dat, want in de financiëele wereld is de stemming vagelijk optimistisch. Men heeft al zooveel dreigend vertoon met wapengeweld gezien, heeft al zoo vaak beleefd dat het oor logsgevaar omzeild werd en is nu minder gauw beducht. Ook zijn de groote democrati sche mogendheden, Frankrijk en Engeland, kennelijk veel sterker geworden dan een paar jaar geleden. Engelands bewapening is al enorm toegenomen en Frankrijks innerlijke kracht, die wankelend scheen, grootendeels hersteld. Men heeft niet meer den indruk dat de machtscombinatie Duitschland-Italië sterker is dan de dito Frankrijk-Engeland eerder het tegendeel en hoopt op het duidelijke pacifisti sche streven van het kabinet-Chamberlain. Zoowel Italië als Duitschland verkeeren in economische moeilijkheden. Breekt nu de tijd niet aan waarop deze totalitaire staten tot in binden bereid zullen zijn in ruil voor econo mische hulp?zullen zij een dergelijk be leid niet veel liever nastreven dan dat Duitschland zioh in Tsjecho-Slowaaikseh avon tuur zou storten met de onafzienbare ramp zalige gevolgen die dit zou meeslepen? Degenen die deze theorie huldigen vestigen ook de aandacht op de uitputting van Japan, dat in zijn oorlog tegen China kennelijk meer ondernomen heeft dan waartoe het in staat was, en op het Russische gevaar, West-Europa bedreigend zoodra het een oorlog zou begin nen. Dit zijn enkele verschijnselen en veronder stellingen die thans opgeld doen. Men mag zich afvragen of de tijd voor een Europeesche toenadering in politieken en vooral in econo- mischen zin niet rijpende is. Men is ook ge neigd de hoop te uiten dat een sterke econo mische verzwakking van Duitschland, die uitermate gevaarlijk zou zijn, tijdig door hulp en samenwerking zal worden gestuit. R. P. Meer electriciteit gebruikt, minder gas. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft de gemeentegasfabriek c.a. 11.587.000 M3. gas afgeleverd tegen c.a. 11.621.000 M3. gas in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Een vermindering dus van ongeveer 34.000 M3. Het debiet van het gemeentelijk electriciteïts- bedrijf is daarentegen toegenomen van c.a. 20.423.000 K.W.U. in eerste half jaar 1937 tot c.a. 20.898.000 K.W.U. in het eerste half jaar yan 1938. CcivSt m -*>* r De bandteekening van het boekwerk, waarin de tekst van de Oranjecantate, welke 5 September door kinderen van leden van de afdeeling Oost der vereeni- ging „Koninginnedag" uitgevoerd zal worden, is door den heer H. Blansert gecalligrafeerd. De geheele tekst ook die welke het muziekboek siert van de Oranjecantate, werd eveneens in prachtig rood, oranje en groen gekleurde gekrulde letters door den vaardigen calligraaf vereeuwigd. De muziek in het muziekboek werd door Reinier van 't Hoff geschreven. Zooals men weet werd de Oranjecantate gecomponeerd en van tekst voorzien door mevrouw S. A. van Heyningen de Jong. De uitvoering zal onder leiding van de componiste staan. De boekwerken met den gecalligrafeerden tekst en de muziek, waarvan U op boven staande foto een beeld krijgt, zullen aan H. M. de Koningin worden aangeboden. bij vliegramp in Italië. Watervliegtuig kort na den start verongelukt. Naar Havas uit Rome verneemt is Donderdagmiddag een Italiaanscli watervliegtuig, de MC 94, toebelioo- rende aan de vliegtuigfabriek van Macchi te Varese, aan boord waar van zich bevonden de prefect van Va rese, Mario Chiesa en zijn familie, kort na den start neergestort. De bemanning en de passagiers, in het geheel dertien personen, zijn om het leven gekomen. Het toestel werd bestuurd door Guiseppe Burci. Generaal Aldo Pellegrini, generaal Felice Porro en andere