WITTOP KONING De arbeiderswoningbouw te Heemstede. VRIJDAG 19 AUGUSTUS Schoolvrije jeugd bewonderde Popeye en Shirley De jaarlijksclie filmvoorstelling in Rembrandt voor „Vacantiebezighcden". Het is langzamerhand traditioneel gewor den, dat de directeur van het Rembrandt- theater, de heer Bakker, de kinderen die door de commissie „Vacantiebezigheden voor de schoolgaande jeugd" op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan gedurende de zomervacantie aangenaam worden bezig ge houden, op een filmvoorstelling tracteert. Dat is elk jaar voor de kinderen één van de hoog tepunten van hun vacantietijd en 't is dan ook te begrijpen, dat zij reeds langen tijd van te voren verlangend naar deze voorstelling uitzien. Dat zij het werkelijk waar- deeren blijkt wel daaruit, dat toen giste ren de ongeveer 500 kinderen in hei Rem brand-theater bijeen waren een deputatie uit twee meisjes en een jongen bestaande vóórdat de film begon te draaien naar voren kwam en namens de commissie den heer Bakker een tuil anjers aanbood en in een kort gedichtje den dank van allen ver tolkte. De woorden der deputatie werden dooi de kinderen met een spontaan applaus onder streept. En toen kon het doek zich openen en een kort voorfilmpje worden gedraaid, waarna een Popeye-film volgde. Beide oogstten veel succes, maar de bewondering voor Shirley Temple in „Het arme rijke meisje" was niet minder. Na afloop van de voorstelling trokken de kinderen met hun leiders en leid sters weer naar de Kleverlaan. Haarlem aanschouwt Wat Eendracht Toont. Eere-comité voor de tentoonstelling van 2127 September gevormd. Voor deze tentoonstelling is er buiten een groot algemeen comité ook een eere-comité gevormd, waarin onderstaande dames en hee- ren zitting hebben genomen: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem, W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem. A. G. Boes, wethou der van Haarlem, M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem, E. v. cl. Wall. wethouder van Haarlem, H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter Kleinbedrijf Kamer v. Koophandel, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Secretaris Kamer van Koop handel, Mevr. J. L. Visser-Brutel de la Ri viere, Presidente Nederl. Ver. van Huisvrou wen, afd. Haarlem, Mej. Th. Teppema, Presi dente Katholieke Vereeniging van Huisvrou wen, Th. S. J. Booy, president R.K. Midden- standsvereeniging, *L. Lam, President Chr. Middenstandsvereeniging, B. W. Lasschuit, president Haarlemsche Handelsvereeniging, E. H. Tenckinck, commissaris van Politie te Haarlem. Deze tentoonstelling belooft iets geheel aparts te worden. Tal van vooraanstaande fa brikanten hebben hun stands reeds voor de tentoonstelling besproken en binnen enkele weken zullen de zalen geheel uitverkocht zijn. Binnenkort hopen wij op deze tentoonstelling nog terug te komen. VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Novemberexamen voor het Midden standsdiploma Algemeene Handels kennis. De onderwijsinstellingen der drie Nedeiiand- sche Middenstandsbonden brengen ter alge meene kennis, dat in October en November as. voor de tweede maal de examens voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handels kennis zullen worden afgenomen. De deelne ming aan deze examens staat open voor een ieder, ongeacht de opleiiding, welke werd geno ten. Het afnemen der examens geschiedt, zoo als gebruikelijk, onder toezicht van rijksge committeerden. aangewezen door den Minis ter van Economische Zaken. Data en toelatingseischen. De examens, welke zullen worden afgeno men, bestaan uit het normaal examen (A), waaraan door een ieder vrij kan wordetn deel genomen. en het speciaal examen (Bi. waar aan alleen kunnen deelnemen zij, die op 1 Juli 1938 den leeftijd van 25 jaren hadden bereikt