Haarlem's Dagblad Een Betoog van Churchill. IE R komen natuurlijk nog altijd men- schen bij ons, die voor de eerste maal een Groentje opgeven. Het belangrijkste 56o Jaarjrang No. 16925 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algera. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM De Hongaarsche rijksregent Horthy, die reeds eenige dagen de gast van Hitler is, is Woensdagavond te Berlijn aangekomen. Hij werd o.a. verwelkomd door Goering, dien men links op de foto ziet. GEVANGENEN VOCHTEN OM HUN LEVEN Ontstellende bijzonderheden over het gebeurde te Philadelphia. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Voor coJisequent en lo gisch doordenken wordt niet slechts verstand, maar ook veel zedelijke moed vereischt. Wij hebben in dit nummer het woord ge geven aan den Britschen conservatieven poli ticus en oud-minister Winston Churchill en boven zijn beschouwing vermeld dat wij die geheel voor zijn rekening laten. Bovendien lijkt eenige commentaar onzerzijds wel ge- Wenscht. Churchill is verontrust door den inderdaad geweldigen omvang van de thans gehouden Duitsche manoeuvres. Hij somt verscheidene onrustwekkende factoren op, zooals het groote aantal der opgeroepen reserves, het opvorderen van paarden en vrachtauto's voor het transport van artillerie, het verbod aan man nen onder de 65 om het land te verlaten en het feitdat aan het einde dezer maand ander half millioen Duitschers onder de wapenen zullen zijn. Dan somt hij de verklaringen op, die optimisten ook in de groote Engelsche bladen aan deze verschijnselen geven, hoopt van harte dat zij gelijk zullen krijgen maar zou het als „gezonde voorzichtigheid" beschouwen als de staten, die aan Duitsch- land grenzen, soortgelijke oefeningen gingen houden. Temeer omdat de manoeuvres in het Rijnland en nabij de Tsjecho-Slowaaksche grens plaats hebben. En tenslotte uit hij een dreigend woord: „Iets als een neersabeling van Tsjecho-.Slowakije met een militaire over macht zou heel den stroom van menschelijke denkbeelden van richting doen veranderen en over den aanvaller een toorn brengen, die zich tenslotte van al de grootste naties der wereld zou meester maken". Men kan de waarde van dit betoog ook an ders zien en daarbij in aanmerking nemen dat Winston Churchill wel tot de thans regee- rende partij in Engeland behoort maar geen deel van het huidige ministerie uitmaakt, zoo dat hij alleen namens zichzelf spreekt. Zijn stem is niet te beschouwen als de weerklank van de openbare meening in Engeland, zoo als trouwens blijkt uit zijn critiek op het optimisme in de Engelsche pers. Buitendien heeft hij zich altijd onderscheiden door ge durfde meeningen, vaak hevige meeningen en is hij in zooverre een ongewoon Engelsch politicus, dat zijn begaafdheden zijn geschikt heid voor rustige bezinning verre overtreffen. Overigens is niet te ontkennen dat hij door zijn groote ervaring en kennis van zaken, door een zekere genialiteit als het op handelen aan komt en door zijn welbesneden pen nog steeds een man van invloed in zijn land is. Men volgt zijn inzicht niet zoo snel maar is altijd geneigd rekening te houden met hetgeen hij betoogt. In dit geval vermeldt hij niet alle inzichten van hen die hij „de optimisten" noemt. Hun voornaamste overweging Is, dat het huidige internationale bestel voor Duitschland zeer ongunstig js om een verrassenden overval op Tsjecho-Slowakije te ondernemen. Immers, niet alleen Engeland en Frankrijk zijn thans zeer zwaar bewapend en sterker dan een paar jaar geleden, maar bovendien is gebleken dat Japan in China te veel hooi op zijn vork heeft genomen en bezig is zich uit te putten in een eindeloozen oorlog in dit geweldige gebied. Het gevolg is dat de Russen ten aanzien van Japan niet veel