deskundigen hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Nader wordt gemeld, dat het onge luk geschiedde een half uur na het vertrek van het toestel. Het stortte brandend neer bij Mormago. De brandweer van Varese welke onmid dellijk werd gewaarschuwd, kon geen enkele hulp bicden aan de inzittenden en moest zich beperken tot het blus- schen van het brandende toestel. Haarlem telt ruim 136.000 inwoners. Aan het eind van de maand Juni telde Haarlem volgens de statistische gegevens der gemeente 136.390 inwo ners. waarvan 71.182 vrouwen en 65.208 mannen. De vrouwen waren dus ver in de meerderheid. In het eerste halfjaar is het aantal inwo ners met 1.034 toegenomen, en sedert Juni 1937 met 2.199. ONGELIJK BIJ HET SPEL. Twee jongetjes in een kuil bedolven. NOG VRIJ GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag waren op het oude ter rein van de gasfabriek aan den Harmenjans- weg eenige kinderen in het zand aan het spelen. Daarbij gebeurde een ongeluk, dat bijna twee slachtoffers had geëischt. De kin deren hadden namelijk een kuil gegraven, die ongeveer een meter diep was. Met dit onder- grondsch verblijf waren de jongens zóó in hun schik, dat zij den kuil, waarin de twaalf jarige N. en de dertienjarige D. zich hadden neergelaten, met takken gingen afdekken.En op die takken werd nog een laag zand ge stort. Dit laatste werd hun noodlottig, want het zand begon te schuiven en weldra stortte de geheele massa boven op de twee jongens, die zich niet bevrijden konden. De andere kinderen, die hevig ontdaan wa ren, begonnen luid om hulp te schreeuwen. Spoedig snelden omwonenden toe en ook de brandweer werd gewaarschuwd, maar nog voordat deze aanwezig was. waren eenige mannen er reeds in geslaagd, de twee kinde ren uit hun netelige positie te bevrijden. Het bleek dat de oudste jongen, die niet alleen on der het zand bedolven was geweest, maar ook nog onder zijn vriendje had gelegen, bewus teloos was. Dadelijk werd begonnen met het toepassen van kunstmatige ademhaling, waardoor spoedig het bewustzijn weer opge wekt was. De jongen klaagde over pijn in den rug en den hals, maar een dokter constateer de, dat zich geen complicaties hadden voorge daan, zoodat de jongen naar zijn woning kon worden vervoerd. Donderdagavond was zijn toestand bevredigend. De andere jongen had geen letsel gekre gen. Cijfers voor de regeling der lichten worden bestudeerd Reeds geruimen tijd geleden hebben wij ver meld dat het voornemen bestaat aan de ver keerslichten in Haarlem uitbreiding te geven, waarbij o.m. gedacht wordt aan de kruispun ten ZijlstraatGedempte OudegrachtNas- saulaan en JansstraatRidderstraat. Voor dat men er toe kan overgaan een verkeerslicht te plaatsen moet men natuurlijk nauwkeurig weten hoe de gewone gang van het verkeer ter plaatse is, hoeveel fietsers, auto's, motor rijwielen, karren enz. deze punten passeeren en in welke richting zij zich bewegen. Wie dus ooit gemeend mocht hebben, dat het plaatsen van verkeerslichten een vrij eenvoudige zaak was, zal nu wel inzien, dat het in het geheel niet eenvoudig is. Want vooraf moeten heele reeksen cijfers bestudeerd worden en op grond van de daaruit te trekken conclusies worden er lichten geplaatst. Voor het leveren van deze cijfers zijn den laatsten tijd een aantal politie-agenten in burger bezig geweest met het tellen van het verkeer. Het door hen ver schafte materiaal zal worden bestudeerd en dan. na de bestudeering. zal onze stad weer met eenige verkeerssseinen worden verrijkt. En op dat moment zal men misschien reeds weer bezig zijn met voorbereidingen voor lichten, welke elders in de stad misschien