en op dien datum reeds vijf jaar in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid werkzaam waren. Het normale examen bestaat uit een schrif telijk (te houden op Woensdag 26 October) en een mondeling gedeelte, af te nemen om streeks 15 November. Het speciale examen voor ouderen houdt in het bijzonder rekening met de ervaring, welke reeds in de practijk van het bedrijfsleven werd opgedaan en wordt alleen mondeling afgenomen. Dit examen sluit onmiddellijk aan bij het mondelinge gedeelte van het normale examen en zal dus op een of meer dagen in de tweede helft van November plaats vinden. Inschrijving voor deze examens kan uiter lijk tot 15 September a.s. geschieden bij het Centraal Secretariaat der Middenstands examens, 2e van den Boschstraat 40, 's-Gra- venhage. COLLECTE VOOR DE T. B. C.-BESTRIJDING A-s. Zaterdag zal te Bloemendaal en Over- veen een collecte gehouden worden ten bate van de Stichting „Steunfonds van de Ver eeniging tot bevordering der belangen van t. b. c. patiënten in Nederland". AGENDA Heden: VRIJDAG 19 AUGUSTUS Luxor Sound Theater: „Broadway Melody" geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Een avontuur in Hotel Excelsior", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in Zwerfstertje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Eenmaal „Yes". eenmaal „No", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Merijntje Gijzen's Jeugd" en „Het laatste schot". Moviac Uurfilmtheater: Doorloopende voor stellingen van 2.30 tot 11.30 uur. ZATERDAG 20 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a, Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Santpoort: Lede»., '«rgadering Vereeni- gina „De Lichthoeve". 3 uur. Z'a n d v o o r t: Groot weldadigheidsfeest in Pavilion Riche. Monumentale fontein op liet Nagtzaamplein. Rood-wit-blauwe schijnwerpers. Ter gelegenheid van het a.s. regeeringsju- bileum van onze Koningin zal het Nagtzaam- plein versierd worden met een monumentale fontein, die in hoekigen vorm een diameter zal hebben van 8 M. De waterstraal zal tot een hoogte van 10 M. spuiten. De fontein wordt met een oranjeiicht en met rood-wit- blaüwe schijnwerpers verlicht. 52 kleine stra len zullen naar de groote straal toespuiten. Met deze aantrekkelijke versiering zal de afdeeling Oost der Vereeniging Koninginne dag Oranjebond „Prinses Juliana", ongetwij feld op voortreffelijke wijze bijdragen tot het feestelijk aanzien van onze stad in de feestweek. Zooals men weet organiseert deze vereeniging ook de uitvoering van de Oranje cantate, welke op 5 September door 130 kin deren van leden ten gehoore zal worden ge bracht. Kaarten voor deze uitvoering zijn nog ver krijgbaar bij den voorzitter van de afdeeling Oost der vereeniging Koninginnedag, den heer J. H. van Engelen en bij de bestuursle den. MARKTWEZEN HAARLEM. Groentemarkt Haarlem op 17 Aug. 1938. Tomaten 512 cent per kg. Heerenboonen 1014 cent per kist. Snijboonen 1016 ct. per kg. Andijvie 3550 ct. per kist. Sla f 0.60f 1.20 per kist. Spinazie 3050 cent per kist. Postelein 1535 cent per kist. Tuinboonen 4575 cent per kist. Peulen f 1.20f 1.80 per kist. Doperwten f 1f 1.30 per kist. Capucijners f 1f 1.20 per kist. Zuring 1525 cent per kist. Bloemkool 918 cent per stuk. Roode kool 47 cent per stuk. Savoyekool 610 cent "per stuk. Komkommers 25 cent per stuk. Wortelen 512 cent per bos. Kroten 510 cent per bos. Selderie 37 cent per bost Peterselie 26 cent per bos. Prei 810 cent per bos. Kervel 57 cent per bos. Boonenkruid 2—6 cent per bos. Radijs 24 cent per bos. Rabarber 5—10 cent per bos. Uien f 1f 1.35 per zak. Kinderspelen bij de Neptunus- straat. Vlak naast het kleine plantsoen aan de Neptunusstraat in Haarlem-Noord ligt mid den tusschen de huizen een opengebleven stuk bouwterrein. Dat stuk grond