zorgen meer hebben en zich met hun eveneens enorme weermacht in een West-Eurppeesch conflict zouden kunnen gaan mengen. Met al dergelijke overwegingen moet men zeker in Berlijn rekening-houden. Ook met de stemming in Amerika, die blijkens de jongste redevoeringen van Roosevelt en Huil ongunstig jegens Duitschland is. Niettemin éou Churchill het als „gezonde voorzichtigheid" beschouwen als de aan Duitschland grenzende landen manoeuvres gingen houden op dergelijke schaal als Duitschland zelf doet. Acht hij het voorzich tig, West-Europa op deze wijze inderdaad in een legerkamp te veranderen? Het gevolg zou een geweldig 'toenemen van de reeds be staande spanningen zijn. De kolossale bewa peningen leiden al tot voortdurende achter docht. De gedeeltelijke mobilisatie van een half dozijn landen zou op zichzelf tot oorlog kunnen leiden, alleen door de psychotische opwinding en angst die eruit ontstaan zouden. Churchill vergeet bovendien nog een over weging van „de optimisten". Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de groote omvang der Duitsche manoeuvres de bedoeling heeft van een dreigende demonstratie om de Tsjecho-Slowaaksche regeering tijdens Runci- man's bemiddeling tot de grootst mogelijke toegeeflijkheid te bewegen. Inderdaad moet men wel aannemen dat de regeering in Praag, evenmin als Churchill en als anderen precies wetend wat Hitier wil en beducht voor een oorlog die land en volk zou vernietigen, in haar houding beïnvloed wordt door het Duit sche machtsvertoon. Maar een demonstratie is nog geen oorlog. Mag men deswege, in een voor Duitschland ongunstige conjunctuur, den stoomketel der Europeesche spanningen 'tot berstens toe gaan belasten met groote ma noeuvres in vele landen, die het gevaar op leveren dat een of ander nietig grensincident tot onafzienbare gevolgen leidt? Het is mogelijk dat Winston Churchill met dit betoog, dat zoowel in Engeland als in ver scheidene andere landen gepubliceerd wordt, zijnerzijds een demonstratie wil geven. Net als Duitschland er een geeft, alleen maar in min der directen vorm. Maar dan lijkt het toch wel goed beide demonstraties als zoodanig te durven zien, derhalve niet te angstig te zijn over de Duitsche manoeuvres en Churchill's vorm van „gezonde voorzichtigheid" in twijfel te trekken. Wij dienen erop te vertrouwen dat de regeeringen de internationale machtsver houdingen zuiver genoeg aanvoelen om het gevaarlijke middel van paniekerige gedeelte lijke mobilisatie ongebruikt te kunnen laten. R. P. De Haarlemsche Feestweek. Café's mogen open blijven tot 2 uur. Het college van B. en W. van Haarlem heeft besloten dat toestemming gegeven zal worden om de café's in de komende feest week geopend te houden tot 2 uur 's nachts. Er zal dan tot 1.30 uur muziek gemaakt mo gen worden. 4&*3aM|a Toen het stadsbeeld aan het Spaarne nog beheerscht werd door „de Adriaan". De wederopbouw van dezen door brand ver woesten molen zal f 56.000 bedragen. Particu lieren hebben nu reeds f 12.000 bijeenge bracht, zoodat in totaal al f 22.000 voor dit doel beschikbaar is. In het resteerende bedrag van f34.000 zit evenwel „economische waar de" die uit de exploitatie van den nieuwen korenmolen zal kunnen komen. Hoeveel dit is kan nog niet gezegd worden, maar er is na tuurlijk nog geld tekort. De vereeniging „De Hollandsche Molen" zal alle krachten inspannen om „De Adriaan" zoo spoedig mogelijk herbouwd te krijgen. Niet onmogelijk is, dat aan het departement van Sociale Zaken om een bijdrage gevraagd zal worden, waarmede dan natuurlijk zou uit gemaakt worden dat het werk in werkver schaffing zou moeten worden uitgevoerd. Chineesch verkeersvliegtuig neergehaald. Inzittenden van het toestel, dat op het water terecht kwam, met mitrailleurs beschoten. 