Sftóct ik't BOK VOETBALSCHOENEN 5.50 netto De spanning bereikt haar hoogtepunt. Gretha de Bruyn 7, A T FTP A" G 27 AUGUSTUS 1938 H'A'AEtEM'S DAGBEAD Het wereldkampioenschap op den weg te Valkenburg Een zwaar parcours met een scherpe stijging Het fiasco van de vijfde tstmatch Wooderson en Lovelock De neger boksers houden vijf wereldrecords Drievoudig succes van Armstrong Wie is de snelste mensch op eigen kracht DRIE TEGENSTANDERS VOOR VAN VLIET. de wereldkampioenschappen et tien kilometer lange circuit van Valkenburg, waar op 3 en 4 Septem ber a.s. het wereldkampioenschap wordt verreden is ongetwijfeld een zwaar en heuvelachtig parcours, waarin de be klimming van den Cauberg de grootste moei lijkheid vormt. Zooals bekend is de wensch van het congres der U. C. I. geweest om de wereld kampioenschappen niet meer op vlakke wegen te doen verrijden en zal de titelrit te Kopen hagen in '37 voorloopig de laatste zijn geweest op een niet-geaccidenteerden weg. Want ook het circuit van Varese, waarop in 1939 de wereldtitel zal worden verreden, is verre van vlak. Het lijkt integendeel veel op dat van Valkenburg, al is het bijna vier maal zoo groot. De amateurs moeten op 3 September 17 ronden afleggen, de professionals een dag later 27. Indien men aanneemt, dat de gemiddelde snelheid tusschen de 34 en 35 K M. zal liggen, duurt de wedstrijd der amateurs vijf uur en die der beroepsrenners ruim zeven uur. Dat de U. C. I. den afstand voor de profs, op 270 in plaats van 300 K.M. bepaalde, vindt zijn oor zaak voor een belangrijk deel in het feit, dat anders de wedstrijd te lang zou duren. De breedte van het wegdek is overal meer dan zes meter, wat ruim voldoende mag wor den geacht voor het aantal deelnemers in beide wedstrijden. Hier en daar bestaat het oppervlak uit steenen, b.v. op den Cauberg; er zijn groote stukken bitumenweg en voorts grintwegen, welke geen al te groote moeilijk heden voor de renners zullen opleveren. In 1937 en ook dit jaar zijn op hetzelfde circuit de Nederlandsche kampioenschappen gehou den. Hierbij zijn ongeveer 200 renners tegelijk gestart en toch vond er geen valpartij van eenige beteekenis plaats. Daarbij komt nog, dat het aantal deelnemers bij de wereldkampioenschappen veel geringer zal zijn, n.l. ongeveer 60 bij de amateurs, ter wijl er op Zondag 40 man bij de profs, aan den start komen. Gevaarlijk is dit circuit dus geenszins, maar wel moeilijk. Het bevat -im mers een 1V2 K.M. lange berghelling, waarvan de stijging ongeveer 11 procent bedraagt. Die beklimming van den Cauberg begint midden in het dorp Valkenburg en eerst bij het ge hucht Vilt hebben de renners het hoogste punt bereikt. Van Vilt gaat het langzaam da lend naar het dorp Terblijt. Na eenige scherpe bochten komen de renners in het dorp Berg, waar zij de scherpste daling, den Geulemer- berg, vinden om tenslotte met zeer flauwe stij gingen Valkenburg weer te bereiken. Indien de renners dit parcours 5 of 10 maal zouden moeten rijden, zou het niet zoo zwaar zijn, maar 27 maal den Cauberg op en even- vele keeren den Geulemerberg af is zeker zwaar. Juist dat telkens herhalen van den korten, maar zwaren klim zal sloopend werken op de krachten van menigen renner. Niet slechts op de klim- en afdalingscapaciteiten zal het hier aankomen, doch het moreel zal ook een be langrijke rol spelen, veel grooter dan menig een denkt. En de winnaar zal zijn wereldtitel werkelijk verdiend hebben, al zal natuurlijk de geluksfactor een