M Recept en MENU VAN DE WEEK Wie handwerkt er mee? Jumper met leerwerk DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 HAARDE M'S D A G B D A D 10 cTCeeft moeóer óat niet leiiR gemaaRi? met CJlGdris vakkundig onderricht is het ook zoo gemakkelijk! cliaan „2>e 'olBaal Gen. Cronjéstraat 129 Telefoon 11385 Adv Ingez. Med.) Spiegeleieren met ham (in den oven) Benoodigdheden (4 personen 4 eieren, 10 gr. boter, 100 gr. ham, peper en zout. Bereiding: De boter in een platten vuur vasten schotel laten smelten, maar niet bruin worden. De bodem met de sneetjes ham beleg gen en in den oven warm laten worden. De eieren breken en één voor één voor zichtig naast elkaar in den schotel laten val len. Er voor zorgen dat de dooiers heel blij ven. De schotel in den oven zetten tot het wit van de eieren gestold is. Er mogen geen brui ne randjes aankomen. Zout en peper er bij geven. Gebruikt men deze schotel als middag maal, zooals in het weekmenu opgegeven is, dan verdubbelt men de hoeveelheden. Limburgsche „vlaaien". Benoodigdheden: V? pond tarwebloem, Vz ons boter, 30 gr. suiker, 20 gr, gist, 1 d.L. lauwe melk, 1 ei, vruchten die gemakkelijk gaar worden bijv. schijfjes appel, geweekte of versche abrikozen, gehalveerde pruimen, poe dersuiker. De bloem in een kom doen, middenin een kuiltje maken en hierin de gist fijnbrokkelen. Ze met de lauwe melk vermengen en zooveel van de omringende bloem meeroeren tot men een dik papje verkregen heeft: het zetsel. De kom dichtgedekt in een teitje met lauw water laten staan tot het zetsel gerezen is, bijv. 15 minuten. Dan het ei. de gesmolten boter, de suiker en het zout toevoegen en het deeg doorkneden tot het van de handen loslaat en elastisch is. Er een bal van maken en deze onder een vochtig doekje op een lauwe plaats 1 uur laten rijzen.Den bal uitrollen of uit slaan tot een lapje van bijna l c.M, dikte en leg gen in een met boter ingesmeerde „vlaaivorm" die ook te vervangen is door een deksel van een groot biscuitblik. of een gewonen platten zandtaartvorm. Het deeg ook tegen den rand van den vorm aanduwen. In het deeg op den bodem van den vorm met de punt van een mes gaatjes prikken, om te voorkomen dat het deeg te veel rijst. De vormen met het deeg nog V* uur laten rijzen, dan vullen met de vruch ten, waartussehen suiker gestrooid wordt. De vlaaien in 20 a 30 minuten gaar bakken en voor het gebruik dik met poedersuiker be strooien. zoodat de vruchten ervan doortrok ken zijn. In plaats van met versche vruchten kan men ze vullen met appelmoes of vruchten- compote. Zijn er op handwerkgebied dankbaarder ma terialen te bedenken dan raffia en jute? Wat kan er al niet voor aardigs van een enkel lapje jute te voorschijn getooverd worden en wat kunnen enkele draden raffia niet reeds won deren verrichten! Zoo'n eenvoudige be- en verwerking brengt weer een korten werktijd mede. hetgeen voor vele dames 'n belangrijke factor inhoudt. Groote handwerken, och, daar komen wij zoo gauw niet aan toe, maar een leuk karweitje, dat in een paar uren af is zonder teveel in spanning, daar zijn wij allemaal nog wel ouderwetsch gevoelig voor in dezen nuchteren zakeiijken tijd. Hoe lijkt U deze boekomslag in oranje met naturel? De decoratieve moderne letter en de simpele lijnen maken het tot een goed geheel. Eenvoud, welke de ware schoonheid in de tegenwoordige handwerken uitmaakt, vooral geen ingewikkelde tierelantijntjes, zij passen immers niet meer bij ons? De maten van den omslag zijn 26 bij 52 c.M., zonder naden. De letter, welke in een recht hoek staat, die 46 draden hoog, 40 draden breed en van den bovenkant 24 draden ver wijderd is, wordt allereerst