13 a 14 dooden. HONGKONG, 24 Augustus. Bij Yoetsing nabij Macao is vandaag een Chineesch passagiersvliegtuig door Japansche toestellen neergeschoten. Dertien a veertien personen moeten hierbij om het leven gekomen zijn. Klaarblijkelijk hebben alleen de piloot de radiotelegrafist en een passagier de ramp overleefd. In 1939 een Coster-lentoonstelling te Haarlem? In 1940 worden in Duitschland groote fees ten georganiseerd om de nagedachtenis van Gutenberg te eeren, die. naar de Duitschers aannemen, in 1439 de losse boekdrukletters zou hebben uitgevonden. Nederlanders geven die eer aan den Haar lemmer Coster die Gutenberg zou zijn voor- geweest met zijn uitvinding. Daarom is in den kring van Haarlem's Bloei de mogelijkheid overwogen te Haarlem in 1939 het feit te herdenken dat Coster zijn zoo belangrijke ontdekking deed. Er is daarbij gedacht aan het organiseeren van een groot opgezette tentoonstelling. Daaraan zijn even wel financieele bezwaren verbonden. Het is dan ook nog niet te zeggen of er kans is dat deze plannen zullen doorgaan. Het woonwagenkamp te Haarlem. Wordt verplaatst van den Oudenweg naar het N. B. Spaarne. Het woonwagenkamp te Haarlem is thans gevestigd op een terrein aan den Ouden Weg. Daar het steeds meer in de bebouwing der stad komt achten B. en W. verplaatsing naar een terrein in de nabijheid van de woonsche penhaven aan het Noorder Buiten Spaarne gewenscht. Zij deden aan den Raad daartoe een voor stel, dat Woensdagmiddag werd aangenomen. Maar nooit iemand, die het voor de laatste maal doet, want bij elke nieuwe gelegenheid, die zich voordoet komen zij terug. GEVANGENISBEWAARDERS GEARRESTEERD. PHILADELPHIA, 25 Aug. Onder beschul diging den dood van vier gevangenen ver oorzaakt te hebben zijn gisteren twee ge vangenisbewaarders gearresteerd. De officier van justitie, van wien bevel tot hechtenis uit ging. verklaarde dat zij de gevangenen „le vend hebben doodgestoomd". Vijfentwintig gevangenen, die in de straf- afdeeling waren ondergebracht, zijn tengevol ge van de ontwikkelde hitte bewusteloos ge worden. Indien de stoom nog één uur lan ger was toegelaten zouden allen gedood zijn. De officier van justitie bestempelde het als waarschijnlijk, dat nog verdere arrestaties zullen volgen. Het onderzoek van gisteren heeft ongeloof lijke dingen onthuld. Toen de heete lucht in de beide cellen stroomden vochten zes gevan genen vertwijfeld om een plaats aan de deur. daar door een kleine spleet koude lucht kon binnendringen. Zij rukten zich de kleeren van het lijf en verloren tengevolge van de on dragelijke hitte bijna het verstand. Ten slotte werden ook de deuren zoo heet, dat de gevan genen daardoor brandwonden opliepen. Spoedig daarna bezweken vier van hen, de twee anderen konden slechts in leven blijven omdat zij hun plaats aan de deur hadden weten te behouden. Ook in de aangrenzende cellen ontstond en zoo groote hitte, dat 25 gevangenen bewusteloos werden. Daarna werden zij in de buitenlucht ge bracht om bij te komen. (United Press.) FRANK HAWKS, de bekende Amerikaansche vlieger, die verongelukt is. Hawks droeg den bijnaam „menschelijke kogel". Kinderverlamming. In Haarlem en omgeving geen enkel geval. In verschillende gemeenten in ons land zijn in den laatsten tijd gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Uit goede bron vernemen wij, dat zich in Haarlem en omgeving gelukkig geen enkel geval van dien aard heeft voorgedaan. Doncïeriïag 25 ïiignslus 1938 Abonnementen per week fO.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco pc* post f 3.55. losse nummer» 6 cent per ex, Advertentiën1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel tneer f 0.15. Groentje» tie rubriek. Nieuwe vennootschap wil het „wilde" husverkeer vervangen. Reeds concessies aangevraagd. 