rol spelen. Lekke banden zullen slachtoffers maken en machinedefecten zullen waarschijnlijk menigen renner uitscha kelen. Voor de verzorging der renners is alles in orde gebracht; er is een ravitaillement boven op den Cauberg, waar voedsel en materiaal ter beschikking zijn, terwijl onder aan den Geulemerberg een tweede materieel-post is gevestigd. Ongetwijfeld zullen tienduizenden toeschou wers getuige zijn van deze moeilijke en lange races om den wereldtitel. E vijfde testmatch is qua krachtmeting U een totale mislukking geworden, niet al leen door de afwezigheid van den Austraü- schen fastbowler Mc.Cormick en de verwon dingen van -Bradman en Fingleton, maar ook en vooral door den verkeerden opzet. Het vaststellen van een wedstrijd zonder tijdgrens komt het cricket als sport noch als kijkspel ten goede te minder wanneer 't op een wicket wordt gespeeld dat zoodanig geprepareerd is. dat het meer op een stuk marmer dan een strook gras lijkt. Engeland's fantastisch totaal van 903 voor 7, waarvan het scoren de tegenpartij ge durende 2 3 4 dag in het veld hield, mag dan al een record zijn, afgezien van de prestaties van Hutton en Leyland kan men het moeilijk anders dan een veiligheidsmanoeuvre be schouwen, waarbij de gedachte voor zat, ten koste van alles een nederlaag onmogelijk te maken. Dat de batsmen het zelfs op den der den dag niet aandurfden, op dit gemakkelijk wicket "tegen een ultgeputten aanval eenlg risico te nemen, was ongetwijfeld een tactiek die een team, dat het beste cricket ter wereld heet te vertegenwoordigen, onwaardig was. V.l.n.r. Michard, Richter en Scherens, die aan te Amsterdam deelnemen. Dat die tactiek volkomen misplaatst was werd door de frissche, vroolijke innings van wicket keeper Wood, die in korten tijd 53 runs bijeen sloeg, bewezen. Voor de karakter-eigenschappen die, naast zijn capaciteiten als batsman, Hutton in staat stelden zijn recordscore te maken, moet men het volste respect hebben, niettemin is het billijk er op te wijzen, dat, waar Hutton ruim 13 uur noodig had voor zijn 364 runs, Bradman in 1930 in 6 1/4 uur 334 punten scoorde. Eén ding is zeker, cricketmatches zonder een tijdsgrens zijn althans in Engeland uit den booze. Hc n OEWEL de kleine Engelsche athleet Syd ney Wooderson er thans ook in geslaagd is, behalve het mijlrecord, dat over de halve mijl 804y2 Meter) en de 800 meter op zijn naam te brengen, staat het wereldrecord, door den Nieuw Zeelander Jack Lovelock op de 1500 M. gevestigd, nog onaangetast. In de finale van de 1500 M. op de Olym pische Spelen te Berlijn liep Lovelock tegen de sterkste loopers ter wereld den afstand in 3 min 47 4/5 sec. en hij behaalde zijn zege volgens een vooraf bepaalde tactiek. Aanvan kelijk liet hij zich door zijn rivalen gangmaken, waardoor hij uit den wind bleef en zijn krach ten spaarde voor het moment, waarop Cun ningham en Beccali den eindspurt inzetten. In een onderdeel van een seconde had Love lock hun plan doorzien en verijdeld; in een pijlsnel tempo ging hij er tusschen uit en wist dezelfde snelheid tot de finish te bewaren. Zijn overwinning was derhalve evenzeer aan tactiek als aan snelheid te danken en daarom moet men zijn prestatie veel hooger aanslaan dan die van Wooderson, die in een speciaal gearrangeerde handicap-race, waar niets van afhing cn wat de omstandigheden betreft, niet vergeleken kan worden met een Olympische finale, bovendien nog het voordeel had van een extra-prikkel om zijn