met potlood of krijt op de jute geteekend. Elk mooi duidelijk lettertype kunnen wij ervoor nemen. Wanneer wij den rechthoek uifcgeteekend hebben, worden de schuine lijnen getrokken, die den grondslag vormen van de doorgestopte draden raffia, welke op hun beurt de entou rage van de letter uitmaken. Deze versierin gen zijn steeds 10 weefseldraden van elkaar verwijderd, terwijl zij om beurten uit één of twee draden raffia bestaan; deze verspringen dan onderling weer één draad. Het kan niet uitblijven of dit eenvoudige en smaakvolle ontwerp zal u zeker nog op tal van aardige en origineele vondsten brengen, welke u in eigen omgeving weet toe te passen. Om weer op gang te komen Wie vacantie heeft, moet ook weer met zijn werk beginnen, dat staat nu eenmaal onom- stootelijk vast. Nu. dat is niet zoo erg, zal men zeggen, daar voor heb je dan toch ook vacantie gehad. Maar zoo eenvoudig is dat heelemaal niet, meenen sommige vacantiegangers voor mij is die vacantie zóó'n feest, daarop verheug ik me al het heele jaar. Allicht, zegt de meedoogenlooze „men", ik zou me er vast ook al lang van te voren op verheugen, als ik zoo'n pracht-vacantie had als die anderen, maar dat is nu eenmaal niet voor mij weggelegd. Ja. maar daarom is het nu juist zoo moei lijk om weer aan het werk te komen, de va cantie is zóó verrukkelijk, dat ik gewoonweg niet in staat ben om weer aan het werk te komen. Géén medelijden mee, zegt de meedoo genlooze een fijne vacantie is een fijne vacantie en wat daarna komt, neem je dan toch gemakkelijk op den koop toe! Denkt u nu maar niet, dat zoo'n gesprek een uitzondering is: in deze laatste week van Augustus en in de eerste van September wor den er zoo vele gevoerd, en er zijn heel wat ontevredenen die met geen mogelijkheid weer in het gareel kunnen komen en die maar steunen en zuchten, dat het toch wel hard is. dat je na zóóveel heerlijks weer naar de dage- lijksche sleur moet terugkeeren. Sommigen meenen daarbij, dat zij de eeni- gen zijn, die dat ondervinden: je zoudt er haast toe komen, hoorde ik eens iemand be weren, om maar niet meer met vacantie te gaan. dan heb je tenminste ook niet meer de moeilijkheid om op dreef te komen. Anderen weten wel dat iedereen daar moei te mee heeft, maar zoo akelig als voor hen, is het voor niemand anders, geen sterveling heeft daarvan ook maar de geringste notie. Dat zijn bepaald wel de geboren renteniers, daarop lijkt het tenminste. Nu heeft die vacantie echter nog een heel andere zijde, en wel deze dat het goed is dat zij zoo kort duurt. Hoe bitter weinigen van ons zouden er tegen kunnen om permanent vacantie te hebben, of om bijvoorbeeld een half jaar vacantie te hebben en een half jaar te werken. Wat lijkt dat aanlokkelijk, maar wat zou het spoedig vervelen. Het gevolg zou zijn, dat men werk ging zoeken in die ge dwongen vacantie en dat er een zucht van verlichting zou worden geslaakt als de va cantie om was. Denk maar eens aan de werk loosheid, die niet alleen om de materieele be langen zoo gevreesd is, maar voor het over- groote deel ook om de gedwongen leegloo- perij. Want juist omdat de vacantie zoo kort duurt, daarom is ze vacantie, daarom is ze zoo aanlokkelijk, daarom wordt ze zoo met volle teugen genoten, daarom wordt er het heele jaar met zooveel vreugde aan gedacht, daarom worden er zooveel plannen gemaakt en weer verworpen: men wil er uit halen wat er in zit. en dat moet zooveel mogelijk zijn. Heerlijk is de vacantie maar die heerlijk heid ontleent zij aan het werk en nergens an ders aan: als er geen werk was, was er geen heerlijke vacantie, als er geen inspanning was het heele jaar door, was er