wacht blijkbaar op bebouwing, maar op het oogen- blik is het nog vrij en daar maakt de jeugd uit de omgeving van de Neptunusstraat dankbaar gebruik van. Een groot aantal kin deren hebben het als speelterrein uitgekozen en gedurende de groote vacantie was het er eiken dag een heele drukte van jongens en meisjes die er allerlei spelletjes deden. Een kindervriend in Haarlem-Noord, de heer P. van den Aakster, kwam op het idee om er, nu de vacantie alweer ten einde loopt, een heel kinderfeest op touw te zetten. Dat feest had Donderdag plaats. Vele kinderen hadden voor de verschillende wedstrijden in geschreven, waarvoor door verschillende firma's aardige prijzen waren beschikbaar gesteld. De traditioneele kinderspelen als zakloopen. koekhappen, het loopen met balletjes od een bord e.d., zijn ook voor de toeschouwers (en dat waren er heel wat Donderdag) altijd een aparte attractie. Vele komische tooneeltjes spelen zich vaak af bij dergelijke wedstrijden. Het publiek langs de afscheidingen van het feestelijk met vlaggen versierde terrein liet zich dan ook niet onbetuigd. Telkens wanneer een der kinderen tevergeefs trachtte zich snel in een zak voort te bewegen en dientenge volge met moeder aarde kennis maakte, of wanhopige pogingen deed de pingpong-balle- tjes op het bord te houden, of om in het voor hun mond bengelende stuk koek te happen, waren de lachsalvo's niet van de lucht. Wij weten niet wie zich meer geamuseerd hebben: de deelnemers of de toeschouwers. Maar zeker is dat het voor de kleinen een onvergetelijke dag is geworden. En zeker ook voor de organi satoren, die met kleine middelen hebben we ten te woekeren en nog verschillende aardige prijsjes hebben kunnen beschikbaar stellen. De prijswinnaars waren: Zakloopen (11 tot 13 jaar): le prijs: Arie van Egmond, 2de prijs Fenia Bruins. Driebeen loopen (11—13 jaar): 1ste prijs: Piet van de Aakster met Eddy Schut, 2de prijs Piet de Droog met Arie van Egmond. Tonnetje kruien (11—13 jaar): 1ste prijs: Piet van den Aakster, 2de prijs: Arie van Eg mond. Prijsknippen 5 tot 7 paar: 12 deelnemers - 10 prijzen. Tonnetje rollen (8 tot 10 jaar): 1ste prijs Paul Hendriks, 2e prijs Hanny de Droog. Balletjes-op-bord-loopen <8 tot 10 jaar): lste prijs; Piet ten Have, 2de prijs: Gerrit Bruins. Koekhappen (11—13 jaar) lste prijs Nor> bert Numen, 2de prijs: Arie van Egmond. Koekhappen '8—10 jaar): le prijs Roelf van den Aakster, 2de prijs Paul Hendriks. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed het verbeteren van den rijksweg Duivendrechtschebrug— Abcoude, onder de gemeenten Ouder-Amstel en Weesperkarspel, met bijkomende werken. De raming bedroeg 14.000. Het laagst werd ingeschreven door P. C. Langeveld te Har dingsveld voor 12.384. OUD-LEERLINGEN NATIONALE SCHILDERSSCHOOL. Men schrijft ons: In aansluiting op de jaarvergadering van de Vereen, van oud-leerlingen der Nationale Schildersschool werd de tweede dag aange vangen met het maken van een excursie per touringcar. In het programma was evenwel eenige wij ziging aangebracht zoodat deze excursie niet naar het Westland ging maar naar de stad Gouda, waar de tentoonstelling „De Goud- sche Glazen" bezocht werd. Nadat deze we reldberoemde kunstwerken, welke ieders be wondering hadden, waren bezichtigd, werd de reis voortgezet naar Schiphol. De lunch werd hier gebruikt en vervolgens het bedrijf der K. L. M. bezichtigd. Hierna werd de terugreis naar Haarlem aanvaard, welke tevens het besluit vormde van deze zeer geslaagde dagen. HAADtEM'S D A O B r 'A D De Bilt voorspelt: Krachtigen, tijdelijk matigen Zuidweste lijken tot Westelijken wind betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, regenbuien, iets koeler in het Noorden, in het Zuiden koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 761.8 m.M. te