tegenstanders met voorgift in te halen. Bijna was hem dit noodlottig geworden, want hij legde de eerste ronde twee seconden te snel af, waardoor hij in de tweede en laat ste ronde slechts door een uiterste krachts inspanning binnen het bestaande record van den Amerikaan Robinson wist te komen. ft/" IJF van de acht wereldtitels in het boksen T zijn in het bezit van negers, drie staan op naam van Henri Armstrong, die onlangs het lichtgewicht-kampioenschap veroverde door Lou Ambers op punten te verslaan. Het is tot dusverre in de geschiedenis der boks- sport nog nimmer voorgekomen, dat een bok ser tegelijkertijd wereldkampioen in drie ver schillende gewichtsklassen was. De destijds bekende Mickey Walker hield een tijdlang de midden- en halfzwaar-ge- wichttitels, Georges Carpentier was wereld kampioen halfzwaargewicht, toen hij in 1921 een dappere poging deed om Dempsey van diens troon te stooten, maar een drievoudig succes is tot nu toe slechts in nationale kam pioenschappen bereikt, o.a. door den Engelsch man Len Harvey. Armstrong's prestatie is des te merkwaardi ger, omdat hij zijn drie titels binnen één jaar behaalde. In October 1937 overwon hij den vedergewicht Pete Sarron door knock-out in de zesde ronde, in Mei 1938 moest de weiter- gewicht Barney Ross het onderspit delven en thans werd Ambers het kind van de rekening. Met Joe Louis (zwaargewicht) en John Henry Lewis (half zwaargewicht) beheerschen de negers dus momenteel de situatie in de bokswereld xjxT AT is de grootste snelheid, door den mensch „op eigen kracht" bereikt? Zon der twijfel zullen velen denken, dat Jesse Owens den palm wegdraagt, want deze sprinter legde de 100 M. af in 101 5 sec. Voorts heeft de wielrenner Arie van Vliet bij de tijdrace ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Berlijn den kilometer in 1 minuut 12 sec. ge reden, terwijl het uurrecord op de fiets ten name van den Franschman Archambaud staat met meer dan 45 kilometer. Natuurlijk geeft het rijden achter den motor den wielrenner extra-voordeel, daar de zuiging en de beschutte plaats achter den rug van den gangmaker hem in staat stellen grootere snelheden te bereiken. Desondanks is het de stayer, wiens spierkracht en uithoudingsver mogen hoofdzaak zijn en daarom mag het record van Leon Vanderstuyft hier niet ont breken. In September 1928 reed deze Belgische stayer in één uur niet minder dan 122.8 K.M. WATERPOLO. HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Zooals wij reeds mededeelden wordt Zon dagmiddag as. te Heemstede het kampioen schap van Kring Haarlem van den K.N.ZJB. Waterpolo, verspeeld in de zwemvijvers „Groe- nendaal". Deelnemende vereenigingen zijn D.W.R., V.Z.V.. H.V.G.B. Haarlem en H.P.C De beker welke beschikbaar is gesteld door het Kringbestuur van afd Haarlem en nu voor de eerste maal verspeeld zal worden zal uitgereikt worden aan het winnende dameszevental van afd. 3. Dit zal een wissel beker zijn en gelden als kampioensbeker Voor de heeren van afd. 1 zal de „Groenen- daalbeker", uitgereikt worden. De wedstrij den zullen te half 2 aanvangen. De feestelijke prijsuitreiking zal half 9 beginnen in restau rant Groenendaal. De Hot Playing Cracks, de eigen band van H.P.C.zal de feestavond met haar dansmuziek opluisteren. CRICKET. Haarlem heeft niet veel kans tegen H.C.C. 2. H.C.C. 1 heeft het lastiger tegen H.D.V.S. De spanning om de bezetting der eerste plaats bereikt Zondag wel haar hoogtepunt. Zoowel H.C.C. 1 als het tweede