Prinses en Prins weer thuis. In een doos over de Noordzee. Luchtreiziger moest eerst worden gewogen Kunst in Haarlem en daarbuiten. De post vindt hetwel! WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 HAARLEM'S DAGBEAD 3 ONERVAREN EN HET RIJDEN MET ZWARE WAGENS Toch een bus met 25 kinderen bestuurd. HET AUTOBUS-ONGELUK TE HAGE. In verband met het ongeluk op den Rijs- wijkscheweg bij de Laakbrug te 's Gravenhage waarbij een autobus uit Breda met ongeveer 25 kinderen bekneld geraakte tusschen twee tramwagens, vernemen wij nog, dat de veron gelukte bus bestuurd werd door den 49-jarigen C. O., uit Zevenbergen. De bus was voor dezen dag verhuurd door den ondernemer M. J. T. te Breda, die over slechts drie ervaren chauf feurs beschikt. C. O. heeft verklaard, dat hij weliswaar in het bezit was van een rijbewijs, maar absoluut onervaren was in het besturen van dergelijke zware autobussen. Hij heeft dit op verzoek van den ondernemer evenwel toch gedaan, aangezien bij dit uitstapje van de kin- dervereeniging 4 bussen noodig waren. De bus is naar het hoofdbureau van politie te 's Gravenhage gesleept. Louis de Vries uit West-Indië terug. Belangrijke onderhandelingen in Amerika gevoerd. In blakenden welstand is Dinsdagmiddag de tooneelspeler Louis de Vries, vergezeld van zijn echtgenoote met de „Nieuw Amsterdam", die even voor vier uur aan de kaden van de Holland-Amerika Lijn meerde, van zijn tournee in West-Indië via New York terug gekeerd. Louis de Vries stelde vast, dat de tournee een volledig succes was. Met het gezelschap, voornamelijk bestaande uit Jacq. Reule, Wil lem de Vries, mevrouw de Vries, Timeyer, Hartman, Annie Follender, Koba Kelling en Ans Koppen, zijn in Paramaribo en op Curacao gedurende drie weken voorstellingen gegeven, terwijl op Aruba veir dagen vertoefd werd. Vertoond werd o.a. ,De rechte lijn'" van Fa- bricius. De gouverneurs waren vol lof. Ter gelegenheid van de Vondelherdenking zijn op Curacao voorstellingen gegeven, waarvan het succes boven verwachting was.. niet minder succesvol was ..De kleine lord". Toen de eigenlijke tournee ten einde was en het gezelschap zich naar het moederland had ingescheept hebben de heer en mevrouw De Vries een trip van acht dagen naar Ame rika gemaakt, zich toevertrouwend aan de goede zorgen van den hoofdagent van de KJN.S.M. op Curacao den heer Kiès. In Amerika, zoo zeide Louis de Vries, zijn belangrijke onderhandelingen gevoerd om trent een eventueele tournee, welke zeer bin nenkort hun beslag zullen krijgen. Binnen een maand hoopte de heer de Vries nadere mede- deelingen hieromtrent te kunnen doen. A. N. V. V. krijgt meer subsidie. Post voor New-Yorksche tentoonstelling moet verhoogd worden De regeering heeft twee aanvullende be grootingen bij de Tweede Kamer ingediend, beide van het departement van Economische Zaken, en wel één voor 1937 en één voor 1938. In de suppletoire begrooting-1937 wordt o.m. voorgesteld het subsidie aan de A.N.V.V. te verhoogen. Tot dusver werd aan deze ver- eeniging een vast bedrag als subsidie verleend, dat de laatste jaren f 28.000 bedroeg. Zooals men weet heeft de minister later een subsidie In uitzicht gesteld tot een gelijk bedrag als de vereeniging zelf beschikbaar zou stellen, met een maximum van f 70.000. Daar in 1937 de vex-eeniging zelf f 59.797,447 heeft beschik baar gesteld, wordt voorgesteld voor 1937 een gelijk bedrag als subsidie toe te kennen en dus het oorspronklijke bedrag van f 28.000 met rond f 31.800 te vermeerderen. Een andere post heeft betrekking op de kos ten van de in 1937 uitgezonden handelsmissie naar Zuid-Amerika. De aan deze reis ver bonden kosten worden voor de helft uit par ticuliere bijdragen, enz. bestreden, terwijl voor rekening van het rijk komt een bedrag van pl.m. f 57.000. hetwerk tevens bevat de xeiskosten van de departementsambtenaren, die aan de missie hebben deelgenomen. In de aanvullingsbegrooting voor 1938 wordt ■voorgesteld den post voor de Ned. deelnemin; aan de wereldtentoonstelling te New-York te verhoogen. Gebleken is. dat