geen twee, drie of vier weken van ontspanning: alleen door de tegenstelling.ontstaat het geluk. Is het dan niet onnadenkend om te klagen en te tobben over de moeite die men heeft, om weer op gang te komen met het werk. het werk dat de volgende vacan'tie geur en fleur moet verleenen, en dat de eenige mogelijkheid is om tot die ontspanning te komen. Inderdaad, 't kost inspanning om den draad weer op te nemen, waar wij hem voor de vacantie met vreugde hebben laten vallen, maar de herinnering aan een prettigen tijd van ontspanning nemen wij mee en dat geeft het werk nieuwen glans en nieuw leven. E. E. J.—P. Nu we al weer enkele koelere dagen kun nen verwachten, is de tijd aangebroken voor een aardige jumper. Het model, dat we hier geven, is meteen een beetje gekleed, zoodat we het vaak kunnen dragen. Het is gebreid van Loch Lomond wol, in de-i kleur „sang de boeuf" de nieuwe kleur, die we dit seizoen zooveel bij de grijze mantelpakjes zagen dragen. We hebben noodig 350 gr. wol en pennen no. 3 Va 15 M. grijs leeren bies en een ceintuur in de kleur van het leer. Het opgegeven model is voor blousemaat 44. Voorpand,. We zetten op 80 st. en breien alles recht tot we 15 ribbels hebben. Nu minderen we voor en achter aan de pen bij 15, bij 19, bij 23 en bij 27 ribbels en houden dan nog 72 st. over. Als we nu nog 20 ribbels breien zonder te minderen, zijn we zoover dat we om de 4 ribbels moeten meerderen tot we 82 st. op de pen hebben. Nu mogen we voor het arms gat aan eiken kant afkanten 6 st. en 3 x 2 st. waarna we nog 58 st. over hebben. We breien door tot 28 ribbels boven het armsgat en kanten de middelste 24 st. af voor den hals. Als we de schouder opbreien, kan ten we aan den hals nog 2 x 3 st. af en houden voor den schouder nog 16 st. over. We schuinen de schouder op door achtereenvol gens heen en terug 128 en 4 st. te breien, hierna kanten we af. De tweede schouder is het spiegelbeeld van den eersten. Achterpand. Het achterpand is bijna gelijk aan het voorpand; we beginnen met hetzelfde aantal steken, minderen ook tot 72 st., maar meer deren daarna niet. We kanten voor het armsgat af 421 st. Hebben we gebreid tot 10 ribbels boven het armsgat, dan splitsen we het werk in tweeën voor het splitje (de jumper sluit van achte ren). Zijn we tot 30 ribbels boven het armsgat, dan breien we eerst van het split 32 st., keeren om en breien terug, vervolgens 28 st., om- keeren en terugbreien, ten slotte 24 st. breien omkeeren en terugbreien. Hierna alle 36 st. afkanten. De andere kant is netzoo, spiegel beeldig. De hals is dus van achteren niet uitge hold. maar opgebreid, waardoor afzakken wordt voorkomen. Mouw. .Deze mouw wordt gebreid in 4 stukken; een Zondag: Maïzenapudding Tomatensoep Gestoofde kwetsen Kalfsoesters Donderdag: Gestoofde sla Kalfskarbonaden Aardappelen Snijboonen Ananaspudding Aardappelen Maandag Hangop met beschuit tundeiiappen en suiker Vorteltjes Vrijdag Aardappelen Garnalenragoüt. Rijstschoteltje Aardappelpuree. Dinsdag: Kropsla Macaroni met kaas Omelet Tomatensla Zaterdag: Trommelkoek met Gebakken eieren stroopsaus met ham Woensdag: Kropsla met kom Duitsche biefstuk. kommersla Gebakken tomaten Aardappelen Aardappelen Griesmeelpap VEGETARISCHE MENU'S. 1. Groentesoep Komkommer met kaassaus. Aardappelen Pruimenvlaai. 