BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 9 IAAT/TE BmtUÏÏN Italiaansche overheid verwijdert dr Joodsclie leerkraehten. ROME 25 Aug. (Reuter). Met ingang van 1 October a.s. zullen alle Joodsche onder wijzers. leeraren en professoren uit het Ita- liaansche onderwijs worden uitgeschakeld, op enkele uitzonderingen na, waarover de minis ter van onderwijs. Bottai. persoonlijk zal beslis sen. Alleen Jouen van buitengewone verdien ste zullen gehandhaafd blijven. GRAANHANDEL OP DE ROTTERDAMSCHE BEURS HERVAT. ROTTERDAM. 25 Augustus. De graan handel is vandaag weer op de graanbeurs te Rotterdam verschenen. De termijnbeurs was wederom den geheelen dag geopend. Het comité van graanhandelaren heeft van dr. Colijn mededeeling ontvangen, dat hij eenige afgevaardigden van het comité in audiëntie zal ontvangen. De terreur in Palestina. JERUZALEM. 25 Augustus. Woensdag is een aanslag gepleegd op den assistent-com missaris van politie in het district Jenin, Mof- fatt. Moffatt is vandaag aah zijn verwondingen overleden. Verscheidene arrestaties zijn ver richt. Troepen hebben Jenin omsingeld en de bevolking mag 24 uur de huizen niet ver laten. Voorts wordt uit Jeruzalem gemeld, dat de prior van het Grieksch-orthodoxe klooster in Cesarea met zijn broer door een gewapende bende ontvoerd is Een andere bende deed een aanval op het politiebureau te Lydda en maakte zich meester van wapenen en munitie, terwijl een agent van politie ontvoerd werd. In een gevecht tusschen troepen en terroris ten nabij Kafr Kana werden 14 rebellen ge dood. AAN DE NOODREM GETROKKEN. Op een andere plaats in dit blad vermeldden wij, dat hedenmorgen een trein uit Amster dam te laat in Haarlem is aangekomen, omdat de remmen waren vastgeloopen. Nader deelt met ons mede, dat aan de nood rem was getrokken. Waarom dit is geschied wordt nog onderzocht. Proces om een artikel en een brochure. Woensdag heeft de Maastrichtsche recht bank uitspraak gedaan in kort geding in een zaak van de N,V. Unilever te Rotterdam tegen het anderdaagsch verschijnend blad „de Zuid- Limburger" te Kerkrade. In dit blad verscheen op 28 Juni een uit voerig artikel, dat later in brochurevorm ver spreid werd en waarin men het Nederland- sche volk in al zijn geledingen wilde waar schuwen tegen den voortdurenden groei van groote concerns als de Unilever, welke onder neming met. name werd genoemd. Om het kwaadaardige karakter van dergelijke onder nemingen'uit te beelden, werd zij o.m verge leken met een poliep, die op den duur heel het bedrijfsleven en het bestaan van tallooze mid denstanders in haar macht krijgt en voor ge heel den staat niet alleen een sociaal en eco nomisch gevaar oplevert, doch, met het oog op haar internationale belangen ook een po litiek gevaar. Na het verschenen van het artikel heeft de heer Schaepman, oud-lid der Tweede Kamer, de rol van bemiddelaar op zich genomen. Deze onderhandeling eindigde met de toe zegging van de „Zuid-Limburger", dat men gaarne bereid was, eventueele onjuistheden in het artikel bij een latere uitgave te recti- ficeeren. Op deze toezegging ontving men geen antwoord. Plotseling dagvaardde de Unilever de „Zuid- Limburger" in kort geding en stelde, op grond van de onjuistheden en de.Unilever in een kwaad daglicht stellende inhoud van de brochure als eisch, dat men gedaagde zou ver bieden, artikelen van gelijke strekkidg te pu- bliceeren, in welken vorm ook en tevens, dat men hun zou verbieden, het reeds gepubli ceerde artikel verder, in welken vorm ook, te verspreiden. Bij het kort geding, dat Zaterdag voor de rechtbank diende, trad mr. H. P. Marchant als pleiter op voor de „Zuid-Limburger" en Mr. Ch. Paulussen