's-GRAVENHAGE, 25 Augustus. In den bijna eindeloozen strijd tusschen spoor en bus schijnt een nieuw stadium te zullen aanbre ken, zoo meldt men ons. En naar men van de zijde van belanghebbenden meldt een stadium waarin niet meer van strijd, maar van samenwerking, of tenminste van overleg, sprake zal zijn. Een naamlooze vennootschap is namelijk in wording, welke ten doel heeft busdiensten te organiseeren. Het doel, dat misschien nog wat veraf gelegen is. is een uitgebreid net over het geheele land, natuurlijk zonder aan tasting van die rechten, welke reeds zijn toe gekend. Hiervoor zullen de benoodigde con cessies worden aangevraagd. In het kort ge zegd, is dus de bedoeling: vervanging van de „wilde" verbindingen, welke thans bestaan, door een georganiseerd verkeer. Reeds hebben de oprichters concessie aan gevraagd voor de verbindingen van Amster dam met Hilversum, via Laren, Bussum en Weesp en voorts met Huizen, Blaricum en Baarn. Verder is het de bedoeling een ver binding AmsterdamIJmuiden in het leven te roepen. Een voldoend werkkapitaal voor het inzetten van goed-georganiseerde diensten op deze lij nen, is bijeen. Het werkkapitaal bedraagt drie-honderd-duizend gulden. OUDE DAME TASCH ONTRUKT. Dinsdagavond ongeveer tien uur wandelde een 75-jarige dame met haar hondje in het Weteringplantsoen te Amsterdam. Een onge veer 25-jarige jongeman, die eveneens in het plantsoen van den mooien nazomeravond leek te willen genieten, knoopte een gesprek met de oude dame aan. „Wat hebt u een aardig hondje bij u" merkte de jongeman op en toen in een diepgaand gesprek over het doen en laten van het dier de aandacht van de oude dame geheel op haar hond was gericht, ont rukte de jongeman de vrouw plotseling haar handtasch met zilveren beugel, waarin o.a. eenig klein geld, en verdween in de duisternis. Foto's van het Koninklijk Huis. SPECIAAL ADRES Kunsthandel LEFFELAAR, WAGENWEG 102 TELEFOON 14011 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S ARTIKELEN. R. P.: Een betoog van Churchill. 1 H. D. Vertelling: Gasten op komst 6 Dr. P. H. Schroder over de generale repe titie van Eenheid door Oranje. Voor de Vrouw lo Winston S. Churchill: Wat wil Hitier? 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q Geen vervroegde winkelsluiting op Zaterdagavond. Raad van Haarlem wijst een verzoek af. Twee vereenigingen van R.K. winkelbedien den hebben aan den raad van Haarlem ver zocht de verplichte winkelsluiting (nu op 10 uur gesteld) op Zaterdagavond te vervroegen tot 8 uur. Een gemeente heeft daartoe de bevoegdheid in de Winkelsluitingswet als er bijzondere omstandigheden zijn die daarvoor pleiten. B. en W. achten voor Haarlem die bijzon dere omstandigheden niet aanwezig. Daarom stelden zij voor het verzoek af te wijzen. De Raad vereenigde zich met dit voorstel. Verschillende sprekers gevoelden wel iets voor het geopperde denkbeeld, maar dan moest er een landelijke regeling komen, waar toe de regeering het initiatief moet nemen. Andere sprekers waren er op tegen de win keliers, vooral in dezen crisistijd, nog meer te binden. Wordt „De Adriaan" herbouwd? De gemeente Haarlem geeft 10.000, De gemeenteraad van Haarlem heeft Woens dagmiddag het voorstel van B. en W. aange nomen om f 10.000 beschikbaar te stellen voor den herbouw van den molen „De Adriaan" aan het Spaarne. Aan boord van het toestel, dat behoorde aan de Chineesche Nationale Luchtvaartmaat schappij, bevonden zich tal van vooraanstaan de Chineesche bankiers. Zij waren in Hong kong aan boord gegaan en op weg naar een conferentie in Tsjoeng&ing. Kort nadat het toestel was opgestegen, zond de piloot, de Amerikaan Wood, het volgen de radiobericht uit: „Worden achtervolgd door Japansche vliegtuigen". De