Aan allen I BRIEVENBUS VRIJDAG 19 AUGUSTUS 19.18 H "A" A R r E M'S DAGBCAÜ '10 IS voetballen oorspronkelijk een Engelsch spel? vroeg me onlangs een rubriekertje in zijn briefje. Hij kwam zeker tot die vraag, omdat de verschillende voetbal termen bij ons van Engelschen oorsprong zijn. Laat ik maar beginnen met te zeggen, dat dit niet het geval is. Voetballen is, ik zou haast met een beetje overdrijving zeggen: „Voetbal len is zoo oud als de wereld". Vermoedelijk is de voetbalsport van heidenschen oorsprong. Men zou dan door dit spel den zonnegod bij de voorjaars- en najaarsevening gunstig heb ben willen stemmen. De voetbal zou dan een nabootsing van de zon zijn en 't spel zou dan vooral in 't voor- en najaar gespeeld worden en de bal mocht niet den grond raken, als 't ware ondergaan. Met deze beteekenis werd ook een dergelijk soort voetbalspel gespeeld in 't oude Japan. En ook in 't hooge Noorden schijnt men met dergelijke bedoeling een balspel be oefend te hebben. Ook de oude Grieken ken den het voetbalspel. Hier was de bal een met lucht gevulde blaas, zoodat de wind steeds een grooten invloed op den uitslag had. De oude Romeinen hebben het spel van de Grieken overgenomen en gebruikten het als middel om de lichamelijke ontwikkeling der soldaten te bevorderen. Waar Romeinsche soldaten lagen werd ook het voetbalspel beoefend. Zoo zal ook in deze landen bij 't begin onzer jaartelling zeer zeker gevoetbald zijn geworden en 't zou me niets verwonderen als men bij 't opgraven van zoo'n oude Romeinsche legerplaats ook vond de attributen van dat oude voetbalspel. Julius Caesar moest een hartstochtelijk voet baller geweest zijn en ook keizer Augustus schijnt er zich aan over gegeven te hebben. Volgens sommigen zouden de Engelschen het spel geleerd hebben van de Romeinsche sol daten. In 1175 noemde men voetbalspel in En geland reeds een ingeburgerd spel en hon derd jaar later vreesde men dat door het voet balspel het boogschieten in 't gedrang zou ko men en dat de soldaten daardoor minder ge schikt zouden zijn voor den krijg. Dit was dan ook zeker de reden dat de Engelsche koning Eduard II in 1314 het voetballen verbood. Het heette dat dit voetballen zooveel rumoer ver oorzaakte, maar dit zal de reden wel niet ge weest zijn. Voetbalvelden, zooals tegenwoor dig had men nog niet en 't spel werd in de nauwe straten der steden gespeeld. Gevaar lijk zal het dus wel geweest zijn. Dergelijke verbodsbepalingen werden in 1457 en 1491 door de koningen Hendrik VI en VII herhaald. Een Engelsch schrijver uit dien tijd schreef over het spel als een bloeddorstig en moorddadig spel. Toen de eerste kolonisten zich in Ame rika vestigden ontdekten ze daar dat de In dianen ook het voetbalspel beoefenden; ze mochten hun handen niet gebruiken, maar moesten den bal, die van boommerg vervaar digd was, met hun bloote voeten voorttrappen. Het werd gespeeld door 600 tot 1000 man tege lijk. Anders dan in Engeland waar iedereen voetbalde, werd in Italië alleen door vorste lijke personen gevoetbald. Het le voetbalboek verscheen in 1580 ook in Italië en wel te Flo rence. De latere pausen Clemens Vin. Leo XI en Urbanus VIII hebben ook tot de beoefenaars behoord. Hoewel in Engeland Jacobus I voor de hovelingen nog het spel verbood, werd in Londen de le voetbalclub opgericht en onder Karei n werd zelfs een wedstrijd gespeeld op de bevroren Theems. W. B.