te Maastricht voor de N.V. Unilever. Woensdag deed de president van de burger lijke rechtbank uitspraak in het proces en ver klaarde zich niet ontvankelijk voor den eisch, welke strekte tot verbod van publicatie van soortgelijke artikelen in de toekomst. Ten aanzien van de rèeds verschenen brochure werd de eisch tot verbod aan eischeres ont zegd. Er is niet gebleken, aldus motiveerde de rechtbank haar conclusie onder meer, dat. ge daagde bij verspreiding van het geschrift lichtvaardigheid of kwade trouw kan verwe ten worden, vermits ln het geschrift denk beelden van vele economisten en van den Paus worden aangehangen. De N.V. Unilever zal tegen de beslissing van de Maastrichtsche rechtbank hooger beroep aanteekenen. Opening nieuwe bijz. school. Op Dinsdag 30 Augustus. Van de beide scholen de kleuterschool Bea trix en de lagere Koningin Emmaschool aan de Raafstraat en het Roerdömppplein benoorden de Jan Gijzenvaart- gebouwd door de Vereen, tot Stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem, is de eerstgenoemde nu voltooid. Voorloopig zal zij echter nog niet als kleuterschool gebruikt worden, maar moet zij als lagere school dienst doen, daar het gebouw voor deze school nog in aanbouw is en eerst met Januari gereed zal zijn. Op 1 September zal met deze lagere school dus in de kleuterschool begonnen worden. De heer P. A. Belger, wonende Vondelweg 450, voorheen hoofd eener Chr. school te Vlissingen, treedt als hoofd op. Ook bestaan er plannen en zijn er reeds pogingen in het werk gesteld om eerlang bij deze kleuter- en lagere school ook nog een U. L. O.-school te bouwen. Dinsdag 30 Augustus zal des avonds 8 uur in de speelzaal der kleuterschool de lagere school min of meer feestelijk worden geopend en het oersoneel geïnstalleerd, waartoe de ouders der kinderen en verschillende autori teiten zuilen worden uitgenoodigd. De „zuivering" in Rusland. WARSCHAU 25 Augustus (P. A. T.) De Poolsche pers bericht, dat naar aanleiding van de debatten in de laatste zitting van den oppersten raad der Sovjet-Unie 70 leden van dezen raad zijn gearresteerd, niet tegenstaande zij de parlementaire immuniteit genieten. Deze arresta ties hebben veel opzien gebaard Engelsche betuiging van trouw aan Frankrijk te wachten? (Zie ook pag. 4). LONDEN. 25 Augustus. (Havas). Volgens de bladen hebben Chamberlain, Lord Halifax en Sir John Simon tijdens hun bespreking in het Foreign Office gisteren meer gesproken over -Centraal Europa dan over Spanje. De Financial Times, die gewoonlijk goed in gelicht is, gelooft, dat Sir John Simon, die Zaterdag te Lanark in Schotland moet spre ken, het grootste deel van zijn rede zal wij den aan de vraagstukken van Midden Europa. De Daily Mail bericht, dat Engeland binnen enkele dagen opnieuw zijn houding ten aanzien van hetgeen zich op het oogenblik in Europa afspeelt zal laten weten. Volgens dit blad zal deze verklaring zeer duidelijk zijn en aan Frankrijk steun beloven indien het in een conflict wordt betrokken overeenkomstig zijn verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije. De Daily Express meent, dat de Britsche regeering besloten heeft maatregelen te ne men om een einde te maken aan de aanvallen van de Duitsche pers op Tsjecho-Slowakije. Het blad gelooft "ook, dat Atkin, de helper van Runciman, gisteren den minister van Buitenlandsche Zaken een ontwerp van Lord Runciman heeft voorgelegd, dat deze aan de beide partijen in Tsjecho-Slowakije wil voor leggen. De News Chronicle schrijft, dat het duide lijk is, dat de regeering waakt tegen de ge varen welke den vrede in Midden-Europa be dreigen. Tsjecho-Slowakije zal het slachtoffer zijn van een