2. Rijstcroquetten. Gesmoorde tomaten Sn ij biet. Appelmoes met slagroom 3. Gebakken kaasplakken Kropsla Aardappelen Rijstpannekoekjes 4. Gepocheerde elereA Slaboonen Tomatensaus Aardappelen Gort met rozijnen ondergedeelte, 2 zijstukken en een bovenge deelte. Voor het ondergedeelte dat we van onderen af beginnen, zetten we 24 st. op, breien 36 ribbels, meerderen om de 4 ribbels aan eiken kant 1 st. tot 28 st., kanten dan in 't midden 16 st. af en breien de zijkanten door, telkens om de andere pen minderend, aan de binnen kant, tot er 2 st. overblijven. Deze afkan- ten. Voor den zijkant beginnen we met 2 st. breien eerst 2 ribbels en meerderen nu aan denzelfden kant bij elke ribbel 1 st. tot 14 st. meerderen vervolgens bij elke 5de ribbel 1 st. tot 24 st. Nu minderen we telkens aan het einde van iedere pen tot er niets overblijft. Den rechten kant van het zijpad naaien we tegen het ondergedeelte. Als we het tweede zijkantje ook klaar hebben beginnen we aan het ondergedeelte. Dit beginnen we ook met 2 st. en meerderen om de 4 ribbels voor en achter aan de pen 1 st., tot 26 st. Nu min deren we voor en achter aan elke pen 1 st. tot er niets overblijft. Deze laatste punt komt midden op den schouder. Kraag. Voor de kraag zetten we op 30 st. en min deren aan het eind van elke pen tot er niets overblijft. De kraag bestaat uit 2 gelijke pun ten. Nu wordt alles gestreken onder een vochtigen doek en in elkaar gestikt. Op de foto is te zien, waar we de jumper met leeren biesjes versiex-en. Boven bij het splitje zetten we een lusje met een knoopje. Sp. Th. Hef paard achter den wagen! Een praatje over moderne en „ouder- wetsche" woninginrichting. Comfort is heel veel, maar niet alles. TEK was een paar maanden geleden getrouwd en ik had wonderen ge hoord van de volmaakte inrichting van haar woning. Daaraan ontbrak nu letterlijk niets, vertelde me haar beste vriendin verrukt. Alles, wat aan comfort te bedenken viel. was er te vinden. Centrale ver warming. een volledig ingerichte badkamer met ingebouwd bad. in de keuken een elec- trisch fornuis, vanzelfsprekend warm en koud stroomend water en boven den gootsteen, vuil- nisafvoer, een slobzink om groenten te was- schen, een doorgeefluikje naar de eetkamer, kortom 't was ideaal. In de eetkamer bevond zich een afzonderlijk dressoir met een vijf voudig stopcontact voor een electrisch water keteltje. een broodrooster, een warmplaat. een melkkoker, overal waren stopcontacten voor electrische klokken, voetenwarmer, kachel tjes, last not least stofzuiger en wrijfapparaat. Ik vergat nog het scheertoestel van Dick en haar electrisch krulijzer en föhn Kinderen «waren er nog niet, dus ontbrak de electrische vuurmand! De vriendin was verrukt en natuurlijk ja- loersch op zooveel heerlijkheid, als ze dacht aan de primitieve inrichting van haar wo ning. die ze tot nu toe altijd teeder had be- mind Het was een klein huisje aan den rand der stad. het dak ging schuil onder witte bruidssluier, maar er was waterleiding noch gas. en zelfs electriciteit was er nog niet doorgedrongen. Op den hoek, naast de straat deur.. stond een geweldige, groene regenton, de dakgoot was goed verzorgd en in de keu ken stond een filtreer opgesteld. Voor de verlichting van de ruime huiska mer ide vloer was groen geverfd, hier en daar lag een enkel kleedje) zorgde een omvang rijke scheepslantaarn en het zacht-gouden petroleumlicht bracht rust en kalmte zelfs aan de meest verhitte gemoederen, als er des avonds bij de gesprekken der vrienden de stukken afvlogen. Maar toch Er gaat niets van af, 't is gemakkelijk de kraan open te zetten en het water zonder be zuiniging te laten vloeien, petroleumlampen schoonmaken is geen pretje, evenmin als het aanmaken van kachels en fornuizen. Bruids sluier. regenwater en gouden lichtschijnsels zijn i-omantiek, zijn uit den tijd. We doen niet meer aan romantiek, we houden ons aan rea liteit, aan moderne zakelijkheid. En dus aan de electriciteit, de waterleiding, de