De grondstoffen- kwestie. Albert Heijns KOFFIE Amaryllis Belladonna. IIMGEZBMEtN /TIJKKIN WOENSDAG 24 AUGUST U'S 1938 H A A'REE M'S D A GEE 'A D 5 Resoluties op Congres der Interparlementaire Unie aangenomen. In de voortgezette zitting van de conferen tie der Interparlementaire Unie, onder voor zitterschap van ir. M. C. E. Bongaerts, heeft lord Marley (Engeland) het woord gevoerd. Hij zei, dat evenals Nederland Engeland's grondstoffen noodig heeft voor de industrie, beide landen zijn „sea bridged empires". De kwestie van verschaffing van grondstoffen is dan ook geen staatkundige kwestie, maar een strategische en geografische kwestie, vooral nu de communicatiemiddelen sneller zijn ge worden. Slechts 3 pet. van de grondstoffen in de wereld komen uit koloniale gebieden, naar spreker heeft gevonden in het rapport over de grondstoffen van den Volkenbond. Lord Marley begrijpt dat landen, waar de in dustrialisatie voortgang heeft, koloniale grondstoffen noodig hebben en merkte op, dat dit vraagstuk dient opgelost te worden, omdat het een vraag van rechtvaardigheid is, welker oplossing invloed heeft op de ontwik keling van den wereldvrede. De economische wereldconstructie is noodig. Zij zal ook het prestige van den Volkenbond verhoogen. Belgische amendementen. De heer W. Koelman (België), kon zich niet geheel vereenigen met de voorgestelde reso luties. Spr. begrijpt niet, hoe landen als Po len, die geen deviezen hebben, koloniale producten kunnen koopen. De oplossing van dit vraagstuk moet gezocht worden in den ruilhandel en de opendeurpolitiek dient te worden uitgebreid. Ten slotte diende spreker eenige amende menten in. Prof. C. Costamagna (Italië) heeft eenige bedenkingen. Het moge waar zijn dat som mige koloniale mogendheden bereid zijn pro ducten te verkoopen. Maar tot welken prijs. De heer Jiuji G. Kasai (Japan) zeide, dat Japan nimmer een veroveringsoorlog heeft gevoerd en de geschiedschrijver bedenke welk een aandeel Japan heeft gehad in- de be schaving en den vrede op de wereld. Hoe kunnen wij waardig leven? Dat is de vraag voor Japan voor welker oplossing spr. een beroep op allen deed. Zucht naar expansie hebben wij niet en wij zijn hier gekomen om hier raad in te winnen. Als er in Azië geen vrede is, heerscht er ook in Europa geen vrede. De heer H. Carton de Tournai (België) hoopte, dat de opendeur-politiek, welke in Belgisch-Congo heerscht, ook inandere ko loniale gebieden zal heerschen, vooral ten be hoeve van de landen, die geen koloniën bezit ten. Hij stelde voor, in de resolutie dit denk beeld als amendement op te nemen. Dit amendement komt hierop neer, dat de passus betreffende het concessiestelsel aldus wordt gelezen: „De conferentie stelt vast, dat de koloniale moederlanden in het algemeen aan onder danen van landen, die geen koloniën bezitten concessies of andere rechten verschaffen, die hun in staat stellen door eigen middelen ko loniale exploitaties te verrichten, zonder aan tasting van de souvereiniteit van het moe derland. De conferentie beveelt de ontwikkeling van deze liberale politiek met klem aan, in het bijzonder ten gunste van onderdanen van landen, die geen koloniën bezitten." De heer Serrarens (Nederland) beant woordde verschillende opmerkingen De amendementen doen aan de hoofdzaak van de voorgestelde resolutie geen afbreuk en namens de koloniale studie-commissie ver klaart spr. dat tegen aanvaarding van die amendementen geen bezwaar is. Spr. meen de, dat, wanneer de gewijzigde resolutie met