—Z. we maken zelf deze aardige bloemen! Gezellig vacantiewerkje voor onze grootere meisjes. Als je in de vacantiei eens thuis moet blijven omdat het weer niet al te best is of na een vermoeiende fietstocht wilt uitrusten, moet je je krachten eens beproeven op deze aardige bloemetjes, die je gebruiken kunt als ver- siering op een donkere jurk met vierkanten hals. Leuk hè, om zoo zelf je garneering te maken? Luister maar eens, hoe eenvoudig dit werkje is: Je hebt ervoor noodig twee lapjes katoen, b.v. donkerblauw voor de bladeren en licht blauw of wit voor de bloemen. Ook kun je groen met writ nemen of groen met rood, of roze met zwart. Dit hangt af van de jurk, waarop de bloemen zullen prijken. per hartje- Je begint nu eerst met het katoen een fijn soort moet het zijn! te apprêteeren. Je maakt wat stijfsel of liever: je vraagt of moe der 't voor je wil doen, want er mogen geen kluitjes in zitten. Daarna doe je bij de stijf sel een lepel slaolie, roert het goed door, en haalt het katoen er flink doorheen. Losjes uitknijpen en laten drogen. Als de lapjes door en door droog zijn, leg je er een vochtigen doek op en strijkt ze op met een heel heet ijzer. Als dan later de blaadjes zijn uitgeknipt, kun je met de punt van de bout de puntjes laten omkrullen. Nu knip je de verschillende blaadjes uit, zooals ze op de teekening staan. Op een stevige reep katoen, die je dubbel hebt gevouwen, naai je nu eerst de bladeren aan'de uiteinden. Je rijgt een blaadje op de in- stulping in en vouwt het dubbel, daarna naai je 't. losjes op de reep katoen vast. Vervolgens doe je de bladeren in den hoek. maar dan moet je eerst- de reep katoen tot een driehoek heb ben gestikt. Daarna naai je bloemblaadjes vast. precies zoo als de andere blaadjes. Je begint met, de buitenste blaadjes, daarna komen de middel ste en tenslotte het hartje. Probeer 't maar eens: je zult zien, dat het werkje erg meevalt! Van hoefijzer tot scheermes. Een ijzer handelaar uit Sheffield verzendt jaarlijks honderdduizenden kilo's oude hoefijzers naar China, waar men er goedkoope scheermessen van maakt, die voor een groot deel weer in Engeland aan den man gebracht worden. een kijkje op het „ananaseiland" Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Mosplantje.) Verborgen be roepen. Suze Trepelg Gonde Wrekrr Renee Stuwjos 2. (Ingez. door de Twee Zusjes.) Neem uit iederen zin een woord, zoodat je een spreekwoord krijgt. Ik heb het met eigen oogen gezien. 't Was heusch niet mijn schuld. Waarom plaagt hij iedereen? Een ongelukkig kind mag je niet plagen. En een ongelukkig mensch ook niet. Het is laf. Domme kinderen doen dat het meest. 3. (Ingez. door Machteld.) Verborgen plaat sen in Drente. a. Bij het wassen der maan, lijken de avon den langer. b. De vliegmachine snorde over dal en berg. c. Die versche kadetjes smaakten heerlijk. d. Wat een weelde om zoo lang vacantie te hebben. e. In de dalen was mildere lucht dan op de bergen. f. Wat klonken die stemmen mooi. 4. (Ingez. door de Ruyter.) Als ge een vriendelijk woord spreekt, ant woord ik even vriendelijk. Begint ge te schel den dan scheld ik dadelijk terug. Hoe ge ook zoekt, ge vindt me nooit. Ge hoort me wel, maar kunt me niet zien. 5. (Ingez. door Tromp. Vierkantraadsel. een jongensnaam lichaamsdeelen groeien steeds aan lichaamsdeelen een getal Horizontaal en verticaal moet je denzelfden jongensnaam lezen. 6. (Ingez. door Jan ten H.) Verborgen bloe men. De cent viel door het rooster. Vele lieden waren aanwezig. Jan, je raadt het toch niet. Louise, ringsteken is wat moeilijk. Therese daalde de trap af. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door de Tweelingen.) Wie kan uit pannekoek iets lekkers halen, een man, die eten klaar maakt, iets, waarin men eten kookt, iets, waarmee men schrijft, een lichaamsdeel, een meisjesnaam, een jon gensnaam en iets, waarin men melk doet. 2. (Ingez. door Klavertje vier.) Toren raadsel. ander woord voor stap hebben we allen noodig lekkere vruchten. 