elftal van de groote Haagsche moeten uitwedstrijden spelen al dient direct gezegd dat het eerste het naar alle waarschijnlijkheid heel wat moeilijker zal hebben dan het tweede. Hermes-DV.S. neemt op het oogenblik de derde plaats op de ranglijst in, zoodat H.C.C. 1 op een warme ontvangst aan de Damlaan zal kunnen rekenen. Toch geven we H.C.C. 1 de beste kans. De Schiedamsche club heeft nog twee zware wedstrijden voor den boeg. want op 31 Augustus komt H.C.C. 2 op bezoek en op 4 September V.O.C. H.C.C. 2 zal er wel alles op zetten om Haar lem het seizoen met een nederlaag te laten eindigen. Veel hoop kunnen we de Haarlem mers niet geven en een draw zou al een wel kome verrassing zijn. In de Overgangsklasse gaat C.V.H. op bezoek bij H.C.C. 3. Ook hier zal een Haarlemsche nederlaag wel onoverkomelijk zijn al is de H.C.C. 3-aanval niet al te sterk zooals Zondag j.l. gebleken is bij den wedstrijd Sparta— H.C.C. 3. De Spartanen sloegen toen namelijk binnen twee uur 266 runs bij elkaar. Het pro gramma is als volgt: Eerste klasse: H.D.V.S.H.C.C. 1. Haarlem—H.C.C. 2. Overgangsklasse H.C.C. 3—C.V.H. Klasse 2A: Haarlem 2R. en W. 2. Klasse 3A: C.V.H. 2—V.R.A. 3a. R. en W. 3—V.V.V. 3 a. Op Koninginnedag speelt van de Haarlem sche clubs alleen Rood en Wit 3 een thuis wedstrijd tegen Hilversum, EEN NIEUW SOORT GYMNASTIEKTOESTEL. Volgens de uitvinders kan het dienst doen voor heilgymnastiek en turnen en kan het ook door het kleiner te maken voor kinderen gebruikt worden. le kwaliteit Sportmagazijn Twijnderslaan 7, Telef. 15116 (Adv. Inqez. Med.) CRICKET. HET FLAMINGO JUNIORES TOURNOOI. Haarlem en H. B. S. in den eindstrijd. Gisteren werden de halve eindstrijden van het Flamingo juniores-tournooi gespeeld. Op het Kennemer Lyceum-terrein batte H. B. S. eerst tegen Sparta. Op 22 hadden de Hagenaars reeds drie wickets verloren. Hierna werd het door toedoen van H. A. Huinder <23 en J. Visee (22)570. Ook de volgende bats man deden de score nog flink stijgen en de innings sloot op 151. (A. E. Stuur 17, J. van Rijn 17, M. W. Nathan 11 n.o„ B. v. Staay (8). Bij Sparta hadden J. Donker (549) en L. de Bruyn (355) het meeste succes met den bal. De andere wickets werden door L. Sonneveld (126) en H. C Lagro (19) opgeruimd. De Sparta-batsmen presteerden daarna op den aanval Huinder-Kock bijzonder weinig. Eerstgenoemde hield uitstekend lengte, ter wijl Koek te veel losse ballen gooide. Hieraan was het te danken dat H. C. Lagro, een free- hitter. nog 30 punten uit een totaal van 6! scoorde. Bowlingcijfers: Huinder 613, Koek 336, Dominicus 14. Twee fraaie vangen in de slips van Stuur en een van Koek mogen niet on vermeld blijven. H.BS. won dus met 83 runs. Op het Rood en Wit-terrein speelde Haar lem tegen V.RA. Beide elftallen .waren van een behoorlijk langen staart voorzien, zoodat het maken van de runs op de kopwickets neer kwam. Dank zij de gebrs. Popping (F. Popping 24; 4 maal 4, en R. Popping 12) werd het 4—47, op welk totaal ook de innings sloot. J. Elsinger 418 (14 overs, 9 maidens). P. Kruyt 126, H. Boeree 43 (5 overs, 3 maidens) Nog vóór de lunch ging Haarlem batten, en Mr. „Extra" bracht zonder hulp der batsmen de eerste 10 punten op het scoringbord. Het openingspaar was op 20 verdwenen, waarna kruyt (18. 4 maal 4) en Boeree (26) het V. R. A.