algemeene stemmen zou worden aangenomen, dit meer invloed zal hebben dan een niet- unanieme aanvaarding van de oorspronke lijke resolutie. De eerste twee amendementen (uitsluitend van redactioneelen aard) worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het derde amendement wordt aangenomen met 125 tegen 30 stemmen. (Tegen Polen en Italië) De resolutie in haar geheel wordt aange nomen. Bij deze stemming zij aangeteekend, dat de verschillende leiders der delegaties afwezig waren, omdat zij door H. M. de Koningin in audiëntie werden ontvangen. Ook verschil lende gedelegeerden waren afwezig. De voorzitter sloot om 6 uur de zitting. Donderdagochtend halftien wordt de confe rentie voortgezet. Noënmaal en ontvangst. Gistermiddag heeft de president van de Nederlandsche 'groep, ir. Bongaerts, in hotel Wittebrug een noenmaal aangeboden aan de leden van den raad der interparlementaire unie. Het bestuur van de Carnegiestichting heeft in het Vredespaleis de gedelegeerden ont vangen. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag op het Huis Ten Bosch de leiders van de groepen der Interparlementaire Unie in audiëntie ontvangen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 25 AUGUSTUS. Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, pl.m. 10.20 Parijs Ra dio. 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Ned. Brussel. I.30 Pauze. 1.35 London Regional. 2.30 Keulen. 3.35 Londen Regional. 4.15 Pauze. 4.20 Keulen. 6.20 London Regional. 7.20 Parijs Radio. 10.50 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.05 Droitwich. 8.35 London Regional. 10.00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 diversen. 7.00: Eigen gramofoonplatenconcert: Accor- deonmuziek door de L. P. Acc. Band resp.. o.l.v. Scott Wood en Billy Reid. I. La Locumba, Scott Wood. 2. Love me my loved one. Billy Reid. 3. In a little gipsy tea-room, Scott Wood. 4. There is no more you can say, idem. 5. Round about Regent-street, idem. 6. Pagan Moon, Billy Reid. 7. The Cubalero, Scott Wood. 8. Echo waltz, idem. Intermezzo: 9. Potpourri van Chansons, Lys Gauty. L. P. Acc. Band: 10. Dancing Romany, Scott Wood. II. Tonight, waltz, Billy Reid. 12. Campus Moon, Scott Wood. 13. To have and to hold you in my arms, Billy Reid. 14. Tina, Scott Wood. 15. The open-air brigade, Scott Wood. 16.Marina, waltz. Scott Wood. 17. Rio de Janeiro, L. P. Acc. Band. 8.00—12.00 Diversen. Moeder en kind verdronken. Reddingspoging met den dood bekocht. Dinsdagavond omstreeks negen uur is aan het jaagpad langs de Schie nabij het Kruit huis te Delft een noodlottig ongeluk ge beurd, dat twee menschenlevens heeft ge- eischt. Een visscher, die daar op weg naar huis passeerde, zag op een gegeven moment ge plas in het water. Vreezend, dat er een mensch in zou kunnen zijn geraakt, waar schuwde hij onmiddellijk een voorbijvaren den schipper, die terstond met een haak op de aangeduide plaats ging zoeken en na korten tijd een jongetje van naar schatting acht jaar naar boven haalde. Twee jeugdige kinderen, die in de buurt waren geweest, vertelden, toen, dat ook een vrouw te water was geraakt, waarop men direct doorging met dreggen en inderdaad vond men spoedig een vrouw van ongeveer 32 jaar in het water. Beide drenkelingen waren bewusteloos De politie heeft nog ruim anderhalf uur met be hulp van zuurstofapparaten getracht de levensgeesten op te wekken, doch het was tevergeefsch. Wat de toedracht van het geval betreft, uit de verklaringen van bovenbedoelde twee kinderen