Weenen. Laagste 734.8 mil. te Abisko. De depressie, welker kern gistermorgen nog negenhonderd kilometer teji Westen van Ier land lag, is, in diepte toenemende, naar de Shetlandsche eilanden getrokken. Ten Zuiden van IJsland ontwikkelt zich een nieuw lage- druk-gebied. Aan de achterzijde hiervan vloeien koude arctische luchtmassa's naar het Zuiden, terwijl over het Westen van de Brit- sche eilanden eveneens koude lucht van polai- ren oorsprong wordt aangevoerd. Ook over onze omgeving wordt thans van het Zuiden en Zuidwesten uit lucht van tropischen oor sprong aangevoerd, afkomstig uit het hooge drukgebied in Frankrijk, dat sinds gisteren aanzienlijk in beteekenis is afgenomen. Rond het Kanaal, over onze omgeving, de Zuidelijke Noordzee en de Oostzee houdt de toestand van krachtigen tot stormachtigen wind nog aan. Over de Britsche eilanden waait het wat minder hard. teijjvijl het over Frankrijk en Centra al-Europa rustig weer is. Voor morgen mag buiig weer worden verwacht met, vooral in het Zuiden en Zuidoosten van ons land, een vrij be langrijke afkoeling. Bij meest zwaar be wolkte lucht komen tijdelijke opklaringen voor. De wind ruimt naar het Noorden en neemt tijdelijk iets in kracht af. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 754 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa KEIP, Opticiens Gr. Houtstr. 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 9.57 uur; n.m, 22.36 uur. Strand berijdbaar van 15.0020.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. ECHTE WALES ANTHRACIET O.a. a 2.15 afm. 20/35 a ƒ1.90 afm. 12/20 per 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 TIJDELIJKE AANBIEDING (Adv. ingez. e&j Geldelijke uitkeeringen aan valide werkloozen. Uitkeeringen'in totaal over eerste halfjaar 1938 iets minder dan over 1937. De geldelijke uitkeeringen aan valide werk loozen hebben van 20 Dec. 1937 tot 3 Juli 1938 in Haarlem f 1,662,081 bedragen. Over hetzelfde tijdvak van de jaren 1936 en 1937 werd er f 1,696.900 uitgekeerd, dus ruim f 34 000 meer. Uit deze cijfers blijkt ten dui delijkste, dat ondanks de vermindering van 't aantal werkloozen de uitkeeringen in totaal toch slechts met een betrekkelijk gering be drag zijn verminderd. EXAMENS. Toegelaten. Tot het 2e studiejaar van de Koninklijke Militaire Academie is toegelaten den heer W. K. Kroon te Haarlem. DE VREEMDELINGEN IN HAARLEM. De Commissaris van Politie verzoekt ons mede te deelen, dat alle vreemdelingen van Poolsche nationaliteit, die hun woon- of ver blijfplaats in Haarlem hebben of er tijdelijk vertoeven, zich krachtens de bepalingen van het Vreemdelingenreglement binnen tien da gen aan het bureau van den Vreemdelingen dienst, Lange Wijngaardstraat 22rood, moeten melden. ONVERWACHT DEN RIJWEG OVER GESTOKEN Donderdagmiddag was een tienjarige jongen op het trottoir aan de Amsterdamstraat aan het stoeien. Hij liep plotseling den rijweg op, juist toen een wielrijder uit Haarlemmermeer naderde Belden vielen, waarbij de jongen het rechterbeen brak. Na door leden van dén On gevallendienst verbonden te zijn. werd hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. De wielrijder, die geen schuld had, kreeg geen letsel. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,92. Berlijn 73.27V» Parijs 4.98%. Brussel 30.76'/;. Zwitserland 41,89. New-York 1,82 3/4. 12.— uur. Londen 8,92. Berlijn 73.27-.. Parijs 4.98 7/8. Brussel 30.77. Zwitserland 41,89. Kopenhagen 39.80. Stockholm 46. Oslo 44.80. New-York 1,82 13/16. Praag 6.31. Italië: Vrije lire 9,67'/i. Reislire 8.60. Bankpapier 7,77%. WONINGBOUWVEREENIGING „HUIS TER CLEEFF". B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten, de balans per 31 December 1937 met ver lies- en winstrekening over het jaar 1937 be treffende het complex van 70 middenstands woningen van de woningbouwvereeniging „Huis ter Cleeff" goed te keuren, zooals die stukken den 9den April 1938 bij B. en W. zijn ingekomen. Toestand van Ridder van Rappard minder goed. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. Omtrent den toestand van den Nederland- schen gezant in Berlijn, Ridder van Rappard, is op het departement van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat deze hedenochtend minder goed was; de koorts was iets toegeno men. De doktoren zien den toestand nog niet hopeloos in, doch wel zeer ernstig. De indruk te Berlijn. Onze Berlijnsche correspondent meldde ons hedenmorgen Met groote ontsteltenis heeft de Nederland- sche kolonie te Berlijn vernomen dat Hr. Ms. gezant mr. C. Ridder van Rappard op de te rugreis naar Berlijn in de buurt van Bucke- burg in Westfalen met z'n cabriolet is veron gelukt. Juist was men in het tweetal Neder- landsche vereenigingen in de Duitsche hoofd stad „Nederland en Oranje" en „Hollandia" doende een herdenkingsfeest van het regee- ringsjublleum onzer Koningin te organisee- ren en men verheugde zich over het feit dat de Nederlandsche gezant, die door z'n grooten eenvoud algemeen gewaardeerd wordt, er aan zou kunnen deelnemen.Nauwelijks hadden wij dit bericht telefonisch verkregen of we bega ven ons naar de Rauchstrasse, waar zoowel in het gezantschap als in het consulaat een gedeprimeerde stemming" heerschte. Ds. van Houten en de heer Stutteheim werden van alle kanten met vragen bestormd en ook van Duitsche zijde werd om nadere informaties verzocht, Hitier liet door den chef van het protocol zijn deelneming met het ongeluk be tuigen en wenschte op de hoogte gehouden te worden omtrent den toestand van onzen verongelukten gezant. Zijn zaakgelastigde, baron van Boetselaar heeft zich gisterochtend naar Buckeburg begeven en toen wij ons ter nadere informatie op het gezantschap bevon den kwam juist zijn telefonisch verslag bin nen, dat niet erg bemoedigend was. Niettemin schijnt men in het ziekenhuis gezegd te heb ben dat er nog altijd kans op herstel bestaat. Ridder van Rappard, die den naar Londen vertrokken graaf Van Limburg Stirum als gezant te Berlijn opvolgde, is thans 63 jaar oud. SPAARNDAM Het 20-jarig bestaan van „Crescendo". Programma van Zaterdag tot Maandag. Ter viering van haar 20-jarig bestaan heeft het Spaarndamsch Fanfarecorps „Crescendo" dir. de heer F. Dekker, voor de week van 20 tot en met 23 Augustus a.s. een feestgids sa mengesteld welke vermeldt het „Anbevelings- Comité", bestaande uit de heeren: Voorz. Dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk, Burg. van Haarlem. Leden: A. C. Boes, Weth. van Onderwijs, W. J. B. van Liemt, Weth. van Sociale zaken, E. van der Wall, Weth. van Financiën, M. A. Rei nalda, Weth. van Openbare Werken, Mr. Th. A. Westra, Gem. Secretaris van Haarlem, E. H. Tenckinck, Comm. van Politie, C. J. van den Broek, Commandant Brandweer, S. C. de Haas van Dorsser, Oud-Burgem. v. Spaarndam. Dr. W. B. Smit, Dir. Gem. Gen. en Gezondheids dienst, H. van Reijendam, Beheerder Dienstge bouw Spaarndam, Dr. O. Deggeller, Arts, Spaarndam, Ds. A. Snethlage, Spaarndam, A. C. W. Berkhout, Kapelaan, Spaarndam, M. Geertsma, Hoofd der O. L. 39, Spaarndam. P. Kok Wzn., Vischhandelaar Spaarndam, C. J. van Beijeren, Opzichter vqn Rijnland, C. Sta pel, Dir. Scheepswerf Spaarndam, M. Meijers, Raadslid Gem. Haarlem. Het programma voor de feestviering van Zaterdag luidt: Zaterdag 20 Aug. Openingsprogramma van 8 tot 10 uur „Crescendo" Spaarndam, Dir. F. A. Dekker. 1. „Crescendo" Marsch, F. A. Dekker. 2. Banditenstreiche Ouverture, F. v. Suppé 3. Sylvia Ballet, Léon Delibes. 4. Firenza, fantasie ouverture, G. Allier. Pauze 5. Marche des Flambeaux, Meyerbeer. 6. Leichte Cavallerie ouverture. F. v. Suppé. 