3. «Ingez. door den kleinen Violist.) Reken raadsel. Hoeveel is drie min een en twintig? 5. (Ingez. door Narcis) Met 1 aan 't hoofd ben 'k niet beleefd. Met p kan 'k water geven Met r wijst men soms 't lichaam aan En nu maar gauw aan 't raden gaan. 6. (Ingez. door Wilgenkatje.) Veel breng ik in beweging, Maar van mijn hoofd ontdaan, Wendt men mij bij 't besturen Van paarden dikwijls aan. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Schoenmaker, 2. Wie niet werkt, zal niet eten. 3. Wie niet hoort naar goede raad, die be klaagt zich vaak te laat. 4. Koekoek. 5. Kalkoen, kuiken, meeuw. 6. a. Ossetong. b. Een hoed. c. Schoorsteen mantel. AFDEELING II 1. Harp, hars, hart, hark 2. Achter in de vijver zwemmen vijftig eenden. 3. Goespoes. 4. Een rivier 5. Druifruif 6. Eendeen Goede oplossingen ontvangen van: Lollypop 6 Welp 5 Kerkje 6 Machteld 6 Mos plantje 5 Twee Zusjes 6 Tromp 6 Beery 6 Kruidnoot 6 Juffertje Spring in 't Veld 6 De kleine Rekenbaas 6 Tortelduifje 6 Alida 6 Vrouwtje Ulebuut 5 De kleine Boots man 5 Zonnepit 6 Madeliefje 6 Prinses En- gelientje 6 Moeders Huisknechtje 4 Linde bloesem 6 Gymnast 5 Boerinnetje 6 Eikeldopje 6 De twee Zusjes 6 Iris 6 De kleine Muzikant 5 Poppen moeder t-j e 6 Lanai: een van de Hawai-eilanden zorgt voor 70 pet. van onze ana nas-in blik. Helroode aarde met witte strepen. .Wat is dat nu weer?" zul je vragen, ,,'t Ana naseiland. nooit van gehoord!" Ga dan maar eens dadelijk mee, want we varen er naar toe. 't Is een heel eind hoor, we moeten heelemaal naar de Stille Zuidzee, naar de Hawai-eilan- den. O, nu gaat je een lichtje op, want natuur lijk heb je weieens van Hawai-muziek gehoord, die weemoedige wijsjes, die wel een beetje op kattengemauw lijken. Nu, we reizen vandaag naar de Hawai-eilan- den en als we met ons schip Oahoe, een van de acht eilanden, waaruit de Hawai-groep be staat, naderen, zien we boven de huizenzee van de hoofdstad Honoloeloe een geweldig groote ananas. Zij prijkt hovenop een ijzeren ..stengel" en vormt de enorme watertank van de grootste ananasfabriek ter wereld. Of lie ver gezegd: ananasfabriek is natuurlijk niet juist, want de ananas groeit op het veld, doch wordt in deze fabriek in blikjes gedaan. En denk je daar eens even in! meer dan 70 pet. van de geconserveerde ananasvruchten van de geheele wereld komt uit deze fabriek. Toen Amerika in 1898 de souvereiniteit over de eilanden verwierf, begon de eerste Ameri- kaansche gouverneur met het aanleggen van ontzaglijke ananasvelden. Hij was van plan, de heele wereld van ananas-in-blik te voor zien en.'t is hem bijna gelukt. Het klimaat van de Hawai-eilanden is bij zonder gunstig: op den buitengewoon vrucht baren bodem en onder de heete zonnestralen van een land waar 't altijd zomer is, ontwik kelen zich de vruchten vlugger en beter dan in alle andere sub-tropische landen. Een gunstige omstandigheid is verder nog. dat op de eilan den veel suikerriet groeit; deze suiker kan dus prachtig als conserveermiddel gebruikt wor den. Eén eiland werd in 't bijzonder voor de ananascultuur bestemd, n.l. het eiland Lanai, terwijl op de andere suikerriet werd geplant. Lanai is dus eigenlijk het ananaseiland. In den oogsttijd vinden hier ongeveer 10.000 menschen werk. De arbeiders zijn meest Chi- neezen en Japanners, want de eigenlijke Ha- waiers zijn over 't algemeen te lui en te dom om zulk een moeilijken arbeid te doen. Want het bewerken van een ananasveld en vooral 't oogsten van de vruchten Is niet ieders werk: het moet heel handig en vooral vlie gensvlug geschieden. Op denzelfden dag, dat de