-totaal passeerden. Van 587 werd het 987 en innings voor 92. Van Weelde werd met de noodige voorzichtigheid bespeeld (211/6 overs, 11 maidens, 731), de andere wickets waren voor F. Popping (223) en P. Hamburger (117). Goed bowlen en fielden van Haarlem deed een poging van V.RA. om op de tweede in nings te winnen, mislukken. (Bij 4—18 opge geven). Haarlem won met 45 runs. Programma van vandaag: Rood en Wit-terrein: finale H.B.S.Haar lem. Haarlem-terrein: 3e en 4e prijs Sparta- V. R. A. CRICKET IN ENGELAND. LancashireMiddlesex wegens het slechte weer uitgesteld. Wie wordt kampioen Yorkshire of Middlesex? De wedstrijd LancashireMiddlesex die van zooveel belang had kunnen zijn in den strijd om het county-kampioenschap tusschen Yorkshire en Middlesex moest wegens de slechte weersgesteldheid opgegeven worden. Middlesex scoorde 332 en Lancashire 1232 en daar geen beslissing op de eerste innings verkregen werd. wordt de wedstrijd als niet gespeeld beschouwd. Yorkshire zal den laat- sten wedstrijd moeten winnen om den kam pioenstitel te behouden. Een leiding op de eerste innings in een eventueel onbeslist ein digenden strijd is niet voldoende want als Mid dlesex 12 punten uit den laatsten wedstrijd weet te halen belandt het kampioenschap dit maal in het Zuiden. Met belangstelling zullen de eindwedstrijden waarbij Yorkshire en Mid dlesex betrokken zijn in de komende dagen gevolgd worden. Gloucestershire 160 en 214 won den spannenden strijd tegen Leices tershire 202 en 160 met slechts 12 runs. God- dard met 573 in de eerste en 862 in de 2de innings won voor Gloucester de match Surrey 123 en 1407 (Herman 447) won met 3 wickets van Hampshire 82 en 180. Worces tershire's achterstand op de eerste innings (364 tegen 73) was te groot om door het mooie totaal (399) in de 2de innings gescoord een draw te forceeren. Notts won de match met 6 wickets. Glamorgan 279 en 341—7 (Dyson 170*) te gen Sussex 5406 eindigde in een draw. Yorkshire 210 en 402 won van Schotland 193 en 56 (Smailes 7—24) VOETBAL. H. F. C. in het A. R. O. L.-beker- tournooi. Het bekende A. R. O. L. bekertournooi van A. F. C. heeft dit jaar een zeer sterke deel neming. Behalve de elk jaar weer .deelne mende clubs hebben thans ook P. S. V. en A. G. O. V. V. ingeschreven, zoodat Blauw Wit het niet gemakkelijk zal hebben om den beker voor de 8ste maal te winnen. H. F. C komt tegen N. A. C. in de volgende pstelling uit: Lips, Langendam, C. ten Have, Hack, Kruyer, v. Olphen, I ten Have, Höck, J. Duinker, Twiss, Hagenaar. SERIE WEDSTRIJDEN „DROSTE". Deze week werden de navolgende wedstrij den gespeeld: VI. VogelsHeemstede 2—1 S. V. '34 I—R.C.H.-comb. 1-r-l Droste II—Kemphaan II 4—4 Droste IDeCeO 1—2 Droste IIR.C.H.-comb. 0—1 Voor de volgende week zijn vastgesteld: 29 Aug.: Droste IVI. Vogels 30 Aug: Heemstede-^DeCeO. De wedstrijden worden des avonds te 7 uur op het Droste-terrein WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN OP DE ZAANSCHE WIELERBAAN. Dezer dagen werden op de Zaansche Wie lerbaan wedstrijden gehouden. De uitslagen luiden als volgt: Klassement-race amateurs en onafh. 1. B. Remkes 12 p., 2. Ottenbros 10 p„ 3. J Burger 9 p., 4. J. Boerkoel 6 p. Wedstrijd voor Nieuwelingen: 1. Schelling hout. 2. Verhagen. Koppel wedstrijd over 40 K.M. voor ama teurs en onafh. 1. J. BoerkoelReek. 