met het reeds daarvoor gevoteerde bedrag ad f 750.000. waarvan f 500.000 ten laste van Nederland komt, niet zal kunnen worden volstaan. Naar schatting zal de bouwprijs van het pa viljoen reeds f 600.000 vorderen. Op grond van berekeningen van den commissaris-ge neraal wordt het noodig geacht het subsidie van het rijk met 740.000 te verhoogen, waarvan f 240.000 door de overzeesche gebieds- deelen zal worden bijgedragen. Gedreun van trein kost een menschenleven. Telegraafbeambte lette niet op een tweeden trein. Dinsdagmiddag bemerkte de telegraaf beambte G. J. Hekkelman uit Zutphen, toen hij gehurkt op de spoorlijn nabij het Station te Velp zat door het gedreun van een passee- renden trein uit Arnhem niet. dat ook de trein die te 14.25 uur te Velp aankomt uit de richting Zutphen naderde. Hij werd door dezen trein gegrepen en op slag gedood. TWEE VERLOREN ZOONS WEER THUIS. Uitstapje maar van korten duur. Zooals gemeld waren drie jeugdige Am sterdammers, de 17-jarige L. A. en de beide 18-jarigen I. Q. en H. C. dit laatste weekeinde op stap gegaan zonder hun ouders van doel en duur van hun reis te verwittigen. Alleen een achtergelaten briefje meldde, dat ze „weg waren gegaan". Deze bondige doch weinig zeggende mede- deeling, heeft den ouders, toen hun zoons Zondagavond nog niet waren teruggekeerd, dermate in ongerustheid gebracht, dat zij reeds het ergste vreesden en in de veronder- selling verkeerden, dat de jongens naar verre landen op avontuur waren gegaan. De politie stelde haar machtige raderwerk tot opsporing van de jongens in beweging: radio, telefoon, telegraaf seinden en tikten, rechercheurs in binnen- en buitenland speurden Intusschen hadden de jongelui heel geen avontuur in den zin. Zij waren Zondagochtend van huis gegaan om per touring-car een uitstapje naar Ant werpen te maken en waren niet anders van plan dan Maandag weer op dezelfde wijze naar huis te gaan. Zij hadden alleen maar te weinig geld om terug te reizen, doch dat was voorloopig van later zorg. De jongens logeerden te Antwerpen bij ken nissen. Maandagochtend stapten ze naar den Nederlandschen consul daar ter stede om geld voor de terugreis. Deze verschafte den jongens een spoorkaai*tje voor de thuisreis tot Roosendaal. A. en C. namen den trein tot Roozen- daal, Q-, die met zijn reisgenooten verschil van meening had gekregen sloot zich niet bij hen aan en zou op eigen gelegenheid naar huis terugkeeren. Eerst wilde hij in Antwerpen nog kennissen gaan opzoeken. In Roosendaal liepen A. en C. bij de poli tie aan om hulp voor de verdere reis. Volgens hun beweren kregen zij hier weer een kaartje tot Dordrecht. En ook daar stapten zij weer naar de politie, welke instantie zij blijkbaar als kosteloos i*eisbureau beschouwen, om een spoorkaartje voor de laatste etappe. Hier ech- er nam een rechercheur hun verdere trans port op zich en bracht hen veilig naar Am sterdam, waar de verloren zonen aan hun gelukkige ouders werden teruggegeven. Q. is echter nog onderweg. Waarschijnlijk brengt hij nog een gezellig dagje in Antwer pen door. Dinsdagavond elf uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van hun buitenlandsche reis ten pa- leize Soestdijk teruggekeerd. Geslaagde inval in Amsterdamsch speelhol. Tien personen betrapt. De politie van het bureau Singel te Am sterdam, heeft Dinsdagnamiddag op vermoe den van overtreding van art. 254 bis Wetboek van Strafrecht (het geven van gelegenheid tot hazardspel) een inval gedaan in een per ceel op de Keizersgracht aldaar, Bij haar komst bleek het vermoeden juist te zijn, want in het perceel bevond zich een tiental perso nen, dat zich met hazardspel bezig hield. Het duurde niet lang of dit tiental bevond zich op het bureau, waar proces-verbaal tegen de overtreders is opgemaakt. Acht van hen kon den hierna naar huis terugkeeren. Twee van de arrestanten zijn evenwel in voorloopige be waring gesteld. STAKING BIJ P. DEKKER JZN. TE WORMERVEER. Dinsdagmorgen is een staking uitgebroken bij de N. V. Papierwarenfabriek P. Dekker Jzn.. te Wormerveer. Vijf