aanval, wanneer de aanvaller meent te kunnen handelen zonder dat de groote mogendheden tusschenbeide zullen ko men. Wanneer Londen duidelijk te verstaan geeft, dat indien Tsjecho-Slowakije zou wor den aangevallen, Engeland, Frankrijk zou steunen, dan zal de Tsjechische democratie niet vermoord worden. ARROND. RECHTBANK. Boeken vervalscht om scliuld- eischers onaangenaam te zijn. Een 50-jarig Haarlemsch koopman was failliet gegaan. Nu dat is in dezen tijd helaas geen zeldzaamheid. Wat echter gelukkig niet zooveel voorkomt is het feit dat de koopman had begaan. Deze had namelijk in zijn boeken vervalschingen gepleegd uitsluitend om zijn schu 1deischers onaangenaam te zijn. Hoe bent u daar eigenlijk toe gekomen vroeg de president. „Ja, dat komt omdat men mij op de Kamer van Koophandel een vergunning tot het koopen op crediet geweigerd heeft."Bin nen den tijd'van 2 maanden kon ik toen niet meer betalen en bovendien ben ik ook nog voor honderden guldens bestolen. Pres.: En om uw schuldeischers onaange naam te zijn hebt u toen de vervalschingen gepleegd. Verd.: Ja, mijnheer de president. Een .scheikundige uit Amsterdam deelde mede dat de vervalschingen duidelijk te constateeren zijn. Verdachte heeft verschil lende boekingen veranderd en b.v. betaalde kwitanties van f 50 tot f 150 verhoogd. Ook zijn boeken bracht hij hiermede in overeen stemming. De officier zeide in zijn requisitoir dat het overtuigende bewijs in deze zaak geleverd is. Verdachte heeft echter pas bekend toen ont kennen weinig meer kon baten. De juiste wijze waarop de reehter-commissaris het on derzoek geleid heeft is tenslotte de hoofd oorzaak dat de verdachte tot zijn bekentenis is gekomen. Verd. heeft al vele van dergelijke practijken toegepast. Het kwam er voor hem niet meer op aan daar de toestand van zijn financiën reeds geruimen tijd slecht was. Andere personen zoudene chter door de han- Andere personen zouden echter door de gedu peerd. Spr. eischte derhalve een zware straf en wel 1 jaar en drie maanden met aftrek. Mr. W. de Rijke verdachte's raadsman, was het niet met den Officier eens dat de be kentenis van verdachte geen waarde had. Al lerlei onaangename omstandigheden hebben er toe geleid dat verd. er toe gekomen is om deze vervalsching te begaan. Van een geraf fineerde opzet is hier echter geen sprake. Pleiter achtte het in het belang der maat schappij dat een gedeeltelijk voorwaardelijke straf werd uitgesproken. Met toezicht zal het misschien mogelijk zijn om den verd. op het rechte pad te houden. De Officier*repiiceerde dat hij er bijna ze ker van was dat geen reclasseeringsvereenï- ging zich met dit toezicht zou willen belas ten. Mr de Rijke: Dat zou mij zeer teleurstellen. De reclasseeringsinstellingen zijn er toch om menschen te helpen die steun noodig hebben. Uitspraak 8 September. HAARLEM, 25 Augustus. Ondertrouwd 25 Augustus: P. J. Bonke en M. Stolwijk: J. H. Schenk en H. Visser; H. de Vries en M. J. P. van Looij; T. L. de Jager en W. J. M. Vermeulen. Gertrouwd 25 Augustus: W. H. E. Bogaardt en A. L. Priesman; S. van Looij en J. M. Wa- leveld: I. M. Timmerman en F. W. Josseaud; A. R. Oostheim en C. B. J. van der Wateren; R. Sterringa en C. R. Hoffmann. Bevallen 23 Augustus: A. M. BraakRolfes. z.; 24 Augustus: C. J. JornaHomringhausen, z.; M. M. SmitHorn, z.; 25 Augustus: W. Rusmanv. Noorloos, d. Overleden 22 Augustus: E. G. de NijsPhi- lippo, 62 j.. Gierstraat: 23 Augustus: T. Linde manHoeben. 