2. op l ronde Bos—Ottenbros 8 p., 3. Remkes—Floor 6 p., 4. BurgerSchaf t 5 p. Olympische Spelen zullen 20 Juli 1940 beginnen* Meteorologen voorspelden voor dien tijd mooi weer. Het Finsch Olympisch Comité heeft beslo ten om het begin van de Olympische Spelen 1940 te Helsinki op 20 Juli vast tê stellen. Deze datum werd gekozen op aanraden van de meteorologen, die voor den tijd voor Fin land de schoonste weersomstandigheden hebben voorspeld. BOKSEN. Wouters blijft Europeescli kampioen weltergewicht. Wedstrijd tegen Ede» eindigt onbeslist. Onder groote belangstelling is gisteravond in het sportpaleis te Berlijn als hoofdgevecht van een internationaal boksprogramma een partij over 15 ronden van drie minuten ge bokst tusschen den Europeeschen kampioen in het weltergewicht Felix Wouters (België) en den Duitschen uitdager Gustav Eder. Na een prachtigen strijd eindigde dit gevecht onbeslist, waardoor de Belg in het bezit van zijn Europeeschen titel bleef.. De eerste twee ronden waren verre in# het voordeel van Eder, in de derde ronde en vierde ronde echter kwam de Belg pas los en toen was het uit met het overwicht van Eder. Van de vijfde ronde af werkte Wouters bliksemsnel, hij verzamelde vooral met lijf aan lijf werk veel punten. Wouters kreeg een blessure aan het linker-, Eder aan het rechteroog. Het was een prachtig gevecht, zeer snel, technich hoogstaande en heel fair. De uitspraak van de jury was tenslotte onbeslist, een uitslag, met welken Eder zich rijkelijk beloond mocht achten. Wouters bleef dus Europeesch kam pioen. SCHAKEN. Mevr. Roodzant kampioene der dames. Fraai succes van v. Dijk bij dé Bondsschaakwedstrijden. In de Harmonie te Groningen zijn gisteren de bondsschaakwedstrijden van den K. N. S. B. geëindigd. Zooals verwacht, behaalde me vrouw C. Roodzant, Rotterdam, het kam pioenschap van Nederland in de hoofdklasse dames a. Mevrouw Roodzant wist al haar partijen te winnen en onttroonde daarmede de kam pioene van het vorig jaar, mej. Heemskerk, Amsterdam, die het tot zes overwinningen bracht en alleen van mevrouw Roodzant ver loor. In de hoofdklasse 1 a heeren behaalde de heer J. H. Wertheim, den Haag, den eere- titel. Als tweede eindigde de heer H. Kramer, Leeuwarden. In de hoofdklasse 1 b was er tot de laatste ronde volop strijd, kampioen werd de heer C. L Ruben, den Haag, de Rotterdammer E. Mulder behaalde echter hetzelfde puntental. De uitslagen van de gisteren gespeelde zevende (laatste) ronde luiden: Om het kampioenschap van Nederland. Dames hoofdklasse groep a: Mej. HeemskerkMevr. Scheltensvan Kregten 10 Mevr. KeyzerBronsveldmevr. v. d. VeenBaas 01 Mevr. Roodzantmej. A. M. van Schaik 10 mej. P. W. van Schaikmevr. A. J. van Aalst 0—1 Heeren, hoofdklasse groep 1 a: De Jong—Ruben Sr. 10 Drs. ScholtensMeyer 01 Kramer—Wertheim y2y2 Ir. Boersma—Drs. Kok "o1 Groep 1 b: Mr. BelinfanteGeuzebroek y2y2 RubenMulder 1/21/2 Van EpenOrbaan Jr. y2y2 Mr. Wolthuisv. d. Tol 01 Eerste klasse groep 2: ReindersBosscha 01 Van Dijk, IJmuidenLevi 10 CaminadaCauveren Jr. - l0 Dr. NyhoffKetting 01 Groep 5: Van SettenFacee 01 BekkerMondria 01 Van Steenis, Haarlem—v. d. Berg 0—1 WaalVan Veenendaal 10 De eindstanden van de diverse groepen luiden Om het kampioenschap van Nederland. Dames hoofdklasse a: 1. Mevr. C. Roodzant, Rotterdam 7 pnt.; 2. mej. F. Heemskerk, Amsterdam 6 pnt. Heeren: hoofdklasse 1 a: 1. J. H. Wertheim, den Haag 5y2 pnt.; 2. H. Kramer, Leeuwarden 5 pnt. Hoofdklasse 1 b: 1. C. L. Ruben, den Haag A\2 pnt.; 2. E. Mulder, Rotterdam 4l2 pnt. Eerste klasse: groep 2: 1. J. van Dijk, IJmuiden 5pnt.; 2. L. Reinders, Eindhoven 5 pnt. Groep 5: 1. C. F. Facee, Deventer 6 pnt,; 2. H. Mon dria, Ermelo 5»/2 pnt.; 8. A. D. van Steenis. Haarlem f2 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10