en twintig arbeiders hebben het werk neergelegd aangezien de firma de door de or ganisaties gestelde eischen inzake loon. va- cantie en toeslag bij vroegen dienst niet heeft ingewilligd. Ruim een week geleden heeft de algemeene Nederlandsche Typografen bond zich tot de directie der N. V. gewend. De Bond werd evenwel naar de Algemeene Werkgevers Vereeniging te Haarlem verwe zen. Toen dit onderhoud werd geweigerd deelde de bond de directie van P. Dekker Jzn. mede, dat. indien Maandagavond nog geen antwoord zou zijn ontvangen, dat de eischen worden ingewilligd, voor Dinsdag morgen de staking zou worden geprocla meerd. Dertienjarige kon twee hollende paarden niet houden. Van wagen geslingerd en op slag gedood. De 13-jarige zoon van den heer K. van der Wal uit Ure terp was Dinsdag met een wagen, waarvoor twee paarden waren gespannen, op weg naar het land. De paarden sloegen op hol, waardoor de knaap van het voertuig werd geslingerd. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Vreugdevuren langs de kust. De „Buizerd" lieeft lichte motorstoring. Onder-staatssecretaris Summer Welles in ons land. Particulier bezoek. Met de „Nieuw Amsterdam" is Dinsdag middag aangekomen de heer Summer Welles, de Amerikaanse he onderstaats-secretaris van buitenlandsche zaken, die dit jaar voor de tweede maal een reis door Europa maakt Het bezoek aan ons land draagt evenwel een streng particulier en onofficieel karakter, daar Summer Welies slechts voor vacantie en rust in Europa is gekomen. Wel werd hij gister middag verwelkomd door den gezant van de Vereenigde Staten, den heer George A. Gor don. doch dit was evenmin een officieele be groeting, daar de heer Gordon een persoon lijke vriend van den heer Summer Welles is. De beide heeren stapten in Rotterdam in den auto van het gezantschap, welke hen naai de residentie reed. Hóe lang de onderstaatssecretaris in ons land zal blijven, kon ons niet worden mee gedeeld. Vermoedelijk zal hij na zijn bezoek aan Nederland zich naar Zwitserland bege NOORDOOSTERLOCAAL WORDT GROOTEN- DEELS OPGEHEVEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegen is door den minister van Waterstaat gemach tigd met ingang van 2 October a s. den reizi ger sdienst te staken op het traject Emmen Gasselternijveen. zoomede op de lijn Assen Stadskanaal—Zuidbroek. Daarentegen blijft op de lijnen ZwolleCoevorden en Marien- berg—Almelo de reizigersdienst voorshands op den bestaanden voet gehandhaafd, terwij! in aansluiting daaraan ook op het traject Emmen—Coevorden die dienst voorloopig nog zal worden onderhouden. In het goederenvervoer wondt vooralsnog geen wijziging gebracht. „Zilverreiger" neemt de vlucht over. Het Indië-vliegtuig „Buizerd" dat Dinsdag morgen van Schiphol is vertrokken, is met een lichte motorstoring te Boedapest aange komen. De storing is evenwel van dien aard, dat men het raadzaam achtte, de .Buizerd" niet verder naar Indië te laten vliegen. Daarom zal de „Zilverreiger" morgenochtend van Am sterdam naar Boedapest vertrekken om de vlucht van de .Buizei'd" over te nemen. De .Buizerd" zal morgen naar Schiphol terug keeren om daar grondig nagezien te worden. Bij het regeeringsjubileum. Ook de zeelieden zullen, zij het dan op eenigen afstand nog kunnen genieten van de vreugde, welke alom in den lande zal heer- schen wegens het jubileum vax\ onze Ko ningin. In den avond van 5 September zullen langs de geheele kust van Cadzand tot Den Helder en verder op de eilanden vreugdevuren bran den. Deze vuren zullen op onderlinge afstan den van vijf zeemijlen worden ontstoken. Op een afstand gezien zal het als het ware een guirlande van licht zijn. ITT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 22 Augutus 1938. is met in gang van 15 September 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Den Ham: G. Bramer. Een kwartje per K.G. Dezer dagen is een eigenaardig stuk pakket- post op het vliegveld Schiphol aangekomen. Uit het toestel van de International Air Freight Company, welke maatschappij slechts vrachtgoed vervoert tusschen Croydon