vervolgers hebben toen, naar men van Chineesche zijde ons mededeelde, het verkeerstoestel ingehaald, waarop Wood gepoogd heeft op de rivier een landing uit te voeren. Inderdaad heeft de machine de ri vier kunnen bereiken, doch toen de inzittenden poogden, zich zwemmende te redden werden zij met mitrailleurs beschoten. Op het oogenblik wordt met schepen en sloepen naar de ver misten gezocht. De luchtvaartmaatschappij heeft de be trokken militaire Chineesche autoriteiten ver zocht het wrak van het vliegtuig te laten be waken tot het onderzoek heeft plaats gehad. Een merkwaardige bijzonderheid is. dat de president van de Chineesche wetgevende macht, dr. Soen Fo, tevoren van plan was de conferentie te bezoeken en slechts door een toeval niet ook in het" toestel plaats had ge nomen. (United Press). De uitvinding der Boekdrukkunst Stakingsbeweging in Frankrijk neemt ernstiger vormen aan. Binnenkort staking in alle Middellandsche Zeehavens? Als antwoord op een uitnoodiging van de vakvereeniging van havenarbeiders te Mar seille hebben de arbeiders in de Corsicaan- sche havens in beginsel aansluiting bij de beweging van Marseille toegezegd. Zij hebben besloten Zondag en 's nachts niet te werken en geen overuren te zullen maken. Ook de havenarbeiders te Algiers hebben zich solidair verklaard met die van Marseille voor wat betreft de overuren en den nacht arbeid. Na een telefoongesprek met hun gedele geerden, die zich thans te Parijs bevinden, hebben de vertegenwoordigers der haven arbeiders bekend gemaakt, dat de beweging zal worden uitgebreid tot alle Middellandsche Zeehavens Ongeluk in Japan eiselit 27 dooden Vliegtuigen kwamen na botsing op twee fabrieken terecht. Woensdagavond bedroeg het aantal dooden tengevolge van het vliegtuigongeluk te Omori 27. Volgens de laatste cijfers door United Press ontvangen hebben meer dan tweehonderd per sonen ernstige of minder ernstige brandwon den opgeloopen. Naar thans blijkt vlogen beide vliegtuigen op ongeveer 500 Meter boven het dicht be volkte land, toen zij met elkaar in botsing kwamen. De machines vielen neer op twee kleine fabrieken, die zich daar bevinden met het gevolg, dat eenige benzinetanks in brand vlogen. De benzine verspreidde zich met groote snelheid en kracht en spoedig had het vuur zich over een groote oppervlakte ver spreid. Alle gebouwen In de omgeving waren van hout gebouwd en vormden een ware vuur zee. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De gemeente Haarlem stelt f 10.000 be schikbaar voor herbouw van den molen „de Adriaan" aan het Spaarne. 1 Tijdens de Haarlemsche feestweek mogen de cafés tot 2 uur open blijven. Tot 1.30 uur zal muziek mogen worden gemaakt. 1 Het verzoek op Zaterdagavond te Haarlem een vervroegde winkelsluiting in te voe ren werd door den Raad afgewezen. 1 Het woonwagenkamp te Haarlem wordt van den Ouden weg verplaatst naar een terrein aan het N.B. Spaarne. I 500 jaar geleden werd de boekdrukkunst (de losse letter) uitgevonden. In 1939 een groote tentoonstelling te Haarlem? 1 BINNENLAND. Het aantal gevallen van kinderverlamming breidt zich in de provincie Zuid-Holland uit. 3 De regeering acht Mexicaansche olie voor ons land ongewenscht. 3 Het aantal werkloozen blijft afnemen. 3 De regeering overweegt de steun voor den tuinbouw met f 2 millioen te verhoogen. 3 BUITENLAND. Bij Runciman's besprekingen zou reeds een basis voor onderhandelingen gevonden zijn. 4 De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heeft gisteren in gezelschap van Hitier zijn intocht in Berlijn gehouden. 4 SPORT. Captain Eyston rijdt in een automobiel met een snelheid van 558 K.M. per uur. 7 Engeland wint de laatste testmatch met innings en 579 runs. 7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1