meent men te moeten opmaken, dat de vrouw en het jongetje langs hetr Jaag pad liepen, toen plotseling het ventje in de Schie is gevallen. De vrouw had hem eerst nog aanwijzingen toegeroepen, hoe zich te redden; doch toen de jongen daarin niet slaagde was zij zelf te water gesprongen om hem in veiligheid te brengen. De vrouw is echter zelf in nood komen te verkeeren met het gevolg, dat tenslotte bei den verdronken. Tweehonderd vijftig man ontslagen. Door stopzetting van glasfabriek te Nieuw-Buinen. Met ingang van Zaterdag jl. is vrij wel het geheele personeel der Drent- sche Glasfabrieken te Nieuw Buinen ontslagen, nadat de fabriek daags te voren was overgegaan aan de Ver- eenigde Glasfabrieken, welke te Schie dam zijn gevestigd. Te Nieuw Buinen heerscht thans door dit ontslag van ongeveer 250 arbeiders een groote verslagenheid, die alleszins begrijpelijk is. Doordat het meerendeel der ontslagen arbei ders georganiseerd is, ontvangen zij geduren de een zestal weken een uitkeering; nadien zullen zij op den steun door het gemeentebe stuur van Borger, waarvan Nw. Buinen een onderdeel is, ingesteld, zijn aangewezen. In het dorp zelf doen geruchten de ronde, dat de fabriek volgende maand weer in wer king zal treden. De juistheid hiervan moch ten wij tot nu toe niet vernemen. De fabriek, die het laatste half jaar vrij wel geregeld in werking was, maakt 'thans een troosteloozen en verlaten indruk; slechts een magazijn arbeider houdt zich bezig met de nog te verzenden goederen. De N.V. Nw. Buiner Glasfabrieken, voor heen Meursingh en Co., is thans de eenige fabriek in den lande, die onafhankelijk is van de Vereenigde Glasfabrieken. Motorrijder in de modder gestikt. Door slippen te water geraakt. Gisternacht is de 30-jarige C. uit Sloten, toen hij per motorrijwiel op den Osdorperweg bij Amsterdam reed, te water geraakt en in de modder gestikt. Gistermorgen te ongeveer vijf uur vond een boerenarbeider, die op weg was naar zijn werk, het lijk van het slachtoffer. Vermoedelijk heeft de man met vrij groote snelheid gereden, is de mach't over zijn stuur kwijt geraakt en geslipt. Hij is daarbij terecht gekomen in de sloot en in de modder weg gezakt, met het vermelde noodlottige gevolg. Athletiek bij H. B. C. Zondag 28 Augustus zal de athletiekclub van HB.C. een grooten athletiekdag organiseeren op haar terrein aan den Heerenweg. De wed strijden die om 1 uur aanvangen worden ge houden voor A-, B-, C-klassers en juniores. Behalve een aantal HJB.C.-leden nemen aan de wedstrijden deel Holland (Haarlem), V.V.Z. (Zaandam), G.DA. (Loosduinen). Swift (As sendelft), Jong Leven en v.I.C. (Amsterdam), MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPER j KRACHTIG en GEURIG Verkrijgbaar in onze 250 filialen door geheel Nederland (Adv. Ingez. Med.) Kind wrong zich door spijlen van gesloten spoorboomen. Ernstig ongeluk te Gastel. Dinsdagavond omstreeks half zeven, toen de locaaltrein Eindhoven—Valkenswaard in aantocht was en de wachter van den be waakten overweg in de Hoogstraat te Gastel de van een hekwerk voorziene spoorboomen had neergelaten, wrong zich een driejarig meisje, Klaziena van den Heuvel uit de Hugo de Grootstraat te Eindhoven, door de spijlen, juist op het moment, dat de trein passeerde. Het kind kreeg zulk een slag van de locomo tief, dat het dadelijk dood was. De trein stopte, doch kon met een geringe vertraging de reis vervolgen. PERSONALIA. Geslaagd is te Amersfoort voor Staatsexa men B de heer E. van de Stadt te