en Schiphol, kwam namelijk een groote doos te voorschijn inhoudendeden 30-jarigen Engelschman W. M. Edwards in levende lijve. Het vraagstuk was spoedig opgelost. Deze Londensche zakenman had een tele gram ontvangen van zijn verloofde, een actrice, die op het oogenblik in Nederland optreedt, om direct over te komen. Bij aan komst op het vliegveld Croydon bleek echter, dat het toestel volgeboekt was. De eenige kans om nog over te gaan, lag in het toe stel van de International Air Freight Com pany, dat de motoren reeds warm liet draaien Het vervoer van personen is echter aan deze maatschappij niet toegestaan. Edwards aar zelde niet zich als postpakket aan te geven, hij kreeg een label om zijn hals en werd in een doos „verpakt" ingeladen. Een kwartje per kilogram bedroeg de vracht en de heer Edwards betaalde een bedrag van f 13.50 voor zijn transport. Een ambtenaar van de International Air Freight Company verklaarde ter voorkoming van navolgers, dat zijn maatschappij er geen gewoonte van kon maken op deze wijze te werk te gaan, aangezien zij geen vergunning heeft voor het vervoer van passagiers. Renoir's Clown uit het Rijks museum Kröller Müller. Niet alleen in het levenswerk van Renoir, doch ook als vertegenwoordigster eener zeer bepaalde kunstsoort, is deze schilderij een be langrijk nummer uit de rijke verzameling op de Hooge Veluwe. Doordat het landschap in de Kunst van Frankrijk en Holland in het laat ste deel der vorige eeuw een zoo belangrijke plaats innam, is de kunstsoort die ik op het oog heb, die namelijk, w.elke zich met het straatleven, de openbare samenleving, circus, theater en dergelijke, bemoeit, een tijd lang op den achtergrond gebleven. Vooral in ons land zijn daarin feitelijk geen specialisten aan te wijzen, hetgeen eigenaar dig is voor een land dat in zijn bloeitijd reek sen schilders kon noemen die in kernxis- tafreelen, drinkgelagen, buitenfeesten uitge munt hebben. Wat in dat genre hier de laatste zestig jaar ontstond, konden toevalligheden, bijkomstigheden in het werk van sommige knappe artisten zijn. tot een bepaalde specia liteit bracht geen enkele het. Een Isaac Israels kon eens wat figuren uit een Amsterdamschen Hartjesdag of een séance van koffiepiksters in beeld brengen, een Breitner mocht de fleu righeid van een paar converseerende waspitten doen waardeeren, een Jacobus van Looy een enkel maal het interieur van een theaterzaal, met figuren op het kunstig verlicht tooneel, op zijn doek brengenhet zijn en blijven hors d'oeuvres in hun levenswerk en onder hun jon geren zijn het misschien alleen Maks en Van Raaite die in eenige mate standvastig dat genre bleven beoefenen Wat dan dadelijk de aandacht trekt, is dat de genoemden allen Am sterdammers, wereldstedelingen zijn Mon- nickendam kan men ook tot hen rekenen en dat juist dat speciale terrein hunner kunst, betrekkelijk weinig gewaardeerd is. Hier ligt zoowel het verband als het verschil met de hun verwante tijdgenooten in Parijs. Alleer het groote-stadsleven kan een kunst inspi- reeren die voor de bonte veelzijdigheid van het menschelijk bedrijf meer aandacht toont dan voor de schoonheid van landschap of de rust van het stilleven en Parijs kon dat eer waardeeren dan ons contemplatieve Holland, waar „de" wereldstad, in haar soort, er toch nog slechts een in zakformaat was. Daarbij overwegend dat in het fantastisch figuratieve hoe dun gezaaid zijn in onze moderne kunst de goede caricaturisten of zelfs illustratoren onze grootste kracht niet gelegen heeft, wordt het begrijpelijk dat een reeks schilders als Daumier. Lautrec, Degas, Renoir, om van de enkel-teekenaars nog te zwijgen, niet in Holland, wel in Parijs tot bloei konden komen. Parijs in den tijd van het Fin de siècle, moet voor de kunstenaars een onuitputtelijke bron van leven geweest zijn. De openbare bals op Montmartre, nog niet tot object van de vreem delingen-industrie gepromoveerd, de echte kleine volksschouwburgen waar latere be roemdheden debuteerden, de groote circussen als le Cirque Médrano waar Lautrec zoo