48 j., Spaarnwouderstraat; 24 Augustus: J. Schreurvan Dansig, 72 j., As- sterstraat; c. G. van Heek, 85 j., Westerhout straat. De teraardebestelling: van mr. C. Ridder van Rappard. Op de begraafplaats te Zutphen is giste ren het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden Nederlandschen gezant, mr. C. Ridder van Rappard, ter aarde besteld. Bij den grafkelder, welke met een schat van bloemen bedekt was en waarop nog enkele bloemstukken werden neergelegd, werd, toen de kist boven den grafkelder was geplaatst, eerst namens H.M. de Koningin een krans van witte anjers en witte lelies op de kist gelegd. Namens den Duitschen Führer en rijks kanselier, Hitier, legde de Duitsche gezant daarop een groote krans van dennegroen en witte anjers neer, waarbij hij den Duitschen groet bracht. Dr. Ernst Wörmann legde na mens den Duitschen minister van buiten landsche zaken een krans van witte chrysan ten en witte lelies neer. De secretaris-gene raal van het departement van buitenlandsche zaken legde vervolgens namens minister Patijn een krans van witte lelies en witte anjers op de kist. De Duitsche gezant, graaf von Zeek von Burckersroda bracht daarop namens het Duitsche gezantschap een krans. Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje legde daarna namens de Nederlandsche regeering eveneens 'n krans op het graf. Een andere krans was van de Nederlandsche kolonie in Duitschland. De neef van den overledene, jhr. W. C. Hooft Graafland, heeft daarop namens de familie, dank gebracht voor de belangstelling, in het bijzonder aan den vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en aan de vertegenwoordi gers der Duitsche autoriteiten. De familie is zeer dankbaar voor het medegevoel, door de Duitsche regeering bij dit zoo plotseling ver scheiden van den Nederlandschen gezant te Berlijn aan d<% dag gelegd. Spr. bracht ver der dank aan het gemeentebestuur van Biickeburg, waar het tragische auto-ongeval plaats had en aan m directie en het perso neel van het ziekenhuis daar ter plaatse. Dank bracht spr. ook voor de aanwezig heid van prins Aschwin. Een bijzonder woord van dank richtte hij vervolgens tot de ambtenaren van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. De plechtigheid werd besloten door ds. C. J. van Paassen, die het On2e Vader bad. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik om in de rouwkamer de familie hun deelneming te betuigen. Ten teeken van rouw waren vanmiddag van het ministerie van buitenlandsche zaken te 's Gravenhage de gordijnen neergelaten. CRICKET. FLAMINGO JUNIORES TOÜRNOOI. De halve eindstrijden van dit tournooi vin den Vrijdag plaats: Haarlem speelt tegen VR.A. op het terrein van Rood ên Wit en H.B.S. tegen Sparta op het terrein van het Kennemer Lyceum. Zaterdag 27 Augustus vindt de finale plaats op het R. en w.-terrein, de verliezersronde wordt op het Haarlem-terrein gespeeld. WIELRI.JDF.N. De Ronde vaii liet Westen. Van Nek twee plaatsen omhoog. De vijfde étappe van de Ronde van het Westen, die over een afstand van 212 K.M. werd verreden van Nantes naar Lorient, was weinig spannend. Uitlooppogingen kwamen vrijwel niet voor. Het werd te Lorient een massa-aankomst, waaruit tenslotte de Belg De Ra es als sprin twin naar te voorschijn kwam. Piet van Nek eindigde in een groep ex aequo op de twaalfde plaats en ging in het alge meen klassement twee plaatsen naar voren, zoodat hij thans als 28ste geklasseerd staat De uitslag luidt: 1 De Raes. 212 K.M. in 5 uur 28 min. 55 sec. 2 Torfs op 1 lengte 3 Lamarie, 4 Vermei- ren. 5 Antoine, 6 Aureille. 12 Ex aequo: Piet van Nek; allen in den zelfden tijd. Algemeen klassement: 1 J. Cogan, 29 uur 48 min. 18 sec. 2 Carini. 29 uur 48 min. 40 sec. 3 Rossier. 29 uur 49 min. 5 sec. 4 Vergili. 