Haarlem. VERZOEKEN AAN HAARLEM'S RAAD. Bij den gemeenteraad van Haarlem zijn de volgende adressen ingekomen: een verzoekschrift van A. Klein om zijn zoontje, geboren 4 October 1932, voor den cursus 1938/1939 te mogen plaatsen op een openbare school voor gewoon lager onderwijs. een verzoekschrift van de samenwerkende onderwijsorganisaties om adhaesiebetui- ging aan hun adres d.d. 6 Juli 1938 gericht aan de Regeering, inzake verlaging van de leerlingenschaal. een verzoekschrift van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters om tijdens de feestweek in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin ontheffing te verleenen van een eventueel alhier bestaand tapverbod en van de sluitingsuren voor café's en vermindering van de voor vermakelijkheden verschuldigde belasting (en). een verzoekschrift van mevrouw Boers en 6 anderen om verbetering te brengen aan een verwaarloosd hoekje grond behoqrende bij perceel Bleekenbergstraat 2. B. en W. stellen aan den Raad voor deze verzoeken in hun handen te stellen ter af doening. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Voetbal, Wesseling, Voorhelmstraat 30, Blauwe werkbroek; Nijssen, Busken Huet- straat 45; Notitieboekje; Meier. Ted. van Berk houtstraat 114 rood; Hark; Politiebureau, Smedestraat; Roode damesmantel; Zwaans wij k, Hazebroekstraat 11; Zilveren oorbel met steen; Jansen, Corn, van Noordestraat 18; Portemonnaie met inhoud; In den Bosch. Ju- lianalaan 299 A; Rijwielplaatje; Dieterweg. Dr. Leydsstraat 55; Paavindersriem, Parson, Jan van Walréstraat 11; Rijwielplaatje in étui; Beunderman, Jan Haringstraat 31; 4 paar damesschoenen; de Mooy, A. L. Dyse- rinckstraat 71; Engelsche sleutel, Fijlstra, Damaststraat 12; Damesschoen, v. d. Eem, Leidschevaart 386 zwart; Slagersschort, Rust- man, Teylerstraat 46; Actetasch inh. dames- taschje; de Graaf, Pieter Kiesstraat 31. Welluidenaer kon het moeilijk: Amaryllis Belladonna. En het bolgewas, dat er mee wordt aangeduid is heelemaal in overeenstemming me: de sierlijke benaming. Komende maand zult u de plant zien bloeien en daarom ver dient ze in ons plantenhoekje wel een beurt. Dit is nu heusch een échte Amarylhdae. Wat wordt er al niet met een verkeerden naam opgescheept! Lelies in diverse soorten, die heelemaal geen lelies zijn; rozen, dito; ook amaryllissen. Gewoonlijk wordt de uit tro pisch Zuid-Amerika afkomstige Hippeastrum of Ridderster ..Amaryllis" genoemd; u kunt de groote roode, rose, witte en gestreepte trompetbloemen in het voorjaar in alle bloem- winkèls zien. Familie van de echte Amaryllis is deze Hippeastrum wel; maar ze staan toch botanisch ver van elkaar. Dat kan men trou wens aan 't zaad al zien dat bij Hippeastrum in een platliggend zwart vlies is opgeborgen, waar één zaadknop soms wel 75 zaden bevat, terwijl het zaad van Amaryllis naakt, groot en massief is en schaarsch; in één zaadknop zit ten slechts enkele zaden. Amaryllis hoort bo vendien thuis in de Kaapkolonie. Ook de Goudlelie, Sprekelia formoslssima (geen echte lelie, natuurlijk) wordt Amaryllis genoemd en zelfs Sternbergia lutea. het kleine crocus- achtige gele najaarsbloeiertje. Maar nu de echte Amaryllis. Per bol komen er 23 dikke, bruinachtige stengels voor den dag, tot 75 cM hoog en daaraan staan de trompetvormlge. zeer welriekende bloemen, die karmijnrose met wit van kleur zijn en wel tot het allermooiste behooren dat de Kaap voortbrengt. Er zit veel variatie én in grootte én in kleur der bloemen; soms is het rose zoo sterk, dat het