vruchten worden afgesneden, moeten ze meteen schoongemaakt, gesneden, geconser veerd en in blikjes verpakt worden: alleen op die manier blijven ze jarenlang goed. De bij den grond afgesneden vruchten wor den met auto's van de velden naar de haven gebracht. Na een bootreis van ongeveer 6 uur komen ze dan te Honoloeloe aan, waar ze met een naar de fabriek gaan. Hier worden de vruchten gereinigd, gesorteerd, geschild, ge deeltelijk in plakken gesneden en gekookt. En nog denzelfden avond zijn de bussen gevuld en dichtgesoldeerd. Den volgenden dag worden ze dan in kisten verpakt en beginnen ze hun reis naar alle deelen der wereld. Kilometers ver strekken zich de ananasvel den op Lanai uit. De grond bestaat uit vrucht- RUILRUBRIEK PRINSES ENGELIENTJETimorstraat 152, H.-N. heeft: Tjoklatrepenzegels, Vim en Lux, Droste album Java H, Huishoudbon, Kwatta soldaatjes, Coöperatie Vooruitgang Dividend bons, C. W. Stolks kassabons, Chr. Petersen kassabons, bons voor album van Franken, Hil- lebons, K. H. C. redactiebons, Amstelpenningen Hiervoor gaarne terug Lidobons. bare, helroode klei, voor een groot gedeelte be staande uit lava. Zoodra de oogst heeft plaats gevonden, worden de wortels uitgetrokken en wordt de grond heelemaal omgeploegd en be mest. Daarna, en dit is iets heel bijzonders, dat je nergens ter wereld vindt! zie je een groote machine over het veld rollen, 't Lijkt wel een stoomwals of zooiets! Mis, 't is een machine, die lange strooken papier van een halve meter breedte over 't heele veld ver spreidt. De arbeiders gooien er hier en daar een hoopje zand op, om 't wegwaaien te voor komen en zoo is dan, in een paar uur tijds zoo'n ananasveld zoo keurig gestreept als een zebra! Het papier dient om de aarde te be schermen tegen hevige regenbuien, al te felle zon, insecten en onkruid. Door die papierstrooken heen boren de ar beiders diepe gaatjes in den grond en hier worden de jonge ananasplantjes, die eerst in de kassen getrokken zijn, ingezet, 't Duurt achttien maanden voor de vruchten zoover ge rijpt zijn, dat ze kunnen worden geoogst. Je begrijpt, dat op Lanai en de andere Ha wai-eilanden ananas niet duur is. 't Is zelfs het allergoedkoopste volksvoedseleen ananas kost daar minder dan hier in den zomer een bos worteltjes. En als de Hawaische kinderen dorst hebben drinken ze ananassap net als wij een glaasje water. Wat een heerlijk land, hè? Brieven aan de Redactie van de Kinder-Af deeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN. Delftlaan 75. ROBBY v. d. W. Hartelijk dank voor die mooie kaart uit Epe. Jongen, wat zal je genieten. En wat fijn dat het zwembad dicht bij is. Ik ben ook wel eens op de markt in Epe geweest. Dat is toch weer heel wat anders dan bij ons. Wanneer kom je weer terug? 't Is hier zoo stil. EUREKA en DE KLÉINE GICHELAAR. Wel bedankt voor je kaart uit Woerden. Is dat groote gebouw soms een kazerne? En ligt daar achter de groote kerk? Hebben jullie 't naar je zin? Wanneer kom je thuis? KERKJE. Ik vind, dat je een heel mooi rapport hebt. Die zesjes voor Handwerken en Gymnastiek kunnengemakkelijk nog de hoogte in. Kom je nu bij een andere juffrouw te zitten? Hoe gaat 't met moeder? WILLEM VAN ORANJE. Heeft moeder ge noten van haar uitstapje? En komen er goede berichten van je zus? Ben je al eens naar Z. ge weest? 't Is zeker eigenaardig, dat het dit jaar zoo stil was op de Hoeve. Ben je weer aan de bezigheden? MACHTELD. Hoe gaat 't nu met alles? Zie je nu wel, dat we ons dikwijls angstig maken over dingen, die niet eens gebeuren. Hoe heb je het bij de nieuwe familie gehad? Ik heb zoo'n voorgevoel, dat alles reusachtig mee is gevallen. Heb ik 't goed? TROMP. Neen, dat boek ken ik niet. Ik wil 't heel graag eens van je leenen. 