gaar ne zat te kijken en krabbeltjes te maken er is van dat alles nog wel het een en ander overgebleven, maar veranderd, gemoderni seerd en voor de buitenlandsche bezoekers pas klaar gemaakt. Reeds omstreeks negentien- honderd verder gaan mijn persoonlijke her inneringen niet was er al een verval bij wat het vroeger geweest moet zijn en ik heb de Chat Noir van Rodolphe Salis slechts in zijn nadagen leeren kennen. Cabarets als de Rat mort en de Boite a Fursy waren nog in trek als artistieke ontspanningsgelegenheden maar het echt gemoedelijke Montmartre'sche volksbal, zooals Renoir dat in zijn jonge jaren schilderde, behoorde toen al tot het verleden en was door luidruchtiger, gemengder en min der door-en-door Fransch publiek vervangen. Obscure nachtcafétjes waren er genoeg en de vreemdelingen hebben die gelegenheidjes al tijd met Parijs vereenzelvigdhoewel de echte Parijzenaar daar nooit, een voet zette. De Lapin agile (Lapin A Gill), dezer dagen weer ter sprake gekomen door het sterven van den baas. Frédé, was in die dagen nog een abso luut interne aangelegenheid der artisten; thans een vast punt op het programma van wie Parijs wil kennen. Zonder veel kans daar in te slagen, evenwel, tenzij men zich reali seert dat zelfs de Lapin een touristenaangele- genheid was geworden. Renoir's Clown is een prachtig kunstwerk onder zijn handen geworden, waaraan hij zijn volle technische-kunnen spendeeren kon. Een gaaf, tot in alle onderdeelen verzorgd schil derij, en een clown, die bijna iets vorstelijks heeft. Vóór alles bleef Renoir schilder zelfs als hij zooals hier illustratief op een dergelijk onderwerp losging. De mooie pein- ture is hier hoofdzaak, wat Lautrec, Willette of zelfs Ibels voor markants aan een clown zagen en in lijnen vastlegden is vaak leven diger, bij tender of slechts op het komische ge richt. voor Renoir's geest zweeft alleen de opgaaf, van een clown een portret te geven dat nobel genoeg geschilderd is om in een museum tusschen meesterwerken der schil derijkunst te hangen. Renoir's geest is zacht- i aardiger dan die van Degas en zeker veel min- j der scherp dan die van Lautrec, de beide laat- sten kunnen met enkele neergeschreven lijnen wel veel meer aandoeningen en ideeën-asso ciaties bij den beschouwer te wees brengen, doch een zoo rustig-gave. mooi in kleur com- I poneerende wijze van schilderen is wel zeer kenmerkend voor onzen schilder van deze week. Het is voor ons land wel heel prettig, dat daar op de Veluwe nu een paar uitmun tende typen van het genre gevonden worden en dat zoowel Renoir als Seurat er met mees terwerken vertegenwoordigd zijn. J. H. DE BOIS Dat de post soms voor moeilijke pro blemen komt te staan en deze in zelfs schier onmogelijke gevallen toch wfet op te lossen, bleek dezer dagen, naar het „L. Nwsbl." meldt, te Grouic. De directeur van het postkantoor al daar ontving een aan hem geadresseer den brief, waarin een vader verzocht, een brief, welke poste restante Grouio was verzonden aan zijn zoon, die va rende was op de Friesche meren, te be zorgen. Vermoedelijk heeft hij, aldus schreef de vader, een ansicht aan uw kantoor gepost, althans wij ontvingen van hem een exemplaar met het stempel Grouw. De verdere aanwijzingen waren evenzeer vaag, waar vermeld werd, dat de zoon, die flink lang was, in gezelschap vertoefde van een kleineren vriend, ter wijl beiden, omdat ze geen andere klee ding hadden meegenomen, in zeiler- costuum waren gestoken. Als men nu bedenkt, dat in de maanden Juli-Augus tus honderden jongelui deze omgeving bezoeken om te genieten van de zeil- sport en deze ook bijna voor 100 pCt. gestoken zijn in zeilcostuum, dan be grijpt men het moeilijke probleem om deze jongelui op te sporen. Op de eenige aanwijzing, dat de twee vrienden in lengte vrij wat verschilden, toog men op onderzoek uit en iverkelijk gelukte het, de jongelui te vinden, n.l. teSneek. Zeer zeker een sterk staaltje van acti viteit en speurzin van de post. Tunnelwerkzaamheden te Rotterdam vorderen. Eén der tunnelelementen naar de Waalhaven