29 uur 49 min. 18 sec. 5 Van Oppen, 29 uur 54 min. 12 sec. 28 Piet van Nek, 30 uur 27 min. 36 sec. MARKTBERICHT Groentemarkt Haarlem op 24 Augustus 1938 Tomaten f 0.03f 0.06 per K.G. Heerenboonen f 0.08f 0,20 per K.G. Snijboonen f 0.07—f 0.19 per K.G. Andijvie f 0.20f 0,40 per kist Sla f 0.15—f 0.50 per kist Spinazie f 0.20—f 0.60 per kist Postelein f 0,30—f 0.50 per kist Tuinboonen fl,20—f 1,60 per kist Doperwten f 2,40—f 3.20 per kist Capucijners f 2.40—f 3.30 per kist Zuring f 0,15f 0.40 per kist Bloemkool fO.l'o—f 0.16 per stuk Roodekool f 0,03f 0.07 per stuk Savoijekool f 0.04f 0,12 per stuk Komkommers f 0,02f 0.05 per stuk Wortelen f 0,06f 0,14 per bos Kroten f 0,01V?:f 0,06 per bos Selderie f 0.011 bf 0,06 per bos Peterselie f 0.02—f 0,07 per bos Prei f 0.02f 0.08 per bos Kervel f 0,05f 0.10 per bos Boonenkruid f 0.05f 0.08 per bos Radijs fO.Olf 0.05 per bos Rabarber f 0,03—f 0,08 per bos Uien f 0,80—f 1,30 per zak BARNEVELD Donderdag Pluimveemarkt Oude kippen 35—80. Oude kippen per K.G. 2531. Oude hanen 50—65 Jonge hanen 20—75. Jonge hanen per K.G. 38—46 N.H Blauwen per KG. 6070. Jonge hennen 70 1.45. Duiven, per paar 30—35. Tamme eenden 2055 Ganzen 100—155. Kalkoenen per K.G 4050. Tamme konijnen 75100. Wilde ko nijnen 20—32)2, Piepkuikens 1520. Aanvoer 35.000. Handel stug. Eiermarkt. Witte eieren 4.955.15; Gemengde eieren 5.105.25: Bruine eieren 5.255.50; Eenden eieren 2.803.00; Jonge hennen eieren 3.00— 4.25. Aanvoer 1.420.000. Handel redelijk. Veemarkt. Zeugen f 40—f 75. Dr. Zeugen f 55f 95 Schrammen f 22f 30. Biggen f 15—f 18 Zware varkens 26—28 cents per pond. Zouters 2729 cents per pond. Vette kalveren 2530 cents per pond. Nuchtere kalveren f 7—f 10. Mestkaiveren 12—18. Handel redelijk. ZANDVOORT Het vuurwerk een groot succes. Duizenden op boulevard en strand samengestroomd. Het vuurwerk, dat Woensdavond door de V. V. V. voor het Zuiderbad werd ontstoken is een groot succes geworden. Nimmer te voren was het aantal bezoekers zoo groot als op dezen avond. Niet alleen waren alle terrassen van het Zuiderbad dicht bezet, ook op den Boulevard en het strand stonden de bezoekers bij duizenden. Reeds vroeg in den avond kwa men velen per tram, trein, bus. fiets en auto naar Zanavoort om niet alleen van het vuur werk, maar ook van den mooien avond aan zee te genieten. Het weer was dan ook wel bijzonder mooi. al zullen vele dames, die in hun zomerjapon netjes uit de stad vertrokken, spijt hebben ge had dat ze geen warmen mantel bij zich had den. want de Noord-oosten wind maakte dat het vooral later op den avond vrij kil werd. Toen het vuurwerk eenmaal begonnen was. vergat men de kilte van den avond. Door de groote afwisseling in de stukken, waarvan de meeste geheel nieuw waren, werd de be langstelling gaande gehouden. Een vrij groot gedeelte van den Boulevard was voor en tijdens het vuurwerk voor alle rij- verkeer afgesloten, zoodat de voetgangers zich zonder gevaar een rustig plaatsje konden uitzoeken. Door den Noord-oosten wind werd alle rook zeewaarts gedreven, zoodat de toeschouwers hiervan niet de minste last ondervonden. Een aardige attractie voor velen was het vliegtuig dat tijdens het vuurwerk boven het zuiderbad cirkelde. HAARLEMMERMEER Onder een auto geraakt. Op den IJweg in Haarlemmermeer had Woensdag de 15-jarige G. W. die per fiets links van den weg reed en bij het naderen van een auto zich nog gauw naar den anderen kant wilde begeven 't ongeluk onder de auto te geraken. De bestuurder, de heer B. uit Haar lem, die met krachtig remmen nog trachtte een aanrijding te vermijden, bemerkte tot zijn blijdschap dat het ongeluk goed was afgeloo- pen en de knaap zelf in staat was om over eind te komen. De heer B. bracht den jongen, die klaagde over pijn in een zijner beenen, bij een