electrische fornuizen, de stofzuigers en de frigidaire Ik wilde het wonder ook wel eens aanschou wen. trouwens Miek zelf liet me ook niet hee lemaal koud. En zoo toog ik op een zomer- scnen namiddag naar den buitenkant der stad. waar het flat zich bevond. Een beetje overdreven, van hét flat te spreken, er wa ren er minstens eenige honderden van de zelfde soort, tenminste van buiten, 't Was geen opwekkend gezicht, honderd maal dezelfde straatdeur, driehonderd maal dezelfde erker. Maar je moet wat over hebben voor het ideaal 't gaat er mee als met de menschen als het hart maar in orde is! Miek zelf doet open. in een keurige huis japon. daar niet van, maar't was drie uur, een uur. waarop je, naar mijn bescheiden mee ning, tenminste met de electriciteit en zoo, wel ..gekleed" kunt zijn. Ze inviteert me hartelijk binnen te komen, misschien een ietsje gereserveerd, ik kan er in komen, de huisjapon en drie uur en niet te vergeten de wonderen der electriciteit Maar daaraan denken we natuurlijk niet meer in den loop van ons gesprek, ze is best te aan vaarden in haar morgenjurkje. Thee is gauw gezet, het warme water kookt in een omme zien. het is aardig zitten in den erker. Zelfs al zijn er driehonderd. Miek ziet er wat moe uit. ik vei-wonder me, zeg 't niet hardop, maar een dienstmeisje schijnt er niet te zijn. Bij Miek thuis waren er twee en Dick heeft een goede positie, werd me verteld. Natuurlijk be kijken we het huis en ik ben in eerlijke be wondering voor het comfort. Ik begrijp, dat ze 't op die manier best zonder dienstmeisje af kan, eenmaal in de week een werkster lijkt me ruim voldoende. „Ja, dat denk je", merkt Miek ineens, min of meer schamper op, „dat denk je, dat dacht ik, dat denken we alle maal, dat met comfort de huishouding een sinecure wordt. Maar heusch, ik ben er achter, daarin zit 't hem niet. Kijk. 't zit zóó. Ik heb een stofzuiger, een behoorlijk merk, niet zoo heel duur, dat liep teveel in de papieren maar de verkooper stond er voor in. hij zoog alles. In theorie! Maar er zijn pluisjes en draadjes, die niet willen gewoon niet opgezogen wor den. Wat moet je dan doen? Doodgewoon ouderwetsch met stoffer en blik navegen. Trouwens, stof blijft er met centrale verwar ming, zonder kachels, toch. En ik zie geen kans 't anders af te nemen dan met een stof doek. Dat neemt tijd, daarvan gaat niets af. En het goed gebruik van een stofzuiger kost ook tijd, vooral ais je in zit- en eetkamer ge spijkerde kleeden hebt. ze zijn wel niet vast gespijkerd, ze liggen los. maar het zijn me oppervlakten! En dan de zeilwrijver. Ik geef toe, je wordt er niet zoo doodmoe van als wanneer je op je knieën rondkruipt, maar tijd kost die zeil- wrijverij toch. Koken op een electrisch for nuis gaat heerlijk, weinig kans van aanbran den. 't koken lijkt geen kunst meer! Maar we leven in den tijd van de nieuwe groente, ze moet schoongemaakt worden: hoeveel keer moet spinazie woi-den gewasschen. voor er geen griebeltje zand meer tusschen je tanden komt? En sla? En hoeveel erwten en tuintboo- nen moeten worden gedopt, voor een maaltje klaar is? Om nog niet te spreken van aard appelen, die gekrabd, cai'bonades, die gepa- neei'd, beslag, dat moet worden aangemaakt! 