versleept. Dinsdagmiddag is het eerste der drie tun nelelementen. die dezer dagen van de Hey- sche haven naar de Waalhaven te Rotterdam versleept zullen worden ter voltooiing van het tunnelwerk, zijn reis begonnen. Het reusach tige gevaarte, dat een afmeting heeft van 61 bij 25 Meter, en een hoogte van ongeveer 9 Meter, werd door de slcepbooten ..Nederland", ..rtalië", .Europa' en „Siberië" uit het Hey- sche haventje voortgetrokken. Dit karwei le verde nog eenige moeilijkheden op, daar men nauwkeurig moest weten, hoe hoog het tij zou worden, daar de bak. die leeggepompt moest worden, alleen bij vrij hoog water den drempel van het haventje zou kunnen pas- seeren. Het werk werd uitgevoerd door de N.V. Nederlandsche Sleepboótdienst v.h. P. Smit Jr. De bakken waren voor het verslepen van voren en van achteren speciaal goed dicht gebreeuwd, daar zij anders niet drijvende zou den kunnen worden gehouden. Jl. Zaterdag le ken de caissons waterdicht, waarna de sluis deur van de haven werd weggenomen. Het restant van het water. dat. er nog inzat, is onderweg door de sleepboo'ten „Donge" en „Duitschland" er uitgepompt. terwijl ook een kleine motorpomp het zeer langzaam toe- stroomende water gemakkelijk kon bijhouden. Het passeeren van den drempel van de sluis verliep zeer vlot. hoewel het gevaarte een klein oogenblik bleef haken, omdat er wat zand op "den drempel was geslibt Gedurende het transport is de burgemeester van Rotter dam, mr. P. Droogleever Fortuyn, met enkele wethouders en gemeenteraadsleden aan boord van het gemeentebootje .JDokwerken" aanwe zig geweest. Hij heeft later op den steiger in de Waalhaven langdurig van zijn belangstel ling blijk gegeven. Omstreeks twee uur was het caisson de haven vrijwel uitgevaren en tegen half drie voer het de Waalhaven in, waarna het zeer moeilijke werk van het mee- ren begon. Te ongeveer vier uur was alles gemeerd en zoo kan heden het tweede element, wanneer de weersomstandigheden nog gunstig zijn, naar de plaats van afbouw worden vervoerd. Oorkonde van de Koningin wordt per estafette overgebracht. Op initiatief van het district Gro ningen en Drente van de K. N. A. U. wordt ter gelegenheid van het regee ringsjubileum een estafette georga- niseerd van Groningen naar Am sterdam. Op 8 September vertrekt de eerste looper uit Gi'oningen. Ongeveer tachtig sportlieden zullen aan deze estafette deelnemen en ieder zal drie K.M. afleggen. De aan te bieden oor konde zal in een koker, welke voor zien is van de wapens van Nederland en van de provincie Groningen worden overgebracht. Op 9 Septem ber des morgens te half elf zal de oorkonde op het paleis aan den Dam te Amsterdam worden aangeboden. Maatschappij van industrie financiering krijgt meer kapitaak Verhooging van 500.000 tot 2.000.000. Bij een suppletoire begrooting van Econ. Zaken over 1938 stelt dc regeering voor, het aandelenkapitaal der N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering tot f 2.000.000 te verhoo gen en tevens de deelneming van den staat in ae vennootschap uit te breiden. In verband daarmede wordt thans een bedrag van f 1.950.000 aangevraagd. Thans heeft de maatschappij de beschik king over een aandeelenkapitaal van f 50.000. Uit de door de maatschappij verstrekte ge gevens blijkt, dat op 31 Maart 1938 aan voor eigen risico verstrekte credieten een bedrag uitstond van f 360.774. terwijl voor een bedrag van f 450.000 was deelgertomen in het aandee- ler.kapitaal van ondernemingen. Op de reeds verleende credieten kon nog een bedrag van f 215.800 worden opgenomen, terwijl voor nieuwe definitief toegezegde credieten een bedrag noodig was van f 560.000. Verder waren nog toegezegd een drietal credieten waarop, indien aan bepaalde voorwaarden voldaan zou kunnen worden, een bedrag zou kunnen wor den opgenomen van f 220.000. Ten slotte schat de vennootschap, gezien de in behandeling zijnde aanvragen, het in de eerstvolgende maanden voor nieuwe credieten benoodigde bedrag op ten minste 1 millioen gulden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5