ook wel ge- wenscht zijn. want ook na de komende uitbrei ding zullen er nog wel punten in de stad zijn, waar een automatische verkeersregelaar ge- wenscht is. Tellingen over het geheele land In deze dagen worden ook over het geheele land door den Rijkswaterstaat groote ver keerstellingen gehouden, om de ontwikkeling van het verkeer bij te houden en een goed overzicht te krijgen van de verdeeling ervan over de verschillende wegen. Deze tellingen worden elk jaar gehouden, doch zijn eenmaal in de drie jaar van grooteren omvang. Thans is dit laatste ook het geval. Om den tellers beschutting tegen slecht weer te verleenen zijn op de groote wegen kleine huisjes ge bouwd, waarvan er o.a. één op den Wagenweg bij de Spanjaardslaan. Hierin verblijven de tellers ook 's nachts, daar men ook aanteeke- ning houdt van het verkeer tijdens de nachte lijke uren. Wagenweg minder druk. Naar wij vernemen hebben de cijfers van bo- vengenoemden post aan den Wagenweg thans reeds uitgewezen, dat het verkeer over dezen weg naar Sassenheim minder druk is gewor den dan vorig jaar. De oorzaak hiervan meent men te mogen zoeken in de in gebruik stel ling van den nieuwen auto-snelweg Amster- dam-Sassenheim. Voor groot aantal bouwwerken vergunning verleend. In eerste half jaar 1938 bijna anderhalf millioen meer dan in 1937. Naar gegevens uit de statistiek der gemeente Haarlem blijkt, dat de bouwkosten van de werken, waarvoor bouwvergunning werd verleend in het eerste halfjaar van 1938 hebben be dragen ƒ2.570.945. Over 1937 was dit ƒ1.121.885, een verschil dus van rond 1.450.000. Deze vermeerdering van het aantal bouw werken heeft blijkbaar ook zijn invloed gehad op het aantal werklooze bouwvakarbeiders in Haarlem, want begin Juli van dit jaar waren er 1046 werklooze bouwvakarbeiders bij de Haarlemsche arbeidsbeurs ingeschreven (dit aantal bedroeg in het begin van het jaar nos 2051) tegen 1331 begin Juli 1937. Vanmorgen zoas het zoo vriendelijke grasgroene -pleintje met de kleurige bloe metjes van het Wüsonsplein veranderd in een hooge rots in de branding van den fietsenstroom. Een rots, waarop menig fietser strandde Want de belastingambtenaren contro leerden of wielrijdend Haarlem wel voor zien was van de belastingmerken! De meeste fietsers bleken inderdaad binnen de paden der zoet te rijden, dat wil zeg gen zij droegen hun rijioielplaatje óf op de fiets of op de bovenkleeding. En zij, die dat niet deden, werden onherroepelijk bekeurd. En dat vonden ze natuurlijk heelemaal niet prettig. Inderdaad, het is ook niet leuk om, wanneer men zoel een belas tingplaatje bij zich heeft, tóch een boete van f 0.50 te moeten betalenalleen om dat men dat plaatje niet, zooals voorge schreven is, op de fiets of op de boven kleeding draagt. En de ambtenaren vin den hét ook niet plezierig de menschen daarvoor te moeten laten betalen. Doch ambtenaren in functie mogen geen ge- voelsmotieven laten meegelden. Zij heb ben hun plicht te doen. Daarvoor zijn zij er. En daarom, wielrijders, duidt het den ambtenaren niet euvel wanneer ze U bekeuren als een belastingplaatje heeft. Want zij doen dat alleen als U dat plaatje niet zichtbaar draagt! En het wielrijdend publiek is volgens de zoet verplicht om dat zoel te doen. Dus wielrijders en xoielrijdsters, denkt erom. draagt uzv rijzvielplaatje óf op de fiets óf op de bovenkleeding, anders moet U f 0.50 boete betalen! Hedenmorgen werden op het Wüsons plein gelukkig zoeinig personen aange houden, die heelemaal geen belasting- plaatje in hun bezit hadden. En indien dat zoel eens het geval zoas mocht de fiets den tocht per.auto voortzetten. Zooals U op bovenstaande foto ziet. Een slagersfiets. zoier berijder geen plaatje had, zvordt bij de andere fietsen gevoegd om opgeborgen te worden totdat de eigenaar aan zijn plicht voldaan heeft. Anders wordt U onherroepelijk bekeurd Het woord is aan Inayat Khan: Ik leer van mijn leerlingen meer dan zij van mij leeren. te Amsterdam Man verwondt zijn vrouw doodelijk met mes AMSTERDAM. 