7. Cortege de Ballet, v. Montagne. 8. The Great little Army, v. Alford. Het programma voor de latere dagen wordt in ons volgend nummer opgenomen. BLOEMENDAAL HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER PRINSENBERG. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. J. Prinsenberg, zal Maandag a.s. zijn ge wone spreekuur in het bureau van Publieke Werken niet houden van 34, maar van 23 uur. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL VOOR BOUWKUNDE. Aan de Middelbare Technische School voor Bouwkunde. Dongestraat te Amsterdam-Zuid zijn benoemd tot leeraar, resp. in de vakken bouwkunde, staalconstrctie en weg- en wa terbouwkunde, de heeren ir. H. Kammer, b.i. adviseerend-ingenieur te Schiebroek, ir. J. Smits. c.i. adviseerend-ingenieur te Bloemen daal, ir. W. M. Veen, c.i. ingenieur bij ge meentewerken te Enschedé. BURGERLIJKE STAND. Bevallen A. van de PavertHuurdeman, z. OndertrouwdR. Ruitenbeek en G. van Dijk. D. Blankevoort en M. de Boer. E. Ruijter en H. J. W. Cassee. Getrouwd G. J. Kelder en J. Vermeer. R. A. Mees en J. J Plugge. A. P. Nagel en S. P. Kluver. Overleden: J. E. Claasen, 79 jaar, wed. van J. Mouthaan. J. M. J. van de Laarschot, 44 j. F. de Reus, 24 jaar, wonende te Velsen; G. J. van Dijk, 83 jaar. ZANDVOORT BLOEMENDAG SINT ELISABETH- VEREENIGING Deze vereeniging houdt a.s. Zondag 21 Aug. haar jaarlift-schen bloemendag. Collectrices en collectanten, die genegen zijn het mooie doel van £?ze vereeniging n.l. het helpen van zieken en kraamvrouwen, te steunen door het verkoopen van speldjes, worden verzocht zich Zaterdagavond a.s. op te geven bij een der dames-bestuursleden tusschen 9 uur en half tien '2 HEEMSTEDE De Jeugdhulde 1938 Overdracht gemeentevlag aan Jeugddeputatie. In verband met de vlaggenhulde ter gele genheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin is door het comité te Heem stede in samenwerking met de vereeniging Koninginnedag aldaar besloten, dat in den loop van den ochtend van den 6en September de Heemsteedsche deputatie op het Raadhuis zal ontvangen worden. Het voprloopige pro gramma voor deze ontvangst is als volgt sa mengesteld 1. Trompetgeschal door een viertal trom petters. 2. Overdracht van de gemeentevlag door den burgemeester aan de jeugddeputatie. 3. Wilhelmus. 4. Eenige marschen uit te voeren door een. Padvindersband. 5. Vertrek van de deputatie per auto. TERAARDEBESTELLING DR. F. DE HAAN. Heden Vrijdagmiddag had op de openbare begraafplaats te Heemstede de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr. F. de Haan. Onder de kleine groep van vrienden en kennissen die de overledene de laatste eer bewezen waren o.m. zijn oud-academievrien den dr. Schreuder, dr. v. Steden en prof. NoLst Irenité, prof. R. Kern, lector aan de rijks uni versiteit te Leiden, jhrB. G. van Styrum directeur der Incassobank te Haarlem, de heer de Klerk, gep. luit.-kol van het Indisch leger, mr. J. D. v. d. Plaats uit Bloemen daal e.a. Toen het stoffelijk overschot onder een schat van bloemen in de aula was geplaatst nam de heer Hartung, medeinwoner van het pen sion waar de overledene verbleef het woord, en schetste hoe zij als goede buren leefden en de vriendelijkheid die hij altijd mocht onder vinden. Verder werden door de eigenares van het pension waar de overledene lang vertoefde, mevr. van Ledden Hulsebos en haar doch ter woorden van dank gesproken voor de groote vriendelijkheid van den overledene onder vonden. Hierna werd het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd, waarna jhr. van Styrum namens de familie dankte voor de belangstelling. Nog enkele kanten van de zaak Naar aanleiding van het artikel van één onzer medewerkers uit Heemstede over het arbeiderswoningbouw-vraagstuk in die ge meente, opgenomen in ons blad van j.l. Dins dag, schrijft