't Lijkt me reus achtig prettig voor je, dat -vader ook al je biblio theekboeken leest. Dan kun je er later gezellig samen over praten. KRUIDNOOT. Prettig, dat 't gedierte in je aquarium gezond en frisch is. Hoeveel zwaard- vischjes heb je? Dat was een mooi fietstochtje naar de Zaan. Hoe gaat 't toch met zus? Wat oert ze uit? N. DE G. Die buisjes lijken me zeker ge schikt voor naalden- of speldenkokers. Dat idee van die kurkjes lijkt me ook heel aardig. Met ge noegen wil ik een en ander dus ontvangen. ZWEMGRAAG. Is je schoonzuster naar In- dië vertrokken? Zijn je ouders meegereisd tot Brussel? Ze was zeker wel blij riiet de servetzak- jes. Hoe gaat 't met de verkoudheid? Zwem je al weer? Wat heb je nu een drukke corresponden tie. Ik neem het je niets kwalijk, als ik er eens bij inschiet. MARMOTJE. Wat leuk. dat jij weer boven water komt. Je hebt in dien tijd heel wat be- op de boerderij door w. b.—z. We logeeren op een boerderij Daar is 't leven zoo heerlijk en vrij Je klimt op de hooiberg Je duikelt in 't gras, Je wou, dat het altijd vacantie maar was. We helpen den boer. als hij melken gaat. Wij zorgen dat 't koetje dan stille staat. We dragen de emmers, Dan een voor een, En brengen ze vlug naar de koelkamer heen. Zeg, zie je d'ooievaar staan op de schuur Straks vliegt hij weer weg, 't weer wordt zoo guiur. Dan vliegt hij naar 't zuiden Heel ver hier vandaan Maar 't volgend jaar komt hij vast weer bij ons aan. 't Is hier ook zoo heerlijk, je ziet hier zooveel Als "t regent, dan spelen wij fijn op de deel Het brood smaakt zoo lekker De pap is zoo fijn. Ik wou, dat ik altijd hier buiten kon zijn. leefd. Ik zou zoo zeggen: je bent oi*ler en wij ier geworden, 'k Wil heel graag je slojd-produc- ten eens bewonderen. Kom er maar eens mee op ■-en Woensdagmiddag. DE TWEE ZUSJES. Gaan Jullie nu naar school verlangen? Dat kan ik me wel een beetje begrijpen. Straks is 't in de nieuwe klas vast erg prettig, 't Is zoo fijn om met allemaal nieuwe schriften te beginnen. Maar ik geloof er niets van, dat we nu al herfst krijgen. De natuur frischt heerlijk op van een regendagje. ALIDA. 't Doet me genoegen, dat jij ook zoo'n prettige vacantie hebt gehad. Wat wa.s dat gezellig onn samen met Tortelduifje uit logeeren te gaan. Kon je het goed vinden met je nichtje? TORTELDUIFJE. Neen. als je uit bent, komt er niet veel van schrijven. Je mag de vol gende week wel een raadsel inzenden. Zijn de logé's er al? Heb je dan nog vacantie? .JUFFERTJE SPRING IN T VELD en DE KLEINE REKENBAAS. Zit Juffertje Spring in 't Veld nog in 't Haagje? Het is wel goed, dat moeder 't boek nog een poosje voor je bewaart. Je mag het ook wel ruilen, VROUWTJE ULEBUUT. Ja, 't is mooi daar in jullie omgeving, maar je moet geen last van de wind hebben. Blijft jc nichtje nog een poosje? Jamimer, dat 't Zomerzonnetje verdwenen is. Leuk, dat jullie poes nog eens bezocht hebben. Kende zo je nog? Hoeft broertje al eens geschre ven, hoe hij 't heeft? Hoe. gaat 't met de gewonde vingers? Vast heel hartelijk gefeliciteerd met je 11 den verjaardag. Lk hoop. dat 't een heerlijk dagje voor je zal zijn. EIKELDOPJE. Wat een prachtige plant hè ilie victoria-regia? .QezcllU, d.;t de heele familie meeging. Is 't boek naar je zin? Ook jou felici teer ik vast heel hartelijk met je verjaardag. Ik hoop. dat het Zondag in alle opzichten een zon nige dag voor je zal zijn. GYMNAST EN BOERINNETJE. Ik wist niet, dat Boerinnetje al zulke aardige briefjes kon schrijven. Is Gymnast nog in A.? Staat de tent nog in den tuin? Wat gezellig, dat jullie daarin ook een boterham eten. Ga je ook nog naar Amsterdam? LINDEBLOESEM. Hoe lang doden jullie daarover naar Schiphol? Daar is heel wat inte ressants te zien. Was dat park in Amstelveen mooi? 