dokter, die een niet ernstige beenkneuzing en een schaafwond aan het hoofd constateerde. Het nog zoo goed als nieuwe rijwiel was deerlijk gehavend. De autobestuurder, die begaan was met het verdriet van den jongen over het lot van zijn mooie fiets, verklaarde zich bereid de geleden schade geheel te vergoeden. AERDENHOUT HET FEESTPROGRAMMA VOOR KONINGINNEDAG. Het programma voor Koninginnedag te Aerdenhout is als volgt samengesteld: 1011.30 uur: Kinderspelen op het feest terrein aan de Catslaan. De deelnemers ver zamelen zich aan de Vondellaan 10.30 uur: Muzikale rondwandeling van de Postfanfare door Aerdenhout van de Gats laan naar Bentveld. 2 uur: Groote ringstekerij op fietsen in de Nachtegalenlaan. Daarna ringstekerij te paard in de van Vollenhovenlaan. 8 uur tot 9 uur: Concert te geven door de Postfanfare op het feestterrein aan de Cats laan. 9 uur: Vuurwerk. Des avonds is het feestterrein uitsluitend toegankelijk op vertoon van blauwe invitatie kaarten; alleen nog verkrijgbaar op 30 Augus tus van 1012 uur aan het feestterrein. BEVERWIJK Eeii jeugdige menselienredder. Dertienjarige Bevenvijksche jongen redt een knaapje van een wissen dood. De dertienjarige G. van der Win den, wonende in de Havenstraat te Beverwijk heeft het aantal jeugdige menschenredders in ons land weer met een vermeerderd. Dank zij het feit, dat hij goed kan zwemmen heeft hij een kleinen jongen, die dreigde te verdrin ken, het leven kunnen redden. Deze jongen, de vijfjarige R. Klaassen, wo nende in IJmuiden-Oost, die met een vriendje aan het visschen was in de haven nabij de centrale van het P.E.N., viel van den steiger te water. Gerrit, die pas had gezwommen en reeds half was aangekleed zag het ongeluk gebeuren. Zonder zich een oogenblik te be denken zwom hij den kleinen drenkeling na.die reeds tweemaal onder water was geweest. Maar voor dat de knaap wellicht voor goed in de diepte verdween kreeg Gerrit hem te pakken Een schipper van een der in de haven liggende schepen, die het ongeluk eveneens gezien had, roeide naar de beide jongens toe en haalde den vijf-jarigen drenkeling in z'n boot. waarna de jeugdige menschenredder ïaar den wal zwom. De politie heeft ervoor gezorgd dat dren keling en redder veilig thuis kwamen, nadat beiden op den politiepost wat op hun ver haal waren gekomen. HEEMSTEDE FEESTMIDDAG BIJ „KINDERVREUGD". Nu de vacantie ten einde loopt, had het bestuur der R.K. Speeltuinvereeniging „Kin dervreugd" besloten een extra feestmiddag voor de kinderen te organiseeren en om dit feest te doen slagen had zij zich verzekerd van de medewerking van den heer René van Dui nen, uit Haariem, bij de meeste kinderen hier zeker geen onbekende. Ruim 400 kinderen waren Woensdagmiddag in den speeltuin aanwezig, toen de heer Lan- gemeijer met eenige vriendelijke woorden de kinderen.. ouders en belangstellenden ver welkomde. Voor het welslagen zorgde de heer Van Duinen, wiens prestatie op velerlei ge bied de bewondering "an groot en klein wek ten, zoodat het applaus niet van de lucht was. Met zijn sprekende hond „Bobby" oogste hij ook veel succes. De heer Schoenmakers trakteerde de kin deren in de pauze op een ijsco en assisteerde daarna nog den heer Van Duinen als muzi- De heer Langemeijer dankte de organisatoren van dezen gezelligen middag. Naar wij vernemen zal er op 10 September nog een feestmiddag georganiseerd worden, ditmaal met een poppenkast. EEN PAAR EMMERS WATER WAREN VOLDOENDE. Woensdagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje In perceel Heerenweg 113. Het bleek dat. in den schoorsteen steenen waren losgeraakt waardoor een balk achter den muur bij het aanmaken der kachel vuur had