men ons van andere zijde: De beschouwing over de vele en velerlei facetten, die het vraagstuk van den bouw van arbeiderswoningen voor een forensenplaats in het algemeen en voor Heemstede in het bijzonder vertoont, zullen in ruimen kring belangstelling hebben gewekt. Men kan waardeering hebben voor de tot standkoming van de uitvoerig opgesomde wo ningcomplexen in de jaren 1909 tot 1927, maar daarbij toch van meening blijven, dat een snelgroeiende gemeente als Heemstede in de sedert verloopen elf jaren, haar aantal ar beiderswoningen noodwendig had moeten uit breiden. In deze elf jaar steeg de bevolking met ruim 45 pet. Voor het overgroote deel waren dit beter-gesitueerden, maar ook een forensen- of luxe-gemeente kan haar zielen tal niet met 45 pet. uitbreiden zonder dat de verzorgingsbedrijven en het distributie-ap paraat méér arbeidskrachten van noode heb ben. Voor deze arbeidskrachten is sedert 1927 géén woongelegenheid geschapen. In 1936 heeft de Dienst van Openbare Wer ken een uitvoerig rapport samengesteld over den woningvoorraad en de woningbehoefte in Heemstede. In dit officieele stuk werd o.m. opgemerkt: „In de laagste huurklasse, de z.g. weekwoningen met een huur van ten hoogste vijf gulden, zijn géén ledigstaande woningen". In de sedert verloopen twee jaren is het aan tal arbeiders opnieuw toegenomen, het aantal arbeiderswoningen echter niet. Een reserve is er dus niet. De gevolgen daarvan blijven niet uit. Ze manifesteeren zich o.a. in een tendenz tot huur-stijging van de oude, onge schikt geworden woningen. Toen enkele we ken geleden een der oudste woningen aan de Molenwerfslaan die voorheen verhuurd was voor f 3.50 per week, leeg kwam, w^rd de huur tot f 4.25 verhoogd en voor dezen prijs bleef ze geen moment onverhuurd. Dit geschiedde alleen voor het volkomen ontbreken van een woningreserve. De in geding gebrachte statistiek over krot woningen geeft geen volkomen uitsluitsel. Want ze registreert alleen de woningen, die zijn afgekeurd en strekt zich niet uit tot de huiskens, die naar het oordeel der plaatse lijke autoriteiten nog in goeden staat zijn. Bij de jongste begrootingsdebatten in den raad verklaarde de heer Van der Erf, voor zitter van de woningbouwvereeniging Sint Josef. dat hij sinds jaar en dag ruim honderd veertig gegadigden naar een behoorlijke wo ning van matigen prijs op z'n lijstje had staan Telt men daar de zestig leden van „Beter Wonen" bij, dan komt men tot twee honderd Heemsteedsche gezinnen voor wie óf in 't ge heel geen woning beschikbaar is, zoodat zij zich al de misère van het „samen-wonen" moeten getroosten, óf slechts een woning van arbeiders-type doch voor middenstands-huur prijs. Wordt wèl in de bestaande behoefte aan arbeiderswoningen zij het ook met voor zichtigheid en dus voorloopig in beperkte mate voorzien, dan is de vorm van vereeni- gingsbouw met rijksvoorschotten de meest aangewezene te achten. Wel-is-waar heeft de regeering gemeend, de verleening van rijks voorschotten voor arbeiderswoningbouw te moeten beperken, maar geenszins valt daar om te vreezen dat geen voorschotten zouden worden verleend voor den bouw van arbeiders woningen in een gemeente, waar deze bouw gedurende elf jaren heeft stil gestaan. Ge zien de tegenwoordige bouwkosten van derge lijke woningen is er geen grond voor be duchtheid. dat uit de gemeentelijke garantie financieel nadeel zou kunnen voortspruiten. En eventueel indirecte nadeelen als gevolg van een mogelijke toekomstige vergrooting van de arbeidersgroep in de Heemsteedsche bevolking worden geenszins voorkomen als men den arbeiderswoningbouw zou toever trouwen aan „instellingen met socialen in slag". gesteld al dat zulke instellingen zich met deze taak zouden wenschen te belasten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2