't Is een fijn tochtje geweest. MOEDERS HUISKNECHTJE. Wat heb je een besten verjaardag gehad. Welke boeken heb je gekregen? Ga je nu weer alle dagen naar de Vacantie-bezigheden? MADELIEFJE. 'k Ben blij voor Je. dat jij toch ook zoo'n fijn vacantiedagje hebt gehad. Het weekje is natuurlyk veel te gauw voorbij ge gaan. Maar 't heeft je vast tooh wel weer nieu wen moed gegeven om aan 't werk te gaan. ROOSJE en DE KLEINE STUURMAN. Is Jaap noig in Apeldoorn? Wat zal moeder 't stil hebben. Wat hebben jullie een heerlijke vacantie achter den rug. En wat heb je veel moois ge zien. Hoe gaat 't met Kick? ZONNEPIT. Ja, ik hen ook wol eens naar Volendam en Marken geweest, 't Is een leuk tochtje hè. En nu jullie mooi weer hadden, was 't dubbel leuik. Ik denk, dat Jullie nog niets verlan gen naar 't eind van de vacantie. Is 't wel? MARIETJE. Natuurlijk mag je raadsels in sturen, maar dan liefst van verschillende soort. De strikvragen moeten ook nog niet in Onze Jeugd hebben gestaan. WILLEM VAN ORANJE. Hartelijk dank voor die. prachtige kaart van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Wat is die Renoir een pracht schilder geweest. Wat zijn die bewegingen gra cieus uitgebeeld. Je zou zeggen: echt Fransch. ROZEKNOPJE. Wat aardig, dat je in Haar lem zijnde nog aan Onze Jeugd dacht. Hoeveel jaartjes is dat wel geleden, dat je Rubriekertje was. Ik ben blij. dat het je zoo goed Is gegaan. Nu Jan op de Ambachtsschool zoo'n krar.-.cr figuur slaat, vindt moeder het toch zeker niet meer zoo erg, dat hij op school niet tot de besten behoor de. Vraag of Jan me ook nog eens schrijft. MEVR. II. 't Lijkt me heel moeilijk hier op uw schrijven te antwoorden, De groote kindervra gen naar 't vanwaar en 't totwaar zijn brandend ook voor ons, die ze moeten beantwoorden. Belt u mij even op, dan wil ik U graag eens ontvan gen. Dan kan ik u meteen de gevraagde lectuur opgeven. DE KLEINE FIGUUR ZAG E RWanneer ik die patronen krijg zal ik ze zeker voor je bewa ren. In den regel geef lk begin October den St. Nicolaas-wedstrijd op. W. BLOMBERGZEEMAN. Delftlaan 75. Haarlem 17 Augustus 193S, POSTZECELRUBRIEK 1930 Ibero-America 5 c. 10 25 50 IP. 4P. 10P. 1930 Tent. 50 IP. IP. 5 c. 10 25 50 SPANJE XXV 1930 brengt de andere CoTumbus-uitgaven voor Spanje en Amerika (Ibero-Amerika). Dit staat op al deze zegels, die tevens voor vlieg- zegels gebruikt werden. De waarden zijn: 5 c. (food-oranje) 10 c. (geelgroen) met afbeel ding van de Monastère de la Rabida. Grootte 40 x 55 mm. 25 c. (rood) 50 c. (grijsblauw) 1 P. (bruinrood) met afbeelding van Columbus. Hiervan zijn de maten 45 x 32 mm. terwijl de 4 P. (blauw) en 10 P. (violetbruin) de afbeel ding dragen van Columbus en de twee Pin- zon's. Grootte 65 x 50 mm. Tenslotte verscheen in 1930 een serie vlieg- zegels ter gelegenheid van de Ibero-Amerika tentoonstelling. Deze zegels dragen verschil lende voorstellingen, maar op allen staan vliegtuigen afgebeeld en „pro Union' Ibero- Americana. In staand formaat verschenen 50 c. (zwart piloot Sidor) 1 P. (roodkarmijn) en 1 P. (bruinlila) beide zegels met de piloten Jimenez en Iglsias. In liggend formaat ver schenen 5 c. (grijszwart Santos-Dumont) 10 c. (groenolijf T. Fels) 25 c. (ultram. D. Godoyi 50 c. (grijsblauw Coutinho en Ca- bral) 1 P. (groen Lindberg) 4 P. (blauw zwart Koning Alfonso. Koningin Victoria en Columbus). Grootte 35 x 50 mm. Zie het schetsje. Rustenburgerlaan 23.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8