't Kost allemaal tijd, net zooveel tijd als vroe ger. Dan, de vaat! De altijd weer tenigkomende vaat, 's ochtends, 's middags, 's avonds. En het koffiekopje van 's ochtends, de theekop jes van vier en acht uur, misschien ook nog de koffie- of bouillonkoppen van 's avonds 11 uur! Een afwaschmachine? Alleen geschikt,voor borden! We zijn met z'n tweeën Dat zijn vier, hoogstens zes borden, per maal!Nee, in het comfort zit 't niet, de vereenvoudiging van de huishouding. Goedkoop is 't evenmin, al dat comfort, zelfs met de verlaagde tarieven waarvan we hier en daar de voordeelen genieten. Electriciteit kost geld, altijd nog meer dan petroleum, 't Is zoo gemakkelijk, zoo verleidelijk even de stofzui ger en éven de zeilwrijver. En de electrische douche kost haast niets, en de föhn kost haast niets. Maar naar den kapper moe't ik toch! Centrale verwarming: een vast bedrag in de maand op de huur! Maar 's zomers, staat de verwarming stop en wij betalen door! Hoe je 't keert of wendt, 't is schijnbaar gemakke lijker. maar de huishouding eischt heusch niet zooveel minder tijd, als je toch niet van een kok of een centrale keuken eet. Of wanneer je aan kleeden, tapijten, gestoffeerde meu belen vasthoudt. En nu niet zóó dol bent op stalen stoelen dat je niet anders meer in huis wilt hebben. Trouwens die eischen ook onder houd. De aanschaffing is nog altijd kostbaar. Nee. een volledige dienstbode kan er heusch niet op overschieten en voor het overige: Goethe heeft 't al gezegd: Grau. teurer Freun- de ist alle Theorie und grün des Lebens gold- ner Baum!" Den dag daarop ging ik naar de beste vrien din. in het huisje met den bruidssluier, de petroleum en den regenton. Ze zat in zak en asch. „Als 't niet gauw gaat regenen zitten we zonder water en die petroleum, ik ga er nu al jaren mee om, maar er aan wennen kan ik niet. Aan mijn meisje durf ik "t niet over laten, dan wordt het heelemaal onmogelijk. En een stofboel als dat fornuis brengt, daar kan ik niet tegen op. Zoo is de keuken gedaan, of alles is weer volgestoven. Om nog te zwijgen van de vuile pannen. Uren duurt 't voor je kokend water hebt. In den zomer kun je on mogelijk den heelen dag de kachel aan heb ben. Dan smelten we weg. Nee, dan Mies! Mis schien minder poëtisch, zoo'n huis-in-de-rij, maar 't gemak dat je er van hebt! Jij bent er geweest, is *t niet je dat?!" 't Is er mee als met alle dingen, 't is niet het een, 't is niet het ander! Vereenvoudiging van de huishouding krijgen we niet alleen door toepassing van de nieuwste snufjes. Een ijskast van een paar honderd gulden, als je in het heele jaar misschien voor twee honderd centen kliekjes hebt, is een onding, overbo dige luxe, centrale verwarming in een flat. dat niet grooter is dan een flinke boerendeel, is luxe, als het heele jaar door de huur met f 10 a f 12 per maand wordt verhoogd, een föhn, als je toch naar den kapper moetluxe. Gespijkerde kleeden en een halfbakken stof zuiger luxe, neem dan liever een gebeitsten, geschilderden, of met linoleum bekleeden vloer met een paar aardige losse kleedjes en een doodgewone zeilzwabber. Heusch veel practi- scher en beter in overeenstemming met de fi nanciën van den gemiddelden Hollander en even aesthetisch. Van veel meer belang dan comfort is orga nisatie en gevoel voor sfeer. Wat hebben we aan comfort, als we toch tijd en i*ust missen om een goed boek te lezen, naar een tentoon stelling, een concert te gaan, muziek te ma ken, een waardevol gesprek te voeren met onze bezoekers, een vraagbaak te zijn voor de kin deren. een begrijpende echtgenoot? Maar we hebben er evenmin wat aan als we onze petroleumlamp ondeskundig schoon maken of onze pannen op het kolenvuur la ten zwart branden! Dat is onsmakelijk en kost ook tijd! Voor alles moeten we spaar zaam omgaan met onzen tijd. Het leven is vooibij, voor we er erg in hebben. Spaarzaam met onzen tijd. spaarzaam met onze geldmiddelen, soberheid zonder verar ming. Dat is de remedie. Dan spannen we het paard vóór den wagen! EO VAN OVEN.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8