gevat. De brandweer, die alleen met de spuit en eenige manschappen was uitgerukt, doofde met eenige emmers water het vuur zoodat verder onheil werd voorkomen. TUINLJEDEXVEREEN „AERDENHOUT EN OMSTREKEN". Woensdagavond hield de onderlinge tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstre ken" een vergadering in café-restaurant „Hof van Heemstede". De secretaris der commissie „tuinken*ing" gaf een zeer uitvoerig verslag van de keurin gen der tuintjes van de deelnemers aan de prijsvraag „tuinonderhoud", welk verslag een bijzonder goeden kijk gaf op wat in een tuin noodig is voor een goede kleurencombinatie en aanleg. Besloten werd. dit jaar geen dahlia-ten toonstelling te houden, doch een dahlia- prijsvraag uit te schrijven (op Woensdag 14 September a.s. in café-restaurant „Hof van Heemstede") welke zal bestaan uit opge maakte manden, vazen en groepen. Evenals vorig jaar, zal ook dit jaar weer een prijsvraag gehouden worden betreffende in de huiskamer gebroeide bloemen van hyacinten, tulpen en narcissen. Hiervoor zul len eenige bekers en luxe voorwerpen worden beschikbaar gesteld. De animo bleek nu al bijzonder groot. Verschillende sprekers zullen uitgenoo- digd worden, den komenden winter spreek beurten te vervullen. Voor inzendingen ter keuring behaalden de heeren B. NieuwenhuLs met groep Sissus Tricolor 10 punten. II. v. Gurf met groep Dahlia's 8V2 punt, de heer W. A. v. Zadel met Vaas Helianthus Annuus Sutton's Red en Vaas Helichrysum Monstrosum fl. pl. 5V2 p. en de heer K. Goudzwaard met groep een jarige zaadbloemen 7 punten. Inzenders hielden nog een leerzame cause rie over het ingezondene, wat nog enkele be sprekingen uitlokte. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 390 Dirkje RO 53f 2300 1575 Alkmaar IJM. 31f 4750 340 Adelante IJM 19f 2520 385 Azimuth IJM. 195f 2820 155 Holland 3 IJM 179f 1620 630 Gerberdina Johanna IJM. 38 f 3420 680 Caroline IJM. 26f 3270 215 Zeehond IJM. 70f 1600 Kotter: E 45 f 1500. MARKTBERICHT IJMUIDEN IJmuiden 25 Augustus 1938 (A.N.P.). Versche visch; Tarbot 110—93 ct. per k.g. Tong 230130 ct. per k.g. Heilbot 11874 ct. per k g. Middel schol f 30 p. 50 k.g. Zetschol f31—28 idem. Kleinschol f 268 idem. Schar f 12—3.50 idem. Tongschar f31—20 idem. Poontjes f4.70—1.70 idem. Groote schelvisch f 23 idem. Middel schelvisch f 15 idem. Kleinmiddel schelvisch f 1812.50 idem. Kleine schelvisch f 155 idem. Groote gul f 15.50—10.50 idem. Kleine gul f 104.70 idem. Wijting f5.30—3.50 idem. Makreel f 11.50—3.30 idem. Versche haring f3.15—2.70 Idem. Groote heek f 47 p. 125 k.g. Middel heek f 44 idem. Kleinmiddel heek f 16.5C—14.50 p. 50 k.g. Kleine heek f 13.507.50 idem. Kabeljauw f 60—32 p. 125 k.g. Vleet f 2.382.30 per stuk. Leng f 1.90 per stuk. Koolvisch f 1.07—0.20 per stuk. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thulsstoomende voor de Vrijdagmarkt: Utrecht IJM 73. Vangst: 1200 m. haring, 70 m. koolvisch. totaal 1270 manden. Witte Zee IJM 167. Vangst: 150 m. diversen. 480 m. makreel, totaal 63Ó manden, benevens 30 stuks stijve kabeljauw. Verkeersongeval op den Stations weg. Duorijdster van den motor geslingerd. Gisteravond omstreeks half negen is een motorrijwiel met duorijdster op den Stations weg. vermoedelijk doordat met te groote snel heid gereden werd, bij het nemen van de bocht nabij de Jan Kostelijklaan met het voorwiel tegen het trottoir gereden Door den schok werd de duorijdster van den motor ge slingerd. Zij kreeg een hoofdwonde en na ter plaatse te zijn verbonden werd zij naar het Antonius ziekenhuis vervoerd. De motorrijder kwam er met een paar ontvellingen af

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7