bijna karmijn wordt. Ook zijn bij sommige variëteiten de bloemschermen veel grooter dan bij den typevorm. Een van de al lermooiste is Amaryllis Belladonna purpurea major, Nu maak,te een kweeker een kruising tus- sche Amaryllis Belladonna purpurea major (die dan de zaaddraagster werd) en Bruns- vigia josephinae, ook wel genaamd Amaryllis gigantea. Deze Brunsvigia is feitelijk geen echte Amaryllis; het is een Kaapsch bolgewas met geweldig groote bollen en zeer kleine, vuurroode bloemen die in groot aantal on geveer 50 bijeen staan aan den top van den bloemstengel. Botanisch staat deze Brunsvi gia zeer dicht bij de echte Amaryllis Bella donna en het zaad is vrijwel hetzelfde. Van daar ook dat de kruising goed slaagde; het re sultaat: een hybride met vrijwel dezelfde mooie bloemen als de moeder maar dank zij den „vader" was het bloemscherm veel voller en ronder geworden. Een vooruitgang dus. dit kruissingsproduct, dat men Amaryllis Parkeri noemde. Nu kwam er een tweede kweeker een landgenoot een Haarlemmer zelfs en die re deneerde als volgt: als een kruising tusschen Belladonna en deze niet al te mooie Bruns vigia al zulke goede resultaten geeft, hoe mooi zal dan de hybride van Belladonna pur purea major en deze Amaryllis Parkeri wel niet worden? Gedacht, gedaan; al heeft zoo iets natuurlijk veel voeten in de aarde. Het resultaat van deze nieuwe kruising werd een verbeterde uitgaaf van A. Belladonna Parkeri met prachtige groote, intens karmijnrose bloe men met een wit hart, heerlijk geurend en bo vendien rijkbloeier.d. Dit werd dan de kort is de naam niet Amaryllis Belladonna Par keri Zwanenburg var. Iets prachtigs, maar niet geschikt voor potcultuur. De bollen wor den in den nazomer geplant in zeer vetten en voedzamen grond; pas na een jaar vaststaan gaan ze werkelijk goed bloeien, 's Winters be dekken we ze zeer dik (de bollen zelf mogen bovendien wel een 10 c.M. diep staan) en zoo warm en beschut mogelijk, b.v. tegen een muur op het zuiden. Hier zullen de bollen meteen goed afrijpen na het afsterven van het loof in het voorjaar: de bloei geschiedt zonder blad. Om het afrijpen te bevorderen kunnen we een raam voor de planten zetten, schuin tegen den muur. Het is werkelijk iets heel bijzonders, deze Amaryllis Belladonna! L. S. FAILLISSEMENTEN. Op 23 Augustus 1938, zijn door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem de vol gende faillissementen uitgesproken 1. Leo Luyten, zonder beroep, wonende te Haarlem. Brouwersstraat 19. Curator Mr. Silvain Groen. 2. A. B. Kres, brood- en banketbakker, wo nende te Santpoort. Kerkerinklaan 44. Curator Mr. G. E. Mellema. 3. R. M. G. Drommel, tommerman. wonende te Zandvoort, Brugstraat 24. De merkicaardige gast. door G. NORMAN. DE angstwekkende mijnheer schreed door de gangen van het hotel. Toen hij de galerij passeerde, richtten zich de oogen van alle gasten op hem. De breede, niet al te groote gestalte verdween in het trappenhuis, de dikke, zachte tapijten dempten het geluid van zijn zware passen de gesprekken aan de tafels werden onderbro ken. Men voelde het rhythme van de onhoor bare stappen, het beheerschte schrijden van het krachtige lichaam. Hij kwam de hall bin nen. De grijs-blauwe oogen met de kleine pu pillen onder de lichtblonde wimpers en hoog- opgetrokken wenkbrauwen staarden rechtuit, de regelmatige maar cynische kop wendde zich niet naar een of andere zijde. en toch had men het gevoel, dat deze man alles zag wat er voorviel, alles wist en het in zijn geheugen