19 Aug. Vanoch tend kwart voor twaalf heeft zich in de Koestraat te Amsterdam een dra ma afgespeeld, waarvan een 29-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. De ongeveer 36-jarige man heeft zijn 29-jarige echtgenoote met wie hij in onmin leefde, tijdens een twist met een mes dermate verwond, dat zij on middellijk overleed. Het slachtoffer was moeder van 4 jeugdige kinderen. De dader heeft zich na zijn daad bij de politie aangemeld. Berijder en duo-passagiere gedood. In den vroegen avond van Don derdag heeft zich in de Duitsche gemeente Würselen een zeer ernstig motorongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn ge komen. Door nog onverklaarbare oorzaak is de 39- jarige motorrijder M. J. Schellen, woonachtig te Kerkrade. met zeer groote snelheid tegen een boom gereden. Zoowel de bestuurder van het motorrijwiel als de op de duo gezeten vrouw werden op slag gedood. Aangezien deze vrouw, die waarschijnlijk een Duitsche is, geen papieren bij zich droeg, kon haar identiteit tot op heden nog niet worden vastgesteld. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn naar het lijkenhuisje van Würselen overge bracht. HEDEN- 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. In het eerste half jaar van 1938 is in Haar lem voor veel meer bouwwerken vergun ning verleend dan in 1937. 1 Het verkeer op den WagenwegHceren- weg blijkt minder druk te zijn geworden sinds de auto-snelweg AmsterdamSas senheim in gebruik is gesteld. 1 Haarlem telde einde Juni van dit jaar 136.390 inwoners. 1 Donderdagmiddag zijn op een terrein aan den Harmenjansweg twee jongetjes in een kuil onder het zand bedolven ge raakt. Zij werden nog bijtijds gered. 1 Korte inhoud van het openluchtspel „Een heid door Oranje", dat op Elswout opge voerd zal wordci 3 De allegorische blocmenstoet tijdens de ju bileumfeesten belooft een fraai schouw spel te worden. 6 Op Vrijdagavond 2 September zal op de Groote Markt een taptoe worden uitge voerd. 6 BINNENLAND. Een motorongeluk nabij Kerkrade heeft twee dooden geëischt. i In drie maanden zijn op onbewaakte over wegen 21 ongelukken gebeurd; 19 men schen verloren daarbij het leven. 3 Op een onbewaakten overweg in de ge meente Duiven zijn twee personen ge dood. 3 De flottieljeleider „Tromp" is Donderdag plechtig in dienst gesteld. 3 BUITENLAND. Bij een vliegongeluk in Italië zijn 13 per sonen om het leven gekomen. 1 De Sudeten Duitschers hebben tegenover Lord Runciman verklaard tot een com promis mei Praag bereid te zijn. 4 Roosevelt heeft in een rede Canada steun toegezegd in het geval van een aanval. 4 SPORT. Het voetbalprogramma van 18 Sept27 November. 7 Een beschouwing over de Nedcrlandschc ploeg bij de aanstaande wereldkampioen schappen wielrennen. 1 ARTIKELEN. R. P-: Onzekerheid. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Certificaten van oor- sprong. 3 Speciale correspondentie: De maatregelen tegen de Joodsche artsen in Duitschland. 4 H. D. Vertelling: „Aardbeien met slagroom" door John. K. Smith. g Rubriek voor vragen. g Voor onze Jeugd. jq de Jong: Het dertiende Zomereoncert van de H. O. V. onder leiding van Hugo de Groot. jj De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 3

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1