noteerde, teneinde het te zijnertijd te gebrui ken. „Een gemeen mensch", zeide een meisje, toen de vreemdeling door de draaideur verdwe nen was. ,.Ja", antwoordde iemand. „Zou hij anarchist zijn? Of een politiek spion?" „Wie weet. misschien pleegt hij straks een aanslag", dacht de liftboy. Baron Lingen stond op. Hij stak zijn pijp aan en slenterde naar de box van den portier. „Vertelt U eens Hübner. kent U dien mijn heer die zoo juist weggegaan is, al lang?" „Nee. hij is voor het eerst hier." „Zoo, zoo. Hoe heet hij?" „Herbert Mann. Hij heeft echter een Amerikaansche pas en ook een Ameri- kaansch pseudoniem. Ik heb dat helaas niet kunnen onthouden. Een paar heeren hebben naar hem gevraagd; hij wilde evenwel nie mand ontvangen daar hij het te druk had." „Zoo. zoo. Enfin dat is allemaal niet zoo bar interessant, vindt u wel? Dank U." Lingen slenterde weer naar zijn tafeltje en tijdschrif ten terug en zag er jong en onbezorgd uit. Maar zijn gedachten waren voortdurend bij den vreemdeling. Sedert een week was je weer in het vaderland terug na een reeks harde jaren, waarin je veel beleefd had, spannende en gevaarlijke dingen, die steeds weer goed afliepen. En nu zou je rust kunnen nemen, geen zaken meer behoeven te doen. behalve dan het inwisselen van een zekere chèque, met een zekere thans nog ontbrekende hand- teekening. Haast was niet noodig. Maar toch, die merkwaardige, onrustbarende verschij ningLingen meende zich vaag te herinne ren, dat hij dien man wel eens gezien had, maar waar? In Engeland, in Biarritz? Zou die oude Engelsche renstaleigenaar hem op het spoor zijn? Of de president van de petroleum- maatschappij? In ieder geval was dit hotel niet veilig meer. Het leek verstandiger de chèque direct te presenteeren en te verdwijnen. Vier entwintig uur later werd baron Lingen aan de grens gearresteerd. Zijn zonden register was nogal uitgebreid. Maar de arrestatie geschied de naar aanleiding van een haastig en onhan dig aangeboden valsche chèque. „Die schoft" mompelde Lingen. „Hij heeft mij aangegeven. Spion." In een fauteuil, die zooveel mogelijk in de schaduw geplaatst was, za't. toen de merk waardige vreemdeling door de hall ging. een jonge, bleeke vrouw. Haar diep-rood geverfde lippen bewogen nerveus. „Wie zou dat toch kunnen zijn", vroeg zij den man, die naast haar zat. Hij komt mij zoo bekend voor. ik moet hem ergens gezien hebben. De man pulkte verstoord aan zijn kleine snor. „Je bent te onrustig". Misschien is die man wel een detective, die mij observeeren moet. Heb je dan niet ge merkt hoe hij ons voortdurend spottend aan kijkt? Toen ik gisteravond mijn kamer uit kwam. liep hij ook door de gang. Hij kwam recht op mij af en keek mij strak aan. Ik wist niet wat ik doen moest. Maar hij sprak mij niet aan. .hij liep mij voorbij. Maar aan zijn blik heb ik gezien, dat hij mij herkend heef', dat hy alles weet. „Je bent ontzettend angstig. Er is moed en kracht noodig. wanneer men gelukkig wil zijn" „Ik wil mijn huwelijk niet verwoesten. Ik weet nu wat mij te doen staat. Het gevaar is te groot. Vandaag nog ga ik naar mijn man terug" Ook Matthias Kniel voelde zich achtervolgd door den ansgtwekkenden gast. „Waarschijn lijk weet hij alles van het geheime onderhoud af", dacht hij. „Maar voor het leveren van de copieën der plannen voor de nieuwe wapen fabriek, kan ik voldoende geld krijgen om rus tig te leven en mijn -,zoon te laten studeeren. Mag ik dan bevreesd zijn? Maar hoe is hij mij op het spoor gekomen. Op dergelijke spion- nage staat tien jaar. Ik ben toch niet ge schikt voor het begaan van een misdaad. Mijn baantje staat op het spel, mijn eerzelfs de toekomst van mijn zoon. Wanneer het zou slagen. Maar aan dien man ontsnap ik nooit". Matthias Kniel vernietigde de copieën en keerde naar zijn woonplaats terug, dompelde weer onder in zijn armzalig bestaan. Toen hij zich niet meer door den vreemdeling achter volgd voelde, haalde hij verlicht adem. Na een lange wandeling verscheen de gast weer in de hall van het hotel. Ook dit keer verstomden alle gesprekken, onrustige oogen staarden naar het ondoorgrondelijke gelaat van den man. Plotseling stortte zich een groo te, goedig uitziende heer op hem. Iedereen kende hem Het was de beroemde Amerikaan sche filmregisseur Richard French. „Mijn waarde", hijgde hij en omarmde hem storm achtig. „Hoe gaat het er mee? Werkt u?" Een vriendelijke glimlach gleed over het sombere gelaat van den somberen heer. .Ik werk met groot enthousiasme French", zeide hij. „Ik heb hier veel meer rust. Niemand kent mij onder mijn ouden naam". „Wij hebben inmiddels de zaak in orde ge bracht. Het ontbrekende kapitaal, kleine ge breken van het draaiboekU moet toege ven dat het een prachtig idee van mij was een Mephisto-film te gaan draaien. Die zal ook in Europa opgang maken, zooals jaren geleden met uw Richard m het geval was". „Ja ik leef reeds sedert dagen in mijn nieuwen rol. ik ben er gewoonweg bezeten door. Ik be kommer mij om niemand, ik weet niet eens wat er om mij heen is gebeurd, zei de vreemde ling. ..Wij zijn in New-York al met een gewel dige reclame begonnen. Meterhooge plakka ten Normen Birds, de groote Amerikaansche karakterspeler, zal de hoofdrol vervullen.in de nieuwe super-film „Mephisto". (Adv. Ingez. Med.) Curator Mr. W. de Rijke. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief werd het faillissement van: W. Heesterman, rijwielhandelaar, wonende te Aalsmeer, Luwte 37. Curator Mr. B. Slingenberg. Geëindigd zijn door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. J. Verheyden, landbouwer-fabrieksar beider, wonende te Assendelft, Mauerna 1089; Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs. 2. P. J. Schellevis, wonende te Beverwijk, Narcissenweg 19a. Curator Mi-. J. H. C. Slotemaker. 3. S. P. Schellevis, wonende te Beverwijk, Populierenlaan 77. Curator Mr. J. H. C. Slotemaker. 4. H. R. Koetser, wonende te Huizen (NR.) destijds te Aerdenhout. Curator Mr. F. Braakman. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopif den inzender niet teruggegeven. Slachtoffers der Verkeerstelling. Geachte redactie. Zooals bekend, wordt, vanwege den Rijks waterstaat alom in den lande op groote schaal de 3-jaarlijksche verkeerstelling gehouden. De hiervoor benoodigde verkeers-waamemers wor den gerecruteerd uit de ingeschrevenen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Tot zoover zou alles in orde zijn, ware het niet dat de aldus bij deze Verkeerstelling betrokkenen op een wijze worden welke tot ernstige bedenkingen aanleiding geeft. Wat is n.l. het geval? Het is gebruikelijk dat van verdiensten van ondersteunden 2/3 gedeelte wordt ingehouden. Aan de billijkheid hiervan zou men kunnen twijfelen, in aanmerking genomen het feit dat een ondersteunde slechts uiterst sporadisch de gelegenheid krijgt iets extra te verdienen boven zijn steun. Men heeft bij deze Verkeers telling echter gemeend van dezen gebruike- lijken regel te moeten afwijken en kort van deze verdiensten 1/6 gedeelte van het steun bedrag. Tot welke zonderlinge uitkomsten dit kan leiden zal den lezer duidelijk worden uit het volgende voorbeeld. Iemand wiens gezin bestaat uit negen per sonen heeft aan steun een bedrag van ca. f 20. Voor iedere telperiode van 6 uren ontvangt hij f 3.26 (vastgesteld bedrag). Het orgaan van steunverleening kort nu 1 6 van f 20 dus f 3.33, zoodat deze persoon telkenmale als hij tel- beurt heeft zeven cents minder ontvangt dan bij niet-werken het geval zou zijn. Had men hier de gebruikelijke korting van 2 3-gedeelte toegepast, dan zou deze korting f 2.17 hebben bedragen. Iemand met f 14.20 steun (2 kinderen) wordt gekort 16 van f 14.20 of f 2.36. Zes uren wer ken: extra verdiensten: f 3.26—f 2.36 is f 0.90. Dit betreft hier een grensgeval, aangezien 2 8 is f 2.17 en de extraverdienste dus dan f 1.08. Een verschil dus van f 0.18. Des te hooger het steunbedrag is (hetgeen in hoofdzaak afhankelijk is van de grootte van het gezin) des te grooter is het nadeel dat door deze afwijkende Ministerieele bepaling wordt veroorzaakt. Werkt een ondersteunde in het particuliere bedrijf, dan bedraagt de korting op zijn verdienste 2 3 of ca. 65%; nu het ech ter werkzaamheden in Rijksdienst betreft wordt een veel hoogere korting toegepast, zelfs tot 100%. Ongehuwde waarnemers met een steun tot ca. f 7 verkeeren nu In een bevoor rechte positie. Wie lacht daar? Nu nog een ander bevreemdend feit. Aan de Arbeidsbeurs bleek n.l. niemand precies te weten hoe de regeling zou zijn bij de te hou den tellingen op Zondag. Er was een vage be lofte dat voor den Zondag geen korting op de verdienste zou worden toegepast. Alleszins billijk, aangezien men: le. dit als een compensatie zou willen be schouwen voor de op werkdagen te geringe voordeelen; 2e. wegens het toepassen van een korting van 1/6 gedeelte en niet van 1/7 gedeelte den Zondag dus blijkbaar buiten beschouwing wilde laten; 3e. bij vroeger gehouden tellingen voor de Zondagen ook geen korting op de verdiensten had toegepast en het aldus verdiende bedrag geheel liet behouden. Door schrijver werd. het wisse voor het on gewisse nemende, nog geïnformeerd aan de Arbeidsbeurs of hij zijn verdiensten van den Zondag toch nog moest opgeven, waarop hem werd geantwoord, dat hij deze mocht verzwij gen, Hield men zich echter aan deze monde linge ambtelijke mededeellng, dan werd blij kens schrijver's ervaring de steun stopgezet en kon men trachten aan het kantoor van het steunverleeningsorgaan door motiveering zijn steun toch nog uitbetaald te krijgen. Hetgeen inderdaad gelukte, echter nadat ook voor dezen Zondagsarbeld 1 6 gedeelte van het steun bedrag was gekort, Met dank voor de plaatsing. EEN VERKEERSWAARNEMER- ONDERSTEUNDE. (Wij hebben een en ander onder de aan dacht gebracht van den Dienst der Werkloos heidsbestrijding, waaronder de Arbeidsbeurs ressorteer:. Inderdaad, zoo werd ons gezegd, heeft van de door naijver bedoelde regeling (zooals trouwens bij elke algemeen geldende regeling het geval is) de een wat nadeel en de ander wat voordeel, maar de Arbeidsbeurs kan hieraan niets veranderen, daar zij zich te houden heeft aan het bindend voorschrift van den minister. Dit geldt ook voor de rege ling voor den Zondag; voor dezen dag moet ook gewoon 16 van het steunbedrag gekort worden. Bestreden werd de mededeellng van Inzender, „dat niemand aan de Arbeidsbeurs precies wist, hoe de regeling voor den Zondag zou zijn". Dit was wel degelijk bekend)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7